Dag der Prins Bernhard-stichiing te Eindhoven WEERBERICHT Het halve eeuwfeest der K.V.P. De wereld-voedselpositie Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang MAANDAG 19 MEI 1947 No. 26085 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Défilé van 10.000 jongeren Zaterdagmidda-g woonde Prins Bern- hard de dag van de Prins Bernhard Stichting te Eindhoven bij. De prins landde met zijn eigen vliegtuig op Wel schap. Nadat hij de erewacht van het 7e regiment infanterie had geïnspec teerd, verwelkomden hem de burgemees ter van Eindhoven, mr. Kolfschoten, de oud-minister ir. Tromp, voorzitter van de Prins Bernhard Stichting te Eindho ven en de voorzitter van het Oranje' comité, do heer Aller. Na een rondrit door het bevlagde en versierde Eindhovep sloeg dc prins bij het Van Abbemuseum een défilé gade van de Eindhovense jeugd. Padvin ders, gidsen, kajotters en leden der wandelsportverenigingen stroomden in rjjen van 6 voorbij. In totaal namen aan het défilé 10.0(10 personen deel. Na afloop demonstreerden de gil de - broeders het standaardrijden en het ty pisch vendelzwaaien. Vervolgens had een officële ontvangst door het gemeente bestuur van Eindhoven plaats. 's Middags heeft de Prins een bezoek gebracht aan enkele van zijn oud-staf officieren, waarna hij zich per auto naar de Wielewaal, de villa van ir. F. J. Phi lips begaf, waar Prinses Juliana Intus sen was gearriveerd, 's Avonds werd het Prinselijk paar aan de ingang van het Philips Ontsparmingsgebouw ontvangen, waarna een galavoorstelling van het cabaret „Van Hemert", ten bate van de Prins Bernhard Stichting, werd gegeven. Onder de eeregasten bevonden zich mnister Fiévez, oud-minister MeyAen, admiraal Helfrich, gen. von Freytag Parlementsverkiezingen in Franse zone. CHR. DEM. IN DE MEERDERHEID. In de gehele Franse bezettingszone van Duitsland hebben gisteren parle mentsverkiezingen plaats gehad. Er zijn geen berichten omtrent incidenten bin nengekomen. Tegelijkertijd werd over de ontwerpen voor een constitutie ge- f stemd. De einduitslag voor de provincie Wuerttemberg is als volgt. Uitgebrachte stemmen: 378.098, hiervan op de chr. dem. unie 204.927, soc. dem. 78.550, libe ralen 66.985, communisten 27.536. De uitslag van het referendum over de grondwet is voor die provincie; ja 268.661 en neen 116.013, De niet-officiële einduitslag Voor de Rijnpalts is bij een totaal van 1.151.714 uitgebrachte stemmen: chr. democraten 47 procent, socialisten 34 procent, libe ralen 9.8 procent en communisten 8,7 procent. Wat het referendum betreft zijn de cijfers voor de Rijnpalts: ja 533.703, en neen 483,173. Voor de gehele Franse zone zijn de percentages der door de verschillende partijen verkregen stemmen: Chr. Dem. Unie 52.38 procent, soc. dem. party 25,99 procent, liberale partij 13,91 pro cent en communisten 7,81 procent. JAPANNERS WILLEN WEER LEGER EN LUCHTVLOOT. Een en twintig maanden na hun ne derlaag proberen de Japanners weer een luchtvloot te krijgen. Een ambte naar van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken zou namelijk bij verschillende geallieerde instanties ge peild hebben, hoe hun regering zou denken over het oprichten van een Japans leger van honderdduizend man ter overneming van het werk der Brit se en Amerikaanse strijdkrachten bij beëindiging van de bezetting. De Ja panse ambtenaar voerde daarbij aan, dat een dergelijk leger noodzakelijk zou zijn om de binnenlandse orde te be waren en om het uitbreken van epide mieën en het opbloeien van smokke larij tegen te gaan. Voor het laatste zou in het bijzonder een kleine militaire luchtvloot van verkennings-vliegtuigen moeten dienen. Van geallieerde zijde is op deze sug gesties nog niet gereageerd. DE „HEILIGE KOE" WORDT VERVANGEN. President Truman heeft opdracht ge geven tot inrichting van een nieuw „vliegend hotel", dat naar verwachting ongeveer een millioen dollar zal kosten, Het zal waarschijnlijk einde deze zo mer geleverd worden en dan het hui dige particuliere vliegtuig van de pre sident. de „Heilige Koe", vervangen. Tegen' de naam „Heilige Koe", als co- de-naam stammend uit de oorlogstijd, zijn reeds van officiële zijde bedenkin gen geuit op grond van de ergernis, welke deze naam in sommige Oostelij ke landen gewekt zou hebben. Het nieuwe vliegtuig zal een Douglas D C 6 zijn. oorspronkelijk ingericht voor ruim vijftig passagiers, voorzien van een in stallatie voor regeling van de luchtdruk en met een kruissnelheid van meer dan 320 mijl per uur. Er zullen slaap kamers en een conversatie-hall in het vliegtuig worden ingericht, evenals een keuken, en mogelijk een complete bad kamer met douche en al. Door middel van een hoogst moderne radio-telefoon zal de president tijdens zijn »vliegtoch- ten in contact met het Witte Huis kunnen blijven. IETS MEER ZON. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwakke wind, In de vroege och tend plaatselijk nevelig. Overdag wisse lende bewolking. Geen neerslag van be tekenis. Iets hogere temperatuur. 20 MEI. Zon op: 4.40 uur; onder: 20.33 uur. Maan op: 4.40 uur; onder: 20.46 uur (N. M.) Hoogwater te Katwyk-aan-Zee te 3.39 en 15.58 uur. Drabbe, de militaire attaché's van de Amerikaanse en Engelse ambassades, de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, de hoofdbestuursleden der Prins Bernhard Stichting en verder dr, A. F. Philips, ir. Ott.en, ir. R. Philips en talrijke autoriteiten en bekende in dustriëlen. In de pauze van de voorstelling werd een 40-tal oorlogsinvaliden uit Oost- Brabant aan de Prins voorgesteld, ter wijl Prinses Juliana zich onderhield met de eregasten. De avond werd besloten met een galabal in het Philips Ontspanningsge bouw, waar hetPrinselijk paar lange tijd verbleef. Byrnes over oorlog en vrede. TE VEEL EN TE WEINIG GEPRAAT. De vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. James Byr nes, die thans te Washington een par ticuliere advocaten-practyk uitoefent, heeft bij het in, ontvangst nemen van een onderscheiding voor zijn werk ten dienste van de wereldvrede opgemerkt, dat zowel in de Verenigde Staten als in de Sovjet-Unie te veel over oorlog en te weinig over vrede wordt gespro ken. Hij zeide te ontkennen, dat een conflict onvermijdelijk zou zijn. Noch het volk van de Verenigde Staten, noch het volk van de Sovjet-Unie wil oor log. Aan de Sovjet-unie is duidelijk ge maakt. dat zij niet de vredesvoorwaar den kan dicteren. Men moet zich nu ook realiseren, dat evenmin de Verenig de Staten dit kunnen doen. De gealli eerden moeten met elkander onderhan delen op basis van gelijkheid. HET VERDRAG MET OOSTENRIJK. Na een week lange discussie is de commissie van de grote vier te Wenen, die de instructies moet opstellen voor de commissie van deskundigen terzake het verdrag met Oostenrijk, benoemd op 12 Mei j.l., nog niet tot overeen stemming kunnèn komen. Het voor naamste geschil loopt tussen de drie Westelijke mogendheden en de Sovjet- Unie over de mate van onafhankelijk heid, welke aan de deskundigen moet worden toegekend. Van Sovjet-zede wenst men strikte beperking van de te behandelen onderwerpen. President Truman heeft luitenant- generaal Geoffrey Keyes. bevelhebber van het derde Amerikaanse leger, be noemd tot hoge commissaris bij de ge allieerde bestuursraad voor Oostenrijk, in de plaats van generaal Mark Clark, opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Oostenrijk, die naar de Ver enigde Staten teruggeroepen wordt voor het aanvaarden van een nieuwe functie. De Hertog en Hertogin van Windsor arriveerden met de Queen Elisabeth in Southampton voor een kort bezoek aan Engeland. Montgomery- over staatsmansbeleid. TIJD MOET GEGUND WOKDEN. Veldmaarschalk lord Montgomery, chef van de Britse imperiale staf, heeft ln een toespraak te Carlisle verklaard, dat de huidige vredes-doelen van de staatslieden zeer ingewikkeld waren en dat de staatslieden, naar zijn mening, hun werk niet slecht deden. Men zegt, aldus Montgomery, dat wij soldaten, de oorlog gewonnen hebben, maar dat nu de staatslieden niet bijster op weg zijn om de vrede te winnen, [k ben het daarmede niet eens. Wij, soldaten, had den een duidelijk doel voor ogen, en toch moesten wij er zes jaren overdoen om dit doel te bereiken. Ik zou er veel liever wat langer over doen om een goede vrede te winnen dan snel een slechte vrede in elkaar te zetten. Ver der zeide Montgomery, dat de 'jeugd niet in pessimisme opgevoed moest wor den. VOORSTELLEN VOOR INTERNATIONALE PERSVRIJHEID. Amerika en Frankrijk hebben voor stellen ingediend bij een subcommissie der V. N. tot beveiliging van de pers vrijheid. De taak yan deze subcommis sie is het voorbereiden van een agenda voor de internationale conferentie over persvrijheid, die naar men verwacht, in 1948 gehouden zal worden. De Franse voorstellen komen er op neer, dat de leden der V. N. de verplichting op zich moeten nemen dat alle volken vrije toe gang hebben tot alle inlichtingen, doch dat zij tevens beschermd moeten wor den tegen misbruik dier inlichtingen. Zij stellen de oprichting voor vaneen internationaal lichaam dat moet arbi- treren in perszaken. Een dergelijke ere raad werd zestien jaar geleden in Den Haag gesticht, doch deze heeft nooit gefunctioneerd. De Amerikaanse voorstellen willen het vergaren en verspreiden van nieuws vergemakkelijken, het recht van alle volken vsatstellen op nauwkeurige, dui delijke en betrouwbare inlichtingen, en ten slotte de organisatie van alle voor naamste centra van wereldnieuws van buitenlandse correspondenten, met strikte, door henzelf geregelde ethische normen. Zij willen tevens afschaffingder cen suur en monopolies. ECONOMISCH BESTUUR VAN DE BRITS-AMERIKAAN SE ZONE. De overeenkomst t.a.v. het economisch bestuur van de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland bevat de volgende drie hoofdpunten: 1. Een overeenkomst inzake de beste ding van het Brits en Amerikaans ka pitaal voor het herstel van de Duitse Industrieën en de bevordering van de Duitse in- en uitvoer. 2. Een overeenkomst die bepalingen inhoudt welke de beperkte uitvoerende en wetgevende bevoegdheden van de vijf bi-zonale bestuursbureaux vastleg gen- 3. Een overeenkomst in principe over het opriohten van een economische raad, waarvan de bevoegdheden nog niet geheel zijn vastgesteld. EINDE TELEFOONSTAKING IN DE V. S. Na 41 dagen gedeeltelijke onderbre king zullen met ingang van heden alle telefoondiensten in de V. S. weer nor maal functioneren. De laatste stakers, zijn namelijk met de telefoonmaat schappij tot overeenstemming gekomen. Apathische stemming in het Roergebied. De Berlijnse correspondent van het ANP meldt; De berichten uit Amerika, volgens wel ke grote extra zendingen graan voor Duitsland onderweg zijn, hebben nau welijks enige ontspanning gebracht on der de bevolking van het Roergebied. In Duitse politieke kringen is men van mening dat de berichten, die zeggen dat over drie of vier weken de ernstigste cri sis overwonnen zal zijn. door het hon gerende deel van de bevolking met een grote mate van sceptisme zijn opge nomen. Men wijst daarbij op de vele toezeggingen, die in het ver'.e Ua zijn ge-laan doch waarvan het pracïijjhe ef fect niet te bemerken was. Inmiddels nemen de hongertochten uit, het Roergebied naar de Noordelijke landbouwstreken steeds groter vormen aan. hoewel algemeen de overtuiging wordt uitgesproken, dat de clandestiene voorraadbronnen, die ten plattelande nog bestaan, snel opdrogen. De treinen, die uit de industriesteden naar het Noorden rijden, zijn overvuld met pas sagiers, voornamelijk vrouwen. Op het ogenblik trekken velen zelfs naar Oost- Friesland en naar Sleeswijk-Holstein. De stemming in de Roersteden blijft overigens meer gekenmerkt door toene mende apathie en lusteloosheid dan door opstandigheid. Het uiterlijk der steden is dan ook opvallend rustiger dan men het zich bij de gespannen verhoudingen zou voorstellen. Maar vrees voor wanhoops daden is er altijd. De Fokker F. 25 „Promotor een moderne luchttaxi van Nederlands fabrikaat, die tijdens de vliegfeesten op Ypenburg met succes gedemonstreerd werd. Herdenking van mgr. dr. Schaepman. Te Utrecht kwam Zaterdag de KVP bijeen ter herdenking van het feit, dat mgr. dr. Schaepman er 5 Mei 1897 in slaagde de Nederlandse katholieken op een eigen politiek program te verenigen. Aanwezig waren o.a. Z. Em Joh. Kar dinaal De Jong. Z. Exc. prof. mr' P J. Aalberse, minister A. H- J. L. Fiévez, minister J. H. v. Maarseveen, de oud-mi nisters mr. dr. Deckers, mr. v. Angeren en Kerstens. de Commissaris der Ko ningin prof. dr. J. de Quay en ir. J. B. G. M. Ridder de v.d. Schueren en de voorzitter der Tweede Kamer, oud-mï- nister van Schaik- Voorts zeer vele le den der Kath. fracties van de Eerste en Tweede Kamer, leden van Ged. en Prov. Staten enz. De voorzitter van de KVP, de heer W. J. Andriessen, gaf uiting aan de grote dankbaarheid aan de emancipator dr. Schaepman. die de Katholieken van Nederland tot leven wekte- Ook her dacht spr. o.a. mr. Goseling en mr. Ver schuur, De beide laatsten vielen als slachtoffer van het Duitse barbarisme. De feestredenaar mgr. dr.. J. Witlox sprak een herdenkingsrede uit ever het staatkundig levenswerk van mgr. dr. Schaepman die op zjjn sterfbed de woorden sprak: „Heb de kerk lief. Werk en strijd er voor. ook op politiek ter rein". 's Middags gaf de partijpenningmees ter. de heer P. Alberts, een overzicht van de stand van zaken van „het Go seling-Verschuur herstelfonds", waarna mr. Sassen, ondervoorzitter van de KVP een rede uitsprak, getiteld: „De toekomst van een politiek in katholieke geest", waaraan het volgende ontleend is: Een oude wereld is aan het verdwe nen en een nieuwe wereld staat ons te wachten. Velen vragen zich liierhij af of er voor de wereld, voor Europa Pessimistisch Amerikaans geluid. Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft voorspeld, dat de we reld opnieuw een jaar zal ingaan, waar in het niet waarschijnlijk is, dat de voedselsituatie veel zal verbeteren, daar de gesteldheid van de vroege oogst in de voornaamste landbouwgebieden wijst op. een weinig grotere, zo niet even grote, oogst voor het verbruiktsjaar 1947—1948 als voor 1946—1947 is bin nengehaald. Tevens werd er door het (j^partement op gewezen, dat de-trans portmoeilijkheden bij het verlichten van de wereld-voedselschaarste in de toe komst zelfs groter zouden kunnen zijn. Ook zullen de importerende landen in de komende 12 maanden, zonder Unrra en leen- en pachtwet, groter moeite hebben bij het betalen van voed sel, dat zij nodig hebben. De grootte van de voedselimport zal voor deze lan den komen af te hangen van de Ame rikaanse relief-fond^en en de interna tionale lening zal de sleutelfactor blij ven, die uiteindelijk de omvang van de internationale handel in h_t komende jaar zal bepalen. In het rapport werd ten slotte vermeld, dat de productie van rijst, suiker, vetten, oliën en aardappe len over het algemeen is gestegen, doch dat de uitvoer van deze voedingsstof fen de komende jaren moeelijk hem den de importbehoeften zal liggen. Het Amerikaanse departement van Landbouw liet dit pessimistische geluid horen ondanks de laatste berichten, die er op wijzen, dat de Amerikaanse tarwe oogst waarschijnlijk zelfs nog groter zal zijn dan de record-raming van 1.250.000.000 bushels. Het exporteren van deze enorme oogst zal geweldige inspan ning vergen van de Amerikaanse spoor wegen. Maandelijks vallen in de V. S. 5.000 versleten wagons uit. terwijl er slechts 4,100 nieuwe voor in de plaats komen. BINNENLAND. Op Schiphol ls uit Canada aangeko men de Canadese concertzangeres miss Mary Bothwell, die op 22 Juni a.s. In het Kurhaus als soliste zal optreden. ZIJ ls van plan zo mogelijk een bezoek te bren gen aan het palels te Soestclljk. ZIJ heeft n.l. speelgoed meegebracht voor de Prin sesjes,' die zij tijdens de oorlog ln Ottawa heeft leren kennen. Een der bij de brand ln de papler- warenl'abrlek van Adr. Dekker Pzn. te Wor- merveer gewond geraakte arbeiders, n.l. A. Koome ls Zaterdagavond aan de be komen brandwonden overleden. Hij is ge huwd en- heeft twee volwassen kinderen. Op uitnodiging van de Ver. van gediplomeerden der hogere textielschool te Enschedé zal deze week een groep Zwit serse textiltechnlcl ons land bezoeken. De 73-Jarige arbeider Geurts uit Vier lingsbeek. die werkzaamheden verrichtte aan een weg, trapte op een landmijn, HIJ was op slag dood. Tot voorzitter van de Centrale Be- legglngsraad ls benoemd jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosehthal. thans lid van genoemde raad. Maandag 2 Juni 's middags 2 uur zal H.M. torpedobootjager „Tjerk Hiddes" uit Amsterdam naar Indlë vertrekken. Aan komst Tandjong Prlok 26 Juni. Prins Bernhard zal morgen aanwezig zijn bij het afscheidsdefllé van de tweede divisie te Assen. De Aartsbisschop van Utrecht, kardl- naar J. de Jong, bezocht gistermiddag het stadje Buren ln de Betuwe bij Tiel, waar hij ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de parochie van de Heilige Gregorlus een plechtig lof celebreerde. Des nachts is een overval gepleegd op een juwellerszaak op de hoek van de NleuwstraatGierstraat te Haarlem. De rover heeft een in een doek gewikkelde steen geworpen ln de etalageruit, waarna hy zich meester maakte van een hoeveel heid gouden ringen ter waarde van onge veer f. 1500. H.K.H. Prinses Juliana heeft Zater dagmiddag de ln gebouw „Homobonus" aan de Walenburgerweg door de afd. Rot terdam van het Ned. Rode Kruis georga niseerde tentoonstelling officieel geopend. Als vertegenwoordiger van Nederland ln de commissie van onderzoek Inzake Palestina ls benoemd mr, N. S. Blom, oud-directeur van Justitie In Ned. Indlë. Het vier maanden oude zoontje van de fam. G. wonende aan de Van der Agstraat te Den Haag had zich met het hoofd onder het kussen gewoeld en ls ten gevolge daarvan gestikt. Vandaag zal monseigneur Wlllekens uit Batavia naar ons land vertrekken om met betreffende Instanties besprekingen te voeren over het onderwijs, de sociale zorg en de ziekenverpleging, In het kader van het academisch weekend van de Wagenlngse hogeschool vereniging heeft de heer S. L. Mansholt, minister van Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening gesproken over „Enkele In ternationale agrarische vraagstukken". BUITENLAND. Een Atheense rechtbank heeft Nicholas Zaohariades, secretaris-generaal van de Griekse communlstLsohe partij veroordeeld tot drie Jaar gevangenisstraf en een boete van een millioen drachma's wegens het publiceren van een lasterlijk artikel tegen de minister van openbare veiligheid, generaal Zervas. Het Amerikaanse slagschip Oklahoma, dat van Pearl Harbour naar San Francisco gesleept werd om daar gesloopt te worden, is op achthonderd-vijftig kilometer af stand van Honoloeloe gezonken. Er was geen bemanning aan boord. Te Parete nabij Napels kwamen negen personen om het leven ten gevolge van het exploderen van een aantal uit een geallieerd munitiedepot gestolen granaten, Deze maand zullen honderdduizend Polen aankomen ln de streek van Danzlg, Allenstein en andere voormalige Duitse gebieden, welke thans onder Pools bestuur staan. De nieuwe bewoners zijn merendeels boeren. Te Washington zal een wetsontwerp In behandeling worden genomen strekken de tot toelating van honderdduizend ver plaatste personen uit Europa per Jaar in de Verenigde Staten, zulks voor 4 Jaar. Op de spoorlijn BengalenAssam ln Voor-Indlë ls een trein gederailleerd waardoor dertig personen om het leven kwamen en 61 gewond werden. Radio Moskou maakt bekend, dat ln de streek van Irkoetsk zeer rijke bauxlet- lagen zijn aangetroffen. Te Burlington (Iowa, V.S.) ls een vliegtuig op een sportveld neergestort. De piloot en twee Jongens op de grond kwa men om het leven. en ons zei fnog wel een tocko nst is. Dit defaitisme is niet goed, we moeten niet te weinig idealisme en Godsver trouwen hebben. Het nationaal-socialisme heeft de mens ontaard, velen zijn door de oorlog het stuur kwijt geraakt. Behalve zij. die het materialisme van Marx aanhangen, zijn er ook mensen die alleen weten wat zij niet willen, aldus mr. Sassen. Deze spreken liever over de Westerse bescha ving dan over Gods scheppingsplan. De taak die voor ons ligt is de opbouw van een gemeenschap, waarin een hogere en een lagere waardeschaal wordt erkend. Mr. Sassen besprak dan de hoge waar de van het gezin en het huwelijk. Het is de gemeenschap van het volk, die ons deelachtig maakt aan de schat ten der natuur. Verder is er de gemeen schap van de arbeid, die misschien het meest is zoekgeraakt. Ten slotte is er nog de gemeenschap der volken, doch deze moet nog geves tigd worden. Onze verantwoordelijkheid gaat ver der dan de partij, zij gaat uit naar het algemeen belang. Laten we hopen dat God ons kan gebruiken als een goed instrument, zo eindigde spr. Summer Welles over het communisme in Italië. STEUN TER BESTRIJDING NOODZAKELIJK. Sumner Welles, voormalig onder-mi nister van Buitenlandse Zaken in de V. S.t heeft In een radiorede verklaard, dat de V. S., ten einde te voorkomen, dat de communisten in Italië de macht in handen nemen, meer economische hulp aan Italië moeten verlenen en de ratificatie van het Italiaanse vredes verdrag moeten uitstellen. Hy drong er op aan. dat meer dan 120 millioen dol lar van het Amerikaanse hulpverle ningsprogram, waar het congres over moet beslissen, voor Italië bestemd zou worden, en dat de export- en import- bank onmiddellijk het crediet van 100 rftillioen dollar, waarover de Italiaanse regering heeft onderhandeld, verhoogt. Volgens Sumner Welles zijn de com munisten onder Togliattï in verband met de toenemende ernst van de interne economische toestand van het land en de wrok van Italië tegen de bepalin gen van het vredesverdrag practisch in de gelegenheid met geweld of door bij de Octoberverkiezingen de overwinning te behalen en de macht in handen te nemen. De communistische partij is de enige politieke party in Italië, die. dank zy Moskou, over ruime finantiële midde len beschikt. De enige gewapende macht, waar dë regering op kan vertrouwen, zyn de carabinieri, niet meer dan 65.000 in ge tale. Indien het tot een opstand zou komen, kan men moeliyk geloven dat de troepen van Tito aan de andere zy- de van de grens niet actieve medewer king zouden verlenen. Het terugtrek ken van de Britse en Amerikaanse troepen zal het gevaar aanzienlijk ver groten, aldus Sumner Welles. De Italiaanse crisis. NITTI AANVAARDT OPDRACHT. Francesco Nitti heeft medegedeeld, dat hy de opdracht een nieuw kabinet te vormenaanvaardt. Hy is begonnen met de taak, een verdeling van de por tefeuilles tot stand te brengen. Alle partyen, uitgezonderd de liberale, de Uomo Qualunque en de monarchis tische, hebben in beginsel toegestemd om deel te nemen aan de door Nitti voorgestelde regeringscoalitie. HOE GRIEKENLAND HET STEUNGELD WII^ BESTEDEN. De Griekse premier Maximos heeft telegrafisch geantwoord op een aantal vragen die U.P. hem had gesteld. Uit deze antwoorden biykt dat Maxi mos van mening is dat Griekenland al thans een deel van het door Amerika te verstrekken geld moet gebruiken om het land te beveiligen tegen agressie. Griekenland moet zyn strydkrachten versterken om de normale toestanden te herstellen en om „agressie van buitenaf" het hoofd te kunnen bieden, zo zegt Maximos. Griekenland is namelyk van oordeel, dat er een georganiseerde actie tegen haar gaande is in Oost-Europa. Het huidige offensief tegen de Griekse guerillas zal goede resultaten hebben, zo vertrouwt de Griekse premier, „tenzij de De boycot van Nederlandse goederen. ZAL ZIJ THANS 'SPOEDIG OPGEHEVEN WORDEN? C. Roach, 2e secretaris van de Austra lische Vakbond van havenarbeiders, heeft Aneta medegedeeld, dat, indien de Indonesische vakbeweging opheffing van de boycot ten aanzien van Neder landse goederen in Australië zou ver langen, deze goederen onmiddellijk zou den worden vrygegeven voor versche ping. In Republikeinse vakbewegings kringen zou men ernstig overwegen binnen enkele dagen naar Australië te gaan ten einde opheffing van de boycot te verzoeken. De heer Kupers verklaarde tegenover Aneta, dat de besprekingen, die hy over de mogelyke opheffing van de boycot voert, een bevredigend verloop hebben. Het vakverenigingscongres heeft met al gemene stemmen een motie aangeno men, waarin de volle medewerking wordt t-oegezegd by de uitvoering van het met de Nederlanders gesloten ver drag van Linggadjati. Naar het oordeel van het congres is eohter de aanwezig heid van een sterke Nederlandse troe penmacht op Republikeins grondgebied een belemmering voor het bereiken van verdere overeenstemming. Het congTes sprak zyn verontwaardiging uit over de feitelyke blokkade van Republikeinse havens door de Nederlanders. Reuter deelt nog mee, dat het con gres een resolutie heeft aangenomen, waarby aan de Australische haven arbeiders verzocht wordt de boycot van Nederlandse goederen voort te zetten, dit wegens de blokkade van Republikeinse havens door de Neder landers. Beroep op Indonesisch vakverenigingscongres. INZAKE TERUGTREKKEN VAN NÉD. TROEPEN. Het vakverenigingscongres van de In donesische Republiek te Malang heeft besloten een beroep te doen op het Wereldverbond van vakverenigingen ten einde het wegtrekken van de Neder landse troepen uit Indonesië te bevor deren. Het congres besloot eveneens de Nederlandse vakverenigingen te ver zoeken alles te doen om verdere troe penuitzendingen naar Indonesië tegen te gaan en de terugkeer te bewerkstel ligen van de zich thans in Indonesië bevindende Nederlandse troepenmacht m Vermist Nederlands vliegtuig gevonden. INZITTENDEN GEWOND. Het Nederlandse gevechtsvliegtuig type Firefly, dat sinds Woensdag op Oost-Java vermist werd, is door een patrouille van het Indonesische Repu blikeinse leger gevonden. Naar verluidt is het vliegtuig by de top van de Andjasmoro in de buurt van Selecta neergestort. De inzittenden zyn gewond en naar een Republikeins mili tair hospitaal overgebracht. SOEKARNO OP TOURNÉE. Sjahrir blijft tc Batavia. Naar A.FJ?. meldt, zal Soekarno van daag 'zyn tournee door West-Java be ginnen. In verband met de Pasoendan- beweging wordt aan deze reis grote be tekenis toegekend. Aanvankeiyk ls er sprake van geweest, dat Sjahrir Soe karno zou vergezellen, maar de huidige politieke situatie eist zyn aanwezigheid te Batavia. INDONESISCHE VAKCENTRALE KEURT LINGGADJATI GOED. „Sobsi" (Indonesische Vakcentrale) heeft een resolutie aangenomen, waar in unaniem de ondertekening van Ling gadjati goedgekeurd wordt. Zy belooft de regering voortaan te steunen voor verdere overeenkomsten met de Neder landers. De „Sobsi" roept voorts de arbeiders in Nederland op er by de regering op aan te dringen: 1. dat geen troepen naar Indonesië zullen worden gestuurd en 2. dat de Nederlandse troepen ten spoe digste het de facto-gebled van de Re publiek zullen ontruimen. Voorts werd rebellen nieuwe versterkingen van bui- een resolutie aangenomen tot aanslui- tenaf ontvangen", 1 ting bij het Wereldvakverbond.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1