„Vermogenshelf ing - ineens" aangenomen Oost en West moeten elkaar vinden De Palestijnse zaak voorlopig afgedaan Befalingstermijn van vijf op acht jaar gebracht WEER BER ÏCHT Mei een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang VRIJDAG 16 MEI 1947 No. 26Ü83J LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B, W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 67055 (Van onze parlementaire redacteur). Minister Lieftinck heeft ditmaal niet de krachtige houding aangenomen die hij toonde bij de verdediging van zijn vroegere wetsontwerpen. Hij waagde het niet zijn „onaannemelijk" te laten horen bij het voornaamste amende ment van de heer Teulings (Kaht.).dat ongeveer 400 millioen gld. van de ge raamde opbrengst der Heffing-ineens afneemt. Wel is waar was de heer Teu lings bij de overigens onbelangrijke re plieken aan het loven en bieden gesla gen, waarbij hij zjjn oorspronkelijk voorgestelde tariefsverlaging van 25% op 20% verminderde; doch hij had daartegenover bereikt dat de minister concessies deed ten aanzien van de de blokkering. Ook werd uit het ontwerp de mogelijkheid verwijderd, om de ko mende aanslagen volgens het ontwerp met Staatsobligaties te voldoen. De Kath. woordvoerder boekte meer successen: de minister nam zijn amen dement over om de kinderaftrek ook toe te passen op kinderen boven de 25 jaar, die nog ten laste der ouders komen (door studie, ziekte enz.). Toen zijn voornaamste amendement, dat van de tariefsverlaging, aan de or de kwam, moest ZJSxc. de voorzitter verzoeken om, alvorens tot behandeling over te gaan, het daarheen te willen leidey, dat aan de minister een exem plaar van het amendement zou worden verstrekt De heer Hofstra (Arbeid) liet zich verzolgens zeer beslist tegen het amendement uit, terwijl de heer Wa genaar (Comm.) zelfs dreigend waar schuwde voor de uitwerking op de ar beiders van het aannemen der tariefs verlaging. De heer De Wilde (AH.) juichte haar toe. Minister Lieftinck wist niets anders te zeggen, dan dat hij het amendement betreurde, zodat daar mede reeds duidelijk was, dat het zou worden aangenomen. Had hij het on aannemelijk verklaard, dan zou hij on getwijfeld nog menig K.V.P.-lid aan zijn zijde hebben gekregen. Thans liet hij de beslissing aan de Kamer, dié zo ■weinig twijfelachtig was, dat de voor zitter reeds nu voorstelde, om het amen dement in de oude spelling te gieten, daar het wetsontwerp zelf ook in de spelling De Vries en te Winkel luidt. Het amendement werd aangenomen met 49 tegen 34 stemmen. Tegen wa ren Arbeid en Communisten; vóór stemden K.V.P., A.R., C.H., Vrijheid en St. G. P. Nieuw pleidooi van Churchill voor Verenigd Europa. Op een bijeenkomst voor „Verenigd Europa" in de Albert Hall te Londen heeft Engelands oorlogspremier, Win ston Churchill, verklaard, dat Europa op het ogenblik een broeinest van pes tilentie en haat is. maar de volkren nog de kracht in zich hebben om de stro men van vrijheid, geluk en welvaart opnieuw te doen vloeien. Churchill verlangde, dat in Engeland onverwijld een organisatie in het leven wordt ge roepen om de zaak van het Verenigd Europa te bevorderen. Hij deed voor stellen aan Frankrijk en sprak over het aandeel van Duitsland en Italië in het Verenigde Europa. De Verenigde Naties dienden echter volledig erkend te blijven. Fr ankrijks medewerking was abso luut noodzakelijk. Frankrijk en Groot-Brittannië moe ten te zamen op vriendschappelijke wijze het Duitse ras in de Europese kring terugvoeren. Churchill zeide, dat er geen waarheid school in de bewe ringen, dat alle gepleit voor het ideaal van een Verenigd Europa slechts een manoeuvre was in de strijd om de macht en een sinister complot tegen Sovjet-Rusland. Beroep op de Franse boeren. STAKINGEN IN MAALDERIJEN De president van de Franse republiek, Vincent Auriol, heeft in een radiorede een beroep op de Franse boeren gedaan om graan te leveren. „Wü hebben on middellijk drie millioen centenaar graan nodig om een leemte in de voorziening aan te vullen. Lever daarom onverwijld graan, lever al het graan, waarover gij beschikt". Auriol weer er op. dat de aanvoer uit het buitenland slechts beperkt kon zijn, enerzijds wegens een algemene graan- tekort. anderzijds omdat Frankrijk geen deviezen heeft. Auriol deed niet alleen een beroep op het inzicht van de boerenstand maar ook op het solidariteitsgevoel Ook Ramadier en de communisten de den eenzelfde oproep tot de boeren. Maar wat baat de inlevering, wanneer stakingen het malen der tarwe belem meren? De regering is echter vastbeslo ten in te grijpen. Evenals de maalderijen van Bobigny, waar een staking uitbrak, zijn thans ook de maalderijen van Corbeil van rege ringswege gerequireerd. nadat de arbei ders zich hadden uitgesproken voor voortzetting van een begonnen staking. Voorts zijn stakingen uitgebroken, om loonsverhoging, bij spinnerijen te Sec- lin en Wambrechies- Bij Renault is de staking geëindigd. OPNIEUW IETS HOGERE TEMPERATUUR. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. In de vroege ochtend enige plaat selijke nevel, of mistvelden. Overdag meest zwaar bewolkt. Geen regen van betekenis. Opnieuw iets hogere tempe ratuur. Zon op: 4.45 uur; onder: 20.21 uur. Maan op: 3.48 uur; onder: 16.27 uur (20 Mei N.M.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 1.34 en 13.58 uur. Had men zó ook maar over Linggad- jati gestemd, hoorden wij de verzuch ting van een K.V.P.'er; doch toen gold als een der motieven, dat de K.V.P. slechts met de P. v. d. A. een „werken de meerderheid" kon vormen. En menigeen zocht naar een verkla ring voor deze nieuwe uiting van on enigheid tussen de beide regeringspar tijen en voor de weinig vastberaden houding van de bewindsman. Het amendementTeulings om de betalingstermijn van 5 op 8 jaar te brengen werd na een redactiewijziging door de minister overgenomen en met 71 tegen 10 stammen (van de Com munisten) aanvaard. Het hele wetsontwerp ging er daar op z.h.st. door onder aantekening dal de P. v. d. Vr. tegen is. De gelukwensen aan minister Lief tinck van zijn partijgenoten hadden vermoedelijk een wrang bijsmaakje. De Duitse voedselpositie. De Duitse voedselpositie zal voorlopig nog wel niet erg rooskleurig worden, maar Engeland en Amerika doen, wat zij doen kunnen. Vooral Amerika zal zich inspannen om voedsel aan te voe ren in versneld tempo. Tot 31 Mei zul len 48 schepen met een lading graan ad. 357.000 ton bloem Duitse havens bin nenlopen. Per maand is naar schatting 450,000 ton nodig! Van Amerikaanse zijde verwacht men deze hoeveelheid in Juni en Juli te kunnen aanvoeren. Ook 74 millioen pond melkpoeder zal worden verscheept. Frankfort zal voorlopig de bizonale hoofdstad zijn van de Engels-Ameri kaanse zones. Amerikaanse Senaat neemt wetsontwerp inzake hulpverlening aan. De Amerikaanse Senaat heeft met 79 4 stemmen het wetsontwerp inzake hulpverlening ad 350 millioen dollar aan geteisterde landen aangenomen. Aldus minister Bevin. „Niemand kan voorspellen welke weg de wereld zal inslaan, indien in November op dc Londense conferen tie van de ministers der Grote Vier, Oost en West niet op bevredigende wijze tot elkaar zün gebracht". Aldus sprak Ernest Bevin tijdens de debatten over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis, waarvan de relaties met de Sovjet-Ünie het hoofdthema vormden. Bevin was van mening dat de Londense conferentie een der belang rijkste in de wereldgeschiedenis zal worden. Met grote nadruk bevestigde de minister, dat Gf-Brittannië niet wenst dat Duitsland aan zijn verplichtingen ontkomt, maar dat Engeland niet kan toestaan, dat herstelbetalingen nu reeds uit de lopende productie worden gedaan, zoals de Sovjet-Unie wenst. Bevin drong er op aan, dat er voor de volgende conferentie der Grote Vier een atmosfeer zou zijn gescha pen, waardoor aanvaarding mogelijk is van het Amerikaanse voorstel voor een viermogendhedenverdrag, dat een voorbereidin gis tot iets „dat een ver andering in de loop der wereldgebeur tenissen kan zijn". Het is een onge lukkige omstandigheid, aldus ging Be vin voort, dat de Sovjet-Unie met dit voorstel niet accoord kan gaan. want het is „vitaal en belangrijk" voer alle Westelijke mogendheden. Ten aanzien van de verhouding van Engeland ten opzichte van de Sovjet- Unie zeide Bevin. dat hij met Stalin de kwestie der herziening van het En gelsSovjet-Russische verdrag had be sproken en dat „overeengekomen was, dat wij er mee op zouden schieten". Hij hoopte, dat men tot een overeenkomst zal geraken, daar de hierdoor ontstane banden ontwikkelingen ten gevolge zul len hebben, die gebouwd zijn op con dities in vredestijd en niet alleen op de noodzakelijkheid in oorlogstijd en daardoor een element van permanent heid, welke zeer wenselijk is. hebben. Over het Engels-Franse bondge nootschap zeide Bevin. dat hij hoopte, dat toekomstige regeringen Frankrijk niet in een dergelijke positie zullen laten, waarin het zich bevond in de periode, die aan de oorlog voorafging. Bevin zei de eis om het Ruhrgebied onder controle der vier mogenheden te plaatsen onhoudbaar te achten zolang er geen wezenlijke economische eenheid in Duitsland bestaat. Engeland staat op het standpunt, dat Polen compensatie moet ontvangen voor de gebieden, die het aan de Sovjet-Unie heeft verloren. Ook steunt Engeland de Franse aan spraken op het Saargébied zoals die bij het vredesverdrag van 1919 naar voren waren gebracht. Tevens noemde Bevin de aanspraken op grenscorrecties van Nederland, België. Luxemburg en Tsjechoslowakfje, Bevin zei. dat Enge land vasthoudt aan het beginsel van publieke eigendom der Duitse basis industrieën. Namens de oppositie verklaarde Eden dat het feit, hoe jammer het ook is. dat er in Moskou geen overeenstemming is bereikt, niet de schuld is van Bevin, maar dat dit te wijten is aan de kop pigheid van Rusland, De Russische hou ding was onredelijk. De overweldigende meerderheid van het Engelse volk wenst met Rusland samen te werken, maar Engeland kan niet doorgaan met dit „éénrichtingsverkeer". De Engelse koning over het Britse gemenebest. Tijdens een lunch, gegeven door de City van Londen, heeft de Engelse ko ning uitdrukking gegeven aan zijn on wankelbaar vertrouwen dat Engeland ondanks zijn ondervindingen van de laatste jaren zo jong en krachtig is als het ooit geweest is. Het Britse gemene best is „van onschatbare waarde, niet slechts voor die volken zelf maar ook voor de vereende internationale inspan ning voor een beterè orde in een ver warde wereld". Tijdens zijn recente reizen, zeide de koning, waren hem twee dingen duide lijk geworden, de kracht voor de vrede en het goede, die het gemenebest be zit, en de waarde van morele eenheid en wederzijds begrip. Antwerpse autoriteiten brachten dezer dagen een bezoek aan Rotterdam, waar zij zich uiteraard in sterke mate interesseerden voor haven- en scheepvaart problemen. De gasten en gastheren tijdens een bezoek aan het Instituut voor de scheepvaart en luchtvaart. V.l-n.r. de burgemeester van Antwerpen en Rot terdam de heren L. Craaybeekx en Oud. de gouverneur van de provincie Ant werpen R. Declerk. de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr. L. A. Kesper en de directeur van het Instituut baron Van Haersolte, die het ge zelschap rondleidde. (Foto Anefo-Hof). Brand in filmmagazijn te Rome 26 DODEN. Woensdag heeft in een filmmagazijn te Rome een hevige brand gewoed, waarbij, voor zover bekend, 26 perso nen om het leven zijn gekomen. Men vreest echter, dat er meer slachtoffers te betreuren zijn. Het vuur verspreidde zich zeer snel door het vijf verdiepingen hoge gebouw en de meeste slachtoffers vielen, te pletter, toen zij uit de ramen sprongen, Er zijn 5 personen gearresteerd. De politie van Rome heeft gister avond nog een employé van de film maatschappij gearresteerd, die, naar verluidt, heeft bekend, een brandende sigaret achteloos te hebben weggewor pen, waardoor de brand zou zijn uitge broken. DE GAULLE TE BORDEAUX In een rede te Bordeaux heeft gene raal De Gaulle verklaard, dat Frank- rijk's toekomst afhangt van het lot zij ner overzeese gebiedsdelen. Het verlies van deze gebieden, aldus De Gaulle, zou Frankrijk zijn onafhankelijkheid kos ten. De Gaulle vroeg een sterk Frankrijk, dat de door strijd uiteengerukte Fran se unie weer bijeen kan brengen. Onder een sterk Frankrijk zeide hij te ver staan, een Frankrijk, waarvan het staatshoofd zodanig zal worden geko zen dat hij geen groep partijen, doch Frankrijk en de Franse unie vertegen woordigd. Er mag geen verwarring van be voegdheden zijn en degenen, die in naam van Frankrij khandelen. moeten niet zijn onderworpen aan andere invloeden dan die van hun plicht. TREINAANSLAGEN IN PALESTINA. Een trein, die arbeiders naar een mi litair kamp vervoerde, is nabij Bathga- lim. in de omgeving van Haifa, opge blazen, Twee wagons ontspoorden. Nabij Lydda zijn door een bomaan slag 21 wagons van een goederentrein ontspoord. De machinist zou gewond zijn. Voorts is een Britse luitenant ge dood en een andere officier gewond bij het demonteren van een mijn nabij Acre. Maandag zullen te Jeruzalem. Lydda en Haifa nieuwe permanente militaire gerechtshoven worden ingesteld om een snelle berechting van personen, die zich aan gewelddaden schuldig maken, te verzekeren. DE MEMOIRES VAN CHURCHILL. Het Amerikaanse tijdschrift „Life" en de „New York Times" hebben aan gekondigd, dat zij de publicatierechten voor de V. S. verworven hebben van de oorlogsmemoires van Winston Church ill, die reeds gedeeltelijk op schrift ge steld zijn. Voor deze rechten is meer dan een millioen dollar betaald. De me moires zullen beginnen in de jaren voorafgaande aan de tweede wereld oorlog. Life en de New York Times verwach ten in Januari 1948 met de publicatie van het eerste deel te beginnen. DE COMMUNISTEN IN DE ENGELSE ZONE. De Berlijnse correspondent van het ANP seint: Ofschoon de sprekers zich de scherp ste critiek en vijandige uitingen jegens de bezettingsmachten veroorloofden, was de communistische meeting die gis teren ter gelegenheid van de partijdag der Duitse communistische partij in de Britse zone te Solingen gehouden werd een vrij matte vertoning. Minder dan tienduizend man trotseerden op het met rode vanen versierde plein de regen. De vijandige stemming van het publiek te genover het Britse militaire bestuur kwam tot uiting in het gejoel, dat op steeg toen werd medegedeeld, dat het aan Pieck en Grotwohl, Berlijnse leiders der socialistische eenheidspartij, die op deze meeting het woord zouden voeren, de toelating tot de zone geweigerd had. I Het Prinselijk Paar arriveert in het tennisstadion te Amsterdam, waar de eerste wedstrijden tussen Nederland en Zuid-Afrika werden gespeeld in het Davis - cuptournool. (Foto Anefo-Sagfers). Generaal Kruis over de demobilisatie. TERUGKERENDEN „RUGGESTEUN" VAN ONS VOLK Op een persconferentie te Batavia hqeft Generaal Kruis om. gezegd, dat de beide divisies van de Kon. Land macht tezamen met de oorlogsvrij willigers en andere eenheden van de Kon. Landmacht, ongeveer 67 duizend man bedragen. Het K.N.I.L. heeft mo menteel 91 duizend ma nonder dc wa penen- Men kan aannemen, dat in dit laat ste getal de 67000 man. die door de Kon. Landmacht aan het KNIL zijn uit geleend, Inbegrepen zijn. Bij demobilisatie wordt in principe per bataljon afgezwaaid. De klachten, die de generaal op zijn inspectietochten heeft aangehoord, betreffen v.n. de voe ding en recreatie. „Indien de demobilisatie en de te rugkeer in de burgermaatschappij goed georganiseerd wordt en het Ne derlandse volk niet vergeet, wat deze militairen van de Kon. Landmacht voor Nederland deden, dan ben ik er van overtuigd, dat deze troepen na hun terugkeer in Nederland de „back bone" (ruggesteun) van het Neder landse volk zullen zijn", aldus generaal Kruis. De wijze, waarop de Nederlandse soldaten, onder zulke vreemde en moeilijke omstandigheden dienst doen, noemde de generaal „verbazingwek kend". De demobilisatie kan beginnen als de tweede divisie over is. EEN OUDJE OP HET HELLEND VLAK Door het personeel van de huisrecher che van een der grote modemagazijnen te Den Haag werd een oude dame ge volgd, die zich op verdachte wijze op hield bij een der stands. Zij werd be leefd uitgenodigd een ogenblikje uit te rusten van de vermoeienissen van het kijken, waarna de recherche werd ge waarschuwd. In haar handtasje werden diverse textielkaarten aangetroffen- De dame. de 75-j. C. G. van de V. uit de van Calcarstraat werd overge bracht naar het recherchebureau aan het Buitenhof, waar zij bekende gedu rende de laatste maanden diverse porte feuilles. portemonnaies etc. met inhoud te hebben gerold uit damestassen. Bij huiszoeking werden goederen en distri butiebescheiden van diefstal afkomstig inbeslag genomen. Tevoren werd reeds in 22 gevallen proces-verbaal tegen haar opgemaakt ter zake van vermogensde licten. Gromyko doet voorstellen De speciale vergadering der V. N. over het Palestijnse probleem is na 13 dagen bijeen te zijn geweest, gisteren gesloten. Met 40 stemmen bij 13 onthoudingen werd de samenstelling van de commissie van onderzoek goedgekeurd. Zij keurde tevens de bevoegdheden, welke aan de commissie worden gegeven, met 45 tegen 7 bij een onthouding goed. Bij het sluiten verklaarde de voorzit ter, de Braziliaan Aranha. dat de V. N. nog nooit voor een zo beslissende proeve zijn geplaatst als door de Palestijnse kwestie. „De enige weg. dio thans voor ons open ligt, is de uitdaging aan te nemen en wij zullen haar ten volle moe ten aannemen, willen wij haar over leven." De Rus Gromyko hield nog een op merkelijke rede, waarin hy het opnam voor de Joden, wier ellende niet mocht voortduren. Hij deed een aantal voor stellen ten aanzien van de toekomst van Palestina; 1. een onafhankelijke bi-natio nale staat; 2 verdeling in een Joodse en een Arabische staat, doch dit alleen wanneer de pogingen om dc twee par tijen tot elkander te brengen, zouden falen; 3. stichting van een Arabische staat zonder rechten voor de Joden- 4. stichting van een Joodse staat. Nader commentaar op deze voorstellen zal de Sovjet-Unie geven, wanneer eerst meer feiten bekend zijn. Een onafhan kelijke bi-nationale staat komt de Sov jet-Unie de meest wenselijke oplossing voor. Noch Joden, noch Arabieren zijn uit de aard der zaak tevreden over de gang van zaken. BINNENLAND. Mr. van der M.. adjunct-secretaris van het Tribunaal te Leeuwarden ls vorige week door de gemeen-te-politie al daar in arrest gesteld, op vermoeden van gepleegde onregelmatigheden ln verband, met een onderzoek naar collaboratie, verdachte zou geldenhebben aangeno men onder belofte bezwarende passages uit het dossier van de betrokkene te lich ten. Het historische Valkhof te Nijmegen, dat door de Duitsers direct na de bezet ting van Nijmegen ln 1940 werd Ingericht tot een vesting is thans weer opengesteld. De historische bouwwerken, de Karolin gische kapel en de Barbarossaruïne heb ben gelukkig weinig geleden. De Tweede Kamer heeft haar goed keuring gehecht aan het wetsontwerp tot goedkeuring van het statuut van de voedsel- en landbouworganisatie der Ver. Naties. De heer J. Hommes te 's Heer Arendskerke A.R heeft zijn bencemd- verklaring tot lid der Eerste Kamer (va cature-Van Asch van Wijck) aangenomen. De minister van Economische zaken dr. G W. M. Huljsmans zal zich Dins dag as. naar Dublin begeven, mede ter bestendiging van het economische ver keer tussen Nederland en Ierland. Mr. D. de Roo van Ailderwerelt, sous chef der Directie Economische Zaken van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, Is per 1 Mei J.l. benoemd tot w.n. hoofd der sectie economische zaken van de Ned. militaire missie te Berlijn Van het eerste convool kustvaartui gen, dat aanvankelijk met pech te kam pen had zijn twee te Batavia gearriveerd, n.l. de „Henk" en de ..Erna", twee van de snelste, welke nu onder beheeT van de K.PM. komen. De „Volendam" vertrok Woensdag middag voor de laatste maal als t roepen- schip naar Indië, ditmaal met 2300 man aan boord. De „Volendam" zal na haar terugkeer ln ons land weer als passa- gierschdp worden ingericht. Gisteren brachten duizenden Neder landers uit alle delen van het land een bezoek aan de militaire graven op de Grebbeberg. De voorzitter van de Bond van Ohr. Muziek- en Zangverenigingen te Amster dam de heer W. Verleur, heeft daarbij het woord gevoerd Nadat enige minuten stilte in acht werden genomen, werden twee kransen gelegd De Heimondse SS'er P. van der Boo- gaart cüe oa. in het gevangenkamp Vugiht was opgesloten heeft kans gezien voor de 10e maal te ontsnappen. Ditmaal, toen hij naar het interneringskamp te Laren zou worden overgebracht. BUITENLAND. De oudste en kleinste republiek der wereld. San Marino aan de Adriatlsche Zee, heeft een els tot schadevergoeding van 2,500.000 pond sterling bij de geal- Heerden ingediend, wegens een lucht aanval, die in Juni 1944 op het staatje ls uitgevoerd De radioactieve uitwerking van de atoombom, die 2 Jaar geleden op Naga saki viel, veroorzaakt thans abnormale groei bij 20 percent der planten, die ln het centrum ran het getroffen gebied zijn uitgezaaid. Men vindt er tweehoof dige planten en uien met dubbele bol. De Finse regeringscrisis, die een maand geduurd heeft, kan thans als op gelost worden beschouwd, daar het hui dige coalitiekabinet van Mauno Pekkala in functie zal blijven. Engeland heeft nogmaals een bedrag van 200 millioen dollar opgenomen van het Amerikaanse crediet ten bedrage van 3.375 millioen dollar. Engeland heeft nu ln het geheel 1.'750.000.000 dollar opgeno men. Het Amerikaanse Huls van Afge- vaardlgdén heeft het ontwerp arbeidswet, door de Senaat aanvaard, van de hand gewezen en teruggezonden naar de ge mengde parlementaire commissie voor liet opstellen van een nieuwe tekst. Generaal Juin, chef van de generale staf van de Franse nationale verdediging, Ls benoemd tot resident-generaal ln Ma rokko. De regeringen van de unie van Malakfca en Singapore hebben een ver mindering van de rijstrantsoenen aange kondigd Deze zal echter gepaard gaan met een verhoging van het bloemrant- soen. opdat de totale voedingswaarde der rantsoenen dezelfde blijft. Regerlngsvllegtulgen van Paraguay hebben tijdens de viering van de onaf hankelijkheidsdag van Paraguay de stad Conception, die in handen der opstan delingen ls, gebombardeerd. Honderden burgers, onder wie schoolkinderen, bevon den zich onder de slachtoffers. Ook een Argentijns schip ln de haven werd ge troffen. De Oostenrijkse regering heeft be sloten de hulp in te roepen van de vier bezettende mogendheden ln Duitsland bij het stuiten van de stroom van Volks- dud'tsers (mensen van Duitse afkomst, die bulten Duitsland wonen), die regelmatig op onwettige wijze de Oostenrijkse gTens overtrekt. Viscount Mountbabten, onderkoning van Voor-Indlë zal naar Engeland komen, voor een kort bezoek. Hy zal 2 Juni a.s. naar Voor-Indlë terugkeren. Auto reed te water. DRIE PERSONEN VERDRONKEN. Woensdagmorgen is tussen de derpen Uffelte en Wittelte nabij Meppel een auto met 4 inzittenden ten gevolge van het springen van een achterband met grote snelheid ln de Drent-sche Hoofd vaart gereden. Toen omwonenden na enige minuten te hulp kwamen, bleken 3 der inzittenden reeds verdronken te zijn. Het waren de 75-j. bestuurder G. Zuurman en zijn 55-j. echtgenote en de 40-jJ. W. de Boer, allen uit Bor- gercompagnie, die op weg waren naar Limburg. De vrouw van de heer De Boer wist zich door het portier te red den. BLOEMBOLLEN EN BLOESEMS UITGEBLOEID. De V.V.V. Zuid-Holland meldt, dat de bollenvelden zo goed als uitgebloeid zijn. Hier en daar zijn nog wat Darwintulpen. Men is echter druk bezig de „koppen" er af te halen. Het uiterst warme weer heeft de bloei tijd van de bloesems zeer bekort. A.s. Zondag kan men nog wel appelbloesem verwachten. De andere vruchtbomen zullen wel uitgebloeid zijn. Sultan Hamid II hoofd van West-Bomeo. Met slechts één stem tegen is Sultan Hamld II door de West-Borneo Raad gekozen tot „Kepala Daerah" (hoofd van het gebied) West-Borneo. Zijne Hoogheid blijft tevens voorzitter van de West-Borneo Raad. De Sultan is 34 jaar oud en genoot is ons land zijn opvoeding. Hij is officier van het Kon. Ned.-Ind. Leger. Hoofdbestuur Pasoendan- beweging bij dr. Van Mook. Toezegging van bescherming tegen intimidatie en terreur. In een te Batavia uitgegeven officieel communiqué wordt medegedeeld, dat dr. Van Mook, het hoofdbestuur van de „Partai Ra'jat Pasoendan" (Soendanese Volkspartij) in audiëntie ontvangen heeft. De Ned.-Indische regering heeft met belangstelling van haar wensen kennis genomen en de verzekering gegeven, dat een vreedzame beweging als de Par tai Ra'jat Pasoendan uit de aard der zaak vrij ls om, met inachtneming der democratische beginselen, zich te orga niseren en te ontwikkelen, aldus het communiqué. De artikelen 3 en 4 van de overeen komst van Linggadjati gelden evenzeer voor het Soendanese volk, zodat ook aan dit volk de gelegenheid zal kunnen wor den geboden om te beslissen of het van de in genoemde artikelen neergelegde mogelijkheid al dan niet gebruik zal maken. Daar het verschillende malen ge bleken is, dat pogingen werden gedaan om tegen deze beweging tc ageren met intimidatie en terreur, heeft de Luite nant Gouverneur-Generaal dc verze kering gegeven, dat de Ned.-Indische regering zal doen wat in haar vermo gen ligt om haar leden en medestan ders tegen een dergelijk optreden te beschermen. Ministers Beel en Jonkman volgende week thuis? De ministers Beel en Jonkman zullen Zaterdag a.s. een bezoek brengen aan Makassar Zondagmiddag zullen zU zich naar Soerabaja begeven en vandaar Maandag naar Batavia reizen. Hun ver trek naar ons land zal waarschijnlijk in de tweede helft van de volgende week plaats hebben. JHR. RUYS SPRAK MET SOEKARNO. Het katholieke kamerlid jhr. Ruys de Beerenbrouck is van een reis door Re publikeins gebeid, waar hy een onder houd met Soek'arno heeft gehad, in Ba tavia teruggekeerd. INDONESIË OVER 2 JAAR LID DER U.N.O.? De Ned. regering heeft aan de Alge mene Vergadering der U.N.O. formeel laten weten, dat zfj het voornemen heeft binnen twee jaar aan te dringen op het lidmaatschap van de U.N.O. voor de Ver. Staten van Indonesië. De Ned. gedelegeerde, dr. J. H. van Royen zeide naar aanleiding van een verklaring van de Indische gedelegeerde Asaf Ali, dat Nederland gedurende een overgangs periode van twee jaar Indonesië ln d* U.N.O. zal blijven vertegenwoordigen. Daarna zal Nederland het initiatief ne men om Indonesië voor te dragen voor het U.N.O.-lidmaatschap. (UP.)

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1