STADSNIEUWS Laatste Berichten SPORT BOKSEN Europese amateur kampioenschappen. De uitslagen van de eerste dag der Europese amateur-kampioenschappen te Dublin luiden Bantamgewicht: Connell (Ierland) w.o.p. van Servais (België); Bogacs (Hongarije) w.o.p. van Deianna (Frank rijk); Sanderson (Engeland) w.o.p. van Tijikainen (Finland); Halit (Turkije) w.o.p. van Grzywocz (Polen). Middengewicht: Torma (Tsjecho- Slowakije) slaat Bilbao (Spanje) in de derde ronde; Kolozynski (Polen) w.o.p. van McKeon (Ierland)Escudie (Frank rijk) w.o.p. van Baels (België). Halfzwaargewichtl'Host (België) w.o p. van Fridell (Zweden); Nowysz (Frankrijk) w.o.p van Watson (Schot land): Rademacher (Tsjecho-Slowakye) w.o.p. van Di Segni (Italië). Van de Nederlandse ploeg kwam gis teren nog niemand in de ring. FrankrijkNederland De keuze-commissie van de K. N.V.B. heeft voor de interlandwed strijd tegen Frankrijk, die Maan dag 26 Mei (2e Pinksterdag) te Parijs zal worden gespeeld, 16 spe lers aangewezen waaruit het Ne derlands elftal zal worden gefor meerd. Het zijn: Kraak (Stormvogels), v. d. Vliet (ODS), Van Bun (MV V), v, d. Linden (Ajax), Schijve- naar (EDO), De Vos (Quick, N.), Möring (Enschedé), Stoffelen (Ajax), Stroker (Ajax), De Vroet (Feyenoord), Bergman (Blauw Wit) Drager (Ajax), VanOnselen (VSV) Roozen (Haarlem), Rijvers (NAC) en Wilkes (Xerxes). LONDENSE BOKSERS IN DEN HAAG De Londense amateurboksers, gister avond de gasten van hun Zuid-Holland se sportbroeders, hebben in Den Haag een benauwde 54 zege kunnen beha len. Eerst de laatste party bracht de beslissing. Hoewel er af en toe aardig gebokst werd, o.a. in de partij tussen Buis en Wood, stonden de wedstrijden boks-technisch bekeken niet op een hoog peil In een voorpartij moest de Leidenaar Burggraaf zich in de tweede ronde ge wonnen geven aan Wolters (Den Haag) De overige uitslagen waren: Weltergewicht: Thurgood (Londen w. o.p. van Kattenburg (Den Haag) Lichtgewicht: Lucy (Londen) w.o.p. van Trum (Den Haag). Vlieggewicht: Verwijk (Den Haag) wo.p van H. Johnson (Londen). Bantamgewicht: Maas (Rotterdam) w.o.p van R. Johnson (Londen). Vedergewicht: Herbert (Londen) on beslist tegen Bovenlander (Den Haag). Weltergewicht: Wood (Londen) onbe slist tegen Buis. (Den Haag); Dugard (Londen) w.o.p van Schram (Den Haag). Middengewicht: Vink (Den Haag) w. 0.p. van Martin (Londen) Zwaargewicht: Morkus (Londen) wint door interventie van de scheidsrechter in de tweede ronde van Blonk (Den Haag). ATHLETIEK TWEE. EN DRIEKAMP OP HEMELVAARTDAG. In het sportpark aan de Leidse Hout organiseren de Bataven a.s. Donderdag om 12 uur een dames en meisjes twee kamp. terwijl de heren en junioren om 2 uur zullen uitkomen tegen Sparta uit Dordrecht en Celebes uit Den Haag WIELRENNEN. Meer dan honderd deelnemers aan de ronde van Alphen De inschrijving voor de wielerwedstrijden op Hemel vaartsdag is zeer bevredigend verlopen. Bij de amateurs belooft de strijd zeer boeiend te worden door het deelnemen van verschillende renners van de Olym pische ploeg, zoals G. van Beek (Oost- zaan), J. van Os (Landsmeer) en Ket- tenis (Den Haag). Ook P. de Vries uit Vlaardingen, die vorige week de Ronde van Vlaardingen en Zondag j.l. de Ron de van Assendelft won, zal van de par tij zijn. In de nieuwelingenwedstrijd zul len 38 deelnemers aan de start verschij nen, bij de amateurs 86. Ronde van Spanje Het resultaat van de eerste etappe van de Ronde van Spanje, Madrid—Albacete, een afstand van 243 KM. luidt: 1. Delio Rodriguez (Spanje) ln 7 uur 20 min. 7 sec.; 2. Arie Vooren zelfde tijd; 3. Emilio Rodriguez (Spanje) zelfde tijd; 4, Olmos (Spanje) zelfde tyd. 47 Renners waren vertrokken, van wie er 45 aankwamen. SCHAKEN. Eu we geheel uit vorm. In de eerste helft van een dubbel- rondige zeskamp, te Buenos Aires ge speeld. heeft dr. Euwe lang niet zijn normale v< m kunnen bereiken. Hij speelde twee partijen remise en verloor er drie, waardoor hij deze ronde met 1 punt op de laatste plaats eindigde. De uitslag van de eerste helft luidde: 1. Stahlberg 4p.; 2. Eliskases 3Mï p.; 3 Najdorf 2H p.; 4. Rosetto 2 p.; 5. Pilnik 116 p.: 6. Euwe 1 p. Euwe schijnt physiek niet in top conditie te verkeren. De speeltijden daar zullen Europese schakers ongetwijfeld met verbazing vervullen: van 4 uur 'smiddag tot 9 uur 'savonds, en van 11 uur 's avonds tot 4 uur 's morgens. Op deze wijze worden aan de deelne mers wel buitengewoon zware eisen gesteld. Tournooi Baarn. TARKATOWER NOG ONGESLAGEN. 7 pt. De altslagen van de gisteren gespeelde vierde ronde ln het. schaaktournool te Baarn lulden: Groep A: VinkenPomar y2y2. Devos —Thomas Vz\ Van Doesburg-Kramer /2y2; MaroczyVlagsma y>. Stand na de 4de ronde; Kramer, Tho mas en Vlagsma 2y> Devls en Vinken 2, Van Doesburgh, Maroczv en Pomar.iyi. Groep B: FonteinSoültanbeleff »/2-y2: GrobGolombek 10; PrinsTartakower °-—l; Stumpers-Van Steenis 0-1. Stand na de 4de ronde. Tartakower 4; frins 2J£, Fontein en Grob 2; Golom- oek Soultanbeleff en Stumpers lUi; Van Steenis 1 Groep C: ZnoskoBoerner 10; Wood- V; d. Tol 01; Spanjaard-Dunkelblum '2-72KenneberkeDe Jong 10. Stand na de vierde ronde; Znosko 3; «enneberke Spanjaard en v. d. Tol 2y>; Wood 2; Doerner en Dunkelblum iy=; De Jong Sportsplinters De voetbal „N.V." Liverpool heeft Steele, de Schotse linksbinnen van het Britse elftal, van Greenock Norton over genomen voor de som van 15.000 pond sterling, tot dusver het grootste bedrag, dat ooit voor een voetballer werd betaald! Recordhouder was Bryn Jones, die ln 1939 voor 14.000 pond door Arsenal van de Wolves werd overgenomen. Een progresslef-conservatlef lid van het Canadees Lagerhuis heeft als zijn mening verkondigd, dat de Ol. Spelen 1948 beter achterwege gelaten konden worden, daar zijns inziens de omstandigheden in Engeland zich daartoe niet leenden H(J betwijfelde, of Groot-Brlttannlë wel ln staat zou z(Jn de deelnemers voedsel en hulsvesting te bieden. Vrijdag en Zaterdag a.s. zal op ..Klein Zwitserland" te Den Haag het uitgestelde Beatrlx-hockeytournooi voor militairen worden gehouden. H.M. de Koningin heeft een legpen ning als wlsselprijs beschikbaar gesteld voor het beste militaire detachement, dat deelneemt aan de NJV-mars op Hemel vaartsdag. De wisselbeker van H.M. de Koningin ls tijdens de bezetting verloren gegaan. De Joego-Slavische schaakmeester Zlicoric ls eerste geworden ln een tien kamp te Warschau, waar hy o.m. de Rus sische grootmeesters Smislof en Boleslafskl achter zich liet. Tijdens de Jaarvergadering van de zeilvereniging „Braassemermeer" werden ln de bestuursvacatures gekozen de heren S. Vink, C. van Berkel. T H. Verdel en P Zeegers. De Alpheuse Athletiekver. '36 nam Zaterdag met vier ploegen deel aan de eerste Goudse Competitiedag op het O.N.S, terrein en behaalde verschillende eerste prijzen De R.K. voetbalvereniging .Llsse" hield Zondagavond J.l. ln het Bonds- gebouw een zeer geslaagde uitvoering voor haar leden De Llsser R.K. Athletlekvereniglng ..Holland" nam Zondag J1 met succes deel aan de eerste baanwedstrijd te Amster dam. georganiseerd door K DO C. de Ree werd A-klasser, de eerste dus van Llsse! Enkele leden van de Alpheuse Wan delsportvereniging hebben zonder uitval lers deelgenomen aan de nacht-wandel tocht te Culemborg. Een van hen nam de dag daarna deel aan de Bloesemtocht te Geldermalsen! Andere leden van A.W.S.V. wandelden Zondag J.l. een tocht te Hel mond uitgeschreven door de W.S.V ..Jeanne d'Avc". Dinsdag 20 Mei a.s. zal de Zeil. en Roeivereniging „Hollandla" ln hotel s-Molenaarsbrug te Alphen haar algemene ledenvergadering houden. De Clir. Gymnastiek- en Scherm- verenlging :,Jahn" zal op Vrijdag a.s ln de Stadsgehoorzaal haar jaarlijkse uitvoe ring geven. „Boskoop in bloementooi". De bollenvelden, alsmede de bloeiende Veluwe hebben vele bezoekers getrok ken O.i. terecht, doch ook ln Boskoop ls veel schoons in ogenschouw te ne men. Met het intreden der Meimaand, gepaard gaande met het prachtige zo merweer. zijn de heesters in de kweke rijen. de voortuinen der huizen, alsme de de gemeente-plantsoenen weder ont loken en laten zij een bloementooi en bloesempracht bewonderen, waar ge nog lang aan zult denken. Laten wij een een wandeling maken: Wij komen b.v. van het station en zien daar tegenover ..Het Guldemond plant soen" met een keur van heesters en bloemen. Wy vervolgen onze weg. langs de Parklaan en komen dan aan de Zij dewee. Deze weg is een kilometer lang beplant met Sierkers-Hisakura. thans in volle bloei Wij gaan verder en nemen de richting naar het centrum der ge meente. Aan uw rechterhand krijgt u dan de Boezemlaan, die aan beide zij den beplant ls met fraaie en zeldzame heestergewassen. Ook vindt u daar het Niforpark „Arboretum", wat een be zichtiging overwaard is, vooral voor natuurliefhebbers, die daar uren kunnen vertoeven. Wanneer wij het Viforpark en de Boe zemlaan bezichtigd hebben, vervolgen wij onze weg langs de Zijdeweg naar het centrum. Het gemeentehuis, links is een prachtig gebouw, mede omzoomd door heestergewassen. Wij passeren de hef- brug over de Gouwe en komen dan in de Rozenlaan. met zijn prachtige in bloei staande heesters in de voortuinen der villa's, vervolgens Zuidwyk, centrum van boomkwekerijen, om dan de Reijerskooperweg met links de Rykstuin- bouw en Valkenburgerlaan, wat mede een schitterende omgeving genoemd kan worden, te bewonderen. De afde ling gemeente-plantsoenen werkt op volle toeren om de gemeente, die door de bezetting veel te lijden heeft gehad, weder op een hoog peil van bloemen weelde te .brengen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 12 Mei Coöp. Groentenvei- ling. Andijvie 4276; postelein 5164; prei I 1319; II 4.10.-; raapstelen 1824; Rabarber 4—6; stoofsla 3458; spinazie 918; witlof I 1022; II 4 6 alles per 100 kilo. Bloemkool I 5581 II 32—69; III 16—38; radijs 4—6; sla I 12—20; II 7—14; III 4—7; alles per 100 stuks. Peterselie 14—21; selderij 2.40 5.10 per 100 bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, Groen- tenveiling, 12 Mei Waspeen I f. 40 —76; idem II f. 18—26,80; Kroten I f. 7,20—7,80; idem II f. 4.80—5.20; Prei f. 14—16; idem II f. 5,60—6.20; Rabar ber f. 16—21,40; idem II f. 9,80—12; Witlof I f. 16—26; idem II f. 10—13,80. ROELOF A RENDS VEEN, Groenten- veiling Aardbeien 1.35—1,75; idem kleinen 0,751,30 per doosje; Radijs 8,00—9,00; Spinazie 8,0011,00; Sla 23,00—24,00; Slavellen 31.00—34,00; Postelein 60,00; Bloemkool 70,00; Tuin kers 13 00—29.00 Der 10C. ROTTERDAM 13 Mei Veemarkt. Ter veemarkt aangevoerd- totaal 4145 stuks, waarvan 240 paarden 15 veuicns 400 ma gere runderen, 888 vette runderen. 57 graskalveren, 754 nuchtere kalveren: 132 schapen. 775 biggen. 187 hokken en gel ten. 697 Zulglammeren Prijzen p. stukkalfkoelen le kw. f 725. 2e kw f 610, 3e kw f 400. melkkoeien 725. 610. 400; varekoeien 525. 425 350. vaar zen 475. 375 225; pinken 375 275 200: graskalveren 220. 18C 100. biggen P«r week 35. 25 20. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 13 Mei. Het koersverloop was vandaag onre gelmatig. Aanvankelijk openbaarde zich weer vraag althans voor Industrieëlen, Petroleumaandelen en Scheepvaartwaar den. De hoofdkoersen waren iets hoger. Koninklijken zelfs belangrijk beter, t.w. van 400v2 op 407 De cultuuraandelen waren inerendeels wat lager In de vrije handel openbaarde zich eer. vaste stem ming; op alle afdelingen volgden de koersen een opwaartse lijn. Het duurde echter nog niet lang. of deze koersver- betering lokte aanboa uit. met als ge volg een afbrokkeling. Vergeleken met gisteren konden ten slotte T~og kleine koerswinsten worden geconstateerd. De Amerikaanse markt was stil en overeenkomstig Wallstreet Iets lager. De grondtoon voor de staatsfondsen was weifelend. De jeugd en de oecumenische beweging. REGIONALE CONFERENTIE IN DE ZENDINGSSCHOOL. In verband met de wereldconferentie der christelijke jeugd, welke in Juli te Oslo zal worden gehouden, vond in het afgelopen weekeinde in de Zendings school te Oegstgeest een voorbereidende regionale samenkomst plaats, welke door een groot aantal jongeren was be zocht. Gereformeerde en Lutherse, Oud-Katholieke en Doopsgezinde, Her vormde en Remonstrantse jongeren heb ben tijdens deze conferentie van ge dachten gewisseld over de vragen en problemen der oecumenische beweging. Nadat de begroeting en onderlinge kennismaking had plaats gevonden, voerde als eerste spreker pastoor Van Kleef uit Leiden het woord, die sprak over „Onze oecumenische roeping". Spr wees er op hoe uit de ene gemeente langzamerhand de verschillende kerken zijn gegroeid en hoe deze kerken langs elkander heenleefden en nagenoeg niets van elkander afwisten. Hoewel het stre ven naar eenheid zich al zeer lang ge leden openbaarde, Ls de oecumenische beweging, voortgekomen uit de veront rusting over deze gespletenheid van veel later datum. Eerst aan het einde der 191 eeuw komt er in de Kerk een ontwaken en ontdekt zij in welk een hopeloze toestand zij in de wereld ver keert. Vooral op het zendingsveld voelt men deze 'verdeeldheid pijnlijk. Spr. herinnerde er dan aan. dat vlak voor de wereldoorlog in 1914 de Wereldbond der Kerken werd opgericht, dat leer van elkander scheidt en dienst ver enigt, later heeft men ingezien, dat de waarheidsvraag toch niet mag worden verwaarloosd. Men is toen aan het moeilijke en geduldvragende gesprek der Kerken begonnen. Tegenover de nood van de wereld zullen de Kerken gezamenlijk een antwoord moeten stel len. Of z(j hiertoe in staat zullen zijn. is echter een zaak des geloofs. Zaterdagavond sprak* ds.„ Fijn-van- Draat geref. predikant te Haarlem over het thema van de conferentie te Oslo: „Christus is Heer". Aan deze belijdenis, aldus spr., zit veel vast. Het ls geen leuze of debatonderwerp. maar een ge tuigenis. Er zit dynamiet in deze be lijdenis. Duidelijk doen de eerste eeuwen der kerkgeschiedenis ons dit zien. Aan deze belijdenis kleven bloed en tranen. Uitvoerig stond spr hierna stil bij de oorsprong van dit getuigenis. Uit Chris tus' woorden spreekt een overwicht. Hij spreekt met gezag. In de kruisiging en opstanding breekt dit „Heer-zijn'' nog meer door. Het slot van de evangeliën doen Hem ons zien als staande boven deze wereld. Scherp keerde spr. zich tegen de alom in ons land verkondigde opvatting als zou deze belijdenis een minimum-belijdenis zijn. Als wij met deze belijdenis ernst maken dan zal blijken hoe zij in al haar eenvoudigheid een grote rijkdom betekent. Deze belij denis betekent ontkroning van alle grootheden naast de Heer. Binding aan die ene Heer. sluit alle andere gebon denheid uit. Dan is er ook geen heer schappij van de traditie, van de begin selen of van de eigen kerk. De binding aan Christus is aanleiding tot een cri- tische houding en ook geen heerschap pij van de groten der aarde, van angst of dood. Zijn heerschappij gaat boven deze machten en maakt ons vrij van krampachtig handelen en geeft ons mD<d f" vateenden, Vrliz Herv. pre dikant te Oesstgeest. die Zondagmid dag het woord voerde, sprak over „Is werkelijke eenheid der Kerken raüBe- lijk''" De ideeële eenheid is er. Is de reële eenheid nu ook mogelijk? Als be lemmering voor deze reële eenheid ziet spr. onze menselijkheid en onze nien- selijke begrensdheid. Het ontbreekt ons aan zelfcritiek en aan een zuiver ooi- deel en achting voor de ander. Dooi het contact met de ander moeten wi tot meer besef van eigen subjectiviteit k°Na afloop van deze lezing kwam men in kleine groepjes bijeen, waarin over het ter conferentie behandelde nog van gedachten werd gewisseld. Staking bij Meelfabriek „De Sleutels". HET BEDRIJF LIGT STIL. Hedenmorgen te 10 u ls wederom een staking uitgebroken onder het techniscn personeel der N.V, Meelfabriek „De Sleutels' voorheen de Koster en co., waardoor het technisch gedeelte van het bedrijf geheel is stilgelegd De sta king omvat ruim 100 man. Zoals be kend heeft een groot gedeelte van het personeel enige weken geleden de werk zaamheden eveneens neergelegd, doch hervatte deze na enkele dagen op de oude loonvoorwaarden TIELEMAN EN DROS. In de gistermiddag gehouden aan deelhoudersvergadering der C. V Tie- leman en Dros. werden de jaarstukken onveranderd goedgekeurd De winst ui 1946 bedroeg f. 393.662.-; na afschrij ving van het verliessaldo van het vorige jaar ad f. 340.975.. restant f 52.677.- waarvan werd besloten 2'-i- f< dividend op de gewone aandelen uit te keren. Voor het komende seizoen wordt aan houdende vraag naar blikgroenten ver wacht. doch het is onzeker of voldoen de blik aanwezig zal zijn. Ten slotte werd besloten tot een sta tutenwijziging. waardoor de mogelijk heid wordt geopend tot uitgifte van onderaandelen. WIJZIGING SPREEKUUR. De Burgemeester van Leiden en Wet houder Jongeleen zullen morgen spreek uur houden van 13.30 tot 14.30 uur. NIEUWE BONKAARTEN Morgen wordt in „Den Burcht" (8 3/4 —113/4 en 24 uur) de uitreiking voortgezet, van nieuwe algemene bon kaarten. tabaks- en versnaperingen- en brandstoffenkaarten. Meenemen: de distributiestamkaarten zónder inlegvel van alle gezinsleden en de nog met aangewezen periodestroken van de bonkaarten 705; voorts het aanvraag formulier voor de brandstoffen en het restant van de brandstoffenkaart T606 met de bon 72 B V. Alsdan zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het HOOFD een stamkaart nummer heeft van 68.001 tot en met 74.000 PROF BOCKE OP VERZOEK ONTSLAGEN. Als hoogleeraai tc Batavia Op zijn verzoek is prof. dr. J. H. Boeke bij besluit van de luit. Gouver neur-Generaal met ingang van 30 April j.l. eervol ontheven van zijn werkzaam- stelling als hoogleeraar van de facul teit dei rechtsgelr-u-dheid en van so ciale wetenschappen aan de Universi teit van Indonesië te Batavia. Prins Bernhard komt in Leiden Z.K.n. ZAL OP 29 MEI DE M.O-D. BEZOEKEN. Z.K.H. Prins Bernhard brengt thans in zijn functie van Inspecteur-Generaal der Kon. Marine een reeks bezoeken aan marine instellingen. Op Maandag 19 Mei 's morgens 10 uur verwacht men Z.K.H- in den Helder; Donderdag 29 Mei om 10 uur staat het Marine Opkomstcen trum Voorschoten op het programma en diezelfde dag om 14.00 uur de Mij nen Opruimdienst der Kon Marine al hier. INAUGURATIE PROF. BÖTTCHER Vrijdag a.s. des namiddags te 4 ure zal prof. dr. C. J F. Böttcher. benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Wis- en Natuurkunde (Physische Scheikunde) zijn ambt aanvaarden met het uitspre ken van een inaugurele oratie in het Groot-Auditorium van het Academie gebouw. TERAARDEBESTELLING VAN MEVR. G. HAMMES—VAN STEENIS. In allen eenvoud werd gisteren op de begraafplaats „Oud Elk en Duinen" te Den Haag het stoffelijk overschot van onze stadgenote mevr G. Hammes- van Steenis ter aarde besteld. Hierbij werd. bij ontstentenis van de presidente, namens het Hoofdbestuur van het Nederlandse Padvindersgilde, het woord gevoerd door mej. Piepers, die met grote dankbaarheid mevr. Ham mes herdacht als een der vijf opricht sters van het Gilde. Zij memoreerde haar groot doorzettingsvermogen, waar door ondanks alle tegenwerking in 1911 het Gilde kon worden opgericht. „Meis jes in Uniform", dat was in die tijd belachelijk! Maar mevrouw Hammes had een heldere kijk op de toekomst en was overtuigd van de grote beteke nis van de organisatie voor de jeugd. Zij was het die aandrong op een innig algemeen leidsterscontact, waaruit ten slotte een leidster-opleidingscursus groeide. Haar enthousiasme en arbeids- lust leidden tot het eerste grote kamp van 900 padvindsters te Millingen in 1926, dat een groot succes werd en door de afvaardiging van een groep Engelse padvindsters een Internationaal karak ter kreeg. En zo ls zij een der kracht figuren geweest, die het Gilde heeft doen uitgroeien tot de enorme organi satie die het nu is, onder omstandig heden. waar men, nu het bed gespreid is, geen denkbeeld meer van heeft. Hierna werd het woord gevoerd door mevrouw E. van den Bosch, zy herin nerde er aan hoe de overledene in de padvindersbeweging, vooral ook aan drong op de vorming tot goede huis vrouwen. Met warmte getuigde zy van de grote belangstelling, die mevr. v. Hammes, ook na haar uittreden uit het Hoofdbestuur, door het Meisjesgilde heeft gehad. Dankbaar herdacht zy het feit, dat mevr. Hammes, als enige der overlevende oprichtsters, verleden jaar October, de receptie ter ere van Lady Baden Powell, kon bywonen. Ten slotte voerde mej. Wreede, na mens het district Leiden het woord. Met danbaarheid getuigde zy van het vele goede, dat de overledene voor het Ne derlandse Meisjesgilde in het algemeen en voor de Leidse adeling in het bij zonder heeft gedaan. Daarby werd ook de geesteiyke vorming niet vergeten. Op treffende wyze herinnerde zij aan de verering, die de mede kampbewoners hebben voor een der vroegere Leidse padvindsters, die zich door haar gedrag in een der Indië-kampen. als een wer kelijk „groot" padvinderster heeft on derscheiden. Een gedrag waarvoor de grondslagen door mevrouw Hammes waren gelegd. Nadat een schoonzoon voor de be toonde belangstelling en de bewezen eer had bedankt, verlieten allen, diep onder de indruk de dodenakker. COÖPERATIEVE SCHOENMAKERS- VEREEN. „ONS BELANG". 40-jarig jubileum C. Spaanderman Sr. Gisteren was. het 40 jaar geleden dat de heer C. Spaanderman Sr. tot be stuurslid werd gekozen van de toen se dert kort opgerichte Coöp. Schoenm.ver. „Ons BelangTerecht achtte het be stuur- der Coöp. dit feit van een dusda nig groot belang, dat het 't niet onop gemerkt voorby wilde laten gaan. Zo was gistermorgen in het magazyn der Coöp. in de Lange Pieterskerkkoor - steeg een schare vertegenwoordigd, be staande uit bestuur, leden, vertegen woordigers uit de lederhandel en fami lieleden. Nadat de voorzitter, de heer P. Hane- veld, alle aanwezigen harteiyk welkom had geheten, memoreerde spr. de af gelopen 40 jaren waarin de heer Spaan derman zich niet alleen als penning meester onderscheiden had, maar ook door zyn initiatief, dat o.a. leidde tot de stichting van een bouwfonds voor een nieuw magazyn en van een fonds voor ouderdomsrente en dividend-uit keringen. Daarna bood de voorzitter namens de Coöp.ver. een essenhouten wandelstok aan waarop een zilveren plaatje met Inscriptie was aangebracht, benevens een foto van het winkelpand. De echtgenote van de jubilaris werd een bouquet rozen aangeboden. De voorzitter las hierna enige inge komen gelukwensen voor. Vervolgens kregen verscheidene ge nodigden nog het woord, waarby de jubilaris nog enige cadeaux In ontvangst mocht nemen. De heer C. Spaanderman dankte ten slotte voor de spontane hulde en blij ken van waardering en sprak de wens uit nog vele jaren als penningmeester te mogen fungeren. Onder het genot van verversingen, bleven allen hierna nog geruime tijd gezellig byeen. De heer J. Verhoeven, eerste as sistent kassier van de Amsterdamsche Bank te dezer stede, wonende te Voor schoten. herdenkt Vrijdag a-s. de dag, waarop hy voor 25 jaar in dienst trad by het Noord-Hollands Landbouw Cre- diet welke instelling nadien is opge nomen in de Amsterdamsche Bank. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Gerrlt Cornells, z. van G. C. Matheysen en H. M. A. van Dam; Gerrlt, z van W. van Strater en S. Fllppo; Marijke Christina d. van N. H. Wentlng en J. J. Brakel; Maria Magdelena, d. van I. van Iterson en m. j. Duffels; Gerard us Franciscus Maria. z. van j. A. van Remundt en M. j. Raaphorst; Henrlcus Hermanns Maria, z. van H. L. Bokern en A. van der Burg; 'Jolanda Everdlna Elisabeth, d. van j, F. Pikart en j. Swaan; Maria Mathilde, d. van H. van Swaay en K. de Roos; Nicolaas z. van N. Ruljtenbeek en M. Wagemaker; Hendrik, z van H. van der Tuin en H. Kleijn; Henderika. d. van A Onvlee en A Taffijn: Willie, d van M de Groot en M. van Dijk OVERLEDEN: M .Raatsie, man, 37 Jaar. LEIDERDORP. Ds. H. van Rhyn neemt beroep aan Ds. H. van Rhyn, geref. predikant te Nymegen. heeft het beroep van de Ger. Kerk alhier aangenomen. OEGSTGEEST. De burgemeester heeft in een openbare bekendmaking er op gewezen, dat het onbevoegd in handen hebben van vuurwapenen en ontplofbare voor werpen vóór 20 Mei a.s. dient worden opgegeven by de politie. Na die datum zal een strafvervolging worden ingesteld indien alsnog zulk onbevoegd voorhan den hebben mocht blijken. voorschoten Koningin WHhelmlna Vereniging In de bovenzaal van „Het Wapen van Voor schoten" heeft de Koningin Wilhelmlna Vereniging haar jaarlijkse vergadering ge houden onder leiding van de heer B. Hoogwerf! Kroon, aangezien de voorzitter plotseling verhinderd was. Het uitvoerig Jaarverslag werd ditmaal uitgebracht door de heer "P. N. Nlevsman, aangezien de secretaris, de heer P. Kaayk, nog steeds ongesteld ls. Er werden dit Jaar arie feesten georga niseerd. welke uitvoerig gereleveerd wer den. Een bijzonder woord van dank werd in dit verslag gebracht aan de zangver eniging „Zang zij onze leus" voor haar belangloze medewerking bij de doden herdenking op 3 Mei 1.1. Het Jaarverslag besloot met de beste wensen voor een algeheel en spoedig her stel van de secertaris. Dit Jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. De penningmeester de heer J. G. van Gent. gaf hierna rekening en verantwoor ding van zijn beheer, waaruit bleek dat H.M. de Koningin verleent gratie. H.M de Kontngi.' heel*, gratie ver- leend aan D E. Buter, tot de doodstraf veroordeeld by sententie van het By- zonder Gerechtshof te Ainhem, van 10 December 1946. De doodstraf is in het gratie-besluit verwisseld met een levens lange gevangenisstraf. Prinses Juliana zal vliegveld Ypenburg heropenen. OOK PRINS BERNHARD AANWEZIG. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zullen Vrydag a.s. te genwoordig zyn by de officiële her opening van het vliegveld penburg om 14,30 uur. De openingsplechtigheid zal door H.K.H Prinses Juliana wor den verricht door het hysen van een rood-geel geblokte vlag. Inmiddels is gistermiddag op Ypenburg een Zwit serse Bucker Jungmann gearriveerd de HBA..F.E., waarmede Gerben Sonder- man, de piloot van Prins Bernhard, op de vliegfeesten van 17 en 18 Mei a.s, kunstvluchten zal uitvoeren. Het toestel is door Hein Bulten, chef vliegdienst van Dlepen's Vliegtuigen N.V. in recordtijd van Bazel via Luxem burg en Brussel naar Den Haag over gevlogen. De heer Bulten was zeer enthousiast over de vliegeigenschappen van dit snelle vliegtuig. GENERAAL KRULS NAAR NEDERLAND TERUG. Luitenant-generaal Kruis zal zich Don derdag weer naar ons land begeven. Hy keerde vandaag te Batavia terug na zyn inspectietochten langs afdelingen van de Kon Landmacht. Vanavond brengt hy een bezoek aan het troepentransport schip „Nieuw-Holland". REPUBLIEK NIET NAAR VOEDSEL- CONFERENTIE. De Republiek zal. ir. tegenstelling tot haar oorspronkelyk plan, niet deelne men aan de voedselconferentie. die Donderdag a.s. te New Delhi gehouden zal worden. Reden hiervoor is. aldus mr. Prlng- godigdo. de Republikeinse waarne mer op de onlangs te Singapore gehou den rystconferentie. dat „het Koninkrijk der Nederlanden officieel aan de confe rentie zal deelnemen, terwyl de Repu bliek niet is uitgenodigd." NIEUWE ROUTE DOORGAAND VERKEER TE HAARLEM. In overleg met de verkeerspolitie en de A N.W.B is te Haarlem een nieuwe route vastgesteld voor het doorgaand verkeer van Alkmaar en Velzen naar Sassenheim-Den Haag en omgekeerd. Dit verkeer werd tot dusverre geleid door de oude binnenstad, doch zal voor taan buiten het centrum /m worden ge voerd. AGENDA HEDEN: StadszaalK. en O. Kon. Mil Kapel. 8 uur nam. J Remonstr. Kerk; Concert Studenten zangkoor en orkest „Collegium Muslcum", 8 uur nam. WOENSDAG. Stadszaal Beethovencyclus: Residen tie-orkest. 8 uur nam. Schouwburg: U.S.A. „De bewonderens waardige Crlghton" 8 uur nam. DONDERDAG: Stadszaal: Chr. Zangconcours. 111/2 uur voorm Schouwburg: Haags Jeugdtoneel „De gelaarsde Kat". 2V2 uur nam. Schouwburg; „Het Biechtgeheim". 3 uur nam. VRIJDAG: Schouwburg: Armenconcert Sempre Crescendo. 8 uur nam DE BIOSCOPEN. Trianon .Een zaak van leven en dood" (14 J.) Zat. en Zon. 2 1/2. 4 1/2. 7 en 91/4 u.: Hemelvaartsdag 1. 3. 5, 7 en 9 1/4 u overige dagen 2 1/2. 7 en 9 1/4 u. Luxor „Kampioen op sokken" (14 J.). Zond. en Hemelv.dag 2 1/2. 4 3/4, 7 en 91/4 u.: overige dagen 21/2, 7 en 91/4 u Casino „Russische rhapsodle" (14 J.) dag. 2 1/2. 7 en 9 1/4 u.; Zat. en Zon. 2 1/2, 4 3/4. 7 en 9 1/4 u.: Hemelv.dag 1. 3. 5. 7 en 9 1/4 u. Lido „Jane Eyre" (14 j.) Zat,. Zon. en Hemelv dag 2 1/2. 41/2. 7 en 9 1/4 u.; overige dagen 2 1/2. 7 en 9 1/4 u. Rex „In de penarie" (alle leeft Zat. en Zon. 2 1/4. 4 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 u.; Hemelv.dag 1 1/4. 3 1/4. 5 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 u.; overige dagen 21/4. 71/4 en 9 1/4 u. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 10 Mei 13 uur tot Woensdag 14 Mei 18 uur waargenomen door de Apo theek Van Drlesum. Mare 110 Tel. 20406; de Zulder-Apotheek. Lammenschansweg 4. Tel. 23553 Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. Tel. 26274. de ontvangsten hadden bedragen f. 5261.31 en de uitgaven f. 5034.27. aldus een batig slot van f. 227.04. Dit batig slot ls aan merkelijk lager dan vorig Jaar en de pen ningmeester verbond hieraan de schuwing dat men bergafwaarts gftat met de financiën. Tot leden van de kascommlssle werden benoemd de heren J. Bosch. L. Los en J. Lekkerkerker. Vrij veel tijd werd gebruikt voor de vast stelling van nieuwe statuten en huishou delijk reglement. Als doelstelling wordt thans aangegeven: Voor de verjaardagen van Vorstin, leden Kon. Huls en nationale herdenkingsdagelf feesten te organiseren. Nadat de aftredende bestuursleden, do heren D J. van Cuilenborg, P. G. Niers man en P. Vermet by acclamatie waren herkozen, kon met de besprekingen voor de a.s. feestviering van 31 Axigustus wor den begonnen. Vrij algemeen was men van oordeel dat deze feestviering op 31 Augustus moet plaatsvinden en niet naar een andere datum verschoven moet worden. Het be stuur meende dit Jaar de feestviering op bescheidener schaal te doen ln verband met het a.s. regeringsjubileum, in 1948. van H.M. de Koningin, Wel was gedacht aan het brengen van meer attracties op de a.s feestviering. De ere-voorzitter. burgemeester C. J. v. d. Hoeven, ln de loop van dc avond ter vergadering gekomen, gaf ln overweging contact te zoeken met de verschillende buurtverenigingen om tot óén geheel to komen en niet ln verschillende delen van de gemeente afzondcriyke feestvieringen te krijgen Besloten werd dat het bestuur met de gemaakte opmerkingen rekening zal houden en een feestprogramma zal voorbereiden. Bli de rondvraag werd nog eens gewezen, op de vernlclzuoht ten opzichte van de tijdelijke muziektent en werd beter politie toezicht verzocht. Gani over de economische besprekingen. Gisteravond is voor radio Djokjaeen verklaring voorgelezen van dr. A. K. Gani als antwoord op de Nederlandse uiteenzetting over de vertraging in de economische besprekingen. Dr. Gani noemde daar m het Indo nesische voorstel tot oprichting van een gemeenschappelijk overbruggingsappa- raat voor de gezamenlyke belangen met erkenning van de bestaande instellin gen meer in overeenstemming met Linggadjati aan het Nederlandse te genvoorstel. Het werk als eenheid naar buiten en differentiatie naar binnen, in overeenstemming met wat reeds op staatkundig terrein is tot stand geko men. De Nederlandse regering weigert evenwel het bestaan van afzonderiyke organen in de betrokken gebieden der federatie te erkennen. Daardoor blijft, aldus Gani, de blokkade van alle Indo nesische havens gehandhaafd. Omtrent de teruggave van particu liere eigendommen van niet-Indonesiërs heeft de republikeinse regering zich op het standpunt gesteld, dat die eigen dommen, welke zch in het de facto ge bied bevinden, teruggeven worden, met uitzondering van de bedrijven van openbaar nut, welke genationaliseerd zullen worden, en waarvoor de eigena ren schadeloos gesteld zullen worden. Hiertoe behoren o.m. spoor- en tramwe gen en andere communicatiemiddelen en gas- en electriciteit krachtcentrales. De teruggave zal geschieden volgens de overeenkomst van Linggadjati na de oprichting van een gemeenschappelyke commissie als bedoeld in artikel 15, waarvoor bereids republikeinse candi- daten zijn voorgesteld. Het tempo van de teruggave langs deze weg hangt ge heel af van de oplossing van het han gende geschil tussen de Indonesische en de Nederlandsche delegatie omtrent artikel 14 zelve. Desondanks is de republic..inse rege ring bereid reeds voor de totstandko ming van een zodanige uitvoering van artikel 14 de teruggave te bewerkstel ligen, indien vertegenwoordigers van be drijven zich daartoe tot haar wenden. Daarnaast moet nog gewezen wor den op het feit, dat diverse vertegen woordigers van ondernemingen,' on der wie ook Nederlanders, zich recht streeks tot de republiek hebben ge wend om teruggave van hun onder nemingen en bovendien nog bespre kingen hebben gevoerd over de voor ziening van grondstoffen van republic keinsch gebied voor hun bedryven, gelegen in door de Nederlanders be zette gebieden. De republikeinse regering koestert het voornemen vertegenwoordigers van ondernemingen hun bedrijven te laten bezoeken, ten einde d» .tand van za ken te bezien. Een en ander als voor bereiding voor de teruggave, welke op zichzelf officieel zal geschieden. Op een daartoe door de Amerikaanse reeering gedaan verzoek heeft do re publikeinse regering het overschot der suikervoorraden voor export beschik baar gesteld; er zal een gemeenschap pelijke commissie worden ingesteld om deze aangelegenheid te regelen. Uit bovenstaande uiteenzetting blykt, dat de republiek de zaak niet traineert en evenmin van plan is artikel 14 van de overeenkomst van Linggadjati te ontduiken. Door de Nederlanders wordt teveel ge dacht aan een eenzydige uitleg, welke gaat in de richting van de „Hoge Ve luwe". daarby haar eigen Linggadjati scheppend, terwyl de Indonesiërs zich houden aan het echte Linggadjati, dat volledig rekening houdt met het zelf standig bestuur van de republiek. Zou dit verschil in uitgangspunt niet kunnen worden opgelost, dan zou. om alle daaruit voortvloeiende moeiiyk- heden tot een spoedige oplossing te brengen, vermoedelijk arbitrage wor den ingeroepen." Britse besprekingen over voedselpositie van Duitsland. Te Londen zijn vanmorgen vroeg de belangryke besprekingen over de ern stige voedselpositie in Duitsland her vat. Waarschyniyk zullen de besprekin gen de gehele dag voortduren en haar hoogtepunt bereiken by de behandeling van de rapporten van de Britse zonale bewindvoerders, die in de loop van de dag te Londen verwacht worden. De strekking van de te Londen ont vangen berichten uit de Britse zone ls, dat de toestand wanhopig is en.de men sen honger lijden. Hoewel men Washington reeds her haaldelijk dringend verzocht heeft meel te sturen, neemt de crisis In Duitsland dagelijks in hevigheid toe. 450,000 ton meel per maand is voor de komende drie maanden nodig om de crisis af te wenden. De aandacht is nu vooral ge richt op een betere verdeling, de uit roeiing van de zwarte handel, de inten sivering van cte voedselaanvoer van het platteland naai- de steden en het ver hogen van de Duitsche uitvoer ter com pensatie van de invoer van levensmid delen. Italiaanse regering afgetreden. Naar A.N.P. uit Rome verneemt ia het kabinet van De Gasperi afge treden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3