DETECTIVE Met minder mensen méér bouwen Prefabrication" brengt de oplossing De snuifdoos van de Keizer J RECHTZAKEN Radio-progr anima Geef de Nederlanders de kans! DAN HOUDEN ZIJ MET INPOLDEREN NAfc>MJK OP. Op het in het Kurhaus te Schevenin- gen gehouden begroetingsdiner van de Stichting voor de Landbouw voor de afgevaardigden van het I.F.A P. congres zijn vele redevoeringen gehouden. Dc voorzitter van de Stichting van de Landbouw, de heer H. L. Louwes eindigde zijn toespraak met de profeet Micha aan te halen, die zegt, dat ieder mens onder zyn wijnrank en vygeboom zal zitten en dat niemand meer bang gemaakt zal kun nen worden. Indien wij in deze visie blijven geloven, dan zullen wij door willen gaan met werken, totdat de boerenstand deze staat bereikt heeft, hetgeen inhoudt, dat. men geen vrees voor noden meer zal kennen of voor vernietigende crises en oorlogsgeweld. De heer Louwes acht zowel cle Food and Agricultural Organisation (F.A.O.) als de I.F.A P. (Voedsel- en Landbouw organisatie der Ver. Naties en Interna tionale Federatie van Landbouwpro ducten) mijlpalen op deze weg. De heer Herbert Hannam. die namens de heer James Turner, voorzitter der I.F.A.P. het woord voerde, uitte vooral gpote bewondering voor het inpolde- ringswerk, waarvoor de plannen reeds voor een eeuw in de toekomst gereed zijn. „Geef de Nederlanders kans en zij zullen op een gegeven moment aan de andere kant van de Atlantische Oceaan met hun inpolderingswerk- zaamheden eindigen", zo zeide de heer Hannam onder grote hilariteit. „De kracht van het Nederlandse volk", aldus de heer Hannam, „is niet zo zeer gelegen in het doen van grootse dingen, dan wel in het doen van de dingen, zoal' deze voor de hand komen". Hij eindigde met de wens uit te spre ken, dat deze conferentie enerzijds bij zal dragen tot een beter georganiseerde voedselproductie en een betere distri butie van voedingsmiddelen en ander zijds tot een grotere internationale vriendschap en meer internationaal begrip. Het. diner werd ook bijgewoond door Minister Mansholt. a Het Congres is hedenmorgen in de Ridderzaal door minister Mansholt ge opend. Hij zeide o.a., dat hoewel de boeren van verschillende landen te vaak me dedingers zijn, er toch ook gebieden van gezamenlijk belang zijn. Overal wordt de slagzin „vergroting van productie" gehoord. Er bestaat geen twijfel over de noodzakelijkheid hiervan, doch ander zijds moeten de boeren tegen lonende prijzen kunnen produceren. Dc prijzen dienen daarom internatio naal te worden gestabiliseerd. Slechts dan zal de bóer zjjn uiterste best doen om een topproductie te bereiken zon der vrees, dat zijn product „vergif op dc markt" zal zijn. Hij besloot met te zeggen, dat hij het congres met té meer vreugde begroet, cmdat hierdoor persoonlijk contact tus sen bevolkingsgroepen kan ontstaan. DE HANDELSBESPREKINGEN MET DE SOVJETS. De Berlijnse correspondent van het ANP meldt: De handelsbetrekkingen, die tussen de Nederlandse handelsdele gatie en de economische autoriteitender Sovjet militaire administratie der Oos telijke zone van Duitsland gevoerd wor den. kunnen beschouwd worden als het sluitstuk van een ontwikkeling van an derhalf jaar. In deze periode zijn de relaties tussen de Nederlandse en de Russische vertegenwoordigers in Berlijn gaandeweg versterkt. EXTRA TREINEN OP HEMELVAARTSDAG. De Ned. Spoorwegen zullen op Hemel vaartsdag, behalve de treinen van de normale dienst, een aantal voortreinen laten lopen om aan het te verwachten drukke reizigersvervoer het hoofd te kunnen bieden. Ons Distributiehoekje DEZE WEEK WEER EEN EI. In dé bonnenlijst, die morgen wordt bekend gemaakt, zal weer een bon voor een ei worden opgenomen, Deze bonaan wijzing zal voor alle leeftijdsgroepen gelden. TWEE KINDJES GESTIKT. De vier maanden oude Hendrika Bin nendijk te Rotterdam werd door haar moeder dood in haar wieg aangetroffen Het kind had kans gezien zich om te draaien, zodat het gezichtje voorover in het kussen kwam te liggen, waardoor het gestikt is. Ook in Den Haag is een kindje van vier maanden gestikt; het was met het hoofdje onder het kussen geraakt. NEGEN MANNEN EN EEN VROUW. Gearresteerd wegens roulettespel. Een gezelschap van 9 mannen en één vrouw, bezig met roulettespel, werd door de politie bij een inval in een pand aan de Tweede Middellandstraat te Rotter dam. bewoond door de 43-j. expeditie chef G. J. V. aangetroffen. Het bleken allen Rotterdammers te zijn, uitgezon derd de bankhouder, de 48-j. slager S. C. D. G. uit Den Haag, op wie bij fouil lering een bedrag van f- 2335 werd ge vonden, Het gehele gezelschap werd ge arresteerd en naar het politiebureau aan de Oostervantstraat gebracht, in clusief G J. V., die de gelegenheid tot hazardspel had gegeven. „NEDERLAND DANKT ZWITSERLAND". In Bazel, de gelukkige stad die 'n maand eerder lente heeft dan wij, staan tal rijke bedden met tulpen;die samen het opschrift „Nederland dankt Zwitser land" vormen. De vroege tulpen en nar cissen zijn daar reeds uitgebloeid, de Darwintulpen echter vertonen er nu hun volle glorie. 750 OPSTELLEN VOOR EEN PRIJSVRAAG. Over Nederlandse invloed op Amerikaanse beschaving. Meer dan 750 opstellen uit 48 staten zijn ingekomen op de prijsvraag, uitge schreven door de Eeuwfeest-commissie van Holland (Michigan) èn de Neder landse ambassdae in de Ver. Staten. Het onderwerp dat behandeld moest worden, was „De invloed van de Neder landse op de Amerikaanse beschaving". De Jury wordt gevormd door mannen van Nederlandse afkomst. Dr. A. Lou don, de Nederlandse ambassadeur, is voorzitter. Leden zijn dr. Adriaan, J. Barnouw (Columbia University), dr. Clarence A. Dijkstra (University of Ca lifornia), Bartel J. Jonkman (congres lid voor Michigan), dr. Marten ten Hoor (University of Alabama) en dr. Wijnand Wichers (Western Michigan College). De prijzen zijn zomerreizen voor drie studenten en drie scholieren naar Ne derland en naar Holland Michigan (U.P.) KOSTBARE HENGST VERBRAND. Toen de heer P. A. Meinardi, een be kend paardenfokker uit Den Hoorn (Gr.) met zijn auto, waarachter een aanhang wagen was gekoppeld, huiswaarts keer de, bemerkte hij ter hoogte van het plaatsje Roode Haan, dat de hengst ..Jonkheer", welke zich in de aanhang wagen bevond, tekenen van onrust gaf. Het bleek, dat het stro in deze wagen vlam had gevat. De hengst was niet meei te redden. De 3-jarige „Jonkheer" was een zeer goede fokhengst. Voor het dier was onlangs de somma van f. 30,000 geboden. De oor zaak van de brand is onbekend. OP JACHT NAAR DE NIEUWE HARING! Begunstigd door prachtig weer en een rimpelloze zee is de Scheveningse ha ringvloot vanochtend uitgevaren. De jacht, op de haringscholen is be gonnen en het zal niet lang meer duren of de „Hollandse Nieuwe" zal in binnen- en buitenland haar vermaarde naam weer alle eer aandoen! LEVERT UW OUDE TUBEN IN! Per jaar verbruikt ons land ten minste 100.000 kg. lood voor de vervaardiging van tuben. Nog afgezien van een ernstig tekort aan lood over de gehele wereld, is met de invoer van een gelijke hoeveel heid nieuwe grondstoffen ruim f. 100.000 aan deviezen gemoeid Daarom deelt men ons van officiële zijde mede. dat het dringend noodzakelijk ls bij aankoop van een volle tube, een ledige tube in te ieveren. Deze eis moet onverminderd van kracht blijven. BUNKER OP MALIEVELD ONTPLOFT Leek meer op een theekist. Den Haag werd gistermiddag opge schrikt door het geluid van en zware ontploffing. Bij het opruimen van een grote bun- Aan geschoolde arbeiders moet toekomst verzekerd worden. (Door prof. ir. H. T. Zwiers) II TWEE DRINGENDE EISEN- Het staat vast dat wij bij de weder opbouw van Nederland met minder men sen méér moeten doen en zeker daarbij minstens een tijd lang van een andere verhouding tussen geschoolde en onge- schoole arbeid moeten uitgaan. Twee dingen worden dan vereist: In de eerste plaats moeten wij zorg dragen voor een voldoende corps van geschoolde en naar hun scholing be loonde bouwvakarbeiders en daartoe een woningbouwprogramma scheppen dat voor deze geschoolden ook na de achterstand-inliaal-periodc een toe komst kan blijven bieden. In de tweede plaats zullen wij de bouwmethoden en bouwconstructies zo danig moeten wijzigen, dat wij met een naar verhouding kleiner aantal mensen en een kleiner aantal geschoolden een groter bouwvolume kunnen realiseren. Dat betekent voor een goed deel ver plaatsing van de bouwwerkzaamheid van de bouwplaats naar de fabriek, uit schakeling van een zo groot mogelijk deel van de verliespost aan arbeidsuren ten gevolge van weersgesteldheid, uni formering van daarvoor in aanmerking komende bouwonderdelen enz. Het betekent allerminst het betonnen huis of het ijzeren huis of het alumi nium huis of iets dergelijks. De machinebouw kent een onnoeme lijk aantal geheel verschillende mate rialen en legeringen, elk naar hun bij zondere eigenschappen voor het ene of voor het andere machine-onderdeel ge schikt. En het zou zonder meer dom zijn om in het bouwen niet de gebak ken klei of het ijzer of enig ander me taal of het cement of het hout of welk ander materiaal ook te blijven toepassen, overal waar deze materialen door hun bijzondere eigenschappen het meest geschikt zijn. Maar het betekent wèl. dat wij in het bouwen waarschijnlijk op vrij grote schaal tot andere materiaal-eenheden, andere materiaal-toepassingen en -sa menstellingen, andere bouw-methoden en montage-methoden zullen moeten komen. Prefabrication niet als gevolg van een bepaalde materiaal-schaarste, maar omdat de arbeidspositie en de positie van de productiemiddelen deze weg wijzen. UITZICHT OP BLIJVENDE BOUWBEDRIJVIGHEID. Het is mogelijk en waarschijnlijk, dat wij minder zullen metselen; maar ik zie niet in dat er daarom voor een geperfectioneerde kleiindustrie geen nieuwe mogelijkheden met een edel ge bakken product zouden kunnpn zijn. Normalisatie van bouwonderdelen tot zodanige grenzen dat de vrijheid van woningindeling zoals die uit een oog punt van sociale en culturele differen tiatie noodzakelijk is. gewaarborgd blijf t- Wat voor de arbeidspositie geldt, is ook op overeenkomstige wijze bepalend vor de capaciteit van onze productie middelen. Het lijkt heel aardig, wan neer wij op de Jaarbeurs allerlei pogin gen zien om betonnen vloerconstructies, ijzeren balkliggers. nieuwe stucadoor- werk-besparende wandafwerkingen te maken, of van dergelijke technische ver - ker op het Malieveld tegenover gebouw Petrolea had men, zoals gebruikelijk, een springlading aangebracht, om de dikke wanden door detonatie tot scheu ring te brengen. De bunker moet op een bepaalde plek zeer zwak gëweest zijn. Van een inwen dige explosie was, zoals anders, in het geheel geen sprake en de brokken beton vlogen tot ver in de omtrek. Men is" het vrijwel over eens. dat de arbeiders, die in de bezettingstijd bij de bouw van deze bunker te werk waren waren ge steld, het er op aangelegd hadden eer der een versterkte theekist dan een bunker te bouwen. Aan omliggende gebouwen werd lichte schade aangericht. schijnselen in een voorbereidingsstadium kennis nemen, maar laten wij dit éne duidelijk begrijpen: dat onze industriële capaciteit ten enen male onvoldoende is om de noodzakelijke vergroting van het bouwvolume en zeker een derge lijke vergroting, gepaard gaande aan een teruggang van het aantal arbeids krachten-per-productie-eenheid. ook maar ten naastebij op te vangen. En ook hier geldt, dat zonder perspec tief van een min of meer blijvende ka rakterverandering en een ook in de toe komst redelyke productie-omvang van investering op grote schaal nauwelijks sprake zal zijn, dat. zonder een derge lijk perspectief het bouwen van een toe komstige korte bouw-.,boom" op zijn best een bouwen met afvalproducten zal worden! De producten van onroerend goed. van het meest blijvende deel dus van onze voortbrenging, als het vuilnis vat van onze totale industriële produc tie! Ook hier'is dringend nodig het uit zicht op een blijvende bouwbedryvig- lieid van hoger orde en geldt het zelfde als van de geschoolde arbeid: een woningbouwprogramma dat voor tie industriële capaciteit ook na de achterstand-inhaal-periodc een toe komst kan blijven bieden. DE GOEDKOPE WONING IS DE RUIME WONING. Het lijdt geen twijfel, dat het product: de woning, daar zeker bij zou winnen. En het gaat ten slotte om dat product. Daarom zijn er nog twee punten, die ik wil aanroeren. Het eerste betreft het woningpeil in het toekomstige woningBouwprogramma. de omstreeks 700 000 woningen die wij moeten bouwen om over zeg 10 a 15 ja ren weer „bij" te zijn. d.w.z. de schade te hebben hersteld, de achterstand te hebben ingehaald en de over die jaren verwachte aanwas te hebben opgevan- Deze woningen, waarvan wij 1955 als het gemiddelde jaar van ontstaan kun nen stellen en waarvan dus (bij een toe gedachte levensduur van ten minste 80 jaar) de middelbare leeftijd omstreeks het. jaar 1955 zou ingaan, moeten, wil len wij ons nageslacht niet met een eco nomisch ontoelaatbare erfenis belasten, dan nog ten volle als bruikbare wonin gen kunnen gelden. Het zou een economische flater van de eerste orde zijn om nu b.v. het woon- peil 1940 als maximum aan te houden en alleen maar naar de armoede-van-het ogenblik te zien. Het lijkt mij dan ook niet de juiste weg om nu minimum woningen te gaan bouwen en de in architectonische krin gen geboren paradoxaal klinkende maar in wezen alleszins reële leuze „De goed kope woning is de ruime woning" acht ik ondanks al onze armoede een betere leiddraad boor de bepffling van het woonpiel. dan het woonpeil van vóór de oorlog. Het is beter nu woningen te bouwen, die in de toekomst redelijk ruime wo ningen voor kleine gezinnen, ouden van dagen e.d. kunnen zijn, maar die voor de eerste 10 15 jaar eenvoudig bestemd worden voor huisvesting van middelba re gezinnen, en om ruimere woningen te bouwen van middelbare gezinnen in de toekomst, die nu ter beschikking wor den gesteld aan grote gezinnen, en ten slotte zeer ruime woningen, die in de toekomst voor grote gezinnen bestemd kunnen zijn. maar nu,in twee afzonder lijke woningen kunnen worden onder verdeeld. dan door een te eenzijdig sta ren op onze armoede nu een aantal wo ningen te gaan bouwen, waarvan we met zekerheid kunnen zeggen, dat &ls we er binnen één generatie weer boven op komen we de volgende generatie hebben belast met onze door de dan noodzakelijk geworden versnelde af schrijving zéér dure „goedkope" wonin gen. 0 SANERING VAN ONZE STEDEN Want die volgende generatie heeft nog meer te doen. En dat is dan het tweede punt dat met betrekking tot het woonpeil nog moet worden aange roerd: de vervanging van de thans bestaande woningvoorraad. Over 10 of 15 jaar zal veel, van wat nu al ver ouderd is, voor vervanging in aanmer king komen en veel wat daar nu nog niet geheel aan toe is, zal daar lang zaam aan ook toe gaan behoren. Er zullen grootscheepse saneringen nodig zijn, wil de oude woningvoorraad, d. w.z. het ook dan nog overgrote deel van het Nederlandse woningareaal aan de eisen die men (dan) aan een redelijke woning zal stellen, voldoen. Wanneer wy ons om dit hoofdstuk thans niet zouden bekommeren en zou den menen, dat daarvoor nog tijd ge noeg is, dan zouden we naar mijn vaste overtuiging mis zijn! Tot nog toe zijn practisch overal In de wereld noodzakelijke stadssaneringen gestrand op formidabele onteigenings- kosten. En wel omdat bij onteigening van onroerend goed niet van b.v. een rest-waarde-na-afschrijvng maar van een op de nog te bedingen huur geba seerde verkoopwaarde wordt uitgegaan. Uiteraard geldt hetzelfde bij normale verkoop. Maar in wezen betekent dit, dat voor het huizenbezit het vormen van een onderhouds- en vernieuwings fonds en daarmee het doen van werke lijk normale afschrijvingen veelal in feite achterwege blijft. Met b.v. het ge volg. dat de onteigenende gemeenschap meer dan het volle pond betaalt voor een pand dat allang volledig afgeschre ven had kunnen zijn. dat nog niet aan onbewoonbaarverklaring toe is. maar toch niet meer met het gangbare woon peil kan worden vergeleken, maar dat, dank zy het bv. ontbreken van betere woongelegenheid nog alleszins verhuur baar blijkt. Wat wilt ge dan. zal men vragen. Aantasting van het woningbezit? Ont eigening zonder redelyke vergoeding? Allerminst, Maar laten we ons goed voor ogen houden, dat de. aan de ver nieuwing van de bestaande woningvoor raad. dus aan de sanering van onze steden, vastzittende problemen, óók en misschien terecht een zodanige bron van volksmisnoegen en ontevredenheid zouden kunnen gaan vormen, dat daar uit de meest radicale oplossing, de re volutionaire daad van onteigening-zon der-vergoeding. zou kunnen voortvloeien. REDELIJKE WOONGELEGENHEID Mèt de zorg voor een redelijke en redel(jk beloonde werk-gelegenheid gaat onherroepelijk de zorg voor een redelyke woon-gelegenheid gepaard. Zo ergens, dan dienen ook hier „gou- vemer" en „prévoir" samen te gaan en dienen wij nü al de maatregelen te nemen om na zeg 15 jaar het ach- terstand-bouw-programma met een sanerings-bouw-programma te ver volgen. Er zijn misschien meer wegen om in deze tot een redelyke oplossing te ko men. Zij zullen zich echter alle dienen te baseren op de aanname van een rede lijke afschrijving op het onroerend be zit en op een onteigeningsvergoeding welke daarmee rekening houdt. Ik denk als één van de geopperde mogelijkheden bv. aan de ..instandhoudingsvergun ning". waarbij men aan nieuw te bou wen woningen van technisch goede kwa liteit een van een sociaal voldoend peil een levensduur van b.v. 100 jaar zou toekennen en andere (bestaande) objec ten naar evenredigheid „nog" een le vensduur van 25-30-40-50 jaar. al naar gelang inrichting en kwaliteit. Aange zien de normale volkswoningbouw, ook die welke door institutionele beleggers wordt, uitgevoerd of beheerd, in het al gemeen in 50 jaar door middel van an nuïteiten wordt afgeschreven, kan een bepaling van de restwaarde voor „nieuw bezit" op het ogenblik van onteigening op grond van ee naangenomen levens- duiu- van 100 jaar voor een redelyke exploitatie en voor het. scheppen van een redelUk vernieuwingsfonds zeker niet onaanvaardbaar zijn En voor het „oud bezit" zou het nu entameren van de bepaling der grondslagen voor latere saneringsonteigening een respijt van 15 20 Jaar betekenen zelfs voor die uitgewoonde en niet meer aan een re delijk woonpeil voldoende panden, waar van de „nog" toe te kennen levensduur op 0—5 jaar zou gesteld behoren te worden. .Daarnaast zou het nu reeds leggen van een grondslag voor de vervan gingsbouw, dus van een voortzetting van de bouwbedryvigheid op een hoog peil èn voor de industriëlen, die zich serieus op nieuwe bouw-methoden wil len toeleggen èn voor de arbeiders, die zich in een der geschoolde bouwvak ken willen bekwamen juist dat an dere uitzicht openen dan dat van een korte bouw-boom-periode en last not least zou de verregaande „spanning" die wij in het bouwpro duct. de woning, veelal zo sterk zien tussen het technisch en het sociaal verouderd zyn, tot een aanmerkelijk geringere maat worden teruggebracht. /"FEUILLETON" A V^door JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 34) Het is gewoonlijk thuis, waar altijd, allerlei emoties verborgen moeten wor den, omdat de mensen nu eenmaal met elkaar onder één dak leven en waar de toestandepi dikwijls onhoudbaar worden dat men plotseling een climax ziet komen door een uitbarsting van zo'n heftigheid, dat wij. gewone stervelingen, het ternauwernood kunnen begrijpen. Als men de huiselijke verhoudingen kent. komt men dikwijls tot de conclu sie. dat hierin een motief gelegen is, dat ons verstand te boven gaat". „Om een voorbeeld te noemen: zoudt u geloven, dat een fatsoenlijke, welop gevoede vrouw uit een harmonisch gezm eerst haar stiefmoeder en dan haar eigen vader kan doden met verscheide ne bijlslagen, om geen enkele andere reden dan onbelangrijke onderlinge wrijvingen? Gelooft u. dat een verzeke ringsagent. -van middelbare leeftijd, die nooit een kwaad woord tegen zijn vrouw heeft gezegd, haar op een goede dag de schedel inslaat met een pook? Begrijpt u waarom een rustig meisje van zestien jaar haar kleine broertje de keel af snijdt. alleen omdat zij een hekel heeft aan haar stiefmoeder? Gelooft u het j niet? Denkt u, dat er geen afdoende reden voor is? En toch zyn er zulke dingen gebeurd". „Nu ja. dat zyn dan ook monsters van mensen", vond Monsieur Goron. „Integendeel, het zijn doodgewone mensen, zoals u en ik. Wat Mrs. Neill betreft „Ha. wat horen we nu?" ..Mrs, Neill". antwoordde Dermot. ter wijl hij zijn blikken star op zyn metge zel gericht hield, „heeft iets gezien. Vraag mii niet w&t! Zij wéét. dat het een van de huisgenoten is!" „Maar waarom voor de duivel zegt zij dat dan niet?" „Omdat zij misschien niet weet. wie het is!" Monsieur Goron schudde het hoofd met een ironisch glimlachje- „Doctor het spijt mij. dat ik het zeg gen moet. maar ik vind dat niet erg steekhoudend. En ik kan ook niet veel ten gunste van uw psychologie zeggen". Dermot haalde een pakje gele Mary- land-sigaretten te voorschijn. Hij stak er een aan met. zijn aansteker, knipte die met een beslist gebaar dicht en keek Monsieur Goron aan, met ogen die de prefect, op zijn zachtst gesproken, niet gerusstellend vond. Dermot glimlachte, maar het was hem aan te zien. dat hij geen pret had. Het was alleen de vol doening van iemand, die tot de ontdek king komt. dat zijn vermoedens bewaar heid zijn. Hij inhaleerde de rook en blies een grote wolk tegen de lichtkroon. „Er is gebleken uit- iets. wat u my zelf verteld heeft", zei hij met die diepe, rustige stem. waarvan byna een hyp notische kracht, scheen uit te gaan, „dat een der leden van de familie La- wes een pertinente, grove leugen heeft verteld" Hij zweeg even. „Wilt u er eens goed over nadenken, als ik u zeg, waar deze leugen in bestaat?" Monsieur Goron bevochtigde zijn lip pen. Maar hy had geen tijd om te ant woorden. De deur van de kamer Der mot wees er juist naar. als om duidelij ker te maken, wat hy bedoelde ging open. Janice die haar hand boven haar ogen hield tegen het licht, tuurde naar binnen. Blijkbaar was zij een beetje bang van deze kamer. Zij keek snel. als een ver schrikt kind. naar de lege draaistoel; het was alsof haar lichaam verstijfde toen zy de scherpe geur rook van het ontsmettingsmiddel; maar toen kwam zy rustig binnen en sloot de deur. Zij ging er met haai- rug tegen staan, zo dat haar donkere jurk scherp afgete kend werd tegen het witte deurvlak en sprak in het Engels tegen Dermot. „Ik begreep al niet. waar u heenge gaan was", zei ze min of meer beschul digend. ,,U bent naar buiten gegaan, naar de hall en toen pfft!" Zij maak te een gebaar om aan te duiden, dat iets verdwenen was. „Ja. mademoiselle?", zei Monsieur Go ron dadelijk. Janice negeerde hem en wendde zich opnieuw tot Dermot, Het was alsof zij al haar moed bijeen raapte om een uit barsting voor te bereiden. Maar pas na een lange stilte, daar haar rusteloze ogen zijn gelaat steeds vasthielden, kwam de uitbarsting direct en met jeugdige spontaneïteit. ,,U denkt natuurlijk, dat we ons mis selijk gedragen tegen Eve, nietwaar?" Dermot glimlachte tegen haar. „Ik vond. dat u heel flink haar party koos. miss Law es". Hoewel hij zijn best deed om het te vermijden, kon hy er niets aan doen, dat zyn kaken zich op elkaar klemden en er een somber vuur in zijn ogen begon te gloeien toen hij aan een bepaalde uitdrukking dacht. „Dat zelfde kan ik helaas van uw broer niet zeggen „U begrijpt. Toby niet", riep Janice stampvoetend uit. „Misschien niet". „Toby houdt van haar. Toby is nu eenmaal een ongecompliceerd karakter en hij houdt er een strenge moraal op na". 33). Panda was onder het verlichte raam terechtgekomen en keek naden kend omhoog. „Ik bof!" mompelde hij. „Hier loopt een regenpijp! Het moet gemakkelijk zijn om daarlangs omhoog te komen en in die kamer te kijken. Hij nam een sprongetje en hees zichzelf onhoorbaar naar boven. „Benieuwd wat ik zien zal!" dacht hij. „Misschien alleen maar een paar overwerkers. Dat zou een strop zijn. want daar word ik niet veel wij zer van! Enfin, ik moet maar op mijn geluk vertrouwen, tot dusverre is alles goed gegaan en ik ben er haast!" Detective Snufkens deed zyn jas weer over de penning van de bond van Er kende Speurders (B.E.S.) heen en liep veerkrachtig de binnenplaats op. ..Veel succes!" liep de portier hein na. Hij wachtte, tot de ijverige speurhond uit 't gezicht verdwenen was en nam toen zijn huistelefoon van de haak. „Wat. een sufkop!" mompelde hy,ter wijl hij een nummer draaide. „Sancta simplicitas!" „Dat betekent immres: „Heilige on schuld" is het niet?" vroeg Janice ogen blikkelijk. Zy keek hem recht aan en poogde dapper om precies zo gevat en vlot te zyn als anders, maar het lukte haar niet. „Het maakt niets uit- Maar ik wou dat u ook eens probeerde de zaak van onze kant te bekijken. Ten slotte Zij wees naar de draaistoel. „Hij is dood", vervolgde Janice. „Dat is het enige, waar wij aan kunnen denken. Als er dan een dergelijke beschuldiging plotseling wordt uitgesproken, zeg je maar niet dadelijk: „Ik geloof er niets van. dus Je hoeft het verder niet uit te leggen". Dat zou ternauwernood meer menselyk zijn". Dermot moest- eerlijk toegeven, dat dit waar was. Hij glimlachte opnieuw tegen haar- Het leek. alsof dit haar aanmoedigde. .JDat is de reden", vervolgde Janice, „waarom ik u iets wóu vragen. In strikt vertrouwen natuurlijk. Dat belooft umij toch. nietwaar?" „Natuurlyk". kwam Monsieur Goron beminnelijk tussenbeide, nog voordat Dermot had kunnen antwoorden. „Eh.. waar is Mrs. Neill op het ogenblik?" Janice's gezicht betrok. „Zij is het met Toby aan het uitpra ten. Moeder en Oom Ben hebben zich bescheiden teruggetrokken. Maar om terug te komen op mijn vraag" Zy aar zelde. Toen haalde zij diep adem en keek Dermot vol aan. „Herinnert u zich, dat moeder en u het er zoëven over hadden, dat vader zoveel belangstelling had voor het gevangeniswezen?" Om ee nof andere reden had dat woord een zeer onaangename, huiveringwek- kenden klank. „Ja?", zei Dermot. „Daarom kwam ik op die gedachte. U herinnert u ook, dat er gesproken is over het feit. dat vader er zo wonder lijk uitzag op die middag voordat hij gedood werd? Hij kwam terug van zijn wandeling en wilde beslist niet mee naar de schouwburg die avond- Hij zag zo wit als een geest en zijn handen beefden. Terwijl daarover vanmiddag gesproken werd. herinnerde ik mij plot seling de enige keer dat ik hem nog eens zo heb gezien". (Wordt vervolgd) Leids Tribunaal. Het Leidse Tribunaal deed heden» ochtend allereerst uitspraak in de vol gende zaken: J. L. van Klinken te Leiden, die reeds tweemaal uit een interneringskamp is ontvlucht, internering voor de tijd van 3 jaar tot 29 April 1950, ontzetting uit de beide kiesrechten het dienen bij de gewapende macht, het bekleden van openbare functies. Mevr. W. C. M. Smit tfan Egmond te Leiden, internering voor de tijd van 2 jaar en 9 maanden tot 9 Februari 1948. ontzetting uit de beide kiesrechten, het bekleden van openbare ambten. P. W. Hoogkamer uit Hillegom. inter nering voor de tijd van 2 jaar en 3 maanden tot 8 Aug. 1947. ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambteti; M. Tegelaar uit Oegstgeest, interne ring voor de tijd van 2 jaar en 9 maan den tot 9 Februari 1948. ontzetting uit de beide kiesrechten, het bekleden van openbare ambten; J den Hollander uit Katwijk, inter nering voor de tijd reeds in internering doorgebracht, ontzetting uit de beide kiesrechten en het bekleden van open bare ambten. Verdachte werd onmid dellijk in vrijheid gesteld. ILLEGAAL WAPENDEPOT. Het vonnis tegen C. M. Dol te Nieuw- Vennep en D. van Wieringen te Haar lemmermeer, die resp. wegens verraad en hulpverlening aan de vijand door het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof werden veroordeeld tot 15 en 6 jaar R.W.I., omdat zij als landwachter be trokken geweest zijn bij de ontdekking van een illegaal wapendepot, is thans bekrachtigd. Levenslang voor beul van Amersfoort De 24-Jarlge musicus F. van B. uit Rot terdam ontmoette In Augustus 1946 ln een orkest ergens ln ons land. de 25-jarlge klarinettist Th. W. Wijnands uit Houthem Valkenburg, die hij herkende als een van de bewakers van Amersfoort, waar hij enige maanden had doorgebracht. W. werd onmiddellijk gearresteerd. Deze stond voor het Bijzonder Gerechtshof te Maastrloht terecht. Verdachte heeft evenals de andere be wakers veel gevangenen met knuppels ge slagen en hij deed mee aan het ..apporteer- spelletje". De bewakers hadden namelijk de „aardigheid" om Joodse gevangenen een stok van een stuk land te laten halen, waarna zij met een mestpomp de gevan genen volspoten. Ook werden gevangenen voortdurend ln diepe modderkuilen ge trapt. Verdachte herinnerde zloh van dit) alles niets meer. De advocaat-fiscaal, mr. F. Baron van Voorts tot Voorts, sprak zijn verontwaar diging uit over deze bestialiteiten en eiste levenslang. Uitspraak Maandag 19 Mei. scheepsberichten. Aalsum. 10/5 van Amsterdam te Ant werpen; Aldebaran, New YorkAntwerpen ll/ó van Victoria te Bahla; Arkelddjk, 11/5 van Havana naar Corpus Ohrlstl- Cottlca pass. 12/5 10 uur v.m. Dover; Algenlto'. vertr. 12/5 om 22.10 uur van Paramaribo naar Trinidad; Delfshaven, CardiffVic toria Braz. pass. 12/5 Canarlsche Eilanden- Eemdljk, 10/5 van New York, te Boston: Ena. CurasaoGent. 12/5 om 13 uur te Terneuzen verw.; Grljpskerk, Coosbay Rotterdam, n/5 van Cristobal; Hedel 10/5 van Rotterdam te Montreal; India Mall (charter). 10/5 van New York te Batavia; Lely. Buenos AiresRotterdam pass, 10/5 St. Vincent; Lorentz. Rotterdam Shanghai. 9/5 te Hon-kong; Noordam 10/5 van Chester te New York; Prlns Alexander, MontrealAntwerpen/Rotter dam, pass. 11/5 Cape Race; TJlsadane 13/5 van Soerabaya te Batavia verw Veendam. RotterdamNew York. 10/5 op 41' 18" Nrd en 56' 46" West; Willem Barendsz. KaapstadLas Palmas, 11/5 op 25' 26" Nrd en 16' 32" West. Zeeland, SSM. 11/5 van Rotterdam te Dantzlg Mij. Nederland: Van der Waal. 6/5 van East Londen naar Durban; Manoeran, 7/5 van Batavia naar Karachi; Poelau Laut, 10/5 van Amsterdam naar IJmulden; Oranje, 10/5 van Colombo naar Amster dam; Java. 10/5 van Batavia naar Amster dam; Rotti. 10/5 te Marseille. - Kon. Holl. Lloyd: Merwede, 11/5 te Am sterdam; Van der Velde. 11/6 van Londen naar Amsterdam. KJT.SM.: Stuyvesant. 10/5 van Dover naar Madeira; Hermes, 10/5 te Lissabon; Socrates. 9/5 van Catagena naar Cristobal; Cottica, 10/5 te Paramaribo; Ardennes. 9/5 van Tunis naar Bona; Borgfred en Theseus. 11/5 te Amsterdam; Euterpe, 10/5 van IJmulden naar Halmstad; Ardea, 10/5 van Rotterdam naar Tanger; Vlnga, 8/5 van Kimassl naar Istanboul; Odysseus. 11/5 van Rotterdam naar Genua; Danae. 9/5 van Isklndroen naar Kluluk; Arl Scheffer 10/5 te Bordeaux; Vulcanls, 10/5 van Savona naar Cagllari; Bacchus. 10/5 van Barcelona naar Santellu; Iris. 10/5 te Oporto; Venus. 10/5 van Alexandrlë naar Jaffa; Carlbla. 12/5 te Odense. Roer, 11/5 van Kopenhagen naar Amsterdam. Holl. Afrika Lijnen; Oranjefontein, 10/5 van Southampton naar Tenerlffe; Kllp- fonteln. 11/5 van Barcelona naar Mar seille; Congostroom. 10/5 van Loblto naar Novoredondo. voor woensdag 14 mei. Hilversum i (301 m.) VARA 7.00:' nieuws; 7.15. ochtendgymnastiek: 7.30: muziek bij het ontbijt. 8.00; nieuws; 8.15; morgenrood; 8.18: operetteprogram ma; 8.50: voorde huisvrouw; 9.00: gramo- foonmuziek; VPRO 10.00; morgenwijding door ds. D Richards; VARA 10.20- voor de vrouw; 10.35: Dos de Zwart, plano; 11.00: non-stop-programma: 11.45-, fam. berichten; 12.00: gramofoonmuzlek; 12.30; kalender; 12.35: Johan Jong orgel; 13.00: nieuws; 13.15; voor het platteland; 13.20: Ramblers; 13.50: Red Bamer ensemble of the USSR; 14 00: voor de vrouw; 14.15: omroepkamerorkest. 15.00: voor de leudg; 15.45: ziekenbezoek; 16,15: voor de Jeugd; 17.15: Ink Spots en Andrew Sisters; 17.30: NVH; 17.35: Accordeon Orkest; 18.00: nieuws: 18.15: varia; 18.20: Schrammel- muziek; 18.30: Ned. Strljdkr.; 19.00; het agrarisch vraagstuk; 19.15: planoduo: VPRO 19 30; ons leven en ons geloof: 19.45: lezen ln de bijbel; VARA 20.00: nieuws; 20.05; dingen van de dag; 20.15: Metropole orkest; 20.45: klankbeeld ter herinnering aan bombardement Rotter dam, 14 Mei 1940; 21.15; symphonlsche psalm „Le rol David"; 22.15; orkest en trio A. Sandler; 22 45: geestelijk leven; 23.00; nieuws; 23 15: op vleug'len van muziek; 23.2524.00: tango- en rumba orkest Malando. Hilversum ii (415 M.) NCRV 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7 30: Friedrlch Mlhatsch. orgel; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: Hillegonda kerkkoor; 8 30: morgenconcert; 9.15: zie kenbezoek; 9.30; pol. berichten: 9 50: Septet van Beethoven: 10.30; morgen dienst. o. 1. v. ds. j. P. C. ten Brink; 11.00: Arjen Zondervan. bas-bariton; 11.30: vra gen aar» voorbll gangers; 12 00: Stanley James, orgel; 12.20: stafmuziek A'damse politie: 13.00: nieuws. 13.15: Canzonetta sextet; 14.00: Engelse organisten. 14.15: Celesta ensemble; 14.45; Ned. Radio kwin tet; 15.05: populaire pianomuziek; 15.25: Röntgen strijkkwartet; 16.00; voor post zegelverzamelaars; 16.15: kinderkoor Inter nos; 16.45: voor de jeugd; 17.30: melo dieën van Hawaii; 17.4o: Rijk Overzee; 18.00. de lente ln het lied; 18.30: gramo foonmuzlek; 18 45; plattelandsgebruiken ln de graafschap; 19.00; nieuws; 19.15: het nieuws uit Indlë; 19.30: Mandolinata; 20.00: nieuws; 20.05: omroeporkest; 21.05: vocale en Instrumentale soil. 21.20; de Romeinse besohaving; 21.40: vocaal- kwartet; 22.00: nieuws; 22.15; actueel ge luld: 22.30: orgelspel; 22 45: avondover- denklng; 23.0024.00: avondconcert.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2