Een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf Ned. economische voorstellen door Republiek verworpen Uitvoerig pleidooi van verdachte WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Grote ongerustheid en teleurstelling Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 12 MEI 1947 No. 26080 LEIDSCH Directeur: J. W. Hentiy Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie; 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 67055 Eis in het proces De Geer: R- W. P. Bakhoven, Adv.-Fiseaal by het By zonder Gerechtshof te Am sterdam, heeft Zaterdagmiddag, na een requisitoir van bijna 3 uur tegen oud-minister jhr. R. D. J. deGeer 'n voorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van 1 jaar geëist met een geldboete van f. 4000.- subs, vier maanden gevangenisstraf en met ontzetting uit het rechten ambten te bekleden en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tyd van 5 j. Zaterdagmorgen werd de behande ling van de zaak De Geer onder grote belangstelling voortgezet. Prof. Van Hamel las enkele verkla ringen van getuigen, die niet zijn op geroepen voor Volgens de verklaring van de heer August Philips, bankier uit Amsterdam, had verdachte's rei^ naar Nederland verontwaardiging gewekt in Amerika. Hij meende, dat de verklaring van verdachte's terugkeer naar Neder land te vinden is in het feit. dat hy door de oorlogsomstandigheden de kluts geheel kwijt was. Een andere schriftelijke verklaring hield in. dat de terugkeer van jhr. De Geer aan de Nederlandse zaak groot na deel had kunnen berokkenen, indien het Nederlands gezag in Engeland niet zo groot geweest was. Ook de verklaring van de tijdens de oorlog in Engeland vertoevende ds. Van Dorp had een gelijke strekking. De heer G E. van Walsum. journalist en oud vriend van verdachte, "verklaarde, dat het dagelijks bestuur van de Chr. Hist. Unie byeen kwam om zijn houding te genover jhr. De Geer te bepalen toen zijn komst hier bekend werd. Hij noem de verdachte physick zwak, doch overi gens listig en sluw. Overigens was hij pacifist. Oud-minister P. L. Steenberghen gaf in zijn schriftelijke verklaring te ken nen. dat hij de terugkeer naar Neder land onomwonden moest afkeuren. De heer J- J. Vorrink. voorzitter van de Party van de Arbeid, gaf in zijn ver klaring als zijn mening weer. dat het Ned. volk. juist ten tyde van de terug keer van jhr. De Geer. erg slap was en moest worden opgevoed in de geest van het verzet. Het feit. dat jhr. De Geer juist toen zijn post verliet heeft een nadelige invloed gehad op de ont wakende geest van verzet in Nederland. Volgens andere verklaringen zou de Nederlandse verzetsgeest niet verzwakt zijn door de terugkeer van jhr. DeGeer. Gerben Wagenaar. voorzitter van de CPN te Amsterdam, releveerde dat de illegaliteit zich scherp kantte tegen de daad van verdachte- Jhr. De Geer vertelde dan, hoe hy in 1907 op 37-j. leeftijd lid werd van de Tweede Kamer. In 1920 werd hij burge meester van Arnhem en in 1921 Mnister van Financiën. Verd. vertelde hoe hij zich in die tijd o.a. ontwikkelde tot financieel expert. Pres.: „Heeft u zich ook met buiten landse politiek bemoeid?" Verd-: „Ik heb vaak in de Kamer ge sproken over de Volkerenbondspolitiek en ook over de buitenlandse politiek". Sprekend over de proclamatie van 10 Mei 1940 die door jhr. De Geer was opgesteld, zeide prof. Van Hamel, dat deze destijds grote waardering heeft ontmoet- Verdachte was overigens zo con cludeerde de president dezelfde toe naderingspolitiek toegedaan als Cham berlain destijds in München. Jhr. De Geer zou in 1940 aan Chur chill een toekomstige „Vrede van Amiens" hebben voorgesteld. De heer Van Kleffens. die bij dit gesprek tegen woordig was. vond dit zeer onaange naam en vertelde later, dat Churchill hierop slechts reageerde, „door af en toe onverstaanbaar te grommen". Verdachte antwoordde, dat het ge sprek slechts een „informatorisch ka rakter" had gedragen en geenszins als positieve suggestie moest worden opge vat. De president richtte vervolgens het verwijt tot verdachte, dat hij bij zijn radiorede uit Londen nooit critiek heeft doen horen op het onrechtmatige van de Duitse" inval in Nederland. Voorts verweet prof. Van Hamel de verdachte, dat hij het Ned. volk toen de raad gaf samen te werken met de Duitsers- Jhr. De Geer antwoordde: „In 1942. gaf de regering in Londen ook een der gelijke aanwijzing aan de Nederlandse ambtenaren en ik werd in 1940 heus niet geleid door „Leger des Heils-motie- ven" of iets dergelijks". Verdachte verklaarde vervolgens, dat het plan naar Nederland te vertrekken bij hem geen rol speelde voordat hij naar Lissabon vertrok. Na een uitvoerige discussie over het vertrek van JThr. De Geer uit Lissabon, vroeg.de Pres.: „Ik wilde u thans en-^ kele vragen stellen over uw brochure. U komt hierin tot de conclusie, dat het gewenst was.tct vredesonderhandelingen te komen tussen onze bondgenoten en Hitier. Achtte u het mogelijk, dat er toen een eervolle vrede mogelijk was?". Verd.: „Ik achtte de mogelijkheid hiertoe niet k priori uitgesloten. Een vrede zou Europa heel wat ellende heb ben bespaara". Bij het verdere verhoor van verdachte wees de president op een passage in de brochure, waarin jhr. De Geer spreekt van een morele gelijkstelling tussen Duitsland en de geallieerden. Prof. van Hamel stelde daarop de volgende vraag: „In 1942 verscheen uw brochure met deze tendenz. In Frankrijk heerst La val en de Europese landen stonden on der „schoftenregeringen"wat heeft i hierop te zeggen?" Verdachte: „In 1939 boden de Ko ningin en de Belgische koning hun goede diensten aan voor overleg tussen zulke „schcftenregeringen" en de geal lieerden. Een dergelijke stap is altijd te verdedigen, wanneer men geleid wordt door de wens Europa van de ondergang te redden". HET REQUISITOIR. Mr. Bakhoven begon dan zijn requi sitoir. Hij zeide, dat- er geen aanleiding bestond strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar de gedragingen van jhr. De Geer, totdat het memorandum van prof. Gerbrandy verscheen. „Men vraagt zich af. of het niet wen selijk zou zijn dat ook afgetreden mi nisters zich voor de Staten-Generaal moeten verantwoorden voor hun feuten van beleid: echter zal dit niet uitslui ten, dat bij het begaan van een straf baar feit geen strafrechtelijke verant woording zou moeten volgen. Het is zowel in het belang van de staat, als in dat van de verdachte zelf, dat deze zaak strafrechtelijk wordt be handeld. Uitvoerig besprak mr. Bakho ven vervolgens o.a. de staat van defen sie van Nederland in de Meidagen van 1940 en concludeerde, dat de geruchten, als zou de defensie te wensen over heb ben gelaten als gevolg van de slappe instelling van het ministerie De Geer onjuist blijken te zijn Hij herinnerde in dit verband er aan hoe jhr. De Geer op 19 April 1940 in een radiorede bekend maakte, dat elke aanval op Nederlands gebied op de meest drastische wijze zou worden bestreden. Mr. Bakhoven weidde dan uit over de wijze waarop Neder land in 1940 de verdediging heeft ge voerd. J Vervolgens ging mr. Bakhoven over tct bespreking van de dagvaarding. Hij zeide o.a.: „jhr. De Geer was volkomen beheerst door de neutralit-eitsgedachte. Toen de oorlog kwam en de minister raad naar Engeland moest vertrekken, raakte hij het stuur volkomen kwijt, er ging geen leiding meer van hem uit. Toen de Duitse overwinningen kwa men, ontstond er in Nederlandse rege ringskringen te Londen een defaitisti sche geest. Aanvankelijk meende men echter ,dat de oorlog eind 1940 afgelo pen zou zijn en de terugkeer naar het vaderland mogelijk. Zeer zeker stond jhr. De Geer in zijn defaitistische hou ding niet alleen. Velen in de Neder landse kolonie waren zo". Mr. Bakhoven meent dat de verde diging van jhr. De Geer ten aanzien van de eerste radiorede uit Londen in Mei 1940, waarin hij de ambtenaren aanraadde met de Duitsers samen te werken, zeer zwak te noemen is. Erger is wat er niet in stond, n.l. de trouw aan onze bondgenoten en de onver zettelijke wil de strijd voort te zetten. Jhr. De Geer had de-rede niet op eigen gezag mogen uitspreken, doch had haar met zijn ambtgenoten moeten bespreken. Dit is ook de mening van de overige leden van het kabinet. „De rede heeft in Engeland een slechte in druk gemaakt". Driemaal is de kwestie van een com promisvrede met Duitsland in de ministerraad en Engeland door jhr. De Geer ter sprake gebracht. „Wel meet ik hieraan toevoegen", zo zeide mr. Bakhoven, „dat jhr. De Geer zich ten slotte door zijn ambtgenoten tot andere gedachten liet brengen. Ik geloof niet, dat jhr. De Geer een com promisvrede nastreefde, die voor Neder land nadelig was. Hij liet zich echter te zeer leiden door zijn pacifistische inslag en het gevaar bestond, dat hy by het streven naar een formele onafhanke lijkheid een materiële onafhankelijkheid zou bereiken. De vredespogingen van jhr. De Geer kunnen echter nooit aan leiding zijn voor een strafvervolging". Vervolgens gewaagde mr. Bakhoven ervan, hoe jhr. De Geer nadat hij als minister-president was afgetreden, een opdracht van de regering kreeg om in het buitenland niet de indruk te wek ken, als zou er verdeeldheid in Neder landse kringen heersen. Voordat hij zijn missie aanvaardde kreeg hij als „doekje voor het bloeden" een hoge Nederlandse onderscheiding. De procureur-fiscaal ging toen voort met de bespreking van de regeringsopdracht, waarmede ver dachte naar Indië zou vertrekken. „Deze opdracht" zo zeide hij „was een reële opdracht. Op deze wijze wilde men jhr. De Geer verhinderen naar Neder land te gaan. In ieder geval staat vast, dat jhr. De Geer de wens koesterde zich naar zijn gezin te begeven. Toen ver dachte in Lissabon was en het plan op vatte naar Nederland te reizen, had hij ontheffing van zijn opdracht moeten vragen en niet een verkeerd gebruik mogen maken van de hem verstrekte visa. „Ik geloof niet", zo vervolgde mr. Bakhoven, „dat jhr. De Geer door het niet uitvoeren van de opdracht Neder land heeft benadeeld en de Duitsers bevoordeeld. Toch heeft zijn terugkeer een slechte invloed gehad op de men- talitelt in Nederland. Uitvoerig besprak mr. Bakhoven dan de juridische aspecten van het begrip .hulpverlening aan de vijand". Sprekende over het. niet uitvoeren van de opdracht, betitelde de procu reur-fiscaal deze verzaking als „morele desertie". Ten aanzien van de publicatie der brochure „Synthese in de oorlog", zeide mr. Bakhoven, dat uit verklaringen van verscheidene Duitse autoriteiten geble ken is. dat de publicatie de Duitsers zeer welkom wa-s. Toen de Koningin een afschrift van het manuscript had gelezen, liet zü een brief schryven aan jhr. De Geer, waarin zy een antwoord gaf dat aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Deze brief is echter nooit verzonden, aangezien inmiddels gebleken was, dat verdachte's „cri de coeur" reeds in cir culatie was. Ouds-kolonel H. Sieperda en overste aan de voet van het monument bij van de gesneuvelden van het tiende, bataljon in de Meidagen van 1940. (Foto Van Vliet) Mulder legden Zaterdagmiddag kransen Haagse Schouw tijdens de herdenking vijftiende en twee-en-twintigste depot WARM VOORJAARSWEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanhoudend warm voorjaarsweer met overdag tijdelijk zonneschijn, maar met voornamelijk in de namiddag, avond en nacht enkele verspreide buien met kans op onweer. Des nachts weinig wind met hier en daar nevel of mistvorming. overdag meest matige vind uit ooste lijke richtingen. Algemene vooruitzichten: het is te verwachten, dat het voor de tijd van het jaar zeer warme weer nog ten minste enkele dagen zal aanhouden, waarbij de kans op losse onweersbuien echter blijft bestaan. 13 MEI. Zo.n op: 4.51 uur; onder: 20.22 uur. Maan op: 2.44 uur; onder: 11.24 uur (14 Mei L.K.). Hoogwater, te Katwijk-aan-Zee te 9.27 en 20.04 uur. Bij de viering van het één-jarig bestaan van de 7 December Divisie getuigde generaal Kruis van zijn belangstelling voor het directe leven en werken van de soldaten in Indië. Spr. las de verklaringen van verschei dene ministers voor, die allen de pu blicatie van de brochure streng veroor deelden. „Heeft verdachte door het versprei den van de brochure het oogmerk ge had de staat te benadelen? Ook hier neem ik niet aan. dat er opzet aanwezig was. Toch had een ander met de eru ditie en de kennis van jhr. De Geer moeten weten, dat hij met zijn brochure de staat moest benadelen. Mr. Bakhoven besloot zijn requisitoir, aldus Het komt niet vaak voor. dat zulk een bejaarde verdachte berecht móet wor den. Jhr. De Geer heeft ons land vele goede diensten bewezen en uw Hof mo ge jegens hem alle barmhartigheid be trachten. die het nodig mocht oordelen. Wij mogen hem echter de straf niet be sparen. Hierop werd bovengenoemde eis uit gesproken. VERDEDIGING VAN JHR. DE GEER. Jhr. De Geer sprak hierop zijn ver dediging uit. „Ik word verdacht niet van het plegen van een openbaar misdryf, maar van het bezitten van boze ge dachten. Ik ben verdacht geworden van ontrouw aan onze vrije en demo cratische instellingen, van geestelijke verbondenheid met mensen, die ik als landverraders beschouw. Dit werd nog versterkt door myn terugkeer in Ne derland, die voor my niets anders was, dan een terugkeer naar mijn fa milie. Als viij burger zeker, heb ik nooit sympatieën gehad voor het na tionaal socialisme, in 1933 hield ik een rede in het parlement waarvan een mijner ambtgenoten zeide. dat het de scherpste aanval op het nationaal so cialisme was, die hij ooit gehoord had", Jhr. De Geer haalde vervolgens tal rijke passages aan uit vroeger door hem gehouden redevoeringen, waarin hij zich scherp kantte tegen het antisemistisme en het nationaal-socialisme. „In de nationaal socialistische bar baarsheid". zo vervolgde hij. „heb ik geen korreltje goud kunnen vinden, hoe wel 'ik altijd gemeend had, dat elke dwaling een kleine waarheid inhoudt- Myn terugkeer hierheen", zo ging hij voort, „heeft tot resultaat gehad, een wolk van achterdocht en achterklap, van laster en bedrog waaraan ik niet kon ontkomen, en heeft wapens tegen mij gesmeed en hiervoor het materiaal gevonden in enkele onvoldragen uitla tingen mijnerzijds, zo heeft men. bijv. toen ik by wyze van „pourparler" tij dens een samenzijn met Churchill de mogelijkheid van 'n „vrede van Amiens" naar voren bracht een vrede, die zo als bekend niet oneervol was voor En geland, werd mij dit zeer zwaar aange rekend en zelfs ook in dit proces tegen my aangevoerd. Ik heb het toen echter niet officieel voorgedragen, maar met mijn voorliefde tot het trekken van pa rallellen. naar voren gebracht". Vervolgens sprak jhr. De Geer uit voerig over zyn terugkeer naar Neder land. Misschien was het verkeerd, on tactvol, individualistisch, wereldvreemd, naïef hoe dan ook. ik was gewoon myn eigen zienswijze te volgen en liet mij niet van myn besluit afbrengen. Wat betreft het feit. dat ik mijn Indi sche opdracht niet uitvoerde, moet ik u zeggen, dat de zaak heel anders ligt, dan aan uw Hof is voorgesteld. Minis ter Weiter heeft tegen mij gezegd: „Als gij naar Indië wilt, om uw kinderen te bezoeken, wil ik u wel een opdracht geven; ik stel er eigenlijk geen prijs op". „Zoals u ziet'\ vervolgde jhr. De Geer „de Indische reis was een mij verleen de faciliteit en geen serieuze opdracht. „Het verwijt, dat ik my door mijn terugkeer in de macht van de vijand begeven heb, is niet erg logisch. Im mers, men zou dit verwijt tot alle lioog- geplaatsten, die op 10 Mei in Nederland gebleven zijn, moeten richten. Zij heb ben zich toch ook in handen van de vijand begeven. De G.G. van Indië is er bij de inval van de Japanners gebleven, Statuut van West-Borneo ondertekend. DOOR DR. VAN MOOK EN DE COMMISSIE-GENERAAL. Tydens een kleurrijke plechtigheid is vandaag te Pontianak het statuut voor West-Borneo ondertekend, waar. by West-Borneo als autonome staat met zelfbestuur wordt erkend. Onder aanwezigheid van de Neder landse minister-president dr. L. Beel en de Indonesische zelfbestuurders en ad viseurs van West-Borneo onderteken den L.-G. dr. Van Mook en de Com missie-Generaal het historische docu ment, dat Indonesië weer een stap na der brengt tot zelfbestuur in het kader van de Unie met Nederland. HAVENBEDRIJVEN LIGGEN STIL. Arbeiders in staking gegaan. Het overgrote deel van de havenarbei ders in Tandjong Prtok heeft het werk neergelegd, ten gevolge van het feit, dat de schildwacht op een verdacht individu geschoten heeft. De man werd echter niet getroffen, doch wel gearresteerd, Onmiddellijk hierna legden de haven arbeiders het werk neer. zodat thans, op enkele punten na. alle havenbedrijven stil liggen. Aneta verneemt nog, dat reeds enige tijd moeilijkheden hebben gedreigd, om dat de arbeiders aandrongen op betere voeding en hulsvesting. MINISTERS ONTMOETEN INDONESISCHE DELEGATIE. Dr. Beel en dr. Jonkman hebben Za terdagavond een officiële ontmoeting gehad met de leden der Indonesische delegatie. Ambon, Timor en de Mina- hasa vragen zelfbestuur. AFKEER VAN DE REPUBLIEK. In een uitvoerig request hebben Ambon, Timor en Menado officieel by H.M. de Koningin en de Staten-Ge neraal het verlangen kenbaar ge maakt, dat aan de Molukken, de Mi- nahassa en Timor een eigen status binnen het Koninkrijk der Nederlan den wordt gegeven. In deze petitie leggen de onderteke naren sterk de nadruk, enerzijds op de verknochtheid van hun volk aan Ne derland, anderzijds op hun afkeer van de Republiek Indonesië. Krachtig wordt geprotesteerd tegen de pogingen van de luit.-gouvemeur- generaal om het Gemenebest Grote Oost te verhinderen zijn stem te doen horen. Werzocht wordt de bevolking van de Molukken, dc Minahassa en Timor het Nederlandse staatsburgeschap te verlenen. Het request Is door een delegatie van de Persatoean Timoer Besai (Comité Gemenebest Grote Oost), bestaande uit de heren P. J. de Fretes, D. J, Kaiha- ter en A. R. Wua, aan H.M, de Ko ningin aangeboden. toen de poorten tot Australië nog wijd openstonden. Hij begaf zich, door zijn blijven, in handen van de vijand, doch dit is hem nooit aangerekend. Integen deel, zijn handelwijze werd geprezen en als volkomen juist betiteld". (Men zie voor het vervolg pag. 2) Het Franse Persbureau A.FJP. meldt, dat volgens een officieel Nederlands communiqué, de Nederlandse voorstellen betreffende samenwerking op econo misch gebied tussen de Nederlanders en de Republikeinen na onderhandelin gen, die verschillende weken in beslag namen, door de Republiek zyn ver worpen. Prof. Schermerhorn blijft optimistisch. De gemeenschappeUjke regeling, door de Nederlandse regering voorgesteld be treft: 1) De vestiging van een gemeenschap, pelijk centrum ter verkrijging van in lichtingen en ter contróle op de export 2) de stichting van een Centraal De- viezenfonds om de voor geheel Indonesië noodzakelijke aankopen te financieren. De Republikeinse weigering verhin dert de instelling van een Nederlands- BINNENLAND. Zaterdagmiddag heeft de Commis saris der Koningin In. Overijsel, lr. J. B. G. Ridder de van der Schueren te Deventer de tentoonstelling „Deventer komt over de brug" officieel geopend. De 6-Jarlge D. Biesebroek, uit de Van der Neerstraat te Den Haag, geraakte in het water van de Zuld-West-Blnnen- Singel. Toen het ventje was opgehaald, "bleek het reeds te zijn overleden Zaterdag is te Utrecht op de derde algemeene begraafplaats „Tolsteeg" de door het comité van nabestaanden ge plaatste grafbedekking onthuld op de graven van de op 29 Februari op de Waals- dorpervlakte gefusilleerde 18 leden der verzetsgroep „De Oranje-vrijbuiters". In de buurtschap Haarle by Nyver dal ls gistermiddag een gedenkteken ont huld ter nagedachtenis van de Canadese soldaten, die bij de bevrydlng van ons land het leven verloren. By deze onthul ling waren aanwezig de Canadese gezant, de heer P. Dupuy en de Commissaris van de Koningin ln de provincie, lr. J. G. H. Ridder de van der Schueren. Een rukwind heeft dit weekeind op het vliegveld Eelde bij Groningen het tweepersoons-zweefvliegtuig „Arend" van de grond opgenomen en bijna geheel ver nield. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. De schade aan het toestel ls echter zo aanzleniyk, dat van' reparatie geen sprake kan zijn. 308 evacuees uit het binnenland van Java zyn Zaterdag te Batavia aangeko men. Op Republikeins gebied zyn nu nog 5 i 6 honderd Nederlandse geïnterneerden. BUITENLAND. Bij een aardbeving in Zuld-Itallë en op Sicilië zyn 4 personen gedood en 36 gewond. Te Isoa stortten de kerk en vele huizen In, Drie personen .hebben het leven ver loren, toen een vliegtuig van de Inspectie van de burgerluchtvaart boven Cape May (VB.) in de luoht uit elkaar sprong en in een kanaal stortte. Te Amrltsar, de heilige stad der Slfchs ln Voor-Indië, heeft een bende een groep van 12 personen overvallen, met benzine overgoten en ln brand gestoken, 7 perso nen verbrandden levend, de overige 5 wer den. zy het met hevige brandwonden, door de politie gered. Het Britse slagschip „Vanguard" ls door 2 kruisers begeleid, gistermiddag van zyn reis met de Engelse Konlnkiyke Familië naar Zuid-Afrlka in de haven van Portsmouth teruggekeerd. By het binnenvaren van de „Vanguard" hadden zich honderdduizenden mensen aan de haven verzameld, die de Britse Koninklijke Familie oorverdovend toe juichten. De koning, koningin en de twee prin- cessen stonden op een speciaal platform hoog op de eerste geschutstoren en groet ten door te salueren én te wulven de men sen. die van de kust en uit bootjes op het water met vlaggen en zakdoeken zwaaiden. Een Amerikaanse militaire missie, die belast is met het ter plaatse bestuderen van de kwesties, die verband houden met de militaire hulp aan Turkye, ls naar Turkije vertrokken. In de haven van Stockholm liggen talrijke schepen stil door een staking van kapiteins op de grote vaart, die een ver goeding voor de hogere kosten voor levens onderhoud vragen. Deze staking bedreigt de Zweedse voedselvoorziening. Naar uit gezaghebbende bron te Vaticaanstad wordt vernomen, zal de Paus binnenkort zijn medewerking verlenen aan een film, hetgeen nog niet ls voorgekomen. Aan het eind van de film „Oorlog tegen oorlog" zal de Paus ln 7 talen (Italiaans, Engels, Frans, Duits, Spaans, Portugees en Latijn) een oproep tot wereldvrede uit spreken. Tijdens een vergadering heeft het trampersoneel te Antwerpen besloten bin nenkort het werk neer te leggen. Het teken tot deze staking zal gegeven worden door de leiders van de vakbond, indien het programma van de eisen niet wordt ingewilligd. Te Parys ls het feest van Jeanne d'Arc gevierd ln tegenwoordigheid van president Aurlol en de leden van de regering De Australische minister van defen sie, heeft te Canberra verklaard, dat een terrein, bestemd voor het nemen van proe ven met raketprojectielen voor het Britse rijk ln Australië vitaal ls voor het rijk. De communisten verzetten zich. Ouden van dagen ln de Sovjet- Russische zone van Duitsland zullen on derdak gebracht worden ln kastelen en buitengoederen van de Junkers, de voor malige Duitse militaire aristocratie. Binnenkort zullen Frankrijk en Tsjeoho-Slowakye onderhandelingen ope nen voor het sluiten van een bondgenoot schap ln de geest van de allianties tussen Frankrijk en dé Sovjet-unie en Frankryk en Engeland. -Koenetzof. de Sovjet-minister van volksgezondheid, ls wegens „incompeten tie" ontslagen. De flnantlële commissie van de Ame rikaanse Senaat heeft met 8 tegen 5 stem men het wetsontwerp aangenomen om met Ingang van i Juli de belasting op kleine en middelmatige vermogens met 20 en die op vermogens boven 75.000 dollar met 15 te verminderen. Tengevolge van een zeer zware hagel bui zijn In Allahabad (Voor-Indlë) 11 personen gedood en 20 gewond. Enige hon derden woningen van lichte constructie zijn volledig vernield. Het verzoek van de communistische afgevaardigden om Invoering van gelelde economie in de nieuwe Italiaanse grondwet ls ln de constituerende vergadering met 244 tegen 174 stemmen verworpen. Te Yebenes naby Toledo (Spanje) zijn twee passaglerstreinen met elkaar in botsing gekomen. Er zyn twaalf personen gedood en veertien gewond. (U.P.) Republikeinse douane, die de moge lijkheid zou kunnen openen tot de terugkeer van de normale handel in alle havens van Indonesië. De Repu bliek weigerde eveneens de aanvaar ding van een voorlopige regeling, die zou voorzien in het opheffen van de blokkade op producten van vreemde ondernemingen op Republikeins ge bied. Een officieel communiqué van de Re geringsvoorlichtingsdienst verklaart hier omtrent nog dat de Republikeinse te genvoorstellen de onvoorwaardelijke er kenning van de art. 14 en 15 van de overeenkomst van Linggadjati negeer den. De Repuglikeinse houding heeft in Nederlandse kringen grote ongerust heid en teleurstelling gewekt. Er wordt echter getracht een andere oplossing te vinden. Tydens een interview met Aneta te Pontianak heeft prof. lr. W. Schermer horn op een vraag betreffende het com muniqué van de Regeringsvoorlichtings dienst over de economische besprekingen verklaard, dat hierin geen sprake is van een crisis in de huidige situatie, doch al leen van een mededeling, welke be oogt de verschillende punten, waarop het bereiken van een oplossing door de gang van de besprekingen tot nu toe niet verwezenlijkt kon worden, weer te geven. Deze punten ztjn te beschouwen als van vitaal belang voor de organisatie van een vruchtbare samenwerking en 'n practische uitwerking van het accoord van Linggadjati. Prof. Schermerhorn sprak de hoop uit, dat terstond na de terugkeer der autoriteiten te Batavia de besprekingen in hoogste instantie voort gang zouden kunnen vinden. Uit ander# welingelichte bron verneemt Aneta neg, dat het informele overleg op bepaalde punten te Batavia reeds werd voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1