Jhr. de Geer voor zijn rechters WEERBERICHT Thans zelf aan de tand gevoeld De voedselschaarste in de Duitse steden Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 10 MEI 1947, No. 26079, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Herrny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Teléfoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Gebleven problemen De tijd gaat snel, zo snel, dat het slechts zelden meer voorkomt, dat na een week nog dezelfde problemen de wereld bezig houden. Dit maal is dat echter het geval! Om te beginnen duurt voor de bij zondere algemene bijeenkomst der Ver enigde Naties de strijd voort om de Pa lestijnse kwestie, zonder dat evenwel nieuwe gezichtspunten zich aandienen. Men zou kunnen zeggen, dat zich rond om dit vraagstuk een strijd afspeelt, die niet tot een oplossing is te brengen en dat juist dientengevolge uit den treure gestreden moet worden om iedere stap naar een beslissing. Eerst hebben de Arabieren gepoogd om langs indirecte weg een besluit te doen nemen, dat hen in een bevoorrechte positie zou hebben geplaatst door middel van het voorstel om de onafhankelijkheid van Palestina te doen proclameren. Tien dit was af gewezen en terecht, want dan zou immers aan de Arabieren de macht in handen zijn gegeven volgde een groot Joods offensief, dat de bedoeling had om de Joden een plaats te geven in de vergadering, zij het zonder stem recht. Ook deze vlieger ging niet op,, leidde integendeel tot een klein voor- deel voor de Arabieren. Toen n.l. beslo ten werd om de Joden te horen, zij het dan niet voor de algemene vergadering doch voor de politieke commissie, gin gen de Arabieren bouderen, met gevolg, dat zfj zich. lieten smeken ook terzelf der plaatse hun standpunt uiteen te zetten. Dat was voor hen een kleine voorsprong, al zal deze straks wel weer worden opgevangen. In ieder geval is officieel vastgelegd, dat zij als factor worden erkend Intussen hebben de Joden,d.w.z. de Zionisten in wezen is dat niet pre cies hetzelfde! hun standpunt in den brede uiteengezet en de langzamerhand bekende klanken van recht op een Joods Tehuis in Palestina doen horen, zich beroepend op vroeger gedane toezeggin gen als anderszins. Vermoedelijk zullen de Arabieren hun visie volgende week daartegenover stellen. Het resultaat zal worden, dat is reeds nu met zekerheid vast te leggen, dat een commissie van onderzoek zal wor den ingesteld om voor de volgende pit- ting der V. N. in September a.s., rap port-uit te brengen. Over de samenstel ling van deze commissie is inmiddels ook de strijd reeds ontbrand. Het gaat er om, of de grote vijf daarvan al dan niet lid zullen uitmaken. Voor de zo veelste maal staan dé Sovjets hierbij weer eens tegenover de Amerikaanse inzichten. Het is alsof zij geen gelegen heid willen laten voorbij gaan om ver schil van mening te doen blijken! Want bepaald van grote importantie is deze strijdvraag toch niet, waar immers straks ter vergadering van de V. N. ieder lïd zijn positie vrij kan kiezen, los van het rapport en wie dat heeft samenge steld. Zo is de eerste' ronde reeds vol ru moer. Hoe het bij de tweede zal worden, wanneer het belangrijker wordt, laat zich denken In Frankrijk is het grote probleem evenmin tot een oplossing gebracht, al zijn de communisten uit de regering gezet, nadat zij in de Nationale Verga dering tegen de motie van vertrouwen in de regering hadden gestemd, aldus het tafellaken met de regeringspartijen doorsnijdend. Ramadier heeft heel wat moeite ge had om zijn eigen partij mee te krijgen bij zijn besluit aan te blijven en een regering te vormen zonder de commu nisten. Slechts met betrekkeiyk kleine meerderheid hebben de Franse socialis ten zich voor de politiek van Ramadier uitgesproken, die door Leon Blum warm werd verdedigd. De socialistische linker vleugel wilde het standpunt handhaven van geen deelneming aan een regering zonder communisten. Over zelfstandig heid gesproken Gelet op de geringe meerderheid voor Ramadier in eigen partij is het van zelfsprekend. dat zijn positie niet be paald sterk is te achten. Slechts een krachtig ingrijpen, waardoor er een merkbare verbetering zal intreden in de voedsel-regeling die als begrypelijk in de maanden Mei en Juni voor de moeiiykste opgaaf staat zal deze re gering kunnen redden, die natuuriyk door de communisten fel zal worden bestreden, al zal dit .vermoedehjk meer achter de schermen zyn en dus speci aal in de vakverenigingen, daar voor de communisten van rechts hetzelfde gevaar dreigt als voor de socialisten; De Gaulle. Voor zyn beweging kon niets voordeliger zijn dan de huidige gang van zaken. Zelfs de communisten zien dat ter dege in en komen nu ter bestrijding van De Gaulle met een al te doorzich tig verhaal voor de dag. Zy beschuldi gen De Gaulle ?r van aan de leiband van Amerika te lopen, dat oud-gezant Bullitt daarom naar Parijs zou hebben gezonden. Intussen kan men constateren, dat voor Frankrijk nog gevaariyke tyden zullen aanbreken, gelet op de staktngs- ellende, die zich nu reeds zwak begint af te tekenen, terwyi er van enige ge organiseerde actie nog geen sprake schijnt te zyn. PLAATSELIJK ONWEERSBUIEN. De éfilt verwacht tot morgenavond: In het Noord-Oosten van het land; Aanhouden van het warme voorjaars waar. Tydeiyk echter met wat meer be wolking en kans op enkele verspreide onweersbuien. Meest matige wind uit Oosteiyke richtingen. In het overige gedeelte van het land: Meer bewolking met plaatseiyk enke- le buien, hier en daar vergezeld van on- j weer Overdag minder hoge tempera turen. Wind tydeiyk oplopend naar Westelijke richtingen. 11 MEI Zon op: 4.54; onder: 20-19 uur. Maan op: 1.46 urn-; onder: 9.04 uur (14 Mei L.K.) Hoogwater te Katwyk-aan-*Zee te 7.41 en 20.04 uur; 12 Mei: 8.28 en 20-56 uur. In aansluiting op ons verslag van gisteren vermelden wy het volgende: De president vraagt aan prof. Ger- brandy of hy nog van mening is dat de terugkeer van een hooggeplaatst ambtenaar naar Nederland in die tijd, verkeerd geacht moet worden. Prof. Gerbrandy: „Ik acht het funes1. Als iemand, die zoveel van de politiek wist als jhr. De Geer naar een door Duitsland bezet gebied ging, bestond natuurlijk groot gevaar, dat de Duit sers bepaalde geheimen in handen zouden krijgen". Pres.: „Was de opdracht naar Indië eon reële opdracht?" Prof. Gerbrandy: „Zeker. In het be lang van Nederland en ook van jhr. De Geer zelf. Er moes't goed contact ko men met Indie. Met die opdracht ging jhr. De Geer weg en daarom kreeg hy ook het visum, dat hem zeker niet zou zijn gegeven als hy zich naar een an dere plaats wilde begeven". Pres.: „Er is sprake van geweest Duitse zyde zou dit zyn gezegd dat een Nederlands gouvernement onder leiding van jhr. De Geer het de Duit sers gemakkelijker zou maken huh be wind in Nederland te voeren. Lükt het u waarschijnlijk, dat jhr. De Geer een dergeiyke functie zou hebben aan vaard?" Prof. Gerbrandy: „Zeker niet. Daar was hy natuurlijk tegen". „Pres.: „U twijfelt dus niet aan zijn vaderlandsliefde?" Prof. Gerbrandy: ..Niet in subjec tieve zin". Op een desbetreffende vraag van de president vertelde prof. Gerbrandy dat hy kort voordat verdachte's brochure in druk verscheen, er een gestencilde copie van in handen kreeg. De publi catie van deze brochure in Nederland droeg natuurlijk niet de goedkeuring van de Koningin. Na de middagpauze trad als eerste èetuige de oud-ipinister van koloniën, Ch. I. J. M. Weiter voor het getuigen- hekje. Jhr. De Geer nam met zyn ge wone kalmte zyn plaats weer in. Over het vertrek van jhr. De Geer uit Londen vertelde oud-minister Wei ter, hoe hij in 1940 aan de verdachte de opdracht gaf van zyn zending naar Indië. Het initiatief tot deze zending ging uit van minister Weiter en werd door de Ministerraad bekrachtgd. „Ik vroeg hem", zo verklaarde getui ge, ..of hij er iets voor voelde om naar Indië te gaan om zich te oriënte ren ten aanzien van de algemene fi nanciële situatie". Pres.: .Heeft hy de opdracht aan vaard?" Get.: ,,Ja inderdaad". Pres.: „Staat het vast, dat het hem verstrekte visum uitsluitend bestemd was voor Indië?" Get.: „Inderdaad". Pres.: „Toen verdachte weg ging, v^s hij dus officieel belast met uw opr dracht?'.' Get.: „Ja wy betreuren het, dat een goed financier als jhf. De Geer in En geland werkeloos was. wy voelden.dat wy jhr. De Geer ter wille zouden zyn, door hem met een opdracht te belasten. Uit Portugal ontvingen wy een brief waarin hy ons mededeelde, dat hy zich als oud-minister gerechtigd acht te naar zyn vaderland terug te keren. De minister-president heeft hern mee gedeeld. dat zulk een handeling on geoorloofd is". Pres.- „Achtte u het toen ook onge wenst, dat hij naar Nederland terug keerde?" Get.: „Inderdaad". Pres.: .Beschouwde u het feit, dat hy tóch naai- Nederland terugkeerde, als een woordbreuk?" Get.: „Inderdaad". De oud-minister van Onderwys, G. Bolkestein, gaf hierop als zyn mening te kennen dat jhr. De Geer, die van zyn reis de medewerking van de Ne derlandse regering en ook van andere instanties had ontvangen, er zeer ver keerd aan gedaan heeft, door naar Ne derland te gaan in plaats van naar Indië zoals was afgesproken. Pres.: „Acht u de terugkeer naar Ne derland van verdachte als iets beden kelijks?" Get.: „Inderdaad". Pres. „Meent u dat het prestige der Nederlandse regering in Engeland hier door te Ujden heeft gehad?" Get.: „Inderdaad, en het heeft moei te gekost het gebeurde te verklaren Ten aanzien van de brochure achtte getuige het moreel fnuikend, dat er in gesproken werd over onderhandelingen met Duitsland, alsof het ging om be sprekingen tussen geiykwaardige par- tUPres.: Verdachte kreeg voor zyn af treden als minister-president in Lon den het Grootkruis van Oranje Nassau. Hoe zou uw advies hieromtrent aan de Kroon thans luiden". Get.: „Ik zou een ongunstig aqvies Uit verschillende verklaringen, die ter zitting werden voorgelezen, blijkt, dat men in regeringskringen in Londen de reis naar Nederland sterk veroor deelde. In sommige verklaringen wordt zelfs van woordbreuk" gesproken. De griffier las enkele passages voor uit destijds in Indië verschenen bladen, die in het algemeen op scherpe wyze de handelwyze van de oud-minister president zyn reis naar Nederland ia- k8Otto Bene. de thans gedetineerde oudgevolmachtigde van de Duitse re gering in Den Haag werd dan gehoord. Hy had toen de aanvraag van ver dachte binnenkwam, aan zyn regering geadviseerd, dat er geen bezwaar was jhr. De Geer in Nederand toe te laten, indien hy zich zou verplichten zich hier niet op politiek terrein te bewegen. Verdachte vertelde vervolgens hoe hij eerst in Lissabon en toen in Berlyn op reis naar Nederland deze beloften heeft afgelegd. Hy ontkende ooit beloofd te r?ebben, dat hy in Nederland niets tegen ■•je Duitsers zou ondernemen. Deze voorwaarde was hem, naar zijn zeg gen nooit gesteld. Getuige Otto Bene verklaarde voorts, dat men in Duitse kringen er in poli tiek opzicht een zekere waarde aan hechtte dat jhr. De Geer naar Neder land terugkeerde. De voornaamste re den was echter, dat men er geen nadeel in zag „de oude man naar zyn familie te laten terugkeren". Vervolgens las de president de ver klaring van Von Ribbentrop voor, waarin deze zeide, dat hy inderdaad toestemming had gegeven jhr. De Geer in Nederland toe te laten. Von Rib bentrop wist dat verdachte een voor aanstaand man was in de Nederlandse politiek en meende, dat hy wellicht de leiding van een Nderlands kabinet on_ der Duitse Invloed op zich zou kunnen nemen. ONDERVRAGING VAN Jhr. DE GEER. Vervolgens ging de president er toe over jhr. De Geer te ondervragen. Pres.: „U heeft zich in strijd met de wil' van de Nederlandse regering naar Nederland begeven. Geeft u dit toe?" Jhr. De Geer: „Inderdaad, in strijd met de wens van de regering, maar ik was geen minister meer en was de re gering geen gehoorzaamheid verschul digd." Jhr. De Geer was niet bereid verdere vragen van het Hof thans te beantwoor den. Hij meende, dat hij alle te stellen vragen in zyn pleidooi kon beantwoor den. Toch ging jhr. De Geer, na discussie met de president, in op de hem ge stelde vragen en gaf enkele punten van de tenlastelegging toe, doch ontkende ten stelligste, dat zijn terugkomst in Nederland nadelige invloed zou hebben op de vastbeslotenheid van liet Neder landse volk de strijd voort te zetten. Op de vraag of verdachte de geaccep teerde reiscredieten niet beschouwde als een verplichting zyn opdracht in Indië uit te voeren, antwoordde hy': „Toen ik uit Londen wegging, was ik inderdaad van plan naar Indië te gaan." Verder zeide hy„De regering heeft zich nooit er over bezwaard, dat ik myn Indische opdracht niet uitvoerde, ech ter wèl dat ik naar Nederland terugging. Hieraan kunt u zien, hoeveel waarde de regering aan de opdracht hechtte." De getuige Otto Bene werd weer voorgeroepen en verklaarde, dat hy na inzage van de brochure, deze naar het ministerie van buitenlandse zaken ter beoordeling had doorgezonden. De bro chure kwam terug met enkel „correcties, die met jhr. De Geer besproken werden. Otto Bene gaf toe, dat hy aan publi catie van de brochure een propagan distische uitwerking toekende, die gun stig was voor een vereniging van de Europese landen en in zekere zin ook voor het Duitse Rijk. Vervolgens las de griffier nog een ver klaring voor. afgelegd door de perschef van het Duitse ministerie van Buitenl. Zaken, Janke. In deze verklaring schrijft Janke, dat hy de correcties, aangebracht in de brochure, met de schrijver bespro ken heeft, dat hy ten aanzien van be paalde verbeteringen toegevendheid heeft betracht en de oorspronkelijke tekst herstelde. Ten aanzien van andere passages keurde jhr. De Geer de aange brachte verbeteringen goed. Verdachte antwoordde op een desbe-, treffende vraag, dat er in de brochure' geen enkel principiële verandering is aangebracht. De getuige E. Voorhoeve, ex-propa gandaleider van de N.S.B.. thans gede tineerd, vertelde over de brochure, dat jhr. De Geer zyn bemiddeling had ge zocht om de brochure gepubliceerd te krijgen. Hy heeft deze bemiddeling ver leend, doch moest dit privé doen en geheim hóuden voor de leiding van de N.SH., die jhr. De Geer niet welgezind was wegens de maatregelen, die in de Meidagen 1940 tegen de N.SB.-ers wa ren genomen. De getuige T. Goedewaagen, tijdens de bezetting secretaris-generaal van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunst, die van Nederlandse zyde het „impri matur" «voor de brochure gegeven had. zeide, dat de inhoud hem daarom sym pathiek was, omdat zy boven de par tyen een overbrugging tussen de stry- dende mogendheden propageerde tot heil van geheel Europa. De hoofdredacteur van „Vrij Neder land" H. N. van Randwyk verklaarde, dat de terugkomst in Nederland van verdachte op het Nederlandse volk een slechte invloed had, juist omdat er in die tijd nog stromingen waren in Ne derland. die meenden, dat overleg met Duitsland nuttiger was dan de stryd voort te zetten. Men moest toen het volk nog overtuigen van de noodzake- lykheid ener verzetsorganisatie en de houding van jhr. Dé Geer aldus ge tuige kon zeker niet bydragen deze overtuiging snel ingang te doen vinden Het Tweede Kamerlid J. H, Scheps, evenals de- getuige Van Randwyk eer* bekend illegaal werker tijdens de Duitse bezetting, liet zich in gelijke zin uit Dr. M van Blankenstein, hoofdredac teur van ,JDe Stem van Nederland" gaf als zyn mening te kennen, dat de terug, keer naar Nederland van jhr. De Geer niet veel invloed had op. de opinie der Engelsen jegens Nederland. Er was in Nederlandse kringen ver ontwaardiging over de handelwijze van jhr. De Geer, maar in Engelse krin gen werd er niet veel aandacht aan besteed, vooral ook door de grote be slistheid waarmede prof. Gerbrandy toen optrad. Jhr. De Geer voelde zich, volgens deze getuige, niet thuis ln Engeland. Na vragen aan ,de plaatsvervangend leider van de N.SB., C. Geelkerken, te hebben gesteld, sloot de president de zitting tot hedenochtend. Mr. J. B. Kan overleden. OUD STAATSRAAD EN ENTHOUSIAST SPORTLIEFHEBBER. Tal van demonstraties. Precies op het middaguur verlieten gisteren honderdduizenden arbeiders en employes te Hamburg hun fabrieken, werkplaatsen, kantoren, winkels' e.d., „voor het houden van een symbolische staking als protest tegen de voedsel schaarste". Dit was de eerste algemene staking te Hamburg sedert Nazi-bewind en oorlog. Zoals bekend bleven de vitale bedrijven in dienst. Er hebben talryke optochten plaats gehad, waaraan soms enige tientallen soms verscheidene duizenden arbeiders hebben deelgenomen. Banieren en plak katen werden meegevoerd, opschriften bevattende met verzoeken om voedsel. Naby het centraalstation zyn naaf- schatting 60,000 mensen bijeen geweest om te luisteren naar een rede van Adolf Kummernuss, de voorzitter van het ste delijk verbond van vakverenigingen. De voornaamste optocht bestond uit meer dan 120,000 man. Volgens vak bondsleiders is dit de grootste demon stratie, die Hamburg ooit gezien heeft. Kummernuss verklaarde in zyn rede, dat Hamburg en de Ruhrstreek onmid- dellyk tot nóod-gebieden verklaard moeten worden. Zy beschikken niet over de middelen om in eigen behoefte te voorzien. Verder moet de landbouw- administratie in samenwerking met de vakbonden met spoed alle voorraden in Hamburg en de omstreken Inspecteren en het opgeslagen voedsel moet onder de bevolking verdeeld worden. De vakverenigingen moeten daarby controle oefenen. Ook In Hannover werd een dergeiyke protest-staking voorbereid. De gemeenteraad van Brunswyk in de Britse zone van Duitsland is by wyze van protest tegen de voedselschaarste in zyn geheel afgetreden. Er is tot nog toe, naar men meent te weten, door het militaire bestuur geen actie ondernomen. Dr. Rudolf Aimelunxen, eefste mi nister van Noordry n-Westfalen, heeft de Britse minister, verantwoordelijk voor de Britse zone van Duitsland, lord Pa- kenham, megedeeld, dat met een vol komen ineenstorting van de voedsel voorziening in de grote steden moet worden rekening gehouden, als niet wordt Ingegrepen. Amelunxen heeft Pakenham voorts meegedeeld, dat een groot deel van het Duitse volk de wanhoop naby is. Als de huidige politiek niet zeer spoedig drastisch wordt gewyzigd, zal alle poli tieke activiteit nutteloos worden en zul len er geen mensen zyn om een nieuwe regering te vormen. Lord Pakenham heeft tegenover de Duitse pers verklaard, dat een verbete ring van de toestand in laatste instan tie van het Duitse volk zelf afhangt. Er moet geen eigengerechtigheid van Brit se zyde en geen zelfbeklag van Duitse kant zyn, aldus Pakenham. Wij-moeten gezamenlyk trachten tot omstandigheden te geraken, die het Dultèe volk hoop voor de toekomst ge ven. Niet alleen het herstel van Duits land zelf, doch ook dat van de ver woeste landen buiten zyn grenzen moet mogeiyk worden. Do DUITSE BESPREKINGEN. „Wy kunnen aan een interzonale con ferentie, waarop essentiële Duitse pro blemen worden besproken, slechts deel nemen. Indien de partyen het eerst eens worden over het programma er van", aldus luidt het antwoord van het be stuur van de socialistisch-communis- tische eenheidsparty op de uitnodiging, die de miflister-president van Beieren aan de premiers van alle Duitse staten heeft gezonden. Bikini-schepen nog onveilig. Tien maanden na de atoombomproe- ven by Bikini, blyken de daar gebruik te schepen nog steeds onveilig te zyn voor permanent verbiyf aan boord, al dus is door het Amerikaanse departe ment van marine medegedeeld. De meeste der schepen, die de proefneming hebben overleefd, zullen, zonder beman ning naar Hawai gesleept worden en naar de Westkust van de Verenigde Staten voor nader onderzoek. Het voort duren der radio-actieve effected1 heeft een algehele herziening betreffende bouwplannen voor schepen en oorlog voering ter zee nodig gemaakt. Alle uitstekende delen bovendeks zullen moe ten verdwijnen, zodat de schepen er zul len gaan uitzien als grote onderzeebo ten. DE MOORDEN MET RATTENKRUID. By sectie op het lyk van de 59-j. J. V. te Wierden is gebleken, dat hy in derdaad door rattenkruid om het leven is gekomen. Na verhoor heeft zyn vrouw bekend haar man met rattenkruid ver giftigd te hebben. Tevens bekende zy medeplichtig te zijn geweest aan de po ging tot moord van haar zuster op diens echtgenoot te Zwolle. Jhr. mr. D. J. de Geer in de verdachtenbank voor het Byzonder Gerechtshof te Amsterdam. Achter hem links Ernst Voorhoeve, voormalig propagandaleider van de NSB. rechts dr. T. Goedewaagen. Foto ANP-de Hn.) BINNENLAND. Gistermiddag heeft ln de Rolzaal te Den Haag de minister van Verkeer én Waterstaat. ir. Vos het Internationale ge zelschap ontvangen, dat hier besprekin gen voert in verband met een congres dat het volgend Jaar zal worden gehou den op het gebied van bruggen en hoogbouw. Opsporingsambtenaren van de C.C. D. hebben te Krommenie een complot van clandestiene slachters op heterdaad betrapt. De 7-j. H C. Knoops uit de Ohrls- tlaan de Wetstraat, te Rotterdam is. toen hll onvoorzichtig overstak, in de Putselaan door de stoomtram overreden en op slag gedood. Generaal Kruis heeft ln het kader van zlln inspectiereis de troepen van de Kon. Landmacht te Balikpapan bezocht. Het 2-j meisje M. C. Schouten te Den Haag. die de Escamplaan voor haar huis overstak, werd aangere&en door een militaire auto en op slag gedood. BUITENLAND. De Britse en Duitse gezondheids- autoriteiten zlln van plan een aantal Duitse bierbrouwcrtlen om te laten bou- i wen tot penlclllnefabrleken. Zeven leden van de Deense ..Broen- dum"-bende, die met de Gestapo samen gewerkt heeft en verantwoordelllk zou zijn voor tientallen moorden, zlln te rechtgesteld. Te Gotha ln de Sóvjet-Russlsche zone van Duitsland ls gearresteerd Adolf Hopf, voormalig eigenaar van de Hopf- metaalfabrleken. te zamen -met enkele anderen, op beschuldiging van economi sche sabotage. Een der .gearresteerden, dr Tielmann. zou volgens de politie de de mocratische maatregelen ln de sovjet zone gesaboteerd hebben „op order van vooraanstaande Industriëlen ln het Wes ten", De werklieden, die de liften bedie nen van de kolenmijnen te Durham heb ben besloten de staking, die Maandag was begonnen, te eindigen. Naar men schat heeft deze staking een dagelilks productieverlies van 26.000 ton betekend. De politie te Merano (Zuid-Tlrol) heeft de hand gelegd op twee violen waarvan een Stradivarius welke tien duizenden guldens waard zijn en naar men gelooft hebben toebehoord aan de voormalige Nazi-minister van propagan da dr. Joseph Goebbels De Senaatscommissie voor buiten landse zakep der V. S. heeft met alge mene stemmen de vredesverdragen met Bulgarile Hongarile. Italië en Roemenië goedgekeurd. Donderdag is te 's-Gravenhage. in de ouderdom van 73 jaar overleden staatsraad mr. J- B. Kan. Mr. J. B. Kan is 18 Mei 1873 geboren. Hy doorliep het Erasmiaans Gymna sium te Rotterdam, waar zyn vader rec tor was. Hy vervolgde zyn studie aan de Ryksuniversiteit te Lelden, waar hy in 1896 cumlaude promoveerde, op het proefschrift: „De comptabiliteit in het staatsbestuur". Benoemd tot adjudant commies aan het Departement van Fi nanciën doorliep hy verschillende ran gen en was hy werkzaam aan de Ge nerale Thesaurie en belasting afdelin gen. waarna hy als refendaris in 1904 werd overgeplaatst naar het Dep. van Binnenlandse Zaken. Op 34-jarige leeftyd. 1. April 1908 werd mr. Kan het ambt van secretaris generaal van het Dep. van Binnenland se Zaken toevertrouwd. By Kon. Besl. van 19 December 1930 ls mr. Kan benoemd tot lid van de Raad van State en tevens tot honorair advi seur van het Dep. van Binnenlandse Zaken en Landbouw, dit laatste ten einde zijn regeringsopdracht by de ex- Duitse keizer te kunnen blyven vervul len. Mr. Kan trad in October 1939 op als' voorzitter van het Alg. Steuncomité 1939 dat beoogde, het werk van het Nat. Fonds, voor byzondere noden en van de Kon. Ned, Ver. tot steun aan miliciens te coördineren. 27 Mei 1940 werd mr. Kan door de opperbevelhebber benoemd tot adviseur van de zuiveringsöommis- saris voor de Wederopbouw. Ook op publicistisch gebied heeft mr. Kan in de loop der jaren veel werk ge daan. Mr. Kan was voorts een enthou siast beoefenaar van onderscheidene takken van sport. o.a. hockey, schaat senrijden. wandelen, tennis enz., van welke sporten hy zich tot voor zéér kort een energieka anhanger betoonde. Zyn verdiensten werden in binnen- en buitenland erkend door zyn benoe mingen tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Groot Officier ln de Orde van Oranje Nassau, commandeur van het Legioen van Eer. Groot Officier van de Kroon van België; voorts was hy drager van het Kruis van Verdienste van het Rode Kruis. De crematieplechtigheid van mr. J. R. Kan. heeft heden té Westerveld plaats gehad. Naar wens van de thans ont slapene waren alleen de naaste fami lieleden tegenwoordig. Volgens verklaring van het hoofd der Britse missie voor werving van ar beidskrachten, thans te Wenen vertoe vend, zou Groot-Brittannlë bereid zlln honderdduizend verplaatste personen op te nemen als vrilwllllge arbeiders, "met ultzönderlne van Duitse onderdanen. In de V. S. ls het de koudste maand Mei sinds 24 jaar. In de staten New York. Pennsylvania en ln het Noorden van Nleuw-Engeland ls sneeuw gevallen ln sommige delen van het Midden-Wes ten ls de temperatuur 10 graden Celslué onder nul Het verblijf van Vittorio Mussolini, de zoon van de voo rmallgo Italiaanse dictator, ln Argentinië ls thans door een uitspraak van de rechter van Instructie gelegaliseerd. Er zal alleen een boete ge heven worden wegens clandestiene Immi gratie. Als gevolg van de staking bil een papierfabriek en stagnatie ln het ver voer per sohult moeten de Franse dag en weekbladen en periodieken met In gang van 10 Mei het papierverbrulk met vllftien procent beperken. De staking bil een gistfabriek te Pa- rils ls geëindigd (A.F.P.J Vijftienhonderd arbeiders yan de me- taalfabrlek te Dives-sur-Mer zijn ln sta king gegaan Z11 eisen een productie- premie van tien franc per uur. De Palestijnse kwestie Voor de eerste maal waren gisteren op de vergadering van de politieke com missie van de V.N.. die zich met de Palestynse kwestie bezig houdt, verte genwoordigers van het Joods bureau en het Arabische hoge comité aanwezig. Onderwerp van discussie was een door een sub-commissie ontworpen werk-, schema voor de commissie van onder zoek. Volgens dit schema zal deze com missie verstrekkende bevoegdheid heb ben bij het verzamelen van feitenmate riaal. Zy kan zioh hiertoe wenden tob. vertegenwoordigers van de mandataris, tot de Palestynse bevolking, andere re geringen, niet-gouvernementele organi saties en personen. De commissie zal zich laten leiden door het principe, dat de onafliankeiykheid van Palestina het uiteindelijk doel dient te zyn zy zal een rapport voor de assemblee der V.N. opstellen en voorstellen doen inzake de oplossing van de kwestie. Het rapport moet uiteriyk 1 September gereed zyn. opdat het op de volgende byeenkomst van de assemblee kan worden bespro ken. De Russische delegatie verklaarde zich in principe met het werkschema accoord. doch wenste enige wyzigingen aah te brengen. De belangrijkste is. dat de commissie van onderzoek niet alleen voorstellen moet doen wat betreft het oplossen van de Palestijnse kwestie, doch ook een voorstel inzake het onver wijld vestigen van een onafhankebjke staat Palestina. De andere voorgestelde wyzigingen zijn van ondergeschikt be lang. Het ontwerp zegt voorts, dat de com missie van onderzoek de grootst moge lijke aandacht moet schenken aan de belangen van alle bewonners van Pa lestina en aan de godsdienstige belan gen van Islamieten, Joden en Christe nen. De discussies hierover duren voort. BELGIE BOUWT WEER HUIZEN. Ondanks de hoge prijzen ziet men thans overal in België door particulie ren huizen bouwen en herbouwen. Ook de regering laat zich niet onbetuigd. Zij is begonnen met de aanbouw van de eerste 500 mynwerkers-woningen. Vier ondernemingen hebben de uitvoering in handen. De prijs per huis bedraagt niet minder dan frs. 250.000. Verwacht wordt evenwel, dat een tweede reeks van 600 woningen minder zal kosten, y/edia zal de regering een officieel bouwprogram bekend maken dat zal voorzien in dè bouw van 250.000 woningen uit te voe ren over een periode van 10 jaar.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1