DRUKKER EN MACHINEZETTER DETECTIVE Wapenschouw van Europa 's voetbalmeesters Ons Distrifouftïefaoekje Sjahrir heeft geen haast De snuifdoos van de Keizer J Geplaagd door Rheumatiek! Radio-programma N.S.K.K.'ers voor het Leidse Tribunaal. „ECONOMISCHE REDENEN" NOG ALTIJD EEN MOOIE UITVLUCHT. De zitting van het Leids Tribunaal bevatte gisteren slechts zaken van on dergeschikt-belang, zodat wij er dit maal met een ochtendzitting afkwa men. Vrijwel alle verdachten stonden terecht omdat zij lid van de N.S.B. en haar nevenorganisaties waren gewor den om economische redenen. De eer ste zaak, die tegen mej. A. W. de Jong, voorheen kantoorbediende bij het Gew. Arbeidsbureau te dezer stede, werd i. v. met de gisteren reeds vermelde uitslui ting van de verdediger, mr. Schaper, één week uitgesteld. Hierna verscheen in de beklaagdenbank J. Vrolijk bloem kwekersknecht te Alphen aan den Rijn, wien behalve het lidmaatschap van de N.S.B.het N.A.P. en de Volksdienst ten laste werd gelegd, dat IxU een ze kere Van Kolfschoten, die hem niet wenste te groeten, in zijn kwaliteit als hulplandwachter met een geweer had gedreigd en het persoonsbewijs had af genomen. Verdachte gaf alles toe hoe wel hij er zich niet veel meer van her innerde. Wel meende hij te weten, dat hij die dag „onder invloed" was ge weest. A. J. Parmentier, auto-monteur te Hillegom, die het in verband met het incident van mr. Schaper zonder ver dediger moest stellen, was lid van de N.S.B. en de Germaanse S.S. geweest. Verder had hij dienst genomen bij het N.S.K.K. Verd. verklaarde door de slechte tijdsomstandigheden tot het lidmaatschap en zijn dienstneming bij de N.S.K.K. te'zijn gekomen Van de Germaanse S.S. was hü maar drie maanden lid geweest; in deze organi satie voelde hij zich niet thuis. M. D. Segijn te Leiden, die voorheen als monteur bij de P.T.T. te Lisse werk zaam was, had ook al bij het N.S.K.K dienst genomen. Bovendien was hij lid van de N5JB. en de W,A. geweest en zou hij een zekere Versteeg, dis hem voor landverrader had uitgescholden, een klap in het gezicht gegeven hebben en naar een politiebureau hebben over gebracht. Ten slotte werd hem ten laste gslegd, dat hij een aanklacht zou hebben ingediend tegen de hoofdop zichter van de P.T.T. te Lisse, de heer Tichelaar, die hem verboden had V- zegeltjes op een gebouwtje van de P.T.T. te Lisse ts plakken; ook had hij nog enige tijd bij de Duitse telefoon dienst gewerkt. Verdachte's raadsman, mr. J. T. Sprik, wees op de beperkte verstandelijke vermogens van zijn cliënt, die indertijd onder invloed van zijn predikant, dr. Boissevain, tot de N S.B. was overgegaan. De vijandelijke gezindheid, welke men hem in zijn om geving toedroeg, was oorzaak, dat hij de wijk naar elders nam, waar hij te recht kwam bij de NB.K.K. en Duitse telefoondienst. Als laatste verdachte stond G Blij- leven, chauffeur te Lelden, terecht. Ook deze man was een N.SK.K.-er. Daarnaast werd hem het lidmaatschap van de N.SJ3. en de W.A. aangerekend. B., die deze tenlasteleggingen erkende, verklaarde door de slechte tijdsomstan digheden naar de NJ3K.K te zijn ge gaan. Hier werden lonen van pl.m. f, 50 per week verdiend. Oorspronkelijk had B., die reeds jaren werkloos was, in het vrije beroep een werkkring willen vinden, maar dit was hem nooit gelukt. Uitspraak in al deze zaken over veer tien dagen. Natuurlijk ging het meer om het spel dan om de knikkers gisteravond in het Feyenoordstadion, maar het was voor de meer dan zestigduizend Nederlandse toeschouwers toch wel erg plezierig, dat de drie doelpunten, die deze Indruk wekkende voetbaldemonstratie voortbracht, door landgenoten werden gescoord. Wilkes, rolvaste linksbinnen in de machtige aanvalslinie der „Continentalen", zorgde voor twee doelpunten, kort na elkaar gemaakt en van een zó formida bel gehalte, dat hij er zelf een beetje van schrok. Eerste klas maatwerk! En het tegenpunt der Nederlanders" vloog ten slotte van Bergman's linkervoet. (Van onze sportredacteur). Dit waren dus Europa's beste voetbal lers, die daar in de Maasstad aantra den voor een grootse wapenschouw, waaruit de snelste, de kundigste en de knapste grootmeesters zullen worden gekozen om Zaterdag in Glasgow te duelleren met Groot-Brittannië ten aanschouwe van 130.000 mensen, van wie leder zich met zijn plaats op de tribune al even uitverkoren zal voelen als de voetballer met zijn plaats op het veld. De wedstrijd was een fraai kijkspel, waarin bal-, lichaams- en speltechniek de hoordrollen vervulden. Kennelijk hadden de spelers de instructie ontvan gen zich te sparen zodat van een ver woed gevecht om de zege minder sprake was. Individueel voetbal overheerste, van ploegverband was weinig te mer ken natuurlijk. Het gebeurde zo nogal eens, dat in „de Rest van Eurapo" unie ke kansen verloren gingen door kleine misverstanden, die in een elftal, dat als team beter ingespeeld is niet zouden voorkomen. GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding een Sollicitaties te richten aan de N.V. LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1 - Leiden llliiiiiiiiiiiillllltilllliliiiiliiiliililllliiillililllillilllllllliiiillllliii VOLGENDE WEEK 250 GRAM BOTER Voor kinderen van 514 jaar. In de afgelopen wintermaanden is een enkele maal voor personen boven 4 jaar het botergedeelte van het vetrant- soen vervangen moeten worden door margarine en/of vet. Aan de c-groep (kinderen van 514 jaar) zal min of meer ter compensatie voorlopig meer boter worden gegeven en wel elke veertien dagen in totaal 250 in plaats van 125 gram. Voor deze groep bestaat het rantsoen de volgende week dus uit 250 gram boter en 250 gram margarine en/of vet. Voor de oudere leeftijdsgroepen zal voorshands geen wijziging in de bestaan de verhouding tussen boter en marga rine worden aangebracht. KNIP BROODBONNEN JUIST AF! De laatste weken komt het herhaalde lijk voor. dat men broodbonnen ver keerd en wel langs de blauwe lijnen afknipt. Daar die blauwe lijnen midden over de bon lopen, wordt zodoende de bon gehalveerd. Men dien,t de bonnen af te knippen boven het woord „brood" en onder de aanduiding van het num mer. zodat op een bon te lezen staat „brood" en daaronder het nummer. Bonnen, die op een andere wijze zijn afgeknipt, zijn niet geldig. Grote kwesties blijven onopgelost. (Van onze correspondent). Ruim een maand is verstreken sinds de ondertekening van het basis-accoord zonder dat we iets verder zijn gekomen wat de uitvoering van Linggadjati be treft. Er zijn een paar honderd politie ke gevangenen vrijgelaten, men kwam overeen, dat Modjokerto zal worden ge demilitariseerd, een republikeinse resi dent heeft zich in Buitenzorg geïnstal leerd, en het ministerie van Voorlich ting der republiek zal kantoren gaan openen in Soerabaja, Bandoeng en Se- marang. Maar met deze symptomen van samenwerking houdt het ook op. De grote kwesties, waar het om gaat (te ruggave der ondernemingen en fabrie ken. regeling van de in- en uitvoer, het monetaire probleem, de voedselvoorzie ning. de militaire samenwerking, de buitenlandse vertegenwoordiging), zyn nog precies even ver van hun oplossing als vóór de historische 25ste Maart. Er werd zo enthousiast begonnen na de bekrachtiging van het accoord „het vaagste document, dat ooit door twee landen als een verdrag ondertekend werd", zoals de „Straits Times" het noemde. Nauwelijks bekomen van de overvloed aan spijs en drank, die de heer en mevrouw Van Mook na de on dertekening hun gasten boden, kwamen de Commissie-Generaal en de Indone sische delegatie reeds de volgende mor gen bijeen om Linggadjati te gaan uit werken. Vier dagen later stuurde Neh ru een Dakota, waarmee Sjahrir naar New-Delhi vloog. De ministers, die hem niet vergezelden, verdwenen naar Djokja en hiermede stonden de besprekingen 2 weken stil. Na Sjahrir's terugkeer wer den ze hervat op 14 April, en men be sloot aanstonds elke dag liefst twee vergaderingen to houden. Dat ging drie dagen goed. Toen stapte het hele repu blikeinse kabinet (met een groep Ame rikaanse en Britse zakenlui) in de trein, het binnenland in. Sjahrir beloofde de Commissie-Generaal spoedig terug te zijn, maar bij het schrijven van deze brief wacht het trio Schermerhom, Van Mook, van Pol nog steeds. De republiek legt het er nogal dik op, dat zij hoegenaamd geen haast heeft met de practische uitvoering van het accoord. Of de sociale en economische toestanden in de republiek deze luxe veroorloven, is een tweede. Maar de Ja vaan is veel gewend in de afgelopen vijf jaren, en er kunnen nog wel een paar maanden bij zonder- dat het tot onge lukken komt. Sjahrir is blijkbaar van mening, dat de tijd vóór de republiek althans minder tégen de republiek dan tegen de Hollanders werkt. Met Oosters geduld tracht hij de Westerse haast de loef af te steken, en misschien is dat van zyn kant nog niet zo gek bekeken. Mits hij het niet te ver doordrijft maar daar is hy vermoedelijk een te' goed politicus voor. STEEDS MEER BUITENLANDERS NAAR DJOKJA. Zo aan de buitenkant gaat het de republiek inderdaad niet slecht. Hadji Agoes Salim zit met een delegatie Jm Egypte en is daar door koning Paroek ontvangen. De ..Indonesian Airways" heeft een luchtlijn Singapore—Djokja geopend. Steeds meer buitenlanders ko men in Djokja rondkijken wat daar te verdienen valt. En Sjahrir's reis naar Brits-Indië moet een groot succes zijn geweest. Of land en volk hier veel mee opschieten, is een andere vraag. Dat moeten de verantwoordelijke republi keinen ook wel beseffen, maar zij leg gen nu eenmaal andere maatstaven aan dan de Westerling pleegt te doen. Zij trachten zich in een zo gunstig moge lijke positie te manoeuvreren om alles uit Linggadjati te halen, wat er uit te halen valt. Intussen kan van Nederlandse zijde geen enkel politiek initiatief worden verwacht, zolang niemand weet, welke politiek hier gevolgd zal worden. De stroom van geruchten over een heen gaan van Van Mook, een benoeming van prof, Romme, enz. heeft de ver warring en onzekerheid hier de laatste weken des te groter gemaakt. Eén ding is duidelijk: er zijn veranderingen op til. En zoals het na elke politieke be noeming op de gehele wereld altijd gaat: een officiëel communiqué zal verklaren, dat het politiek beleid van de voorgan ger door de opvolger ongewijzigd zal worden voortgezet. Maar het is duidelijk, dat zeker hier in Indië, en in de gegeven omstan digheden meer dan ooit zb'n per soonswisseling van grote betekenis kan zijn. Het ei van Linggadjati is gelegd, maar wat er uit zal komen hangt in eerste instantie af van de vogel, die er op wordt gezet. Zo wachten wij hierin spanning af, wat het bezoek van Beel en Jonkman brengen zal. Het is de tweede maal ln de geschiedenis, dat Ne derlandse ministers persoonlijk een kijkje komen nemen in dit land. De situatie is kritiek, Anders, maar mis schien even kritiek als toen Weiter en Van Kleffens kort voor de Japanse in vasie de lange reis ondernamen. Veel zo niet alles, zal afhangen van wat dé beide ministers in Indië nodig zullen achten te doen Kranig heeft de versterkte Bonds- ploeg partij gegeven tegen de op veel plaatsen sterker bezette Continentalen, In dit milieu schoot eigenlijk alleen Drager te kort. Maar eerst de candidaten voor Zater dag, daar gaat het deze keer toch om. Onder de lat stond daar Jensen (De nemarken), een koel, kundig en vooral moedig doelverdediger, volkomen in an dere stijl werkend dan zijn tempera mentvolle collega aan de andere kant, de Fransman Darui, die meer de in druk maakte van een virtuoos, lenig als een kat. Al zag hij de drie doelpun ten langs zich vliegen na rust waren de beide verdedigingen verwisseld van elftal, dus bleven zij staan schuld had hij hieraan niet. Het koude, berekende overleg van de Deen of de zwierig uit' gevoerde bravourstunts van de Frans man... we zouden niet weten wie de internationale keuze-commissie hier de eer moet geven. Vóór Darui stonden Gijger en Steffen, Zwitsers, van wie de laatste vriend en vijand verbaasde door zijn ongelooflijk harde kopballen. Trouwens in veel opzichten was hij de meerdere van zijn landgenoot, dat op stellen, dat omspelen en wegwerken van de bal. voor voetbalkenners om van te watertanden! De enige buitenlander in de „Nederlandse" middenlinie was links half Prouff, weer een Fransman, die na rust stukken beter was dan voordien. Hij maakt een wat trage indruk maar zijn techniek is voortreffelijk. Hansen (Denemarken) speelde dan nog rechts binnen in onze voorhoede, liet zeer goed werk zien, doch behoorde niet tot de grootste uitblinkers. Het Skandina- vlsche backstel aan de andere kant. Pe tersen (Denemarken) en Nilssen (Zwe den) was ook al weer van uitzonderlij ke klasse. Trapvast, resoluut en met een oer-gezonde spelopvatting demonstreer den deze Noordelingen. We geven Nils- son de beste kansen voor een plaats. Dan Parola. de Italiaanse spil.' Wat een acrobaat, wat een technicus, wat een athleet en vooral: wat een voetballer! We zagen hem ballen omhalen in een halve salto-mortale. ballen vallend hard en zuiver wegwerken. Die komt er in, zo vast als een huis! Ludl. de Tsjechi sche linkshalf is een knap speler, on vermoeibaar. doch met weinig variaties in zijn spel. Rechtshalf Carey, een Ier, liet zien. dat hy het zuivere speltype van de Engelse profschool volkomen beheerst, al moest hij zich zeer veel ke ren gewonnen geven aan Rijvers. (Maar over Rijvers straks nog iets!) Carey had bovendien Zaterdag voor Manches ter United z'n leaeue~v®rlstrijd gespeeld Zondag Ierland-Portugal nog even mee genomen, was Mao-iag per vliegtuig naar Nederland cekomen en stond Dinsdag al weer in Rotterdam. Maar het is ten slotte z'n broodje! Verdenk ons niet van chauvinisme als we Wilkes uit de Continentale voorhoede het eerst noemen, want hy was nu eenmaal de beste man, ook zonder die twee doelpunten was hy dat voor ons gebleven. In de wedstrijd van gisteren kwam hij dicht bij het voetbal-ideaal: perfecte lichaamsbe- lieersing, meesterlijke baltechniek en een hard en zuiver schot. Zijn spel opvatting was niet egoïstisch zoals we dat de laatste tijd nogal eens zagen en zijn taktiek uitstekend. Hij kan beslist rekenen op een plaats, zij het als links- of als rechtsbinnen, in het Europees elftal. Midvoor Nordahl uit Zweden is een goed aanvalsleider met een krachtig schot uit beide benen, zijn landgenoot Gren beschikt over een verbazende bal contróle maar moet vóór doel de bal beslist voor zijn rechterschoen krijgen Tijdens een aanval van de „Rest van Europa" op het doel van het Bondself- tal in het Feyenoordstadion te Rotterdam. Keeper Darui redt. Links Gunnar Nordahl en Schijvenaar. (Foto ANP-vd.. W.) /"FEUILLETON" V_d°or JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 30) „Een week geleden, om half twee des morgens", vervolgde hij, „kwam Mon sieur Atwood de hall van het Hotel „Donjon" binnen. Terwijl hJj met de lift naar zijn kamer ging, raakte hy buiten bewustzijn". Eve drukte haar handen tegen haar slapen. „Maar dat was toen hij van mij weg ging! Het was donker. Ik kon niets zien. Hij moet zijn hoofd bezeerd hebben, toen hijNa een ogenblik voegde zij er aan toe: „Arme Ned!" Toby Lawes sloeg met zijn vuist op de schoorsteenmantel. Er kwam een fijn, sarcastisch lachje op het beminnelijke, beleefde gezicht van Monsieur Goron. „Ongelukkigerwijze", vervolgde hij, „be hield Monsieur Atwood zijn bewustzijn nog juist zolang dat hy kon uitleggen, hoe hy op straat door 'n auto was aan gereden en met zijn hoofd tegen de trot toirband was terecht gekomen. Dat wa ren zijn laatste woorden". Monsieur Goron maakte met zyn vin ger een horizontaal gebaar in de lucht, alsof hij een bepaald punt wilde onder strepen. „U zult begrypen, dat Monsieur At wood nu waarschynlyk niet als getuige kan fungeren. Men verwacht niet. dat hy zal herstellen". HOOFDSTUK X. Monsieur Goron keek bedenkelyk. „Ik had u dat misschien beter niet kunnen vertellen", voegde hy er aan toe. „Ja, ik ben eigenlyk te ver gegaan- Het is niet de gewoonte om zo openhartig te spreken met de verdachten voordat zy gearresteerd worden". „Gearresteerd?", stamelde Eve. „Ik vrees, dat u hierop zult moeten re kenen Madame": De emotie had nu haar toppunt be reikt De anderen waren zo opgewonden, dat. zij niet langer Frans spraken, wat hun altijd enige inspanning kostte „Dat kunnen ze toch niet doen", hijg de Helena, met tranen in haar ogen, Zy had haar onderlip uitdagend vooruitge stoken, .Een Brits onderdaan kunnen zy dat niet aandoen. Myn arme Maurice was een van de intiemste vrienden van de consul- In elk geval. Eve „Maar het moet allemaal uitgelegd worden", riep Janice opgewonden uit. „Over dat stukje van de snuifdoos, be doel ik. En waarom je niet om hulp ge roepen hebt. als je werkelijk bang was voor Mr. Atwood. Dat zou ik ten minste gedaan hebben". Toby schopte nydig tegen het hekwerk van de haard. „Ik vindt het 't toppunt", mompelde hij, „dat die vent waarachtig aldoor in je kamer was, toen ik opbelde". Oom Ben zei niets. Hij was over het algemeen niet spraakzaam. Oom Ben was de man. die met zyn handen werkte, die een auto kon repareren of een speel goedbootje uit een stuk hout snyden. of een kamer behangen, zo goed als 'een vakman Hy bleef kalm bij de theewa gen zitten, terwyi hij zijn onafscheide- ïyke pijp rookte. Af en toe glimlachte hy flauwtjes bemoedigend tegen Eve. maar zijn vriendeiyke ogen stonden bezorgd en hy schudde aldoor zyn hoofd. „Wat betreft", vervolgde Monsieur Go ron in het Engels, „deze kwestie, om Mrs. Neill in hechtenis te nemen. „Een ogenblik", zei Dermot. Allen schrokken toen hy sprak. zy hadden hem nog niet gezien, of liever in het geheel niet op hem gelet, terwyl hy in zyn donker hoekje by de piano had gezeten. Nu rustte Eve's blik ken vol op hem! Een seconde voelde hy weer denzelfde panische angst en het zich voortdurend bewust-zyn-van zich zelf. die hy andergaan had toen hy had gedacht, dat hyve rder door het leven zou moeten gaan met een half gezicht. Die angst was een overbiyfsel uit kwade dagen, uit de tyd toen hy had beseft, dat geesteiyk lijden de ergste kwelling is op aarde- En in dat besef had hy zyn beroep gekozen. Monsieur Goron sprong op. „Myn hemel ja!", zei hy op dramati sche toon. „Dat vergeet ik helemaal. Myn goede vriend! Ik bied u myn nede rige excuses aan, als Ik onbeleefd tegen u ben. Maar ln al die opwinding Hij maakte een wijds armgebaar „Mag ik u allen myn vriend, Dr. Kin- ross uit Engeland, voorst-ellen? Dit is de familie, van wie ik je heb verteld- Mi- lady Lawes. De broer van Milady, haar dochter, haar zoon. En Madame Neill. Hoe maakt u het? In goede welstand, vertrouw ik? Ja". Toby Lawes bevroor als het ware. „Bent u Engelsman?", vroeg hy. „Ja", glimlachte Dermot. „Ik ben En gelsman. Maar trekt u zich daar vooral niets van aan". „Ik dacht. dat. u een van de lui van Goron was", zei Toby, zonder dat de er gernis van zyn gezicht verdween. „Alle machtig, we hebben flink gekletst". Hy keek rond. „Ik bedoel, we hebben nogal openhartig gesproken". „Nu wat hindert dat?", vroeg Janice. „Het spyt my", zei Dermot. „Myn eni ge verontschuldiging, dat ik my by u heb ingedrongen, is anders is hy machteloos. De Belgische rechtsbuiten Lamberechts speelde pre cies zoals hy Zondag in Antwerpen speelde: snel, gevaarlijk voorzettend, maar voor doel niet doortastend genoeg. (Hij deed het overigens heel wat min der fanatiek dan Zondag met zijn Bel gische broeders). Prest uit Denemarken stond linksbuiten en zal dat Zaterdag ook wel staan. Zyn spel is vlot, goed verzorgd en bezit fantasie. Tot de al- lerbesten behoorde hij niet. Over de Nederlanders zullen wij kort zyn, met één uitzondering ech ter: Ryvers. Wie deze kleine man uit Breda Zondag tegen de Belgen heeft zien falen, zal zich. mèt ons. haas® niet kunnen voorstellen hoe hij giste ren van begin tot eind een der bes ten uit dit selecte gezelschap was. Raadselachtig, maar zéér verheugend natuurlyk! Het publiek genoot, als hy met zyn korte dribbelpasjes (welgeteld drie tegen één van Carey) zyn heus niet kinderachtige Ierse tegenstander voorbijvlóóg, dan wéér een vyandvoor- byrende om de bal keurig op tyd af te 28). „We stapper weer in, kom mee!" zei de detective boos tegen Panda. „Met die politielui kan ik niet praten! Nooit gekund! Bah! Alle radiatordoppen zyn gestolen! Onder de ogen van de agen ten! Maar die hadden het te druk met jouw arrestatie, denk ik! Komaan, laat ik rustig biyven en de feiten rangschik ken. Ga jij maar naar bed, dan ga ik... eh,... ook naar bed! Morgen is er weel een dag en ik ben moe, zéér moe! Goe de nacht!" Panda deed wat hem ge zegd werd en zocht het zolderkamertje op, dat voor hem bestemd was. „Het is een raar geval met die radiatordoppen!" dacht hy. „Wie heeft daar nu eigenlyk belang by? Waarom zou iemand zo'n dop gaan stelen? Wat kan je met zo'n dop doen? Niets! Maar misschien..., wacht's". Panda sperde in eens zyn ogen wijd open, want hy kreeg een idee, dat alle slaap verdreef. „Ik heb het hem gevraagd", legde Monsieur Goron uit. „In het gewone le ven is hy een bekende dokter, die zyn praktyk heeft in Wimpole Street, Voor zo ver ik weet. heeft hij al drie beruchte misdadigers te pakken gekregen. Eén door dat een jasje verkeerd was dicht geknoopt en een ander doordat hy ogen blikkelijk opmerkte, hoe iemand sprak. Hersenwerk, begrijpt u? Daarom heb ik hem gevraagd hier Dermot keek Eve recht aan. „Hier te komen, omdat mijn vriend, Monsieur Goron". zei hy. enigszins twij felt aan de waarde van de bewijzen te gen Mrs. Neill", „Maar mijn waarde heer!", riep Mon sieur Goron uit. met boze, verwijtende stem. „Is het soms niet zo?" „Het is niet noodzakelijk zo", ant woordde Monsieur Goron op hoogst som bere toon „Ten minste nu niet meer". „Maar de werkelijke reden, waarom ik ben gekomen en waarom ik hoopte, dat ik u van dienst zou kunnen zijn, is dat ik uw man gekend heb „Hebt u Maurice gekend?", vroeg He lena. toen Dermot haar aankeek, „Ja, in vroeger dagen, toen ik nog werkte in de gevangenissen. Hij had heel veel belangstelling voor de hervorming van het gevangeniswezen". Helena schudde haar hoofd. Hoewel zy min of meer zenuwachtig was, dat er onverwacht een gast bijgekomen was, sprong zij van haar stoel en stelde alle pogingen in het werk om het hem aan genaam te maken. Maar de inspanning van de laatste week was blijkbaar teveel voor haar geweest. En, zoals mestal, wanneer iemand Maurice's naam noem de, kwamen er tranen in haar ogen. „Maurice", zei ze. „was iemand, die veel.méér dan alleen maar „belangstel ling" voor het gevangeniswezen had. Hij bestudeerde de mensen in die gevange nissen. de veroordeelden, bedoel ik en hij wist alles van hen- Zelfs als ze niets van hem afwisten. Omdat hij ze hielp, ziet u en hy wilde er geen dank voor heb ben". Haar toon werd ongeduldig. „O, hemel, waar zit ik over te praten? Het heeft niet de minste zin, er over te den ken of te praten, nietwaar?" „Dr. Kinross", zei Janice, met zachte, maar heldere stem. „Ja?" „Is het werkelyk waar wat ze allemaal vertellen over dat arresteren van Eve?" „Ik hoop van niet" zei Dermot effen. „U hoopt van niet? Waarom?" (Wordt vervolgd) EN DAN MET ZO'N DURE PLAATS IN JE ZAK.... Verwonderd merkten we de vele kale tribune-plekken op, die de mensenzee rondom het veld by het begin van de stryd nog onder braken. Niet uitverkocht? Wèl uit verkocht, maar verkeersopstoppin gen in de stad. Rotterdammers en treinpassagiers waren op tyd, zij die per auto de reis ondernamen kwamen te laat. We hoorden ver halen in de geest van „vyf uur in Overschie en om kwart voor zeven in het Stadion". Geen won der, dat er een hartig woordje viel over die voortreffehjke ver keersregeling. toen de slachtoffers daarvan tijdens de rust pas op hun plaatsin gingen zitten! geven. Zyn werk was effectief, nuttig en vooral verwarrend voor de vyande- ïyke verdediging, die hy, als het in z'n kraam te pas kwam, finaal uit elkaar rukte. Een ding ontbrak hem, het har de, zuivere schot op doel, maar dit ver geven we hem na gisteren graag! Stroker en Schyvenaar bleven in dit gezelschap iets onder de maat, doch over het algemeen nog bóven de ver wachtingen. Drager was véél minder, Roozen (voor rust) en Van Onselen (na rust) deden hun best en werkten hard maar konden zich in dit; milieu toch niet aanpassen. Bergman speelde behoorlijk. Na 38 minluten passeerde Wilkes Gy- ger en schoot op vrij grote afstand on houdbaar langs Darui om een paar mi nuten later op dezelfde wyze door de Zwitserse defensie te wandelen en de stand op 20 te brengen. Na rust kwam pas het tegenpunt toen Parola een voorzet van Drager onderschepte, waar door de bal voor Bergman kwam. Hard en onhoudbaar joeg hij het enige doel punt voor het Bondselftal in de touwen. Ook storing In Rotterdams treinverkeer - De extra treinen naar Den Haag en Am sterdam, die gisteravond met bet oog op. de voetbalwedstrijd waren ingelegd, kon den het station Feyenoord niet bereiken, daar om 19.30 uur een voedlngscLraad van het electrisohe bovennet was gebroken- Deze storing was pas om 20.30 uur opge- iheven, zodat vele bezoekers van het Feyenoord stadion gedupeerd werden en per tram naar het station. DP. moesten gaan, '/aar velen pas één en later na afloop van de wedstrijd aankwamen. En toen moest het gevecht om een plaats in de trein nog beginnen! Reeds by de geringste aanwyzing van rheumatische pynen moet ge Kruschen Salts nemen. Duizenden over de heele wereld deden dit reeds en bleven regel matige gebruikers. De kleine dageiyk- sche dosis Kruschen doet wonderen; de aansporende werking op de bloed zuiverende organen is heilzaam voor Uw heele gestel, 't Bloed gaat sneller stroomen en de schadelyke zuren - oor zaak van Uw hjden en pyn - verdwynen vanzelf. Vraag Kruschen Salts by Uw Apotheker of Drogist. VOOR DONDERDAG 8 MEI Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7,15: ochtendgymnastiek; 7.30: musette orkest; 8.00: nieuws; 8.15: och- tendrhythme; 8 45: gramofoonmuzlek; 9.15: morgenwyding door ds. W. Willemse; 9.30: strykorkest Boyd Neel; 9.45: arbeids vitaminen; 10.30; van vrouw tot vtouw; 10.35: Spaanse volksmuziek; 10.50: voor de kleuters; 11.00; gramofoonmuzlek; 11.20: H. M. Grenadier Guards: 1145: familieberichten. 12 00: A. Hall en P Robeson, zang; 12.30: ln 't spionnetje; 12.35: operette concert; 13.00: nieuws; 13.15: Metropole Orkest; 13.45; concert voor fluit en strykorkest; 14.00: voor de vrouw; 14.20: kamermuziek van Beet hoven; 15.00: voor zieken en gezonden; 16.00: wetenswaardigheden; 16.05: London Plano Accordeon Band; 16.15: film pro gramma; 17.00: kaleldoscoop; 17.20: praatje over dieren; 17.30: Skymasters; 18 00: nieuws; 18.15; sportpraatje; 18.30: Ned. Strydkr., 19 00; en nu naar bed; 19.05: radiostrip; 19.15: volksmuziek school; 19.45; RVD antwoordt; 20 00: nieuws; 20.05: reportage; 20.15: Radio Philh, Ork21.15; hoorspel „Zo ziet de oorlog er uit"; 22.00: Mei-liederen; 22.45: H. Pezie over de organisatoren van de middenstand; 23.00; nieuws; 23.1524.00: operetteconcert. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: ochtendgloren: 8.00: nieuws; 8.15: opge wekte muziek: 9 00; London Palladium Orkest; 9 30; pol. berichten; 9.50: Pade- rewskl speelt; NORV 10.00: leger des heils: 10.15: morgenwijding o. 1. v. ds. R. C. Harder; 10.45: Myra Hess plano; KRO 11.00: ziekenbezoek; 11.45: orkest Andre Kostelanetz; 12.00: Angelus; 12.03: Halle Orkest; 12.30; Vaudeville Orkest; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: katho liek nieuws; 13.20: Vaudeville orkest; 13.45: voor de vrouw: NCRV 14.00. Gia- conda ensemble; 14.40: voor de vrouw; 15.00: vrolijke flanken; 15.30; cello en piano: 16.00: bijbellezing; 16.45: plano kwartet; 17.25: gramofoonmuzlek: 17.50: Rijk Overzee: 1800: orgelconcert M. Boe kei; 18.45: Neerbos en wU; 19.00: nieuws; 19.15: hoe staat het ln Indië; 19.30: J. Mac Cormack, tenor; 19.40: de vaart der volken. 20.00: nieuws; 20.05: programma van de zee: 21.30: verzoekprogramma; 21.50: lenteprogramma; 22.30: nieuws; 22.46: avondoverdenking: 23.00: nieuwe Nederlandse muziek; 23.3024.00: non stop-programma. NIEUWE UITGAVEN. FransNederlands en NederlandsDuits woordenboek Bij de uitgevers maat schappij J. B. Woltèrs te Groningen ver scheen de negende door Albert Dory verzorgde uitgave van het eerste deel van C. R. C. Herckenraths Franse woorden boek. Dit deel bevat de FransNeder landse versie. Tevens verscheen bij deze maatsohappy het tweede deel van het Duitse woordenboek van Van Gelderen. Deze vijfde herziene druk werd verzorgd door J. H. van Beokum. Het ls het Neder landsDuitse deel.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2