Franse socialistische nationale raad steunt Ramadier Ernstige waarschuwing van Marshall WEERBERICHT De Palestijnse kwestie Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 7 MEI 1947 No. 26076 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21501 - Giro no: 61055 Meerderheid echter gering De nationale raad van de Franse so cialistische partij heeft vergaderd over de vraag, of Ramadier's regering ook verder gesteund zou moeten worden, nu de communisten zijn uitgezet. Oreste Capocci. een der leidende niet- communistische functionarissen van het Franse vakverbond deelde mede: „Wij zullen een algemene staking in Parijs tegenover ons vinden als Ramadier niet aftreedt". Ofschoon hij het niet met even zovele woorden zeide. begrepen zijn toehoorders, dat hij bedoelde, dat de com munistische' partij haar uitsluiting uit de regering zou beantwoorden met het uitroepen van een algemene staking als Ramadier aan de regering zou "Blijven. Ramadier verklaarde, dat hij bij de president zijn ontslag zou indienen, als de partij hem dat zou opdragen. „Doch ik zou het doen met het gevoel, dat met mij de republiek aftreedt". Tegen het einde van het debat sprak Leon Blum, die verklaarde, dat de so cialistische partij aan het land verplicht is thans geen afstand van de macht te doen. in het bijzonder niet met het oog op de internationale toestand. Ten slotte heeft de raad zich met 2529 stemmen tegen 2125 voor het aanblijven van de regering: Ramadier zonder de communisten uitgesproken. O e Intussen begint de stakingsgolf los te komen. Ambtenaren van de Franse douane hebben het werk neergelegd. Zij vragen uitgebreidere bevoegdheden om op te treden tegen deviezensmokkelaarè en om hogere lonen. Het betreft ambtenaren te Bordeaux, Marseilles. Nantes, Cher bourg en Rjjssel. De arbeiders van de papierfabrieken nabij Douai in Noord-Frankryk zijn in staking gegaan voor hoger loon. Daar deze fabrieken een kwart van het kran tenpapier voor het gehele land leveren, zal de staking zich spoedig in het ge hele Noorden van het land doen gevoe len. Nader wordt nog gemeld: Te Parijs verwacht men,-dat een van de eerste gevolgen van het besluit der socialisten zal bestaan in stakingen op grote schaal- Over de bijeenkomst van de socialistische raad lag de schaduw van generaal De Gaulle en zijn nieuwe organisatie, de „rassemblement populai re francais". Vooral de vrees, dat De Gaulle's sombere voorspellingen bewaar heid zouden worden, dreef de socialisti sche afgevaardigden tot het nemen van de beslissing ten gunste van Rama dier Dezelfde vrees echter, aldus was men in welingelichte politieke kringen van mening, zal misschien een remmen de invloed uitoefenen op de wijze van optreden van communistische zijde. De quintessence van de debatten in de so cialistische raad kwam hierop neer, dat het thans aan de socialisten en de an dere in Ramadier's gewijzigd kaoinet vertegenwoordigde partijen waS. het be wijs te leveren, dat De Gaulle met het De Engelse dienstplichtwet. In het Britse Lagerhuis is het drie daags debat over de dienstplichtwet begonnen. Churchill maakte de rege ring zijn compliment over de vakkun digheid. waarmede het wetsontwerp is opgesteld. Hij keurde echter niet goed, dat de duur der eerste oefening inge volge een amendement van de regering van 18 maanden tot een jaar is terug gebracht. Een amendement van een afgevaar digde van de onafhankelijke Labour- partij om Schotland vrij van dienst plicht te stellen, werd verworpen. Een conservatief afgevaardigde voor Noord- Ierland voor welk gebied de dienst plicht niet zal gelden, diende een amen dement in om de wet ook op Noord- Ierland van toepassing te maken. Dit werd zonder stemming verworpen, evenals een amendement van een La- bourlid om de dienstplichtige leeftijd van 18 op 21 jaar te brengen. De liberale leden voor Wales wilden dit gebied vrijgesteld zien. Zij waar schuwden de regering er voor, dat zich bij doorvoering van de dienstplicht in Wales moeilijkheden zouden voordoen. De jongens zouden weigeren zich te la ten keuren. Explosie te Cairo. Tijdens een voorstelling in de Ame rikaanse bioscoop te Cairo is een bom ontploft, waardoor 2 personen gedood en 30 gewond werden, w.o. 10 vrouwen. Vandaag wordt de 11de verjaardag van koning Faroek's troonsbestijging ge vierd. De bioscoop staat in een druk winkelcentrum van Cairo. KABINETSWIJZIGINGEN IN ITALIË OP TIL. Vermoedelijk zullen er in Italië bin nenkort kabinetswijzigingen plaats heb ben. De premier. De Gasperi, schijnt in "Se constituerende vergadering de kwes tie van vertrouwen te willen stellen. Het bestuur van de Italiaanse socia listische partij heeft onder leiding van Nenni tegen uitbreiding der regering gestemd. AANHOUDEND VRIJ WARM WEER De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij heldere nacht met op slechts en kele plaatsen nevel of mistvorming en zwakke wind- Morgen overdag: iets toenemende wind tussen Oost en Zuid. Over het al gemeen zonnig en vrij warm weer. met in de namiddag tijdelijk wat meer be wolking. doch bijna nergens buienvor ming. 8 Mei. Zon op: 4.59 uur; onder: 20.14 uur. Maan op: 0.10 uur; onder: 6.33 uur (14 Mei: L.K.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 5.49 en 18.06 uur. enige alternatief was tegenover een door de communisten geregeerd Frankrijk. „Wanneer wij thans Ramadier's rege ring willen doen slagen, aldus zeide een der socialistische leiders na de bijeen- kon^st. zullen wij snel tot concrete re sultaten moeten komen op het stuk van verbetering der voedselsituatie en der steenkoolverstrekking aan de industrie. Zo niet. dan zal ons besluit van heden ten slotte neerkomen op: in de kaart der communisten spelen". Na de stemming ten gunste van Ra madier heeft de nationale socialistische raad eenstemmig een lange resolutie aanvaard, waarin de politiek wordt om schreven welke men thans van de so cialistische ministers verwacht. In deze resolutie wordt o.a. tot uitdrukking ge bracht, dat ministeriële solidariteit (ge zamenlijke verantwoordelijkheid van het kabinet) noodzakelijk is en speciaal van belang geacht wordt nu het parlemen taire regeringsstelsel van zekere zijden wordt bedreigd. Thans alle leden van Nazipartij bekend? In een papierfabriek in Beieren is een partij van meer dan twintig mil- lioen kaarten ontdekt, welke bestemd was om voor productie van nieuw pa pier te worden gebruikt, en op welke kaarten de namen voorkomen van, naar men aanneemt, alle leden van alle afdelingen der Nazipartij. In de zelfde fabriek vond men ook kaart systemen van de S.S.. de S.A. en soort gelijke organisaties. Het hoofd van het centraal-docu- menten-bureau te Berlijn, waar de par tijkaarten thans is ondergebracht, heeft verklaard er van overtuigd te zijn, dat men nu beschikte over de namen van allen, die lid geweest zijn van de Nazi partij of zelfs maar een aanvrage daar toe hebben ingediend. der Behandeling Onderwijsbegroting. H3.S.- EN GYMNASIUMGEEST. (Van onze parlementaire Redacteur). Na installatie van de heer Wibaut (Arbeid), die de belofte aflegde, zette de Eerste Kamer zich gisteravond aan de begroting van O., K. en W. met de bedoeling die nog vandaag af te han delen, daar minister Gielen morgen naar Frankrijk reist. Bij een lijst van liefst zestien sprekers lijkt dit een vermetel voornemen. Prof. Barge (Kath.) opende de rij met een even warm als deskundig plei dooi voor de klassieke opvoeding. De H.B.S.-geest is er een van „wat koop ik er voor", aldus spr., waartegenover die van het gymnasium een algeheel cultu reel karakter draagt. In zijn verdere behandeling van het leerplan der voor- 'bereidencj-hoger-onderwijsinrichtingen liet de Leidse hoogleraar niet veel van het rapport-Bolkestein terzake over. Prof. Barge wenste voorts positie-ver betering voor de assistenten bij het H. O. en vroeg bescherming van de ons nog restende windmolens. De heer Zegering Hadders (Vrijheid) zette zich in voor de positie van on derwijzers en leraren en besprak ver schillende schoolsoorten, vnl. het Mulo, dat niet tot zijn recht komt. De heer Cramer (Arbeid) betoogde, dat wel iedereen het ermee eens is, dat het H. O. moet openstaan voor iedere begaafde, ongeacht zijn financiële om standigheden. Het merkwaardige is nu. dat van dit beginsel in de practijk wei nig terecht komt. Spr. wees op het ge brek aan gespecialiseerde krachten als gevolg van te weinig academisch ge- vormden. De „bahasa Indonesia", de nieuwe taal der Republiek, dient vol gens spr. als facultatief vak op de roos ter onzer middelbare scholen te worden ingevoerd. En ligt het niet op de weg van de minister om een culturele over eenkomst te sluiten met de Republiek, nu wij die wel hebben met België en Frankrijk? zo vro.g hij. De heer Velthoven (Kath.) ten slotte waarschuwde tegen een teveel navolgen van het Engelse opvoedingssysteem. Vandaag voortzetting. Het horen van Joden en Arabieren. In de politieke commissie der V. N. is gisteren heftig gedebatteerd over het horen van Joden en Arabieren inzake het Palestijnse vraagstuk. Desgevraagd, antdoordde de Britse afgevaardigde, Cadogan, dat Engeland de Arabische hoge executieve als een vertegenwoordigend lichaam der Ara bische Palestijnse bevolking beschouwt. Nadat een Australisch voorstel tot het instellen van een sub-commissie van ad vies was aangenomen, ging de commis sie over tot stemming over de volgende resolutie 1. De commissie besluit het Joodse bureau en het Arabische hoge comité v*ïor Palestina te horen. 2 De voorzitter zal een regeling tref fen alvorens de commissie een uitein delijke beslissing zal nemen betreffende het horen van organisaties,, die een aanmerkelijk deel van de Palestijnse be volking vertegenwoordigen. 3. Een sub-commissie, bestaande uit Columbia, Polen, Iran. Zweden en Groot-Brittannië, zal de commissie van advies dienen bij het bepalen, of nog andere organisaties dan de onder 1. ge noemde aanmerkelijke delen van de Pa lestijnse bevolking vertegenwoordigen. De gehele resolutie werd met 40 te gen 0 stemmen aangenomen, terwijl de vijf Arabische staten, Frankrijk en Tur kije zich van stemming onthielden. Te voren was een aanvullend Ameri kaans voorstel, om de uitgenodigde or ganisaties te verbieden voor de commis sie substantiële zaken betreffende het Palestijnse probleem te bespreken, met 23 tegen 19 stemmen verworpen. Om het nuttig laadvermogen van de „Lockheed Constellation" te kunnen verhogen zonder de passagiersruimte in te krimpen heeft Lockheed een spe ciale laadbak ontworpen, de „speedbak", welke onder de romp kan worden be vestigd. De laadbak is voorzien van wieltjes en kan dus in de goederenloods geladen worden om daarna naar de machine te worden gereden. Dit heeft twee voordelen. Ten eerste kan de bak geladen worden in de loods, waardoor het transport over het vliegveld minder tijd vergt, en ten tweede kan het laden geschieden terwijl het vliegtuig nog vliegt, hetgeen tijd bespaart. Het laad vermogen is door deze bak 4500 kg. verhoogd, de kruissnelheid slechts 16 km. per uur verlaagd- Alle nieuwe constellations van de KLM worden met deze laadbak uitgerust. Foto ANP-C. v. S.) ONDERHOUD GANDHI—DJINNAH. Djinnah, leider der Voor-Indische Moslemliga, heeft na een bespreking met Gandhi verklaard, dat zij de kwes tie der verdeling van Voor-Indië in Pakistan (een aparte Mohammedaanse staat) en Hindoestan hadden bespro ken. maar dat Gandhi het principe der verdeling niet aanvaardde. Verdeling is zijns inziens niet onvermijdelijk. Djin nah achtte echter de verdeling de enig practische oplossing voor het politieke probleem van Voor-Indië. Ministers Beel en Jonkman te Batavia. ZIJ INSPECTEERDEN DE EREWACHT. De Nederlandse minister-president, dr. Beel en de Minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. Jonkman, verge zeld door dr. Hirschfeld en de heer Albarda, zyn hedenochtend 10.45 uur (pl. tijd) op het vliegveld Kemajo- ran bij Batavia geland. De Republikeinse generaal-ma- joor Abdocl-Kadir, die uit Cairo te rugkeerde, bevond zich eveneens aan boord van het vliegtuig. De ministers werden verwelkomd door dr. Van Mook, dr. Idenburg, Luit. Gen. Spoor, Schout-by-Nacht Pinke en de consuls-generaal. Van Republikeinse zijde waren ter begroeting aanwezig de Minister van Binnenlandse Zaken, mr Mohammed Roem en de Minister van Voorlichting, Mohammed Natsir en een verbindings officier van de T.RJ. Het vliegtuig, waarmee de Nederlandse ministers ar riveerden, werd door zes jagers van de Nederlandse luchtmacht begeleid. Nadat de ministers de officiële per soonlijkheden, die op het vliegveld aan wezig waren, hadden begroet, inspec teerden zij de erewacht, bestaande uit twee peletons van het Kon. Ned. Leger, twee peletons van het Kon. Ned. Ind. Leger en een peleton van de Marine. HUIZEN AAN DE LOPENDE BAND. Een oplossing voor het woningprobleem? De directie van de N.V. Bruynzeel's Fabrieken te Zaandam is er na maan denlang experimenteren toe overgegaan woningen aan de lopende band te fabri ceren. Het gehele binnenwerk van een huis wordt in de fabriek klaar gemaakt, zodat de onderdelen slechts naar het bouwterrein vervoerd behoeven te wor den om in elkaar gezet te worden. Voor het monteren van dit binnenwerk is slechts één dag nodig. Daar komen nog twee dagen bij voor het plaatsen van de buitenwand en het leggen van de dakpannen. Bussen voor voetbal enthousiasten kwamen niet. ZIJ OFFERDEN AAN BEDRIEGERS Thans blükt. dat velen in West-Bra bant en in Zeeland, de dupe zijn ge- worden van een oplichterstruc. In enige provinciale bladen in die provincies verscheen verleden week een advertentie van een autobusonderne ming, die gegadigden voor f. 12.50 aan een toegangsbewijs voor de internatio nale voetbalwedstrijd in Antwerpen kon helpen en voor hetzelfde bedrag de liefhebbers tevens naar en van de Scheldestad zou brengen. Enkele honderden mensen offerden hun guldentjes in bet blijde vooruitzicht de match te kunnen bijwonen. In West-Brabant ontvingen de reflec tanten de mededeling om hoe laat. en waar zij zich dienden te verzamelen voor het vertrek met de autobussen, die uit Den Haag zouden komen. De bussen kwamen echter niet In Zeeland zijn de oplichters zelfs zó ver gegaan, dat zij toegangsbewijzen voor .de wedstrijd, alsmede kaartjes voor de bus te voren aan de gegadigden uit reikten. Op de kaartjes stond de naam van Somerlings autobedrijf in Den Haag. Toen men lont begon te ruiken infor meerde men bij de Haagse politie. Toen bleek dat Somerlings autobedrijf wel bestaat, echter geen bussen heeft en van de gehele België—'Nederland-ge schiedenis niets af wist! Willem Barendsz vertrekt dit najaar opnieuw. NOG EEN TWEEDE TRAANFABRIEK? In het najaar zal de „Willem Ba rendsz" wederom naar de vangstgebie- den vertrekken. In het seizoen 1948'49 hoopt de Ned, Walvischmaatschappij met een tweede drijvende fabriek aan de traanproductie in de Zuidpool te kun nen deelnemen. TUINDERSVROUW ONDER AUTO VERONGELUKT. Gistermiddag reed de 44-jarige weduwe E. Stolkklok met haar vrachtauto, welke met brandstoffen was geladen, op de Oudelandseweg te Ridderkerk. Zij kon bij het rijden door een kuil in de weg, het stuur niet meer houden, ten gevolge waarvan de wagen in de langs de weg lopende wetering reed. De naast haar zittende knecht wist nog uit de cabine te springen, doch de bestuurster ge raakte klem onder de auto. Eerst na 20 minuten gelukte het haar te bevrijden; de levensgeesten waren echter reeds ge weken. De overledene leidde zelf haar tuin- dersbedrijf, nadat haar man op 8 Mei 1945, dus enige dagen na de bevrijding, bij een treffen tussen de B. S. en een groep Duitsers was gedood en vervoer de zelf de tuindersproducten per vracht auto. naar de veiling. Zij laat twee jeugdige zoons na. 12 Mei ondertekening „Statuut West-Borneo". De ondertekening van het statuut van West-Borneo zal 12 Mei te Pon- t;V-ak plaats hebben, des morgens om 10 uur. Op 11 Mei zullen dr. Van Mook en zijn echtgenote een receptie houden in de Kra non van de Sultan van Pon- torv'ak. WERVING VAN GRONDPERSONEEL VOOR INDIË. De heer E. J. van Mens, technisch adviseur van het 19e eskader, is met een opdracht van de directeur van Ver keer en Waterstaat voor het aannemen van personeel uit Batavia naar ons land vertrokken. De opdracht strekt zich uit tot het verkrijgen van hulp van de K.LM. voor het onderhoud van vliegtuigonderdelen en motoren, nodig voor de vliegdiensten in de Ned - Indische Archipel. Het doel van de reis houdt-verband met de overbrenging cp korten termijn van de reparatie-afde ling van Brisbane naar Batavia. DE „SUMATRA" VERVOERT PALMOLIE. Een groot deel van de oude palm olie-voorraad, welke na de capitulatie van Japan in tanks te Belawan was op geslagen, is dezer dagen met het m.s. „Sumatra" naar ons land verscheept. Dit is de eerste maal na de oorlog, dat zulks geschiedt. Nederlandse dollarlening in V.S. TEGEN EEN RENTE VAN 3 3/4%. Uit betrouwbare bron wordt thans bevestigd, dat Nederland by de Secu rities Exchange Commission de re gistratie heeft aangevraagd van een 10-jarige dollarobligatic-uitgifte van 20 millioen dollars. Naar voorts wordt vernomen, kan de officiële toestemming van de S.E.C. ieder ogenblik worden verwacht. Er zouden pogingen in het werk worden gesteld om de registratie-procedure te bespoedigen, opdat de uitgifte der obli gaties op de markt reeds tussen 15 en 20 Mei a s. zal kunnen plaats vinden, terwijl dit normaal eerst na drie we ken zou kunnen geschieden. De lening zal geëmitteerd worden door de fa. Kuhn Loeb Company. Men ver onderstelt, dat de rentevoet 3 3/4% zal bedragen. Inzake vredesverdrag met Italië De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, heeft in de Senaatscommissie voor Buitenl. Zaken de waarschuwing uitgesproken, dat ..de situatie in de wereld geheel op losse schroeven zou komen te staan, indien de Verenigde Staten het vredesverdrag voor Italië niet zouden bekrachtigen. We zouden dan weer zyn begonnen met onze houding van 1920" (n.l. de ver werping van de Volkenbond). Genoemde commissie stelt een en quête in over de verdragen met Bulga rije. Hongarije, Italië en Roemenië, wel ke verdragen vervolgens in de Senaat in discussie komen om eventueel gera tificeerd te worden. Elk verdrag moet tweederde van het totaalaantal door de senatoren uitgbrachte stemmen op zich verenigen en het is de senaatscommis sie gebleken, dat tegen het verdrag met Italië een zodanige oppositie bestaat, dat het niet zeker is, of het vereiste stemmenaantal bereikt wordt. Marshall verklaarde intussen, dat uit blijven van de ratificatie de ernstigste gevolgen kon hebben. „De wereld zou alle vertrouwen in onze leiding verlie zen. Voor mij. als minister van Buiten landse Zaken, zou het zeer ernstig zijn. wanneer thans deze zaak niet in het reine zou komen". Marshall ontkende, dat het voor de Verenigde Staten mogelijk zou zijn nieuwe voorwaarden met betrekking tot Italië te dicteren. Marshall heeft de commissie een brief van president Tru man voorgelezen, waarin deze zegt, dat onmiddellijk bekrachtiging der verdra gen" van vitaal belang is voor onze buitenlandse politiek". Toen de voor zitter der commissie, senator Vanden- berg, Marshall vroeg, of uitstel der ra tificatie tot na de totstandkoming van algehele overeenstemming ook inza ke Duitsland en Oostenrijk de kan sen om met betrekking tot Duitsland en Oostenrijk een accoord te bereiken, al dan niet zou vergroten, gaf de mi nister een antwoord, dat naar zjjn me ning uitstel resp. verwerping „buiten gewoon gevaarlijk" zou zyn voor de kansen op succes inzake Duitsland en Oostenrijk. „De situatie zou zo hache lijk worden, dat ik niet zou weten, hoe wij met de onderhandelingen verder zouden moeten gaan". „De zaken op hun beloop te laten zou het gevaarlijk ste ding ter wereld zijn". Toen men Marshali's opinie over de kwestie Triëst vroeg, antwoordde hij, dat, indien het verdrag voor Italië niet spoedig gerati ficeerd zou worden, men ook in deze materie ,,van kwaad tot erger" zou ver vallen. Oud-minister Dyroes steunde Marshall over de gehele linie. MIJNWERKERS ALS 'STAKINGBREKERS. De mijnwerkers in verschillende mij nen in het Engelse graafschap Durham fungeerden gisteren, vermoedelijk voor het eerst in de geschiedenis, als staking brekers. Zij bleken het niet eens te zijn met de staking der liftbedienden, waar door 26.000 mijnwerkers niet in staat zijn kolen te delven, en gingen er toe over zelf de liften te bedienen. Tezelfdertijd heeft de president van de nationale mijnwerkersorganisatie, Will Lawther, er bij de regering op aan gedrongen ten opzichte van deze sta king die gisteren op de eerste dag van dc vijfdaagse werkweek begon maatregelen te nemen. De mijnwerkers in de thans stillig gende mijnen uitten hun verontwaar diging jegens het liftpersoneel en er klonken kreten als „sabotage". De lift bedienden zijn van mening, dat zij als gevolg van de vijfdaagse werkweek'min der loon zullen ontvangen (U.P.) BINNENLAND. Prof. W. Sohermerhor.ii en M. van. Poll zullen de reis van de ministers Beel en Jonkman, die op 10 Mei naar Pontla- nak en Makassar vertrekken, meemaken. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S L. Mans- holt, zal op Zaterdag 17 Mei a.s. te Wage- ningen een rede uitspreken over „Enkele internationale agrarlsohe vraagstukken" op het academisch weekend, van de Wage- ningse hogeschoolvereniging. De 48e alg. vergadering van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den' zal 30 en 31 Mei te Amsterdam ge houden worden, onder leiding van de heer H. J. Vermeulen. De Prov. Staten van. Zuid-Holland zullen Dinsdag 3 Juni as. des v.m. te 11 uur ln gewone zitting bijeenkomen. BUITENLAND. Norton, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de algemene vergadering der Internationale Burgerluchtvaartorganisatie (leao), welke thans te Montreal bijeen ls, heeft verklaard een motie te zullen Indie nen om Spanje bulten de leao te sluiten en zodoende opneming van. deze organi satie in de V.N. mogelijk'te maken. In verschillende bedrijnen te Wenen zijn slt-down-staklngen begonnen. Ln af wachting van een besluit van de vak- verenigingslelders .naar aanleiding van ver zoeken van arbeiderszijde om het procla meren van een algemene staking. Officieel wordt meegedeeld, dat zes tien Arabieren die uit de strafgevangenis te Acre bij de aanslag door de Joodse ver zetslieden zijn ontsnapt, weer gevat zyn. 167 Arabieren zijn nog op vrije voeten, terwijl geen enkele van de negen-en- twintig Joodss verzetslieden, die thans door geheel Palestina gezocht worden, in heohtenis kon worden genomen. De Oostenrykse regering treft thans, ondanks de nijpende voedselschaarste ln het land, maatregelen om zomer-toerlsten te trekken, door aan hen rantsoenen van 4600 calorieën per dag te verstrekken, Von Papen, die door een Duitse zul- veringsrechtbank tot 8 jaar is veroordeeld, lijdt, naar thans wordt medegedeeld, aan huidkanker. De organisatie van Duitse dokters heeft de Britse autoriteiten beschuldigd van het publiceren van onjuiste cijfers over de voedselsituatie van Duitsland. Een woordvoerder der medici verklaarde: „De voedseldistributie voor het Duitse volk draagt het karakter van een honger- dleet. Het bedraagt slechts een derde van hetgeen werkeiyk nodig ls". De douane aan de Frans-Zwitserse grens by Delle ontdekte achthonderd goudstukken en een aantal diamanten onder de zitting van een auto, welke be stuurd werd door een 28-jarlge medische assistente uit Zuerlch. De papiertoewyzing voor Duitse kran ten en periodieken ln de Britse zone zal medio Mei met 25 procent worden ver minderd. Van welingelichte zijde te Rome wordt vernomen, dat Italië van plan ls zeer binnenkort een officieel verzoek om toelating tot het lidmaatschap van de V.N. ln te dienen. In Voor-Indië zyn ln de afgelopen drie weken bijna veertienduizend gevallen, van pest of cholera met dodelijke afloop geregistreerd, terwyi meer dan 38.000 gevallen, waarvan 23.000 pest, in behandeling waren. De Sovjet-Russische minister van financiën heeft verklaard, dat de nieuwe Sovjet-lening van 20 milliard roebel voor de wederopbouw reeds met 258 millioen roebel overtekend ls. terwyi nog steeds Inschrijvingen binnenkomen, By het verongelukken van twee Franse militaire vliegtuigen, een. Dakota en een Mosquito, op een vliegveld bij Saigon zijn negen personen omgekomen. Verplichting tot verdelging van de coloradokever. BESCHERMING VAN DE EXPORT. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp betreffende „wering en verdelging van de coloradokever". In zijn memorie van toelichting geeft de mihister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een overzicht van de maatregelen, welke achtereenvolgens op dit gebied tot stand kwamen. Deze regelingen gingen uit van het principe, dat de gebruiker van het per ceel verplich t kon worden bepaalde maatregelen te nemen. Dit nu is niet meer voldoende. De gebruiker dient ook eigener be weging de bestrijding van de colo radokever aan te vatten, hy moet leren deze bestrijding te gaan zien als een normaal onderdeel van zijn bedrijfsvoering. Daarom kan er ook geen genoegen meer worden genomen, dat bepaalde maatregelen zijn getroffen, doch dient veeleer de eis te worden gesteld, dat de getroffen maatregelen een zeker resultaat hebben gehad. Om deze redenen heeft de minister gemeend een geheel nieuwe wettelijke regeling te moeten voorstellen. Voorop staat thans de verplich ting van iederen gebruiker van een perceel, waarop zich de coloradokever bevindt, om deze zo goed mogelijk te verdelgen. Afgezien van de strafrechtelijke aansprakelijkheid van de gebruiker, die zyn verplichting tot verdelging niet nakomt, bestaat by nalatigheid de mogelijkheid, welke ook reeds voorkwam in het 3e lid van art. 5 van de wet van 1934, n.L dat de ver delging van overheidswege op kosten van de nalatige wordt uitgevoerd. De meldingsplicht wordt alleen ge handhaafd voor die delen van het land. waar de kever niet of sporadisch voorkomt. Verder is de mogelijkheid geopend, dat in bepaalde gevallen van Rijkswege maatregelen worden getroffen, waar van de kosten dan uiteraard voor het rijk komen. Hirbij is ook gedacht aan maatrege len ter bescherming van de export. In dit verband kan b.v. aardappelteelt in gebieden, waar de land- of tuinbouw overwegend met het oog op de export wordt uitgeoefend, zelfs geheel worden verboden of aan voorwaarden worden gebonden. Uit sommige dezer maat regelen voortvloeiende schade kan wor den vergoed. Aardappelen, geteeld in strijd met zulk een verbod, kunnen worden in beslag genomen en de gebruiker kan verplicht worden de aardappelen te rooien. WAAR KWAM DAT HERT VANDAAN? Gisteren kwam ter hoogte van het dorp Varik een hert de rivier de Waal afzwemmen, dat door de veerman ln zyn motorboot getrokken werd. De bur gemeester stelt een onderzoek in naar de herkomst. TWEE GEWONDEN BIJ AUTO-BOTSING. Op de Provinciale weg te Haastrecht is een bestelauto uit Gouda tegen een vrachtauto uit Lange Ruige Wei de opgereden. De bestelauto werd vrij wel ln elkaar gedrukt. De bestuurder, de heer A. de Jong, kreeg een hoofd wond. een wond aan de linkerknie en een lichte hersenschudding. De naast hem zittende reiziger M, van Efjk, werd bewusteloos uit de auto gehaald. Hij is in ernstige toestand naar het Iterson ziekenhuis te Gouda vervoerd, waar ook de heer De Jong is opgenomen. Prof. dr. H. Kraemer treedt af als wnd. rector Dr. E. JANSEN SCHOONHOVEN VOLGT HEM OP. Op 1 Mel is prof. dr. H. Kraemer afgetreden als waarnemend rector van de Nederlandse Zendingsschool te Oegstgeest en opgevolgd door dr. E. Jansen Schoonhoven, tot voor kort pre dikant te 's Gravenhage, die in de ver gadering der Verenigde Nederlandse Zendingscorporaties van 29 dezer als zodanig zal worden geïnstalleerd. In deze vergadering zal oud-director ds. B. J. C. Rynders afscheid nemen van d# zending, die hij vele jaren heeft ge diend.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1