Vaderland „Wat is Vrijheid"? Canadezen plechtig herdacht Ie Groesbeek viert blijde de Bevrijding Duizenden defileerden voor H.M. de Koningin WEERBERICHT H. M. de Koningin en Prins Bernhard legden een krans Wat er in Indië gebeurt Prof. Schermerhorn wijst naar een hoger doel De „verloren illusie" is een gevaar Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 6 MEI 1947 No. 2607.5. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. ^7. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J, Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 In het ganse land is gisteren de Be vrijding op blijde wijze herdacht door middel van talrijke feestvieringen, zanguitvoeringen en optochten. In Apeldoorn werd de viering be kroond door een défilé voor H.M. de Koningin, dat door duizenden werd bijgewoond. Even na 9 uur kwam uit de oprijlaan van 't paleis 't Loo de auto aanrijden, waarin de Vorstin was gezeten. Vlak voor de naald stopte de wagen, waarin H.M. bleef zitten, terwijl het portier werd geopend. Even later zette de stoet zich in be weging. Aan de kop marcheerde één van de negen muziekcorpsen welke in de optocht meeliepen. Onder herhaald hoezeegeroep en het zingen van vader landse liederen trokken daarop de dui zenden deelnemers voorbij, in hoofd zaak behorende tot de jeugdorganisaties waarvan vele fakkels en sommige lam pions meevoerden. Ook vele vlaggen en vaandels gaven een kleurrijke noot aan de stoet. Met zichtbare ingenomenheid sloeg H.M. de defilerénden gade. Het voorbijtrekken duurde ruim 20 minuten, waarna de Vorstin de leden van het' feestcomité liet voorstellen en Haar voldoening betuigde. Nadat het publiek spontaan het Wilhelmus had gezongen en met een „driewerf hoera" voor de Koningin werd besloten, keer de H.M naar het Paleis terug. NIJMEGEN—AMSTERDAM IN RUIM VA UUR. In Amsterdam waren gistermiddag duizenden getuige van de aankomst der estafettelopers, die het vuur der bevry- cing uit Nijmegen naar de hoofdstad brachten. Om twaalf minuten voor vier arriveerden zij op het Damplein voor het Koninklijk Paleis, waar de burge meester van Amsterdam, de heer J. d'Ailly het vuur zou overdragen op een daarvoor- opgerichte vuurbak. Onder luid gejuich kwamen zij aansnellen, de 120 estafettelopers. Zij hebben de af stand tussen de Keizersstad en de hoofdstad in 60 étappes afgelegd. Tel kens liepen twee koeriers met het be vrijdingsvuur 1500 meter. Dan stapten twee aflossers uit de volgauto, die in gelijk tempo meereed. Gisterochtend vertrokken zij om 8 uur 10 uit Nijmegen. De afstand was dus in ruim 7% uur afgelegd. Tot Wouden berg op de oude demarkatielijn werd het traject afgelegd door Nymegenaren. Daarna liepen steeds een Amsterdam- Engelse beurs geopend Engeland heeft gisteren voor de ge hele wereld de poorten geopend van zijn grote „Industrial fair", waarvoor de plannen zijn gemaakt in de dagen^ dat raketten en V-projectielen op Britse grond vielen. De expositie, waarmede Engeland zijn aanspraken op de inter nationale markten bekend maakt, is van dusdanige omvang, dat zij over drie plaatsen verdeeld moest worden, twee te Londen en een te Birmingham. Autoriteiten van de British Industries Fair zeiden, dat dit de grootste natio nale beurs was. die ooit is gehouden en dat zij Engeland in staat zal stellen ayn vooroorlogse positie in de exporthandel te herwinnen- Onder de 3700 soorten van tentoonge stelde artikelen bevinden zich lederpro ducten en lenzen, waarmede het land hoopt te bewijzen, dat het de leiding heeft op productiegebieden, die eens uit sluitend aan de Duitsers toebehoorden. Ook verschillende noviteiten ontbre ken niet, Zo kan men kennis maken met electrische motoren, zo klein dat twee daarvan in een vingerhoed verdwijnen. Voorts is een Blitzlicht-apparaat geex- poseerd waarmede tienduizend opna men gemaakt kunnen worden en kap men kennis nemen van een insectenpoe der met een uitwerking die zeven maal zd 'krachtig, moet zijn als de befaamde DDT van stalen vioolsnaren met me talen' strijkstok, van opblaasbare zwem pakken voor niet-zwemmers en ten slot te van stalen dameshakken. De huisvesting der aspirant kopers is zo gunstig verlopen, dat Engeland tot de overtuiging is gekomen, dat het dit jaar duizenden toeristen meer onderdak kan verschaffen dan men aanvankelijk meende De kopers wordt aangeraden hun vacantie aan het zakenbezoek vast te knopen. (United Press) DE BALKANCOMMISSIE. De Balkancommissie heeft de weige ring van Albanië en Joego-Slavië om hun eigen verbindingsofficieren te heb. ben in de subsidiaire commissie van on derzoek. die op verzoek van de Veilig heidsraad naar Saloniki zal vertrekken, naar de Veiligheidsraad verwezen. De Bulgaarse vertegenwoordiger heeft niet aan de besprekingen willen deel nemen. Hij zeide, dat de subsidiaire commissie niet het recht, heeft opnieuw een onderzoek in Albanië en Joego slavië in te stellen. PLAATSELIJK OCHTENDMIST. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de ochtend plaatselijk nevel of mist. overigens vrij helder weer. Latei- op de dag voornamelijk in het Zuidelijk gedeelte van het land weer toenemende bewolking en enkele verspreide buien. Wind overwegend tussen Zuid en Oost, zwak in de nacht, matig overdag. Wei nig verandering van temperatuur 7 Mei Zon op: 5.0.' uur: onder: 20.13 uur. Maan op £3.06 uur; onder: 6.03 uur (14 Mei: L.K., Hoogwater ce Katwijk-aan-Zeete 5.16 en 17.32 uur. mer en een Nymegenaar tot de hoofd stad bereikt was. Op de Dam, waar het Amsterdamse politiemuziekcorps voor vrolijke muziek zorgde en waar talrijke vlaggen van verschillende sportvereni gingen de feestelijke stemming verhoog den. overhandigden de estafettelopers de fakkels aan de heer d'Ailly met de oorkonde van de burgemeester van Nij megen, mr. Ch. Hustings. In zijn toespraak herinnerde burge meester d'Ailly er aan, hoe eind Sep tember van het vorig jaar het bevrij dingsvuur van Ba-yeux in Normandië naar Eindhoven werd gebracht door estafettelopers en in hetzelfde jaar nog naar Nijmegen. Thans op 5 Mei. zo zei- de hij. juist 7 maanden later, juist zo lang als Nijmegen frontstad is geweest, is het vuur in de hoofdstad aangeko men. Ik dank u, zo besloot hij, dat gij het bevrijdingsvuur naar de hoofdstad hebt gebracht. Het is het symbool van het vuur dat onze geesten de gloed gaf, waarmede wij tijdens de Duitse bezetting weerstand konden bieden aan de tyrannie. Nadat burgemeester d'Ailly het vuur op de vuurbak had overgebracht, onder de plechtige klan ken van het Wilhelmus, las hij nog de overdrachtsoorkonde voor. waarmede hjj de plechtigheid besloot. Om 9 uur arriveerde de Nijmeegse estafettelopers in bussen weer in de Keizersstad. Duizenden hadden hen daar opgewacht en juichten hen geest driftig toe. Zy zijn hartelijk toegespro ken van het bordes van het Waagge bouw. (Foto Van Vliet) Ook namens het Leids Studenten-Corps, dat in de oorlog zovele leden in de strijd tegen de bezetters verloor, werd Zater dagavond een bloemenhulde gebracht bij het monument aan de Steenstraat. Niet een leven zonder gebondenheid. De mifiister-president, dr. J. L. M. Beel. heeft gistermiddag te 1 uur 'door middel van gramofoonplaten een radio rede gehouden, ter gelegenheid van de bevrijdingsdag. Na teruggegrepen te hebben naar alle blijde herinneringen uit de dagen van Mei 1945, wees dr. Beel er op. dat vrijheid niet bestaat uit een leven zonder banden, zonder ban den, zonder gebondenheid. Wij allen staan onder de wet. in ieder mensen hart door God gegrift de wet, dat wij ons broeders hoeders zijn. Onze vrijheid mogen wij slechts zien in het kader van die plicht. Vrijheid, dat is geregeerd worden niet door lieden, die zich als alweten de leiders opwerpen en een almach tig gezagsapparaat bouwen, dat hun bevelen kracht bijzet. Vrijheid is: ge regeerd worden in overleg. Vrijheid is: in vertrouwen op de zelf gekozen vertegenwoordigers, die m^t de rege ring medewerken, gezamenlijk arbei den aan het welslagen van de maat regelen, die in het belang van het land getroffen moeten worden. Alleen, wanneer wij onze schouders gezamenlijk-onder het werk van de we deropbouw onzer welvaart st-ellen, al leen wanneer de productiviteit van on ze arbeid zo hoog mogelijk wordt opge voerd, kan een menswaardig bestaan voor ons zelf en onze kinderen worden verkregen. Onze vrijheid danken wij aan hen, die het offer van him leven brachten, zo besloot dr. Beel. Eenmaal zal liet komende geslacht in Nederland ons de vraag stellen, hoe wij deze herkregen vrijheid hebben benut. (Foto Van Vliet) Burgemeester Van Kinschot liet zich niet onbetuigd bij de gecostumeerde voetbalwedstrijd op de Kaasmarkt, georganiseerd door de buurtvereniging „Om de St. Pancras". De burgervader trapt af. In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin en ZJC.H. Prins Bernhard heeft gistermiddag op de Canadese mi litaire begraafplaats te Groesbeek een herdenkingsplechtigheid plaats gevon den, welke door meer dan 15.000 belang stellenden bijgewoond werd. De Cana dese begraafplaats op het Zeven-heu- velen-plateau te Groesbeek bood een imposante aanblik. Vlaggen van een achttal geallieerde landen wapperden in de wind en wel de nationale kleu ren van Amerika, Groot-Brittannië, Frankrijk. Tsjecho-Slowakije. Polen, België, Canada en Nederland. Canadese vlaggen waren bij de ingang en bij het kruis aangebracht. Soldaten van de Prinses Irene Brigade, van de stoottroe pen en regimenten infanterie stonden rond het terrein opgesteld. De militaire kapel en een vuurpeleton waren mede aanwezig. Om drie uur arriveerden H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Zij werden aan de hoofdingang begroet door de Canadese ambassadeur in ons land. de heer M. Dupuls. Door een aal moezenier en een veldprediker werden enkefe gebeden gezegd en daarna be gaven de Koningin en de Prins zich naar de voet van het kruis en legden er een krans met lint in de nationale kleuren. Vervolgens werden kransen ge legd namens de Canadese ambassade, en door de gezanten van Groot-Brittan nië. de V. S. en Frankrijk, alsmede door vertegenwoordigers van Polen, Mexico, Tsjecho-Slowakije. Australië, Zuid- Afrika. Verder nog door de minister van Oorlog, Fievez, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, jhr. BEVIN WIL MEER PRODUCTIE. In een rede ter gelegenheid van het zilveren jublieum van de Transport and General Workers Union de grootste vakveren, ter wereld, die Bevin 25 jaar geleden heeft gesticht zei de Britse minister van buitenl. zaken, dat de grote belemmering van buitenlandse politiek van de Britse arbeidersregering het feit is dat „wij geen steenkool hebben voor export en evenmin genoeg goederen, en bovendien kunnen wij geen crediet ge ven". „Als men mij vraagt Engeland zijn rol te doen spelen bij het verlenen van steun aan het herstel van andere lan den, dan is mijn antwoord: „Dat kan ik niet, dat kunt gij". Indien gij de productie in Engeland zelfs maar met zeven en een half procent zoudt kun nen verhogen, zou dit al een enorm verschil maken". mr. C. G. C. Quarles van Ufford en de burgemeesters van de gemeenten Ber gen op Zoom, Groesbeek, Nijmegen en Zutphen, verder namens de ver. Neder landCanada, de afd. Nijmegen van de Nationale Bond Mobilisatie-kruis en het hoofdbestuur van het Ned. Oorlogs graven Comité. Bij elk der ruim 2500 graven was een schoolkind geplaatst met bloemen, welke op een teken ge lijktijdig op de graven w,erden neerge legd, daarna speelde de militaire kapel „The last post" en het „Reveille", ter wijl de Canadese vlag halfstok werd gehaald. Het vuurpeleton loste een sal vo over de graven. De Canadese am bassadeur herdacht met enkele woorden de gevallen Canadezen. Ten slotte brdchten duizenden een bezoek aan het kerkhof en velen bleven verwijlen bij de door hen geadopteerde graven. „Leve de Koningin" in Oost-Indisch parlement. Ttydens een zitting van het Oost-In dische Parlement, is van verschillende zijden felle critiek geleverd op de wijze, waarop het kabinet is tot stand geko men. Een spreker gewaagde van „ver krachting van de democratische begin selen" er op wijzend, dat veelal veron dersteld werd. dat hier „de dictatuur van Batavia" een rol speelt. Een andere spreker citeerde de De- cemberrede van H.M. de Koningin, ten einde aldus de tegenstelling met de praktijk van de Ned.-Indische regering aan te tonen. Hierbij interrumpeerde mr. Binol, de leider van de oppositie met de uit roep: „Leve de Koningin". Later ver klaarde hü aan Aneta, dat hij dit ge daan heeft, om hulde te brengen aan de Koningin, die met bedoelde rede de democratische gedachte voor Indo nesië heeft ingeluid. (Foto Van Vliet) De opening van de Speelweide in de Professorenwijk geschiedde onder zeer grote belangstelling door burgemeester Van Kinschot. Naast hem de voorzitter de heer v-d. Kwaak. Prof. ir. W, Schermerhorn. voorzitter van de Commissie-Generaal, sprak gis teren voor Radio-Batavia een rede uit. Hij zeide o-a.: „Tijdens de bezettings jaren voelden honderden en duizenden zich opgenomen in een nationale ge meenschap tegen de overweldiger. Thans staan tallozen van hen met een gevoel van verlatenheid in een wereld, die nauwelijks meer in termen van gemeen schap kan denken, nóch nationaal, nóch internationaal. „Na een woord van opwekking om de stryd vol te houden, omdat de hui dige strijd gaat om dezelfde waarden, als waar het ééns om ging, verklaarde spreker de verloren illusie een van de gevaren te achten, welke ons thans bedreigen. Overal ontbreekt de alge mene aanvaarding van een beginsel, waardoor het opportunisme, de gele genheidsoplossing. het „haal er uit, wat er voor jezelf uit te halen is" tot quasi-beginsel wordt. Prof. Schermerhorn noemde vervol gens twee verschijnselen, die met het Nederlandse nationale leven regelrecht samenhangen en dit vrijwel beheersen. „Het eerste is de bevrijding, die wij her denken. De ons door de Duitsers opge legde dwang viel met een klap weg. Het verband, dat door dwang en het bieden van weerstand in ons volk was gelegd, had daarna geen functie meer, althans niet dezelfde functie- Ware dit verband uit het verzet posi tiever geweest, dan zou het na de be vrijding wellicht als nationale verbon denheid gericht zijn geweest op de enorme taak van herstel en vernieu wing. Doch over deze vernieuwing lie pen de meningen te veel uiteen en er viel een band weg, waarvoor géén an dere in de plaats kwam. Men voelde zich daarom aan zichzelf overgelaten. Het tweede verschijnsel, dat ons recht streeks aangaat, vormen de gebeurtenis sen in Zuid-Oost-Azië. Het Aziatisch nationalisme is bezig de oude banden te verbreken. Nieuwe staten worden gebo ren. die hunkeren naar eigen persoon lijkheid en zich te pas en te onpas op hun eigen individualiteit laten voor staan. Slechts enkele van hun beste lei ders begrijpen en hebben de moed te zeggen, dat zelfbeschikking en vorming van eigen staatkundige persoonlijkheid slechts zin kan hebben, indien zy is op genomen in een hoger verband. Spr. herinnerde aan de nieuwe sa menwerking tussen Nederland, België en Luxemburg, welke landen op kleine schaal het voorbeeld geven, hoe het in derdaad k&n. In Indonesië trachten Ne derlanders en Indonesiërs onder grote risico's en gevaren op andere wijze het zelfde in praktyk te brengen. Spr. vroeg zich af of de mensheid, in het by zonder de Europese volkeren niet in staat wa ren die weg te volgen. Indien dit zo zou zjjn, dan zou er niet veel anders over blyven, dan een pokerspel. Het aange geven beginsel geldt volgens spreker op elk gebied. De opbouw van een samenleving der volkeren binnen Indonesië is ons Ne derlanders niet ingegeven door een laaghartige verdeel-en-heers-politiek. maar door het beginsel, waarin gesteld wordt, dat de eenheid in een gemeen schap het sterkst is, indien ieder der persoonlijkheden van deze gemeen schap weet, dat door dit geheel ten slotte ook het eigen individuele be staan gediend en beschermd wordt en op de duur zelfs pas daardoor in stand gehouden kan worden. Thans zyn wü hiervan nog ver verwijderd. Volgens spr. schynt het levensmotto te zyn: „Ieder voor zich en de duivel hale de achtersten". Op een dag als deze is het echter goed zich te bezinnen op de weg, die de mensen en de volkeren ingeslagen hebben en zich af te vragen of er geen andere weg bestaat, die naar een hoger doel leidt en meer uitzicht biedt op een duideiyke samenleving. VREDESONDERHANDELINGEN TUSSEN FRANKRIJK EN VIETNAM? De Vietnamese regering in Noord-In- do-China heeft zich- semi-officieel tot de Franse hoge commissaris te Saigon gewend in verband met eventuele beëin diging der vijandelykheden. BINNENLAND. Gistermorgen hebben de Nederlandse ministers van Economische Zaken en van. Landbouw, de heren G. W. M Huysmans en S L Mansholt een bezoek gebracht aan de 21ste Brusselse Jaarbeurs. Ter ge legenheid hiervan zijn verschillende toe spraken gehouden. B. en W. te Groningen hebben een voorstel bij d# raad ingediend betreffende het basisplan voor de wederopbouw van de verwoeste gedeelten van de binnenstad. De kosten zullen naar sohatting f. 7.335.000 bedragen. Daarbij komen de kosten van de eigenlijke wederopbouw, Op de begraafplaats Krandji bij Singapore is een herdenking gehouden voor de in de oorlog omgekomen Neder landers. Op de begraafplaats zijn meer dan 200 oorlogsgraven. De Nederlandse consul- generaal S. Viegeveno heeft namens de Nederlandse gemeenschap te Singapore een krans gelegd. Zes straten ln het in aanleg zijnde uitbreidingsplan „Zuid-Oost" te Zaandam hebben gistermorgen in een buitengewone raadszitting namen gekregen van Zaan dammers, die zijn gevallen ln de strijd tegen de bezetters.- Z(j kregen de namen van Walraven van Hal. D. de Korte, J Gorls J H Opdenvelde. W. Drinkman en G. L. Janbroes. Met deze naamgeving heeft het gemeentebestuur namens de hele bur gerij alle zaandamse verzetsstrijders willen Generaal Kruis is gistermorgen op het vliegveld Kali Banteng bij Semarang geland. Gisteren zijn te Batavia 668 ge- interneerden, o.w. 15 zieken, uit het bin nenland aangekomen. De boomgaarden ln de omgeving van Kapelle "(Z). die wel de Zeeuwse Betuwe genoemd wordt, staan thans ln volle bloei. BUITENLAND. Naar de Cité Nouvelle bericht, zal de Belgische minister van financiën eerstdaags overgaan tot een nieuwe de blokkering van de ln verband met de muntsanerlng vastgezette gelden. Alle rekeningen van Ir. 10.000 zullen o.a. ge liquideerd worden. Het nieuws uit Genève, dat de Sov jet-unie' ten slotte toch een delegatie voor de economisohe commissie voor Europa, welke thans voor de eerste maal te Genève bijeen is. heeft gezonden, wordt door poli tieke waarnemers te Londen opgevat als een hoopvol teken, dat er. ondanks het feit, dat de conferentie te Moskou er niet ln kon slagen op economisch gebied over eenstemming te bereiken ten aanzien van Duitsland, betere vooruitzichten zijn voor de samenwerking ln bepaalde drin gende practisohe economische problemen, welke Europa thans op te lossen heeft. Koning Ibn Saoed en zijn erfgenamen zulen ongeveer 5 milliard dollar ontvangen aan royalties van Amerikaanse oliemaat schappijen. Ongeveer 15.000 arbeiders hebben te Wenen gedemonstreerd tegen de voedsel distributie. Het Italiaanse persbureau Ansa meldt, dat de Italiaans-Joegoslavische commissie voor het vaststellen van de voorlopige grens ten aanzien van de grenslijn om Gorizia op 'het dode punt ls geraakt. Ongeveer 20.000 arbeiders in de staal industrie te Bilbao (Spanje) zyn m sta king gegaan. Het conflict is ontstaan door maatregelen, die genomen zyn tegen arbei ders. die op de eerste Mei zyn weggebleven. De 'civiele gouverneur van Bilbao had bevel gegeven dat de 14.000 arbeiders, die die dag vry genomen hadden, ontslagen moesten worden. Naar verluidt staat de staking onder leiding van communisten, socialisten en Baskische leiders. Er zyn veel arrestaties verricht doch er worden geen incidenten gemeld. Een Frans militair opleldingsvllegtulg, dat naar men gelooft uit Trier kwam, is te Wasserblllig in Luxemburg, nadat het tegen een electrische draad was gevlogen, neergestort. Een Frans soldaat vond hierby de dood. Overbiyfselen van mensen-beenderen, daterend uit het praehlstorlsch tijdperk zyn dezer dagen in de streek van Lunen burg (ten Z. van Hamburg) gevonden. Het zouden de oudste tot nu toe ontdekte menseiyke skeletten zijn. Ten gevolge van een brand op het vliegveld van Moron by Buenos Aires, ontstaan door kortsluiting, zyn vier en twintig vliegtuigen vernield. Vertrouwen bezielt drie Regeringen. Naar een nieuw handelsaccoord. De Nederlandse, Belgische en Luxem burgse ministers hebben een commu niqué omtrent de door hen te Brussel gevoerde besprekingen gepubliceerd, waaraan wy het volgende ontlenen: De besprekingen zyn gevoerd in een geest van onderling begrip en door vertrouwen bezielde samenwerking. De drie regeringen zullen alles in het werk stellen, om te bereiken, dat de douane-overeenkomst en het protocol, welke haar onderling verbinden, zullen worden goedgekeurd en bekrachtigd vóór 1 Juli a.s., waardoor het in werking treden dier overeenkomsten bepaald zou worden op 1 September 1947. De ministers hebben besloten, dat de bevoegde instanties hun tegen 1 Janu ari 1948 voorstellen zullen doen tot het vaststellen van gemeenschappelyke maatregelen strekkende tot een geleide- lyke unificatie der beide douane-wet gevingen. Binnen de termyn van een jaar na het inwerking treden der overeenkomst zullen de drie regeringen voorstellen moeten bereiken tot de unificatie der accynswetgevingen en der wetgevingen op het gebied der omzet- of luxe-belas ting. Er is besloten een methode te ont werpen. waarbij systematisch de me dewerking van de industriële en econo mische kringen der drie landen aan de werkzaamheden der bevoegde instan ties, wordt geregeld. De ministers van Landbouw zullen onverwyld byeenkomen. ten einde na te gaan, welke de beste wyze is, om de DE „JOHAN DE WIT" MORGEN IN AMSTERDAM. De „Johan de Wit", met repatriëren- den aan boord, wordt heden omstreeks 18 uur in IJmuiden verwacht. Morgen ochtend om 9 uur begint de debarkatie te Amsterdam. SCHOUTEN EN Dr. BRUINS SLOT NAAR INDIË. Hedenmorgen zijn per Skymaster van Schiphol vertrokken de leden van de Tweede Kamer, de heeren Jan Schouten, voorzitter der A.-R. Party en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (A.-R.), ten einde zich an de toestand in Indië op de hoogte te stellen. Ingevolge een tussen de regeringen van Nederland en Ierland gesloten over eenkomst. zullen geen visa meer nodig zyn voor reizen van het ene land naar het andere. De overeenkomst geldt niet voor de Overzeese gebiedsdelen. coördinatie van de landboiAvpolitiek der drie landen te verzekeren. De bevoegde diensten der drie landen zullen gezamenlyk de verschillende vraagstukken onderzoeken, welke gere zen zyn door het onwettige verkeer van betaalmiddelen in het grondgebied der drie landen. De regeringen zyn overeen gekomen een nauw onderling contact te vestigen by onderhandelingen met andere landen over handels- en beta lingsovereenkomsten. De ministers hebben in gemeen- schappelyk overleg de regels vastge legd, die zullen moeten gelden by de uitwerking van een nieuw handels accoord, dat het goederenverkeer zal regelen tussen Nederland enerzijds en de Belgisch-Luxemburgse economische unie alidcrzüds voor een periode van twee jaar te rekenen van 1 Juni a.s, af.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1