De snuifdoos van da Keizer woe ie met 2—1 vao S.V.V. Kerkelijk Leven DE MEESTER-DETECTIYE RECHTZAKEN Schiedammers protesteren Direct nadat de UVS-back Devilee de bal uit een door Verhoogt genomen hoekschop na 'n misgreep van doelman Opschoor over de lyn gewerkt had, floot de uitstekend leidende Haagse scheids rechter K. de Bruyn het einde van deze wedstrijd, waarna de UVS-spe- lers de meest uitbundige bijvalsuitin gen van het duizendkoppige publiek in ontvangst konden gaan nemen. Hoewel de bezoekers direct na afloop protesteerden, daar zij van mening waren dat de speeltijd reeds verstre ken was, zal hen dit niet veel helpen daar de scheidsrechter gedecideerd bij zijn beslissing bleef. De overwinning is over het algemeen verdiend te noemen; de blafuwwltten hebben gevochten tot de laatste secon de, hetgeen van de bezoekers niet ge zegd kah worden. Wel is waar was het veldspel en het plaatsen van de groen- hemden beter verzorgd en waren zij ook in technisch opzicht zeker niet de min deren van UVS; het feit echter,, dat men direct naar de gelijkmaker zich meer en meer op verdedigend spel ging toeleggen, was oorzaak dat zij ook niet meer dan dit ene doelpunt verdienden. SW speelde met een zeker superiori teitsgevoel verder en had men zich nu wat meer op de taktiek toegelegd, dan was toch zeker het( spel meer -over de rechtervleugel verdeeld, waar de links back Den Daas vrij gemakkelijk te pas seren was. Nu had doelman Breyer een kalme 'middag en behoefde geen enkele maal moeilijk werk op te knappen. UVS speelde ook geen topwedstrijd maar er stond dan ook voor hen veel op het spel, zódat de zenuwen een aardig woordje meespraken; de gebrs. Kante been waren niet op dreef en aangezien rechtsbinnen Pasel herhaaldelijk op de halfplaats stond, moest het uitsluitend komen van midvooqr Hinsch en rechts buiten Verhoogt, die op fenomenale wijze na een kwartier in de tweede helft een voorzet van Kantebeen ineens hard inkogelde. Van de~ aftrap af gaf Den Daas geheel onnodig een hoekschop weg, waaruit linksbinnen Schrumpf met een prachtige kopbal de gelijkmaker in het net deponeerde. De Schiedamse spil De Bruyn, die tot nu toe 'n prachtige par tij had vertolkt, begin nu meerdere ma len mistrappen, hetgeen niet bevorder lijk was voor de rust in de ploeg. Het laatste kwartier stuwde de uitstekende Leidse middenlinie, waarin Sloos uit blonk, de voorhoede op maar de stevige Schiedamse achterhoede wist tot één seconde vóór het einde wel raad met de aanvallen! Engeland Idopte de Franse voetballers met 30. RUWE WEDSTRIJD. Door een klein incident in de eerste speelhelft is de landenontmoeting En geland—Frankrijk niet bepaald in een geest gespeeld die de verbroedering van belde volkeren kan verstevigen. Door dat Tommy Lawton en zijn „stopper" Gregoire tegelijk naar een bal kopten, hetgeen Lawton vier en zijn schaduw vijf hechtingen in het voorhoofd, kostte, raakten de Fransen hevig van de kook en begonnen voetbal te spelen dat op z'n zachtst uitgedrukt onbehoorlijk ge noemd wordt. Be Belgische scheids rechter Baefrt heeft talloze malen de Fransen voor ongeoorloofd aanvallen of afhouden moeten bestraffen. Onder deze omstandigheden was het moeilijk een goede indruk te verkrijgen van hetgeen de Fransen kunnen presteren. Doelman da Rui speelde brilliant, maar maakte ook grove fouten, een tussenweg kent hij blijkbaar niet en hij miste de zelfbe heersing van zijn collega Swift, die, met beide backs, het grootste aandeel had in het feit, dat Frankrijk geen enkel doelpunt heeft kunen maken. De Franse backs waren goed zon der meer, hetgeen ook van de midden linie gezegd kon worden. De voorhoede was echter een grote teleurstelling, mo gelijk ook al omdat na het genoemde ongeval een algehele verschuiving plaats vond. De Engelsen speelden evenmin brillant, maar wisten zich door hun gro* tere beheersing later toch nog tot een eenheid te maken, die in -staat bleek drie doelpunten te fabriceren. Finney opende vijf minuten na de rust de scoTe, waaraan Mannion en Carter ieder nog een doelpunt toevoegden. Met Pinksteren gaat het Ned. elftal naar Parijs en zal, indien er met het zelfde élan gespeeld wordt als fisteren tegen België, zeker niet kansloos zijn. Wel zullen onze jongens rekening moeten houden met het temperament van hun toekomstige tegenstanders, een factor die mogelijk van nog roter belang zal zijn dan verschil in speelwijze. Wij kunnen Frankrijk slechts één pluim op de hoed steken, namelijk, dat het het stopperspilsysteem vrijwel in de per fectie toepast. CONCORDIA I—ALPHEN I 3—3. Alphen had een invaller voor Ooster man. Direct na de aftrap ging de voor hoede van Alphen er goed combinerend van door en dank zij goed samenspel werd de Delftse achterhoede voor een zware taak gesteld. Na keurig samen spel van Bakker en IJkema plaatste deze laatste de bal zuiver naar Wind- horst die zich niet bedenkt en rustig scoort. Concordia kwam er hierna ook wat beter in en doelman Goedhart moest enkele malen ingrijpen, tot hij zwicht voor een schot van de midden voor 1—1. Met deze stand brak de rust aan. t In de tweede helft waren direct de eerste aanvallen weer voor Alphen. Het spel werd goed over de vleugels ge bracht, waar Van Leeuwen kans zag na een snelle rèn de bal hard in het net te schieten en Alphen dus ander maal de leiding te geven, 12. De thuisclub kwam daarna echter fel op zetten en trachtte het spel te forceeren. Goedhart zag zich onverwachts met een ver schot voor de tweede maal ger passeerd. Nadat Alphen een penalty heeft gemist (Bouthoorn) weet de links binnen van Concordia met een enorm schot zijn elftal een voorsprong te ge ven t 32. In de laatste minuten van de wedstrijd kreeg Alphen weer wegens hands een penalty toegewezen, die door Windhorst benut werd, 3—3. LISSE-BODEGRAVEN 0—5. Reeds na vijf minuten wist Bodegra ven na een doorbraak de leiding te ne men en kort hierna de voorsprong tot 0—2 te vergroten. Het spel der bezoekers was zeer snel en geregeld werd op de Lisse-helft gespeeld. Bij een doelworste- ling voor het Lissê-doel werd de bal met de handen weggeslagen, waardoor Bo degraven een penalty werd toegekend, 03. Nog voor rust wisten de bezoekers het vierde doelpunt te scoren, zodat Lisse met en grote achterstand aan de tweede helft begor. Na de hervatting speelde Lisse bedui dend beter en geregeld was de thuis club in de aanval. Een kwartier voor het einde had de productieve voorhoede van Bodegraven opnieuw succes door een schitterend doelpunt en hoéwei Lisse nog alle pogingen in het werk stelde om de eer te redden, mocht dit niet meer gelukken. Het gehele elftal van Bodegraven speelde een voortreffelijke- wedstrijd. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE K.N.V.B. Uitslagen. Rijnsbb. Boys—JAC 1—3: WGZ— Exc. P. 0—3; Zwaluwen V.Oranje Wit 7—4. Zaterdagmiddag heeft het Haagsche JAC de prestatie geleverd, om tegen aller verwachting in, de uitwedstrijd tegen Rijnsb. Boys te winnen met 31. Daar haar concurrente WGZ, met 30 verloor van Excelsior, staan beide ploegen gelijk in puntenaantal en ge speelde wedstrijden. De spanning is nu gestegen tot ongekende hoogte, want Rijnsb. Boys is door deze nederlaag ook weer in ernstig gevaar gekomen.. Al hebben de Riinsburgers een wedstrijd minder gespeeld dan de beide anderen, zij zullen toch 1 punt moeten halen uit twee wedstrijden om definitief buiten gevaar te zijn. We zien met spanning uit naar de resterende wedstrijden. W GZ speelt thuis nog tegen Rijnsb. Boys en JAC speelt uit nog tegen Excelsior. WIELRENNEN Startverbod voor Prominente Wielrenners De wielersport zal het vermoedelijk voorlopig zonder Arie v. Vliet. Jan Derk- sen, de Zesdagenkoningen Schulte en Boeyen. Braspenninck. Pellenaars, G. Peters. Remkes. Pronk. Savèlberg en Van der Voort moeten stellen- De heren schijnen in conflict te zijn gekomen met de devlezenreglementen. De N.W.U. heeft ten minste hun licentie ingetrokken, zodat zij dus niet meer mo gen starten, ook niet in het buitenland. ROEIEN ALGEMENE WAPENSCHOUW BIJ NJORD. Oude 4 samengesteld voor de a.s. Varsity. Er heerste Zaterdagmiddag een grote bedrijvigheid in het clubhuis van Njord en duidelijk was merkbaar aan de intöfi- se training en grote opkomst, dat de Varsity-datum snel nadert. Naar de praeses, de heer U. J. Suermondt ons mededeelde, is op alle nummers inge schreven. Een verblijdend teken was voorts dat de geest in alle ploegen, in tegenstelling'met vorig jaar. uitstekend is- Wat het hoofdnummer Oude 4 be treft. is men in NJordkringen vrij pes simistisch gestemd; wel*is de training in de winterperiode altijd doorgegaan en werd er getubt in het water bij de gas fabriek maar door een ernstige longont steking van de slag Volker. kon eerst medio April de training worden ver zwaard, waarbij is gebleken dat de start zeer behoorlijk was maar de catch daar entegen nog lang niet fel genoeg. De heer Suermondt heeft deze ploeg op 1 April overgenomen en verder gecoacht. SAMENSTELLING VAN DE OUDE 4 De ploeg werd definitief als volgt sa mengesteld; H. Volker (slag), W. Engel brecht (stuurman). P; Lips (boeg) J. Th. Wilkens en H. Th- Siekler. Het team van de Jonge 8 bestaat over het alge meen uit eerstejaars roeiers, die het te gen de B-roeiers van Triton, Laga en' Argo verre van gemakkelijk zullen krij gen. De ploeg is gekozen uit twee Achten waarvan de roeiers tijdens de Heat of the River In Amsterdam een uitstekend figuur hebben geslagen en slechts door verstufen de winst moesten laten voorbijgaan .Op de Overnaadse 4 en de Jonge 4 is echter de hoop geves tigd aangezien de ploeg bestaat uit be proefde harde roeiers, van wie de tech niek ook op een behoorlijk peil staat. De Overnaadse 2, Lichte 4 en Sciff 4 zijn nog niet wedstrijdvaardig en men stelt zich hieromtrent de verrichtingen van deze ploegen dan ook niet veel voor. De loting voor het hoofdnummer is als volgt uitgevallen: Boei 1 - Laga; 2 - Egier; 3 Argo; 4 - Nereus; 5 - Njord; 6 - Triton en wanneer wü de kansen bezien, dan zal Triton met haar constant goede ploeg wel weer de meest gevreesde te genstander zijn. Njord boekte 'n prach tige aanwinst door twee zeer fraaie bo ten; de praeses van Oud Njord. de heer Van der Werf doopte de ene boot als Ernst de Jonge om de nagedachtenis te herdenken van het bekende Njordlid, dat in de oorlog gesneuveld is- Verder was er een demontabele Acht. geschon ken door de bekende Zwitserse vereni ging De Grasshoppers, die de naam van Frlgga (de Noorse god van de Vrede) ontving. Ook deze. week zal de training nog met kracht ter hand worden geno men en wij geloven dan ook wel, dat Njord op de Varsity alle krachten zal inspannen om een zo gunstig mogelijk resultaat te behalen. PAARDENSPORT. DUINDIGT OPENDE HAAR POORTEN De uitslagen van de Zondag gehouden rennen en draverijen zijn: Houtrust.prijs1. Jaap Eeden (rijder W. H. Geersen) 2.21.5 (1.29.5). Schoolmaster oprijs1. Sialkot (G. J. Riem) 2 m. 3 sec. Tallien's Pride-<prys, eerste heat: 1. Jim Wilkes (M. Vergay), 2 min. 23.3 s. (1.30.5); tweede heat: 1. Jonker Axkit (W. H. Geersen)1, 2 min. 24 (1.30); derde heat: 1. Joe Axkit (J. Goeden- dorp), 2 min. 24 (1.31.5). Definitieve uit slag: 1. Jonker Axkit (W. H. Geersen), 6 punten. Neger-prijs: 1. Monéron (G. J. Riem), 2 min. 15 sec. De Bultman Memoriaal: 1. Gonny D (J. de Vlieger), 2 min. 57.3 sec. (1.28.1). Lartschick-prijs1. Intrepid (M. France), 3 min. (1.30). KORFBAL. Kon. Nederl. Korfbal bond Uitslagen van gisteren. Zuid-Holland I: SpangenHSV 1-J; Deetos—Vicus Oriëntis 9—5; Gymnasi asten—Ons Eibernest 0—7; DKC— HKV 4—5; Achilles—Het Zuiden 3—3. Zuid-Hólland IIA: Union—ALO 54; OSCRDeetos II 31; De Algemeene —Fluks 3—1; Zwervers—Achilles II 4-2. Zuid-Holland IIB: Het Zuiden II— Ons Eibernest II 5—2; Hou Stand—Vi cus Oriëntis II 6—0; Rozenburgt-TOV 62; QuickReady 14. Zuid-Holland IIIC: De Algemeene H Olymplaan II 0—2; HKV II—Actief 1—3; Sperwers—Rood Wit 5—0; Die Haghe II—Fluks II 2—3. Zuid-Holland HID HSV II—DKC II 2—2; Rozenburg II—DSKV 0—0; Achil les IIIBarendrecht 02. COMPETITIESTANDEN. Zuid-Holland I: 1. Deetos 13 gesp. 24 p.; 2 Ons Eibernest 13—21; 3. Het Zui den 12—19; 4. HKV 14—13; 5. DKC 13 —12; 6. Gymnasiasten 13—12; 7. Achil les 14—9; 8. HSV 15—19; 9. Vicus Oriën tis 13—8; 10. Spangen 147. Zuid-Holland IIA: 1. OSCR 14 gesj. 23 p.; 2. De Algemeene 1318; 3. Zwer vers 1317; 4. Gymnasiasten H 1116; 5. ALO 14—16; 6 Achilles II 13—10; 7. Deetos II 11—9; 8. Fluks 15—7; 9. Wlon 11—6; 10. Schiedam 11—4. Zuid-Holland IIB: 1. Quick 12 gesp. •17 p.; 2 Ready 12—16; 3 Hou Stand 13—16; 4. Ons Eibernest II 12—15; 5. Die Haghe 11—12; 6. Het Zuiden II 11 11; 7 Rozenburg 1311; 8. Vicus Oriëntis IT 11—4; 9. TOV 11—4. Zuid-Holland IIIC; 1. Sperwers, 12 gesp. 20 p.; 2. HKV II 13—19; 3. Actief 12—18; 4. Rood Wit 12—12; 5. Olympi- aan.II 12—12; 6. De Algemeene II 12 10; 7. Die Haghe II 13—10; 8. Fluks II 13—7; 9. Vicus Oriëntis III 14—4, Zuid-Holland HID: 1. Achilles ni 12 gesp. 17 p.; 2. Trekvogels 13—17; 3. Ba rendrecht. 1115; 4. Zuiderkwartier 10 —9; 5. HSV II 10—9; 6. DKC II 9—7; 7. DSKV 106; 8. Rozenburg II 116. DeetosVicus Oriëntis 95. Dit was een snelle, op goed 1ste klasse peil staande wedstrijd, waarbij Vicus lange tijd uitstekend partij gaf en pas in de laatste 20 minuten geslagen werd. Daar de Koolclub met reserves verscheen voor R. v. d. Broek en P. Kruit mag deze uitslag een alleszins eervol resultaat ge noemd worden Na 7 minuten nam Dee tos door Seits de leiding, doch v. Zijp diendé spoedig van repliek 1—1. Hierna kwam Deetos met 31 voor; P. Koole zorgde voor 32; Deetos maakte 4—2, doch v. Zijp scoorde wederom tegen (43)Door Seits kwam de rust met 5—3. Na de hervatting kwam de spanning er volop in toen v. d. Waals de stand op 54 bracht, doch hierna schoten de Dordtenaren met scherp Zij liepen uit tot 94. waarna in do laatste minuten mevr. v: d. Broek de eindstand op 9—5 bracht. De AlgemeeneFluks 3—1 In 'een prettige, sportieve wedstrijd wist De Al gemeene een 31 zege te behalen, welk resultaat zij in hoofdzaak aan haar be ter dameszestal te danken hééft. Alle doelpunten van de thuisclub werden trouwens door de „zwakke" sekse ge scoord. Doordat mej. De Wolf een twee tal kleine kansen in doelDunten omzette, kwam de thuisclub met 20 voor waar na men. v. d. Pluym op meer handige dan fraaie wijze er 30 van maakte. Fluks gaf echter geen ogenblik op. In de tweede helft overheersten de beide verdedigingsvakken De respectievelijke aanvallen werden aan beide zijden goed in bedwang gehouden. Pas enkele mi nuten voor het einde scoorde v. d. Bos het alleszins verdiende tegenpunt. Uitslagen Leïdsche Korfbalbond lste klasse: Algemeene 3—Fluks 4 6-0; Fluks 3—Vicus Oriëntis 4 11. ATHLETIEK FRITS DE RUYTER WON PHILIPS DE JONG-PARKLOOP. De athletiekafdeling van PSV hield voor de tweede maal haar jaarlijkse Philips de Jong-parkloop. Het parcours was 3600 meter lang en liep door het prachtig gelegen Philips de Jong-wandelpark. Ondanks het feit. dat Frits de Ruyter een vergissing maakte en daardoor de afstand met 60 meter vergrootte, kwam hij toch nog met ruim 20 meter voor sprong als eerste aan. Sportsplinters De Franse Hockeyclub Stade Fran cais won gisteren het internationaal hockeytournooi van Be Fair door in de finale met 3—0 van Laren te winnen. Met 94,8 pnt. «behaalde mevr. Heil- Bonnet gisteren te Groningen wederom het nationaal turnkampioenschap dames, Cor Bijster won in Brussel een sprintwedstrijd voor amateurs vóór Sen- s^rer (Frankrijk) en Pauwels (België). Tommy Lawtón verklaarde na af loop der wedstrijd Engeland—Frankrijk tijdens welke match bij geblesseerd raakte volkomen in staat te zijn te Glasgow de Britse aanval tegen de rest van Europa te leiden. Rusland werd Europees basketbal kampioen door de eindstrijd met 56—37 van Tsjecho-Slovakije te winden, Egypte eindigde als derde. De Nederlandse ploeg won in de laatste ronde nog met 54-^33 van Oostenrijk De Haarlemmer G Voorting won Zondag in Rotterdam de „Rende van de Goudsesingel". Voor de afgelegde 100 KM. had hy 2 uur 53 min. en 7 sec. nodig. De .Hollandse zwemsters Janny de Groot en Thea Snoeks poogden Zater dag in Londen de Engelse records 200 yards schoolslag en 100 yards borst- crawl te verbeteren. Hoewel de gemaakte tijden zeer goed waren bleef het bij' een poging. De jonge Franse bokser Dauthuille die als de opvolger van Cerdan be schouwd wordt won gisteren te Pa rijs, door een knock-out. zege in de 2de ronde, van de Italiaanse middengewicht kampioen Milandri. Portugal won in Dublin met 20' van de Ierse Vrijstaat. Sittardse Boys en Longa spelen 17 Mei in het V.U.C -stadion een vriendschap pelijke wedstrijd ten bate der Hamat Missie Actiq. Een Nederlandse dames-scherm- ploeg won Zaterdag te Brussel van een dito Belgische reserveploeg met 11 tegen 5 overwinningen. De Nederlandse kleu ren werden verdedisd door de dames De Vries, Buill|b. Munnik en Secreve. Vrijzinnig Christelijke Studenten co»« vent opgericht Op 2 Mei werd te Am» sterdam, tijdens een bijeenkomst van theo- logische studenten van de Leidse. Gro- ningso en Amsterdamse universiteit, opge richt: het Vrijzinnig Christelijk Studenten. Convent, dat ln nauw contact en directe samenwerking met het onlangs opgerichte Vrljz. Christ. Convent zijn bijdrage wil leveren ln de constructieve arbeid aan een zelfstandige vrijzinnig christelijke theolo gie. Het landelijk secretariaat ls gevestigd: Keizer Karelweg 385. Amstelveen. Gedenkteken op graf van prof. Oranje onthuld Prof. P. S. Gerbrandy heeft Zaterdagmiddag op de begraafplaats „Zorg- vlied" te Amsterdam een gedenksteen ont huld voor prof. Jacobus Oranje, ln leven, hoogleraar aan de Vrije Universiteit to Amsterdam. Prof. Gerbrandy hield aan. het, graf van prof. Oranje ln tegenwoordigheid van een grote schare belangstellenden on der wie mevrouw Oranje met haar twee zoons en dochter een korte rede. „Co Oranje behoorde tot de grote groep van helden uit het verzet. In deze tijd. verkeert ons vaderland fn een enorme crisis en behoeft mannen, zoals prof. Oranje, die niet alleen plannen hebben, maar ook de moed deze door te voeren. Co Oranje heeft deze steen eigenlijk niet nodig, hl| leeft ln ons aller gedachteiÜs'V Prof. Gerbrandy overhandigde mevrouw Oranje een album met ale namen van vrienden, die geijverd hebben voor het tot stand komen van dit gedenkteken, waarop gegrift staat: „In dankbare gedachtenis aan hetgeen God het vaderland schonk ln dezen onver- moeiden strijder voor vrijheid en recht". yed. lïerv. Kerk Beroepen te Bloe- mendaal (toez.) (vac. J. C. v. Dijk) dr. E. L. Smelik te Amsterdam; te Koudekerke (le pred.pl.) (toez.) J. G. Panhulse te Druten-Leeuwen en (2e pred.pl.) (toez.) Th. C. E. da Costa te Oudenbosch; te Schevenlngen (vac. dr. R. B. Evenhuls) H. O. Molenaar te Halfweg: te Nederhemert B. G. A. v. d. Wiel te Llnschoten; te Zei- hem (toez.) J. C. v. Nleukerkon te Vuren en Dalem. Bedankt voor Wezep H. G. Abma te IJsselstein. Geref. Kerken Beroepen te Medem- bllk W. Wlcrslnga. cand. te Apeldoorn. Gercf. Gemeenten Beroepen te Rijs- sen P. Honkoop te 's-Gravenhage. Yrljc Evang. gemeenten Beroepen te Utrecht (vac. Jac. Verboom) Jac. Lissen- berg te Dordrecht. De uitslagen luiden: A-klasse: 1. Frits de Ruyter (AAC. Amsterdam) 11 min. 20.6 sec.; 2 Van Son (PSV Eindhoven) 11 min. 28,6 sec.; 3. Slegt (PSV Eind hoven) 11 min. 34 sec. D.O.S.-ESTAFETTE TE ROTTERDAM. Teleurstellende Leidse resultaten. Als opening van het baanseizoen or ganiseerde D.O.S. wederom haar jaar lijkse estafette. De Leidse Bataven bezetten in de A- afdeling een onverwachte vierde plaats, terwijl ook Holland het niet verder dan een derde plaats kon brengen. In de B-afdeling eindigde een Holland- ploeg zelfs o pde zevende plaats, terwijl in de junioren-afdeling de Bataven een tikje beter resultaat boekten door als nummer twee te eindigen terwijl de Hol land-hope met een zesde plaats genoe gen moest nemen. De uitslagen luiden: A-afd.: 1 D.O.S. 20.06.2; 2. V. en L. 20.36,4; 3. Holland 20.51.3; 4. De Bata ven 21.19.7. B-afd.: 1 Trekvogels 21.08,2; 7. Hol land II Junioren: 1. D.OS. 3.16,5; 2. De Ba taven 3 20,2; 6. Holland. Competitieprogramma L.A.C. Voor Dinsdag 6 Mei zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: 2de klasse heren: ZLC I—WIK I; ZLC I-Bataven II; WIK I-Bataven II. Junioren; ZLC—WIK; ZLC—De Ba taven; WIKDe Bataven. SCHAKEN. Nutsschaakclub „Voorschoten". In het clublokaal Leidseweg 41 speelde |de Nutsschaakclub Voorschoten een pro motie-degradatie-wedstrijd van de Leidse Schaakclub, seizoen 1946/1947 tegen de Oegstgeester Schaakclub. De uitslag was als volgt; P. Vermet (Voorschoten) x—Th. P. v. d. Berg (Oegstgeest) x; J. van Os 0J. P. Weijermans 1; K. A. Waasdorp ¥2 V. v. d. Linden C. J. Marsman 0 J. v. d. Maat 1; J. J. Braggaar x—W. L. Groeneveld x; G. P. Sluiter 1—F. Veld- huijzen 0; A. Oudshoorn VzJ. Broek stra ¥2 A. B Wesselo xH. Brill x; C. Bolle 0—K. Krulzinga 1; P. G. Slui ter 1A. Warburg 0 Totale uitslag 34. x Mosten nog beslist worden. V_aoör iJOHN DÏCKSONfcCARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 28) „Heb Je uit het raam gekeken?" vroeg hij. Eve knikte heftig. „Wanneer?" „Dadelijk nadat Meer behoefde zij niet te zeggen. Er klonken zacht, fluisterende stemmen om haar heen. Stemmen, die niet luid durf den spreken alsof zij bevreesd waren geesten op te roepen „Je hebt toch niemandbegon Helena. „Gezien?" voltooide Janice; „Of iets ontdekt?", mompelde oom Ben. Terwijl hij kalm in zijn hoekje zat, waar niemand aandacht aan hem be steedde, zijn kin in zUn hand en zijn ogen geen ogenblik het gezicht van Eve Neill loslaten, concentreerde Dermot al zijn aandacht met pijnlijke inspanning op de mogelijke bedoeling van haar aar zelend vertelde relaas, dat hem niet overtuigde. Zijn geest, die altijd ontleedde, con stateerde: Veel verbeeldingskracht. Ge makkelijk te beïnvloeden. Goedhartig en edelmoedig, misschien meer dan goed voor haar is. Loyaal tot in het overdre- vene tegenover iedereen, die haar enige vriendelijkheid heeft bewezen. Ja. deze vrouw was wel in staat om een moord te begaan, als zij er voldoende toe aan gezet was. En Dermot kwam tot fle ont dekking. dat hij dit een zeer verontrus tende gedachte vond. een gedachte, die dwars door de wal van onverschilligheid en gevoelloosheid heenpriemde, die hij sinds de laatste twintig jaar om zich heen had opgetrokken. Hij keek naar haar zoals zij daar zat in de hoge stoel- Hy zag hoe haar vin gers de leuningen stevig vastgrepen en er dan weer nerveus overheen gleden. Hy keek naar het fyne gezicht, de op eengeklemde lippen en de ader. die klop te in haar hals. Er was een kleine rim pel in haar voorhoofd, die duidde op een wanhopige vraag. Hy zag hoe de grijze ogen van Toby naar Janice dwaalden, daarna van Janice naar oom Ben en weer terug naar Janice. En Dermot dacht: „Deze vrouw gaat liegen". „Neen!" riep Eve uit. Sn haar lichaam verstyfde plotseling alsof zy op hetzelfde moment een besluit had genomen. „We hebben niemand gezien, wy hebben niets gezien". „wy". zei Toby, terwyi hij met zy'n vlakke hand op de schoorsteenmantel sloeg ..Wy hebben niets gezien!" Monsieur Goron bracht hem met een blik tot kalmte. ..Toch sehynt het", zei hy op gevaar- lyk kalme toon. ..dat Madame ergens getuige van geweest is. Was Sir Maurice dood?" „Ja!" „Kon u hem duideiyk zien?" „Ja!" „Maar hoe weet madame dan", zei de prefect op honingzoete toon, „dat het was „dadeiyk nadat" hy was gedood?" „Dat weet ik natuuriyk ook niet", zei Eve na een korte aarzeling. Haar grijze ogen keken recht in die van Monsieur Goron; haar borst ging langzaam op en neer. „Ik bedoel, dat ik alleen vermoed, dat het dadeiyk daarna was". „Gaat u alstublieft verder", fluisterde Monsieur Góron en hy knipte met zyn vingers in de lucht. „Toen kwam die arme Helena binnen en zy begon te schreeuwen. Daarna be val ik Ned opnieuw om heen te gaan en nu meende ik het zeer ernstig". „OoooDus Madame had het te- vorsen niet zo ernstig gemeend?" „Ja. dat had ik wel, dat zei ik u toch al! Alleen de laatste keer. was ik zo vastbesloten, dat hy wel voelde, dat er niets anders op overschoot. Dat bedoel ik er mee. Voordat hy wegging, zorgde ik er voor, dat ik die sleutel van hem terug kreeg en stak hem ln het zakje van myn pyjama. Toen hy naar bene den ging, kwam hy te Opeens scheen zy de dwaasheid, in elk geval de ongelofeiykheid van hetgeen zy vertellen ging, te beseffen. „Toen hy naar beneden ging, kwam hy te vallen en bezeerde zyn neus". „zyn neus?" herhaalde .monsieur Go ron. „Ja- Hy bloedde erg. Ik raakte hem aan en zo kwam het, dat ik -bloed aan mijn handen en op 'myn kleren kreeg. Dat. bloed, waar iedereen zo'n drukte over heeft gemaakt, was in werkeiyk- heid het bloed van Ned Atwood". „Inderdaad, Madame?" „U behoeft het mij niet te vragen! Vraag het aan Ned! Het is best mogelyk, dat er veel aan hem mankeert, maar hy zal fatsoenlijk genoeg zyn om ieder woord te bevestigen, dat ik zeg. nu u my in deze rare situatie heeft gebracht". „Zal hy dat inderdaad. Madame?" Opnieuw knikte Eve heftig. Ze wierp een haastige blik op degenen die haar pmringden; een blik, die een beroep, een smeekbede was. Deze vrouw was bezig Dermot Kin- ross' nuchtere kyk op de dingen aan het wankelen te brengen. Het was angstwek kend. hy werd er een beetje bang voor, het was verkeerdNog nooit in zyn leven had hy een dergelyk gevoel gehad. 26). Het kostte de detective niet veel moeite om Panda mee te krygen omdat hy een inschrijving als Erkend Speurder van de Vakbond der Erkende Speurders kon overleggen. Zo liep hy dus even later met zyn assistent het politiebureau uit. „Deze les is niet gunstig verlopen!" merkte de detective op. terwyl ze naar de auto liepen „Je hebt onvoldoende, waarde Panda! Een Erkend Speurder mag nooit voor een dief worden aangezien. Hy moet altyd als een detective te herkennen zyn. Wel is waar draag je nog geen bolhoed en rubberzolen, onder je schoenen, maar dat neemt niet weg, dat je toch gefaald hebt. Enfin, vol gende keer beter! Maar wat is daar te doen?" „Ze reden langs dé parkeerplaats waar Panda gearresteerd was en ze merkten, dat daar een kleine menigte verzameld was, hoofdzakelyk bestaande uit agenten en eigenaars van auto's. „Ik heb een voorgevoel, dat daar iets gebeurd is!" legde de detective uit ter wyl hy remde. „Komaan, waarde hel per, ik ga daar kykèn en myn hulp aanbieden; let jy op myn wagen! Toch zei het koele, altyd redenerende verstand hem. dat Eve behalve op het punt. waar zy had geaarzeld de waar heid sprak en had- gesproken. „Om op de heer Atwood terug te ko men". vervolgde de prefect, „u zei zo even, dat hy van, de trap is gevallen en zyn neus heeft bezeerd- Had hy geen enkele andere kwetsuur?" „Geen andere kwetsuur? Ik begrijp u niet". „Heeft hij by voorbeeld zyn hoofd niqt bezeerd?" Eve fronste de wenkbrauwen. „Dat kan ik niet zeggen. Het is best mogelyk. Het is een hoge. steile trap en hy' heeft een vreselijke val gedaan. Ik kon in het donker niet zien wat er gebeurde. Maar het bloed kwam in ieder geval uit zyn neus". Monsieur Goron glimlachte verstrooid alsof hy dit wel verwacht had- „Chère Madame, gaat u verder". „Ik heb hem door de achterdeur uit gelaten '„Waarom door de achterdeur?" „Omdat de straat aan de voorkant vol met politie-agenten was. Hy ging weg. En toen gebeurde het. De ach* or a tar van myn huis heeft een verend slot Ter- wyi ik daar stond, werd de deur door de wind dichtgeslagen en ik was buiten ge sloten". Na een korte pauze, waarin de vér- schillende leden van de familie Lawes elkaar nieuwsgierige blikken toewierpen, sprak Helena op een toon van vriende lijke terechtwijzing. Zy knipperde met haar ogen. „Maar kindlief, daar moet je je in vergissen", zei ze. „De deur werd dicht- j geslagen door de wind? Weet je dat wel zeker?" „Er is- die hele nacht geen zuchtje wind geweest", kwam Janice tussenbei de. „We hebben het er nog over gehad, toen we in de Schouwburg waren". „Dat dat weet ik". „Dus kindliefprotesteerde Hele na. „Ik bedoel, ik heb er ook aan gedacht- Het schoot my pas lat-er te binnen, toen ik nadacht over de verklaring van dit alles, dat het wel mogelijk was. dat iemand nu ja, dat iemand opzettelijk die deur dicht geduwd kon hebben". „Aha!" zei Monsieur Goron. „En wie?" „Yvette. myn dienstbode". Eve klem de haar handen in elkaar en wiegde in haar stoel heen en weer alsof zy pyn had. „Waarom heeft zij toch zo'n hekel aan my?" Monsieur Gorons werkbrauwen gingen steeds verder omhoog. (Wordt vervolgd) Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: George z. van G. Korendyk en C. H. van. der Reyden; Maartje d. van. L. Zitman en P. Bloemendaal; Carla Johanna Maria, d. van W. van Kuljeren en S. G. dè Wit; Marianne Alle, d. van J. 't Hart en N. M. van der Graaf; Hendrikus, z. van H. Paauw en J. E R. Teijn; Martlena, d. van P. M. Hollebeek en J". Phlllppo; Abraham Arnoldus, z. van W. Janssen en M. Drib belaar; Maria Jacoba. d. van L. W. van der Wal en L. van der MeiJ; Wilhelmus Jacobus Maria, z. van J. J. A. van de Kooy en E H. Klein; Cella Aletta Maria, d. van C. J. Muljzert en S. J. Schouten; Wllhel- mlna, d. van G Korn en T. Gesman: Gysje Anna Wllhelmina, d. van J. Heüzen en G. A. W. Snik; Bernard us Qulrinus Jozef. z. van J. A. Vlasveld en J. H. Stol- wyk. Gerard Maarten Jacob, z. van G. Splin ter en M. T. Claassen; Theodorus Hendrl- cus Wilhelmus Maria, z. van A. H. van Kan en J. M. van Kuyeren; Hendrlka 'Juliana, d. van T. Kranenburg en J. M. Rooyakkers; Dick Ferdinand, z. van G. J. van Gaaien en M. Dekker; claslna Her- mand a. d. van J. H. Aalbersberg en M. J. Tulnhóf de Moed; Christina, d. van H. Tisseur en J. C. Carton; Thomas Casper, z. v^n T. Mosselman en P. Seyn; Antonla Petronella Gerarda, d. van H. M. Janssen en P. D. Stolwijk; Jacobus Johannes, z. van B. van der Krleke en I. Spier; Johan na Catharlna, d. van I. Vlnkestljn en J. C. van der Wallo; Marten, z. van P. van der Krleke en A. Sprlensma; Geertrulda Maria, d. van B. D. M. van Leeuwen en G. Erades; Jan Eduard, z. van J. E. M. wynans en D. P Damsté; Eddy. z. van A, van Egmond en C. Schellevis: Hermanus Willem, z. van W. van den Kraan en J. Boer; Hendrlka Elisabeth Gladys, d. van J. A, Arnolds en E. Gibson; Fernand George, z. van G. Crama en C. G. de la Bye; Leendert, z. van C. Beelen en A. Schaap; Wllhelmina Johanna Charlotte, d. van J. A. Radema ker en A. P, A. van <ier Maat; Krijn Cor nells, z. van K. Wegman en T. van Vliet; Margaret-ha, d. van H. W. C. Hulsbergen Hennlng en A. van Zijl: Leendert Ronald, z. van A. Wattez en M. Veerman; Ludo- vlca Helena, d. van E. Klosowskl en R. -L. Engelen; .Agnes Cornelia Maria Lucia, d. van A. J. C. Onderwater en T. M. C, J. Devilee; Nely Franclna Hendrlka, d. van J. J van Gemeren en Si C. Langeveld; Yvonne, d. van L. Bogaards en J, van Evert; Jacobus Johannes, z. van A do Korte en W. Nypjes; Johan, z. van J. R. van Wijland en J. Schultlng. GETROUWD: J. N. Voerman jm en A. A. van Dienst jd.; A. D. Guldemond gesch. en A. van der Blom Jd.; J. W. Lagerberg Jm. en M. C. van Galen Jd.; A. J. Draaljer jm. en M. van den Nleuwendyk Jd.; P. Blansjaar Jm. en A, J. Boers Jd.; J. H. Bleyi Jm. en J. E. van der Steen Jd.; N. van Doom Jm. en A. Middelkoop jd.: J. Feller Jm. en W. M. Rozler Jd.; W. M. van Fessem Jm. en C. H. vaii Es Jd.; J. J. Guldemond Jm. en G. van Rheenen Jd.; L. J. Hnner jm. en C. Oudsboom jd.; L. D. Kooreman wedn. en G. Vrijenhoek wed.; T. S. W. van Leeuwen Jm. en J. de Heer gesch.; J. Montanus Jm. on E. J F. Kerstens Jd.; T. Phlllppo Jm en K. J. Kikkert Jd.; A. P. Post Jm. en M. van der Linden jd.: A. A. M. Vosters Jm. en M. A. Teeuwen jd.; A. de Wit jm. en C. E. van der Linden Jd.; A. van 't Zand Jm. en J. de Bruyn Jd. J. A. Kriek, Jm. en G. M. Nijssen Jd.; L. Kuljper jm. en A. S. Crama Jd.: F. N J, van Wijk Jm. en C. A. L. van den Dop Jd.: J. A. van der Host Jm. en C. C. H. Vos Jd. Oud-Commissaris Engelbrecht voor het Tribunaal. Voor het tribunaal te Utrecht stond de 66-j. W. B. Engelbrecht terecht, die in November 1941 door Seyss-Inquart tot Commissaris in de provincie Utrecht was benoemd. Beklaagde was oud-gezant te Warschau. Hy lydt aan ischias en werd op een brancard binnen gebracht- In 1940 had hy zich als lid van de NSB opgegeven. By zyn ontslag als Ne derlands gezant te Polen was bepaald, dat hy geen wachtgeld 20U ontvangen wanneer hij een andere rijksbetrekking zou weigeren, zo voerde hy tot zyn ver dediging aan. Zo was hy er toe geko men het ambt van Commissaris te aan vaarden. President van het college van Curatoren der Universiteit was hy ge worden om in staat te zyn te voorko men, dat de Utrechtse universiteit zou worden gesloten. Om een dergeiyke re den had hy ook het ambt aanvaard van voorzitter van het Rode Kruis. Volgens hem bestonden er by Seyss-Inquart plannen ook deze instelling op te hef fen.- Als commissaris had hy o.m. burge meesters aangesteld en geïnstrueerd- Zyn bemoeiingen waren er op gericht om burgemeesters, die de Duitsers geen reden tot klachten gaven, zolang moge lyk te handhaven. Dit was omi. het ge val met de burgemeester van Utrecht, Doorn en Maartensdyk. Zo was het hem gelukt om mr. G. A. W. ter Pelkwyk van Ütrecht tot 1943 te handhaven. Het tribunaal zal op 17 Mei a.s. uit spraak doen. MARKTBERICHTEN IJMUTDEN, 3 Mei. Besommingen: IJM 204 f.2890; KW 166 f.3020; KW 9» f.2575; KW 23 f.3420; KW 138 f.3515; KW 91 f.3590: KW 159 f.10200; KW 59 f.2640; KW 39 f.5640: KW 53 f.2440.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 6