Italië, C Flinke Filiaalhoudster een land zonder rantsoeneering TE KOOP: Draaier-Bankwerker ONDER ÉÉN DAK MEISJE gevraagd Leerling-Verkoopster N.V. DE LEIDSCHE BROODFABRIEK Commies Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond Leden-vergadering TAXI 5 NAAR HET LAND DER PHARAO'S Duizenden grensarbeiders plegen deviezen-fraude „Zwarte" clearingbureaux en het probleem der „onderfacturering" Leidsch Psychologisch Instituut MOEDERDAG Gerard de Wekker DANS-ACADEMIE S. P. WIELINGA HEDENAVOND DANS-OEFENAVOND 8 UUR Centrale Verwarming en Constructie- Werkplaats A. E. v. d. VOET ZN. ADVERTEERT IN DIT BLAD W.C.A.v, Kerkhof TEL. 25555 Maar de steeds stijgende prijzen dreigen tot een catastrophe te leiden. draagt zuinigjes zijn oude kleeren af en wie te weinig heeft, loopt niet alleen met een gerafelde broek, doch tevens met een leege maag rond. Toch nog niet zoo gek. dat gecompliceerde bonnenstelsel in Nederland, waarbij ieder weet.-dat wan neer in de couranten bekend wordt ge maakt, dat die en die artikelen op een bepaalde bon verkrijgbaar zijn, de win kelier ze ook werkelijk heeft en ze verkoopt tegen een prijs, die lager is dan ergens elders in Europa De Italiaansche huisvrouw kan voor- loopig nog rekenen op 200 gram brood per dag voor ieder gezinslid, verstrekt op een bon en tegen den prijs van 28 lire (33 cent) per kilo! Dat is vrij wel alles wat de rantsoeneering te bie den heeft Die broodprijs is echter een „politieke" prijs, d.w.z. de Staat subsi dieert boeren en molenaars en bakkers tot een bedrag van nog 27 lire voor iedere kilo brood. Dit kost iedere maand verscheidene milliarden en de Italiaan sche burger, voor wien brood het belang rijkste voedingsmiddel is. heeft aan het mager rantsoentje niet genoeg en moet het met „zwart brood" aanvullen. Thans wil men „iets" doen! Regeering en volk zijn er zich van bewust dat de aldoor stijgende prijzen tot een cata strophe moeten leiden. De loonen hin- Ken achter de prjjzen aan. zoodat de doorsnee burger telkens weer zijn toe vlucht moet nemen tot geldschieters, banken van leening. enz En toch, hoe zeer in vele gevallen de loonen onvol doende Zijn. Zij drukken op de produc tiekosten in zulk een mate. dat uitvoer, niet alleen van fabricaten doch zelfs van sommige land- en tuinbouwproducten moeilijker en moeilijker wordt. Italië wordt den buitenlandschen koopers te duurDe prijzen en later ook de loonen moeten dus naar beneden. Veel heeft men geschreven en gesproken over de middelen om dit doel te bereiken. De mflatie is eigenlijk reeds in gang; de nood is hoog gestegen. Als eerste maat regel is met ingang van 15 April de broodprijs met 13 Lir£ verhoogd zoodat de Regeering nog slechts 14 Lire sub sidie per kilo betaalt, over eenigen tijd zal een tweede verhooging volgen, waar mede dan de politieke" prijs tot het verleden zal behooren. Aan arbeiders is met ingang van 15 April een extra-toe lage voor ..duur brood" toegekend die natuurlek weer op de productiekosten ™-;. Voor de geheele nationale huishouding komt dus het voordeel van dezen maatregel hierop neer. dat voort aan een deel der bevolking, de niet- ï«n!?ersü f ie brood- dat zij gebruiken, volledig betalen en niet dagelijks de hal ve kosten van twee ons brood van de gemeenschap cadeau krijgen! Prijzen naar draagkracht. Verder heeft men besloten, dat. voor zoover mogelijk, toch tot rantsoeneering van de eerste levensbehoeften zal worden overgegaan. De prijzen der gerantsoeneerde goede ren zullen dan worden gedifferentieerd naar gelang van de draagkracht der verbruikers. Een lage. „politieke" prijs zal worden betaald door onbemiddel- den; een gematigde prijs, overeenko mend met den netto productieprijs van het artikel, wordt in rekening gebracht aan hen. die een bescheiden inkomen» hebben waarbij de Staat dan een klei ne subsidie verstrekt bij wijze van winst marge voor fabrikant en winkelier; ten slotte zal de volledige prijs, zooals die op de vrije markt geldt moeten wor den betaald door de meer gegoeden. Dit plan lijkt op het eerste gezicht heel mooi daar op die wijze de weigestelden betalen voor hun minder gefortuneerde landgenooten. Zij betalen den vollen Prijs, waarin begrepen is een deel der Regeeringssubsidie aan de armen, van welke subsidie zij ook het overige be- talen in den vorm van belastingpennin gen De rantsoeneering belet den beter- gesitueerden bovendien om tien nieuwe costuums tegelijk te koooen (wat thans zeer wel mogelijk is), terwijl voor de groote massa één enkel nieuw pak al lang een vrome wensch is geworden. Doch er zijn ook ernstige bezwaren. In de eerste plaats is er de groote klas se der nieuwe rijken; onder deze million- nairs van den zwarten handel zullen er allicht zijn, die ongestraft kunnen verklaren dat zij werkloos zijn en ge heel zonder InkomenVoorts is er' één onrechtvaardig, demagogisch ele (Van onzen Romeinschen correspondent) Het is een vreemde gewaarwording voor wie uit Nederland komt, te zien hoe in het overwonnen Italië alles te koop is en alles zonder bon. Wandelend langs de winkelstraten van Rome ziet nien de etalages vol koopwaar van voor- oorlogsche kwaliteit of beter: kleeding, schoeisel, fototoestellen, speelgoed, le vensmiddelen. chocolade, schrijfmate riaal. wat men slechts wil. Het is mij nog niet gelukt eenlg artikel te beden ken. dat niet te koop bleek En men denkt terug aan onze Nederlandsche ste den, waar de uitstallingen der winkels nog zoo vaak getuigenis afleggen van het volledig ontbreken van sommige ar tikelen of de schaarschte van andere. De begrippen dreigen zich te verwarren: eenerzijds Italië, een der overwonnén As-mogendheden. anderzijds Nederland, een der overwinnaars Fantastische prijzen. Maar zoodra men wat dieper op de zaak ingaat, wordt het beeld geheel anders. Naast de koopwaar ligt vaak, lang niet altijd, een discreet kaartje met den prijs Dat mooie paai; schoenen, zoo mooi als men in Neder land misschien nergens koopen kan. kost 10.000 Lire (117 gulden); een maand ge leden was de prijs 7000; misschien kost het in een andere winkel 9000 of 11.000. Men let niet meer op zulk een klein ver schil! De slager verandert juist de prij zen van het vleesch; gisteren werd een kilo kalfsvleesch voor 13 gulden Y®r_ kocht. vandaag betaalt men 14.50 (steeds den officieelen koers: f.1.- is 84 lire tot basis nemend). Ginds gaat een vrouw met een groote korf vol brood; luidkeels prijst zij haar koopwaar aan; de prijs is maar 130 lire (f. 1-50) per kilo. Manne lijke ijdelheid doet ons stilstaan voor een winkel, waar fraaie overhemden lig gen uitgestald; voor dertig gulden heeft rnen al iets heel behoorlijks: voor hon derd gulden een zijden hemd, dat ook in 1939 als bijzonder mooi zou hebben gegolden. Wie kan die prijzen betalen? Italië, het sobere, arme Italië, dat we steeds gekend hebben als een land met een laag levenspeil is toch niet plotseling een tweede Amerika geworden! Laat ons eens nauwkeurig de voorbijgangers op nemen. zien wie iets koopt, wat men koopt en hoe men gekleed gaat. In de hoofdstraten is een vrij groot deel van het publiek zeer goed gekleed; doch als men wat nauwkeuriger toeziet, bemerkt men dat in vele gevallen de oude klee ren van vier. vijf jaar geleden door de bijna magische handen der Italiaansche huisvrouwen en der kleermakers zijn op gekalefaterd en eigenlijk nog maar juist meekunnen. De Italiaan is zuinig op zijn kleeren. komt op straat (niet in huis) graag goed voor den dag en de Itali aansche vrouw maakt van het meest on ooglijke lapje een smaakvol japonnetje. Veel van de keurig gekleede voorbijgan gers betalen heusch niet de thans gel dende prijzen en zouden dit ook niet kunnen. Vrouwen uit de arbeidersklasse koopen zonder bedenken in winkels en van de tallooze „zwarte" wagentjes de zeer dure levensmiddelen, waarop niet bezuinigd wordt. Wie tot den ambtena renstand behoort, en dat zijn er velen in Rome. wikt en weegt, vergelijkt de prijzen en koopt bi] halve onsjes tege lijk. Er is te weinig voor rantsoeneering. Weldra begrijpt men hoe de zaken staan. Italië heeft geen. of juister, bijna geen rantsoeneering. niet omdat er overdaad is. doch omdat er 'n nijpend tekort is. Wil de overheid suiker, koffie, eieren, klee ding bf wat dan ook tegen inlevering van bonnen beschikbaar stellen, dan moet er eerst voldoende zijn om zoo veel millioen porties te kunnen maken als men noodig heeft Er is zoo weinig wollen stof. dat aan ieder burger niet meer dan een half colbertjasje per jaar zou kunnen worden verstrekt, dan is rantsoeneering niet meer mogelijk. De winkels zouden fmmers niet de voorra den beschikbaar hebben, waarop de klant volgens zijn bonnen recht heeft. En dan herneemt, vooral wanneer de Regeering zwak is en het gezag onder mijnd, zooals in Italië in zoo sterke ma te het geval is. de wet van vraag en aanbod ten volle haar rechten. Wie veel geld heeft, kan zich behoorlijk kleeden en voeden Wie minder heeft, moet het met redelijke voeding alleen stellen en ment in den geheelen opzet, waardoor een reeds bestaande wanverhouding wordt bestendigd. Inimers als onbemid- delden beschouwt men zonder meer alle arbeiders. Daarmede komen de heeren politici de sterke vakbonden in het ge vlei en ook de groote massa, wier macht bestaat in het getal hunner stemmen bij verkiezingen, maar zij verzuimen een ge legenheid om het lot te verlichten van die klasse, welke het meest heeft gele den onder den oorlog en zijn gevolgen, den kleinen middenstand; ambtenaren, kantoor- en handelsbedienden, gepen- sionneerden, kleine neringdoenden enz. Zij zijn de nieuv/e stille armen van Ita lië. De arbeider, mits hij werk heeft, verdient een loon. dat hem in staat stelt zich zeker niet slechter te voeden dan voor den oorlog; hij betaalt geen of zeer weinig belasting, heeft geringe uit gaven voor kleeding en woning. De huishuren zijn n.l. geblokkeerd en be lachelijk laag; een klein appartement kost per méand den prijs van twee maaltijden in een goedkoop restaurant! Ongehoord hoog daarentegen is de prijs van een gemeubileerde kamer. De amb tenaar. die beter en dus duurder gekleed moet gaan, heeft een inkomen, dat in sommige gevallen geringer is dan dat van den werkman; zijn uitgaven zijn grooter en hoewel hij in de meeste ge vallen wegzinkt in het drijfzand van een toenemenden schuldenlast, behoort hij toch tot de categorie met bescheiden inkomen, die de netto-prijzen moet be3 talen der gerantsoeneerde artikelen. Bij de groote moeilijkheden, die het invoe ren van een rantsoeneering met zich brengt in een land, waar de zwarte markt de meest chaotische toestanden heeft verwekt, is verwezenlijking van het plan overigens nog allerminst zeker (Oude spelling). DOOR BERTHS AAFJES De Nijldelta. Alvorens mij met den lezer te willen verdiepen in het antieke Egypte, zoü ik hem eerst kennis willen laten maken met het huidige landschap en zijn bewoners. Want kunst is nooit ten volle begrijpelijk, zonder dat men den bodem kent, waarop zij ontstond en den he mel, waartegen zij verrees. Laten wij daarom op dezen eersten tocht de Nijl delta ingaan. Ik herinner mij nog een beeld van den God van den Nijl, in liet Vaticaan- scMe Museum te Rome, hetwelk, voor zoover ik weet, niet voornamelijk door zijn schoonheid uitmuntte, maar door zijn monumentaliteit en door de over dadigheid, waarmee meer dan een dozijn kinderfiguurtjes den riviergod omhels den en omkransten als druiventrossen. Of deze groep nu den Nijl symboli seerde in al zijn vertakkingen,, of dat zij zijn vruchtbaarheid en zijn tallooze schoonheden wilde aanduiden, is mij niet bekend, maaar op mijn tocht door de Nijldelta moest ik herhaaldelijk den ken aan die overdadige beeldgroep. Want de Nijldelta is een der schoonste horens van overvloed, welke de fantasie zich zou' kunnen voorstellen, en ik zal er daarom eenige kwistige en zorge- looze vruchten uit laten wegrollen in den schoot van den lezer of, om bij het beeld te blijven, dat zich in het Vaticaansche Museum bevindt, ik zal trachten eenige uit het dozijn dartele kinderen, die den riviergod omhelzen, van hem weg te lokken en deze in hun simpele gratie aan den lezer voorstellen. Daar zijn dan eerst de zeilbooten, groote lage barken, die met een gigan tisch zeil over een der Nijl-armen of zij-kanalen hun weg door het land schap zoeken. Het zeil is buiten iedere verhouding groot, het steekt wit en blinkend af tegen het geele water en het doet denken aan den vleugelslag van een zwaluw. Een groep van deze hoog uitgeschoten zeilbooten, die el kaar in een kanaal achtervolgen, biedt een zeldzaam feërieke aanblik. Zij ge ven zulk een optische suggestie van lichtheid en onstoffelijkheid, alsof zij met geesten bemand rijn en naar wil lekeur de blauwe hemelruimte zouden kunnen bevaren of hun weg onder de aarde zoucï/m kunnen voortzetten in het rijk der dooden. Dat hun beman ning echter allerminst uit geesten be staat, bewijzen zij bi] windstilte, wan neer een stoet van sleepers hen voort trekt langs de wal, barrevoets en aard- kleurig van tot tot teen als de aarde van de delta zelf. Het land is laag-land en als de pal men niet al te zeer in het oogsprin gend zijn en men zoo goed is zijn oog een wenig toe te doen, kan men zich verbeelden, hier en daar ten minste, in een nog onbekend Hollandsch water landschap verzeild te zijn. Er heerschte een overmatige vruchtbaarheid. Koren, veld rijt zich aan blond korenveld, het graan staat veel lager dan bij ons en de aar is kleiner, maar hij kan zich dan ook twee tot drie keer toe herhalen per jaar Verder ziet men gerst- en haver velden, bananen-aanplantingen, vlaktes met groente en heele vlaktes, waarop geduldige landarbeiders een toekom stige oogst aan het voorbereiden zijn. Ik zou echter deze keer iets meer over den mensch willen zeggen. De eerste Indruk is. dat zijn gang be- heerscht wordt door een groote inner lijke fierheid. De mensch gaat hier van nature koninklijk zijn gang als een plant of een dier, die geen kamerplant of huisdier geworden is. Een van de eerste gevoelens, die men hier heeft, is dan ook niet, dat men zoo spoedig mo gelijk het Arabisch moet leeren, wil men het volk verstaan, maar dat men nog moet leeren loopenVrouwen en kinderen loopen over den weg als de karyatyden aan het, portiek van den tempel van Pallas Athene. Zij dragen met het eendere gemak boordevolle wa terkruiken en heele schelven versch ge plukt gras of groen, waaronder hun hoofd welhaast verdwijnt, maar hun gestalte met dezelfde statigheid zicht baar blijft. Jonge kinderen dragen moei teloos zware uit klei gebakken schalen met recht opstekende armen boven zich uit, zoo hoog als hun gestalte maar reiken kan. en met een ernst als moes ten zij het dak van <}en hemel vast houden. Over het algemeen hoort men beweren, dat dé dag in landen als Egypte uitgaat met de schielijkheid van een nachtkaars. Een tocht door de Nijl delta echter opende mijn oogen plot seling voor de bijzondere schoonheid van den Oosterschen avondstond, welke naar schatting zeker een uur duurde en die gepaard ging met een eindelooze schakeering van avondsferen, welke elk telkens hun eigen climax wisten te be reiken, De zon daalde langzaam aan een wolkenloozen hemel en overgoot de delta met levendig goud. De korenvel den begonnen te trillen alsof zij uit bladstaafjes van goud bestonden, de dorpjes werden ernstig en bleek, maar met een glimlach van goud op hun leem en overal bouwde de zo.n haastige nesten van goud, opdat de schemering er de vogels van den nieuwen nacht in kon uitbroeden. De menschen gingen zwevend over de met goud en schadu wen geplaveide wegen en het groen van de Eucalyptussen werd mysterieus en ais op noten gezet door de vogels, die er zich reeds voor den slaap in ver zamelden. Boerinnen, die onder groote lasten versch geplukt groen huiswaarts keerden, leeken op stafgoud voortgebla zen te worden, licht als paardenbloe- menpluizen. Het groen op de akkers, dat door den dag een grijsgroene glans had gehad, lichte plotseling op onder de streelende afscheids-liefkozing van de zon en werd lichtend en doorzichtig als groen sierglas. De gewaden der vrou wen werden onwezenlijk van schoon heid; het lila linnen werd van een zacht lila als dat van pinksterbloemen, het geel werd schuchter als het pasgeboren geel van kuikens, het oranje werd zoo vluchtig en vlietend als het oranje van een wimpel. Toen de zon reeds weg was, doch niet zonder dat. rii noa een deel van haar goudsluier in het Westen had achterge laten, verscheen op den dijk een kleine stoet kameelen. waarop Oosterlingen in bruin en wünrood eezeten waren, die zich wiegend en als genenseeld voort-, opwogen langs het randje van den ver guien hemel. En even later, toen de avond reeds groen geworden was. nasseerdp ons door een dornie een bruiloft op kameelen. De vnorste kameel torsehte 'n witte tent, van gaas en daardoorhepu waren ais bleek-» schpduwen de cont.ou'en van de iono'gpbiuT'den zichtbaar, maar niet te onder<=cbpid°-n On de kamelen er ach ter voled°n de vrouwen in mnndvormJp" stellao-os biieen e°7/»ten snaterend als (Speciale reportage). In de nimmer aflatende strijd aan het smokkelfront langs onze grenzen staat een groep van ongeveer 3500 douane-beambten tegenover een mach tig leger van wellicht 150.000 geraffi neerde en dikwijls gewetenlooze indi- viduën, die driester en gevaarlijker wor den, naarmate hun financiële belan gen groeien. En in dit riskante spel van inzicht en intrige, van fraude en mis leiding, is de taak van de ambtenaar moeilijker en verantwoordelijker dan ooit te voren. Toen de minister dezer dagen in de Kamer verklaarde, dat het tegenwoordig gaat om honderden mil- lioenen aan deviezen-ontduiking, zal menigeen misschien ietwat ongelovig de schouders hebben opgehaald. Maar als wij vaststellen, dat in 1946 alleen aan de Zuidgrens aan guldens voor on geveer een millioen en aan Belgische francs voor 2% 3 millioen in beslag werd genomen, dan wordt het toch wel duidelijk, hoe ernstig de situatie ls. De schatting is immers, dat er hoogstens 5 a 10wordt achterhaald van wat er clandestien over de grens wordt ge bracht! Deviezen-fraude is ontzaglijk moeilijk te bestrijden en de controle wordt te zwaarder, nu iedere categorie van het volk met argwaan moet worden be handeld. De regering heeft thans besloten ter behartiging van een vlot internationaal reizigersverkeer dè contróle van pas- rons, maar in de treinen zelf te doen plaatsvinden. Het toerisme zal dat wel licht ten goede komen, maar de doua nes van hoog tot laag schudden er het hoofd over en verklaren zonder uitzondering, dat een vlug internationaal reizigersverkeer met een effectieve con trole niet is te combineren! Waaruit de logische gevolgtrekking moet wor den gemaakt, dat naar hun mening aan de deviezensmokkelarij met het ingaan van de nieuwe regeling in Mei ook nieuwe, en belangrijk gunstiger, kansen zullen worden geboden Het vraagstuk van de deviezen-frau de heeft trouwéns veel meer facetten dan men oppervlakkig zou vermoeden. Op talloze manieren ontduikt men de voorschriften. Er zijn „zwarte" clea ringbureaux in ons land. waar men Hollands geld kan storten voor - een bepaald bedrag aan Belgische francs, dat. men aan de overzijde van de grens in -ontvangst kan nemen. Er is het pro bleem van de „onderfactuering". Een zakenman in Holland verkoopt een partij goederen naar België, maar zet slechts de helft op de factuur. De andere helft wordt hem straks in Belgische francs betaald, als hij naar bet land onzer Zuiderburen is overgestoken En daarbij komt dan de zeer belang rijke kwestie van de grensarbeiders. Nederlandse arbeiders in België laten ginds hun loon achter en ver kopen het hier tegen hoge prijs (dus „zwarte" prijs) aan landgeno ten, die in België francs willen hebben. De regering wil het euvel nu trachten te> ondervangen door het voorschrift, dat de arbeiders verplicht zijn binnen een bepaalde termijn hun loon (dat in een loonverklaring is vastgesteld) bij een deviezenbank in Nederland om te wisselen. Maar het aantal grensarbei ders is zó groot, en de controle wordt zó moeiiyk, dat niemand geloof hecht aan het nuttig effect van deze bepa ling. Omgekeerd krijgen Belgische arbei ders in Nederland dikwijls een verkla ring. waarin hogere lonen worden ge noemd dan zij verdienen. Zij wisselen die verklaring in België in en de Hol landse patroon heeft ginds de no dige buitenlandse gelden ter beschik king. vogels. Een Optocht van mannen sloot in groote vrooiykheid den stoet. Men schen en dieren bewogen zich feestelijk hachtwaarts. Cairo, April 1947. (Oude spelling). Men kan zeggen, dat het hier toch eigenlijk betrekkelijk kleine sommen be treft. maar de fraude gaat dag aan dag door en er zijn tienduizenden personen bij betrokken. Tezamen werken zij er toe mee, dat fantastische bedragen naar het buitenland gaan', die in Nederland thuis horen en die wij nodig hebben om de wederopbouw en de voorziening met eerste levensbehoeften van ons land zo goed mogelijk te kunnen waar borgen. UIT DE OMSTREKEN LISSE L.T.B. afd. Lisse De afd. Llsse van den Land en Tuinbouw Bond belegde ln hotel „De Witte Zwaan" een ledenverga dering onder presidium van den heer M. J, Mesman. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat de secretaris, de heer H. J. van der Berk deze functie niet anger kan waarnemen. Na enige bespreking werd ln deze vacature de heer J. Schoorl gekozen Dank werd gebracht aan de secretaris voor zijn vele werkzaamheden. Overgegaan werd tot behapdeling van de beschrijvingsbrief voor de Algemene Ver gadering. welke op Dinsdag 6 Mei te Haar lem wordt gehouden. De vergadering gaat accoord met de uit breiding van het hoofdtoestuur van een hovenier-kweker In de vacature Frerlks wil het hoofd bestuur de heer van Leeuwen stellen en de aanbevolen leden de heren Elders en Damen in de andere bestuursvacatures. De vergadering ging hiermede accoord Het voorstel Akersloot voor algemene ophef fing der bedrljfsmaatregelen werd verwor pen. De voorstellen der vereenvoudiging der maatrègelen van de afd. West Fries land werd aangenomen. Aangenomen werd het voorstel van de afdeling NoordwJJker- hout over een reorganisatie van de kring vergaderingen; liet bestuur deelde der toe lichting mede, dat het de bedoeling was om afgevaardigden te benoemen. Tot afge vaardigden werden benoemd de heren P. Oosterveer en L. J. v d. Lans. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesloten. AGENDA HEDEN: Schouwburg: Reclteerclub U.V.K. „Mop pie". 8 uur nam. Oegstgeest (Patronaatsgebouw) Bonte avond Niwln-atie. 8 uur nam. Stadszaal: Radlosterren-parade, 8 uur •nam. Dinsdag. Stadszaal: Beethovencyclus Residentie orkest. 8 uur nam. WO.ENSDATÏ. Stadszaal: Opvoering van „Oranjeho- tel". 8 .uur nam. DONDERDAG: Stadszaal: Beethoven-cyclus Residentie orkest. 8 uur nam. Stadszaal (Foyer)Mij. voor Toonkunst. LeerlingenultvoerLng te 7.30 uur. ZATERDAG: Schouwburg: Sempre Avanti „De storm bal hangt uit''. 8 uur nam. Lldo „Tussen twee vrouwen (18 jr) Zond. en Maand. 2,30, 4,30, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2.1)0. 7 en 9,15 uur. Re.\- „De 7 zondaars'' (18 jr) Zond. 2,15, 4,15, 7,15 en 9,15 uur, Zit. 2 en 4 uur; Maand. 1,15 3,15 5,15, 7,15 en 9,15 uur; overige dagen 2,15, 715 en 9,15 uur. Trianon „De ware gloilo" (14 Jaar). Zat. 2 en 4 uur, en Maand. 1, 3 5. 7 en 9,15 uur; Zond. 2,30, 4,30. I en Ó.15 uur; dag. 2,30. 7 ên 9,15 uur, Luxor „De slag om Arnhem" (allo leeft.). Zond. en Maand 2,30 4,45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30. 7 en 9.15 u. Casino „De Vrolijke vagebonden" (alle leeft.). Zopd. 2,30, 4,45, 7 en 9,15 u; Maand. 1, 3,' 5. 7 en 9.15- uur; overige dagen 2,30. 7,15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt waargenomen van Maandagavond 8 uur tot* Zaterdag morgen lö Mei 8 uur door de apotheken Reijst, Steenstraat 3o, tel. 20.136 en Blanken, Hogewoerd 171. tel. 20.502. Te Oegstgeest door de Oegstgeester- apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26.274. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Vader en Behuwdvader franciscus antonius de groen in de ouderdom van bijna 65 jaren LIES DE GROEN MARIELE DE GROEN ANS LINK- DE GROEN H LINK en verdere FamiUe. Leiden. 3 Mei 1947 Hogerbeetsstraat 4a Geen bezoek. De begrafenis is bepaald op Woensdag 7 Mei a.s. te 12 uur op de begraafplaats „Rhijnhof". Op bijna acht en zeventig jarigen leeftijd is vanmor gen na een kont ziekbed, van ons heengegaan, onze lieve Moeder en Oma gerrigje teseling, Weduwe van. GERARD STROMAN. Leiden: C E. KWAK— STROMAN J W. KWAK Amsterdam: B J H STROMAN E' K. STROMAN— LEROU IRENE EN CLARA. Leiden, 5 Mei 1947 Zoeterwoudsche Singel 104 De teraardebestelling zal geschieden op de Algemee- ne Begraafplaats te Doorn den &en Mei des namiddags te plm. 2.30 uur Heden overleed in volle zekerheid des geloofs onze geliefde Oom JAN VAN KLAVEREN. in den leeftijd van bijna 59 jaar Fam. P KRALT J. KR ALT- BON GERS en Kinderen. Rijnsburg. 3 Mei 1947 Moleneind 8 Dir. Drs H. A. Hutte Consultatiebureau inzake beroepskeuze, studie keuze, leermoeilijkheden, opvoedingsproblemen. Inlichtingen omtrent onder- zoeken worden kosteloos ver strekt dagelijks gedurende de kantooruren aan het secreta riaat en Woensdagavonds van 7—8 uur. Consult bij den Directeur: Maandag 13 uur. rijnsburgerweg 3 Telefoon 24819 en 23278. (Lid v. h. Ned. Inst. v. Pract. Psychologen). 16 Ma BM'er. met eert. origon, als nieuw snelle zeiler Maho nie Kajuitmotorboot, zeer mooi, geheel compleet, lang ca. 7 meter met Citroënmotor K. J. Rademaker, Stations weg 19 Meppel. De N.V. H. J. v. d. PLAATS EN ZONEN te Voorschoten vraagt een volslagen' Aanmelden dagelijks Rouwkooplaan 4 ZONDAG 11 MEI, geeft iets fijns, kiest een Mayonnaiseschotel uit ruime keuze. Nieuwe Rijn 28, Tel. 21707, Leiden Avondtoilet verplicht EINDBAL 1946/47, Zaterdag 17 Mei a.s. sr. Stadsgehoorzaal Muzikale medewerking: MARTIN ERICH en zijn orkest A'damj HEERENGRACHT 100 Bezorging op. Moederdag tel. 21935 RIOESCHWEG 21 telefoon 21098 LEIDSCHE SCHOUWBURG op DONDERDAG 8 MEI 1947 geeft de Tooneelvereeniging TOT IEDERS GENOEGEN één Tooneelavondopgevoerd wordt Tooneelspel in drie bedrijven. Prijzen der plaatsen Loge f 1Parterre f 1Baignoire f 1 tweede rang 50 ct.; Galerij 50 ct. Aanvang 8 uur 's avonds. Kaartverkoop Donderdag 8 Mei a.d Schouwburg 10—1 uur Uw leverancier van GRIND, DUINZAND, SCHERPZAND, KOOLAS, ZWARTE GROND, COM POST en voor ander vervoer is: Expeditiebedrijf J. Paardekooper, Prins Hendriklaan 26, - OEGSGEEST. Verpleegster vraagt terstond een kleine KAMER zonder pension, omgeving Acad. Ziekenhuis Tevens een paar SCHILDERIJEN te koop. Brieven aan het Bureau van dit Blad ond^r No 6240 voor dag en, nacht. Hulp van werkster ged 1 a 2 d. p. w. aanwezig. FRANKE, v. Deventerlaan 40 Voorburg. ALBERT HEIJN vraagt een leeftijd 1518 jaar, prettige werkkring en goed loon. Persoonlijk aanmelden in het filiaal Doezaüfcraat, Leiden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllliilliiiii GEVRAAGD voor filiaal met woning zeer geschikt voor 2 zusters of moeder met uochter Alleen zij, die hun woning beschikbaar stellen, komen hier voor in aanmerking. Aanmelden dagelijks van 9—12 en 2—4 u kantoor Mare 1. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll STEUNZOLEN naar GIPSAFDRUK Speciaal maatwerk uit licht metaal Leverancier van alle Ziekenfondsen. Fa GEBR. PAES, Resedastraat 2a Tel. 23803 Leiden Op de Secretarie van het Hoogheemraadschap van Rijn land te Leiden wordt gevraagd een Jaarwedde: f 2340 tot f3240 plus de verhogingen volgens Rijksregeling en kindertoelage f 90f 150. Ervaring op het gebied der overheidsadmini stratie vereist Op zegel ge stelde sollicitaties met uitvoe rige toelichting en opgave van diploma's binnen 10 dagen na het verschijnen van "dit blad aan Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland te Leiden, Breestraat .59 Afd. LEIDEN Secretariaat, Driftstraat 80. op VRITDAG 9 MEI des avonds om 8 uur in het Federatie- huis, Gerecht 10. Als punt van de behandeling staat op de agenda: De stand der contractonderhandelingen. Bezoekt allen deze zeer belangrijke vergadering Er volgt geen convocaat. HET BESTUUR. Woonruimte. Proc -houder ener bank, ge. huwd ponder kinderen, zoekt 2 kamers met keuken op nette stand te Leiden of Oegstgeest Nadere inlichtingen bij: J. J. G. DE OLER, Rijnsburger- weg 154, Leiden GEVRAAGD Gevraagd flinke hulp in de huishouding, werktijd van halfnegen tot 5 uur. Mevr. Bleuzé, Apothekersdljk 27. Accordeon met niet meer dan 80 bassen door leerling k contant te koop gevraagd. Brieven met merk en prijs Bur. van dit Blad No. 4222 k. Gestoffeerde étage of twee kamers (met) zonder pension. Lelden of omstreken te huur gevraagd, door echtpaar met studerende zoon. Brieven Bur. v. d Blad No. 5608 k. H Ré presentabel, beschaafd en energiek echtpaar met pen- slonbedr.jf. zoekt cafe te pachten, liefst biljartzaak met recht van koop, Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 5612 k. AANGEBODEN Briljant. Wil moderniseren Uw verouderde sieraden. Het monteren en zetten van edel stenen geschiedt dooi le klas i vakmensen VertrouWo adres: Ringen huls, Morsstraat 9. Tel 24920 B Zomermantel, maat 42, (maatwerk) prima staat cn kort bontmanteltje, mooi mo del te koop. J. de Wlttstraat 35, Te koop een goed onder houden studiepiano. tegen bill prils. Te zien na 7 uur. Maurltsstraat 69. B Te koop AV.A.L.O. motor- bakfiets. open laadbak, zonder gebreken en loopt prima. Brieven worden niet beant woord. 2e Loosterwee 46. Hll- 1 legom. B Te huur aangeboden, per 1 Juni, 1 of 2 kamers, op le I stand, bij het Station Met of zonder pension. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 5611 k. Kano's. Te koop 1- en 2- persoons peddel- cn zellkano's Jachthaven „De Trekvaart", H. Geljsman. Maredük 149 a DIVERSEN H Toneel. In beroepsgezel schap kunnen nog enige da mes en henen geplaatst wor den. (Worden eventueel op geleid). Tel. 23123 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SLEUTELTJES worden dagelijks opgenomen, wanneer voldoende ruimte beschikbaar is. Ze mogen hoogstens 30 woorden groot zijn (een woord maximum 12 letters) De prijs bedraagt f 1.50 bij vooruitbetaling Een bewijsnummer wordt niet verstrekt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIII

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 4