Duizenden padvinders demonstreerden voor de Prins Pasoendan proclameert de onafhankelijkheid DODEN OVERAL ONTROEREND HERDACHT Joodse terroristen bevrijden gevangenen H.M. de Koningin sprak op „heiligegrond" Franse communisten stemmen tegen vertrouwensmotie Soenda erkent Nederlandse souvereiniteit in geheel Indonesië Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 5 MEI 1947 No. 26074 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. HENNY, Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 In vrijwel alle plaatsen van ons land hebben Zaterdag indrukwekkende en diep-ontroerende „Doodenherdenkingen" en „Stille tochten" plaatsgevonden, welke op overtuigende wijze aantoonden dat het levende geslacht de tallozen, die in de oorlog door de brute kracht het leven lieten, in het hart draagt en hen nimmer vergeten zal. Men gevoelde diep behoefte hen te eren en to danken voor wat zij voor de bevrijding van het Vaderland deden. Band met „hen, die vielen" b« he' optimen 0p geesten» ge- bied. Want, ook al denkt gij verschil- bevestigd. lénd, toch kunt gij voor een gemeen schappelijk doel samenwerken met eer biediging van elkanders eigen aard. Deze eenvoudige gedachtengang, aan de dagelijkse werkelijkheid ontleend, kan ieder in zijn arbeid •vastheid geven. En nu wend ik mij tot de jongeren. Op U rust een grote taak in het ge-, zond maken van de zieke samenle ving, niet alleen in óns vaderland, maar ook in onze Westerse wereld. Versterkt de broederband met kame raden in andere landen. Leert hun problemen kennen, zodat gij ze za kelijk onder de ogen kunt zien. Maakt zelf uw plannen en voert ze uit langs democratische weg ieder op eigen wijze. Met de warmte van mijn hart sta ik achter U. Als ik dan uit mijn eigen levensovertuiging iets, tegen u mag zeggennieuwe volken en nieuwe vuren, het Christendom practisch in toepassing gebracht over de breedte en door de diepte des levens. En tot mijn gehele volk zeg ik: laat ons op deze dag aan de gevallenen plechtig beloven voorwaarts te gaan en te werken, ieder op de plaats, waar hij gesteld is, aan de vernieuwing van ons vaderland. Honderden waren naar de „Woeste Hoeve" aan de Rijksstraabiveg tussen Apeldoorn en Arnhem gekomen, om ge tuige te zijn yan de plechtigheid, waar- in H.M. de Koningin het woord voèrde. Tal van autoriteiten waren daarbij aan wezig. Onder hen bevond zich de Mi nister van Marine, de heer J. J. A. Schagen van Leeuwen. Even na drie uur arriveerde HM. de Koningin bij het Gedenkkruls, waar naast de vlag halfstok wapperde. In Haar gezelschap bevonden zich Haar Commissaris voor de provincie Gelder land, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford; mevrouw L. F. de Beaufort, Dame du Palais; mej. Tellegen, direc trice van het Kabinet der Koningin; jonkvrouwe Röell, mej- mr. J. C, M. M. Geldens en drs M Kohnstamm van de particuliere secretarie van H.M. Terwijl de vorstin voortschreed tussen de rijen, hief een koor van vier Apel- doornse mannenzangverenigingen, het „Wilt heden nu treden" aan. Intussen naderden twee kinderen van Apeldoorn- se slachtoffers, Truus de Jong en Paul Borgers, met een groot bloemstuk van H.M., dat zij, daarbij door de Koningin geholpen, neerlegden aan de voet van het kruis. Het koor zong vervolgens het lrEcce quo modo moritur". Daarna begaf de Koningin zich naar de microfoon voor het uitspreken van de gedenkrede, wel ke met behulp van luidsprekers werd overgebracht. Deze rede luidde onge veer a)$ volgt: REDE VAN H.M. DE KONINGIN. Voor de tweede maal na de bevrijding' van ons vaderland komen wij op de derde Mei tezamen om hen, die in de oorlog gevallen zijn. een ogenblik met elkander te gedenken. Dit is de dag van nationale bezinning, de bron, waaruit opvolgende geslach ten kracht zullen putten tot het in nationale eensgezindheid verwezen lijken van de taak, die ook de geval lenen voor ogen stond: de vernieu wing van ons volksbestaan. Hier, bij de „Woeste Hoeve", sta ik op heilige grond, op één dier ontelbare plaatsen over de gehele wereld verspreid, waar zij, die voor vrijheid en gerechtigheid streden, het óffer van hun leven heb ben gebracht. Onze gedachten gaan naar hen uit, vol eerbied en ontzag voor hun strijd en de geestelijke en lichamelijke folterin gen. welke zij hebben doorstaan. Wij denken aan het gemis en verdriet van hen, die zij vereenzaamd achterlieten. Gij, die hier thans staat met rouw in uw hart, weet, dat zeer velen in ons volk oprecht warm en menselijk met u voelen. Moge gij thans en altijd God's troostende liefde ervaren. Ik ben over tuigd. dat ik handel in de geest van allen, die het offer van hun leven brachten onder onze bondgenoten, onze eigen strijdkrachten, onder de mannen en vrouwen van het verzet en de slacht offers van het schrikbewind en oorlogs geweld, door hier geen woorden van lof en bewondering te spreken. Niet door hen op een hoog voetstuk te plaatsen en daardoor afstand te scheppen tussen hen en ons, eren wij hen. Het komt er juist op aan, dat geen kloof ontstaat tussen hen, die vielen en ons, die hun taak moeten voort zetten. Wij moeten aan hen denken als zijnde temidden van ons en vra gen: wat verwachten zij, dat wij doen zullen? Hoe kunnen wij hun voet stappen drukken? Zij zullen ons antwoorden, dat wij ons niet ter neer mogen laten slaan door de teleurstelling, die gevolgd is op de te hoog gespannen verwachtingen, wel ke wij allen van de na-oorlogse tijd hebben gekoesterd. Te simpel hebben wij ons gedacht het herstel van een wereld, welker ontreddering voor de oorlog reeds duidelijk aan de dag was getreden. Wii hebben een opgave on derschat, waarin wij, oudere generatie, als wij het ruiterlijk erkennen, reeds toen hebben gefaald. Wij moeten op nieuw beginnen en de jongeren vragen ons te helpen. Allereerst moeten bij dezen de teleurstelling en verbittering overwonnen worden, die zo vele ouderen en jongeren bevangen houdt. Deze doen hen allen en voortdurend zien naar het ontoereikende in deze tijd en belet hen oog te hebben voor het goede, dat daar naast eveneens aanwezig is. Laten wij uitgaan van de nuchtere werkelijkheid „ons volk is heel arm geworden". Er- is nog steeds een ontstellend gebrek aan kleding en huisraad. Het tekort aan woningen zet een domper op het dage lijkse leven, vooral van talloze huis vrouwen; het belet vele jonge mensen een gezin te stichten. Maar er is ook een andere zijde aan de werkelijkheid- In onze havens, in de» fabrieken, in de mijnen, in de landbouw en het verkeer en op vele andere gebieden worden iedere dag opnieuw, in eerbied voor een gemeenschappelijk doel, persoons- en groepsbelang ondergeschikt gemaakt aan wat het belang ran ons land vraagt. Daar randt men de samenwerking, die ons economische en sociale leven kan herstellen en daar wordt reeds veel ver wezenlijkt van wat de gevallenen voor ogen stond. Zoekt wat u samenbindt, 6 MEI. Zon op: 5 03 uur; onder 20.M uur. Maan op: 21.55 uur; onder 5.40 uur (14 Mel L.K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 4.43 en 16.59 uur (Springtij). Daarop klonk het door allen gezon gen „Wilhelmus". De Koningin begroet te toen de Min. van Marine, die namens de regering een grote krans bij het ge denkteken legde. Vervolgens legde de Commissaris der Koningin in Gelder land een krans. Ieder kreeg daarna ger legenheid een bloemenhulde te bren gen, waarvan zeer velen gebruik maak ten. Inmiddels onderhield de vorstin zich met verscheidene familieleden van om gekomen verzetslieden. Te ongeveer halfvier keerde H.M. naar 't Loo terug. Van de in andere plaatsen gehouden herdenkingen noemen wij die in de Rid derzaal te Den Haag, welke bijgewoond werd door Prinses Juliana en Prins Bernhard. Daarbij voerde prof, mr. R. Kranenburg het woord. Bij de verschei- DE ITALIAANSE KOLONIËN. Italië wil lid worden van de Verenig de Naties en deel hebben aan het be heer der V. N. over zijn voormalige ko loniën. aldus de Italiaanse vertegen woordiger te Parijs. „Wij aanvaarden in beginsel een be heer van de V. N. over de Italiaanse koloniën, doch in aanmerking genomen de belangen van de-Italiaanse bevolking, in deze koloniën, in het bijzonder in Tripolitanlë, zijn wij van mening, dat wij ten minste het recht hebben opeen groot aandeel in dit beheer, daarom willen wij een actief aandeel hebben in de algemene vergadering van de V.N.", aldus Quaroni. denheid der staatkundige en geestelijke stromingen zullen wij, nooit vergeten, wat ons in de bange jaren samenbond: de grote historische traditie van gees telijke vrijheid en de liefde voor ons vaderland, aldus spr. Duizenden namen 's avonds deel aan de -stille bedevaart naar de Waalsdor pervlakte, de plaats waar zo vele ille gale-werkers voor de Duitse executie pelotons het leven lieten. Velen werd de ontroering te mach tig, vooral toen om 8 uur twee minu ten stilte in aeht genomen werd; ge volgd door het „Wilhelmus".. Op een duintop woei halfstok de Nederland se driekleur. Zaterdagavond om kwart over zeven begaven zich 3000 personen, w.o. 800 na bestaanden van gevallen illegale wer kers. in stille tocht naar de Erebe graafplaats aan de Zeeweg te Bloemen- daal, ter herdenking van de aldaar be graven verzetslieden. Na een hoorn signaal van de padvinders werden twee minuten stilte in acht genomen. Er wer den bloemen op de graven gelegd, waar na de stoet zich weer in beweging zette naar het punt van uitgang te Bloemen - daal. Duizenden Amsterdammers bezoctften in een lange stille optocht vier fusil ladeplaatsen van de hoofdstad, zo was het ook op de Grebbeberg in Arnhem, waar men zich 'begaf naar het Aiiborne- monument bij de Rijnbrug, te Nijmegen, Rotterdam, Margraten en overal elders, waar door middel van toespraken en het neerleggen van bloemenkransen een on vergetelijke hulde werd gebracht aan onze dooden. Ook zijn in verschillende steden monumenten of gedenktekenen onthuld. Het is ons helaas niet mogelijk om van alle plechtighed«$i verslag uit te brengen. Het zü genoeg te verklaren, dat opnieuw deze „Dodenherdenkin gen" de sterke band bevestigd hebben tussen ,hen, die vieden" en degenen, die door hun toedoen het leven mochten behouden. Wettelijke bescherming van het uniform? Duizenden padvinders, en welpen, af komstig uit alle delen van het land hebben Zaterdagmiddag een demon stratie van hun vaardigheid in het „spel van verkennen" op de A.D.O.- sportterreinen te Dep Haag gegeven. Prins Bernhard en de leden van de nationale padvindersraad zagen kam pen inrichten, seintorens bouwen door de zeeverkenners, fleurige spelen van welpen en demonstraties met door „raketten" aangedreven zweefmodel len van de luchtverkenners. Een grote band van trommen en hoornblazers zette aan deze demonstratie luister bij. De Prins hield een hartelijke toe spraak tot de jongens en zeide o.a., doe lend op de weer tot stand gekomen Na tionale Padvindersraad: „Alles wat de eenheid van ons volk op gezonde 'wijze bevordert, kunnen wij hartelijk toe juichen". De Prins sprak zijn voldoe ning uit over het tot stand komen van de raad, die de activiteit der verschil lende padvindersorganisaties coördi neert. Tijdens een persbespreking met de Nationale Raad, die aan de demonstra tie vooraf gingen, werd vooral naar vo ren gebracht, dat de organisaties met gebrek aan leidsters en leiders te kam pen hebben. Prins Bernhard, sprak de wens uit, dat vele jonge mannen en vrouwen zich in leidende functies aan de padvinderij zullen gaan wijden. De gestelde eisen zijn niet licht en aan de opleiding van het leiderscorps wordt zeer véél aandacht besteed. De Prins zeide voorts doende te zijn om het padvindersuniform wettelijk be schermd te krijgen. Het zyn juist de z.g. „wilde" padvindersclubs. die de or ganisatie voor de oorlog vaak in discre- diet brachten. Door bescherming van het uniform zou 'zulks in de toekomst voorkomen kunnen worden. De padvinderij hier te lande telt 2700 groepen, waarvan 1700 voor Katholie ke verkenners en 1000 algemene groe pen. Er zyn in totaal 140,000 leden. De N.P.V. telt 17,000 welpen, 24000 verkenners. 2200 voortrekkers en 4500 leiders. De Katholieke organisatie telt 30,000 welpen, 35,000 verkenners, 4000 voortrekkers, 9000 leiders en 1500 aalmoezeniers. In totaal zjjn er 150 zeeverkenners groepen waarvan 80 RK. en 25 lucht- verkennersgroepen, waarvan 8 R.K. Van vele dezer groepen zijn afgevaar digden ter demonstratie getogen. Zij hebben de Prins, die Koninklijk Com missaris van beide organisaties is, har telijk toegejuicht en het Wilhelmus toe gezongen. „HEBT U EEN SIGARENBANDJE?" „Hebt u een sigarenbandje?" Deze vraag, gesteld door een zoontje van ten Staphorster wethouder, moest de Engelse ambassadeur Sir Neviïe Biand bij een bezoek aan dit dorp ontkennend beantwoor den. Hij beloofde echter een paar te sturen. Dezer dagen ontving het jongentje een pakje met siga renbandjes! Het mooiste exem plaar draagt de handtekening van Winston Churchill 251 gevangenen ontkomen Britse soldaten en politiemannen in geheel Palestina zijn gealarmeerd voor een klopjacht op tweehonderdachten- twintig Joodse en Arabische gevange nen, onder wie ongeveer tachtig Joodse verzetslieden die gisteravond ontsnapt zijn uit de gevangenis te Acre in Noord- Palestina, daartoe in staat gesteld,door een aanslag van de Irgoen Zwai Leoemi De Britse soldaten hebben order ont vangen zonder waarschuwing te schie ten op elk voertuig, dat een bevel tot stoppen niet opvolgt. De aanslag werd uitgevoerd door Joodse verzetslieden, die in een jeep en een militaire vrachtauto kwamen aan rijden en voorzien waren van geweren, mortieren en springstoffen. Zij bezetten het gebouw van een Turks bad, dat a^ui een der gevangenismuren grensde en veroorzaakten door het tot ontploffing brengen van explcsiva een gat in de ge vangenismuur, waardoorheen de gevan genen konden ontsnappen. Tegelijker tijd werd een aanval met mortieren ge daan op een kazerne van de zesde Britse luchtlandingsdivisie ten Noorden van Acre en werden Britse manschappen bij Haifa in een hinderlaag gelokt Wegen en bruggen in do omtrek van de gevan genis waren tevoren ondermijnd. Officieel is medegedeeld, dat van de 550 gevangenen er 251 wisten te ont snappen, namelijk 120 Joden en 13J Ara bieren. Een der ontsnapte Joden was geen politiek gevangene, doch een we gens moord op zijn zuster tot de strop veroordeelde. Bij de verzetsdaden van gisteravond zijn in totaal dertien Joden en een Ara bier om het leven gekomen, terwijl ze ven Joden gewond werden en vijf Britse soldaten en een Britse ambtenaar licht gewond raakten. Zes Joden vonden de dood bij de aanslag op de gevangenis, namelijk twee van de aanvallers en vier, die uit de gevangenis trachtten te ont snappen. Een der omgekomen aanval lers bleek gekleed te zijn in de" uniform van kapitein van de Britse genie. Ver der vond mep nog de lijken van twee Joden bij onderzoek in de auto's, waar mede de aanvallers gekomen waren. De vijf andere doden aan Joodse zijde vie len door het vuren van de Britse man schappen die bij Haifa in een hinder laag waren gelokt en beschoten werden. De zeven gewonde Joden trof men even eens aan bij de auto's, waarmede de plegers van de overval op de gevange nis gearriveerd waren. De Irgoen Zwai Leoemi heeft aan de pers een mededeling doen toekomen, waarin wordt gezegd: „Wij zijn er in geslaagd onze krijgsgevangenen te be vrijden". In twee van.de grootste bioscopen te Tel Aviv zijn gewapende leden van de Irgoen de kablne van de filmoperateur binnengedrongen en hebben een oproep op het doek doen verschijnen. Jonge Joden werden hierin aangespoord actief deel te nemen aan de strijd tegen de Engelsen. Door middel van een luid spreker werd omgeroepen, dat het niet de V. N. doch de wapens zijn die over het lot van Palestina zullen beslissen. De communistische ministers ontslagen. Gisteren is in de Franse assemblèe gestemd over de vertrouwensmotie, door Ramadier 'gesteld. Deze werd aanvaard met 360186 stemmèn en 62 onthoudingen. Zoals te verwachten was, stemden socialisten en MAP voor. de communis ten tegen. De comministische ministers zagen in dit tegenstemmen geen reden, uit de re gering te treden, maar de socialisten eisten hun uitsluiting en ook de rege ring besloot de premier te verzoeken de communistische ministers te vervangen. Ramadier heeft dientengevolge de communistische ministers ontslagen. Een desbetreffend communiqué zegt: „De heer Ramadier, premier heeft kennis genomen van het stemmen der communistische ministers in de natio nale vergadering en hij heeft kennis ge nomen van het feit. dat dit stemmen een breken van de ministeriële solidariteit heeft betekend. De heer Ramadier dankt de communistische ministers voor de steun, die zij hem in het verleden heb ben gegeven. Het kabinet verzoekt de president van de republiek voorlopig de portefeuille van nationale verdediging toe te ver trouwen' aan de heer Yvon Delbos, de portefeuille van arbeid aan de heer Ro bert Lacoste en de portefeuille van we deropbouw aan de heer Jules Moch". Thorez had als vice-president geen portefeuille, Georges Maranne. de communistische minister van volksgezondheid, die lid van de raad van de republiek is en daar om formeel niet tegen de regering heeft kunnen stemmen, is afgetreden uit soli dariteit met zijn ontslagen collega's. De kabinetsraad had voorts besloten de president van de republiek te verzoe ken om de speciale opdracht, waarmee communistische vice-premier Maurice Thorez belast was, toe te vertrouwen aan de andere vice-premier. Henri Feitgen. President Auriol heeft zijn goedkeu ring aan deze besluiten gehecht. Gistermiddag is op het voornaamste plein van Bandoeng tijdens een massa meeting waaraan 5090 personen deelnamen, de onafhankelijkheid van Pasoen dan 'geproclameerd. Veertien sprekers uit verschillende Soendancse steden voerden hierbij het woord met als eerste Soerio Kartalegawa. b. De inkomsten uit alle welvaarts bronnen, zowel als van de bodem van de Negara Pasoendan zullen uitslui tend worden gebezigd ten behoeve van de Ned.-Indische Unie'. Voorts zal de Soendanese staat de grondrechten der bevolking erkennen (democratie, vrijheid, godsdienst, rech ten der minderheden). 509 T.R.I. OFFICIEREN GEDOOD? Gistermiddag heeft dr. Koestomo, secretaris van de Pasoendan-partij, zijn mededelingen, dat Soendanese strijd krachten in opstand waren gekomen tegen de TH.I.. bevestigd. Naar hij verklaarde, zijn aan de zijde der Pasoendan in gevechten met' de T.R.I. reeds 509 TR.I.-officieren gedood. De voorzitter van de Pasoend an-be- weging, Soeria Kartalegawa, zeide: „Begin April werden alle Soendanese officieren van de T.RJ. teruggeroepen naar Djogjakarta, terwijl aan de de marcatielijn de Soendanese soldaten door Javaanse werden vervangen". Pasoendan wenste zijn doel te berei ken zonder bloedvergieten. Met betrekking tot het voorgestelde plebisciet zeide Kartalegawa: „Het moet onder controle van de Nederlanders en de V. N. gehouden worden, ook in het Republikeinse Soenda-gebied. Nu de massa-meeting is gehouden, kan Soenda als een staat worden beschouwd". Tot dusver zijn nog geen onderhan delingen met de Republiek geopend. Massa-meeting te Bandoeng HEILIGE WIL VAN SOENDANESE VOLK 1. De Partai Ra'jat Pasoendan roept als <le heilige wil van het Soendanese volk de onafhankelijkheid uit van de Negara Pasoendan. binnen de federa tieve unie als de enige oplossing voor zijn politieke toekomst. 2. Zij verzet zich krachtig tegen de inlijving van de bevrijde gebieden in de Republiek. 3. Met aandrang verzoekt zij om de organisatie van een volksstemming als in de Republikeinsche gebieden. 4. zy verklaart Bandoeng tot hoofd stad van Negara Pasoendan. 5. Loyale medewerking bij de terug keer van fabrieken en plantages van niet-Indonesiërs naar de wettige eige naren. 6. Zij verzoekt de erkenning van de voorlopige regering in de bevrijde gebie den na een succesvolle volksstemming. 7. Zij verzoekt voor deze voorlopige regering dezelfde status als van de re-' gering van Oost-Indonesië. 8. Zij kiest tot leden van de voorlo pige regering van de Negara Pasoendan Raden Mahhamed Soeria Kartelagawa als president, en dr. Raden Koestomo als formateur. De andere leden van het kabinet zullen in verband met. hun eigen veiligheid nog niet bekend worden ge maakt. De proclamatie bevat voorts vijf pqn- ten voor een onmiddellijk met de Ned.- Indische regering af te sluiten over eenkomst. Om. wordt hierin het vol gende bepaald: a. In afwachting van de voltooiing van de nieuwe constitution ale orde ning zal de bestaande constitutionele toestand van het Koninkrijk der Ne derlanden en dientengevolge de Ne derlandse souvereinitèit over geheel Indonesië, zowel als de voorziening ten aanzien van de betrekkingen met het buitenland worden gehandhaafd. BINNENLAND. De Volkskunde-commissie der Kon. Ned Akademie van Wetenschappen heeft tot haar voorzitter benoemd prof. dr. G. van der Leeuw, oud-mlnlster van O., K. en W. Het Ned. Jongelingsverbond zal op 14 en 15 Mei as. zijn 94ste algemene ver gadering te Den Haag houden, waartoe de deelnemers uit alle delen van het land met extra treinen en autobussen naar de residentie zullen worden vervoerd Het 3-jarig zoontje van de familie Hazelager te Bussum kreeg van een zware expeditie-vrachtauto van de firma B. een klap waardoor het ventje zwaar gewond werd. Kort daarop ls hij overleden. De Ned. Ver. voor vrouwenbelangen en gelijk- staatsburgerschap houdt te Zwolle op 17 en 18 Mei een congres. Onder enorme belangstelling van alle lagen der bevolking heeft op 21 April te Samarinda de begrafenis van 81 slacht offers der Japanse bezetting met militaire eer plaatsgevonden. Onder de aanwezigen waren alle plaat selijke civiele en militaire autoriteiten. De nieuwe burgemeester van Den Haag zal ln een buitengewone vergadering geïnstalleerd worden op Vrijdag 6 Juni te 3 uur. Na een hevig vuurgevecht met de politie zyn twee-en-twlntlg personen, die zioh schuil hielden op een boerderij, als verdacht betrokken te ztyn by de schiet partij 'bij Palermo op Sicilië op 1 Mei, ge arresteerd. BUITENLAND. Athéense bladen melden, dat een af deling van 800 man uit Joego Slavlë het dorpje Kastenoessa, nafiy de Joegoslavische grens ls binnengedrongen, 50 inwoners werden gedood en een 50 hulzen in, brand gestoken. Vee werd door de Indringers weggevoerd. Bij Nlcoya, ln het Noord-Westen van Costa Rlca Midden-Amerlkals een vliegtuig van de binnenlandse dienst In 7lammen opgegaan. De 10 pasagiers en de bemanning kwamen om het leven. -Het Amerikaans militair bestuur heeft een verzoek van de communistische party in Beleren om fusie met de socialis tische eenheidsparty geweigerd. In een officiële Britse verklaring wordt medegedeeld, dat de leden van de kampstaf van het concentratiekamp Ravensbrueck zijn geëxecuteerd. Radio Moskou meldt, dat een nieuwe staatslening van 20- milliard roebels voor het herstel en de ontwikkelingvan het economische leven is Uitgeschreven. De lening zal na 20 laar afgelost zijn. Dit is de tweede dergeiyke lening die na de oor log ls uitgeschreven. Zevenhonderd gevangenen zijn in op stand gekomen ln de militaire afdeling van de gevangenis te Leavenworth ln de Amerikaanse staat Kansas door de weige ring der blanke gevangenen aan dezelfde tafels te eten als de neger-gevangenen. Een gevangene werd gedood, zes gewond. Opgetreden werd met traangas, waardoor ten slotte de opstand werd onderdrukt. Een conferentie van de sociaal-demo cratische partij te Beriyn heeft een reso lutie aangenomen, waarin een werkdag van acht uur en een werkweek van vyf dagen wordt geëist voor alle arbeiders, vanwege de door ondervoeding veroor zaakte zwakte. Een Italiaans driemotorlg vliegtuig ls tegen de hangar van het vliegveld Turijn gevlogen. De piloot en twee arbei ders van het vliegveld vonden de dood. Vier leden der bemanning en een andere arbeider werden zwaar gewond. BU een spoorwegongeluk ten Noorden van Brisbane zijn 4 personen omgekomen en werden meer dan 60 gewond. Aan Helnrloh Mann. de thans ln Amerika, wonende Duitse schrijver en winnaar van de Nobelprys voor literatuur, ls tér gelegenheid van zyn 76ste verjaar dag door de Berlljnse universiteit het ere doctoraat aangeboden. De staat Rynland-Palts in de Franse zone van Duitsland heeft ter gelegenheid van de opening van Marx' geboortehuls als museum postzegels met zyn beeltenis uitgegeven. Shawcross zegt: of Labour of dictatuur. „Indien de Labour-regering in haar huidige politiek zou falen, zal een to talitair stelsel, communistisch of fascis tisch, aan Groot-Brittannië worden opgelegd", aldus de Britse procureur- generaal, sir Hartley Shawcross, in een redevoering te Eiland (Yorkshire). Shawcross achtte het een volkomen mis vatting van velen, dat alleen een tory- regering een Labour-regering zou kun nen vervangen en het socialisme slechts door de particuliere onderneming en het laisser faire-stelsel zou kunnen worden vervangen. De sociaal-democra tie in Groot-Brittannië en Europa vormt het enige bolwerk tegen het communis me of nog erger, het fascisme, aldus Shawcross, Voor de arbeiders was het van belang niet te streven naar het om hoog stoten van de lonen doch van de productie. Shawcross had opgemerkt, dat de conservatieven zich verkneukel den, wanneer zij vernamen van niet of ficiële stakingen en absenteïsme. Indien de arbeiders wilden deelnemen aan de ontwikkeling van de industrie, moesten zij tevens de verantwoordeiykheid dra gen voor hetvoorkomen van anarchie in hun vakverenigingen en het verze keren van de maximale productie. Door niet-officiële stakingen en ab senteïsme speelden de arbeiders de con servatieven in de kaart zonder het te beseffen. HAVENARBEIDERS VAN GLASGOW GAAN WEER WERKEN. De havenarbeiders van Glasgow heb ben met 1936 tegen 340 stemmen beslo ten zo spoedig mogeiyk het werk weer te hervatten. Zes weken geleden werd het werk neergelegd wegens het ontslag van „overbodige arbeiders". Een legermacht der V.N. GEEN OVEREENSTEMMING. In een rapport der militaire-stafcom- missie der V.N- worden de principes uit eengezet, welke als basis moeten dienen voor de oprichting van een internatio nale troepenmacht voor „het bewaren of herstellen van de vrede"- De commissie is het eens over de noodzakeiykheid om een troepenmacht op de been te brengen, die in alle de len der wereld snel kan optreden. Al leen de vijf grote mogendheden zullen aanvankeiyk troepen leveren, maar zon der hun eigen troepenmacht in verhou ding tot de bijdrage aan te'vullen. Men is het echter niet eens over de toepas sing van dit principe. De vorming der internationale 'troepenmacht wordt op gehouden door vier belangryke me ningsverschillen tussen de Sovjet-Unie en de Westelyke mogendheden. Deze zyn: 1. Welke troepen elk lid der V.N. zal by dragen. 2. Of er een tydslimiet moet worden gesteld" voor het terugtrek ken der troepen, nadat de operaties te gen een aanvaller zyn beëindigd. 3. Of er door elk land bases voor de troepen beschikbaar zullen worden gesteld. 4. Waar de nationale contingenten der troepenmacht moeten worden gelegerd. Ten aanzien van het eerste punt is de Sovjet-Unie van mening, dat de gro te vijf een geiyk aantal troepen, vlieg tuigen en oorlogsschepen moeten bij dragen, daar anders „bepaalde staten voordeel zouden hebben en dit met de voor allen gelyke status in stryd zou zyn". De andere mogendheden staan op het standpunt, dat een styf vasthouden aan gelqke bydrage onuitvoerbaar is. De Sovjets stonden ook alleqn in hun eis, dat er een tydslimiet moet worden vastgesteld voor de aanwezigheid der troepen in enig gebied, nadat de opera ties geëindigd zyn. Zy stelden een pe riode van dertig tot negentig dagen voor. De Westelyke mogendheden ver klaarden, dat de Veiligheidsraad hier over een besluit dient te nemen. De vitale kwestie, welke bases elk land aan de V.N. beschikbaar zou stellen, vormde eveneens een moeiiyke obstakel- De Westelyke mogendheden geloofden, dat de internationale troepenmacht de ga rantie moet ontvangen, dat bases zul len worden verleend, wanneer deze no dig zyn. De Sovjet-Unie geloofde ech ter, dat dit in het huidige stadium niet voor bespreking in aanmerking kwam. De Sovjet-Unie stelde voor, dat de na tionale contingenten voor de strijd macht der V.N. „binnen de nationale grenzen" zullen worden gelegerd. De Westelyke mogendheden wensten de troepen gelegerd ln alle gebieden, „waartoe men wettehjk rechtop toe gang heeft". Ministers Beel en Jonkman te Karatsji. De ministers Beel en Jonkman zyn gisteravond per vliegtuig te Karatsji aangekomen. Hedenmorgen zouden zy doorreizen naar Batavia. Generaals Kruis en Spoor te Bandoeng. Luit.-gen. Kruis is, vergezeld van luit.-gen. Spoor en dr. P. J. Koels, op zqn tournée te Bandoeng gearriveerd. MOUNTBATTEN CONFEREERT. De onderkoning van Voor-Indië, burggraaf Mountbatten, heeft gisteren met Gandhi;NPandit Nehroe en Djin- nah, ieder afzonderiyk, een onderhoud gehad. Gandhl heeft, naar verluidt, later op eert gebedsbyeenkomst verklaard, dat de onderkoning geklaagd had over mis leidende berichten in de kranten en zqn vurig verlangen had te kennen ge geven, dat Voor-Indië een vredelievend en verenigd land zou mogen worden. Mountbatten had verklaard, dat hy naar Voor-Indië was gekomen om op 30 Juni 1948 de macht op vreedzan*» manier aan de Voor-Indiërs over te dragen, aldus Gandhi.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1