„Revolutie is op West-Java uitgebroken" Ministers Beel en Jonkman heden vertrokken Stalin pleit voor samenwerking mei de Y. XI. Problemen WEERBERICHT Vele afslachtingen vonden reeds plaats Mei een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 3 MEI 1947 No. 26073 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 67055 Een wereld vol problemen! Nauwelijks is de conferentie van Moskou afgelopen zonder practische resultaten maar met hoop in het verschiet, mag men Stalin geloven of wederom vraagt een kwestie de aandaoht, die langzamerhand ook is uitgegroeid tot een wereld-pro bleem: Palestina. De Verenigde Naties zijn daarvoor in bijzondere zitting bijeengekomen. Zelfs een Salomo-oordeel schijnt in deze aangelegenheid geen oplossing meer te kunnen brengen, want beide partijen staan zo fel tegenover elkaar, dat geen van beide tot wijken bereid is, onverschillig voor de gevolgen van hun houding. Dientengevolge lijkt deze ne-< telige kwestie onoplosbaar Het begin is reeds weinig belovend geweest. Zoals bekend heeft Engeland slechts het mandaat, dit land door de voormalige Volkenbond verleend, terug gegeven, het overlatend aan de V. N. om nu te beslissen, wat er verder moet gebeuren. Het staat daarbij voor de in stelling van een commissie om een uit gebreid rapport uit te brengen aan de eerstvolgende zitting der V. N. in Sep tember a.s. Verder wilde het nu niet direct gaan. De Arabische landen dach ten ex evenwel anders over en kwamen bij monde van Egypte met het voorstel om Palestina tot een zelfstandige staat te verklaren. Dat zou natuurlijk, waar de Arabieren verreweg tot een Arabisch heid zijn, Palestina tot een Arabisch land hebben gemaakt. Waar omtrent de algemene positie der landen in dit vraagstuk feitelijk nog mets bekend was, werd aldus een vraag opgeworpen, die terstond enig licht zou werpen op de houding, die zou worden aangenomen. En zo is het geschied: de sovjet-combinatie schaarde zich achter de Arabische Liga, terwijl ook enkele Zuid-Amerikaanse landen zich daarbij aansloten! Toch heeft Engeland de eerste ronde gewonnen, want het Ara bische voorstel is tenslotte verworpen. De commissie zal er nu wel komen, met. dat valt reeds bij voorbaat te voorspel len, straks een meerderheids- en een minderheidsrapport Aan de tweede vraag is men thans begonnen: in hoeverre de Joodse in stanties gehoord zullen worden en zo ja, op weke wijze. Hier vindt Engeland, dat blijkbaar niet veel voelt voor Joodse inmenging, Amerika tegenover zich, waardoor de kans groot is, dat de Jo den in dit opzicht wel iets zullen be reiken. En dan volgt het Egy ptisch-Engels geschil, hetgeen eveneens een heet hangijzer belooft te worden. Het wereld-parlement behoeft voorlo pig niet te vrezen voor te weihig werk! Intussen begint het falen van Moskou zich al af te tekenen. Zoals te voorzien was, is het eerste gevolg, dat onderhan delingen zijn aangeknoopt om te komen tot een nog nauwer verband tussen de Britse en Amerikaanse zones, waarbij ook Frankrijk, dat zich steeds afzijdig had gehouden, nu zal worden betrokken. Tengevolge van de kolen-overeenkomst in het voordeel van Frankrijk is dit land thans geneigd om met de Weste lijke mogendheden mee te doen, in wier economisoh vaarwater het nu eenmaal is beland. Voor de sovjets is dat een weinig plezierig vooruitzicht, dat de Russen niet tot grotere medewerking zal aansporen. Inmiddels is Frankrijk weer eens in een crisis terecht gekomen, die een be slissend stempel kan drukken op de Franse politiek van de eeste jaren. On verwachts hebben de communisten zich als gevolg van een staking in de auto industrie, die aanvankelijk werd afge keurd, doch tenslotte toch werd aan vaard, gekeerd tegen de loon- en prij zenpolitiek van het kabinet Ramadler. Hoezeer duidelijk is, dat loonsverhoging op dit ogenblik zou uitlopen op inflatie, met alle gevolgen van dien, vooral voor de arbeiders, kiezen de communisten paPtij voor de stakers Op zich zsf is dat een goedkoop gebaar, want zij kun nen weten, dat er in het parlement toch geen meerderheid voor te vinden zal zijn, maar de gevolgen De regering stelt zioh terecht op het standpunt, dat, als de communisten in dit opzicht tegen de regering stemmen of zioh van stemming onthouden, de coalitie verbroken is. Zullen socialisten en M.R.P. dan alleen een regering dur ven vormen? De linkse vleugel der so cialisten zal daartegen ongetwijfeld be zwaren maken en zo is er het gevaar van splitsing onder de socialisten, het geen de communisten, die hun invloed zagen dalen, maar al te graag zouden zien. En gebeurt dit niet, dan dreigen Frankrijk stakingsconflicten, waarvan omvang en betekenis niet zijn te over zien. Hier ziet men nog eens overduidelijk de gevolgen van een samengaan met de communisten, die in wezen immers een politiek voeren, die volkomen in strijd is met de Westerse begrippen van de mocratie, die zij liefst zo spoedig mo gelijk zouden willen vernietigen en ver vangen door hun dictatuur, gelijk wij, democraten, dat aanvoelen. Tot overmaat van ramp voor Frank rijk doorkruist de strijd om de Gaulle de toch reeds zo ingewikkelde situatie. Diens actie drijft de socialisten er toe om bevreesd te zijn voor een samengaan met de M.R.P. alleen, ook al heeft deze partij officieel afstand van De Gaulle genomen. Een zeer moeilijke periode is voor Frankrijk aangebroken ZACHTER De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk ochtendmist. Overigens wis selend bewolkt met hier en daar nog enkele regenbuien. Matige wind tussen Oost en Zuid. Hogerej temperaturen. 4 MEL Zon op: 5.07 uur; onder: 20.08 uur. Maan op: 19.26 uur; onder: 5.06 uur (5 Mei VM.). Hoogwater te Katwjjk-aan-2See te 3 36 en 15.54 uur (5 Mei 4.11 en 16.26 uur). Wél of géén Nederlandse interventie? 'Onze correspondent t^Batavia seint: De zegsman van Soerio Kartalegana verklaarde dat de revolutie is uitge broken op West Java. De Soendanese volkswoede bereikte haar kookpunt doordat Djokja Soendatroepen over bracht naar midden-Java en Suma tra en er Javaanse troepen voor in de plaats stelde. Een en ander Is oor zaak dat in het Soendagebied reeds vele verwoestingen en afslachtingen hebben plaats gevonden. Honderdduizenden mannen van het asoenda-volksleger, geholpen door leden van Laskar Rajat'en Hitzboehlah, vech ten een guerilla-oorlog tegen de TH.I., die tracht de mannen van Lashar te ontwapenen- Er zun gevechten in Djokja aan de gang. Antara meldde gisteren dat er gevochten wordt in Garoet en dat ver der schermutselingen plaats vinden te Tjitjeroah, Hadoepoegoer, Ladjekolot. Cheribon. Tjilatjap en Poermokarto. oerio zeide. dat de Soenda-opstand tegen de overheersing van Djokja is ge boren uit dezelfde tegenzin, welke de drijfsveer was van de Djokja-revolutie van 1945 tegen de overheersing van Ne derland. De Pasoendan-vlag is wit-groen-wit. Wit betekent: voor God. Groen: voor de Islam en voor de welvaart van Pasoen- dan Onze correspondent voegt aan het be richt nog toe: Mijn persoonlijke mening is dat de opstand nog maar net begonnen is. Het Soenda-volk vreest een grote af slachting en tast in het donker om trent het Nederlandse standpunt. SOENDANEZEN WILLEN ZELFBESCHIKKING. „Voor veertien en een half millioen Soendanezen is. nu het accoord van Linggadjati is ondertekend, het ogen blik gekomen hun lot in eigen hand te nemen. Art. 4 van dit accoord stelt het Soendanese volk in de gelegen heid een federale staat te vormen bin nen het geheel van de Ver. Staten van Indonesië. Zo luidt het manifest, dat door de Pa- soendan-partij wordt verspreid. Hierin wordt er tevens op gewezen, dat de Soendanezen geen separatisme willen, doch het recht opeisen over zichzelf te beschikken. Alle Soendanezen worden opgeroepen de vrije staat. „Pasoendan" te stichten ten einde te verhinderen, dat de Soendanese natie van de aarde verdwijnt. In een ander pamflet, dat door de Soendanese jongeren wordt verspreid, wordt gezegd, dat de Soendanezen het recht hebben hun cultuur taal en recht spraak te bewaren. DE MENING VAN GENERAAL SPOOR. Luit.-generaal S. H. Spoor heeft in een exclusief interview met de U.P--corre spondent Richard Applegate te kennen gegeven, dat opstandige Soendanese troepen geen hulp kunnen verwachten van de Nederlanders, daar zulke hulp op grond van de overeenkomst van Linggadjati is uitgesloten. Het Nederlandse leger krijgt zijn or ders van de regering, en de regering is. middels Linggadjati, gebonden vrede en welvaart te bevorderen en te bescher men binnen het door ons bestreken ge bied. zo zeide generaal Spoor voorts. „Het lijkt dus wel heel onwaarschijnlijk dat wij zouden interveniëren in schijn baar zuiver binnenlands-politieke pro blemen in het binnenland van Java". „Wij zün volkomen bereid en in staat wet en orde te handhaven bin nen onze demarcatielijnen, maar wij kunnen niet daarbuiten optreden in zuiver binnenlandse kwesties", zo meent de opperbevelhebber. Ons Blad zal Maandag 5 Mei verschij nen als op Zaterdag. Onze bureaux zullen die dag tot 1 uur geopend zijn. DE DIRECTIE. Dodenherdenking in de Stadszaal. In verband met de onzekere weers omstandigheden heeft het Comité vooruitzichten, heeft het Comité besloten de plechtige herdenking der gevallenen hedenavond niet op het Picterskerkplein, maar in alle zalen der Stadsgehoorzaal te doen plaats vinden. De aanvangstijd blijft 7 uur. V Onderhoud met Stassen. In een onderhoud, dat generalissi mus Stalin op 9 April met de republi keinse candidaat voor het Amerikaan se presidentschap, Harold Stassen, had, heeft Stalln gepleit voor meer samenwerking tussen de beide landen, ongeacht hun economisch systeem, doch hij waarschuwde, dat, als de wil tov samenwerking niet aanwezig' zou zijn, evenals met Duitsland 't geval was, dit een oorlog tot gevolg zou kunnen hebben. - Stalin verklaarde, dat het verschil tussen de economische systemen van beide landen een harmonische samen werking tussen hen niet hoeft te ver hinderen. „Wij hebben geen oorlog te gen elkaar gevoerd en de Sovjet-Unie is dit ook niet van plan. Als wij tijdens de oorlog konden samenwerken, waar om dan ook nu niet?" „Wanneer een der partijen niet wil samenwerken", zo zeide Stalin, „bete kent dit, dat een aanval dreigt". Stalin zeide, dat de USSR met Duitsland had kunnen samenwerken even goed als met leder ander land, doch Duitsland wilde niet en het gevolg was oorlog. Toen Stassen er de nadruk op legde, dat de samenwerking wederzijds moet zijn, verzekerde Stalin plechtig, dat de Sovjet-Unie wil samenwerken Verschillende malen werd de dis cussie met vuur gevoerd. Stalin ver klaarde: „Laat ons niet wederzijds onze systemen becritiseren. Ieder heeft het recht zijn eigen systeem te vol gen en de geschiedenis zal uitmaken welke het beste is. Sommige mensen noemen het Amerikaanse systeem monopolie-kapitalisme. Wij zullen geen samenwerking bereiken, als wij elkaar uitschelden en voor propagandistische doeleinden becritiseren. Ik ben geen propagandist, doch een zakelijk man. Toen wü met Roosevelt samenkwa men om oorlogskwesties te bespreken, scholden wij elkaar niet uit, wij werk ten samen en slaagden er in de vij and te verslaan." 6talin toonde zich hoopvol gestemd ten aanzien van de vooruitzichten op een vreedzame ontwikkeling van de atoomenergie. Hü verklaarde zich be wust te zijn van de grote verschillen In standpunt, die er tussen de V. S. en de USSR zijn, doch hij sprak dé hoop uit, dat men op de duur tot overeen stemming zal komen. Hij zeide van me ning te zijn, dat internationale controle zal worden ingesteld ten van groot be lang zal zijn. „Het vredelievend gebruik van de atoomenergie zal grote techni sche veranderingen brengen en wat het gebruik voor oorlogsdoeleinden betreft, dit is een probleem, dat op de duur tot het geweten van de mensheid zal spre ken en dit misbruik zal worden verbo den, zo besloot Stalin. Wallace contra Truman. In zijn eerste redevoering die hij op zijn tournee door de V. S. hield, heeft Henry Wallace gewaar "huwd, dat „iedere poging, Europa te „.vingen zich militair aan de zijde der V. S. te scha ren hetgeen de volgende fase zal zijn volgens de Truman-doc trine een ca tastrophe, geweld en bloedvergieten in Europa ten gevolge zal hebben. Wallace herinnerde er aan, dat hij voor zijn bezoek aan Europa de Tru- man-doctrine aanviel, die de wereld het stelsel van vrije onderneming wilde op dringen door economische superioriteit en militaire macht. Griekenland en Turkije waren de eerste toepassing van de doctrine. Frankrijk de volgende. Ko rea en China misschien de derde en vierde. Wallace noemde de conferentie van Moskou een mislukking, daar alle hoop op succes vernietigd werd, toen president Truman zijn 400 millioen dollar-kruistocht tegen de Sovjet-Unie aankondigde en duidelijk liet uitkomen, dat Amerika een worsteling tussen vrij heid en het Russische communisme onvermijdelijk achtte. De Palestijnse kwestie. Met 8 tegen 3 stemmen en 3 onthou dingen stemde de commissie van orde der VN tegen toelating van een verte genwoordiging van het Joodse bureau op de plenaire zitting der algemene verga dering. De Sovjet-Unie. TsJ.-Slowakije en Polen stemden voor, terwijl Equador, Brazilië en Honduras zich van stem ming onthielden. Met 11 tegen 0 en 3 onthoudingen nam de commissie vervolgens een Amerikaans voorstel aan om de zaak naar de po litieke commissie der vergadering te verwijzen. De Sovjet-Unie, TsJ .-Slowa kije en Polen onthielden zich. Het Amerikaanse voorstel bedoelt de Joodse verzoeken aan de politieke com missie in overweging te doen geven. De ze commissie zo udan zelf een beslissing kunnen nemen en hetzij de vertegen woordigers horen of bepalen, dat zij door de voorgestelde commissie van onder zoek zullen worden gehoord. Sir Alexander Cadogan. (Eng.) merk te ten aanzien van het voorstel van Austin op, dat. als de verschillende or ganisaties. die geen regering vertegen woordigen. het recht wordt gegeven aan het werk van de politieke commissie deel te|nemen, het duidelijk moet wor den vastgesteld, dat zij niet deelnemen aan de besprekingen over de procedure. Radar-waarschuwings apparaat. Naar de „New York Herald Tribune" meldt, wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een nieuw radar-apparaat, waarmee vliegtuigen kunnen worden uitgerust. De piloot wordt door dit ap paraat tijdig gewaarschuwd voor ieder obstakel, hetzij een berg of een ander vliegtuig, dat zich op zijn weg bevindt. De uitvinder van dit apparaat, Howard Hughes, verklaarde, dat het binnen 5 maanden in alle vliegtuigen van de „Transworld Airlines" zal worden ge plaatst. Om 6.05 uur naar Indonesië. „Of we deze plaatsen zullen bezoeken hangt van de omstandigheden af", aldus mr. Beel- De minister-president onderhield zich geruime tijd met gezagvoerder G. Bax, die de NL 304 van de Netherland Go vernment Air Transport naar Batavia zal vliegen. Voor zijn vertrek schreef mr. Beel in het KLM-gastenboek: „Ik ben van trots vervuld over de prestaties van de KLM". Om vijf minuten over zes kwam het toestel van de grond los- Vijf ministers en een oud-minister waren hedenochtend vroeg reeds in het passagerestaurant van Schiphol. Minister-president dr L. J. M. Beel was reeds om kwart voor vijf gearri veerd; tien minuten later reed de auto van de minister van Overzese Gebieds delen. mr. J. A. Jonkman, voor de douaneloods Indië. Behalve deze twee ministers, die tezamen met oud-minister J. W. Albarda en dr. H. M. Hirschfeld, die als financieel-economlsche adviseurs meereizen en mr. Th. H. Bot van de af deling voorbereiding staatsrechterlijke hervormingen van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen voor een oriëntatiereis naar Indonesië vertrekken, waren aanwezig lt. kolonel A. H J. L. Fiévez. Minister van Oorlog, kapitein- luit. ter zee J. J. A. Schagen van Leeu wen. Minister van Marine, de heer L. Neher, Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en prof. C. P. M. Rom- me. voorzitter va nde Tweede Kamer fractie van de K.VP. Voorts waren vele familieleden, o.w. het dochtertje van mi nister Beel aanwezig. De minister-president zeide te ver wachten, dat de reis c.a. drie weken zal duren. „Ik kan in dit stadium na tuurlijk geen verklaringen afleggen" - aldus dr. Beel. Dr- Beel zeide. dat behalve Java ook bezoeken aan Makassar op Celebes en Pontia- nak op Borneo op het programma staan. NIEUWE JAPANSE GRONDWET. Heden is de nieuwe Japanse grondwet van kracht geworden, die 'n stevige wet telijke encadrering verleent aan de democratische regeringsvorm in Japan. De nieuwe grondwet ontneemt de keizer zijn vroegere grote bevoegdhe den en stelt vast, dat zijn positie nu ontleend wordt „aan de wil van het volk. waarbij de souverelniteit berust". De uitvoerende macht berust bij het ka binet, doch dit is „in zijn geheel ver antwoording schuldig aan de Landdag". De minister-president wordt benoemd „uit de leden van de Landdag", en de meerderheid der ministers moet even eens gekozen worden uit dit lichaam. De Landdag zelf bestaat uit twee door het volk gekozen Hulzen het Huis van Afgevaardigden en het Hoo- gerhuis. Het kablnet-Josjida treedt nu 6 Mei a.s af. BINNENLAND. Ongeveer 50 leden van de Tweede Kamer hebben gisteren een bezoek ge bracht aan de Wieringermeer. om zich van de toestanden aldaar od de hoogte te stellen. Gistermiddag heeft de minister van O, K en W.. dr. J. J Glelen. in het gemeentemuseum te Den Haag de ten toonstelling „Nederland In oorlogstijd" geopend. Een gezelschap Zwitserse automo bilisten, dat een clubrels door West- Europa maakt, zal onder leiding van de KNAC ook een bezoek aaii ons land brengen. Woensdag a.s. brengen zij een bezoek aan de bollenvelden. De Britse luchtmaarschalk sir Shol- to Douglas, is voornemens binnenkort met zlln echtgenote een particulier be zoek aan Nederland te brengen. Sir Sholto Douglas Is opperbevelhebber ln de Britse zóne ln Duitsland en Brits vertegenwoordiger ln de geallieerde be stuursraad te Berllln. Met Ingang van 1 Mei J.l. is aan mr. A. M. Joekes te Den Haag op zlln ver zoek eervol ontslag verleend als lid van het College van RÏJksbemlddelaars, onder dankbetuiging voor de door hem als zo danig bewezen diensten. Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap aanvaard over Internatio nale rally van kampeerde:*die onder auspiciën van de NT.K.C. van 1 tot 10 Augustus gehouden wordt ln park Groe- nendaal te Heemstede ter gelegenheid van het 8e congres van de „Internatio nal Federation of Camping clubs". Enige duizenden buitenlandse toeris ten-kampeerders zullen aan deze rally deelnemen. Onder leiding van de directeur der Buitenlandse economische betrekkingen, mr. S. Th. J Teppema. zal zich dezer dagen een delegatie naar Berllln begeven ten einde onderhandelingen te voeren over een handelsovereenkomst met de Russische zóne ln Duitsland. Dr. J. A. Nederbragt, oud-burge meester van Voorburg. Is bestemd om n de plaats van de heer A Th. Lamping deel ut te maken ~van de commlssle-De Visser, welke belast ls met het Instel len van een onderzoek naar de gedra gingen van de Nederlandse militaire mis sie ln Duitschland. Op 16 Mei a.s. zal de ..Provisional Maritime Consultative Council" te Pa- rlls ln vergadering bijeenkomen. De Ne derlandse afgevaardigden zijn mr J. J. Oyevaar. Directeur-Generaal van Scheep vaart; mr C. J. M. Schaepman. hoofd directie verkeer en gxte rivieren van het ministerie van Buitenlandse Zaken en de heer J. F. v. Hengel, vertegenwoordi ger van het Directoraat-Generaal van Scheepvaart te New York. De vakgroep personenvervoer langs de weg, afdeling touringcars, voorzitter de heer FArke te Enschede, organiseert 21 en 22 Mei a.s. te Amsterdam'ln Kras- napolsky een congres voor touringcar- ondernemers, waaraan ongeveer 600 per sonen o.a. uit België. Luxemburg en Ne derland. zullen deelnemen. Bij K.B ls de generaal-majoor der artillerie. Ir M. Tans, territoriaal bevel hebber Nederland, benoemd tot gouver neur der residentie De secretaris van de Stichting Her stel Zeeland 1945 de heer D van Heyst, heeft medegedeeld dat de mogelijkheid van een gedeeltelijke overplaatsing van „De Schelde" van Vllsslngen naar Bres- kexis zeer groot ls. Een 9-J jongetje geraakte op de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam, onder de motorwagen van de N.Z.H.T. en werd op slag gedood, De FransNederlandse commissie, welke belast ls met het bespreken der ten uitvoerlegging van het. ln November 1946 getekende. FransNederlandse culturele accoord. ls gisteren te Parijs bijeengeko men. B. en W. van Den Haag stellen de Raad voor aan de Ver. „Het Residentie- Orkest" voor 1947 een subsidie van ten hoogste f. 155 000 toe te kennen, waarin niet begrepen de bijdragen van het Pen sioenfonds van het Residentie-Orkest. Het door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie verstrekte bericht betreffe»- "e de Nederlandse verliezen ge durende de oorlog moet nog aangevuld worden met die betreffende de gesneu velden en vermisten der Ned. Koopvaar dij. Dat bedroeg 2600. Het aantal gesneu velden en vermisten der Kon. Marine was 3000. BUITENLAND. Het secretariaat van de Belgische koning deelt mede. dat het rapport der commissie aangaande het gedrag van de vorst eind Mei zal verschllnen. De American Federation of Labor en het Congress of Industrial Organisations hebben heden eikaars voorstellen voor een fusie der twee vakorganisaties verworpen, dooh zij besloten ten aanzien van arbei dersvraagstukken samen te werken en na verloop van tUd plannen uit te werken voor een fusie. Schulnd. die tijdens de bezetting van België door de Duitsers secretaris generaal van Justitie was. ls veroordeeld tot 5 Jaar gevangenisstraf en 1 millioen francs schadevergoeding aan de staat. Een Italiaans militair transport vliegtuig ls bil de landing op het vlieg veld van Turlln op een hangar neerge stort. Twee personen kwamen om het leven, vllf werden gewond De hangar en eenlge vliegtuigen gingen ln vlammen op. (UP.) Een woordvoerder van het Poolse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat Polen een nota tot de Britse regering heeft gericht, waarin wordt gevraagd, waarom die regering nog steeds het optreden ln het openbaar van de „Poolse regering te Londen" tolereert. Naar vernomen wordt, ls het ver trek van de Belgische prins regent naar de Belgische congo, vastgesteld op 1 Juli. Wigny. minister van koloniën, zal reeds op 20 Juni vertrekken. De Franse regering zal een credlet van 6 millioen francs ter beschikking stellen voor de eerste opvoering van to neelstukken van Jonge schrllvers Een explosie ln. een staalfabriek ln Newcastle ln de Amerikaanse staat Dela ware heeft vele slachtoffers geëist. Twaalf personen werden naar het ziekenhuis ver voerd. Jan Bat'a, de Tsjecho-Slowaakse schoenmagnaat. wie collaboratie ten laste ls gelegd ls veroordeeld tot gevan genisstraf van vllftlen Jaren, verlies van burgerrechten en verbeurdverklaring van zlln goederen ten gunste van de staat. Paia. de Duitsgezinde Tsjechlsohe fabrikant, wiens ongemotiveerde klacht de tragedie van Lldlce teweegbracht, ls door het Volksgerechtshof te Praag tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Zbn medeplichtige kreeg 20 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1