Palestina heden voor de Yereenigde Naties Toekomst voor boeren onzeker Regeeringsplannen tof steun aan Klein-bedrijven WEERBERICHT Drie hoofdkwesties Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 85ste Jaargang MAANDAG 28 'APRIL T947 Nd. 26058 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 De directeur van den Akker- en Wei- flebouw, ir. H. T. Tjallema, heeft het een en ander verteld over zijn visie met betrekking tot de huidige situatie en de toekomst van den kleinen boer. Hij legde er den nadruk op, dat de Jdeine boer door den oorlog wel de grootste klappen gehad heeft, al is de huidige toestand van velen niet zoo slecht. Voor den oorlog combineerden vele kleine ondernemingen met een veredelingsbedrijf. Toen de krachtvoer- toewïjzingen steeds meer beperkt wer den en later geheel moesten vervallen, verloren deze bedrijven een aanzienlijk deel van hun inkomstenbronnen en daarbij ontbrak de grond om het be drijf om te zetten in de richting van bodemproductie. Om het hoofd boven water te houden was de kleine boer wel gedwongen, zwarte prijzen te rekenen. Hierdoor was men gedurende den oor log ook weer in staat, bepaalde lasten af te lossen, al is er ook veel schijn winst gemaakt doordat bedrijfskapitaal vrij kwam wegens het verdwijnen van den varkens en kippenstapel. Aan den anderen kant werd de toestand weer ongunstiger, doordat de oogst beperkt werd en de kunstmestpositie gaandeweg verslechterde De positie van den klei nen boer blijft wankel, vooral bij de zeker te verwachten prijsdaling. De toekomst met betrekking tot de dierlijke productie, waarop het kleine bedrijf ten slotte gebaseerd was, is nog niet te overzien. Maar de heer Tjalle ma was to dien aanzien niet optimis tisch, gezien de ontwikkeling in Ameri ka en Canada, waar men zich steeds meer hierop gaat toeleggen. In Enge land zal dat vermoedelijk ook wel het geval zijn. Onze boterafzet staat er zeer slecht voor, gezien de Nederlandsche kostprijs. Voor kaas en melk zijn de vooruitzich ten wat beter. Ten aanzien van onzen tuinbouw is het echter zeer onzeker gesteld. In hoever in de pootaardappe- Marshall thuis. President Truman en duizenden toe schouwers hebben den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, Marshall, verwelkomd bij zijn aankomst uit de Sovjet-Unie. Truman zeide, dat hij zeer tevreden was-over het werk, dat Marshall tijdens de conferentie had gedaan. Hij was er zeker van dat wanneer Marshall heden avond zijn rede gehouden had voor de Amerikaansche radio het Amerikaansche volk eveneens tevreden zou zijn. Marshall dankte voor deze vriendelijke woorden en zeide later, dat zijn reis naar Moskou zeer belangrijk was geweest en dat hij niet slechts gedaan had wat hem het beste leek voor de Vereenigde Sta ten. maar voor de geheele wereld. President Truman heeft later een ge heime conferentie gehouden met Mar shall en de republikeinsche en democra tische fractieleiders. Deze conferentie duurde 1 uur en 50 minuten. Marshall verklaarde tegenover ver slaggevers, dat hij een beeld had gege ven van den internationalen toestand zooals deze zich te Moskou had ontwik keld. Op de vraag, of hij hierover opti mistisch gestemd was. antwoordde hij: „De tijd alleen zal het leeren". Naar verluidt, zou Marshall hebben laten uitkomen, dat hij tijdens de on derhandelingen met de Sovjet-Unie een consequente en onbuigzame houding had aangenomen en dat de geschilpunten tusschen de twee landen te Moskou kris tal helder tegenover elkaar gesteld wa ren- BELGISCHE MINISTER VAN JUSTITIE SPREEKT. Struye, de Belgische minister van ju stitie, heeft voor de Katholieke Volks partij een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de politieke toestand in België thans normaal is en het land een gunstige ontwikkeling tegemoet kan gaan. Met betrekking tot de koningskwestie zeide hij, dat de Katholieke Volkspartij niets prijs heeft gegeven; voor een den koning vijandig gezinde regeering is een regeering in de plaats getreden, die een correcte neutraliteit in deze aange legenheid in acht zal nemen. Wat de bestraffing der politieke de linquenten betreft, merkte spr. op, dat iedereen zich moet neerleggen bij de be slissingen die de rechterlijke macht neemt. Het gerecht zal onderscheid ma ken tusschen de groote oorlogsmisdadi gers en degenen, die slechts lichte ver grijpen op hun geweten hebben. Aan deze laatsten zal men de gelegenheid bieden wederom hun plaats in de ge meenschap in te nemen. WALLACE IN AMERIKA TERUG. Henry Wallace is Zaterdag van het Fransche vliegveld Orly naar Amerika teruggekeerd en gisteren op het vliegveld van New York gearriveerd. Aan de persvertegenwoordigers deelde hij mee: „Ik wil de bevolking van de VB. vertellen van dat prachtige, warm voelende volk, dat ik in Engeland en Europa aantrof. De vrede zit hun allen diep in het hart. Ik heb een mooie reis gehad en in Europa gevonden, wat ik hoopte er te vinden: een volk, dat als één man voor den vrede is". Wallace zal hedenavond te Washington een perscon ferentie houden en op 1 Mei voor de radio spreken. VRIJ KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog krachtigen wind uit Noord-Westelijke richting. Wisselend be wolkt met eenige regen of hagelbuien. Later afnemenden wind en minder be wolking. Vrij koud. 29 ApriL Zon op: 5.16 uur; onder: 19.59 uur. Maan op: 12.56 uur; onder: 3.46 uur (5 Mei V.M.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te Ï1.15 uur (Doodtij). len nog perspectief zit. is niet te zeg gen. Wel bestaat de neiging, meer te gaan in de richting van de suikerbieten teelt die op vochthoudenden zandgrond goed mogelijk is. Het buitenland heeft in den oorlog Aanzienlijk gemechaniseerd. Wij zijn dus gedwongen hetzelfde te doen. Bij de regeering zijn verschillende denkbeelden in studie om te pogen het peil van het kleine bedrijf op een hooger plan te brengen. Er is bijv. een denkbeeld om de kippen-houderij te reserveeren voor de kleine bedrijven. Voorts worden subsidies gegeven voor veeverbetering, voorlichting en in 't algemeen voor verbetering van het technisch peil. Langzamerhand telt Nederland reeds 9V> millioen menschen met een cultuur oppervlakte van 2*£ millioen H.A., een ongunstige verhouding. Het crediet- vraagstuk levert thans' geen moeilijk heden op, inzake emigratie, werkt de regeering, wanneer zich goede kansen voordoen, gaarne mede. Van industria lisatie is meer te verwachten. Dc conclusie van den heer Tjallema was, dat de toekomst onzeker is, ook voor de groote bedrijven. Generaal-majoor H. J. Kruis in civiel bjj'_ -ijn vertrek naar Indië. Deze „ver momming" moest, gelijk wij reeds meld den, plaats vinden omdat in Cairo, ren landingsplaats op de route naar Indië, geen geallieerde militairen meer wor den toegelaten. Generaal-Majoor Kruis neemt afscheid van kolonel J. J. L- Willingen. (Foto ANP-Vnd.) RAMADIER LAAT SOMBERE KLANKEN HOOREN. In een te Millau (Z.W.-Frankrijk) gehouden rede heeft de Fransche pre mier, Paul Ramadier, te kennen gege ven, dat Frankrijk in de positie ver keert van een man. die nog juist het hoofd boven water kan houden. „Als we niet volhouden, verdrinken we". Ramadier verklaarde niet pessimis tisch te willen zijn, maar hij achtte het einde van de moeilijkheden nog niet in zicht. Het meest zorg baart de produc tie. Hulp van buitenlandsche arbeids krachten blijft geboden, daar de Fran sche mijnwerkers en andere arbeiders de grenzen van productiviteit bereikt hebben. Japansche verkiezingen. De sociaal-democratische oppositie is de sterkste partij geworden in de Ja pansche Tweede Kamer. Zij vermeerder de haar aantal zetels van 99 tot 140. De leider der partij, tesoe Katajama, heeft de vertegenwoordiging van zijn partij in de regeering verzocht. De liberalen kregen 137 en de demo craten 124 zetels, terwijl de rechter zij de 261 zetels veroverde- De moeilijkhe den tusschen de beide rechtsche partij en worden ernstiger. Generaal MacArthur, geallieerd op perbevelhebber in Japan, heeft het Ja pansche volk gelukgewenscht met de overwinning der „gematigde" linksche partijen en de verwerping van uiterst linksch. De gezondheidstoestand in Duitschland. Volgens de artsen der geallieerden, die in dienst zijn van de bezettingsautori teiten in Duitschland en een tocht door de Sovjetrussisme zone hebben gemaakt is de gezondheid aan de winnende hand in den strijd, die in Duitschland wordt gestreden tegen de gevolgen van een zwaren winter, de slechte behuizing cn de moeilijke voedselomstandigheden. V/el is waar bevindt zich een groot gedeelte van de stadsbevolking in een onbe^red1.- genden gezondheidstoestand en nemen de teekenen van ondervoeding toe, r aar van hongersnood in den r»n, dien daar gewoonlijk aan gegeven wordt, is geen sprake. aldus brigade-commandant Strelley Martin, Ongeveer tweederde der sterfgevallen, hebben betrekking op ouden van dagen en menscnen. die aan organische ziekten lijden. Alle soorten besmettelijke ziekten (influenza, typhus, buiktyphus) zijn op tuberculise en sy philis na vergeleken met het vorig jaar afgenomen- Martin Bormann in Egypte? Agenee France Presse meldde, dat of ficieel bekend was gemaakt, dat de Egyptische politie Martin Bormann, de rechterhand van Hitier, gearresteerd heeft. Dit is echter onjuist. Reuter zegt dat in Egypte naar Bormann wordt ge zocht en dat de meest uitgebreide maat regelen zijn genomen voor zijn arresta tie. Er zou n.l. gegronde reden zijn voor het vermoeden, dat hij zich daar zou ophouden.' Hij zou zich bij Joden heb ben aangesloten, die naar Palestina wil den. M.R.P. steunt De Gaulle niet. Maurice Schumann, voorzitter van de MRP (progressief katholiek), heeft verklaard, dat zijn partij, de op een na grootste van Frankrijk, de nieuwe be weging van generaal De Gaulle, de „Rassemblement du peuple francais" niet zal steunen. De MRP wenscht Frankrijk niet in twee vijandige kam pen verdeeld te zien. Demonstratie Congres van het N.V.V. FUSIE MET E.V.C. ONAANVAARD GEACHT. Op een door bijna 5000 deelnemers bezocht demonstratiecongres van het N.V.V.in de Apollohal te Amsterdam onder praesidium van den N.V.V.-voor- zitter E. Kupers, sprak de tweede voor zitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, over: „Geen fusie, wat nu?" Na diens toespraak werd een reso lutie aangenomen, waarin het congres als zijn oordeel uitspreekt, dat het ka pitalistische stelsel gekenmerkt wordt door .periodieke economische crises, be- staansonzekerheid en ellende voor de menschheid, in het bijzonder voor den arbeider. Het congres stelt in de reso lutie vast, dat het NV.V. steeds heeft gestreefd naar een algemeene politiek van onafhankelijke, niet confessioneel verdeelde vakbewegingen en er reeds tijdens de bezetting naar gestreefd heeft te komen tot een fusie van de groote vakcentrales. Het congres is van oordeel, dat het oprichten van een 4de vakcen'rale, de E.V.C., organisatorisch overbodig cn sociaal verwerpelijk was. Het con gres stelt vast, dat een fusie met de E.V.C., onaanvaardbaar werd geacht, omdat de E.V.C.-leiders door het uit lokken van onverantwoordelijke sta kingen blijk hebben gegeven van een ondemocratische stelling. Het congres constateert ten slotte, dat het besluit van het hoofdbestuur niet in fusie te treden met de E.V.C. met instemming is ontvangen. Nadat het hoofdbestuurslid, A. Ver meulen het woord gevoerd had over de antiduurte-actie van het N.V.V., nam het congres ten aanzien van dé loon- en prijspolitiek van het N.V.V. een resolutie aan, waarin vastgesteld wordt, dat aan de in de resolutie van het antiduurtecongres d.d. 15 October 1946 gestelde eischen o.a. voldaan is met betrekking tot het inschakelen van de vakbeweging voor het instellen van pi zencommissies en het invoeren van de productie van standaardgoederen met als gevolg prijsverlaging van ver schillende verbruiksartikelen. In de resolutie constateert het congres, dat de spanning tusschen loonen en prij zen gedeeltelijk is opgeheven als ge volg van de toegepaste looncorrectles en de invoering van het consumenten- crediet. Het congres dringt er bij de regeering met klem op aan de inschrij ving voor deelneming aan het consu- mentencrediet te heropenen en met kracht de noodzakelijke prijsverlaging ter hand te nemen. HET HANDELSACCOORD MET FRANKRIJK. Gunstig voor den Ned. landbouw. Het op 18 April te Parijs tot stand ge komen nieuwe handelsaccoord tusschen Nederland en Frankrijk, dat een loop tijd heeft van een jaar, is zeer gunstig voor den Nederlandschen landbouw, zoo wordt ons van bevoegde zijde medege deeld. Het, accoord, waarbij in- en uitvoer in evenwicht zijn. voorziet in een goederen uitwisseling, die voor beide partijen een waarde vertegenwoordigt van ongeveer 8.6 milliard francs. Nederland expor teert voor 3.786 millioen francs en im porteert voor 1-583 millioen francs aan agrarische producten. Uit Frankrijk zullen wij ontvangen fosfaten en kali. van welke voor onzen landbouw zoo belangrijke producten de posten zeer belangrijk zijn. verder ca- cao-boonen. enkele zaden, vanille en een belangrijke hoeveelheid wijn. NEKKRAMP IN MARINEKAMP TE HILVERSUM. In het marine-opleidingskamp te Hil versum is nekkramp uitgebroken. On middellijk werden door den comman dant maatregelen getroffen om uitbrei ding van deze gevaarlijke besmettelijke ziekte te voorkomen. Acht jonge man nen werden in een geïsoleerde barak ter verpleging opgenomen. Zij verkee- ren op dit. oogenblik niet in levensge vaar. De 1200 a.s. matrozen, die in dit kamp worden opgeleid zijn voor drie weken naar huis gezonden. P.R.A.-personeel bespreekt afvloeiingsvraagstuk BEVREDIGENDE RESULTATEN ZIJN BEREIKT. Onder leiding van den voorzitter, den heer H. J. Visser (Alkmaar) kwam de landelijke PR.A.-personeelsbond te Utrecht in bondsvergadering bijeen. Hoofdzakelijk liepen de besprekingen over het afvloeiingsvraagstuk. Na de bevrijding zfjn bij den opbouw van de PR.A. door het M. G. talrijke particu lieren aangezocht hun diensten te ver- leenen. In de verwachting dat de werk zaamheden ongeveer vier maanden zouden duren hebben velen, voor het meerendeel bestaande uit oud-illega len, zich beschikbaar gesteld. Van maand tot maand werd het echter een werk van jaren en steeds moeilijker werd het voor de betrokkenen om in hun ouden werkkring terug te keeren. Zij zijn intusschen ouder geworden, promoties zijn misgeloopen, anderen zijn hen voorbijgestreefd, enz. De uiter aard jonge personeelsbond heeft in middels, bevredigende resultaten be reikt. De regeering is zich bewust van haar moreele verplichtingen en er zijn toezeggingen gedaan. 'De bijzondere rechtspleging loopt op zijn eind en zal met 1 Januari 1948 zelfs officieel niet meer bestaan. Den burgemeesters is verzocht bij aanstellingen, eenige reserve te willen openhouden voor P.R.A.-menschen. Beel en Jonkman 1 Mei naar Indië? Naar wü vernemen, is het waarschijn lijk te achten, dat het vertrek van de ministers Beel en Jonkman naar Bata via op Donderdag 1 Mei as. zal plaats hebben. Heden komt de bijzondere algemeene vergadering der VN bijeen inzake de Palestfjnsche kwestie. Er zijn drie aan gelegenheden, n.l.: het Britsche verzoek om een commissie van onderzoek, het verzoek der Arabische staten om onaf hankelijkheid voor Palestina en dat der Joden-Zionjsten en niet-Zionisten om aan de besprekingen deel te mogen ne men. De groote mogendheden zijn het eens over de samenstelling van de algemee ne commissie inzake Palestina- Er zul len veertien leden zijn met als vermoe- delijken voorzitter Oswaldo Arahha (Brazilië). Vice-voorzitters zouden zijn: een Brit. een Chinees, een Columbiaan, een Franschman, een Rus, een Ameri kaan en een Voor-Indiër. Deze commissie zal rapport uitbren gen over de benoeming van een com missie van onderzoek over alle drie de kwesties. Tot dusver heeft de Sovjet-Unie of ficieel nog geen standpunt ingenomen en derhalve is niet bekend, of zfj de Arabieren dan wel de Joden wil steunen. Slechts heeft de Sovjet-ambassadeur te Washington. Novikof, te kennen gege ven. dat Palestina of onafhankelijk moet worden verklaard of onder het. beheer van de Vereenigde naties moet komen. In kringen, die nauwe betrekkingen met de Sovjet-delegatie onderhouden, meent men, dat de Sovjet-Unie nog ge kant is tegen de eischen der Zionisten, Bovendien maakt het strategisch be lang van de Sovjet-Unie in het Midden- Oosten alsmede de aanwezigheid van de petroleum aldaar mee, dat zij eerder de vriendschap van de Arabieren dan van de Joden zal zoeken. De Zionisten, zoo meent de Sovjet, staan voorts onder con- tróle van de Amerikaansche kapitalisten. In Palestina zelf duurt de terreur voort. Een Britsch politie-officier ls ge dood. Voorts schfjnen de Stern-groepen de Irgoen naar samenwerking te streven. GROOTE ROTTERDAMSCHE WERVEN OVERVOL! Hoe druk bezet de groote scheepswer ven te Rotterdam en Schiedam met binnen- en buitenlandsche opdrachten zijn. moge blijken uit het feit, dat de Holland Amerika lijn, wier schepen ge woonlijk dokken bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij of de werf Wilton-Feijenoord, wegens gebrek aan ruimte genoodzaakt is geweest haar s,s. „Volendam". dat op 14 Mei naar Indië moet vertrekken, voor revisie naar een Amsterdamsche werf zenden. Ook Volendam trok uit naar de bollenvelden, en telkenmale kon men gisteren tusschen de geurige narcissen en hyacinthen de Volendamsche kleederdracht ontwaren. BINNENLAND. Dezer dagen is in arrest gesteld de inspecteur van politie te Soerabaja Moendjadl, verdacht van collaboratie en mishandeling. Door onbekende oorzaak is de 45- jarige heer W. Barehds, uit Den Haag op den spoorwegovergang aan den Kleiweg te Rotterdam door een uit de richting Den Haag komenden trein overreden en gedood. Zaterdagnamiddag is op den Barne- veldsohen weg het 8-jarig zoontje van den woonwagenbewoner S., toen het plotseling den weg overstak, gegrepen door een motorrijwiel, bestuurd door v. d. B. uit Barneveld. De knaap werd op den wegberm geslingerd en was onmiddellijk dood. De 2-Jarige Hendrik Alvls te Leeu warden liep, toen hij een paar met kokend water, welke op de kachel stond, omver stootte, zulke ernstige brandwonden op, dat het ventje enkele uren daarna over leed. Het 2-jarig dochtertje van de familie Snoek te Laren is in een waschketel, gevuld met water, gevallen en verdronken. Prof. nu. J. van Loon, oud-president van den Hoogen Raad, die tot 2 jaar lnter- ncerlng met aftrek der preventieve hech tenis en verbeurdverklaring van een ge deelte van zijn vermogen is veroordeeld, (heeft tegen deze uitspraak een bezwaar schrift ingediend bij de hooge autoriteiten te 's-Gravenhage, belast met de elnd- beoordeeling van. de uitspraken der tribu nalen. Het 6!/£ maand oude kind van de familie de R. te Heer Hugowaard werd voorover in de wieg liggend aangetroffen. Het kind bleek gestikt te zijn. Temeer tragisch ls dit, daar het kind een twee ling-meisje was. waarvan reeds het andere in den leeftijd van 4 weken was overleden. Tijdens een tocht op de ondergeloo- pen Uiterwaarden van de Maas onder Stein verdronken eenige fraters en leden van het huispersoneel van de paters conven- tueelen te Steln-Urmond. Van eenige van de slachtoffers waren de lijken tot nu toe niet gevonden. Thans werd onder Kesse- nlch (Br.) het lijk opgehaald van den 23-Jarigen huisknecht J. P. Wik en onder Ohe en Laak XL) dat van den 22-Jarigen frater Beener uit Bunnlk. De Wateler-Vredesprijs voor 1947 ls toegekend aan den heer H. Oh. C. J. van der Mandere te Wassenaar voor al hetgeen hij steeds voor de bevordering van de vredesgedachte heeft gedaan. De minister van O., K. en W., dr. Glelen. ls door de Fransche regeering uit genood igd een bezoek aan Frankrijk te brengen. De minister ls voornemens op 8 Mei hieraan gevolg te geven en tot het midden der maand in Frankrijk te bleven. Een aantal Nederlandsche vrouwen organisaties heeft zloh met een adres ge wend tot den minister van Overzeesche gebledsdeelen, om aan te dringen op een zoo spoedig mogeiyke bevrijding van de in Indonesië geïnterneerden. Daarin wordt gewezen op het feit, dat tot nu toe in feite slechts ongeveer 12 van het In uitzicht gestelde aantal geëvacueerd is. BUITENLAND. Volgens inlichtingen uit Déensche bron heelt de Gloster Meteor het wereld record opnieuw verbeterd door een afstand van 535 km In 27 minuten af te leggen. Naar Spaak heeft medegedeeld, zullen de ouderdomspensioenen in België dit jaar van 14.500 tot 16.500 frank per Jaar worden verhoogd. Naar uit gezaghebbende bron verno men wordt, is de Britsche regeering van officleele zijde ter oore gekomen, dat in Roemenië sedert 5 Maart een campagne aan den gang is, in den loop waarvan enkele duizenden leden der oppositie zijn gearresteerd. In de Britsch -Amerl kaansohe zone van Duitschland zal deze week niet het volledige broodrantsoen gegeven kunnen worden. Men hoopt het later in te halen. In de Fransche zone ls het vetrantsoen van tweehonderd op drlehonderdtwintig gram per maand gebracht. Bij Cazals in Zuid-Frankrijk zijn twee wagons van een dieseltreln tegen elkaar gebotst, waarby een persoon om het leven is gekomen. Op 5 Mei wordt de eerste geregelde dienst voor passagiersschepen tusschen de Sovjet-unie en de Vereenigde Staten In gewijd. In Rome is een aantal menschen gearresteerd, die bij het verlaten van de kerk fascistische liederen zongen. Zij herdachten Mussolini's sterfdag. Dr. Hugo Eckener. de luchtschip- deskundlge, is naar de V.S. vertrokken. Een cycloon heeft ongeveer 5.000 hulzen in en rond de havenstad Ye in Zuld-Birma verwoest. 28 dorpen werden geteisterd. Als protest tegen het negeeren van hun salariseischen door de regeering. zal het Itallaansche rijkspersoneel den vijfden Mei een halven dag staken. Slechts het personeel der spoorwegen zal aan het werk blijven. (U.P,). De Grleksche generale staf maakt bekend dat tijdens de operaties in April tot dusverre 651 guerlllastryders werden gedood, 498 gevangen genomen, terwijl 117 zich overgaven. De verliezen van het Grleksche leger be droegen 31 dooden en 80 gewonden. B(J een ontploffing op het Chileen- sche kustvaartuig, Montemar, hetwelk met benzine was geladen, kwamen vier leden der bemanning om het leven terwyi nog 21 anderen worden vermist. De totale be manning bestond uit 36 koppen. (UP.). Een particulier Deensch vliegtuig met drie passagiers ls gistermiddag ten Noord westen van Kopenhagen neergestort. Alle Inzittenden zijn omgekomen. De internationale Jaarbeurs te Brussel is Zaterdag officieel geopend. Er z(jn 3113 exposanten uit 24 verschillende landen. De beurs zal tot 11 Mei as. duren. Hongarije heeft een aanvrage inge diend voor het lidmaatschap van de Ver eenigde Naties. Het is het eerste voor malige vijandelijke land dat om het lid maatschap der VN. verzoekt. Wat Sjahrir niet fundamenteel vindt. MAAR WIJ WEL. Sjahrir heeft in een onderhoud, dat hij met een correspondent van „Antara" heeft gehad, medegedeeld, dat het te rugtrekken van de Ned. troepen uit Re publikeinsche gebieden steeds een der hoofdpunten bij de besprekingen tus schen de beide delegaties is. Ook verklaarde Sjahrir o.a., dat van regeeringszjjde te veel aandacht wordt besteed aan art. 15 (handelende over de staats- en volkenrechtelijke positie van het Koninkrijk der Nederlanden in den nieuwen toestand van de overeenkomst van Linggad- jati, alsof dit een van de fundamen- teele kwesties is, terwijl vele andere aangelegenheden z.i. véél belangrijker moeten worden geacht. JHR. RUYS DE BEERENBROUCK SPRAK TE AMBON. Waarom niet aanhankelijkheid aan Huis van Oranje geformuleerd? Het Tweede Kamerlid jhr. Ruys de Beerenbrouck heeft in een rede voor po litieke groepen te Ambon o.a. gezegd, dat hij. ofschoon hij vrijheid en verwezen lijking van het nationale verlangen voor stond, niet kon inzien, dat dit beslist altijd een afzonderlijk staatsverband moet meebrengen. Dit moet slechts daar tot stand worden gebracht, waar het be slist vereischt kan worden geacht. Hij schetste een constructie, waarin volledig .jnerdeka", waarbij aan het behoud van de Rijkseenheid gedacht is. zou kunnen worden verkregen- „Wij moeten samenwerking hebben van vrije volken, op voet van gelijkwaar digheid en onder de opperste hoogheid van het Huls van Oranje", aldus Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Spreker drong ten sterkste aan op het herstel van de oude situatie, waarbij de ze gewesten door den Gouverneur-Ge neraal van de kroon vertegenwoordigd waren, hetgeen hij zoowel voor Indone sië als voor Nederland met het oog op het buitenland gewenscht achtte. Spreker sprak zijn teleurstelling er over uit, dat, terwijl de regeringsver klaring van Oost-Indonesie alle be langrijke vraagstukken behandelde, daarin dc kwestie van samenwerking in grooter verband niet ter sprake kwam en een positieve bereidheid voor een vaste samenwerking met aanhan kelijkheid aan het Huis van Oranje niet werd geformuleerd. LEDEN VAN DE „TIJGERKAT" GEARRESTEERD. Het Chineesche dagblad „Sin Po" meldt, aldus Aneta, dat op verzoek van enkele Indonesische inwoners van Mees ter Cornells Nederlandsche militairen een inval hebben gedaan in een huis, waar acht personen werden aangetrof fen, die in bezit waren van een stengun en revolvers. Zeven van hen werden ge arresteerd. terwijl de leider. Mahnoor, hoewel gewond, ontkwam. Zij waren al len leden van de illegale strijdgroep „Garong" (Tijgerkat). Groote mogelijkheden voor onze vliegtuigindustrie. BOUW IN LICENTIE. Op Schiphol arriveerde de heer P.A. van de Velde, mededirecteur van de Fokkerfabrieken, die een bezoek aan de Ver. Staten heeft gebracht, waar hij onderhandelingen heeft gevoerd met leidende Amerikaansche vliegtuigfa brikanten, o.a. met Douglas Hü deelde mede, dat het resultaat van zijn onderhandelingen voor ons land zeer belangrijk is. aangezien hij gunstige contracten heeft medege bracht die voor onze vliegtuigindustrie groote mogelijkheden openen. Als gevolg van de vlotte besprekingen kan men in ons land direct aan het werk gaan. Zoodra het licentie-con tract geteekend is, zullen de Ned. fa brieken met licentiebouw van vliegtui gen beginnen. De heer Van de Velde zeide zeer tevreden te zijn over het resultaat van zijn reis, vooral omdat een aanzienlijke deviezenwinst voor Ne derland het gevolg zal zijn. Er zijn voorts contracten afgesloten voor de levering van de onderdeelen der vlieg tuigen. Ook zijn besprekingen gevoerd, die volgens den heer Van de Velde ln de nabije toekomst vruchten voor onze nationale luchtvaartindustrie zullen afwerpen. Zeer geringe reismogelijkheden naar België. ER KOMEN DEZEN ZOMER GÉÉN CARNETS. Tijdens het Belgische weekend, dat momenteel door de Ned. Relsvereeniging voor haar reisleiders op het gemeen schapsoord Drakenburgh wordt georga niseerd, heeft de heer A. Haulot, Com- missdris-Generaal voor het toerisme in België, in een toespraak o.a- verklaard, dat de eerder gearrangeerde invoering van zgn. carnets voor reizen naar België van Nederland uit niet doorgaat, daar de resp. regeeringen hierover niet tot overeenstemming zijn gekomen. Het tourisme voornoemd blijft dus dit jaar nog beperkt tot het uitwisselen van een aantal groepen, terwijl voor de par ticuliere vacantiegangers de mogelijk heden zeer gering bleven. TURFVERKOOP BLIJFT ONDER CONTROLE. In verband met de afschaffing van de turf distributie, die tegen 1 April jJ. was aangekondigd, is een stroom van gegadigden naar de veengebieden ge trokken, waaronder slechts een gering aantal erkende turfhandelaren. Daarom ls besloten, dat de Brandstoffenbeschik- king op de turf van toepassing blijft, met dien verstande, dat verveners de turf niet anders dan aan de ingeschre ven turfhandelaren mogen afleveren.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1