Conferentie van Moskou is beëindigd van de Partij van den Arbeid Nederlands toekomst ligt in de mijnen Eerste Congres Emigreer in eigen land Steenkoolproductie moet van 9 tot 12 millioen ton worden opgevoerd WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 25 APRIL 1947 No. 26066 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 In November te Londen 2e ronde. De conferentie van Moskou is na 45 dagen te hebben geduurd, gisteren be sloten. Tijdens de slotbijeenkomst ant woordde Molotof op de verklaring, die Marshall den dag tevoren had afge legd over het viermogendhedenverdrag voor ontwapening van Duitschland en over het verdrag voor Oostenrijk. De Sovjetamendementen, zoo zei hij, be- teekenen geen verwerping van het be ginsel van zoo'n verdrag, maar vormen een correctie op het Amerikaansche ontwerp. Marshall's voorstel om de Oosten- rijksche kwestie naar de algemeen^ vergadering der V.N. te verwijzen, wees Molotof als „absoluut ongegrond" van de hand. Bij de bespreking van de kwestie der vermindering van bezet tingstroepen in Duitschland stelde Molotof zich op het standpunt, dat de Sovjet-Unie 200.000 man in dat land zou mogen hebben tegen Engeland en de V. S. samen hetzelfde aantal. De Sovjet-Unie is nJ. het eenige der drie landen, dat door de Duitschers bezet is geweest. De bijeenkomst eindigde met de dankbetuigingen der bezoekende mi nisters jegens de Sovjetregeering, die hun gastvrijheid heeft verleend. De ministers hebben' besloten in de maand November opnieuw bijeen te komen, ditmaal te Londen. Indien de ministers voor dien tijd nog in New York zouden zijn voor de algemeene vergadering der V. N. die voor September is vastgesteld zal nog een kleine conferentie door de vier ministers worden belegd. De speciale commissie voor Oosten rijk zal 1 Mei te Weenen bijeenkomen. Een commissie van deskundigen zal hiervan deel uitmaken, welke in het bijzonder de clausules met betrekking tot de Duitsche activa en het bezit der V- N. in Oostenrijk zal bestudeeren. Deze deskundigen zullen concrete voorstellen over deze beide onderwer pen aan de hand moeten doen. De agenda en plaats van de volgende bijeenkomst der plaatsvervangers voor Duitschland en Oostenrijk zullen via de normale diplomatieke kanalen wor den vastgesteld. Voordat Marshall zich na afloop der bijeenkomst naar het door Stalin te geven diner begaf, uitte hij zijn teleur stelling over den gang van zaken. Hij beschouwde de conferentie als een „eerste ronde". Marshall deelde mede, dat hij zoo spoedig mogelijk na zijn aankomst te Washington een openbare verklaring wilde afleggen, misschien Zondagavond via de radio maar in elk geval Maandagavond. „Wij zijn natuurUjk diep teleurge steld. dat wij er niet in geslaagd zijn het viermogendhedenverdrag en het verdrag voor Oostenrijk tot stand te brengen. Ik was my er, voor ik kwam, zeer wel van bewust, dat het verdrag voor Duitschland tijdens deze confe rentie onmogelijk was, maar wij koes terden hoop ten aanzien van het an- dére. „Het zal binnen een twee maan den niet mogelijk zijn de vorderingen, die gemaakt zijn, te schatten, aldus Marshall. „Oplossingen van deze kwes ties zijn van groot belang voor de vol keren van Europa en de wereld en daarom verwachten wij wellicht in ons ongeduld meer dan eigenlijk verwacht mag worden. Met al mijn ongeduld ge loof ik, dat wij een behoorlijke kans hebben overeenstemming over al deze moeilijke kwesties binnen redelijken tijd te bereiken, hoe ontmoedigend het huidige uitstellen van besluiten ook mag schijnen". DE KOMENDE JAARLIJKSCHE CONFERENTIE VAN DE LABOURPARTIJ. De belangstelling voor de Britsche buitenlandsche politiek zal op de ko mende jaarlijksche conferentie van de Engelsche Labourpartij waarschijnlijk i» de schaduw gesteld worden door die voor de economische plannen van de regeering en voor de publiciteit der par tij. Van de tot nog toe ingediende reso luties voor de conferentie, welke in de week na Pinksteren te Margate (Kent) zal worden gehouden, hebben namelijk 97 betrekking op plannen inzake perso neel, productie-, loon- en prijspolitiek en contröle op winsten, 43 op publiciteit van regeering en partij, terwijl slechts 45 resoluties betrekking hebben op ver schillende aspecten van de Britsche bui- tehlandsche politiek. BINNENKORT HERZIENING DER BIERPRIJZEN. Op de te Groningen gehouden verga dering van het Bureau Bierhandel en Mineraalwaterindustrie, werd o.a. be sloten en medegedeeld, dat binnenkort de bierprijzen herzien zullen worden. Voorts werd medegedeeld, dat het Rijks bureau geen toestemming geeft om ci troenzuur in limonade-gazeuse te ver werken. Toespraken van Koos Vorrink, Logeman en Vos. Onder leiding van den partijvoor zitter, den heer Koos Vorrink, opende de Party van den Arbeid gisteroch tend te Utrecht haar eerste congres, dat t/m morgen wordt gehouden. Van de leden van den Ministerraad waren aanwezig de heeren mr. P. Lief- tinck W. Drees, Ir. S- L. Mansholt, ir. H. Vos. L Neher, mr. J. A. Jonkman. De heer Vorrink begon met de stich ting van de Partij van den Arbeid in 1946 te herdenken. De stichting van de nieuwe partij was een experiment, doch het élan in de Christelijke kringen bleek zeer groot te zijn. aldus spr. Er was na tuurlijk oppositie maar de reactie daar op was. dat degenen, die gekozen had- De olietanker Samtampa. die op de Sker Rock in het Kanaal van Bristol door den storm in stukken brak. Niet alleen de 42 opvarenden doch ook de acht mannen van de uitgevaren reddingsboot kwamen in de golven om. Een lucht opname van het wrak in de nog meters hooge golven. (Foto ANP-R) den voor het democratisch socialisme, zich vaster bij ons aansloten. Daarmede is de vraag, of het experiment als ge slaagd mag worden beschouwd, bevesti gend beantwoord. De uitslag der verkiezingen, achtte spr. eenigszins teleurstellend door den drang der kiezers naar de oude poli tieke partijen. Toch zullen 150.000 Ka tholieken en een. nog grooter aantal ge- loovige Protestanten hun stem op de P. v.d. A- hebben uitgebracht. Spr. ver klaarde. dat de P. v.d. A. den princi- pieelen strijd tegen het communisme niet uit den weg zal gaan. Het partijbestuur beschouwt het als een wijs besluit van het NVV de fusie met de EVC te hebben afgewezen- Een halfslachtige politiek is koren op den molen van het communisme. Spr. deed een beroep op de Christenen en humanisten van hef oude Europa om gezamenlijk den stryd te voeren. Zon der al te veel geestdrift, doch met groot besef van de verantwoordelijk heid is tot coalitie met de KVP be sloten. Ten slotte besprak de heer Vorrink in goedkeurenden zin het beleid van ver schillende ministers. Na de buitenlandsche gasten uit Bel gië Denemarken. Engeland, Frankrijk. Hongarije. Luxemburg. Oostenrijk, Spanje. Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserland welkom te hebben geheeten, verklaarde de heer Vorrink het congres geopend. DE INDONESISCHE KWESTIE In de middagzitting werden de huis houdelijke reglementen naar den Partij raad verwezen en het aantal partijbe stuurders op 21 vastgesteld. Er volgde een uiteenzetting van oud minister J. H. Logeman, over het vraag stuk „Indonesië en Linggadjati". Ling- gadjati is, aldus spr. de akte van vrij heid voor Indonesië en-tevens een akte van samenwerking- Beide partijen moe ten aan de uitwerking hiervan stipt de hand houden en zich schrap zetten te gen alle acties tot tegenwerking in eigen land. Voorwaarden tot het afnemen van de militaire macht is een snel herstel van een normaal werkend bestuursap paraat met normaal werkende openbare diensten. De troepen worden daardoor spoedig overbodig. Indonesië heeft belang by een kracht dadige samenwerking met Nederland. Spr. betreurde de groote verdeeldheid in ons land, waardoor de regeering ge remd wordt in haar werk. Dit remmen heeft geleid tot verlies van productie vermogen. dus van volkskracht, dat ont stellend is. AANNEMING VAN TWEE RESOLUTIES. Twee resoluties werden hierop aange nomen. In de eerste wordt vreugde uit gesproken over de tot standkoming van de overeenkomst van Linggadjati en tot uitdrukking gebracht, dat de wederztfd- sche stipte uitvoering elke mogelijkheid van een gewapend conflict behoort uit te sluiten. Verder wordt de verwachting uitgesproken, dat spoedig een aanzien lijke vermindering van de wederzijasche troepenmacht kan worden verwezenlijkt. Als wij boven dit artikel het veelzeggende opschrift plaatsen: „Necr- lands toekomst ligt in de mijnen", dan doen wjj dit na de belangrijke uit eenzetting, welke wij op een persconferentie hoorden van den heer P. Gyzen, één der vertegenwoordigers van het Beheer der Ned. Steenkolen mijnen en waarin deze ons heeft duidelijk gemaakt, dat wil Nederland meer productie en dus ook meer welvaart, er meer kolen moeten komen. Zjjn met tal van redenen omkjemd betoog hield een ernstig beroep in op de werkers van Nederland om toch vooral en vooreerst to emigreeren in eigen land en waar zou dit beter naar toe kunnen zijn dan naar ons schoone Limburgsche heuvelland, waar een schat in den grond verborgen ligt, welke ons land en ons volk er weer bovenop kan helpen en die het een eerzame plaats in de rij der Europeeschc volkeren zal doen innemen Z.K.H. Prins Bernhard tijdens een bezoek aan de Staatsmijn Emma in ge sprek met den hoofdingenieur J. P. A. Dreseh (midden) en den houwer Willem Daniels. krijgen en ook in de toekomst aan de gezinnen meer huisbrandkolen verstrek ken (waarbij evenwel de rantsoeneering gehandhaafd moet blijven) dan zal de productie tot rond 12 millioen ton kolen per jaar moeten worden opgevoerd. Zou men onder de gegeven omstandigheden de distributie van huisbrandkolen geheel opheffen, dan zou 15 millioen ton be- noodigd zijn. Ten einde echter de noodzakelijk ge achte 12 millioen ton kolen beschikbaar te krijgen, heeft de Nederlandsche re geering aan het beheer der mijnen onlangs opdracht gegeven er dit jaar voor te zorgen, dat deze er ook komen. Om dit te bereiken zal het „leger der zwarte delvers" met 6000 arbeidskrach ten versterkt moeten worden. Met dit Meer kolen, meer productie, meer welvaart. Maar, zooals gezegd: dan zullen onze mijnen, welke in de jaren 19381939 een productie hebben opgeleverd van rond 13 millioen ton kolen en die daar toe ook thans nog ruimschoots in staat zijn, méér moeten produceeren. Dank zij de voortreffelijke arbeidsprestatie der mijnwerkers kon het vorig jaar- reeds weer een omzet van 9 millioen ton wor den gehaald, een resultaat waarover men van de zijde van het beheer der mynen, gezien het groot aantal weg gevallen arbeidskrachten, zeer tevreden is. Wil men echter het industrieele ap paraat weer volledig aan het draaien een goede samenwerking om te komen tot spoedig herstel van de productieve krachten en de credietwaardigheid van het land en de hoop uitgesproken, dat alle geïnterneerden onverwijld in vrij heid zullen worden gesteld. In de tweede resolutie wordt aange drongen op doeltreffende maatregelen terzake de ontoereikende of averecht- sche voorlichting der troepen, terzake het stil verzet in de strijdmacht en den burgerlijken dienst, tegen het beleid van de regeering en terzake de belemmering van de verspreiding van progressieve pe riodieken. SOCIAAL-ECONOMISCHE TOESTAND. In de avondzitting besprak minister ir. H Vos den sociaal-economischen toe stand. De nationale productie is aan merkelijk verbeterd en bedroeg in het laatste kwartaal van 1946 89 van de productie van 1938. Met een bevolkings aanwas van 10 beteekent dit nog lang niet dat we er zijn, doch in veel opzich ten zijn de verwachtingen overtroffen. Het Centrale Planbureau verwacht dat het nog tot 1951 zal duren eer de han delsbalans weer in evenwicht zal zijn en we hebben dus de eerste jaren nog credieten uit het buitenland noodig. Mi nister Vos verklaarde de politiek die ge voerd is. geheel voor zijn rekening te nemen. Spr. ziet vier wegen welke leiden naar een gezondmaking van onze nationale economie: le het leenen van nieuwe be dragen. doch het verleenen van credie ten wordt beheerscht door politieke mo tieven. De afsluiting van de overeen komst van Linggadjati zal goede vruch ten afwerpen. De 2de weg is de liqui datie van hetgeen Nederland bezit in het buitenland. 3e wanneer wij niet meer leenen dan liquideeren. dan moe ten wij probeeren om minder uit te ge ven. 4de De opvoering van de productie in eigen land. Er is altijd nog een deel van de be volking dat niet werkt en meer con sumeert dan het andere deel. Spr- be doelde het deel dat in zwarten han del doet, en leeft boven het gemiddel de van den gewonen arbeider, doch beneden het moreele gemiddelde. Wü moeten aan dat deel de middelen ont nemen om op dezen weg voort te gaan. Er worden nieuwe wegen bewandeld, die leiden naar een betere verdeeling van het nationale inkomen. De socialisatie van een deel van het bedrijfsleven beteekent een doordringen van de sociale principes in de grondsla gen van de maatschappij. doel voor oogen zal in de komende maanden het geheeie land systematisch worden afgewerkt, waarvoor men de medewerking der Gew. Arbeidsbureaux heeft ingeroepen, die er tevens op zullen toezien, dat geen arbeiders worden weg gehaald, die voor de bedrijven onmis baar zijn. In het kader van deze actie is in de komende week Leiden en om geving aan de beurt. ONDANKS KOLENGEBREK MOETEN WIJ EXPORTEEREN. Tegenover den geringen aanvoer en een permanent kolentekort doen zich momenteel de omstandigheden voor dat wij nog moeten exporteeren ook. een export echter, welke onzen landgenooten weer ten goede komt. Want ten behoeve van den wederopbouw is dringend ge brek aan hout en glas. En wij kunnen voldoende hout uit Finland en Zweden en glas uit België krijgen, maar voor deze leveranties vraagt men ons geen geld, doch kolen. Vervolgens zette de heer Gijzen uit- Nog 6000 man naar de mijnen. een, dat onze kolen ook van niet te onderschatten beteekenis zijn voor de chemische industrie, die uit kolen ver schillende zouten, zeep, bakpoeder, je never, kunstmest, ammonia en nog vele andere artikelen fabriceert. Het che misch bedrijf te Geleen-Lutterade, dat over een uitgebreid fabriekscomplex met vele laboratoria beschikt is hiervoor het aangewezen bedrijf. Vooral mi in Duitschland de che mische industrie zoo goed als uitge schakeld is, achtte de heer Gij zen het niet uitgesloten, dat, indien de Nederlandsche chemische industrie in de toekomst voldoende van kolen wordt voorzien, zij de chemische markt in Europa zal gaan beheer- schen. GUNSTIGE ARBEIDS VOORWAARDEN. Nadat de heer Gijzen nog had ver klaard, dat deze actie niet van de mij nen, doch van de regeering uitgaat en dat zij gericht is tot de arbeiders van 1835 jaar, kwam hij te spreken over de arbeidsvoorwaarden. Alle arbeiders komen 3 i 4 maanden in opleiding, waarna zij m werkverband worden opgenomen. Na één j&ar gaan zij over in accoordloon en ontvangen dan plm. 80% van het houwersloon, om na 2 jaar op 90% en na plm. 4 jaar op het volledig loon te komen. De arbeider, die op 18-jarigen leef tijd bij de mijn komt, ontvangt een loon van plm. f. 5.50 per dag, welk loon geleidelijk opklimt tot f. 7.25 per dag, hetgeen hij op 23-jarigen leeftijd heeft bereikt. Het garantieloon voor een volwaardigen houwer bedraagt f. 10.50 per dag; het gemiddelde loon voor deze arbeiders bedroeg échter in Februari j.l, reeds f. 12,61. Daarnaast genieten de mijnarbeiders ^ele emolu menten. Zoo hebben de gehuwden recht op 42 H.L. en de ongehuwden op 12 H.L. kolen per jaar. Bovendien behoe ven de arbeiders de eerste maand, als zij in dienst zjjn geen kostgeld te beta len. ontvangen zij na één maand f.35 extra plus een stel ondergoed, een paar sokken en een overhemd, hetgeen na de tweede maand wordt herhaald. Na drie maanden ontvangen zij 'n costuum gratis. Ook vallen zij ln een behoor lijke pensioenregeling, welke hierop neerkomt, dat na 32 ondergrondsche dienstjaren 70% van het gemiddeld ver diende loon wordt uitbetaald. (Voor deze regeling is de Kon. goedkeuring aange vraagd. Red.). Is de pensioengerechtigde leeftijd thans nog vastgesteld op 55 jaar, de verwachting is gewettigd, dat deze over eenige jaren tot 50 jaar zal worden teruggebracht. Naast een belang rijk aantal extra verlofdagen heeft de mijnwerker, na een bepaald aantal ja ren. recht op 18 dagen vacantie met be houd van loon. DE HUISVESTING. De huisvesftingsmoeilijkheden in de mijnstreek zijn thans van dien aard, dat men zich met deze werviagsaétle hoofdzakelijk richt tot de ongehuwden. Voor hen bestaat een goede huisves tingsgelegenheid in vrij gekomen kloos ters en in een aantal (18) gezellenhui- zen. Zij betalen hiervoor een kostgeld van f. 1.40 per dag en ontvangen daar voor uitstekende voeding, welke het vooroorlogsche peil benadert. Als be wijs hiervoor wees de heer Gijzen ons er op, dat de mijnarbeider 5200 calorieën ontvangt, terwijl het gemiddelde aantal, dat wij momenteel ontvangen, 2200 ca lorieën bedraagt. Ten einde het gemis aan huiselijk verkeer eenigszins te com- penseeren, wordt veel aandacht besteed aan de cultureel© vorming, de sportbe oefening en de ontspanning. Ook aan de geestelijke vorming der mijnarbei ders is gedacht. RH. geestelijken en predikanten houden regelmatig met hen contact. De boete van Lewis Rechter Alan Goldsborough heeft ge- last dat 2.800.000 dollars van de boete van 3.500.000 dollars, die Lewis was op gelegd in October van het vorig jaar, aan hem zullen worden terugbetaald. Lewis heeft van deze terugbetaling honderdduizend 'dollar gestort in de kas der stakende telefoonbedienden. OPNIEUW IETS MEER WIND De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest krachtigen wind tusschen Zuid en Zuid-West. Gedeeltelijk bewolkt met tijdelijk eenigen lichten regen. Iets la gere temperatuur dan vandaag. 26 April. Zon op: 5.22 uur; onder: 1954 uur. Maan op: 856 uur; onder: 1.47 u. (E.K.) Hoogwater te Katwijk-aaïi-Zee te 7.33 en 20 uur. BINNENLAND. Op 1 Mei a.s. zal 's morgens om 11 uur ln de Waalsohe kerk aan het Noord- einde te 's-Gravenhage een rouwdienst worden gehouden naar aanleiding van het overlijden van Koning Christlaan van Denemarken. Op de eerste werkvergadering van het Oost-Indonesische parlement ls tot eerste waarnemend voorziter gekozen mr. Blnol en tot tweeden waarnemend voorzitter Abdoellah Doeng Mapoedjl. Gistermiddag brak brand uit ln de met riet bedekte woning van den manden maker W. Samuel „Op 't Hof" te Waal wijk. Aangewakkerd door den feilen wind stond het woonhuis spoedig In lichter laaie. Aan blusschen viel niet te denken. De inboedel en veel landbouwmateriaal ging verloren. In de Stcrt. van 18 April werd op genomen de deviezenbeschikklng emigratie, welke ten doel heeft te verhinderen, dat door emigratie een verlies ontstaat voor het Nederlandsche deviezenvermogen. De 20-Jarige R. N.. die op 17 dezer te Amsterdam werd gearresteerd ln ver band met den roofmoord, te Haarlem werd gepleegd. Is naar het Rijksopvoedingsge sticht te Amersfoort, waaruit hij circa 8 maanden geleden ontsnapte, terugge bracht. Bij zijn verhoor en by confrontatie beek geen voldoende bewijs om hem ln arrest te houden. Het m.s. „Willem Barendsz" heeft, na een vlerdaagsch oponthoud te Kaapstad, Woensdag j.l. de thuisreis voortgezet. Tus schen 15 en 20 Mei wordt het schip ln de hoofdstad verwacht. De Tweede Kamer is bijeengeroepen voor een openbare vergadering op Dinsdag 29 April, 's middags om één uur. Gisternacht zijn drie arrestanten er ln geslaagd uit te breken uit de bewaar plaats van de Oude Alexanderkazerne te Den Haag. Een van hen wordt van ernstige politieke delicten verdacht. Gisteravond ls het ruim 10.000 brt. groote Noorsche tankschip .Aristophanes" den nieuwen waterweg blnnengeloopen. Het ls geladen met walvischtraan, waarvan een belangrijk kwantum men spreekt van 20002500 ton door de Ned. re geering ls aangekocht ter verbetering van de vetposltie. De 1 andbouwsohuur „Het Vagevuur" van de familie Timmermans te Lepelstraat by Bergen op Zoom ls geheel afgebrand- De schade ls aanzienlijk. De oorzaak ls onbekend. Door do Partal Naslonal Indonesia 4s benoemd tot algemeen voorzitter dr. Ganl en tot eerste plaatsvervangend voor zitter mr. Soesanto. De 18-Jarlge landbouwersknecht A Kievit ls op den Schalkwykerweg, even bulten Haarlem, doordat het paard op hol sloeg, van den bok van zijn wals ge slingerd en onder de 300 kg zware wals- cylinder terecht gekomen. Hij was op slag dood. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het voorshands geen zin heeft bedrljfs- vergurmingen aan te vragen voor het ves tigen, resp. uitbreiden van Industrieel© bedrijven ter vervaardiging van poets middelen, cosmetische artikelen, essen ces of bleekwater, aangezien bij voorbaat vaststaat, dat op dergelijke aanvragen af wijzend zal moeten worden beschikt. De prijscontröle heeft sedert Maart Ln Amsterdam en omgeving 17 confectie- lndustrleën grondig onderzocht. Tegen 16 bedrijven moest proces-verbaal worden op gemaakt in verband met overtreding van de prljsvoorsckrlfteii. Het overtredlngs- Jrag f. 130.000 en f. 126.000.- Uit de étalage van de N.V. de Goud beurs op het Damrak te Amsterdam zijn 's .nachts diverse voorwerpen tot een waar de van ongeveer f. 1500 verdwenen. Van de daders onbreekt ieder spoor. Naar aanleiding van het bericht, als zouden Nederlandsche officieren en onder officieren ln Indo-China gaan optreden als Instructeurs voor Franse he parachu tisten. heeft de militaire woordvoefder te Batavia verklaard, dat zulks onjSst ls. Wel is het mogelijk, dat enkele Nederland sche militairen uit Indlë de opleidings school in Indo-China gaan bezlchtlgen. Van detacheering ls echter geen sprake. Gisteravond is de 18-Jarige dochter van de familie Plet te Wormer op den Dorpsweg door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. De bandenfabriek van Goodyear te Buitenzorg heeft de productie hervat. BUITENLAND. De Vereenigde Staten moeten ont wapening niet in overweging nemen voor de Vereenigde Naties zloh tot een doel treffend instrument tot het bewaren van den vrede ontwikkeld hebben, aldus de Amerika ansohe minister van marine, Forrest al. De storm ln Engeland was van on gekende kracht. Twee personen van een vlsschersboot aan den Ingang van de ha ven van Londen worden vermist. Te Epsom vernielde de wind tribunes, die voor de races opgericht waren. Te velde staande gewassen werden platgelegd. Ergens woel een 70 voet hoogen schoorsteen om, terwijl ontwortelde boomeu de wegen versperden. Door omwaaiende boomen werd een vrouw gedood en eenige automobilisten gewond. Tijdens een congres van Duitsche vakvereenlgingen te Bielefeld in de Brit sche zone is besloten een Dultsch verbond van vakvereenlgingen (D.G.B.) op te rich ten. Men neemt aan, dat de Duitsche vakvereenlgingen ln de Amerikaansche zone zfch daarby zullen aansluiten. Tusschen de directie van General Motors te Detroit en de betreffende vak- vereenlglng ls een accoord tot stand ge komen, volgens hetwelk de 220.000 arbei ders van de maatschappij een loonsver- hooglng van 11 y2 dollarcent per uur ont vangen. Tevens krijgen zy betaalde vacan- tles. Te Bazel zyn by een botsing van drie trams 4 passagiers om het leven gekomen en 41 gewond geraakt. In een goudmyn te Malartic (Quebec) ls meer dan 600 meter onder den grond brand uitgebroken. 16 mynwerkers werden door het vuur verrast. 5 wisten zich in veiligheid te stellen, van wie l echter naderhand is overleden ten gevolge der gasdampen. De Amerikaansche schrijfster Wllla Sibert Cather, die zloh met haar boeken over het leven ln de prairies van het Verre Westen wereldnaam heeft verworven, ls op 71-Jarigen leeftyd te New York over leden. De Britsohe en Amerikaansche am bassades te Belgrado hebben een scherpe nota van de Joegoslavische regeering ont vangen, waarin wordt gevraagd om on middellijk de Joegoslavische verraders, die thans in of bulten kampen ln Italië ver- biyven, uit te leveren. Op 2 Mei zullen 30.000 Fransche doktoren gedurende 24 uur een admini stratieve staking houden als protest tegen, de. naar hun meening, onvoldoende toe wijzing van auto's. Deze staking houdt slechts ln, dat de doktoren op dien dag zullen weigeren attesten te teekenen. Voor de kust van Zuid-West Frank - ryk heeft de storm een Fransche vlsschers boot doen vergaan, waarbij 4 opvarenden verdronken.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1