ATA „Onze benarde deviezenpositie" 2e Kapster Leerling-Kapster VERKOOPRUIMTE ot WINKEl Administratieve kracht (M. of Yr.) Lieftinck's nota: Het Leidscb Dagblad Toestand ongunstiger dan voorzien werd Laatste Berichten Leerjongen r TE HEIJR GEVRAAGD H. J. van Leeuwen 50 jaar organist EEN APARTE FIGUUR ONDER DE LEIDSCHE ORGANISTEN. Zooals wij reeds met een enkel woord hebben gemeld, zaï de heer H. J. van Leeuwen op 1 Me! den dag herdenken, dat hij vóói 5C jaar werd benoemd als organist der Oo'ster- kerk, welke kerk in dien .ijd nog stond op het terrein der voormalige Katoenfabriek aan de Heerengracht. Ter gelegenheid van dit gouden jubi leum zijn wij den heei Van Leeuwen, die onder de Leidsche organisten een aparte plaats inneemt, in zijn woning aan den Oude Rijn 190 eens gaan op zoeken. De a.s. jubilaris, die zich gaarne een kind van zijn arbeid noemt en wiens ernstige begeerte en hartelijke lust het altijd is geweest om ii im spel de majesteit Gods te verkondigen, ver telde ons allereerst iets van de geschie denis der Oosterkerk, waarme le hij zijn leven als 75-jarige en als geboren Lei- denaar zoo nauw voelt samengeweven. EEN STUKJE GESCHIEDENIS. Interessant is het om van hem te ver nemen, dat er in het midden der 17de eeuw al plannen bestonden om in de omgeving van de Waard- en Oranje gracht een Waardkerk te bouwen, welke plannen echter door het uitbreken van den Tweeden Engelschen ooi log in 1665 niet verder verwezenlijkt konden worden dan het optrekken dei fundamenten. Ten einde onder deze omstandigheden toch te voorzien in een gelegenheid om het woord Gods te verkondigen, werd in later jaren op deze fundamenten een houten loods opgetrokken, waaraan de naam Loodskerk werd gegeven. Tot aan het Napoleontische tijdperk heeft men zich van deze Loodskerk bediend, waar na men er toe overging de kerk van steen op te trekken. Sindsdien werd ook de naam gewijzigd en kon men in Lei den spreken van een Oosterkerk. Het is in deze kerk geweest, dat de heer Van Leeuwen op 1 Mei 1897, na vooraf en kele maanden in de Marekerk als wnd. organist te hebben dienst gedaan, in zijn huidige functie werd benoemd, als opvolger van wijlen den heer L. Boom. die in dien tijd werd overgeplaatst naar de Marekerk. Vijftig jaren zijn sedert dien vervlogen en men behoeft er den heer Van Leeu wen maar over te hooren vertellen om te beseffen welke groote veranderingen er ook in het maatschappelijk leven heb ben plaats gegrepen. Wat evenwel on veranderd is gebleven dat is zijn on verflauwde liefde tot het spel. waarmede hij in den loop der Jaren zoo velen heeft weten te ontroeren. De heer Van Leeu wen ziet het orgelspel als een zeer be langrijk onderdeel van den eeredienst. en vergelijkt het bij de Illustratie van een boek. De organist, zoo zelde hij ons. dient in de kerk open te staan vooi het ge sproken woord en zal daarmede zijn spel in overeenstemming hebben te hou den. Zijn wil organisten niet in feite de levieten van den eeredienst? De heer Van Leeuwen vertelt verder, dat hii slechts één jaar in de Oude Oos terkerk de orgelkruk heeft bezet, want na den brand in de Katoenfabriek werd de kerk gedeeltelijk afgebroken en bij de fabriek getrokken. Op 19 Mei 1898 het was op Hemelvaartsdag vond de laatste dienst in deze kerk plaats, waar bij wijlen ds. Brlët de sluitingsplechtig heid verrichtte Ruim eer. jaar later ln December 1899 kor. de tegenwoor dige Oosterkerk in gebruik worden ge- De heer H. J. van Lee* wen. nomen. Sinds dien tlju neeït de jubi laris onafgebroken als organist dienst gedaan. Had hij aanvankelijk de be schikking over een eenvoudig Fransch Servine-orgel, reeds medio 1900 kon het tegenwoordige instrument in gebruik worden genomen. De heer Van Leeuwen vertelt ons dan van de prettige verhouding met de pre dikanten en kosters. Naast organist en muziekleer aar, in welke laatste functie hij o a. reeds ruim 25 jaar aan de Zendingsschool teOegst- geest -verbonden ls. is de heer Van Leeu wen ook componist. Zoo heeft hij kort geleden juist een compositie over Ps. 68 voltooid, welke hij voor het eerst op zijn jubileumconcert, dat 30 April in de Oosterkerk zal worden gegeven, ten ge- hoore hoopt te brengen Daarnaast heeft de heer Van Leeuwen ook dichterlijke neigingen en zal er van ziin hand eerst daags een bundeltje „Oosterkerk-ge- dachten" het licht zien. Ter gelegenheid van dit gouden jubi leum heeft zich een huldigingscomité gevormd, waarvan dr. J. Riemens voor zitter is en waarvan de heer J. H. Sira, koster der Pieterskerk, als penningmees ter (giro 485414) optreedt. Behalve het jubileumconcert op 30 April a.s zal er op Donderdag 1 Mei, 's avonds om half- acht, in de consistoriekamer der Ooster kerk gelegenheid zijn om den jubilaris geluk te wenschen. In deze samenkomst zal hem ook een geschenk worden aan geboden. DOEL EN BETEEKENIS VAN DEN CHRISTEN STUDENTENRAAD. Opvoering van een Piniisterspcl. Het kwam het bestuui van den Chris ten ötuaentenraad, welk lichaam in het miaden der universitaire gemeenschap na den oorlog zuik een belangrijke plaats is gaan innemen, gewenscht voor om op een gistermiddag in het Pi*yta- neum gehouden persconferentie het een en ander te vertellen over net doel en de beteekenis van den C.SJt. De praeses van den C.S.R., de heer B. Kristensen onder wiens leiding deze conferentie stond, wees er ons allereerst op, dat reeds tijdens de bezetting in den kring der vier coniessioneele stu- dentenvereenigingen besprekingen zijn gevoerd om te komen tot een gemeen schappelijke actie, welke er opgericht diende te zijn het evangelie van Jezus Christus in het middelpunt ce stellen. Hoewel men rekening wenscht te hou den met de onderlinge verschillen tus- schen de vier confessioneele vereenigin- gen. hoopt men op deze wijze toch meer dere waardeering te krijgen voor elkan ders standpunt Met m-acht-neming van deze omstandigheden is men er toe over gegaan om gemeenschappelijk een be ginselverklaring op te stellen, waarin uitgesproken wordt dat men een per soonlijke beleving en publieke erken ning van het Christendom noodzakelijk acht. Daarnaast wil men den studenten het gevoel van een onderlinge verant woordelijkheid bijbrengen en hen opwek ken tot naastenliefde. De heer Kristensen gaf hierna een uiteenzetting van den stand van het werk in Leiden en wees op de opvoering van een Pinksterspel, waarvoor men dit maal de hand heeft weten te leggen op het leekenspel van den Franschen schrij ver Henri Ghéon „Pinkstervuur". De op voeringen, waaraan een 35 studenten uit de verschillende confessioneele studen tenverenigingen zullen medewerken, BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 24 April De stemming was vandaag weer vast; de omzetten iets kleiner dan gisteren. Ds hoofdkoersen van de Industrie-aan- deelen waren onveranderd of iets hooger. Gedurende het vrije verkeer stegen Koninklijke aandeden bij een hoofdkoers van 410 tot 413; tegen het slot gingen zij een kleinigheid achteruit Aku liep bij een hoofdkoers van 172 op tot 173, Uni lever van 274% tot 277%, Philips 368 1/4 tot 371. De Rubberfondsen waren wei nig veranderd, evenals Tabakken. De scheepvaartpapieren gingen nog een kleinigheid naar boven. H.V-A.'s stegen bij een hoofdkoers van 231 tot 233%, om daarna een kleinigheid te reagee- ren. De Amerlkaansche markt was kalm, de koersen fractioneel lager. De nieuwe conversieleening was onveran derd. Indische leeningen iets beter. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllilllllllllllllll De krant voor iedereen. worden gegeven in de rotonde van „Den Burcht". Zij zullen plaats vinden op Woensdag, 21 Mei. voor de studenten en op Vrijdag, 23 Mei, voor de burgerij. Het is de bedoeling van dit spel, dat niet op uiterlijk effect is beoogd, om het Pinkstergebeuren concreet voor oogen te stellen. Als regisseur zal de heer W. Paauw uit Heemstede optreden, terwijl de heer J. van Goudoever de muzikale teksten heeft uitgezocht. Bij de uitwer king van een en ander heeft men vast gehouden aan het principe van het mid- deleeuwsche leekenspel. Moeilijke jaren in het verschiet Minister Licftinck heeft aan de Tweede Kamer de nota inzake onze deviezenpositie overgelegd, welke door hem was toegezegd. De minister zet uiteen, dat de oor log, althans voorloopig, een einde heeft gemaakt aan de periode waarin Nederland gemakkelijk dekking vond voor zijn behoefte aan deviezen. Als kapitaalexportecrend land kon Neder land zich een hoog gemiddeld levens peil veroorloven. Het passieve saldo van de handelsbalans werd destijds ruimschoots gecompenseerd door de inkomsten uit buitenlandsche beleg gingen en de revenuen van het dienstverkeer. Het beeld van de Ned. betalingsbalans vertoonde in groote trekken dezelfde structuur als die van Groot-Brittan- nië. Deze parallelle ontwikkeling heeft zich ook na den oorlog voortgezet. Hij schetst dan uitvoerig de omstan digheden, welke tot den huldigen on- evenwichtigen toestand hebben geleid. Gedurende den overgangstijd is Ne derland in aanzienlijke mate aangewe zen op kapitaalimport De rechtstreeksche aankoopen met regeeringsgelden in de Ver. Staten van Amerika hebben plaats gehad totdat met de regeering van het genoemde land de z.g. lend-lease overeenkomst (oorlogs-behoeften) werd afgesloten op 8 Juli 1942. In Mei 1945 werd de aan schaffing onder de lend-lease wet ook van goederen voor civiele behoeften mo gelijk gemaakt. Van de schuld uit dezen hoofde zal, naar op grond Van onderhandelingen met de bevoegde Amerlkaansche autoriteiten mag worden aangeno men, een bedrag van ongeveer 60 mil- lioen dollars voor civiele goederen door Nederland moeten worden be taald onder relatief gunstige voor waarden (2% rente 'sjaars, aflossing te beginnen over 5 jaar in 30 jaaxiyk- sche termijnen). De schuld op grond van militaire aanschaffingen onder lend-lease wordt hoogstwaarschijn lijk grootendeels kwijtgescholden. Het totale bedrag van geleverde goe deren en diensten wordt door de be trokken geallieerde instanties bij bena dering geschat op 300 millioen dollars, waarvan de verdeeling de volgende is: Amerikaansch aandeel 62%, Cana- deesch aandeel 5% en Engelsch aandeel 33%. Naar alle waarschijnlijkheid zal ten aanzien van de schuld uit dezen hoofde aan de V Staten ten bedrage van ca. 186 millioen dollars bij het reeds ver melde lend-lease settlement een zeer gunstige regeling kunnen worden ge troffen. Na een bespreking van de militaire uitgaven komt de minister op de periode na de beëindiging van de civil-affairs, lend-lease en mutual -aid leveringen tot 31 December 1946. Voordat een overzicht was verkregen van den desolaten, financieelen toe stand, dienden maatregelen te worden genomen, ten einde den aankoop van goederen in het buitenland mogelijk te maken en was het noodzakelijk het be talingsverkeer met het buitenland we derom op gang te krijgen. Hiertoe werd overgegaan tot het afsluiten van be talingsverdragen. Verder moesten deze betalingsverdra gen met credieten worden geschraagd. Het moet worden erkend, dat in vele gevallen met kortere credieten ge noegen moest worden genomen, in de hoop deze t-z.t. te kunnen consoli- deeren. Het spreekt van zelf, dat aan de noodzakelijke consolidatie dezer cre dieten gestadig wordt gewerkt. Naast het opnemen van de noodige credieten heeft de Nederlandsche regee ring reeds tijdens haar verblijf te Lon den voorbereidingen getroffen voor de regeling van het betalingsverkeer met andere landen na de bevrijding. In totaal vertoont de monetaire re kening op 17 Maart 1947 van acht landen tezamen een vordering van f. 65 millioen, daartegenover bedraagt de montaire schuld aan zes landen tezamen f. 142 millioen. Op genoem den datum was van de gezamenlijke credietmarge van f. 360 millioen met bedoelde veertien landen voor f. 77 millioen gebruik gemaakt. BESTEDING DER BESCHIK BARE MIDDELEN. De ontwrichte handel en de enorme transportmoeilijkheden in aanmerking genomen is de invoer van goederen in de laatste vier maanden van 1945 zeker niet onbevredigend. Met een hoeveelheid van 700 a 800 ton per maand werd ruim ten en een kleine hoeveelheid vrij goud, een derde gehaald van de hoeveelheden, die mén voor den oorlog placht in te voeren. Dit niveau werd voortgezet tot Juni 1946. Daarna steeg het aanzienlijk en schommelde tot het eind vi-n dat jaar tusschen de 1000 en 1300 ton Der maand, een cijfer, dat tegenover eèn maandge- middelde van ca. 2000 ton in 1939, de omstandighedenin aanmerking geno men, zeker geen al te slecht figuur slaat. Uitgedrukt ln percentages van de waarde van den totalen invoer kan voor de onderlinge verhouding van de vier hoofdcategorieën het volgende worden opgemerkt: Voor grondstoffen en half-fabrikaten bedroeg het aandeel in de jaren 1937 tot 1939 gemiddeld 56% van het totaal, terwijl in 1946 deze categorie was terug- geloopen tot 49% van het totaal. De ca tegorie productiemiddelen steeg daaren tegen van gemiddeld 15% tot ruim 21%, ten gevolge Van de groote behoefte aan outillage en de sterk gestegen prijzen in dezen sector. De percentages van con sumenten-goederen en hulpstoffen ble ven op ongeveer hetzelfde niveau met reso. 15% en 1496. De betaling van de Importen van 1945 en 1946 moest grootendeels uit saldi, credieten en uit de opbrengst van ex porten geschieden. Het aandeel in de export van de ver schillende landen van bestemming wijkt sterk af van het vroegere beeld. De totale uitgevoerde hoeveelheid goe deren in 1946 bleef, zooals te verwachten was belangriik achter bij het peil van voor den oorlog. De dienstensector bracht in 1946 vol gens ruwe schatting ca. f. 300 millioen op, v.n. bestaande uit scheepvaart, ren te-inkomsten en bedrijfswinsten- BETALINGSBALANS 1947. De zoo juist gereed gekomen prognose van de Ned. betalingsbalans voor 1947 is opgesteld op basis van de laatst be schikbare gegevens ten deele ontleend aan die van het Centraal Planbureau en de Ned. Bank, Z vertoont een deficit van f. 2J234.000.000 voor de goederen en dienstenbalans. De kapitaalsbalans geeft aan hoe dit saldo door kapi taalsmutaties grootendeels gedekt kan worden. Er resteert dan echter nog een passief saldo van f. 609,000.000. Door. de internationale prijsstijging, welke sedert dien is opgetreden, is de toestand thans ongunstiger dan aan het begin van het jaar kon worden voorzien. Een groot deel van het bestaande tekort op de betalingsbalans is terug te voeren op een tekort aan dollars, of daarmede gelijk te stellen valuta. Het dollarprobleem voor 1947 zal een te nij pender' karakter krijgen, doordat tal van posten, welke onder het program ma van 1946 zijn besteld, ten gevolge van de destijds lange levertijden eerst gedurende 1947 worden afgeleverd en in dit jaar dienen te worden betaald Er bestaat goede hoop, dat in de naaste toekomst de eerste tranche van 100 millioen dollars van het cre- diet van 500 millioen dollars, dat bij de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw is aangevraagd, ter beschikking komt, terwijl uit hoofde van vrijwillige liquidatie van Amerl kaansche effecten door omzetting van het provenu in een binnenland- sche dollarleening een tweede 100 millioen dollars wordt gerekend. Ook de deviezenbegrootiiig voor Ca nada sluit met een tekort. Relatief gunstiger is het beeld van de pondenbalans. Terwijl in 1946 de pon denvoorziening nog een financierings probleem van de eerste orde vormde en het slechts met de grootste moeite ge lukte met- behulp van credieten het niet gedekte gedeelte van het invoerprogram ma te financieren, is voor 1947 het even wicht in den civielen sector naar alle waarschijnlijkheid met eigen middelen bereikbaar. Voor de financiering van de militaire aankoopen van 1 Maart 1947 af zullen, zoodra de herziene militaire programma's ter beschikking staan, on derhandelingen met de Britsche Trea sury worden aangeknoopt. NEDERLAND's GOUDBEZIT. Aan den vooravond van den Duit- schen inval bezat de Ned. Bank aan goud in Nederland 192.360 kg. en in het buitenland 362923 kg.,in totaal 555.283 kg met een boekwaarde van ruim f. 1.115.500.006. Op 2 Juli 1945 bedroeg de goudvoor raad van de Ned. Bank rond 240.000 kg. fijn. De staat bezat op dien datum circa 123.500 kg. goud. dienende als onderpand voor het bankierscrediet in de Ver. Sta- beloopende ongeveer 3700 kg In verband met goudoverdrachten voortvloeiende uit de uitvoering van de overeenkomsten van Bretton- Woods en als gevolg van enkele an dere goudlransacties, is de goudvoor raad van de Ned. Bank inmiddels te- ruggeloopen tot circa 175.000 kg. goud per 10 Maart 1947, vertegenwoordigen de 'n waarde van ongev. f. 520.000.000. INVLOED VAN DE GEWIJZIGDE OMSTANDIGHEDEN. De minister beschrijft het groote be lang van de Indische inkomsten voorde betalingsbalans van Nederland op grond, dat deze valutabetalingen door Indië in belangrijke mate het sluitstuk vormden van de passieve handelsbalans van. Ne derland. Het behoeft welhaast geen na der betoog, dat de oorlog en de gebeur tenissen daarna ingrijpende wijzigingen in deze situatie hebben gebracht. Hiernaast dienen nog te worden ge noemd de aanzienlijke devlezenoffers, welke Nederland zich in verband met de militaire krachtsinspanning in Indië heeft moeten getroosten. Uit het vorengaande moge blijken, daL Nederland, gezien den deviezen- nood waarin het zelf mede door het wegvallen van de Indische inkomsten is. komen te verkccren, eventuccle ver dere hulp aan Indië van de vervul ling van zeer stringente voorwaarden afhankelijk zal moeten stellen. BLIJFT CREDITEURSPOSITIE GEHANDHAAFD? De staalkaart van door Nederland opgenomen credieten wijst uit, dat in totaal tot dusverre een bedrag van ca. f. 1847 millioen aan credieten is ver kregen, waarvoor per 31 Maart 1947 was opgenomen ca. f. 1389 millioen. Stelt men dit cijfer tegenover de f. 5 milliard, welke Nederland in liet bui tenland (exclusief Indië) had ge ïnvesteerd, dan is men geneigd aan te nemen, dat de credit •ïurspositie, hoewel noodgedwongen ondergraven, nog is gehandhaafd, ware het niet, dat hier zooveel onzekere factoren in het spel zjjn, dat de minister zich niet ln staat acht over de ncttopositie een uitspraak te doen. Het tempo van de liquidatie der be leggingen in de dollar-area is afhanke lijk van de snelheid, waarmede de Amerlkaansche effecten in Nederland sche handen kunnen worden gecertifi ceerd. Nog afgezien van het feit. dat by liquidatie van een effectenporcc- feuille groote voorzichtigheid moet worden betracht, dient men er zich re kenschap van te geven, dat Nederland sche activa in de dollar-area gedurende de geheele reconstructieperiode als aan vullende financieringsbron zoo lang mogelijk ter beschikking dienen te wor den gehouden. Reeds uit dien hoofde is een overhaaste liquidatie, gesteld dat deze technisch mogelijk ware, onraad zaam. Neemt men in aanmerking, dat de nor male invoer voor den oorlog ca. f. 1,5 milliard bedroeg, hetgeen op het tegen woordige prijspeil een bedrag vertegen woordigt van ongeveer driemaal zoo hoog. zijnde f- 4,5 milliard, dan blijken de opgenomen credieten van ca, f. 1,4 milliard slechts vier maanden import op vooroorlogsche basis uit te maken. Gezien de groote behoeften voor den wederopbouw tan gevolge der verwoes tingen, die aan den import in deze jaren zulk een abnormaal karakter ge ven. kan van een excessief steunen op credieten in het geval van Nederland zeker niet worden gesproken. Ander zijds zal men goed doen de lasten dezer credieten niet te licht te schatten. Het wereldprijspeil beweegt zich nog steeds op een abnormaal hoog niveau, zoodat de op crediet aangekochte goederen duur zijn. Daar redelijkerwijs valt aan te nemen, dat het wereldprijspeil zich in de komende jaren in nederwaart- sche richting zal bewegen en de aflos sing dezer credieten zal moeten ge schieden uit de opbrengst van Nederl. exportgoederen tegen lagere prijzen dan de huidige verschuift de ruilvoet zich te onzen nadeele en zullen de lasten deze credieten zich in de toekomst dus sterker doen gevoelen. VRIJWILLIGE VERKOOP AMERIKANEN. Zoolang de huidige politieke onzeker heid in Europa voortduurt, staat wel vast, dat de uitermate gevoelige inter nationale credietverleening nog niet volledig op gang zal kunnen komen. De regeering is er steeds van uit gegaan. dat aan een vrijwillige liqui datie van het Amerikaansche effec- tenbezti de voorkeur moet worden geven boven een'gedwongen vordering daarvan. Gezien het feit, dat aan het vorderen van effecten noodzakelijkerwijze zekere technische nadeelen verbonden zijn, heeft zij zich op het standpunt gesteld, dat een zoodanige actie eerst voor uitvoe ring in aanmerking komt nadat gebleken zal zijn, dat de vrijwillige liquidatie niet voldoende dollars oplevert om het tekort aan deviezen, dat uit deze bron gedekt zal moeten worden, aan te zuiveren. Het letaal aan Hquideerbare Ame rikaansche effecten, d.w-z. zonder de deelnemingen, wordt op 571 millioen dollars geschat. Voor de dekking van het tekort op het dollarprogramma voor 1947 zal het noodzakelijk zjjn een deel hiervan al dan niet vrijwillig tft rcalisecrcn. OPNEMING BUITENLANDSCH CREDIET. De regeering ls er voortdurend op uit om het opnemen van buitenlandsche credieten aan te moedigen. Tal van Ne derlandsche ondernemingen 2ijn door haar relaties met buitenlandsche ban ken of buitenlandsche ondernemingen ongetwijfeld in staat zelf credieten op te nemen. De minister stelt er prijs op te verklaren, dat elk initiatief ln deze rich ting zijn volle sympathie heeft. De bestudeering van het voorgaande en de prognose van de betalingsbalans voor 1947 leidt ongetwijfeld tot do con clusie, dat moeilijke jaren in het ver schiet liggen. Het Nederlandsche volk zal zich moe ten realiseeren, dat van een terugkeer tot de vooroorlogsche goederen-bevoor rading voorloopig geen sprake zal kun nen zijn. Het tegendeel zal ongetwijfeld blijken. In het licht van de zorgelijke devie zenpositie van Nederland in ae komen de jaren gezien, is het dan ook nood zakelijk gebleken, een regeling te ont werpen, welke ten doel heeft nog scher per dan tot dusverre toe te zien op een zoo nuttig mogelijk gebruik van de be schikbare deviezen. Hieraan zullen maatregelen worden verbonden, die er op gericht zijn de deviezen-inkomsten zooveel mogelijk op te voeren. Met dit doel worden onder de per soonlijke leding van den minister de prioriteiten opnieuw onder het oog ge zien en wordt onderzocht op welke wij ze het invoerprogramma 1947 verder kan worden besnoeid, opdat hij aan zijn ambtgenooten dienovereenkomstige voor stellen zal kunnen doen. Daarbij wor den de devlezenbegrootingen van de de partementen eveneens herzien, met in begrip van die van marine en oorlog. DEVIEZEN ZIJN DE BRANDSTOF! Hierbij zal vooral de nadruk dienen te worden gelegd op aankoopen, wel ke er toe leiden, dat onze exportcapa citeit wordt opgevoerd. Meer dan ooit zijn de deviezen te beschouwen als de brandstof waarop de Neder landsche machine loopt. Het herstel van ons land is ovenwei een zaak waaraan het geheele volk zal moeten medewerken en waarvoor van een leder een offer mag worden gevraagd. Hedenavond afscheidsdiner te Moskou. Tien voornaamste leden van elk der delegaties van de groote vier zijn uit- genoodigd op een hedenavond op het Kremlin door Stalin te geven af scheidsdiner, dat do officieele beëin diging van de zitting van den raad der ministers van Buitenlandsche Za ken te Moskou zal bcteckenen. De trein voor de Fransche delegatlo zal Vrijdagavond te ongeveer acht uur plëatselijken tijd uit Moskou vertrekken en de trein voor de Britsche delegatie te ongeveer middernacht. OEGSTGEE9T. Nlwln-actle Het plaatselijk Nlwln- comlté onder voorzitterschap van den burgemeester heeft besloten om ln sa menwerking mot de Oranjevereenlglng een groote collecte te houden voor een cantlnewagen cn wel op 5 Mei a.s. Op dien dag wordt een bloemencorso ge houden om de geldinzameling te steu nen. Laat Iedere autobezitter, houder van paard en wagen en vele wlelrilders hun voertuigen van bloomen voorzien. Fraaie medailles zijn als prijzen beschik baar. De prllzen voor de fietsers bestaan uit waardebons, te besteden bil den plaatselllken middenstand. Inschrijvingen voor deelname voor of uiterlijk op 1 Mel a.s bil den heer M. Slshof. De Kempenaerstraat 39. Het door Oegstgeest ingezamelde be drag wordt gevoegd bil do collecte ln de andere plaatsen van de bollenstreek. Op deze wijze brengt de bollenstreek een of meer cantlne-wagens bijeen. Speelt u In vereen Jglng Onder leiding van Ir. Rutgers ls een vergadering ge houden van de speeltulnvereen. Oegst geest. Nadat het hulshoudelllk reglement en een aanvulllngswljzlglng ln de statu ten waren vastgesteld, traden alle aan wezigen tot deze nieuwe vereenlglng toe als lid. Het aantal leden bedraagt thans 60, terwijl reeds velen een bijdrage heb ben toegezegd. Hierna volgde de verkie zing van een bestuur. Het meerendeel der comltéleden die alle voorbereidend werk hebben verricht wenscht© niet voor een benoeming ln aanmerking te komen. Tot voorzitter werd gekozen de heer G J. Blomsma die, op sterk aandringen der aanwezigen, ten slotte op zich nam deze functie voorloopig te aanvaarden en het voorloopige Comité dank bracht voor al hetgeen reeds door hen was gedaan. Ver volgens werden de volgendo bestuursle den gekozen, wier functies ln een later gehouden zitting werden verdeeld als volgt: Mevr. dr. A. van GlnkelMiddel burg (2e voorz.), de heeren B. v. Wou denberg en P. C N. Hoogstraten (resp. Ie en 2e secretaris) de heer J. J. Smeets (le penn.). mevr. G. EgglnkDoom (2e penn). als comm. v propaganda de heer A. Koolloos en mevr. G. A. Jungerlus Traast en voor de spelleldlng mej. le Clerq. NET MEISJE 22 jaar met dochtertje van 9 nmd zag zich gaarne ge plaatst als hulp in de huls houding, met huiselijk verkeer Brieven aan het Bureau van dit Blad onder No 5748. GEVRAAGD. Tevens een om tn het vak te worden opgeleid. DAMESKAPSALON R. ZEVENTER, Steenstraat 57A. EEN NETTE om in het loodgietersvak te I worden opgeleid. P. v. d, BROEK ZOON Mare 64 LANG L V N DOOR. EEN SCHOONMAAK. ZONDER ATA, HET5CHUIMENDE 5CHUORMIDDE1-, KO$T UW VR.OUW E N j/\ AR_ \.V.J VAN MAAR LEVE N voor tijdelijk (ca. 2 maanden) een zonder woning, omgeving Korevaarstraat. Aanb. onder letter R.HJR aan Advertentiebureau Nijgh Van Ditmar, Rotterdam. Gevraagd per 1 Juni a.s. of eerder leeftijd 2030 jaar, Mulo-diploma en eenige kantoorervaring vereischt. Brieven Bureau van dit Blad onder No 5763. GEVRAAGD Jongelui die wenschen te trouwen zoeken zit- en slaap kamer met keuken of gebruik daarvan. Brieven Bur v. d. Blad onder No. 4829 k. Bescli. ouder echtp. zoekt ongemeub. kamers met kook- gelenheld. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 4821 k. Flinke hulp gevr. 's Maan dags, Woensdags en Vrijdag, van 9 tot 5 uur. Vrouwensteeg 16 A Naaimachine te koop gevr. Defect geen bezwaar. Steen straat 19, Lelden Telef. 23795 Mevrouw Ten Cate vraagt voor zo spoedig mogelijk een beschaafd, betrouwbaar meis je, voor de morgenuren. Aan melden: Mareslngel 21. AANGEBODEN Briljant. WU moderniseren Uw verouderde sieraden. Het monteren en zetten van edel stenen geschiedt door le klas vakmensen. Vertrouwd adres: Rlngenhuls/ Morschstraat 9 Tel. 24920 Stel het opruimen Uwer overtollige kleeding niet uit, U kunt er nu anderen mee helpen en ontvangt nog een behoorlllken prijs. Wij verkoo- pen tegen 20%. Verkoopcen trale. Janvossensteeg 34, Tel. 25776. M Aangeboden 6 eiken stoe len met leren zittingen en 2 tafels. Te bevragen: Haarlem merweg 44 d. Te koop: 2 vitrine-toon banken. ..Het Frultpalels", Haarlemmerstraat 75. Aangeboden Philips radio met U.K.G., type 1940 en een Westminster penduloklok. Vrpuwenkerkkoorstraat 15, Lelden. B. z. a. Academisch Gegra dueerde (doet. ex nat. phll. foc.) voor het geven van Bij lessen in mod. talen, schelk.. natuurk.. wlsk., aan leerlin gen v, d. middelbare school Br. Bur. v d. Blad No. 4827 k Tc koop een houten kln- derledlkantje f. 15 Heerensteeg 26. Aangcb. gestoffeerde zlt- slaapkamer a/d. Lammen- schansweg aan dame, b. b h. h.. zonder pension. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 4835 k DIVERSEN Verloren. Dinsdag, zilveren dames armbandhorloge met bandje, (geen eigendom). To gen ruime belooning terug te bezorgen: Noordelnde 7. Eerste Leidsche Vulpenre- paratlefabrlek o.l v Den Vul- penspeclallst. Reparaties bin nen 1 dag. Spoedgevallen na der te bespreken. De Vulpen- specialist, Haarlatraat 64. Telef. 24185 Rullen: nieuw grils kinder manteltje. leeftijd pl.m. 8 J., gebord. jurkjes leeft 2. 4. 6 J. voor punten. Rullen dames- sch. maat 38 en herenschoe nen maat 43 voor suikerbon. Br. Bur. v. d Blad No 4853 k Weggelopen langharig hond je (bruin). Tegen beloning te rug te bezorgen. Lelden. Mag- dalena Moonsstraat 6. Mevrouw J„ Helderziende, ls dagelijks te spreken. Haarlemmerstraat 297, Verloren zwart lederen da- mesportefeullle op Vrfldag 19 April, tussen Haarlemmorstr. en Korevaarstraat. Tegen zeef goede beloning terug te be zorgen: Apothekersdilk 4

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3