„Wij leven van de hand in den tand' Griekenland in den Veiligheidsraad En van geleide economie naar vrijer bedrijfsleven Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord WEERBERICHT 86ste Jaargang ZATERDAG 19 APRIL 1947 No. 26'06f] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 13,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21501 - Giro no: 51055 Geen tweede Muenchen De spanningen in de wereld nemen steeds grootere afmetingen aan en het laat zich indenken, dat deze toespitsing in de verhoudingen by een gTOOt deel der menschheid, wie nog de wereldoorlog te versch voor oogen staat, de grootste ongerustheid verwekt en dientengevolge het woord „oorlog" opnieuw maar al te vaak op de lippen komt. Maar al willen wij grif erkennen, dat de toestand geladen is en er momenteel weinig reden aanwezig is. om optimisme ten toon te spreiden, toch meenen wij aan den anderen kant nog eens te moe ten waarschuwen tegen te zware pessi misme. Wat zich afspeeld op het groote speel- tooneel der wereld, het is ernstig, doch de bekende zenuwen-oorlog spreekt daar bij een hartig woordje mee en alleen zy. die stalen zenuwen bezitten, vermogen dit spel te spelen zonder ongelukken te maken. Het groote gevaar is dus, dat op een gegeven moment een zwak worden de speler bij zijn inzinking diggels maakt De scherpste tegenstellingen zijn wel geworden die tusscben de Sovjets en de Vereenigde Staten. Na den Jongsten we reldbrand openbaarde zich terstond een groote kloof tusschen West en Oost, waarbij het Westen zich schaarde ach ter de gedachte van de democratie, ter wijl het Oosten vasthield aan de idee van den tetalitairen staat. Op zich zelf had dit niet tot zulk een felle rivaliteit behoeven te leiden, waar immers het recht erkend dient te worden van ieder volk om zijn eigen systeem van bewind te kiezen. In dit opzicht moet nu een maal verdraagzaamheid worden ten toon gespreid! En dit zou ook wel het geval zijn geweest, wanneer inderdaad ieder volk de kans was gegeven om zelf in alle vrijheid te beslissen over zijn lot. Daaraan heeft het evenwel maar al te zeer ontbroken. De Sovjets hebben in de door haar bezette gebieden zij spre ken zelf natuurlijk van bevrijde landen! die vrijheid eenvoudig genegeerd of vermoord. In Polen, Roemenië, Bulgarije en Zuid-Slavië is van vrije verkiezingen, zooals de democratie die eischt, geen sprake geweest, in Hongarije, waar de communisten trots den uitgeoefenden dwang toch de nederlaag leden, is de gevallen beslissing rustig ter zijde ge steld- Slechts Tsjecho-Slowakye vormt de gunstige uitzondering ten gunste der Sovjets-methodes. Dat daar na het ver raad. door het Westen aan dat land on tegenzeggelijk gepleegd, een stemming ten gunste van het Oosten tot uiting kwam, heeft niets verbazingwekkends. De Baltische landen kregen zelfs geen kans om zich uit te spreken, zy werden eenvoudig door de Russen ingepalmd. Onder zwak protest liet het Westen dit alles echter over zijn kant gaan. doch toen de Russische expansie-zucht nog niet verzadigd bleek te zijn en het duidelijk streven bleek zich een weg te banen naar de Middellandsche Zee over Griekenland en Turkije, toen was het Amerika, dateen beslissend halt deed hooren. De Vereenigde Staten hebben er geen twijfel over laten bestaan, dat zij een verder opdringen van de Sovjets niet meer zullen dulden. Met een even ongekende als onver wachte hevigheid stelt Amerika zich thans tegenover het communisme. Men staat zelfs wel eens verbaasd over het geen leden van het Amerikaansche par lement durven voorstellen, leden uit bei de groote partijen in Amerika! Geluk kig houdt de regeering zich echter angst vallig buiten dergelijke excessen. Gelet op deze stemming in Amerika, is licht te begrijpen, dat de redevoerin gen van oud-minister Wallace in Enge land al een zeer slecht onthaal vinden, zoodat zelfs niet uitgesloten is. dat deze vroegere vice-president ter verantwoor ding zal worden geroepen. Van Sovjet-zijde is op al deze gebeur tenissen tot dusver slechts zwak gerea geerd. doch hoe de stemming is. laat zich gemakkelijk indenken. En daarvan blijkt ook wel ter conferentie van Moskou. In schijn gaat het daar om de vredes verdragen met Duitschland en Oosten rijk, maar in wezen wordt daar om een veel hoogeren inzet gestreden. De bot sing Oost-West beheerscht ih feite de situatie. Geenszins mocht verwacht worden.dat daar direct overeenstemming mogelijk zou blyken, doch de houding der Rus sen heeft ieder compromis in de kiem gesmoord. Zelfs heeft Moskou een po ging gewaagd, om Engeland los van Amerika te maken, doch uit den aard der zaak heeft Londen daarvoor be dankt. Intusschen is de vernieuwing van het Britsch-Russische vriendschapsver drag daardoor ook vastgeloopen. Tenzij de Russen ter elfder ure nog bereid zijn om water in hun wijn te doen. zal de conferentie eindigen zon der eenige beslissing en zullen de dele gaties dus huiswaarts keeren zonder fei telijk iet® te hebben bereikt! Waren Bidault en Bevin reeds op het Kremlin bij generalissimus Stalin op be zoek geweest. Marshall scheen te worden gepasseerd. Eindelijk is. naar het schijnt op zijn aandringen, ook de Amerikaan sche minister by Stalin toegelaten, toen de conferentie-wagen geheel in het moe ras was beland, daar Molotof ook de po ging om te komen tot een vier-mogend- heden-pact op beleefde, doch daarom niet minder besliste wijze, torpedeerde. Ook dit bezoek heeft blijkbaar geen succes opgeleverd en zoo is het niet te verwonderen, dat wederom geruchten opduiken, over een spoedig vertrek der delegaties- Officieel zijn evenwel nog geen beslissingen genomen, zoodat de kans open blijft, dat nog een poging zal worden ondernomen, om den wagen weer op gang te brengen. Het zullen dan ech ter de Russen moeten zijn. die door con cessies de mogelijkheid daartoe zullen moeten bieden. Geen tweede Muenchen is het wacht woord in Amerika geworden! Heroprichting Economische Raad. In afwachting van dc publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie zal de Econo mische Raad van voor den oorlog weer in functie worden gebracht. Deze raad had een zeer goede traditie, aldus minister Huysmans. Dit is een besluit van de regeering, genomen in overleg met den Raad van Vakcen trales. „De Ruiters des Verderfs". (Van onzen parlementairen medewerker) Als een der ruiters uit de Apocalyps, het Boek der Openbaring, zag de heer Stikker (Vrijheid) den minister van Economische Zaken langs het duistere zwerk der vaderlandsche volkshuishou ding galoppeeren. De andere drie rui ters voor zijn visionnaire oog waren al noemde hij ze niet bij name de heeren Lieftinck. v. Boetzelaer en Jonk man. M.a.w. wij staan voor den onder gang des lands. Tenzij de koers, vooral aan de departementen der vier genoem de bewindslieden, radicaal wordt gewij zigd. Een lieflijker beeldspraak gebruikte de heer v. d. Brink <Kath.), die dan ook achter den minister staat; al ont hulde zij een nauwelijks opwekkender visie op den toestand: ons bedrijfsle ven is als de schoone slaapster in het bosch. De heer v. Santen (Comm.) beweer de niet woordelijk dat Hegel de prins zou zijn, die haar met een kus tot leven moest wekken; maar hij gaf zulks toch te verstaan door dezen ouden Duitscher te proclameeren tot den grootsten wijs geer aller tijden, zelfs boven .onzen vader Marx". Wat vadertje Stalin van dit alles zal zeggen, zullen wij maar niet vragen. Te midden van deze en meer bloem rijke taal drongen de senatoren gisteren aan op «meer industrialisatie en meer export. Meer socialisatie vroeg de heer Oosterhuis (Arbeid), meer vrijheid voor het bedrijfsleven de heeren Steinklihler en v d. Brink (Kath.), Stikker (Vrij heid). Vixseboxse (CJH.) en Rip (AR.) sneller naar bedrijfsorganisatie eischte de heer Wijffels (Kath.) Wy willen nu eindelijk wel eens de cijfers op tafel zien. zeide de heer Stikker; want be halve een geleide dreigen wij ook een geheime economie te krijgen. Verschei dene leden drongen aan op publicatie van de statistiek inzake de kosten van het levensonderhoud. Minder geleerd heid, minder perfectionisme vroeg dé heer Vixseboxse, doch aanpakken en werken. Het klonk allemaal heel somber. Maar het was nu eens de minister, die 'n wat bemoedigender geluid deed hooren. WÜ gaan uit dc geleide eco nomie naar een vrijer bedrijfsleven. Doch het noodapparaat der rijksbu reaus kan men niet sneller afbreken dan onze nood-economie verdwijnt. Wij zijn begonnen met een zekere voorziening met zgn. utility-goederen; hier zou spreker echter Iets meer mede werking hebben verwacht uit arbeiders kringen. door een betere productie. De minister is tegen een te sterk dwang- verband voor de Kamers van Koop handel naar de provincie-grenzen, die trouwens niet met de economische be grenzingen samenvallen. Hij wil aan de Kamers v. K. weer meer vrijheid-gevèn. Spr. keert zich hier tegen den aandrang naar socialisatie, die reeds om practi- sche redenen b.v, de behoefte aan credieten uit het buitenland in de zen tijd is af te wijzen. Er zijn nog vele Begrooting Ec. Zaken aangenomen constructieve mogelijkheden tysschen staatssocialisme eenerzijds en het vrije spel der economische -krachten, ander zijds. Wat betreft de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie wil de minister bij de commissie terzake uit de Stichting van den Arbeid aandringen op spoed by het uitbrengen van haar rapport. Inzake onze devlezenpositie heelt spr. altijd tegen te veel optimisme gewaar schuwd. Doch er is thans geen reden om pessimistischer te zijn dan drie kwart jaar geleden, toen spr. als minis ter optrad. De alarmeerende berichten, alsof wij hu plotseling in een impasse zijn geraakt, zijn overdreven. Wij moe ten het hoofd koel houden. Spr. wil liefst de zorgen voor zich houden. Maar het kan geen kwaad dat het volk af en toe verneemt, waar wy aan toe zijn. Maar wij wisten het vorig jaar toch ook, dat wij wat on zen deviezenvoorraad betreft van 'de hand in den tand leven. Dat zal nog wel eenige jaren duren ook. En op een interruptie van den heer Molenaar; Ik zie niet in dat wij nu moeilijker crediet kunnen krijgen dan een jaar geleden. De begrooting werd ten slotte z.hst. aangenomen, evenals aan het begin der vergadering het voorstel inzake het Centraal Econ. Plan. Weer „oorlog" in Palestina. De irgoen Zwai Leoemi is haar „oor log" tegen de Britsche strijdkrachten in Palestina begonnen ter vergelding van de executie van Dov Gruner en drie andere Joodsche verzetslieden. Te Na- thanya. 40 km. ten Noorden van Tel Aviv, werd een Britsche schildwacht door' drie in burger gekleede personen doodgeschoten. Een bom verwondde gedeeltelijk een verbandpost. Te Tel Aviv werden twee Britsche politie-agen- ten min of meer zwaar gewond, toen een pantser-vrachtwagen door een bom, uit een voorbijrijdende taxi geworpen, opgeblazen werd. Britsche militairen te Haifa werden tweemaal door gewapen de lieden uit auto's beschoten. In de zelfde stad hadden nog vuurgevechten plaats tusschen dé Britsche troepen en Joodsche verzetslieden. Te Volendam is niet alleen de -eerste paling doch ook de eerste spiering aan gevoerd. Het lossen van een der botters. (Foto ANPde Hn.) De ramp van Texas City Gisteren is, zooals men reeds vreesde, by Texas City de wind van richting veranderd, waardoor de rook 280 KM landinwaartsgedreven wordt. Functionarissen van de kustwacht te Galveston, 24 KM. van Texas City, zijn een onderzoek begonnen naar de oor zaak van de explosie op de Grand Camp. De burgemeester van Texas City heeft verkl' ard, dat men de meeste branden nu meester is. Zijn plaatsver vanger achtte het gevaar voor verdere grootere branden zeer gering. DE VOOR-INDISCHE CONSTITUEERENDE VERGADERING. Op de jaarlyksche bijeenkomst van de Voor-Indische statenconferentie heeft Pandit Nehroe, vice-president van de voorloopige regeering. verklaard, dat elke Voor-Indische staat, die thans niet toetreedt tot de constitueerende verga dering, als vijandelijke staat zal worden beschouwd, Nehroe legde er den nadruk op, dat de deur nog open staat voor de Moslemliga, die ondanks herhaalde uit- noodiging niet is toegetreden. De con stitueerende vergadering zal niettemin een grondwet opstellen. Engeland heeft een waardevol exportartikel gevonden in kerkklokken, die ln Amerika grooten aftrek vinden. Dezer dagen werd een party van niet minder dan 36 stuks verscheept. De klokken gereed voor hun eerste en waarschijn lijk ook laatste zeereis. Indonesiërs vechten onderling. GEREGELDE TROEPEN HEROVEREN TAMBOEN. Troepen van het Indonesische Re- publikeinsche leger hebben het spoor wegstation Tamboen ten Z.-O. van Batavia, na een nachtelijk gevecht met Indonesische ongeregelde troepen her overd. De geregelde troepen maakten gebruik van mortieren, doodden een aantal en namen het grootste deel der ongeregelde troepen gevangen. De rebellen hadden het station Maan dagochtend bestormd. Zij hadden daar bij gebruik gemaakt van personen uit de plaatselijke bevolking als dekking om den Republikeinsche commandant, die het station verdedigde, van vuren te weerhouden. De aanval was gedaan na de uitvaar diging van nieuwe belastingmaatregelen, die dienden om het smokkelen te voor komen tusschen Batavia en Tamboen, het laatste station voor de demarcatie lijn tusschen het Nederlandsche en het Republikeinsche gebied. VERLIEZEN DER NEDERLANDSCHE STRIJDKRACHTEN. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de vorige week ge sneuveld is ten gevolge van extremis tische actie op 3-4-'47 van het Kon. Ned. Indisch Leger: militiesoldaat L. Picau- ly, afkomstig uit Nederlandsch-Indië. VERKIEZINGEN IN BRITSCHE ZONE. Morgen gaan de Duitschers in de Britsche zone van Duitschland voor de derde maal na den oorlog, thans voor de verkiezing van de regeering van den „Landtag". ter stembus. Meer dan twee derde der stemgerechtigden wordt door vrouwen gevormd. De verkiezing heeft in drie „Laender" of staten plaats, te weten Noordrijn land-Westfalen (ruim 200 zetels). Ne- der-Saksen (150) en Sleeswijk-Holstein (70). Er is één zetel beschikbaar op elke 40.000 kiezers, in Noord-Rijnland West- falen op elke 60.000. Amerikaanse!) voorstel aanvaard. Bij de hervatting van het debat over Griekenland in den Veiligheidsraad, steunde Frankrijk het Amerikaansche voorstel, dat waarnemers der VN toe zicht moeten blijven houden op de Grleksche grens. De Fransche afgevaar digde. Parodi, bestreed het Russische voorstel, dat de Amerikaansche hulp verleening aan Griekenland door een commissie der VN zou moeten worden gecontroleerd. Deze twee voorstellen vormden den hoofdschotel van het de bat. Parodi stelde voor. dat de VS perio diek de VN op de hoogte zouden kun nen stellen van de vorderingen der hulp verleening en deze hulp vergezeld zou den laten gaan van een advies aan de Grieksche autoriteiten, waardoor de de mocratie in Griekenland tót stand ge bracht zou kunnen worden. Nadat Brazilië en Syrië zich voorstan ders van de Amerikaansche hulpverlee ning aan Griekenland verklaard had den. sprak Cadogan. de Britsche afge vaardigde, zich uit tegen het Russische voorstel voor een commissie van toe zicht. „Wat de VS voor Griekenland doen is niet meer dan wat de Sovjet- Unie voor Polen. Joego-Slavië en an dere landen doet. Wij verkeeren in een ongunstige positie, daar de Sovjet-Unie de VN niet van haar plannen op de hoogte gesteld heeft. Wel weten wy. dat op 8 Juni een Russisch-Joego-Slavische overeenkomst is gesloten, krachtens wel ke de Russische regeering er in toe stemt. op langen termijn speciale wape nen naar Joego-Slavië te zenden. Wy zonden geen speciale commissie naar Joego-Slavië om toezicht op de Russi sche hulpverleening uit te oefenen Daar om zie ik niet in, waarom de Sovjet- Unie beweert, dat de Amerikaansche hulpverleening aan Griekenland anders moet worden behandeld", aldus Cado gan. De Columbiaansche afgevaardigde stel de voor een „Balkan-conventie" op te stellen ter handhaving van de Griek sche onafhankelijkheid en bevordering van de ordelijke economische en politie ke ontwikkeling in den Balkan. Tevens stelde hij voor. een Balkan-commissie te benoemen, bestaande uit vertegen woordigers van de groote vier en 3 niet- permanente leden, die met de Ameri kaansche autoriteiten Griekenland zou kunnen helpen en tegelijkertijd de Grieksche grenzen in het oog zou kun nen houden. Vervolgens diende de Poolsche afge vaardigde een amendement op het Rus sische voorstel ln, volgens hetwelk de Amerikaansche steun niet als politiek wapen mag worden gebruikt en zonder onderscheid van ras. godsdienst, of po litieke overtuiging moet worden ver leend. Het Amerikaansche voorstel om de commissie van onderzoek der VN in Griekenland te handhaven werd door den Veiligheidsraad goedgekeurd met 9 stemyien terwijl de Sovjet-Unie en Polen zich van stemming onthielden. Amerika wil verplichtingen nakomen. De waarnemende Amerikaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Dean Acheson. heeft op een persconferentie zijn beroep op het Congres hernieuwd om de aflevering van leen- en pacht goederen ter waarde van 25.000.000 dol lar aan de Sovjet-Unie, Nederland en verschillende andere lar.den tevoitooien De aflevering was in December bij be sluit van het Congres stopgezet. Acheson wees er op. dat deze goede ren voor de capitulatie van Japan wa ren besteld en dat de V. St. met de genoemde landen contracten hebben afgesloten om verschillende niet-mili taire goederen te leveren op leen- en pachtvoorwaarden, waarvoor de regee ringen der betrokken landen in baar geld of uit credieten villen betalen. Acheson zeide, dat er een bindend contract tusschen de regeering van de V. S. en die der betrokken landen be staat en de V. S. niet in de positie van contractbreker wenschen te komen, wanneer zy een krachtige houding gaan innemen ten aanzien van het houden van internationale contracten in het algemeen Ook de voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandsche betrek kingen. Arthur Vandenberg. heeft in den Senaat verklaard, dat hij wenscht, dat de V. S. hun woord getrouw zullen blyven om met opgeheven hoofd de Sovjet-Unie van woordbreuk te be schuldigen. Churchill critiseert Labour-regeering Winston Churchill de leider der op positie in Engeland, heeft tydens een groote vergadering van de loge van de Primrose League, den meer dan zestig jaar geleden door de conservatieve party gestichten bond ter nagedachte nis van lord-Beaconsfield (Disraeli), de Britsche Labourregeering heftig gecri- tiseerd. „Ons land wordt naar den af grond gedreven en ons imperium ver snipperd en verkwist. Wy dalen snel in de aohting der wereld Een ieder is zich bewust van de naderende crisis in onze financieele en economische zaken. De socialistische regeering leeft op den Amerikaanschen steun en verkwist met lichtzinnige snelheid deze leening, het geen alleen zou kunnen worden ge rechtvaardigd als middel om onze na- oorlogsche industrie hiet nieuw mate riaal uit te rusten." Churchill keerde zich tegen den ambtenarenlast, welke eerder een posi tieve belemmering is dan bijdraagt tot het nationaal herstel. De politiek te genover de Sovjet-Unie moet er een zyn van eervolle vriendschap door kracht. Het' mag er geen zijn van laf kalmeeren door zwakheid. Wat de bui tenlandsche politiek betreft moet abso luut duidelijk worden gemaakt, dat niet zal worden toegestaan, dat er een wig wordt gedreven tusschen Engeland en de Ver. Staten Iedereen voelt, dat het hart der Britsche natie terugkeert tot de conservatieve en liberale principes- BINNENLAND De Haarlemsche politie heeft te den roofmoord welke te Haarlem in den Amsterdam den vermoeaelUken dader van nacht van 6 op 7 April werd gepleegd, gearresteerd Het is de 20-J. R N die 8 maanden geleden uit het. Rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort ontsnapte. Een vrouw lokte by ae RUswijksche Straat te 's-Gravenhage eeu 4-jarlg jon getje met een „Ijsje" mee naar een straat, zy trok het kind daar zyn Jasje uit en maakte zich daarmede uit de voeten. Binnen een week ls dit reeds het derde geval. Op het vliegveld KemaJoran ls een vliegtuig van de Britsche Skyways gearri veerd met vrouwen en kinderen van B.P.M.-personeel te Ballkpapan en Moro- tai. Er waren ln totaal 33 passagiers aan boord Zoo spoedig mogelijk zal te Venlo worden overgegaan tot vervanging van het huidige, gedeeltelijk door bommen be schadigde. maar bovendien ook reeds lang verouderde station door een nieuw. Bij een contröle op de Sohipbrug te Deventer hielden ambtenaren van den C C.D. een vrachtauto aan, die ruim 26.000 eieren en 19 kg boter clandestien bleek te vervoeren, welke voor den zwarten handel bestemd waren De gemeenteraad van Delft heeft het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Ver. St. Hlppolytus tot stichting en ln stand houding van een R.K. Ambachtsschool te Delft aangenomen met 17 tegen 12 stem men. Binnenkort zal boven aan den z.g. Couberg te Valkenburg een dierentuin geopend worden, welke een rytdom aan exotische en wilde dieren zal bevatten. Olifanten, leeuwen, "beren, panters, maar ook apen. wasbeertjes en vele andere Afrikaansche en Histralische dieren zul len er te zien zijn. Tijdens de 10-Mei herdenking, die de Ned. Ver. van ex-polltieke gevangenen in bezettlngstyd op de eerebegraafplaats ln Overveen zal organlseeren, zal de Minis ter van justitie, mr. J. H. van Maarse- veen, namens de regeering een herden kingsrede uitspreken Namens de ex- politieke gevangenen in bezettingstijd voert mr. B. W. Stomps het woord. Naar officieel wordt medegedeeld, hebben geïnterneerden Illegale immigran ten Installaties van het kamp Caraolos op Cyprus ln brand gestoken en pogingen aangewend, uit te breken. De kampbewa king opende het vuur, waardoor een Jood gedood en 6 gewond werden By K.B. ls Ingesteld een commissie met opdracht een onderzoek ln te stellen, omtrent de wettelijke voorzieningen, welke op het stuk van de sociaal charitatieve zorg zullen dienen te worden getroffen. i Teen de 15-jarlge Maria Beniers uit Aerlerixtel op het Stationsplein te Hel mond ln de Juist wegrijdende B.B.A.-bus wilde springen, kwam zy zoodanig te val len, dat zij ten gevolge van zware ver wondingen aan het hoofd overleden ls. BUITENLAND. Volgens het officleele bulletin ls ln den toestand van koning Ohrlstlaan van Denemarken geen verandering Ingetre den. Uitputting en kortademigheid duren voort, hoewel het hart nog krachtig functioneert. Een Britsche handelsdelegatie ls naa> Moskou vertrokken om den weg te be reiden voor het sluiten van een handels overeenkomst. Gisteravond ls een Fransch militair vliegtuig op een oefenvlucht bij Aix-en- Provlnce ln Zuid-Frankrijk neergestort. De piloot en twee andere leden der beman ning kwamen om het leven. Een Ventura van de Zuld-Afrlkaan- sche luchtmacht, ls 60 K.M. ten Zuid- Westen van Khartoem neergestort, waarby alle Inzittenden 11 passagiers en een bemanning van 4 koppen om het leven zijn gekomen. De ..Empress of the Sky" een Con stellation van de Pan-American Airways heeft een nieuw transatlantisch record gevestigd door den afstand Gander (New Foundland)Shannon in vijf uur 55 minuten af te leggen. Het toestel had 35 passagiers aan boord. De Fransche my nwerkers hebben er ln toegestemd, dat hun vacaptle dit Jaar van 18 tot 12 dagen wordt verminderd om de verlaging der productie tijdens de vacantleperlode te voorkomen. Vandaag ls te Neurenberg het proces begonnen tegen Friedrlch Fllck, den Dultschen yzer- en staalkonlng, en vyf zyner medewerkers. Ook SS-generaal otto Steinbrick, de verbindingsman tusschen Goerlng en de Dultsche Industrie, staat terecht By een voortduren van het huidige systeem zal het niet lang duren, of het Engelsche volk zal van honger omko men of afhankelijk van de liefdadigheid van het kapitalistische Amerika voort leven. Churchill critiseerde vervolgens de begrooting. Deze ls het evenwicht van 3 milliard pd st. aan buitensporige uit gaven en 3 milliard aan belastingen, die het land verlammen. Churchill noemde Henry Wallace, voormalig vice-presi dent der V.S., een crypto-communist. Dr. Van Mook weet van niets Z.I. GÉÉN NIEUWE GOUVERNEUR-GENERAAL. Reuter meldt uit Batavia, dat dr. Van Mook naar aanleiding van be richten in de Nederlandsche pers te genover journalisten verklaard heeft, dat voor zoover hjj wist, van benoe ming van een nieuwe Gouverneur- Generaal geen sprake was- „Van mün kant is er geen sprake van, dat ik ontslag neem en het ver haal, dat ik Nederlandsch ambassa deur te Washington word is nieuw voor my", aldus dr. Van Mook. Dr. Van Mook voegde er aan toe, dat men hem officieel noch onofficieel over een benoeming te Washington gespro ken had. Het was echter mogelijk, dat hij, ge lijk wij gisteren reeds meldden, met den Nederlandschen minister van Financiën een reis naar de Ver. Staten zou ma ken. Doch hij wist niet met zekerheid, wanneer. „Dit zijn feiten" aldus dr. Van Mook- ZACHTER DES NACHTS. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen; enkele regenbuien. Zachter des nachts, echter met hier en daar mist; overdag weinig verandering van tempe ratuur. Aanvankelijk zwakken, later toe- nemenden wind tusschen West en Zuid. 20 April. Zon op: 5.35 uur; onder: 19.44 uur. Maan op: 5.42 uur; onder: 18.55 uur (21 April N.M.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 3.38 en 15.55 uur (21 April: 4,11 en 16.27 uur).

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1