IBBI De snuifdoos van den Keizer Ons Distrïbutiehoekje Uiterst sombere mededeelingen van minister Nelier Hij vraagt slechts „offers" Kerkelijk Leven DE MIESTER-DETECTIVE RECHTZAKEN Radio-programma Rimadser contra de Gaulle I ui Rania dier, dc Pranscne eerste- 02blister, he?ft tijdens een persconfe rentie verklaard, dat .,hy, die op on- v rzichtige wijze leuzen verkondigt, wairdoor de nationale solidariteit in gevaar worit gebracht, zich voor zich zelf moet hoeden". Alle Franschen zou den zich voor een dergelijk iemand moeten hoeden. Ofschoon hier de naam van generaal De Gaulle niet wordt genoemd, acht men deze woorden toch als een waar schuwing aan zijn adres. Sprekend over de constitutie, welke door De Gaulle werd aangevallen, verklaarde Ramadier. dat deze wel is waar niet volmaakt is, maar de wet geldt voor iedereen en moet worden geëerbiedigd. De economi sche toestand van Frankrijk is eenigs- zins verbeterd door Blums program voor de verlaging der prijzen en de productie is 90 van die in 1938 en het dubbele van die onmiddellijk na den oorlog. In Palestina. De Britsche bevelhebber in Palestina heeft wederom 2 doodvonnissen,, uitge sproken tegen Joodsche terroristen, be krachtigd. Een derde zag het doodvon nis veranderd in levenslang. De staten der Arabische liga zullen vragen het Engelsche mandaat over Palestina te beëindigen, als de zaak voor de V. N. komt Voorts zou een ge heime resolutie zyn aangenomen, waar in de moefti van Jeruzalem, die in Egypte verblijft, wordt gemachtigd een Arabische Palestijnsche regeering „in ballingschap" te vormen, indien de be slissing, welke de V. N. inzake Palestina zullen nemen, tegen de wenschen der Arabieren ingaat. De „beweging" van De Gaulle Tijdens een interview van Reuter's correspondent te Parijs met Jacques Soustelle, den eersten assistent van generaal De Gaulle voor de organisatie van de „Rassemblement. du peuple francais", heeft deze verklaard, dat De Gaulle geen nieuwe partij heeft ge vormd, De R.P.F. beoogt, aldus Soustelle, de bevolking de bezwaren bewust te maken van een parlementair systeem, waarin de Fransche politiek beheerscht wordt door het party-apparaat en de administratieve- en regeeringsposten door vertegenwoordigers van de com munistische partij .gekoloniseerd" wor den. De RP.F. wil in de eerste plaats de democratische regeeringsmethoden handhaven. De grootste bezwaren van het huidige parlementaire systeem zyn volgens Soustelle, dat de eigeniyke macht niet in handen van het kabinet maar van de besturen der voornaamste politieke partyen is, dat er cp lysten, niet op personen gestemd wordt en dat de communisten in sleutelposities niet de belangen van het land of zelfs van de regeering, maar die van hun eigen party behartigen. Elke aanhanger van de R.P F. zal vol gens Soustelle by de volgende gemeen- teraads- of parlementsverkiezingen op candidat-en stemmen, die voor bescher ming der democratie zullen stryden, onverschillig tot welke party zy be- hooren. WEER VERSTREKKING VAN SCHOENENBONNEN. Van 21 April af. De distributiediensten zullen van 21 April a.s. af, op nader bekend te rnaken dagen aan een ieder met inbegrip dus van degenen wier stamkaartnum mer eindigt op een der cijfers 7, 2 of 5 die sedert 1 April van het vorig Jaar geen schoenenbon tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel heeft ontvan gen, een schoenenbon naar keuze van den aanvrager verstrekken. De tweede distributiestamkaart met bybehoorend inlegvel moet worden overgelegd. De bonnen 612 en 614 zullen van het inlegvel verwijderd worden. Voorts zal na vermelden datum aan kinderen, ge boren in April van een der jaren 1932 t/m 1945, alsmede aan kinderen gebo ren in Juni 1946 een schoenenbon wor den verstrekt van de soort en maat, welke overeenkomt met leeftyd en ge slacht van het kind. Deze laatsten ko men in Juni a,s. niet opnieuw vooreen verjaardagbon in aanmerking. Van het inlegvel, hetwelk met de TD moet wor den overlegd, zal bon 604 worden ver- wyderd. (Van onzen parlementairen redacteur) De Eerste Kamer heeft het den nieu wen minister van Openbare Werken en Wederopbouw niet moeiiyk gemaa^c De sprekers voegden niets nieuws toe aan hetgeen reeds was gezegd Df. redenen waarom de wederopbouw stagneert zyn algemeen bekend. Niemand vroeg echter, wat er aan verbetering gedaan wordt; niemand deed eenig constructief idee aan de hand. Men vond alleen, dat er een ongemoti veerd optimisme bestond en dat de re geering daarop niet. gelijk haar plicht was, den domper had gezet. Wel, die domper werd dan thans met Ijver gehanteerd- Het was alles verschrikkelijk somber, wat de nieu we bewindsman mededeelde: Er is ge brek aan materiaal, aan geld. aan goe de organisatie, aan arbeidskrachten. Aldus de heer Neher. De materiaal positie zoo voegde hij er aan toe, is ten cenenmale ontoereikend en zal in afzienbaren tyd zoo blyvcn. Wat de arbeidskrachten betreft, zoo zouden wij wel met tweemaal zooveel arbeiders kunnen werken als wjj thans doen. Maar die zyn niet aanwezig. Vooral zijn zy niet aanwezig, waar zy het dringendst noodig zijn: in de door den oorlog het zwaarst geteisterde gebie den. En ze voelen er weinig voor, om daar heen overgeplaatst te worden. Hier zeide Z. Exc er althans by, dat hij hoopte de arbeidsvoorwaarden zoo aantrekkeiyk te maken, dat de animo om in Zeeland, N. Brabant en Limburg te gaan werken, zou toenemen. Want in dat geval zou den wy veel. zeer veel meer kunnen ver richten dan tot dusver mogelijk is ge bleken, Nochtans zal. aldus de minister, de noodzaak tot samenwonen het veel gecritiseerde samenhuizen van meer ge zinnen in één woning in de eerstko mende jaren nog toenemen. We moeten zeggen, het klonk alles zeer ontmoedigend, al leek hier en daar eenige opzettelyke overdiyving aange bracht. Als de minister zegt, dat een boerderij die voor den oorlog 10.000 gld. kostte, nu niet minder dan 80000 gld. aan bouwkosten vergt, dan lijkt dit ons ten minste nogal sterk. Maar dc slotsom van zijn betoog liet geen twijfel: Herinnerend aan Chur chill's „bloed met tranen", leed en el lende. kon minister Neher slechts of fers vragen. ,,Ik heb getracht, de verschillende sprekers te beantwoorden", zoo luidde zijn laat-ste zin. Dat mag zoo zyn. Maar toch hadden wy gaarne naast al het zwart wat licht willen zien; een woord van bemoediging willen hooren. Niet al leen een opsomming van de moeilykhe- den. doch ook een aanwy'zing, hoe daar onderuit te komen. Iets van den verbe ten wil tot opbouwen, welke dezen ener gieken bewindsman moet vervullen. En waarvan de besliste wijze van spreken een aanduiding was. Zyn daden mogen meevallen Van de spaarzame toezeggingen, welke de heer Neher deed. vermelden wy het streven naar decentralisatie voor zoover met d"e ministerieele verantwoordelijk heid in overeenstemming is te brengen- Minister Vos beantwoordde nog enke le geuite verlangens op het gebied van den waterstaat, waarna ^de begrooting z.h^t. werd aangenomen.'Tot slot werd het voorstel inzake de voorbereiding van een centraal economisch plan behan deld. Heden voortzetting. Ingezonden Mededeeling bestrijdt hardnekkige kou yah twee kanten tegelijk VwkrlJpbiUir bU Apoth. en D re gitten AlLcenverkaóp vpo'r Nederland ,N.V. Rowrïtrne HandeiamU. Amsterdam AMERIKA EN DE PERSVRIJHEID. Wilbur Forrest, president van de Amerikaansche vereeniging van dag bladredacteuren, heeft voorgesteld, dat de V.S. bilaterale of multilaterale ver dragen zullen sluiten voor het waar borgen van de internationale persvrij- heid. Hy verklaarde, dat in de Sovjet- Unie en 23 andere landen de berichtge ving aan banden gelegd was. Volgens Forrest zyn deze landen: Argentinië, Santa Domingo, Mexico, Venezuela, Japan, China, Indo-China, Korea, Per- zië, Egypte, Finland, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk. Spanje. Italië, Duitschland, Polen, Roemenië, Turkye, Joego-Slavië, Hongarije, Griekenland en Bulgarye. BEROEP VAN ALBANIË OP V.N. Albanië heeft het secretariaat van de V.N. officieel verzocht de „nieuwe pro vocaties en schendingen der Albanee- sohe territoriale wateren door Griek- sche schepen" aan den Veiligheidsraad voor te leggen. Volgens de nota worden dergeiyke overtredingen herhaalde ma len en in overleg met de Grieksche autoriteiten begaan. MAATREGELEN TEGEN VAK VEREENIGING EN IN AMERIKA. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft eenige beperkende bepalingen met betrekking tot de vak beweging goedgekeurd. Als deze be palingen van kracht worden, zal het mogelijk zijn vakvereenigingen, die te gen het algemeen belang handelen, ge- rechtelyk te vervolgen. Alle vakvereeni gingen zullen onder de anti-trustwet vallen en in gelijke mate als de werk gevers wettelyk verantwoordeiyk zyn by contractbreuk en stakingen, die de openbare gezondheid, veiligheid of het openbaar belang in gevaar brengen. Voorts worden verboden de „closed shop", sympathiestakingen, stakingen tegen een gerechtelijke uitspraak en het bezetten van fabrieken door stakers. Is dat democratie? Nadat het Tweede Kamerlid Hofstra rp v.d.A.) vragen aan den Minister van Financiën heeft gesteld inzake toezicht van de overheid op de particuliere ban ken, naar aanleiding van in sommige bankverslagen Uitgeoefende crit-lek op Lieftinck's helastingpolitiek, gaf thans de heer Woudenberg (PjV.d.A.) in de Eerste Kamer (bij de behandeling van de begrooting voor Openbare Werken en Wederopbouw als het standpunt z.yner fractie; .Afgezien van de prin- cipieele vraag, of het bouwbedryf ge socialiseerd moet worden, is er onder de huidige omstandigheden geen enkele aanleiding tot het toekennen van in vloed of het in uitvoering geven van werken aan particulieren". Zijn dat democratische geluiden NIEUWE ZENDSTATIONS BEPLEIT. Aan het door den directeur van Ra dio Nederland Wereldomroep, den heer W. J. van den Broek, uitgebrachte ver slag der werkzaamheden over 1946 ont- leenen wy, dat ons land, wanneer het zijn plaats wil handhaven en niet het verlies van ieder radio-contact met over de wereld verspreide landgenooten en buitenlanders wil riskeeren, ernstig aandacht zal moeten besteden aan een energie-vergrooting der bestaande of een spoedige constructie van nieuwe zendstations. EEN GOED WOORD VOOR ONZE INKOOPERS! „Onze inkoopers zijn goed", zoo zeide minister Neher in de Eerste Kamer. Men vergete niet, dat zy bloot stonden aan een grooten aandrang tot koopen onzerzijds. Er zal er wel eens een ont slagen moeten worden, maar dat komt in het maatschappelyk leven ook gere geld voor. NOG GEEN MONTAGE-WONINGEN. Er zullen nog wel wee jaar van voor bereiding noodig zyn, om te komen tot den bouw van zeg 20,000 prefabricated- woningen. aldus minister Neher in de Eerste Kamer. Wetsontwerp Landbouw Pensioenfonds. REGEERING ZAL OVERGANGS REGELING TREFFEN. Het Ministerie van Sociale Zaken deelt mede. dat met het oog op het zeer binnenkort in te stellen Pensi oenfonds voor den Landbouw met spoed een wetsontwerp gereed ge maakt. wordt ter regeling van deze materie. Dit fonds zal niet alleen toe gankelijk zyn voor het personeel maar ook voor de werkgevers en de zelf standig werkenden. Het is de bedoeling de wettelijke re geling aldus op te zetten, dat ze niet alleen zal gelden voor het pensioenfonds in den landbouw, maar eventueel voor elk pensioenfonds in een bedryfstak, waar alle werkenden in dat bedryf aan kunnen deelnemen. De voorbereiding en uitwerking eener wettelijke regeling vorderen echter eeni- gen tijd. zoodat het niet mogelijk zal zyn het bedrijfspensioenfonds in den landbouw reeds met ingang van 1 Mei bij het in werking treden van het nieu we collectief contract definitief op te richten. De regeering heeft zich echter be reid verklaard een overgangsregeling te treffen waarin de inning d^r pre- miën en de doorberekening daarvan in de producentenpryzen niet recht streeks1 plaats heeft, doch waarin een en ander op indirecte wyze wordt ge regeld. De regeering zal n.l, bevorderen, dat in het lanabouw-crisisfonds ten behoe ve van het op te richten bedrijfspen sioenfonds voor den landbouw een be drag wordt gereserveerd, dat geiyk is aan het totaal bedrag aan premiën.dat door werkgever en werknemer zou zijn opgebracht, indien het bedrijfspensioen fonds. zooals dit na totstandkoming van de wettelyke basis zal gaan func- tionneeren, reeds zou hebben gewerkt van 1 Mei 1947 af. Dit beteekent, dat de aanspraken der toekomstige verzeker den t.z.t. zullen worden geacht op 1 Mei 1947 te zyn ingegaan, Na afloop van den overgangstoe stand zullen als de wet inderdaad tot stand komt deze bedragen aan het fonds worden overgedragen, waar na de premie-heffing een aanvang kan nemen en het fonds overigens op normale wyze, dus ook uitgestrekt over zelfstandigen, zal kunnen gaan wer ken. Inbrekers te Alphen slaan grooten slag. MARTHASTICHTING VAN ALLE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN BEROOFD. In den afgeloopen nacht hebben in brekers kans gezien hun slag te slaan in het bekende Tehuis voor onverzorgde kinderen, de „Marthastichting" te Al phen. Door het uitsnijden van een ruit je in het kantoor van de administratie, gelegen aan de Raadhuisstraat, heeft men kans gezien, binnen te komen. Daarna heeft men met gereedschappen een groote kast opengebroken en lag de buit voor het grijpen. Deze bestond uit ruim 500 levens middelenkaarten, 500 textielkaarten, 500 versnaperingkaarten benevens nog tal van byzondere distributie-toewij- zingen. Alles bijeen een verzameling, welke op de zwarte markt een zeer groot bedrag vertegenwoordigt. De politie stelt een minutieus onder zoek in SPECIALE SPOEDCURSUSSEN VOOR A.S. ONDERWIJZERS. Opleiding in één jaar. Gisteravond hield dr. J. H. Wesse- ling, raadadviseur bij het Ministerie van O.. K. en W., een radio-causerie over de niéuwe salarisregeling voor onderwyzers Daarin heeft hy er o.a. op gewezen, dat tegenover het vervallen van de overigens zeer matige belooning voor het bezit van bijacten, is komen te staan de bepaling, dat de Kroon de jaarwed de der onderwijzers kan verhoogen met een door haar vast te stellen bedrag voor het bezit van een bevoegdheid, welke voor het L. O, van bijzondere be- teekenis is. Verder is de mogelijkheid geopend om by het behalen van een zoodanige bevoegdheid een beloontng- in-eens te ontvangen. Voorts vestigde spr. de aandacht op het toekennen van de U.L.O. marge. Voor hen, die wèl in het bezit zijn van de onderwyzersacte, doch thans niet by het onderwijs werkzaam zijn, heeft de regeering den terugkeer tof het onderwys vergemakkelijkt. Het ligt in het voornemen der regeering te bevorderen, dat m.i.v. 1 September a.s. aan de kweekscholen speciale cur sussen worden gevormd, ten einde hen, die in het bezit zyn van een einddi ploma Gymnasium, H.B.S. met 5-j. cursus of daarmede gelijkgesteld di ploma in den tyd van een jaar tot onderwijzer op te leiden. Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. Op de vergadiaring van de Generale Synode der Ned. Herv, Kerk te Drieber gen werden benoemd: tot lid van den Pensioenraad: ds. C. J. die Graaf, NIJ kerk, tot leden van den Alg Dlakonalen Raad: mevr. J. J. v. ValkenburgBar. Mackay én de P. J. Roscam Abblng. Tot predi kanten dn alg. dienst voor het werk on der schippers en zeevarenden werden be noemd: ds. A. v. d. Walie te Colmschate. met standplaats Antwerpen en ds. A. v. d. Most te Nieuwe Pekela, met stand plaats Groot-Rotterdam. Naar aanleiding van een verzoek van den Ohr. Mtlitalrenbond „Pro-Rege", om een subsidie voor het werk der Ohr. mili taire tehuizen, verzocht de Synode een nieuw te benoemen commissie voer de verzorging van militairen besprekingen met „Pro-Regs" te voeren en alle moge lijkheden ook bulten de Instandhouding en stichting van deze tehuizen te on derzoeken. De Syode gaat daarbij uit van de gedachten, dat zoowel de Ohr militai re tehuizen als de geestelijke en cultu- reeibe \erzorcing van militairen in andere verbanden voor de verantwoordelijkheid der kerk liggen. DE ZEE-VISSCHERIT OP ZONDAG. Ten aanzien van de zee-vdssoherij op Zondag sprak de Synode op het desbe treffend verzoek van den kerkeraad van Katwijk uit, dat bij het bepalen van het standpunit der kerk de economische mo tleven toch niet mogen overbeerschen, daar op gehoorzaamheid aan het gebod tot de heiliging van den dag des Heeren moet worden aangedrongen en dot de verplaatsing van de Zondag-viering naar een anderen dag moet worden tegenge gaan. Een dergeiyke uitspraak deed de Syno de ten aanzien van den arbeid op Zondag ln de zuivel-industrie, daarbij erkennen de. dat de problemen op dit gebied door de ingewikkeldheid der materie wel zeer moeilijk zijn DE VRIJE TIJD OP ZONDAG. Handelende over de besteding van den vrijen tijd op Zondag besloot de Synode de voor de commissie ad hoe aanbevolen plannen aan de permanente commissie ter verdere uitwerking in handen te stel len. Wegens liet ontslag van prof. dr. J. P. Kruyt als directeur van het Sooiolo- giisch Instituut benoemde de Synode prof. dr. W. Banning als voorloopig directeur voor den tijd van 1 Jaar. Tot commissa rissen van alt Instituut werden benoemd: prof. dr. P. J. Bouman, dr. Ph. J. Iden- burg en prof. dr. J. P. Kruyt, de laatste als gedelegeerd commissaris, De heer Adr. Schuurman werd tot docent in die kerkmuziek benoemd. Een testimomium voor dit vak zal voor de candidaten tot den heiligen dienst ver plicht worden gesteld. De Synode nam vervolgens het regle ment voor de noodvoorziening ln de pre dikanten-vacature ln tweede lezing ln behandeling, waarbij de vele amende menten der classicale vergaderingen be sproken en ln verscheidene gr vallen aan genomen worden. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Drach. ten W. Bartlema te Okkenbroek; te Oud- Beljerland K, v. d. Pol te Ede. Aangenomen: naar Zevenhulzen (Z -H) J J. Stoutjesdijk te Tuil, die bedankte voor Wagenmger,. Bedankt: voor Schevenlngen (vac.-A. Offerings) dr. A. Steenbeek te Twello; voor Nieuw-Weerdlnge H. L. van Zyil Langhout te Engwlerum. Geref. Kerken Beroepen: te Ameron. gen Th. P. Potma te Meerkerk; te Am sterdam-West (3de pred.pl.) (2de maal) F. Gulllaume te Sneek, die dit beroep heeft aangenomen, Aangenomen: naar Siegerswoude J H. Binnema, cand. te Landsmeer, die be dankte voor Gaastmeer en voor Visvliet. Bedankt: voor O.- en. N. Blldtzijl A. Brink te Biya. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN. 18 April Aanvoer 24G0 kisten. Besomming KW 89 f. 2780; KW 20 f. 3400; KW 64 f. 414: KW 159 f. 16800; KW 91 f. 3900; KW 56 f. 8600; KW 190 f. 215. LEIDEN. 18 April. Veemarkt. Aange voerd1: 17 Fokstieren; 6 SLaohtetleren; 126 Kalf- en Melkkoeien f. 400—700, han del vlug; 361 Varekoeien e.3. f. 300550. vlug; 125 Vette koeien; 102 Pinken f. 160 225, matig; 388 Nuchtere slachtkalve ren; 224 Weideschapen f 3060, t. vlug; 94 Lammeren; 16 Mest/varkens f. 5080, matig; 469 Biggen f. 3050, matig; 23 Paarden f. 500—1000, matig; 67 Bokken en geiiten f. 3060, matig. Kaasmarkt: Goudsche kaas per 50 kg. Ie soort f. 152159. Partijen 9. Handel goed. ^FEUILLETON" \^door JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 14) By het angstaanjagende woord „ge recht" greep Eve hem weer by den arm- Maar hy stelde haar gerust. Hy was nu één trede op de trap omlaag gegaan. Nu draaide hy zich om. om haar aan te zien, Zy hadden tot dusver op mompe lenden toon gesproken, met een zekeren haast en nu werden hun stemmen steeds zachter, hoewel dringender. „Maak je geen zorg. jy zult er niet in betrokken worden. Daar zal ik voor zorgen". „Je gaat het toch niet aan de politie vertellen?" „Ik ben niet van plan het aan iemand te vertellen". „Maar mij kun je het vertellen. Wie heeft het gedaan?" Hy schudde haar hand van zich af en ging weer een trede omlaag. Hy liep achteruit, terwijl hy zyn hand op de leuning hield. Zijn gezicht, dat als een witte vlek. met de glanzende tanden door het halve duister oplichtte, scheen als in een mist te verdwijnen. De gedachte, die door Eve's brein schoot, was zoo monsterachtig, dat ze alleen aan overspannen zenuwen kon worden toegeschreven. „Neen", verbeterde Ned haar. met zyn enerveerende gewoonte om haar gedach ten te lezen. „Ziet je zelf daar nu maar niet mee te pijnigen. Het was niemand van het gezin, waarover je je zorgen hoeft te maken". „Zweer je me dat!" „Ja", antwoordde Ned. „Dat zweer ik je waarachtig". „Probeer je me te kwellen?" Ned sprak volkomen kalm. „Integendeel. Ik probeerde je juist te sparen. Dat hoort nu eenmaal by jou. En dat is wat alle mannen jou probee- ren te doen. Maar. by den hemel, voor een vrouw van jouw leeftyd en men mag toch zeggen jouw ervaring, jy hebt. meer bakvischachtige opvattingen en illusies over de wereld dan eenige vrouw, die ik ooit ontmoet heb! Nu goed". Hy haalde diep adem. „'Je hoort het vroeger of later misschien toch wel". „Schiet op, alsjeblieft!" „Den eersten keer, dat we naar den overkant keken weet je nog?" Al had zy het gewild. Eve zou er niet in geslaagd zyn het afschuwelyke too- neel te vergeten, dat zij had gezien. Ter- wyl Neds blikken op haaar bleven rus ten, zag zy weer het groote bureau voor zich tegen den linkermuur. en papa Lawes met zyn vergrootglas en zyn sikje, zooals zy hem zoo vaak gezien had. voordat dat hoofd bedekt was met dat masker van bloed. Het was alsof er nu een schaduw over viel, waardoor de omtrekken van het beeld werden ver wrongen. „De eerste maal. dat we naar den overkant keken, zei ik, dat ik meende iemand bij den ouden heer te zien. Maar ik kon toen immers niet zeggen, wie het was?" „Nu, en?" Maar den tweeden keer, toen alle lichten brandden Eve was ook een trede omlaag ge gaan, achter hem aan. Het was niet haar bedoeling om hem aan te raken of hem een duw te geven. Het was het plotselinge schrille gefluit van een po- litiefluitje. dat oorzaak werd van het ongeluk. Buiten, op straat, snerpte 't fluitje op nieuw, schril en heftig als een moord schreeuw. Het geluid klonk door de stra ten, drong door de open ramen Wat Eve voelde, was alleen een blinden schrik en zij had geen ander verlangen, dan den man op de trap tot spoed aan te manen; hem van zich af te duwen, zich van hem en het gevaar voor ont dekking te bevrijden door hem letterlyk het huis uit te duwen, zy had haar handen op Neds schouders gelegd en duwde. Hij had zelfs geen tijd om een schreeuw te geven. Hij balanceerde een oogenblik gevaarlyk. terwyl'hy met zijn rug naar het einde van de trap stond; zyn hakken waren over den rand van de trede en zyn linkerhand rustte luch tig om de leuning. Hy verloor zijn hou vast. zwaaide even heen en weer. liet een nydig geluid hooren en deed een stap achteruit precies op de losse traproede beneden hem. Zij zag nog de dwaze, starende uitdrukking in zyn oogen, hoewel het maar een fractie van een seconde was voordat hy viel. HOOFDSTUK V. Als een menscheiyk lichaam van een hoogte van zestien treden naar beneden valt. en daarbij met het hoofd in volle vaart tegen een muur slaat, zou men kunnen veronderstellen, dat dit alles la waai genoeg zou maken om het huis te doen schudden. Toch kon Eve zich daar naderhand 12). Ze hadden nog niet lang gere den toen de detective plotseling remde. „Ziedaar!" riep hy. „Volg my!" Hij sprong uit het wagentje en trok Panda mee het pleintje op. „Wat liep daar?" vervolgde hy. „Ik constateer, waarde Panda, dat hier een onbeheerde radiatorknop ligt! Het is soms by na angstwekkend om te zien hoe feilloos het brein van eenwer- kelyk groot speurder werkt. Laat ons nu de feiten rangschikken en rustig blijven! Punt 1: Hier ligt een radiatorknop. Punt 2: Hoe komt die daar? Op deze vraag zyn verschillende antwoorden mogeiyk. Antwoord A: De knop is van de aan zittende auto gevallen. Antwoord B:Hy is gestolen en weggeworpen. Antwoord C: Hij is niet gestolen en toch wegge worpen. Antwoord D; Hy is wel gesto len en niet weggeworpen, doch verlo ren. Volg je my?" Terwjjl de grote speurder zo bezig was, naderde er uit een zy straat een motorrijder. niets van herinneren. Dit zou geweten kunnen worden aan den schok, waar door haar zenuwen verdoofd konden zyn. Het leek haar alsof er practisch geen tijd verloopen was tusschen het mo ment waarop Ned viel en dat, waarop zij zich beneden hygend over hem heen- boog. Zy had hem geen kwaad willen doen. Het was nooit in haar opgekomen, dat een knappe, aardige vrouw, die char mante manieren heeft en zich verheugt in veel aantrekkelykheden. verdacht kan worden van minder nobele doeleinden, wat zij dan ook doet, zy wist natuurlijk heel goed, dat zy altijd bang geweest was voor schandaal. Maar zy had nooit gerealiseerd, hoe het kwam, dat het al- tyd zoo moeilijk was om praatjes te ver mijden Zulke dingen overkwamen haar nu eenmaal. Eve's geweten sprak. Zij was er volko men van overtuigd, dat zy Ned Atwood had gedood. De hal beneden, waar de trap een draai maakte, was zoo donker, dat zy over zijn lichaam struikelde. Dit leek een geschikt eindje voor een nacht merrie; zy kon nu net zoo goed de straatdeur openen en de politie roepen. Dan was alles ten minste afgeloopen. Zii had kunnen hullen van verlichting toen het gewaande lijk zich bewoog en sprak. „Wat zyn dat voor idiote kunstjes van je? Waarom gaf je me een duw?" Eve voelde zich duizelig worden; haar verlichting verdween. „Kun je opstaan? Heb je iets gebro ken?" „Nee, natuurlyk niet. Een beetje ge schrokken. Ikikzeg. wat is er gebeurd?" „Ssssst!" Hij kroop op handen en voeten over eind- Het kostte hem blijkbaar veel moeite. Zijn stem klonk by na gewoon, hoewel een beetje onzeker. Terwijl zy zich over hem heenboog en hem hielp op te staan, raakte Eve zyn gezicht aan en streek met haar handen over zyn haar; zy trok ze dadelyk terug, toen zy lauw, kleverig bloed voelde. „Je bent gewond!" „Onzin. Alleen een beetje geschrok ken. dat is alles. Voel me wel een beetje raar. Myn schouder doet pyn. Goeie ge nade, wat een klap was dat! Zeg, waar om duwde je me nu eigenlijk?' (Wordt vervolgd) DE JEUGD EN DE OOGSTWERKZAAMHEDEN. Gelyk gemeld, kunnen jongens boven 14 jaar bij het binnenhalen van den oogst worden ingeschakeld. Het gebrui- kelyke landbouwtariefloon van f. 1.50 per 100 meter, dat aan de leden der Jeugdorganisaties zal worden uitgekeerd, komt voor een volwassen arbeider neer op f. 10.of f. 12.per dag. Bij een 9-urigen werkdag kunnen jongens ge middeld f. 4.a f. 5.per dag verdie nen. De Jeugdorganisaties aangesloten by de Ned. Jeugdgemeenschap in samen werking met de Stichting van den Landbouw kunnen groepen van 30 tot 40 deelnemers samenstellen, welke ge durende 14 dagen een werkkamp zullen vormen. ONZE JANTJES REDEN DOOR LONDEN. Hoog bezoek aan de „Karei Doorman" Terwijl de Nederlandsche marine- autoriteiten en vertegenwoordigers der Nederlandsche strijdkrachten ln het Ver. Koninkrijk Portsmouth een bezoek brachten aan de havenstad Portsmouth, waar gedurende den oorlog de Neder landsche oorlogsschepen gestationneerd waren, werden groepen van de beman ning van Hr Ms „Karei Doorman" in de _elegenheid gesteld met touringcars rondritten door Londen te maken. De marinierskapel van de Koninkiyke Marine heeft Woensdag te Greenwich geconcerteerd en gistermorgen in de studio's van de BBC gespeeld; de daar- by opgenomen platen zullen by een la tere uitzending ten gehoore worden ge bracht. Gisteravond heeft de „first sea- lord" Sir John Cunningham in gezel schap van den bevelhebber der zeestryd- krachten. Luitenant-Admiraal Helfrich, de „Karei Doorman" bezocht, ONZE ONTOEREIKENDE CEMENT-POSITIE. Naar wy vernemen zal met ingang van Mei as. de invoer van cement uit België naar ons land worden stopgezet. Uit Tsjecho-Slowakye komt nog een weinig binnen De eigen Ned. fabricatie van cement is geheel ontoereikend. VONNIS JHR. VON BÖNNINGHAUSEN BEVESTIGD. Het Arnhemsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak tegen het ge wezen NSB-kamerlid jhr. E. J. B. M. von Bönninghausen uit Tubbergen. die wegens valschheid in geschrifte veroor deeld is tot twee jaar gevangenisstraf. Het Arnhemsche Hof heeft dit von nis bevestigd. HAAGSCHE POLITIERECHTER Een greep in de bonnendoos! Mej. J. R. uit Valkenburg stond wel erg be teuterd te kyken voor den politierech ter, en ze probeerde een traan weg te pinken, maar de Officier vond het een leelijke streek die ze had uitgehaald. Een winkelier begreep maar niet waar zijn bonnen bleven, totdat hij op zeke ren dag bemerkte, dat de juffrouw bij haar bezoek aan den winkel, een greep in de bonnendoos deed. De winkelier be rekende dat hy ongeveer 120 boter- 200 margarine- en 250 kaasbonnen vermiste, maar de verdachte zei dat ze er niet zooveel had genomen, zoodat de officier veronderstelde dat er nog anderen aajp het grypen waren geweest. De Officier eischte een maand gevangenisstraf; de rechter volstond met f25 boete of 10 dagen hechtenis, en voorwaardeiyk drie maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. SCHEEPSBERICHTEN. Abbekerk, RotterdamAustralië. 15/4 van Cochin; Agatha, 13/4 van Hongkong naar Tarakan; Alcinous, MacassarLon den, 15/4 te Singapore; Andilk, Rotter dam—Galveston, 14/4 van Havana; Dul- vendlik 16/4 van Rotterdam naar San Francisco: Flevo. 12/4 van Guayaquil naar Buenaventura; Ganymedes. 12/4 v. Corral naar Montevideo; Gouwe, 17/4 v. Huelva te Amsterdam; Larenberg, AustraliëAntwerpenRotterdam, pass. 16/4 Vllsslngen; Llnge. HuelvaRotter dam, pass. 17/4 Ouessant: Moealang. Li verpoolBallk Papan, 16/4 te Colombo; Nlcuw-Holland, A'dam—Batavia, pass. 16/4 Gibraltar: Prins Bernhard. 13/4 v. Par te Maranhao: Radja. 14/4 van Du blin te Lorenzo Marquez; Saldja. 12/4 v. Poeloe Samboe te Singapore; Sunetta, 17/4 van Las Pledras te Rotterdam; Thorbecke. 15/4 van Amoy naar Shang- hao; TJlkampek. AmsterdamJava. 16/4 van Suez; Van Heutsz. 15/4 van Hong kong naar Singapore: Zeeland. S.S.M., 16/4 van IJmuiden naar Huelva. K.H.L. Waterland, op uitreis, 16/4 te Rio de Janeiro; Britsum, op uitreis, 16/4 te Buenos Aires. K.N.SM, Vulcanus, 16/4 van Am sterdam naar Harllngen; Omen, 16/4 v. Rotterdam naar Antwerpen; North Lady, 17/4 van Rotterdam naar Amsterdam; Hercules. 17/4 te Amsterdam; Ganlme- des. 16/4 van Corral naar Buenos Aires. Nederland Rottl, 14/4 te Bombay: Roepat. 16/4 Vllsslngen gepasseerd; TJl kampek, 16/4 van Suez naar Ned. Indië. Holl. Afrika Uln Nijkerk. 16/4 t« Mombassa^ Oceaan Neleu, 13/4 van Port Said naar Amsterdam; Deldo, 17/4 te Am sterdam. VOOR ZATERDAG 19 APRIL. Hilversum I (301 M.) VARA 7.001 nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek. 7.30: ontbijtmuziek; 8,00: nieuws, 8.15: op naar het licht; 8.13: morgenklanken; 9.15: gra. mofoonmuziek. VPRO 1000: morgenwij ding door ds, J, J. Thomson; VARA 10.20; rrfdio feuilleton; 10.35. zang en plano; 1100: voor de continubedrijven; 11.45: fa_ mllleberichten; 12.00: orkestwerken 12 30; kalender; 12.35: plano-duo; 13.00: Ned. strijdkrachten, 13 30. gramofoonmuzlek; 14.15: sportpraatje. 14.30: Radio Phll- harm. Orkest; 15.30. boekbespreking; 15.45: Miller Sextet; 16.15: het intern, be talingsverkeer; 16 30: A.J.C -programma; 16.45: graag gehoorde platen. 1730: voor de rijpere Jeugd; 18.00: nieuws; 18.15 mondharmonica-virtuozen; 18.30: Ned. Strijdkr.; 19 00: Omroep Kamerorkest; VPRO 19.30: voor de rijpere jeugd. VARA 19.45: voor den wederopbouw; 20.00: nieuws; 20.05: weeroverzlcht; 20 08: dln> gen van den dag; 20.15: ABC-cabaret; 21.30: socialistisch commentaar. 21.45: Ramblers; 22.15 deel VTI hoorspel „Doo_ denhuls"; 22 45: J, Jong, orgel; 23.00: nieuws; 23.15: hobby-hoek; 23.3024.00: filmmuziek. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws. 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: Maria ter eere; 8.00: nieuws; 8.15: opge_ wekte muziek; 9.00: muziekkalender; 9.05 morgenconcert. 9.30: pol.berichten; 9.50: Impromptu van Schubert: 10.00; voor de kleuters; 10.15' gram.inuziek; 1100. ra dioziekenbezoek; 1145. Na.politaansche liederen, 12.00: Angelus. 12 03: liederen van Beethoven; 12.30: Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer; 13.00. nieuws; 13.15: Metropole-orkest, 13.45: tooneel en film; 14.00: nieuwe Amerikaansche platen; 14.15: Eng. les; 14.45: nieuwe Amer. pl 15.00: voor de Jeugd: 15.10: debutanten concert; 15.45: KRO-kiosk; 16.00: walsend over de wereld. 16.20: vraaggesprek; 16 30 de schoonheid van het Gregorlaansch; 17.00: de wigwam; 18 00. koorzang uit Rusland en Slownkye, 18.15: Journalistiek weekoverzicht; 18.30: Buffalo Bill; 19.00: nieuws. 19.15 Klaas van Beeck: 17.45; banden die binden- 20.00: nieuws: ^0 05: de gewone man; 20.30 lichtbaken; 21.00: negen helt de klok. 22.00. tombola 22 45; avondgebed en liturgische kalender; 23 OOt nieuws; 23.15: katholiek nieuws; 23.20; vaders dagboek; 23.2524.00: aansmuzlek.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2