Moeder aarde wordt kleiner en kleiner... De snuifdoos van den Keizer Een verbluffende demonstralie van de Glosfer Mefeor Radio-programma Wat er in Indië gebeurt Nieuwe wegen in de vliegtechniek. (Van een onzer redacteuren). De piloot van de razende Roeland, de Gloster-invlieger D. V. Coates Preedy, na zijn opzienbarende demonstratie. De vuurroode gevleugelde torpedo, die gisteren van het vliegveld Valken burg de wolken inschoot onder een ge bulder, dat bij de tallooze belangstel lenden associaties opwekten aan de juist in deze omgeving zoo gevreesde Dultsche raketbommen, demonstreerde voor militaire en burgerlijke luchtvaart deskundigen den sprongsgewijzen voor uitgang, die de vliegtechniek in den afge- loopen oorlog heeft gemaakt. Reeds jaren voor den oorlog wisten de deskundigen, dat alle perfectioneering bij den bouw van traditioneele propel lervliegtuigen werken op een doodloo penden weg was: sneller dan de reeds voor den oorlog bereikte plafond snelheden voor propellervliegtuigen, ge legen tusschen de 700 en 800 kilometer per uur, zou langs de tot dat moment gevolgde wegen nimmer mogelijk zijn door technische en natuurlijke oorzaken En zelfs die genoemde snelheden zou den steeds slechts te bereiken blijven door speciaal daarvoor gebouwde, in commercieel en militair opzicht onge schikte toestellen. Er was helaas een oorlog voor noodig om de techniek verder te bren gen langs den reeds geruimen tijd ont dekten doch nimmer intensief geëxplo- reerden zijweg van den straalmotor, die thans geleid heeft tot wat wederom voor de eerste jaren het toppunt zal blijken van vllegsnelheid: de Gloster Meteor, de knalroode bliksem, welke gisteren zelfs de deskundigen verstomd deed staan bij de eerste continentale demon stratie in een reeks, die het toestel, be manning en grondpersoneel zal voeren naar België, Denemarken, Zweden OOK RECORD-SNELHEDEN BIJ DEN BOUW. Het principe van den turbine-motor is niet van recenten datum. Vele jaren reeds vonden nu en dan proefnemingen (op papier) plaats, doch eerst toen de oorlogvoering hoogère eischen ging stel len dan door het propellervliegtuig be antwoord kon worden, werd de vormge ving van het principe krachtig aange pakt. Wij willen hier niet in technische détails treden, doch kunnen niet on vermeld laten dat de Rolls Royce-fa- brieken er in.... drie maanden in slaagden een bruikbaren turbine-motor te leveren, die een revolutie in de vlieg techniek bleek in te luiden. Bij deze recordprestatie bleef het niet. Eerst op 5 Maart 1943 maakte de Gloster Meteor, na proefnemingen met de eenmotorige Gloster E 28/29 sinds 1941. een eerste proefvlucht. Alles draaide om snelheid in de oorlogsjaren en op 27 Juli 1944 deed deze tot nog toe onovertroffen machine haar intrede in de oorlogsvoe ring. waarin het een krachtig aandeel nam in de bestrijding van de vliegende bommen, die de Duitschers vooral op Londen afschoten. Na een geslaagde snelheidsrecordpoging van W C. Green wood, indertijd chief-test-pilot van de Gloster Aircraft Co. Ltd., verhoogde kapitein Donaldson reeds op 7 Septem ber 1946 dit record tot ruim 991 K.M. per uur! Bij niet-officieele snelheids- vluchten is de 1000 KM.-grens reeds over schreden.... Vijf jaar nadat de eerste motor volgens dit principe bruikbare constructie had verkregen. V-l's? DAAR SPEELDEN WE MEE. Nadat de „tot werkelijkheid geworden onmogelijkheden" van dit toestel, de G-AJDC, door den invlieger D.V Coates Preedy D.F.C.GM. voor de aanwezi gen waren gedemonstreerd wanneer het vliegtuig even uit het zicht ver dwenen was om enkele minuten later als een nieuwe storm over het veld te jagen, was het inmiddels een vluchtje wezen maken boven het Scheveningsche strand en de Sleutelstad stapte de piloot kalm glimlachend als na een fietstoertje op den grond, heel wat minder van zijn adem beroofd dan de toeschouwers, die ietwat van hun stuk waren gebrcaht door de inderdaad adembenemende demonstratie „V-l's? O ja, dat ging best. Neen, te hard gingen ze niet, We haalden ze in, vlogen er omheen om ze te bekijken, kwamen er nog een langs en schoten ze neer", aldus het antwoord van den piloot toen wy hem vroegen, of het vliegtuig als effectief afweerwapen kon worden beschouwd tegen deze aanvals wapens. Overigens bleek de heer Coates Preedy als oorlogsvlieger ons land uit de lucht te kennen. Het was echter voor het eerst, dat hij Holland's bodem betrad. EEN KWARTIERTJE VAN HUIS. Wij willen U overtuigend bewijzen, dat dit vliegtuig inderdaad iets bijzon- ders is. Toen liet grondpersoneel van j het Engelsche vliegveld, waar het de monstratietoestel eergisteren opsteeg, wandelend in hun hangar terugkwam na den start te hebben geregeld, stond deze snelheidsduivel al stil op het vliegveld Valkenburg! Veertien minuten war^n er verloo- pen tusschen het begin van den start en het einde van de landing. Hebt U hier Uw dagelljksch werk en by Parys een zomerhuisje, koop dan een Glos ter Meteor en ge zyt sneller thuis dan met de tram in Uw eigen stad! EENIGE TECHNISCHE DETAILS. Alles aan dit vliegtuig is zonder pre cedent. Een paar cijfers mogen dit voor ingewijden aantoonen: het betrekkelijk geringe bruto-gewicht van 6800 kg. maakt het. in combinat.'; met de bij zondere eigenschappen van de twee mo toren, mogelijk in slechts ongeveer vijf seconden los te zijn van den grond op een ongekend korte startbaan van 460 meter. De landing vergt 610 meter. Zonder dropping tanks kan 1480 liter brandstof (kerosine) worden meegeno men, waarop drie kwartier kan worden gevlogen op kruissnelheid tot 1000 me ter hoogte. De wendbaarheid is feno menaal. evenals de klimcapaciteiten: in anderhalve minuut tot 3050 meter, in 3.3 minuten tot 6100 meter, in 10 minuten tot maar liefst 12.190 meter. Op één motor bereikt het toestel nog 400 mill (ruim 600 KM.) per uur. Bin nenkort kunnen de motoren 360 uur zonder revisie dienst doen. Een vertegenwoordiger van de Glos ter Meteor-fabrieken verklaarde ons. dat voorloopig overschrijding van de snelheid van het geluid (1198 K.M. per uur) niet mogelijk zal blijken door nog niet geheel doorgronde verschijnselen, die bij grootere snelheden optreden. Het motor-vermogen behoeft zich evenwel aan deze grens niet te storen, slechts de constructie van het vliegtuig zelve moet voor hoogere snelheden nog wor den aangepast aan nog niet geheel be kende eischen Het toestel vormt, uitgerust met vier kanonnen van 20 m.m. een onovertrof fen jachtvliegtuig. Voor burgerlijke doeleinden in het ongeschikt. Een vertegenwoordiger van de Fok kerfabrieken, die deze demonstratie organiseerde, achtte het niet waar schijnlijk dat de Nederlandsche vlieg tuigindustrie zich zakelijk by het toe stel zou interesseeren. Over de mili taire belangstelling valt uiteraard geen oordeel te vellen. De continentale de monstraties hebben begrijpelijkerwijs echter bepaalde commercieele bedoe lingen! Eén ding is by allen, die de demon stratie bijwoonden, duidelijk geworden: onze goede oude aarde wordt klein! Laten de menschen groot genoeg blij ken, om te beseffen, dat ook dit blijk van technisch kunnen de maatschappij voor de plicht stelt, de wapenen te la ten rusten bij de oplossing van mee- ningsverschillen De Gloster Meteor vormt reeds thans het hoofdbestanddeel van de R.AJF Onze Marine werd grooten bodem rijker! PLECHTIGE OVERNEMING VAN DE „BEACHY HEAD". „Namens de Kon. Ned. Marine neem ik in naam van H M, de Koningin lis. Ms „Beachy Head" over met haar nieuwen naam „Vulkaan". Staande aan den wal van de marinewerf te Chatham heeft de bevelhebber der zeestrijdkrachten, luitenant-admiraal C. E L. Helfrlch met deze woorden kort en krachtig de „Beachy Head" van de Royal Navy overgenomen. Het zal als onderhouds- en reparatieschip onder den nam van „Vulkaan" deel uitmaken van de Nederlandsche vloot. Voor het 9200 ton metende schip ston den langs den wal opgesteld de Royal Marine Band. een eerewacht van de Britsche mariniers, een gewapende wacht, geleverd door Hs Ms ..Karel Doorman", en de marinierskapel van de Kon. ''Ned. Marine Zoodra luitenant-admiraal Helfrich gearriveerd was. inspecteerde hij de Britsche eerewacht. Vervolgens inspec teerden de Britsche autoriteiten de Ne derlandsche eerewacht. Terwijl de Britsche band plechtig het Britsche volkslied speelde, ging lang zaam de Britsche oorlogsvlag aan den voorsteven omlaag, tegelijkertijd werd de vlag aan den achtersteven gestreken. Dan naderde het gewichtige moment. De eerewachten presenteeren het ge weer, de marinierskapel zette het Wil helmus in en terwijl plechtig de tonen van ons volkslied over het terrein weer klonken, ging aan den voorsteven de Ned. driekleur omhoog en tegelijkertijd werd de geus aan den achtersteven ge- heschen. Onze marine was een groote bodem rijker geworden! Dan verliet luitenant-admiraal Hel frich het gezelschap en trad toe op het schip. Twee Nederlandsche vlaggen ver borgen nog den naam van het schip. Met enkele woorden nam de bevelheb ber der zeestrijdkrachten het schip over en verwijderde de vlaggen, waardoor de naam „Vulkaan" zichtbaar werd. Daar op begaf het gezelschap zich naar de loopplank en terwijl luitenant-admiraal Helfrlch als eerste het schip betrad, ging de admiraalsvlag in top. Hr Ms „Vulkaan" is in Juli 1945 in dienst gesteld, en als de Beachy Head te Vancouver in Canada gebouwd. Het is een der grootste schepen van de Nederlandsche vloot. Het schip zal dezer dagen naar ons land vertrekken. EEN AGENT MET ACTIVITEIT! Hy won het zelfs van de telex. Zondagmiddag vroeg een automobi list een voorbijganger den weg naar een autoslooper in de buurtschap Edervesn. De voorbijganger was toevallig een po litiebeambte in burger, die de gevraag de informaties bereidwillig gaf,maar... bij het wegrijden van den auto opmerk te, dat het voertuig aan de achterzijde geen nummerbord voerde. De agent liep naar huis, pakte zijn stalen ros en fiet-ste zoo snel mogelijk naar het opgegeven adres, waar de automobilist inmiddels gearriveerd was en druk doende was den auto, een Fiat, van de hand to doen. Toen de agent inzage der papieren eischte, bleken de noodlge documenten te ontbreken. Zon der verdere plichtplegingen werd daar op de automobilist J. H. de J. uit Am sterdam, gearresteerd. Vervolgens werd de recherche te Ede gewaarschuwd, die zich op haar beurt in verbinding stelde met haar hoofd stedelijke collega's. Het resultaat was verrassend, men stond n.l. in Amster dam juist op het punt een telexbericht door te geven betreffende een Zater dagavond gepleegden autodiefstal. De gestolen wagen bleek identiek met het voertuig, dat in Ederveen bijna verkwan seld was! De dief werd ter beschikking van de Amsterdamsche politie gesteld. VOOR DONDERDAG 17 APRIL. Hilversum I (301 M.) AVRO: 7,00: nieuws; 7,15: ochtendgymnastiek; 7,30: ochtendrhy thme8,00: nieuws; 8,15: opera selecties; 8,45: pianoconcert van Rachmaninof; 9,15morgenwijding door ds. A. C. Diederlks; 9,30: arbeidsvita minen; 10,30: van vrouw tot vrouw; 10,35: Ezio Pinza, bas; 10,50; kleutertje luister; 11,00: vergeet het niet; 11,20: gramofoonmuziek; 11,45: fam. berich ten; 12,00: vioolconcert van Bax; 12,30: in 't spionnetje; 12,35: Italiaansche volksliedjes; 13.00: nieuws; 13,15: Vir tuoso Sextet; 13,45: werken van Amil- care Ponchielli; 14,00: voor de vrouw; 14,20: septet op. 20 van Beethoven; 15,00: voor zieken en gezonden; 16,00: U kunt het gelooven of niet; 16,05: re prises; 17,00: kaleidoscoop; 17,20: dle- renpraatje; 17,30: Skymasters; 18,00: nieuws; 18,15: sportpraatje; 18,30: Ned. Strijdkr.; 19,00: en nu naar bed; 19,05: radiostrip; 19,15: radio-volksmu ziekschool; 19,45: RVD antwoordt; 20,00 nieuws; 20,05: weeroverzicht; 20,08: re portage; 20,15: Radio Philh. Orkest; 21,15: hoorspel „Een demonisch gedre vene"; 22,10: Pierre Palla, orgel; 22,20: afwisselend programma; 22,45: Indië spreekt; 23,00: nieuws; 23,1524,00: orkesten van Michel Emer, Roger Vayesse en Ray Ventura. Hilversum II (415 M.) KRO: 7,00. nieuws; 7,15: ochtendgymnastiek; 7,30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: ochtendgloren; 8,00: nieuws; 3,15: pluk den dag; 9,00; ochtendconcert; 9,15: Orkest A. Ketelbey; 9.30: pol. be richten; 9,50; Eddy Peabody, banjo; NCRV: 10,00- Leger des Heils; 10,15: morgendienst o.l.v ds. A. Dubois; 10,45: Willem Weyland, orgel* KRO: 11,00: ziekenbezoek; 11,45: R. Dixon, orgel; 12,00: Angelus; 12,03: C. Coppens hobo; J. Nederpelt piano; 12,30: Vaudeville Or kest; 12,55: Zonnewijzer; 13,00: nieuws; 13,15: Vaudeville Orkest; 13,45: voor de vrouw; NCRV: 14,00: Metropole orkest; BEURSOVERZICHT Amsterdam, 16 April. Op de beurs bleek vandaag tijdens het vrije verkeer de stemming goed prijs houdend. De industrieelen vertoonden een kleine neiging tot verbetering. Oblies bleven vrijwel onbewogen. De Scheep vaartpapieren gingen een kleinigheid omhoog. Ook de Indische waarden en de cultuurfondsen gaven geen schomme lingen van beteekenis te zien. Van de Suikeraandeelen boekten HVA's een koerswinst van een zestal punten- Rub bers waren meerendeels iets beter en ook Tabakken met uitzondering van Senembah. D$ bankaandeelen wa ren goed prijshoudend- Ook de minder courante industrieelen konden zich over het algemeen op peil houden. Aandee- len Walvlschvaart daalden tot .105. De nieuwe conversieleening ging achteruit tot 99 1/4. De Amerikaansche markt was stil. De koersen waren niet of heel wei nig veranderd; hier en daar een fractie beter. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 16 April. KW 70 7458; KW 109 207. Aanvoer 3400 kisten. Alles ma ximumprijs. 14,40: voor de vrouw; 15,00: fluit en piano; 15,30: A. Schnabel, piano; 16,00: bijbellezing; 16,45; kamerorkest; 17,30: Ned. Radiokwintet; 17,50: Rijk Overzee; 18,00: Cor Kee, huisorgel; 18,30: Kamer orkest; 18,45: mededeelingen voor ex- gedeporteerden; 19,00: nieuws; 19,15: praatje over fokvee; 19,30: S. Gustard, orgel; 19,40: de vaart der volken; 20,00: nieuws; 20,05: ontspanning na inspan ning; 21,30: verzoekprogramma; 22,00: nieuws; 22,15: actueel geluid; 22,30: Berlijnsch Philh- Ork.; 22,45: avond overdenking; 23,00: Pro Arte Quartet; 23,30—24,00: nonstop-programma. Sjahrir acht besprekingen „zeer bemoedigend". BENOEMING PROF. ROMME TOT G.G. ZOU VERSTOREND WERKEN, In een interview heeft Soetan Sjahrir verklaard, dat, indien de onderhandelingen op dezelfde wyze bleven voortgaan en de militaire spanning bleef afnemen, de gewa pende macht in Indonesië wellicht spoedig verminderd zal worden. Voorts beschreef hij de Ned.-Indone- sische economische besprekingen als „zeer bemoedigend" en zeide, dat hij reden had te hopen, dat de Nederlan ders spoedig zouden komen tot een re> geling van im- en exiport, hetgeen tot gevolg zou hebben, dat zij de beperkin gen. die de Indonesiërs bij den handel en de scheepvaart waren opgelegd, zou den opheffen. Naar aanleiding van de berichten in de Nederlandsche pers, als zou prof, Romme worden benoemd tot Gouverneur-Generaal in Indonesië, zeide Sjahrir, dal de Republikeinen over het algemeen van meening waren, dat een dergelijke benoe ming „de geneigdheid, welke op het oogenblik bestaat voor meer posi tieve samenwerking, zou verstoren". Hoe Republikeinen over de Republiek denken. ZIJ HEEFT IN ALLES DE LEIDING. De nieuwe omroep van de „Radio-Re- poeblik Indonesia" heeft het begrip de facto-erkenning van de Republiek als volgt toegelicht: „Het de facto-bestuur van Java en Sumatra voorloopig met Nota Bene! „Antara" meldt uit Solo, dat het daar van 47 dezer gehouden on- derwijs-congres heeft besloten, het Nederlandsch als leervak af te wijzen, zoolang die taal een „psy chologisch gevaar" inhoudt. Be sloten werd voorts, het gebruik van de Indonesische taal te be vorderen, en het Engelsch als leervak op de middelbare school toe te laten. uitsluiting van de door de Nederlanders bezette steden wordt uitgeoefend door de Republiek Indonesia. Het spreekt vanzelf, dat deze be stuursorganisatie en het gezag in de Republiek ook in handen heeft, hetwelk niet beteekent, dat de Nederlandsche belangen van de vreemdelingen niet in acht worden genomen. Het is thans duidelijk, dat slechts de Republikeinsche regeering in alles de leiding heeft, alles bestuurt en alle verantwoordelijkheid draagt. Internationale erkenning begint be grijpelijkerwijze met voorafgaande be trekkingen. Nauwelijks zijn wij echter begonnen met het buitenland kennis te maken of er klinkt voor vele Nederlan ders een donderslag bij helderen hemel. Het is begrijpelijk, dat de Indonesische natie deze wijze van opvatting niet kan accepteeren. Alles, wat in dit land wordt ver richt, moet in de eerste plaats ten gunste van dit land zijn en het is lo gisch, dat de buitenlanders een rede lijk aandeel in de opbrengst krijgen, doch niet in dien zin, dat de vreem delingen oververzadigd zyn en de In donesische bevolking honger lijdt". SCHEEPSBERICHTEN. KHJL. Britsum, 14/4 uitreis te Montevideo; Merwede, 14/4 thuisreis te Pernambuco, Mij. Nederland Tjikampek, 14/4 te Port Said. K P M. Taliwang en de Tarempa, vertrokken 14/4 van Gibraltar naar Batavia; Taboelan, Tapatoean. Bente- nan en de Betana passeerden 14/4 Al giers op weg naar Batavia. KN.S.M. Marinier, 12/4 te Para maribo; Telamon, 11/4 van New York naar West-Indie; Caribia, 12/4 te Gothenburg; Deo Duce, 13/4 te Kopen hagen; Oksywi, 13/4 van Kopenhagen naar Amsterdam; Ardea, 14/4 van Haifa naar Beirut; Hercules, 14/4 Oues- sant gepasseerd op weg naar Amster dam; Stureborg-, 14/4 van Sushak naar Gibraltar. /"FEUILLETON" JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 12) Helena die nooit door iemand „La dy Lawes" werd genoemd was een forsche vrouw van middelbare grootte, met een joviaal, rond gezicht en zilver grijs, kort geknipt haar. Zij had een kleurige Oostersche kimono strak om zich heen getrokken, terwijl zij haar handen in de wijde mouwen verborg, en haar pantoffels klapperden onheilspel lend. Zij stond stil. bij de deur en sprak opnieuw. Nu draaide zij het middenlicht op. Zij sloeg de armen in de wijde ki monomouwen verder om haar lichaam heen en trad naar voren om tegen haar echtgenoot te praten, die met zijn rug naar haar toe zat. Daar zij bijziende was, liep Helena door, tot zij vlak by hem was. Haar schaduw viel over de straat, toen zij het eerste raam passeerde Toen verdween zij en kwam weer te voorschijn bij het tweede raam. In de dertig Jaren van haar huwelijks leven, was Helena Lawes zelden van haar stuk gebracht. Nu ontstelde zij plotseling, deinsde achteruit en begon te gillen een snijdend gegil, dat niet ophield, en dat door de nachtelijke stilte scheurde; het klonk krijschend en schokkend tot op de straat, alsof iedere bewoner in iedere kamer van die straat gewekt moest worden Nu sprak Eve Neill kalm: „Ned, Je moet weg gaan. Maak voort!" Maar haar metgezel verroerde zich nog niet. Eve greep hem bij den arm- „Helena zal naar mij toekomen! Dat doet ze al tijd als er iets is. En dan moeten we rekening houden met de politie. Over een paar minuten zwermen ze over de heele buurt uit. Als je nu niet weggaat, is het uit met ons" Haar stem was als een verschrikt gekreun geworden en ze bleef verwoed aan zijn arm rukken. „Ned, je meende dat toch niet. wat je daareven zei, je weet wel. dat je van plan was om lawaai te maken en ons te verraden?" Hij hief zijn handen omhoog en drukte de lange vingers met de sterke knoken tegen zijn oogen. Zijn schouders waren gebogen. „Nee. ik meende het niet. Ik was al leen half gek, dat is alles- Het spijt mij". „Wil je dan nu alsjeblieft weggaan?" „Ja. Eve. ik zweer je. dat het nooit mijn bedoeling is geweest.. „Je hoed ligt op mijn bed. Hier". Zij snelde er heen. tastte en zocht op het donzen dekbed. „Je zult zelf moeten zien hoe je in het donker naar beneden komt. Ik durf nu het licht niet op te steken". „Waarom niet?" „Vanwege Yvette, mijn nieuwe hulp". Op dat zelfde moment zag zij Yvette in gedachten voor zich: een al oudere vrouw, flink en bezadigd, langzaam in haar bewegingen en toch volkomen ver zekerd van zichzelf. Hoewel Yvette nooit sprak als het niet. beslist noodzakelijk was. scheen het toch alsof elk van haal bewegingen een of ander commentaar uitdrukte. Zelfs tegenover Toby Lawes legde zij een speciale houding aan den dag, een houding, die Eve in het geheel niet kon begrijpen- Voor Eve was Yvette het symbool van dat wereldje,, dat praatte en kletste en roddelde. Plotse ling bedacht zij. wat er zou gebeuren als zij gedwongen zou zijn in het open baar te getuigen, en als zij moest zeg gen: „Op het oogenblik. dat Sir Mam-ice Lawes werd vermoord, was er een man in mijn kamer. Maar het was natuurlijk van volkomen onschuldigen aard". Natuurlijk natuurlijk, natuurlijk: -ge- gichel. en dan een schaterlach, die tegen de wanden zou opklinken. Hardop zei ze: „Yvette slaapt hierboven. Zij zal zeker wakker worden. Door dat gegil wordt de heele straat wakker". Het gegil had inderdaad niet opge houden- Eve vroeg zich af hoe lang zij het nog zou kunnen aanhooren. Einde lijk had zij in het donker den hoed ge vonden en gooide dien Ned toe. „Zeg me nu eens, Eve, ben je waar achtig verliefd op dien braven Hendrik?" „Welken braven Hendrik?" „Toby Lawes!" „Mijn hemel, is het nu het oogenblik om daarover te spreken?" „Zoolang je nog niet dood bent, is het altijd de moeite waard om over de liefde te praten". Naar Aneta mededeelt, kan het bo venstaande beschouwd worden als of ficieel afkomstig van de Republikein sche regeering en is de woordvoerder van den Republikeinschen radio-omroep te vergelijken met den woordvoerder van den Nederlandschen regeerings- voorl ichtingsdienst. EERSTE CONGRES VAN HET VOLKSLEGER. Volgens „Antara" zal te Magelang, van 2528 dezer het eerste congres van de „Lasjkar Rakjat" (volksleger) ge houden worden. Een gezamenlijke oefening door de volksleger-eenheden der vyf residenties van Midden-Java zal volgen. NOG GEEN VERZOEKEN OM OPHEFFING DER BOYCOT. De plaatsvervangend secretaris van den vakbond van havenarbeiders. Ted Roach, heeft verklaard, dat de vakbond noch van de Republikeinsche regeering noch van de Ned.-Indische een verzoek tot opheffing van de boycot ontvangen heeft. De heer Roach zeide. dat zijn vakbond alle verzoeken om opheffing van de zijde der Indonesiërs zou ac cepteeren. AMERIKA ERKENT DE FACTO DE REPUBLIEK. De Amerikaansohe regeering heeft Maandag officieel aan Soetan Sjahrir medegedeeld, dat zij zich aansluit bij de de facto-erkenning van de Indone sische republiek door de Nederlandsche regeering. zooals deze in de overeen komst van Linggadjati is omschreven. LAATSTE JAPANNERS VERLATEN PALEMBANG. Op 4 April is per .Planclus" het laat ste contingent „Japansche werkkrach ten" uit Palembang vertrokken, om naar Japan teruggezonden te worden. Het contingent bestond uit ongeveer 560 man, w.o. 2 generaals. 10). „Ik kom op Uw advertentie!' zei Panda. „U zoekt toch een hulp of zo? Ik wil een vak leren, ziet U? Ik heet Panda en ik wil wel detective worden! Dat vak lijkt me even goed als een ander!" „Hm!" zei de heer Snufkens en hij liet zich peinzend in een oude armstoel zakken. „Een vak, even goed als een ander? Dat is een nieuw gezichtspunt voor mij! Dat zou door de feiten bewe zen moeten worden! Maar een hulp kan ik wel gebruiken, de zaken breiden zich uit: Dit is nu het tweede diefstal-geval, dat ik dit jaar in handen krijg! Wat kan je zo al?" „Eh.ik kaneh.. ik kan goed lopen!" zei Panda „Dat is iets, maar het is nog niet al les!" zei de detective. „Laat's zien!" Hij nam zijn hoed af en stulpte het kledingstuk over Panda's hoofd. „Hm! Te klein!" mompelde hij. „De schedel is nog te klein. Maar dat groeit misschien nog wel. Ik zeg misschien, de feiten zullen het moeten uitwijzen. Je bent voorlopig aangenomen!" Maar nog steeds maakte hij geen aan stalten om weg te gaan. Eve zou het liefst ook maar zijn gaan gillen. Zij opende en sloot haar handen in een zenuwachtig gebaar, alsof zij hem door de kracht van haar wil met dat gebaar de deur uit kon duwen. Aan den overkant van de straat had het gekrijsch van Helena opgehouden. Het gaf een plotselinge leegte en er viel nu niet anders te verwachten dan haas tige voetstappen, hetgeen zou beteeke- nen. dat er een politie-agent in aantocht was- Met één snellen blik uit het raam zag Eve bovendien nog iets anders. Er waren nu twee andere personen bij Helena Lawes gekomen, haar bijzonder knappe dochter Janice en haar broer Ben. Zij kwamen aarzelend en onzeker binnen, alsof zij verblind werden door het licht. Eve kon Janice's roode haar zien en het breede. ontstelde gelaat van oom Ben. In de intense stilte van den nacht kwamen er flarden van woorden en zinnen over de straat. Eve schrok op door Ned's stem. „Bedaar een beetje", drong hij aan. ,Als je niet oppast, krijg je het zoo da delijk ook nog op je zenuwen. Houd je gemak en maak je geen zorgen- Ze zul len mij niet zien. Ik verdwijn wel door de achterdeur". .Maar voor dat je weg gaat. geef je me dien sleutel terug". Hij trok met een kwasi-onschuldig gebaar zijn wenkbrauwen op, maar zij voer dadelijk tegen hem uit: „Doe nu maar niet alsof je my niet begrijpt Ik ben niet van plan je den sleutel van mijn huis langer te laten louden. Geef hier". „Nee, lieveling, dien sleutel houd ik". „Je zei toch, dat het je speet, niet- .vaar? Nu, als je *:og een grein fatsoen n je hebt, na de manier, waarop je hier vanavond bent binnengedrongen Hoewel zy het niet kon zien voelde zij. dat hy aarzelde, zooals hij altijd deed als hy iemand in moeilijkheden had ge- bracht. „En als je mij dien sleutel terug geeft dan is ei misschien een kansdat wij elkaar terug kunnen zien". „Meen je dat?' „Geef mij dien sleutel!" i». (Wordt vervolgd) Deelnemers Jaarbeurs te Utrecht. UIT LEIDEN EN OMGEVING. Op de Jaarbeurs te Utrecht treffen wij de volgende deelnemers uit Leiden en omgeving aan: A. G. A., Technische Handelsonderne ming. Wassenaar; gereedschappen, tee kenartikelen, accessoires. „Andrelon", Chemische Fabriek, Bo degraven; cosmetica, parfums. Certus Koudlijm- en Kleefstoffenfa- brieken, Hillegom; wasbeits en vloei baar hout. olie en vetten, lijmen voor de houtverwerkende industrie. Eerste Leidsche Chroom- en Metaal- warenindustrie, Leiden; Theelepeltjes, taartvorkjes, cigarettenkokers, ijscoupes enz. P. Fabery de Jonge, Oegstgeest; Bijouterieën, verzilverde artikelen. H. Glasbeek jr., Apparaten en Ma chinefabriek, Waddinxveen; lijmop- brengmachine, compressorinstallatie lakverwarmingsapparaten, spuitcabines met afzuiging, spuitpistolen en slangen. Fa. Groen, Waddinxveen; houten kronen, schemerlampen enz. F A. J. de Haan, Wassenaar; metal- liseer-apparaten, zandstraal- en verf spuit-installaties, triplex-glas, verwarm de ruiten voor vliegtuigen, geweven glas. Handelsonderneming „Olios", Was senaar; cosmetische producten, parfu merieën. eau de Cologne, crèmes enz. N.V. Ing. Bureau voor Electrotech- niek ir. L. Hartogs, Wassenaar; autom. schakeimateriaal, meetinstrumenten, relais, liliput schakelaars. N.V. Heyeres' Fabrieken, Wassenaar; levensmiddelen, conserven. „Horos" Houtindustrie, Nieuwerbrug a/d. R.; verlicht-ingsart., houtwaren v/d. industrie enz. Houtwarenfabriek „De Oude Rijn", Zoeterwoude; houtwaren, tuinmeube len, ligstoelen, vouwstoelen. N.V. Int. Handel Mij. „Imenexco" Leiden; machines voor voedselberei ding, haarden, kachels, fornuizen, keu kengerei enz. N.V. de Jong's Machinefabriek, Ha- zerswoude; machines v. d. bouwindus- t-rie, als molens, lieren, pompen, moto ren, aannemersgereedschap enz. N.V. H. P. A. Kemperman, Lichtre- clameoedryf, Leiden; reclame-artike len, lichtreclames, letterreclame, show- kaarten enz. „Kibofa" Fa. Gebr. Plomp, Waddinx veen; Kinderstoelen en -boxen, speel goederen, harmonicabedden. N.V. Leidsche Wolspinnerij, Leiden; Wollen industrie- en handbreigarens. „Lilo" Chemische Fabrieken, Leiden; Kleef middelen, schoenaf werkingsarti kelen, poetsmiddelen, insecticides. Machinefabriek Gebr. Teusen, Ter Aar; bouwmachines. C. F. Meerpoel's Naaimachine Im port, Leiden; naaimachines, speciaal naaimachines voor confectie, lederwa ren, schoenfabrieken, enz. Ned. Electrolasch My., Leiden; Roos ters. onderwindinrichting. N.V. Nimex, Wassenaar; Fabriek van Chemische en cosmetische producten, pharmaceutische merkartikelen. G. Okkerse, Waddinxveen; Mach. speelgoedfabriek; Speelgoed, poppen- meubelen, bouwdoozen, gezelschapsspe len. N.V. Oosthoek en Zn.'s Industrie en HandelMij., Alphen a/d. R.; betonarti- kelen voor weg-, water- en woningbouw C.V. „Ouderzorgde Ridder en Co." Leiderdorp, Bouwaardewerk, steenen, tegels, molenleipannen, vloeren, schoor- steenbouw, spouwkozynsteen enz. L. v. d. Ploeg, Aarlanderveen: rijwiel onderdeel, vorkspanner, dakpan. Schoondergang's Conservcnfabriek, Leiden; groenten- en vruchtenconser- ven. limonadesiropen. N.V. Sikkens' Lakfabrieken, Sassen- heim, lakken en verven. W. A. Sliedrecht, sport- en speel goedfabriek. Waddinxveen; houten en mechanisch speelgoed, sportartikelen. N.V. A. W. Sijthoff's Uitgeversmij., Leiden; Boekwerken, periodieken. Lederwaren „Voorschoten" Voorscho ten; Lederwaren, tasschen, portemon- rie, couverts. N.V. Zilverfabrlek „Voorschoten", Voorschoten; Zilveren werken, medail les, insignes, pleet, ketting, bijoute rieën. couverts. N.V. Wernink's Betonmaatschappij, Leiden; Betonartikelen, buizen, tegels, banden enz. Uitvoering complete bouw werken, gewapend betonconstructie's, natuursteenwerken. N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v/h. J. C. Zaalberg, Leiden; Wollen aekens. Nog viel ons oog op de stands ven de Handelsonderneming „Weko" te Den Haag. In deze stand zijn oan. geëxposeerd een tweetal excenterpersen, cap. 8 ton, één dito, cap. 4 ton, 1 slijpmachine, 1 boormachine, cap. tot 16 mm., 1 cir kelzaagmachine met fraisapparaat en 1 polijstmachine. Naar men ons mededeelde, zijn de at machines alle ontwikkeld en geprodu» ceerd door de Machinefabriek Den Hol der, te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2