Marshall bij Stalin bedreigde Radio-Station Kootwijk Britsche begrooting ingediend WEERBERICHT „Zomerdienst brengt uitbreiding van lijnen en vluchten" Dit jaar belangrijke vergrooting der luchtvloot Heidebrand Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 16 APRIL 1947 No. 26058 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. HENNY Hoofdredactie: E. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 Giro no: 57055 Een batig saldo. De Britsche minister van financiën, Hugh Dalton, heeft he Lagerhuis de be grooting voor dit jaar voorgelegd. Onder langdurige toejuichingen van Labour- zijde deelde hij mede, dat er volgens zijn schatting een batig saldo van 248 mülioen pond sterling zal zijn, bij een inkomst van 3 429.000.000 pond en een uitgave van 3.181.000.000 pond. Hugh Dalton. De geraamde uitgaven beteekenen een vermindering van 729 millioen pond of 19% ten opzichte van die van het afge- loopen jaar. Voor defensie wordt 899 millioen pond uitgetrokken, een ver mindering van 745 millioen of 46&. „Wij rekenen op een verdere aanzienlijke ver laging het volgend jaar", aldus Dalton. Hij raamde de totale subsidie voor het levensonderhoud dit jaar op 425 millioen ppnd. Het meest schokkende voor den En- gelschman in het algemeen van deze be grooting is de voorgestelde drastische prijsverhooging voor tabaksartikelen. Dalton zette uiteen, dat 80 procent der tabak uit Amerika moest worden aan gevoerd en dat hiervoor in aanzienlijke mate uit de dollar-reserves geput moest worden. Dalton kondigde kleine concessies aan Uit Palestina GEVAARLIJK TERRORIST GEARRESTEERD. De politie te Beiroet maakt bekend, dat zij „een gevaarlijk lid van de Zio nistische verzetsorganisatie" heeft ge arresteerd, die schuldig zou zijn aan den bomaanval op de Britsche ambassade te Rome in October 1946. Volgens het Fransche persbureau A.F.P. is de naam van een dader Marco Cohen en heeft hij zich tevens schuldig gemaakt aan het vermoorden van Brit sche officieren en aan inbraak in de kerk van het Heilig Graf te Jeruzalem. DOV GRUNER TERECHTGESTELD. Uit officieele Joodsche bron ver luidt, dat Dov Gruner, die in Januari j.l. ter dood is veroordeeld, gisteren in de gevangenis te Acre is opgehangen. Tegelijk met Gruner zijn drie andere Joodsche verzetslieden geëxecuteerd, die 29 December werden gearresteerd, daar men hen met wapens en een zweep aantrof op den avond, dat een Britsch majoor en drie officieren als vergel dingsmaatregel voor de executie van een lid der Irgoen Zwai Leoemi werden af geranseld. De strengste veiligheidsmaatregelen tot dusver zijn in de Joodsche wijken van Jeruzalem, Haifa, Tel Aviv en Pe- thatiqva genomen; sinds 18 uur pl. tijd gisteravond ligt het wegverkeer stil en hedenochtend is in genoemde wijken een uitgaansverbod afgekondigd. De Unesco VOOR DEN START GEREED. De Unesco het onderdeel der V. N., dat zich bezig houdt met onderwijs, we tenschap en cultuur is thans gereed voor den start. Meer dan 40 projecten zijn o.m. onder de .volgende hoofdstukken onderge bracht: herstel van onderwijsinstellin gen, laboratoria, musea, bibliotheken etc., fundamenteel onderwijs (strijd te gen analphabetisme etc.) en zullen in Juli en Augustus te Parijs werkbijeen komsten voor leeraren worden gehouden ter uitwisseling van ervaringen; uitwis seling van personen, verleenen van stu diebeurzen etc.: voorbereiding van een internationale auteursrecht-overeen komst. De sovjets zijn nog geen lid. Een algemeene conferentie aan het eind van het jaar zal de bereikte re sultaten moeten beoordeelen en richt lijnen voor verdere actie moeten uit stippelen. Tevens zal dan over de ver zoeken tot toelating als lid van Zwit serland, Italië, Oosternijk en Hongarije beslist moeten worden. GESCHIL TUSSCHEN FRANKRIJK EN BULGARIJE GEREGELD. Het diplomatiek geschil tusschen Frankrijk en Bulgarije, dat ontstond door het verplicht inwisselen van bank biljetten door de buitenlandsohe mis sies te Sofia, waarbij de Fransche ge zant een ruwe behandeling van de zijde van Bulgaarsche soldaten zou hebben ondervonden, is thans geregeld, VRIJWEL GEEN VERANDERING De Bilt verwacht tot morgenavond: In den nacht en ochtend op vele plaatsen nevel of mist, later bijna over al weer doorbrekende zon. Overwegend droog weer. Zwakken tot matigen wind tusschen West en Zuid. Weinig veran dering van temperatuur. 17 APRIL. Zon op: 5.41 uur; onder: 19.39 uur. Maan op: 4.58 uur; onder: 14.59 uur (21 April N.M.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 1.34 en 14.04 uur. wat betreft de omzetbelasting en ver der verhooging van den kindertoeslag. Hij stelde een belastingverlaging voor de lagere inkomens voor.. Dalton deelde medé, dat de handels balans een deficit van 400.000.000 pond sterling vertoonde. Hij drong aan op ver hooging van den export. D<* Amerikaan- sche en Canadeesche leening-tegoeden worden sneller opgeteerd dan verwacht was. Terwijl Dalton het batig saldo op de begrooting kenschetste als „een duide lijk teeken van onze binnenlandsche kracht", zeide Anthony Eden (conserva tief), dat het begroote saldo, „in het geheel geen batig saldo' was, doch een „buitenkansje van een-aantal dingen als de ontvangsten voor van de hand ge dane oorlogsvoorraden; dingen, die zich niet zouden herhalen en die geen grond konden geven voor vertrouwen in of gejuich over de financieele kracht van het land." Truman stelt wijziging van de neutraliteitswet voor. President Truman heeft in een bood schap aan het congres radicale wijzi gingen voorgesteld in de Amerikaansche neutraliteitswet, waardoor de regeering in staat gesteld wordt, de verzending van wapenen naar niet-bevriende lan den te verbieden. Truman verklaarde, dat de neutraliteitswet den minister van buitenlandsche zaken gebood, een vredestichter en een onruststoker beide op denzelfden voet te behandelen door den uitvoer van wapenen toe te staan, hetgeen niet langer in overeenstemming was met de verplichtingen en behoeften van de V.S. „Indien ooit weer een oor log zou dreigen", aldus Truman, „zou het onduldbaar zijn, indien wij door onze eigen wetgeving gebonden waren om steun te verleenen aan iedere mo gendheid, die ons zou kunnen aanval len". De nieuwe voorstellen zouden een doeltreffender controle op den interna tionalen wapenhandel mogelijk maken. Wereldvlucht is geslaagd. De wereldvlucht van Reynolds is ge slaagd. Hij is gisteravond op het vlieg veld Laguardia geland en heeft den tocht van 22.000 mijl volbracht in 78 uur en 55 minuten, waardoor hij het wereldrecord met 12 uur 19 minuten ver beterde. Zjjn poging is nog een oogenblik ern stig in gevaar geweest, daar hij op de Aleoeten wegens gebrek aan brandstof een landing moest maken. Noch het oude record van Hughes, noch het nieuwe van Reynolds worden echter als officieel erkend, daar niet langs de route gevlogen is, die door de „Federation aeronautique internatio nale" is voorgeschreven. Nog nooit is een vlucht om de wereld volgens de officieele voorschriften gemaakt. Reynolds deelde na aankomst aan verslaggevers mede: „Ik zou voor geen 100 millioen dollar deze reis nog eens maken. Toen wij te New York aankwa men, hadden wij nog maar voor 30 mi nuten benzine beschikbaar". Dr. Plesman bespreekt K.L.M.-plannen: (Van een onzer redacteuren) Zonder oponthoud gaat de K.L-M.- ontwikkeling voort: dr. A. Plesman, directeur met breede visie, met onder nemingsgeest en met een durvende kyk in de toekomst, heeft ons, jour nalisten daarvan als een échte lucht- pionier uitvoerig verteld op het KLM- internaat „de Wiltzangk" te Wasse naar. Wanneer ge dr. Plesman hoort spre ken: over de „prikkeldraad"-mentali teit, welke de wereld na den oorlog nog behecrscht, terwijl het luchtver keer toch ruimte noodig heeft of over den weinig liberalen lucht-geest der verschillende volkeren, dan merkt men wel, dat de K.LJVI. haar vleugelen niet zóó volledig kan uitslaan, als zij gaarne wenscht- DesondanksDe K.L.M. ontwikkelt zich, getuige de uitbreiding van den a.s. zomerdienst: zij schakelt zich om van het korte- naar het lange afstandsver keer. Maar eerst iets over de komende ver grooting van de vloot. Zij omvat thans 66 toestellen. Dit jaar werden er aan toegevoegd: 11 zware Constellations (4 in Juli en 7 in Sept/ Oct.). 7 DC 6 toestellen (in November) en 12 Convairs (2 motorige toestellen) tegen het einde van het jaar. De laat- sten halen ruim 400 km. per uur en bie den plaats aan 32 passagiers. Wanneer deze toestellen over 5 4 6 jaar afge schreven zullen zijn. hoopt men machi nes met de „ongezellige" snelheid van 700 4 750 km. in dienst te stellen. Tè snel moet de ontwikkeling echter ook al weer niet gaan, want zij dient gelijken tred te houden met die van de lucht havens enz. Volgend jaar komen er ook vliegtuigen met omkeerbare propellers, waardoor zij in vrij korten tijd stilstaan. Dit beteekent een groot voordeel, want de meeste terreinen zijn te zwaar belast. Men denke aan het vliegveld La Guar- dia in New York. „Wanneer in 1948 al het nieuwe ma terieel in dienst gesteld is. komt de vorm, welke wij hebben moeten", aldus de heer Plesman. Nu het komende zomerprogramma. In alle bescheidenheid hooren wij: „Daarmee zijn wij in vergelijking met verleden jaar weer een stapje vooruit gegaan". Maar dat stapje blijkt al te zamen toch een belangrijke stap te zijn! Men hoore enkele bijzonderheden: Van 20 April af wordt 3 maal p.w. naar New York gevlogen en van 1 Juli af vier maal (tot nu toe 2 maal). Met 12 moderne vliegtuigen (6 DC 4 toestellen en 6 Constellations), welke „lekker hoog" zitten en van een „drukcabine" voor zien zijn, waardoor de passagiers zich minder vermoeid voelen, zal het verkeer over den Oceaan onderhouden worden. En de verwachting is: „Steeds met volle bezetting". Bovendien tweemaal p. w. naar Cu rasao en. wat Zuid-Amerika betreft, van Juli af. tweemaal naar Montevideo. Het vliegen tot Buenes Aires is nog niet toe gestaan. Naar Johannesburg blijft het voorloo- pig op 1 maal per 14 dagen. Het wach ten is op de te sluiten overeenkomst tusschen de Ned. regeering en de Unie van Zuid-Afrika. Naar Ned--Indië zal binnenkort 5 maal p. w. met Constellations gevlogen worden, in Juni 6 maal. Nog noemen wij enkele der diensten, waarvan de frequentie van 20 April af verhoogd wordt: A'damKopenhagen Malmö 7 maal p. w. (4 maal)A'dam— Praag 14 maal (7 maal)A'damBrus sel 20 maal (14 maal); A'dam—Parijs 13 maal (7 maal). NIEUWE LIJNEN Van de nieuwe lijnen stippen wij aan: 3 x p. w. A'damManchesterDu blin (voor het eerst dus naar Ierland) m.i.v. 20 mei a-s-; A'damParüsLis sabon (opening nader op te geven) EindhovenAntwerpenLonden op werkdagen (27 Mei)A'damMaas trichtLuxemburg, eveneens op werk dagen (2 Juni), van belang voor tou- risten en zakenlieden, die in A'dam aansluiting op Amerika vinden; 3 x p. w. A'dam-Ziirich-Barcclona (2 Ju ni), vermoedelijk 9 Juni 3 x p. w. A'damGenèveRome en 4 x p. d. (werkdagen) A'damGroningen (ope ning nader op te geven). Al met al komt er dus steeds meer internationaal leven in de brouwerij. Alleen de lijnen op Duitschland zijn nog niet teruggekeerd, maar de hoop werd uitgesproken, dat zulks ïn de toekomst weer het geval zal zijn. Wij releveeren nog. dat de totaal om zet der KIM. dit jaar 90 millioen zal bedragen (v. j. 68), terwijl aan instructie meer dan 5 millioen (v. j. 3) wordt uit gegeven. Een vlieg-lesuurtje kost dan ook 1200 4 1500 gulden! De onkosten op „de Wildzangk", waar 100 jongelui de K.L.M.-geheimen en „team-spirit" wor den bijgebracht, vormen in dit bedrag slechts een klein onderdeel. Het lucht- vrachtvervoer zal altijd, speciaal over langen afstand, duur blijven. Zeker zal het toenemen, doch is totaal te verwaar- loozen ten opzichte van het scheep- vaart-vrachtvervoer- „Toch zitten we er aan te rukken", gelijk de heer Plesman het uitdrukte. Het vrachtsleepvervoer komt zeker, speciaal in Australië en China, al zal daar nog wel 10 jaar over heen gaan. In de toekomst hoopt de K.L.M. ook een dienst te openen op Montreal, via Prestwick en vervolgens naar Chicago. Ten slotte: zéér belangrijk is. dat de tarieven niet verhoogd zullen worden. Uit bovenstand overzicht consta teert men, dat de K.L.M. geenszins stil zit. Als de samenwerking met an dere landen niet te groote obstakels ontmoet, zal ongetwijfeld de vlucht, welke zij na den oorlog opnieuw ge nomen heeft, tot een enorme uitgroei en. „Klein begonnen", staat dr. Plesman nog steeds op de brug. handhaaft zon der omwegen de rake luchtlijnen leggen ook daar getuigenis van af! in de lucht de roem der Ncderlandsche voorvaderen op zee. Hij zal niet rusten, voordat zijn vliegtuigen vrijelijk het wereldruim kunnen doorklieven! Geen viermogendheden- verdrag? De discussie van de vier ministers over het viermogendhedenverdrag is op niets uitgeloopen. Zonder overeenstem ming bereikt te hebben, werd tot het volgende punt van de agenda overge gaan het rapport van deskundigen der vier mogendheden inzake de Duit- sche steenkoolindustrie. Bidault, Marshall en Bevin gaven hun meening hieromtrent te kennen. Heden zal Molotof zijn standpunt uiteenzetten. Marshall zeide. dat Molotof's amende menten op het Amerikaansche ontwerp verdrag voor de ontwapening van Duitschland. die gisteren werden inge diend, het karakter van het verdrag volkomen wijzigen. Marshall verklaarde ronduit, dat Molotof poogde, twistvragen in het ge ding te brengen, hetgeen in feite be- teékende, dat er geen viermogendhe- denverdrag tot stand zou kunnen wor den gebracht. Indien onder deze om standigheden gevolmachtigden zouden worden benoemd, zouden deze onmo gelijk tot overeenstemming kunnen komen, aldus Marshall. Contra Wallace De democratische afgevaardigde Men del Rivers, heeft in het Amerikaansche Huis een resolutie ingediend, waarin Wallace om zijn redevoeringen in Enge land wegens „ernstigen ondienst aan het welzijn van zijn land" wordt gecri- tiseerd. Naar verluidt zal een dergelijke reso lutie ook bij den Senaat worden inge diend. In gezelschap van den Amerik. ge zant heeft Marshall gistermiddag ein delijk een bezoek aan Stalin gebracht. Hij was tevens vergezeld van zijn as sistent Charles Bohlen. Ook Molotof was aanwezig, evenals de Sovjet-gezant te Washington. Het onderhoud duurde lté uur. De Queen Elizabeth weer vlot Gisteravond is de Queen Elizabeth achterwaarts van de zandbank in de wateren van Southampton afgetrokken, Aan de aohtersteven van het schip wa ren een twaalftal sleepbooten opgesteld, Gelukkig na 2 uur tijdig gebluscht. Gisteravond te 7 uur brak een zware heidebrand uit in de omgeving van het Radio-station Kootwijk op de Ve- luwe, nl. bjj „Gerrit's Flesch". Met groote snelheid naderde het vuur de gebouwen van het seinstation. Het be vond zich om kwart voor negen op een afstand van ongeveer 1 km. daar van. Met behulp van omwonende burgers, de Apeldoornsche brandweer en later ook van militairen uit de Harskamp werd het vuur bestreden. Vooral de laat- sten hadden in het blusschingswerk een groot aandeel. Met carriers reden zij heen en weer door de metershooge vlammen, waardoor deze op vele plaat sen werden gedoofd. Een carrier kwam daarbij in botsing met een houten an tennemast van een U.K.G-zender van het radio-station, waardoor een klein defect ontstond, dat een storing in het telegrafisch verkeer met Noord-Amerika veroorzaakte, welke echter na 20 minu ten weer was verholpen. De nabije groepen van de Veluwsche boschbrandweer, die eveneens waren ge waarschuwd. behoefden vrijwel geen dienst te doen. Om ruim 9 uur was het vuur gedoofd en kon ook de bedrijfsbrandweer van Radio-Kootwijk, die gereed had gestaan, om zoo noodig de installaties te bevei ligen, weer worden teruggetrokken. Omtrent den oorzaak tast men in het duister. De brand heeft een oppervlakte van tientallen hectaren hoog z.g. „bunt gras" vernield. Halve eeuwfeest van de ooievaar De ooievaar van Deuteren, vlak bij Den Bosch, is sinds jaar en dag voor Brabants hoofdstad en de ge- heele Langstraat bekend als de jaarlfjksohe lentebode bij uitstek. Het werd een latertje dit jaar en men vreesde, dat in 1947 de tra ditie niet bestendigd zou blijven, maarjl. Maandag daalde de vogel op zijn nest. Blijkens de archivalia is het Deuterensche ooievaarsnest thans 50 jaren achtereen bewoond ge weest. die op een signaal van de Queen Eliza beth met vereende krachten begonnen te trekken. Terwijl de Oceaanstoomer groote rookwolken uitblies, evenals de sleepbooten, bewoog het reuzenschip zich zeer langzaam in achterwaartsche richting. Geleidelijk aan ging het snel ler, totdat het schip binnen enkele seconden vlot kwam en vooruit stoomde naar de haven van Southampton. Nadat de boeg van het schip door een duiker zal zijn onderzocht, zal naar men verwacht, het schip nog deze week naar New-York vertrekken. HANDEL TUSSCHEN ENGELAND EN DE SOVJET-UNIE. De Engelsche minister van handel, sir Stafford Cripps, heeft in het Lager huis medegedeeld, dat de minister voor overzeesche handel, Harold Wilson, op 18 April naar Moskou vertrekt voor een uitwisseling van gedachten over den toekomstigen handel tusschen Enge land en de Sovjet-unie; echter nog niet voor het sluiten van een accoord. Cripps verklaarde, dat Bevin tijdens zijn be zoek aan generalissimus Stalin op 24 Maar j.l. gezegd had, dat Engeland be sprekingen wensohte te beginnen om te zien in welken omvang de beide landen elkaar op handelsgebied kunnen helpen. Stalin deelde dit standpunt. DE PARTIJ VAN DE GAULLE Meer dan 10.000 Parijzenaars hebben zich reeds aangemeld als lid van ae nieuwe partij van generaal De Gaulle, de „Rassemblement du peuple fransais". In de provincie is het aantal nog niet bekend. Volgens een na de rede van De Gaulle te Bruneval gehouden opinie-onderzoek wenscht 32 der Fransche bevolking, dat De Gaulle weer aan het bewind komt. 55 is daar tegen en 13 heeft geen meening, aldus meldt AFP. Jeedy stapf Ult Jun G1°st" Meteor, waarmede hy gisteren demons?™»: rif e" speclaal het vllesveld Valkenburg een verbluffende demonstratie gaf. (Poto r) BINNENLAND. 450 congressisten, nemen deel aan het 9e Congres van na/tuurphllosophlsche en technolcgfeche faculteiten ln Neder land, dat te Amsterdam werd geopend. Voor het eerst na den oorlog wonen ook weer Gentsche studenten het congres bij alsmede studenten uit Lelden, Delft. Wa peningen. Utrecht en Groningen. Bij besluit van den Lt-Gouverneur- Generaal Is mr. H. Zeydner benoemd tot landsadvocaat te Soerabaja Uit de kampkerk ln het R.K. Vor mingscentrum „Drakenburgh" onder Baarn werden gouden miskelken en an dere gouden voorwerpen gestolen. De Baamsohe recherche arresteerde de twee daders, n.l. de Hilversummers, de 47-J. A. B. een bekende van de politie en de 48-J. J. F. de II. De bult heeft men ln de wo ning van een familielid van B. gevonden. Thans Is versohenen het KJ3., waar bij H-M 's gezantschap te Ottawa ls ver heven tot een ambassade en dr. J. H. van Royen ls benoemd tot H.M.'<= buitenge woon gevolmachtigd ambassadeur aldaar. Gistermiddag ls te Coevorden de vakschool voor meisjes uitgebrand. Lood gieters waren er bezig geweest met sol deerwerk. Ook het aangrenzende inter naat werd een prooi der vlammen. De schade bedraagt ongeveer f. 150,000 en wordt door verzekering gedekt. Te Deventer zijn ten gevolge van een aantal olandestlene slachtingen min stens 80 koeien aan de distributie ont trokken, 25 personen, o. w. 12 slagers en 2 particulieren zijn aangehouden. Ver moedelijk zullen nog meer a>staties volgen. In Amerikaansohe regeerlngskrin- gen vérluddt, dat de kwestie van h'et ge bruik van de havens van Rotterdam en Antwerpen bij den doorvoer naar de Amerikaansche en de Engelsche zone van DuitscMand momenteel ook door het be treffende departement met generaal Clay in Duitschland wordt besproken. Bij KB. Js benoemd tot permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Ver. Naties te New York Jhr. J. W. M Snouck Hurgronje. laatstelijk H.M.'s bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Ottawa. Gistermiddag is te 's-Hertogenbosch de in 1941 afgetreden burgemeester mr. F. J. van Lanschot gehuldigd. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, heeft het be schermheerschap der tentoonstelling ..Hart van Holland" te Gouda aanvaard en zich tevens bereid verklaard de offi cieele opening op 19 Juni a.s. te verrich ten. Tijdens reparatie werkzaamheden na bij een pompstation ln Oosterhout werd de 46-j. J. S. wonende te Raamsdonks- veer door een draaiende as gegrepen en op slag gedood. BUITENLAND. g® rechtbank van Praag heeft Ha rold Waesmann, gewezen hoofd van de Gestapo te Kladno (Tsjecho-Slowakjje tot de doodstraf veroordeeld wegens ver antwoordelijkheid voor de verwoesting van het dorpje Lldice. Met Ingang van 21 April zal het broodrantsoen in Neder-Saksen van 2500 tot 1000 gram per week warden verlaagd Er ls echter toegezegd in April en Mei voor 120,000 ton meel extra te zullen zorgen. Generaal Helge Jung, chef van den Zweedscben generalen staf, heeft het laud medegedeeld, dat het niet alleen z\jn gewapende macht moet modernisee- ren, mr»- deee op de volle sterkte van 1942. toen het gevaar voor Invasie ln Zweden het grootst was, moet brengen. Dr. Joseph Tiso. de vroegere presi dent van Slowakije, die ter dood is ver oordeeld. heeft een verzoek om gratie In gediend. De president van Brazilië heeft bij decreet de communistische organisatie communistische jeugd" voor 6 maanden verboden. Deze partij werd opgericht aan den vooravond van een proces tegen de communistische partij, hetgeen heftige reacties uitlokte. De toestand van koning Ohristlaan van Denemarken werd gisteravond „zeer slecht" genoemd. De koning heelt te kampen met ademnood en zijn tempera tuur neemt toe. Generaal Luolus Olay, militair bevel hebber der V.S. In Duitschland, heeft te Stuttgart verklaard, dat men niet kan verwaohten, dat Amerika de voedselleve- ranties op peil zal houden, wanneer de boeren niet voldoende meewerken voed sel af te leveren en voedselrijkere staten van Duibschlond de andere niet laten meedeel en. Een vroegere sergeant van de Brit sche Koninklijke Luchtmacht, Augustln Preucil, ls door een volksrechtbauk te Praag ter dood veroordeeld wegens het verraden van zijn redders en het prijs geven van militaire geheimen aan de Dultschers. Fernoud de Brlnon. die gedurende de Dultsche bezetting van Frankrijk am bassadeur vanwege de regeering te Vlchy ls geweest, ls nabij Parijs geëxecuteerd. Het vonnis ls voltrokken met de kogel. De voormalige commandant van het vroegere concentratiekamp Auschwitz, Rudolf Hoess, ls gistermorgen te Ausch witz opgehangen. John. Rankin, democraat uit Missis sippi, heeft ln het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden gcëlscht, dat Ameri ka onmlddelliik de diplomatieke betrek kingen met de Sovjet-Unie verbreekt. „Wij kunnen het communisme en de dictatuur over de geheele wereld, niet tegenhouden door een slappe politiek. Het communisme ls geen systeem van regeeringen, maar een systeem van mis daad", aldus Rankin. H.M. de Koningin bezocht Jaarbeurs. H.M. de Koningin bracht gistermid dag een bezoek aan de jaarbeurs te Utrecht. Zij werd aan het Vreeburg ontvangen door den directeur mr. J. Milius en den Commissaris der Ko ningin. den heer mr. A. Reinalda. Rondgeleid door den voorzitter van den Raad van Beheer, dr. F. H. Fen- tener van Vlissingen, bracht H.M. een bezoek aan de Belgische en Zwitsersche afdeelingen en aan de textiel jaarbeurs. Hierna begaf HM. zich naardespeel- goedafdeeling. In de kamer van den Raad van Be heer werden de aanwezige leden van dien Raad aan H.M. voorgesteld, waar na eenige ververschingen werden rond- diend. HET IN DIENST NEMEN VAN INDISCHE AMBTENAREN. Eerst overleg plegen met Overze®scho Gebiedsdeelen. Op vragen van den heer Hacke be treffende den overgang in Nederland- schen overheidsdienst van Ned.-Indi- sche ambtenaren hebben de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Overzeesche Gebiedsdeelen o.a. geant woord. dat in den ministerraad beslist is, dat, zoolang in Indië een nijpend tekort aan ervaren personeel bestaat, op overwegingen van algemeen lands belang een verdere verzwakking van het Indisch ambtenarenkorps door over neming van het rehabilitatie-verlof hier te lande verblijf houdende krachten in het algemeen dient te worden voorko men. Daarom is een beroep gedaan op de Ned. overheidsinstanties om niet tot indienstneming van Indische ambte naren over te gaan, dan na overleg te hebben gepleegd met het Dep. van Overzeesche Gebiedsdeelen. Geenerlei bezwaar tegen overgang in Nederlandschen dienst wordt gemaakt van reeds pensioengerechtigde Indische ambtenaren. Wanneer het Indische ambtenaren betreft, die nog niet pensioengerech tigd zijn, worden de persoonlijke be langen van betrokkene zorgvuldig ge toetst aan het landsbelang. Is de Indische regeering van oordeel, dat een ontslag uit den dienst van zoo danig ambtenaar bepaaldelijk met 's lands belang in strijd zou zijn en zijn ontslagaanvrage in de huidige situatie onvoldoende gemotiveerd is te achten, daji wordt, ingeval betrokkene zijn ver zoek om ontslag niettemin handhaaft, dit ontslag wel is waar eervol verleend, doch bestaan er in deze gevallen, naar het oordeel der regeering, geen termen betrokkenen in Nederlandschen dienst te laten overgaan. Een buitenkansje voor rookers Voorbijgangers kwamen tot de ontdekking dat een gedeelte van den weg Schoondijike—IJzendjjke bezaaid lag met pakjes sigaretten, sigaren en rooktabak. De artikelen waren van Nederlandsohe her komst. Hoe deze fel begeerde roo- kertjes daar kwamen staat nog niet vast! Wel was zeer spoedig alles verdwenen en menigeen heeft van deze gelegenheid tot kosteloocze aanvulling van zijn rantsoen een gretig gebruik gemaakt. Wie zou zoo iets niet graag over komen....? Groote fraude te Delfzijl GEKNOEI MET AANVRAGEN VOOR SCHEEPSBEMANNINGEN. Het was den laatsten tijd opgevallen, dat door de firma C., verkooper van scheepsbehoeften, te Delfzijl, bij den distributdedienst aanvragen werden in gediend voor bemanningen van zeesche pen, welke öf niet bestonden, óf in het buitenland vertoefden. Door de ge meentepolitie werd in samenwerking met ambtenaren van den distributie- dienst en den opsporingsdienst van het C.D.K. naar deze handelingen een on derzoek ingesteld. Hiervoor was een inventarisatie noodig van alle in dat bedrijf aanwezige distributiegoederen. Daar het levensmiddelenpakket voor zeevarenden omvangrijker ls dan dat voor burgers, heeft de fraude groote vormen aangenomen. Zco bleek, dat van sommige artikelen groote tekorten wa ren ontstaan, terwijl van andere goede ren groote overschotten werden gecon stateerd. Een hoeveelheid reeds afgele verde goederen werd aetherhaald, ter wijl nog een groot aantal bonnen ea coupures in beslag kon worden geno men. Zoowel C„ als zijn compagnon R. zijn in verzekerde bewaring gesteld.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1