850 pond sterling voor Walcheren De snuifdoos van den Keizer DE MEESTEM-DETECTIVE Radio-programma De Fransche politiek Vincent Aurlol. president der Fran sche republiek, heeft op doorreis naar Fransch-West-Afrika te Toulon, waar hij aan boord gaat van het slagschip Richelieu, een rede gehouden De pre sident verklaarde o.m., dat voor het herstel van Frankrijk discipline noodig is, welke door allen vrijwillig wordt aanvaard ten behoeve van de welvaart van het geheele land. Frankrijk heeft te veel concrete, practische en vitale taken te verrichten, dat het zijn krach ten kan uitputten door doctrimaire debatten. „Frankrijk kan geen blijven de politieke agitatie verdragen, welke partijen en personen tegen elkaar op zettend. een sfeer van hartstocht en verdeeldheid zou scheppen, die weinig bevordelijk is voor het werk, ons herstel definitief schade zou toebrengen en ons verhindert in de wereld die missie van vrede en toenadering tusschen de vol keren te volbrengen, welke onze plicht en ons belang is". Auriol drong aan op eenheid en zeide. dat deze noodig is voor het herstel en den wederopbouw van Frankrijk. ,,de dringendste taak der burgers", welke slechts door de ge meenschappelijke inspanning tot een goed einde kan worden gebracht. De Gaulle heeft in een communiqué aan de pers onder meer verklaard, dat het huidige Fransche regeeringssysteem moet worden vervangen door een stel sel. waarbij de uitvoerende macht aan het land en niet aan de partijen ont- spruite. Generaal De Gaulle deed een beroep op „alle Fransche mannen en vrouwen, die zich in het algemeen willen vereeni gen, zooals ze het tevoren ten behoeve van de bevrijding en de overwinning hebben gedaan". Alle onoplosbare con flicten moeten door het volk zelf wor den beslecht. Secretaris-generaal van De Gaulle's nieuwe partij is Jaques Soustelle ge worden. De strijd in Griekenland Een bijzondere correspondent van Reuter, die een tocht van 320 km. per jeep door de bergstreek van Noord-Grie kenland heeft gemaakt, schrijft, dat het geheele gebied, van waaruit het Griek- sche leger zijn voorjaarsoffensief tegen de guerilla-beweging is begonnen, dooi de burgerbevolking is verlaten. De bevelhebber van het tweede Griek- sche legercorps zeide. dat, tijdens de eer ste vijf dagen van de operaties 80 ge vangenen in totaal gemaakt waren en ongeveer 200 300 guerilla-strijders ge dood waren Volgens Grieksche para chutisten. die neergelaten werden in berggebieden, beheerscht door guerilla- strijders, begraven de opstandelingen hun wapens en splitsen zich in kleine groepjes, die aan de omsingeling van het Grieksche leger trachten te ontko men. Vele guerilla-strijders schijnen al ontsnapt te zijn. De bevelen aan de op standelingen hielden in, dat deze con tact met de aanvallers moesten vermij den en zich moesten verspreiden om later buiten het operatiegebied van het Grieksche leger weer bijeen te komen. Dit zou uit buitgemaakte documenten, gevonden op gesneuvelde guerilla-strij ders. zijn gebleken. HET RUSSISCHE BLOK EN GRIEKENLAND. Toen in de gisteren gehouden zitting van den Veiligheidsraad het debat over Griekenland werd geopend, verklaarden de Albaneesche en Joego-Slavische af gevaardigde zich tegen het achterlaten van een Balkancommissie der V. N. in Griekenland. De sovjet-afgevaardigde. Gromyko, verklaarde aangaande senator Vanden- berg's amendement op Truman's pro gram voor hulp aan Griekenland en Turkije, dat het slechts de unilaterale actie der V. S. onderstreept en bewijst, dat de V. S. oorspronkelijk niet de be doeling hadden de beslissing van de V. N. af te wachten Gromyko zeide, dat het amendement tevens aan de V. N voorschrijft hoe zij de kwestie moeten behandelen, hetgeen hij een ander teeke.n van veronachtza ming der V. N. noemde Gromyko drong er op aan. dat de Veiligheidsraad de Sovjet-voorstellen, om een commissie ter contróle van de Amerikaansche hulp aan Griekenland te stichten, zou aanvaarden en hij noemde de Amerikaansche „wensch om een beslissing over die voorstellen uit te stellen klaarblijkelijk ee,n aanwijzing, dat zij er tegen willen stemmen." H.M. de Koningin bezocht Rotterdamsche havens. AANGENAAM GETROFFEN DOOR HET LEVENDIGE BEELD. Met veel enthousiasme is H.M. de Ko ningin gisteren te Rotterdam ontvangen. Na de begroeting werd gereden naar den steiger van de Roei- en Zeilvereeni- ging „de Maas". Bij het clubgebouw werd de Koningin begroet door den Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr L. A Kesper. Met de „Prinseplaat" werd de rondvaart door de havens aangevangen. Ruim anderhalf uur duurde de tocht. H.M. de Koningin was met Haar gevolg op het bovendek van de „Prinseplaat" gezeten, waar een kaart van de Rotter damsche haven voor HM ter oriënte ring gereed lag. H.M. sprak haar bewondering uit voor den buitengewonen vooruitgang der herstelwerkzaamheden sinds Haar laatste bezoek en zeide aangenaam getroffen te zijn door het levendige beeld, dat de haven thans weer biedt. Om kwart voor twaalf meerde de „Prinseplaat" aan den steiger van „De Maas", waar de tocht door de stad zou aanvangen. De route was zoodanig ge kozen. dat de Koningin een indruk kon krijgen van de bouwbedrijvigheid in de stad. Voordat H.M. Haar tocht door de stad aanving, trad de tienjarige Ada Klein geld naar voren, die een bouquet rozen met rose orchideën aanbood. In het clubgebouw van „De Maas" wachtte de oudste inwoonster van Ne derland. de 105-jarige opoe Herfst, die onlangs op haar verjaardag aan'den burgemeester te kennen had gegeven, dat Haar liefste wensch was. nog eens aan H.M voorgesteld te worden, het geen thans gebeurde. Ook werden bloe men aangeboden door een deputatie van de hier aanwezige Belgische kinderen. Overal langs den weg stond een dichte haag van menschen. die de Koningin hartelijk toejuichte. Voor de sociëteit „Hermes" op den Eendrachtsweg stond de Senaat van het Rotterdamsch Studentencorps opgesteld. De praeses van den Senaat, de heer B. Henny, bood hier een bouquet bloemen aan alsmede een viertal gebonden, ille gaal gedrukte, studentenalmanakken uit den bezettingstijd Op den Rijksweg was de tocht ten einde Hier nam H.M. af scheid van den burgemeester. Haar groote tevredenheid betuigende over de ontvangst, welke Haar te beurt gevallen was. RECHTSHERSTEL VOOR AMBTENAREN. Wet treedt vermoedelijk 1 Mei in werking. Eind vorig jaar hebben de Staten- Generaal een wetsvoorstel aangenomen, waarbij aan personen, die tijdens de bezetting den overheidsdienst vrijwillig of gedwongen hebben verlaten, of op andere wijze ten gevolge van hun va derlandslievende houding werden be nadeeld, rechtsherstel werd toegezegd. Deze wet zal waarschijnlijk tegen 1 Mei in werking treden. Inmiddels verscheen in het staatsblad een uitvoeringsbesluit dat de regelen bevat, naar welke degenen, die van de ze wet gebruik willen maken, zich moe ten gedragen, om in hun recht te wor den hersteld. De voornaamste bepaling luidt, dat de betrokkenen ten spoedig ste bij die instantie, die thans bevoegd zou zijn het tijdens de bezetting ver leende ontslag of de ondergane straf op te leggen, waarvan zij herstel wen- schen. een formulier aanvragen, waar op zij binnen vier maanden hun ver langen te kennen moeten geven. BRITSCHE RAKETPROEVEN. Op een persconferentie te Londen, belegd door de Fairey luchtvaartmaat schappij. is medegedeeld, dat het eer ste Britsche radiografisch bestuurde ra ket-projectiel een serie proefvluchten heeft doorgemaakt. Het projectiel is in het geheim ontworpen en geconstru eerd in samenwerking met het ministe rie van bevoorrading. Dit „onbemande" wapen is aanvankelijk ontworpen om te worden gebruikt tegen de Japansche zelfmoordvliegers. Vanwege zijn groote wendbaarheid en het nauwkeurige rea- geeren op het stuurapparaat, dat op de startplaats staat opgesteld, kreeg dit projectiel den bijnaam van „strooman". De bereikte snelheid bedraagt aanzien lijk meer dan achthonderd kilometer per uur. Het projectiel kan zonder spe ciale technische hulpmiddelen door vier man op de startplaats worden opge steld. Samenwerking Nederland- België steeds hechter. BINNEN 1 a 2 JAAR EEN ECONOMISCHE UNIE. Drs. H R. de Vleeschhouwer. adj- secretaris-generaal van de Economische Unie heeft inzake de gevolgen van de komende douane-overeenkomst tusschen Nederland. België en Luxemburg ver klaard. dat dat verdrag wellicht reeds op 1 Augustus of 1 September van kracht, wordt, waarschijnlijk met traps gewijs te nemen maatregelen binnen een tot twee jaar tot economische unie kan leiden. Zijn schatting is, dat de Nederlandsche economische evolutie dan op een zoodanig punt is gekomen, dat landen dan op gelyk peil zullen zijn. distributie, loonen en prijzen in de drie landen dan op gelijk peil zullen zijn. De samenwerking tusschen de drie landen zal drie etappes kennen: 1. Het gemeenschappelijk douaneta rief; 2. De gelijkschakeling der indirecte belastingen en 3- De economische unie met gelijkschakeling van politiek op de gebieden van industrie, landbouw en verkeer. DE ARBEIDERS EN DE 1 MEI-VIERING. In antwoord op het verzoek van het NVV aan de Centrale Werkgeversorga nisaties om. te willen bevorderen, dat op 1 Mei aan alle arbeiders, die dit. wenschen vrijaf gegeven zal worden, berichten deze organisaties aan al haar aangesloten leden-werkgevers, dat er ,Geen bezwaar tegen bestaat, dat zoo veel mogelijk, voor zoover de bedrijsom standigheden dit toelaten, aan dit ver zoek wordt voldaan- Deze vrije dag dient, naar hun oordeel te worden op genomen als z.g. „snipperdag" of als vrije dag voor eigen rekening". Wijziging pensioenwetten voor Land- en Zeemacht. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet. strekkende tot wijziging en aanvulling van de pensi oenwetten voor de Land- en Zeemacht en van de pensioenwetten voor het re serve-personeel der landmacht en het personeel der Koninklijke Marine-re- serve. Een kort resumé van de belangrijkste veranderingen volgen hieronder: a. De pensioensgrondslag voor het dienstplichtig en het reserve-personeel wordt, indien zulks voor de betrokke nen voordeelig is, afgeleid uit het bur gerinkomen; b. Met inachtneming van het onder a bedoelde beginsel worden de pensioenen van de militaire slachtoffers en hun nabestaanden, waarop sedert 11 April 1939 aanspraak is ontstaan, herberekend naar de inkomsten zooals deze zouden zijn geweest over 1946; c. Het onderscheid tusschen gebre ken, ten aanzien waarvan oorzakelijk verband en gebreken ten aanzien waar van verergerend verband met de uit oefening van den militairen dienst is aangenomen, heeft niet langer gevolgen voor de grootte van het pensioen. Dit laatste wordt n.l. in beide gevallen ge lijk, terwijl tot dusver het pensioen in het tweede geval slechts de helft be droeg van het pensioen, waarop in het eerste geval recht bestond; d. Het invaliditeitspensioen wordt af geleid uit den pensioensgrondslag en dus niet meer berekend over het ver schil tusschen het maximum pensioen en het eventueel verleende diensttijd- pensioen; e. De maximum-pensioensgrondslag Later grootscheepsche picnic onder de schaduwrijkste boom In het „Admiralty house" van White hall te Londen is gisteravond vanwege de Britsche vloot een chèqué van ruim 850 pond sterling voor het fonds van herplanting van boomen op het eiland Walcheren aangeboden. De commandant van de Britsche ma riniers, luitenant-generaal R. A. D. Brooks, heeft de chequé overhandigd aan den bevelhebber onzer zeestrijd krachten, luitenant-admiraal Helfrich, Helfrlch, die vergezeld werd door de of ficieren van de ..Karei Doorman". Van de zijde der Britsche admirali teit waren bij de plechtigheid o.a. aan wezig: sir John Cunningham en admi raal Power. Verder waren o.a. aanwezig de Neder landsche marine-attaché te Londen, ka pitein ter zee J. B. de Meester, de com mandant van de „Karei Doorman", ka pitein ter zee A. de Booy en de mari ne-commandant te Londen, kapitein ter zee Post Uiterweer. Luitenant-generaal Brooks memoreer de de verwoestingen, welke op Walche ren aangericht moesten worden en ver klaarde. dat de Britsche Marine het als haar plicht gevoelt het eiland te helpen. Na deze van groote waardeering ge tuigende woorden dankte luitenant admiraal C. E L. Helfrich voor de aan bieding. z Hij wees er op. dat het werk op Wal cheren nagenoeg geheel verricht werd door de Britsche vloot, de Royal Ma rines aan land en de schepen ter zee. Namen van de verantwoordelijke com- mandeerende officieren, als de toenma lige brigadier B. W. Leicester, R, M. Captain A. F. Pugsley R, N„ en com mander K. A, Sellar, die zulk uitstekend werk verrichtte met zijn ondersteunend eskader, door het vuur van de machtige Duitsche batterijen naar zijn schepen te trekken en aldus landing mogelijk maak te, zullen in onze vlootgeschiedenis nim mer vergeten worden. Namens het Nederlandsche volk de bevolking van Walcheren en de Ko ninklijke Marine, dankt spr. alle ran gen en standen van de Royal Navy en de burgerlijke instanties van de admi raliteit voor het bijzonder mooie gebaar. Spr. noodigde ten slotte allen uit voor een grootscheepsche picnic on der een van de mooiste en schaduw rijkste boomen op Walcheren, zoodra deze volgroeid zullen zijn,, al zal dit nog wel eenigen tijd duren! voor de berekening van aan nabestaan den van overleden of vermiste militai ren toe te kennen pensioenen wordt gebracht van f.3000.— op f.4500.—. Ook de pensioensgrondslag bedoeld on der d bedraagt maximaal f.4500.—: f. Het weduwenpensioen zal gaan be dragen 65% van de eerste f.2000.en 55% van het overige gedeelte van den pensioensgrondslag, in stede van resp. 50% en 40%; g. Het maximum-gezinspensioen wordt gebracht van 80% op 90% van den pensioensgrondslag h. Het invaliditeitspensioen wordt ver minderd, indien de gepensionneerde in komsten geniet uit arbeid of bedrijf in het algemeen, het diensttijdspensioen, indien inkomsten worden genoten in dienst van een publiekrechtelijk lichaam i. Ook pensioenen verleend aan wedu wen en ouders, grootouders en schoon ouders van overleden militairen, worden verminderd, indien inkomsten uit ar beid of bedrijf worden genoten. De meerdere kosten, welke de nieu we pensioenregeling medebrengt, bedra gen in de eerstkomende jaren voor de Koninklijke Landmacht en de Konink lijke Marine resp. f. 2.400.000.en f. 525.000.per jaar. De nabestaanden van overleden mi litairen, die er de voorkeur aan geven gepensionneerd te blijven naar de oor spronkelijke normen, zullen hun pensi oen onverkort kunnen blijven genieten, ook al zijn zij in het genot van inkom sten uit arbeid of bedrijf. In het algemeen wordt de toestand dus deze, dat zij. die het lage pensi oen ontvangen naar de tot dusver ge golden hebbende normen, dit pensioen onverkort zullen genieten ook al ont vangen zü daarnaast inkomsten uit anderen hoofde. Zij, die gebruik ma ken van het recht op herziening en deswege een hoogcr pensioen gaan ontvangen, vallen ond^r de toepassing van de cumulatie beperkende voor schriften. zoodra zij uit arbeid of be drijf naast hun pensioen inkomsten gaan genieten. DE OVERVAL IN DE HAARLEMMERMEER. Voor den Bijzonderen Raad van Cas satie te Den Haag werd behandeld de beroepen van C. M. Dol uit Nieuw-Ven- nep en D. van Wieringen uit Haarlem mermeer Deze requiranten zijn als landwachters betrokken geweest bij de ontdekking van een illegaal wapendepot op een boerenerf. D. voerde de opdracht uit. om den sicherheitsdienst te waar schuwen. W. bewaakte de gemaakte ge vangenen. Hun optreden kostte aan drie verzetslieden het leven- De Procureur- Fiscaal zag geen reden vermindering van hun straffen (resp. 15 jaar en 6 jaar R. W. I.) te vragen. DOODEN VAN DE „ORANJE" GEËERD. Plechtigheid in Golf van Biscaje. Op zijn reis naar Batavia bereikte het ms. „Oranje" Zondagmorgen in de Golf van Biscaje de plaats waar 10 da gen geleden 4 leden van de bemanning door een noodlottige samenloop van ooistandigheden het leven verloren. Daar stopte het schip. Er werd een minuut stilte in acht genomen en kran sen en bloemstukken van familie, van de Directie der Mij, „Nederland" en van de bemanning werden in zee ge worpen. DE POSITIE VAN DEN LEERAAR. Rede van prof. W. den Boer. In de Stadsschouwburg te Utrecht i* een congres gehouden over de positie van den leer aar bij het voorbereidend hoogen- en middelbaar onderwijs, waar prof. dr. M. J. Langeveld. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de paedagogische beteekenis van het leer- aarschap heeft besproken. De Leidsche hoogleeraar. prof. W. den Boer. hield een inleiding over de weten schappelijke beteekenis van het leeraar- schap. Spr. stelde de vraag of er nog iets terecht komt van de wetenschappe lijke studie der leeraren. Kan een leer- aar op het oogenblik zijn vak nog bij houden en door het lezen van boeken en tijdschriften kennis nemen van den vooruitgang in zijn vak? Aan wetenschap doen. Is thans voor den leeraar een luxe en door den zwaar bezetten en duren tijd vrijwel onmoge lijk geworden, aldus spreker Een hech te band tusschen den leeraar en de we tenschap is noodzakelijk en op verras sende wijze heilzaam gebleken voor do onderwyslessen. Spr. wierp het verre van zich om aan een practische voor bereiding tot het leeraarsambt weinig waarde toe te kennen, maar de weten schappelijke opleiding mag niet worden prijsgegeven. Prof. dr W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) schetste de maatschappe lijke beteekenis van het leeraarschap. T~ J, Chr. Deuss, voorzitter van de Ir. BUITENGEWOON PENSIOEN VERZETSDEELNEMERS. En hun nagelaten betrekkingen. Verschenen is de memorie van toe lichting nopens het wetsontwerp: In voering buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet, alsmede hun nagelaten betrekkingen. Voor zoover uit de beschikbare ge gevens blijkt, zal een vierduizendtal buitengewone pensioenen dienen te wor den toegekend, terwijl wordt aangeno men. dat. per geval een gemiddeld jaar bedrag van ongeveer f-1500 noodig zal zijn. Op grond van deze berekening zou den de kosten, welke met de betaling van de buitengewone pensioenen, als in het ontwerp voorgesteld, gemoeid zijn, kunnen geraamd worden op een bedrag van f. 6.000.000 per jaar. DE EERSTE PERZIKEN. Terwijl de meeste perzikboomen pas in bloei staan, konden aan de veiling te Kwintsheul reeds de eerste perziken aangevoerd worden, Daarvoor werd het lieflijke bedrag van f. 3.50 -per stuk betaald! De Volendamsche visschersvloot zal dezer dagen weer uitvaren. Men is druk doende voorbereidingen hiervoor te treffen. De netten worden klaargemaakt- (Foto ANP-de Hn.) ^"FEUILLETON" V_door 'JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 11) Met bestudeerde en grove bruutheid, had iemand hem de hersens ingeslagen- En aan den overkant van de straat, bij het raam, dat in die rustige straat uit keek. stonden, op dat wonderlijk vroege uur in den morgen, Eve Neill en Ned Atwood, als een paar verschrikte kin deren. Eve kon het gezicht van het lamplicht op het bloed niet meer verdragen. Zij ging opzij en wilde niet langer kijken. „Ned, kom daar vandaan!" Maar hij gaf geen antwoord. „Ned. hij is toch niet werkelijk „Ja. Ten minste, ik denk het. Je kunt het van hieruit niet zien". „Misschien is hij alleen maar ge wond!" Weer gaf Ned geen antwoord. Men zou hebben kunnen zeggen, dat van dit tweetal d<? man meer met stomheid ge slagen was dan de vrouw- Maar dat was niet meer dan natuurlijk. Want hij had iets gezien, wat zij niet gezien had. Hij had het gezicht van den man met den bruinen handschoen gezien Hij bleef naar die verlichte kamer staren: zijn hart. bonsde en zyn keel was droog als leer. „Ik zag dat het best- mogelijk is, dat hij alleen maar gewond is". Ned schraapte zijn keel. „Je bedoelt, dat je het beter vindt als we „We kunnen daar toch onmogelijk nu naar toe gaan", fluisterde Eve tot wie de volle verschrikking van den toestand nu scheen door te dringen, „zelfs niet als we -zouden willen". ..Nee. Ikik denk van niet". „Wat is er met, hem gebeurd?" Ned begon te spreken, maar hield plotseling op. Deze situatie was te mooi (of misschien te slecht) om waar te zijn. Woorden zouden nu geen nut heb ben. In plaats daarvan maakte hij het gebaar van iemand, die een wapen heen en weer zwaait en er dan met kracht meer toeslaat. Allebei hadden zij heesche stemmen. Als zij iets luider spraken dan op fluistertoon, schenen de woorden te weergalmen tusschen de schoorsteenpij pen en op hetzelfde oogenblik werden zij dan weer stil Ned schraapte opnieuw zijn keel. „Heb je iets om mee daarheen te kij ken? Een kijker? Een tooneelkijker mis schien?" „Waarom?" „Doet er niet toe Heb je zoo'n ding?" Een kijker. Terwijl zij roerloos met haar rug tegen den muur naast het raam stond, poogde Eve haar gedachten daarop te concentreeren. Een kijker, paardenrennen, Longchamps. Zij was met de familie Lawes naar Longchamps geweest, het was nog maar een paar weken geleden. In haar herinnering kwamen flarden van kleur en geluid: de gekleurde shirts van de jockeys en het rennen van de paarden langs een witte lijn, terwijl het geheel overgoten werd door het zonlicht. Maurice Lawes had een grijzen hoogen hoed gedragen, en een kijker voor zijn oogen gehouden. En oom Ben had. als gewoonlijk, gewed en verloren. Struikelend, en zonder te begrijpen of te willen begrijpen, waarvoor Ned een kijker noodig had, zocht Eve in het don ker haar weg naar een kast. Uit de bo venste lade haalde zij een kijker in een leeren étui te voorschijn en duwde hem deze in de hand- De kamer aan den overkant van de straat was donkerder, daar het midden licht was gedoofd. Maar toen Ned den kijker op het raam aan de rechterzijde van den gevel richtte, terwijl hU het In strument zoo scherp mogelijk instelde, stond een gedeelte van het vertrek op eens fel en duidelijk voor zijn oogen. Hij kon nu diagonaalsgewijs naar den muur aan de rechterzijde zien en ook den schoorsteenmantel. Die was van wit marmer en er boven hing een bronzen medaillon, dat den kop van Keizer Na poleon voorstelde. Er brandde geen vuur in den haard in dez-e warme maand en er stond een antiek, geborduurd haard scherm voor. Maar naast de stookplaats kon hij een standaard zien met een pook, tangen, een schopje enz., alles met versierde koperen handgrepen. „Als die pook...." begon hij. „als die pook misschien „Wat is er met dien pook?" „Kiik eens hierdoor". „Neen. alsjeblieft niet- Ik zou het niet kunnen". 9). „Er is een radiaotorknop van mij gestolen!" riep de chauffeur. Hoeveel kost het mij, wanneer je die voor me opspoort?" „Rustig, rustig!" sprak de heer Snuf- kens. Hij opende een notitieboekje, lik te aan een potlood en knikte uitvoerig „Laat ons de feiten rangschikken!" vervolgde hij. „Hm.... gestolenradiatorknop! Nu is de vraag: Wie heeft dieeh... knop gestolen?" „Een motorrijder!" riep Panda. „Een vent met een lap voor zijn neus! Ik zag ..Rustig!" zei de speurder. „Hm een motorrijder is de Vermoedelijke Da der! Juist! De zaak is holder! Kom de volgende week om deze tijd terug, dan zal ik het voorwerp in kwestie hebben opgespoord! Het is een duidelijk geval!" „Best!" zei de chauffeur en liep met grote passen de winkel uit. „Een helder en duidelijk geval!" zei de beroemde detective. Toen boog hij zich over zijn toonbank heen en be schouwde Panda met een nadenkend gezicht. „En wie hebben we daar?" mompelde hij „Ik zie. dat ik niet alleen ben! Wie is 'dat?" Een oogenblik dacht zij, dat hy haar zou uitlachen. Maar zelfs Ned Atwood was daarvoor niet cynisch genoeg. Zijn gezicht was wit en vochtig en zijn han den trilden, toen hij den kijker weer in het étui stopte. „Zoo'n echt aardig, gezond hui-shou- den",merkte hij op. terwijl hij knikte naar de plek. waar een bebloede, tfoode man voorover gezonken zat voor zijn versplinterde kostbaarheden. ..Zulke ge zonde menschen, zei je toch is het niet?" Het brok in Eve's keel scheen steeds grooter te worden en zij had het gevoel alsof zij er in stikken zou. ..Bedoel je, dat je werkelijk gezien hebt, wie het was?" „Juist, dat bedoel ik". „Dus de misdadiger sloeg hem neer en jij hebt het gezien?" „Ik heb niet precies gezien, hoe hy dat smerige karweitje heeft opgeknapt, neen. De man-met-de-bruine-hand- schoenen was daar al mee klaar op het oogenblik. dat- ik keek". „Maar wat zag je dan precies?" „De man met-de-bruine-handschoe- nen hing den pook op den standaard, nadat hy diengebruikt had". Zou je den misdadiger herkennen, als je hem terugzag?" „Ik v/ou, dat je dat woord niet aldoor gebruikte". „Welk woord?" „Misdadiger". In het schemerig verlichte vertrek aan den overkant ging de deur opnieuw open. Maar ditmaal was er niets ter- sluiksch aan De deur zwaaide rustig wagenwijd open, alsof zy door een zeer besliste hand werd gehanteerd. In de 1 opening verscheen de formidabele ge stalte van niemand anders dan Helena Lawes. Ondanks het weinige licht was iedere beweging, die zy maakte, zoo welspre kend. dat men haar als het ware kon hóóren spreken. Het was alsof men iede re gedachte, die nu in haar omging, kon lezen. Terwijl zij de deur opende, bewo gen haar lippen. De beide toeschouwers verbeeldden zich hetzy zy de woor den uit de situatie konden afleiden, hetzy zy die werkelijk van haar lippen konden aflezen dat zij konden hoo- ren. wat Helena Lawes zei. „Maurice, nu moet je toch werkelyk naar bed gaan!" (Wordt vervolgd) Katholieke Leeraren'-vereeniging St. Bo- navantura, gaf als laatste spreker een samenvatting betreffende de waardee ring van het leeraarsambt. PLECHTIGE VLAG OVERDRACHT TE DEN HELDER. Gistermorgen werd op het voorplein van het Kon. Instituut der Kon. Mari ne te Den Helder door schout by nacht J. A. Gauw de eerste Nederlandsche vlag. die op bevryd Europeesch gebied werd geplant, aan dit instituut overge dragen. Deze vlag werd met de „Mar- nix van St. Aldegonde" door den toen- maligen gezagvoerder kapitein Hettema meegevoerd en by de landing van de geallieerden meegegeven, ten einde de ze op de Zuidkust van Sicilië te plan ten. Zij v/as bovendien de eerste ge allieerde vlag die op bevryd Neder- landsch gebied in Europa werd geplant. FINANCIERING NIEUWBOUW 1947. Ook voor verwoeste woningen. Binnenkort zullen particulieren door de onlangs verschenen financieringsre geling Nieuwbouw 1947 in staat worden gesteld, nieuwe woningen te bouwen. De inhoud van deze woningen mag ten hoogste 500 kubieke meter bedragen; eventueele bedryfsruimte eveneens 500 kubieke meter. De betrokkenen moeten zelf ten minste vyftien percent van de bouwkosten foumeeren. Het Ryk ver leent onder bepaalde voorwaarden even eens vyftien procent als tweede hypo theek. De rest moet als eerste hypotheek op de kapitaalmarkt worden gevonden. Ook de herbouw van verwoeste woningen kan op grond van deze rege ling worden gefinancierd. SCHEEPSBERICHTEN. Arkelciyk, 15 April van Antwerpen te Rotterdam verwacht; Baltic (iR'dam-Bata- vla), li April te Port Said en vermoede- ïyk 14 A-pril v.m. verder; Berkel, R'dam Napels, 12 April pass. Gibraltar. Beta. R'damBatavia, 13 April te Gibraltar; Galllea, 12 April van Dakar naar Mar seille of Dieppe, Gouwe Huelva-A'dam, pass. 12 April Flnlsterre; Helvetia, 12 Apr te Gibraltar, vermoedelijk 14 April ver der; Henk, Rotterdam-Batavla, 13 April van Suez; Kota Gede 12 April van R'dam te Batavia. Llnge, 12 A-prll van Huelva n. Rotterdam; Stad Arnhem 13 April van Genua te Carthagena, bestemd v. R'dam; T-boelan (met 3 andere KP.M.-ers) 13 April om 12 uur 36' 52" N.B. en O' 40" O L Tawllang en Tarempa, R'damBa tavia, 13 April te Gibraltar; Tlba, 13 Apr. van Buenos Aires te Rosarlo; Utrecht 12 April van N.-York te Batavia. Wester- dam, R'damN York. pass. 12 April 21 uur Scllly; Wllda, R'dam—Batavia. 13 April 6 uur van Port Said; Z»an, 12 Apr. van Huelva naar R'dam. HollandAfrika LUn: Oranjefontein, 14 April te A'dam; Trlland. 13 April v. Ceuta naar Kaapstad. VJnke: Wlndsum, 13 April te Fayal; Hilversum, 13 April van Antwerpen naar R'dam, aankomst 14 April K.N.S.M.: Dundee. 12 Apr.i te A'dam; Orpheus, 12 April van R'dam naar Bil bao. Ornum, 13 April te A'dam; Stuyve- sant, 12 April van "Trinidad naar Ponta delgada; Verasslmos Vegottis van Ant werpen naar R'dam; Evangaline Park. 13 April te Paramaribo; Lotos van Trinidad n Amsterdam; Pana. 13 April te Tel Avlv. Oceaan: Eureades. 13 April te Amster dam. Wcst-Afrlka-HJn: Amstelkerk. 13 April van Southampton naar Bordeaux. VOOR WOENSDAG 16 APRIL. Hilversum I (301 M.) VARA 700: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek, 7 30: ontbljtmuzlek) 8.00. nieuws. 8.15: lied v. d. P. v. d. A.; 8 18: operette-programma; 8 50: voor de hulsvrouw; 9.00; orkestwer ken van Schubert; VPRO 10 00: morgen wijding door ds. J. Zuurdeeg. VARA 10.20: voor de vrouw; 10-35. bariton en plano; 11.00: prof. R. Casimir over vernieuwing van opvoeding en onderwys; 11,30: plano- duo; 11.45: l'am berichten; 12.00: van step pe en puszta. 12.30: kalender; 12.35; tan_ go_ en rumba-orkest van Malando; 13.00: nieuws, 13.15: voor het platteland; 13.20: Vaudeville-orkest; 14.00: voor de 'vrouw; 14.15: kamermuziek 15.00. voor de jeugd; 15 45: zlekenbez., i7.15: Acc.ork.; 17 30: NVH; 17.35: Accordeon-orkest; 18.00: nieuws: 18.15: varia; 18.20: Koor van het Roode Leger. 18.30: Ned. Strijdkrachten; 19.00: het programma van de P. v. d. A.; 19.15: Fred Hardley; VPRO 19.30: ons leven en ons geloof: 19.45: lezen la den bijbel; VARA 20.00: nieuws; 20.05: weer- overzicht 20.08: dingen van den dag; 20.15: verzoekprogramma Ned. Bond ho tel-, café-, en restaurantpersoneel21.15: klankbeeld uit Schotland; 21.45: The Glas gow Orpheus Choir. 22.30: ptof. dr. G. v. d. Leeuw over het exlstentionallsme; 23,00: nieuws; 23.15: Jean Antonlettl. pla- ao. 23.2524.00: Ramblers. Hilversum II (415 i\I.) NORV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek, 7.30: tweede Brandenburgsch Orkest van Bach; 7.45: woord vooi den dag, 8.00: nieuws; 8.15: Ned Herv. Kerkkoor te Rotterdam; 8.30: Oostersche klanken. 9.15: ziekenbe zoek; 9.30: pol berichten; 9.50: Londensch Plillharmonlsch orkest; 10.30: morgen dienst o.l.v ds. J G. Bahamüller; 11.00: Myra SpruitVerhoeven, vlooi. 11.30. vra gen aan voorbygangers. 12 00: NCRV- koor; 12.15: trompet en orgel; 12.40: NCRV-koor; 13 00 nieuws. 13 15: Rhap- sodia Sextet. 14.00: Oud-Itallaansche en Engelsche kamermuziek; 14.20: Middel- eeuwsche balladen; 14 40. Oud-Itallaan sche en Engelsche kamermuziek; 15.00: grom.muzlek. 10 00: voor postzegelverza melaars; 16.15 Lenteklokjeskoor uit Sas- senhelm o.l.v. Riek Meyering. 16.45: voor de Jeugd; 17.30: melodieën van Franz Le_ har; 17.45: Rijk Overzee; 18 00 Hollandia Sextet: 18.45. toespraak J H. Wernsen; 19.00: nieuws. 19.15. het nieuws uit In- dlë: 19.30 Engelsche les: 20.00: nieuws; 20.05: Radio PhllharmonlsCu Orkest; 21.10 boeken over het kerkelijk verzet; 21.40: J. van Weelden. orgel. 22 00: nieuws; 22.15: actueel geluld, 22 30: Essie Aek- land, alt; 22.45 avondoverdenking; 23.0G 24 00: harmonlemuziek.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2