Niwin opende de deuren Een eeuw Laatste Berichten Kerkelijk Leven Officieele publicatie Maar hopelijk ook de harten en de beurzen! In tegenwoordigheid van tal van ge- noodigden is gistermiddag in „Den Burcht" de reeds herhaaldelijk door ons aangekondigde fancy-fair ten bate van de Niwin geopend. De lezer weet zoo langzamerhand wel waarom het gaat: de inzameling van gelden, welke kunnen strekken tot aankoop van eeni- ge cantinewagens, waaraan onze mili tairen overzee dringend behoefte heb ben en die daar ginds zullen getuigen van het warme (lees: koele) medeleven van breede lagen van het Nederlandsche volk met hen, die ver van huis en haard hun vaderlandsche plicht vervullen. Sedert enkele dagen rijdt een derge lijke wagen reeds door onze stad rond, heerlijke geuren van erwtensoep rond zich verspreidend, zoodat de Leidenaars zich een denkbeeld kunne vormen van de wijze, waarop hun penningen straks zullen worden besteed. De door de Sleu telstad bijeengebrachte wagens zullen worden voorzien van het stadswapen en het opschrift: „Deze wagen werd aan geboden door de Leidsche burgerij" en aldus getuigen van het aandeel van Leiden in deze landelijke actie, welke overal met- groote sympathie wordt be groet Zulks bewees ook de groote be langstelling gistermiddag bij de officiee- le opening, welke o.m. werd bijgewoond door den burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, zijn echtgenoote en twee zoons, wethouder S. Menken, den rec- tor-magnificus der Leidsche Universiteit prof mi*. R. P. Cleveringa en zijn echt genoote, den garnizoenscommandant, de majoors Deschrevel en Dekker, den plaatselijken marine-commandant, den kapltein-ter-zee B. C. Mahieu, majoor Huyding van den M.O-D., den direc teur van het Ned. Legermuseum, kolonel M. C. van Houten, den commissaris van politie, den heer R. J. Meyer, de directie van Gemeentewerken de heeren ir. D. Boogerd en ir- Y. Lem, den praeses- Colegii, den heer Hintzen, vertegen woordigsters van de V.V.S.L., den brand weercommandant en onder-comman dant. de heeren S. W. Hagedoorn en W. Kosten, afgevaardigden der midden- standsvereenigingen en vele anderen. Zij allen werden welkom geheeten door den voorz. van 't plaatselijk Niwin- comité, den heer mr. F. K. P. Beuckema Thoewater, die tevens zijn dank be tuigde aan allen, die op eenigerlei wijze hebben bijgedragen tot de totstandko ming van deze fancy-fair. Vervolgens verleende hij het woord aan den bur gemeester tot het verrichten der offi- cieele opening. OPENINGSREDE BURGEMEESTER. Zooals U bekend is, behartigt de Ni win de welzij nsverzorging van onze menschen in Indië, een zaak die het geheele Ned- volk in al zijn geledingen en schakeeringen ter harte gaat. Als doel van deze bazaar is gesteld om zoo veel mogelijk goede gaven bijeen 1e zamelen, dat hieruit een cantine-wagen kan worden bekostigd. Voor het koopen van zulk een wagen is geld noodig en om dat bijeen te jrer.gen heeft men de handen in elkaar geslagen. Bijzonder gewaardeerde medewerking heeft de Niwin hierbij ondervonden van de verschillende middenstandsver- eenigingen, die een groot aantal goede ren voor verkoop beschikbaar hebben gesteld. De militairen hier ter stede hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt door hun hulp te verleenen bij het vervoer en het opslaan van al deze artikelen, terwijl de studenten een steentje tot het goede doel hebben bijgedragen, door deze artikelen te helpen inzamelen. Een spec» ial woord van dank, mag wel gericht worden tot de meisjesstu denten, die zich oa. hebben belast met het rollen van -5000 lootjes Zoo is dan door het vereenigen van ieders werk zaamheid bereikt, dat deze fancy-fair doorgang kan vinden. Tot dusver is reeds van alle zijden groote belangstelling getoond en of het beoogde resultaat thans ook bereikt zal worden hangt slechts van aller goed- geefschheid af. Het is de eerste maal, dat in Leiden een grootscheepsche actie voor dit mooie doel is opgezet en ik wek allen op om te toonen, dat de gekoesterde ver wachtingen niet beschaamd behoeven te worden. Aan allen, die hier aanwezig zijn wordt de gelegenheid geboden een eersten rondgang te maken. Mogen tal loos velen U volgen. Ieder besteed be drag, hoe gering ook, is welkom. Ik spreek de hoop uit, dat deze poging om het leven van onze soldaten weer iets dragelijker te maken, met groot succes zal worden beL .oond en ver klaar hiermede de fancy-fair voor ge- opend- Nadat een kopje thee was genuttigd, begaven allen zich naar de groote zaal, welke geheel in beslag wordt genomen door een groot aantal tenten en stands, welke doen denken aan het 3 October- veld. Koopen kan men op deze fancy- fair niets behalve fruit en conserven, welke door de Groenteveiling en eenige grossiers spontaan beschikbaar werd gesteld. Maar winnen des te meer. En op alle mogelijke manieren! Men kan er met ringen en ballen gooien, schieten, hengelen, het rad van avontuur laten draaien, kortom het is er een complete kermis! Het burgemeesterlijk gezin be wees de doeltreffendheid van familie bezoek door in de eerste twee wentelin gen van het rad van avontuur, achter eenvolgens een paar zijden dameskou sen en vijf knotten babywol te win nen!!!! De moraal is evident: bezoekt met de Uwen in de komende dagen deze fancy- fair en U loopt de kans eveneens der gelijke begeerenswaardige artikelen te winnen. In een apart zaaltje worden perma nente filmvoorstellingen gegeven, waar de films „Brengers van recht en veilig heid" en „Het leven van een soldaat te Batavia" worden vertoond. De fancy- fair is tot en met Zaterdag a s lederen middag geopend van 3% tot 5*6 en llA tot 11 uur. Buitengewoon hoogleeraar in het luchtrecht benoemd. Mr. D. GOEDHUIS TE LONDEN. Bij Koninklijk besluit van 26 Maart 1947 is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de Rüksun.versitcit te Leiden, om onderwijs te geven in het luchtrecht, mr. D. Goedhuis, burgerlijk luchtvaartattaché aan de Nederland sche ambassade te Londen. De heer Goedhuis werd op 31 Januari 1905 geboren te Deventer. Na zijn juri dische studie hier ter stede trad hij in 1928 als juridisch adviseur in dienst bij de K.LJV1., tot hij in 1931 het secreta riaat aanvaardde van de International Air Traffic Association. Op 12 October 1933 promoveerde hij aan de Leidsche Universiteit tot doctor in de rechtswe tenschappen op een proefschrift, geti teld ..La convention de Varsovie". Gedurende de jaren 19371939 was hij lid-secretaris van de commissie voor oorlogs- en neutraliteitsiecht en in 1938 werd hij benoemd tot lid van het Air- law-committee van de International Law-Association In 1938 volgde zijn be noeming tot secretaris-generaal van de hier boven reeds genoemde Internatio nal Air-Traffic Association, welke func tie hij tot 1945 bekleedde. Inmiddels werd mr Goedhuis in 1938 benoemd tot privaat-docent in het luchtrecht aan de Riiksuniversiteit. te Leiden Mr. Goed huis zal eerst enkele dagen voor zijn lnaugureele oratie naar ons land terug- keeren. VOLKSTUINVER. „TUINLUST". 5-Jarig bestaan. Op den oprichtingsdatum Dinsdag 8 April j.l. vierde bovengenoemde vereeni- ging in ..De Harmonie" haar eerste lustrum Na de opening door den voor zitter den heer J. Bakker, sprak de heer Visser, voorzitter van het Alge meen Verbond een propaganda-rede uit waarin hij liet uitkomen dat het Volkstuinwerk in Leiden op den goe den weg Is. Vervolgens sprak de heer Zonneveld, voorzitter van den Leldschen Bond, die In een vlotte rede er op wees, dat men het ledental van „Tuinlust" zal moe ten opvoeren wil men nog betere re sultaten in Leiden bereiken. Moge ik, aldus besloot spr,, het nog beleven dat „Tuinlust", waarvan ik oprichter ben, een vast volkstuincomplex met opstal len zal bezitten, dan is de Kroon ook op dit werk gezet. Hierna volgde een gevarieerd pro gramma; als conferencier trad op de heer Gè Heijnen en als goochelaar de heer Geraldinl, wiens telepathische ex perimenten vooral voortreffelijk waren. De zeer geslaagde avond werd beslo ten met een dansje. BUURTVER. „HAAGWEGKW ARTIER". Eerste jaarfeestviering. Gisteravond hield de Buurtvereeni- ging „Haagwegkwartler" haar eerste jaarfeest in de groote stadszaal Om precies 8 uur opende de voorzitter de heer C. F. Lardee de bijeenkomst en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden der Fede ratie en de Voetbalver. L.F.C. Na een opwekking om op 5 Mei a.s. deel te ne men aan de te houden volksspelen, gaf hij .het woord aan het gezelschap Fied Fagel, dat met een uitstekend pro gramma voor den dag kwam. Vooral de radio-zangers Wim en Bram Scholte oogstten veel succes en kwamen er zonder extra-nummer niet af. Na af loop volgde een bal onder leiding van den heer G Heynen. Aan den. heer W. J. Jansen, referen daris 2de klasse der P.T.T, is met ingang van 1 Mei aJ. op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Ds. K. BLOMMAERT VERTELT OVER VLAANDERENLAND. Op uitnoodiging van de afd. Prot. Chr Werk van de Ned- Reisvereeniglng heeft de bekende Belgische evangelie dienaar. ds. K. Blommaert, verbonden aan de Methodistenkerk te Gent en thans als aalmoezenier in het Belgi sche leger werkzaam, gisteravond zijn indrukken weergegeven over den evan gelisatie-arbeid in Vlaanderenland. Deze vergadering, welke ln het ge bouw Rehoboth werd gehouden, stond onder leiding van den voorzitter van de Prot. Chr. Werkgroep, den heer W. v~ d Ploeg, burgemeester van Putters- hoek. Ds Blommaert. de zijn causerie af wisselde met het zeggen van enkele gedichten van Giiido Gezelle en Alice Nahon. gaf een uitvoerige beschrijving van den Vlaamschen evangelisatie- arbeid. waarbij hij o.m. wees op de har telijke samenwerking, welke thans on der de verschillende Prot. groepen wordt gevonden. Spr. achtte deze toe nadering van zeer veel belang, aange zien de Protestanten in Vlaanderen land behalve met de taalkwestie ook altijd nog veel moeilijkheden ondervin den van de tegenstelling R.K. en Pro testant. Gelukkig is er wel eenig? ken tering waar te nemen, welke er o.a. toe heeft geleid, dat, in tegenstelling met den wereldoorlog van 19141918, de protestantsche aalmoezenier in het le ger zijn intrede heeft gedaan. Ds. Blommaert, die vervolgens een be schrijving van enkele Vlaamsche ste den gaf en vele interessante bijzonder heden vertelde, betrok daarbij zeer in het bijzonder Maria Hoorebeele, het eenige plaatsje, dat sinds de hervor ming nog bestaat. Dit Protestantsch enclave, te midden van een overwegend R.K. bevolking, was eens de schuilhoek van de „Boschgeuven" tosn de gods dienstkwestie tijdens de reformatie ook het Zuidelijk broedervolk verscheur den. Op den 15en Augustus van ieder jaar Maria Hemelvaart vindt hier de groote toogdag voor het Prot. Chr. Vlaanderenland plaats. Vervolgens vroeg spr. aandacht voor den bijbeldag. welke 1 Mei te Antwer pen zal worden gehouden en welke ook door vele Nederlanders zal worden be zocht. Ten slotte vertelde ds. Blommaert nog het een en ander van zijn werk zaamheden als aalmoezenier en van zijn arbeid onder de „zwarten" (poli tieke delinquenten), waarvoor hij re gelmatig elf gevangenkampen bezocht. Mr. P. J. IDENBURG NAAR EGYPTE. Mr P. J. Idenburg, algemeen secre taris van het Afrika-instituut zal mor gen voor een kort verblijf naar Egypte vertrekken ten einde aldaar besprekin gen te voeren, welke er op gericht zijn om de economische betrekkingen tus- schen Nederland en Egypte te bevor deren. „ROODKAPJE EN DE WOLF". Er heerschte gistermiddag in den Schouwburg spanning onder de kinde ren. want de geschiedenis van Rood kapje en die booze wolf is onsterfelijk en prikkelt telkens iedere nieuwe gene ratie De spanning werd tot „hoogspan ning" toen de wolf eindelijk werkelijk persoonlijk zijn entrée op het tooneel maakte: toén barstte het gegier los en was het meeleven met het „groote avon tuur", dat zich ging afspelen, volledig. Nu moet gezegd, dat de voorstelling dei- operette door het gezelschap van Chris Hofland in velerlei opzicht aanig mee werkte. om de jeugd volkomen mee te sleepen Was daar niet een alleraar digst, onschuldig Roodkapje; was er niet een sluwe wolf die aanvankelijk goedmoedig deed, maar ten slotte zijn ijseliikheden openbaarde en ook een grootmoeder, die het kinderhart wist te pakken? En zoo rolden de wonderlijke gebeur tenissen aan het dikwijls verbijsterde kinderoog voorbij, levendig en geva rieerd. Toen de jeugd op straat stond, haalde zij eens diep adem. want de schrik zat haar nog in de beenen, maar ook de vreugde uitte zich juichend over den goeden afloop! 'tWas een voorstelling, die nog uren lang daarna de kinder stemmen deed snateren -"an opgewon denheid. „ONS BELANG" GAAT BOUWEN! Zaterdagmiddag om halfvier zal op het terrein aan de Tomatenstraat de eerste steen worden gelegd van het nieuwe bouwplan der Woningbouwver. „Ons Belang". Deze handeling zal geschieden door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot. UIT DE OMSTREKEN VOORSCHOTEN. Chr. Voetbalvercenlglng Na een ver gadering onder leiding van den heer A. Verstraten is met een 30-tal leden opge richt een Chr. Voetbalvereen lgdng. Het bestuur heeft zich als volgt samenge steld A Verstraten, voorzitter. J van Hou ten.' secretaris: D. van Houten, penning meester en J. Dupré. alg. adjunct. Rouwkoop jubileert Zondag 13 April as ls het 15 Jaar geleden dat tot de op richting van de voetbalvereenlglng ..Rouwkoop" werd besloten. De heeren C. C. Hora Siccama, J. Ver hoef en R. Bennema met den heer J. van Damme Sr.. namen hiertoe het initiatief. Het 15-Jarlg bestaan van deze vereeni ging. zal binnenkort feestelijk worden herdacht. Medische Zondagsdienst De medische Zondagsdienst wordt waargenomen van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen door dr C. J Kerkhof. Voorstraat 23. Telefoon No. 493. Ver. voor Maatsch. Werk in Ziekenhuizen. EEN VEREENIGING MET EEN NUTTIG EN NOODZAKELIJK DOEL. Dr P. J. Kaiser, bestuurslid van bo vengenoemde vereeniging heeft dezer dagen in een persconferentie het een en ander verteld over den noodzakeiy- ken uitbouw van het door die vereeni ging verrichte werk. Dr. Kaiser wees er daarbij op. dat over het geheel nog te weinig aandacht wordt geschonken aan de niet-medische behandeling der patiënten. Groot zijn veelal de moeilijkheden, waarin een gezin komt te verkeeren als één der huisgenooten. vooral de vrouw en moe der, in een ziekenhuis moet worden opgenomen. Voorts is het van groote beteekenis, dat iedere uit een ziekenhuis ontslagen patiënt ln de gelegenheid is de voor schriften van den medicus op te volgen en dat ook aandaoht wordt besteed aan den z.g.n. „vrijen tijd" der patiënten in het ziekenhuis. HOE HET GROEIDE Dr. Kaiser noemde in dit verband den naam van den heer W. A. Kriest, oud- schoolhoofd, aan wiens initiatief het voor een groot deel te danken is. dat de vereeniging reeds zulk een gunstig re sultaat mocht boeken. Waren het in de eerste jaren de vereeniging werd in 1915 opgericht eenige dames, die de patiënten van boe ken en puzzles voorzagen ,al spoedig be greep men, dat dit niet voldoende was en dat nog een uitgestrekt terrein braak lag. Met de bescheiden geldmiddelen waarover men beschikte, was het moge lijk om zoowel ln het Academisch Zie kenhuis als in het St Elisabethgesticht een zuster aan te stellen, terwfjl pogin gen worden aangewend om zeer binnen kort ook over te gaan tot de aanstelling van een zuster in het Diaconessenhuis. Een ander aspect van het werk was het geven van onderwijs aan kinderen, die door een langdurig verblijf in het ziekenhuis, hiervan verstoken zijn. Plannen werden uitgewerkt met het gevolg dat een onderwijzeres werd aan gesteld. Het ls voor de vereeniging, welke geen onderscheid maakt tusschen godsdienst, politiek of stand, een groote voldoening, dat haar arbeid ook in de kringen van de volksgezondheid zeer wordt gewaar deerd, een waardeering, welke er zelfs toe heeft geleld, dat in December j.l. een samenspreking met vertegenwoordi gers uit dezen kring plaats vond, waar in de uitbreidingsmogelijkheden onder de loupe zijn genomen. Ned Volksher stel. dat eveneens met belangstelling dit werk volgt, was in den eersten tijd be reid financieele medewerking te verlee nen. EEN NIEUWE ACTIE. Het bestuur, dat na het houden van deze besprekingen met vernieuwd élan aan den slag is gegaan, bereidt thans een actie voor, welke het in staat zal stellen zijn vleugels breeder uit te slaan. Een voorloopige raming heeft reeds aangetoond, dat wil de vereeniging aan haar werkzaamheden de zoo hoog nood zakelijke uitbreiding geven, hiervoor jaarlijks een bedrag van f. 20,000 be- noodigd is. Een van de mogelijkheden, welke de vereeniging tot verwezenlijking van haar idealen ziet is een grootscheepsche ledenactie. Het wil het bestuur voorko men, dat het lidmaatschap van de ver eeniging, dat minimum f. 1— per jaar kost. voor niemand een bezwaar be hoeft te zijn. Naast een individueele actie wil het bestuur ook trachten de werkgevers te bewegen om een collectief lidmaatschap te nemen Verwacht wordt ten slotte dat de verschillende omliggende ge meenten, welke patiënten in Leiden hebben, aan de vereeniging jaarlijks een vast bedrag voor haar tusschenkomst zullen uittrekken. Tot zoover de plannen. Reeds thans kan ieder ongeacht het lidmaatschap, een beroep op de vereeniging doen. Laat wederkeerig haar beroep, dat zij thans op de Leidsche ingezetenen meent te moeten doen, niet onbeant woord blijven.. Het adres van de penningmeesteresse mevr. Juynboll, ls Nieuwsteeg 2, giro 246246. De K.V.P. herdenkt een bijzonder jubileum. Gisteravond herdacht Katholiek Lei den een halve eeuw politiek-staatkun- dige organisatie. Deze afdeeling van de KVP had daartoe een bijeenkomst be legd in den Foyer van de Stadsgehoor zaal onder leiding van den voorzitter, wethouder S Menken, die in zijn wei- komstwoord het gebleken besef van de Leidsche Katholieken, dat hun roeping in eensgezindheid ligt. prees. De beginselen en dc politiek der KW Pater magister dr. S. Stokman O-F.M. uit Utrecht, lid van de Tweede Kamer, wees er in een uitvoerige toespraak op, dat in terreur en tyrannie is gebleken, dat het Katholieke volksdeel voor geen andere groep onderdoet in vaderlands liefde en nationaal plichtsbesef. Dit is echter slechts een uiteriyken verschij ningsvorm. die het resultaat was van een principieele opvoeding in school en organisatie Dat niet alle Katholieken de waarde dier organisatie beseffen, hoe zeer zij ook haar aandeel heeft gehad in de algemeene emancipatie der Ka tholieken, is voor een groot deel te danken aan het feit; dat voor de Katho lieken niet de partij, doch bovenal de kerk het bindmiddel bij uitstek vormt. Hulde komt toe aan hen. die deson danks vroegtijdig het belang inzagen van een hechte politiek-staatkundige or ganisatie. Behalve echter een hulde aan het nu een halve eeuw oude verleden, moet deze herdenking een blik naar de toekomst bevatten De enorme na-oor- logsche problemen maken het bestaan van de KVP meer dan ooit noodzakelijk als dam tegen het communisme, als reddingsboei van de persoonlijkheid, vooral nu wij weten wat de wereld te wachten staat wanneer de maatschap pij niet is gebouwd op Christelijke be ginselen Alleen in het Christendom zijn waar heid en recht, die nog lang niet overal en steeds in de huidige samenleving zijn te vinden, onverwoestbaar verankerd. Velen meenen de moreele deugden ook ln het humanisme te kunnen vinden, doch zij vergeten daarbij, dat geen ze delijke normen ln eenig humanistisch stelsel algemeen worden aanvaard. De waarheid daarvan is wel duidelijk aan het licht getreden bij het optreden van de Nederlandsche Volksbeweging. De hechte fundamenten van de Ka tholieke parti)-organisatie verhoeden niet dat er meeningsverschlllen binnen eigen kring bestaan, waarvan de actie Weiter een duidelijk voorbeeld is. doch de niet-Katholieken dienen hieruit geen onjuiste conclusie te trekken: uiteenval len zal de Katholieke Volkspartij zeker niet. Moge ook de regeerlngspartner. de Party van den Arbeid, daarvan over tuigd zyn. De KVP is gegrondvest op eeuwen oude beginselen die stabieler en onver - gankeiykei zyn dan de fundamenten van een partij, die zich grondt op een naar omstandigheden geformuleerd pro gramma. De samenwerking met de Party van den Arbeid berust alleen op de overtui ging dat deze regeerlngscombinatie de beste mogelijkheden biedt tot verwezen lijking van het op eigen overtuiging be rustend en voordien geformuleerd stre ven. In geen democratisch land is een één-party-regeering mogelyk, zoodat steeds het vinden van een compromis noodzakelijk is. Niet de binding met de Party van den Arbeid, doch ons eigen streven was ons uitgangspunt van het aanvaarden dier combinatie en biyffc het uitgangspunt van onzen arbeid. Uit de onvereenigbaarheid van Katholicisme en Socialisme moge biyken. dat de we gen dier partijen wel evenwydig kunnen loopen. doch dat zij niet samen hoeven te vallen, noch zelfs nauw verbonden te zyn. Moge dit jubileum, aldus besloot dr. Stokman ons vertrouwen in de party sterken en onze schouders de kracht geven om het werk te schragen, dat op ons wacht. Een woord tot de jeugd. Prof. mr. P- J. M. Aalberse. minister van Staat, die als student in Leiden voor 50 jaar den eersten stoot gaf tot ds staatkundige organisatie dei Katholie ken, en dertig jaar geleden ln dezelfde zaal afscheid nam van de door hem in het leven geroepen Katholieke groepee ring. herinnerde in een korte toespraak aan dien tUd en achtte het een voor recht. by het Jubileum het woord te mogen voeren. Ook prof Aalberse herinnerde aan de dikwijls optredende meeningsverschlllen, waaronder echter steeds de eendracht bewaard bleef door na zoeken, gevonden overeenstemming. Dit standhouden is de grootste verheugenis van dezen gou den dag. Tot de jongeren zeide prof. Aalberse. dat de Katholieke organisatie op poli tiek terrein ontstond uit de behoetfe. het recht van het beiyden van eigen staatkundige overtuigingen uit te oefe nen. doch tevens uit het besef, dat de Katholieken, die een derde gedeelte van de bevolking uitmaken slechts invloed kunnen uitoefenen tot het bereiken der speciale Katholieke doeleinden, wanneer er in eendracht wordt samengewerkt. Laten vooral de jongeren, die de moei lijkheden der eerste jaren niet. kennen en derhalve de waarde en beteekenis van het reeds bereikte niet beseffen, zich be denken dat. wanneer wy ons de weelde van versnippering veroorloven, in vyf jaar verloren zou gaan wat ln de afge- loopen vyf tig jaar is bereikt. Welke meeningsverschlllen zich ook aandienen, ln eenheid moeten wy onze plicht blij ven vervullen, ten einde in ons land te komen tot een Chrlsteiyke toekomst staat. Slotwoord van mr. Bolsius. Mr. E. J. M. H. Bolsius, lid van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, bewees in zyn slotwoord hulde aan den grooten Katholieken emancipator prof. Aalberse. die ln getrouwheid aan begin selen en gedachten zulk een groote steun en stuwende kracht is geweest. Tevens dankte spr. dr. Stokman voor diens hel dere uiteenzetting van de waarde der beginselen in dezen tyd waarin zoo vele ernstige problemen zich aandienen. Wij mogen echter niet alleen dankbaar heid uiten jegens het verleden, doch moeten ons ook bewust toonen van wat onze taak in de toekomst is: ons erf goed overdragen aan hen die komen. Nu de emancipatie is voltooid, vangt de taak der Katholieken eerst recht aan. Speciaal de jongeren dienen dat te be seffen. opdat zy op hun beurt by een volgend jubileum kunnen getuigen het erfgoed te hebben bewaard om het weer te kunnen doorgeven aan een nieuwe jeugd die zich daartoe even waardig toont als wy van de Jeugd van heden thans verwachten. De goedbezochte bijeenkomst werd op geluisterd door kinderzang onder lei ding van den heer W. G. J. Verburg en muziek van een orkestje. SPORT Kampioenschap Leidsche Schaakbond. Om den wlsselprjjs van het Leldsch Dagblad. De wedstrüd ls wel Interessant, doch £eeft vaak slecht spel te zien. venals het vorige jaar het geval was, worden, behoudens enkele uitzonderin gen. veel slechte partyen gespeeld, vaak ontsierd door flinke blunders. Van der Nat gaf zoo maar een pion weg ln de opening van zyn party tegen Demmendal. Rotteveel schoot een geweldigen bok ln zyn party tegen Kanbier, door een offi cier prys te >geven. Barkema gaf een loo- per cadeau tegen Kanbier en de laatste, die met één zet had kunnen winnen, wist met een officier voor. de party toch nog te verliezen. En de belde andere groepen ging het weinig beter. Brunt, overigens een goed geharnast speler, liet zich na een winststand te hebben verkregen, in één zet mat zetten door Elemans en v. Galon stond gewon nen tegen Elemans, gaf het voordeel prys en kon toen op het nippertje nog remise bereiken. Een incident deed zich voor in do party Zonderlandv. Galen. Belden verkeerden in tydnood en moesten nog enkele zetten doen. Eensklaps bemerkte Zonderland, die aan zet was. dat belde klokken liepen. Dit moest ook de wedstrijdleider consta- teeren Na eenig overleg werd toch door gespeeld, doch na afloop diende Zonder land een protest ln, waarover een com missie van drie een beslissing zal moe ten nemen. De afgebroken partyen, die gisteravond uitgespeeld werden, hadden het volgende resultaat: lste gr.: Posthuma remise met Bar kema. na een langdurig eindspel. 80 zet ten duurde deze party, Schüss wint van Van der Nat. 2de gr GalenElemans Brunt—Koet >/2; BruntElemans 0-1, 3de gr.: GeyerBoekkooi 01; Koevoet v d. Berg 1O; Boekkooiv. D(jk 0-1 De volledige stand luidt nu: I: Schüss leidt met 3 uit 31 Idema 2, Demmendal, Posthuma en Barkema elk 1V2 Kanbier en Rotteveel elk 1, v. d. Nat V4. II: Elemans 2U. Groeneveld. v. Galen en Koet elk 2. Brunt 1%. Zonderland en Planjer elk 1, Borgmeyer 0. III: Koevoet 3 uit 3!. v Dijk 2'A. Westra 2. Mulder en Kantebeen eik ltE Boek kooi 1. Geyer y2 en v. d. Berg 0" Finale voorronde kampioenschap van Nederland. De tweede ronde van de finale voor het kampioenschap van Ne derland leverde een prachtige party op tusschen de twee matadors Cortlever en Van Scheltinga. Na een kalm begin ontketende Cortlever een heftigen aan val, die Van Scheltinga ternauwernood wist te keeren. Ten slotte ontstond een groote ruil der kleine figuren met ge lijk spel als slot. In de party Van den Berg—'Tummers wist Van den Berg door sterk spel een gewonnen stand te bereiken. In tydnood gooide hy echter alle voordeel weg en verloor ten slotte nog de party door overschryding van den tyd. In de party PruytKramer, een Engelsch pionspel, kwam Kramer met een pion minder uit de opening. Pruyt behandelde het eindspel sterk tot op het oogenblik, dat hy in tydnood geraakte. Kramer wist toen door een paar geestige zetjes de zaak ingewik keld te maken. De party werd na 60 zetten afgebroken. De leiding heeft thans Van Scheltinga met IVj uit twee partyen, gevolgd door Van den Berg, Cortlever en Tummers met elk 1, Kra mer M en een afgebroken party en Pruyt 0 met een afgebroken party. VOETBAL Leidsche Voetbalbond Uitslagen van Zaterdag: le kl.ARC 2-Rynsb. B. 2 4—6Lisser B. 1—Koudekerk 1 2—1; RCL 1—Kat wyk 2 1—0. 2e kl. A: T. en D 1 Quick B. 3 1—5. 2e kl. B: Noordwyk 3—VWS 1 5—1; SVOW 1—Quick B. 4 7—1. 3e kl. A: ARC 4—Quick B. 5 2—1; Katwyk 4—Ter Leede 2 0—4; Leiden 3 GZP 3—2. 3e kl. B: Quick B. 6—Lisser B. 3 2—5; Koudekerk 2—Rynsb. B 4 1—1; GWS 2—SVOW 2 0—8. 4e kl.: MSV 2—Valken B. 3 5—1; Valken B. 2Lisser B. 4 6--0. Junioren. A: CNV—RCL 1 -1; Valken B.—Ter Leede 05. B: ARC—Quick B. 3> 2—2; Noord wyk (B)—Katwyk 7—2; MSV—Koude kerk 01. Adspiranten, A: Quick B. (b)—Kat wyk 0—2; LFC—Noordwijk 4—1; Lug- dunum (a)— Quick B. (a) 11; Roo- denburg (b)—Roodenburg (a) 2—9. B: Lisser B.Oranje Groen 02; Lugdunum (b)—Alphen 28; VTL Roodenburg (c) 2—2. C: SJC (b)—Lisse (b) niet bekend; Foreholte—Warmunda (a) 41; War- munda (b)—Alph. Boys 3—2. Uitslagen van Maandag: le kl. A: Leidsche B. 1Warmunda 1 0—0; Kagia 1—Foreholte 1 0—1; VV LV 1—VTL 1 5—2 le kl. B: SJC 2—LFC 3 2—1; Teylln- gen 2—ASC 3 1—2. le kl. C: DOSR 2—DOCOS 2 3—2; ASC 4Roodenburg 3 33! Lisse 3— Teylingen 3 41. 2e kl A: AZL 1—Hazerswoude 1 4—1; 2e kl. B: Foreholte 2—UVS 6 1—0; LFC 4Roodenburg 4 7—0. 2e kl. C: Warmunda 2-LDWS 2 0—1; ASC 5—DOCOS 3 3—5. 3e kl. A: Roodenburg 5—VTL 2 2—1. 3e kl. B; Roodenburg 6—Oranje Gr. 2 22 3e kl. C: ASC 7—LFC 6 1—5; SJZ 2 —Meerburg 2 12; Roodenburg 7 Lugdunum 7 25. 4e kl. A: ASC 8—LDWS 3 6—8. 4e kl. B: LFC 8—Lugdunum 8 6—3. 4e kl. C: UDO—AZL 2 7—0. Junioren A: Roodenb. (A)Lugdu num (A) 3—0. C: Foreholte (A)—Lisse 3—0; Meer burg—DOCOS (A) 2—5; Teylingen (A) WSB 0—5, D: KRV—SJC Alph. B (B)—SJZ 4-0. E: UDO—Teylingen (B) 3—1 DE K.N.V.B. EN DE ZOMERSPORTEN. Onder auspiciën van het N.O.C. vond gistermiddag een bespreking plaats tus schen vertegenwoordigers van de be trokken bonden Inzake het besluit van den K.N.VB tot het afspelen van de competitie. Deze bespreking verliep in een sfeer van wederzydsch begrip, waarby ver schillende onjuiste opvattingen konden worden opgehelderd. Hierdoor werd cV basis gelegd voor een regeling, welke voor een zeer groot gedeelte tegemoet kan komen aan de bezwaren van de zomersporten. De voorzitter van den KN.V.B. zal deze voorstellen aan zUn bestuur voorleggen. DAMMEN. D.CX.-nleuws De vier 6pelers van D.C.L. die Maandag J.l. meededen ln een damtournool te Laren Gldwisten elk een prl.ls te behalen. W Hulsman en J Slingerland kregen een lsten prils, ter wijl W Blom een 3den en A v. d Put ten een 2den prils won. Ultdagingsmatc-h P. Olivier—W Huis man Ook de 8e partll in dezen twee kamp ls op verdiende wilze door W. Hülsman gewonnen zoodat hiermede do stand voor hem 124 is geworden. De 1 9e partil wordt a.s Maandag gespeeld. Een buitenkans voor Lieftinck! THANS REEDS 35 STAVEN GOUD. Tot vanmorgen negen uur bedroeg het aantal staven goud, dat te Rotter dam naar boven werd gehaald, vyf en dertig, hetgeen neerkomt op een hoe veelheid van 4371/2 k.g. goud. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat het eigenlyk niet de „Sliedrecht 9" is doch de baggermolen „De Schelde" welke voor de opbaggering zorgt. Het goud wordt gevonden in den Nieuwe Water weg ter hoogte van het voormalig kruit- haventje. Ontslag adviseurs Commissie Generaal Prof. POSTHUMA EN Prof. VERZIJL. Naar wy vernemen, zyn prof. S. Posthuma en prof. mr. J. H. W. Ver- zyi eervol ontheven van hun toevoe ging als adviseurs aan de Commissie- Generaal van Nederlandsch-ïïldië. Het onderzoek der Nederlandsch-Duiteche grensgebieden. Een commissie van Nederlandsche en Brltsche deskundigen zal tegen eind April de Nederlandsch-Duitsche grens gebieden aan een onderzoek onderwer pen. De Britsahe autoriteiten in Dultschland, die verantwoordebjk zyn voor het bestuur van de gebieden, welke in het Nederlandsche memorandum van 5 November 1946 worden opgeëischt, hebben een uitnoodiging voor een on derzoek aan de Nederlandsche regeering gezonden, die met voldoening deze uit noodiging heeft aanvaard. Leider van het Nederlandsche team van deskundi gen is dr. H. M. Hirschfeld, van het Britsche team brigade-generaal A- Praln. NIEUWE BURGEMEESTER VAN ANTWERPEN. Het socialistische kamerlid, Lode Craeybeekx, is benoemd tot burgemees ter van Antwerpen. Bond voor Gereformeerde Jeugdorga nisaties De bond voor Gereformeerde Jeugdorganisaties kwam gisteren o. 1, v. prof. dr. H. Ch. Aolders van Heemstede in 35ste Jaarvergadering te Utrecht bil- een. Tot bestuursleden werden gekozen: ds. J. O. J. Kupers, Den Haag. en J. E. Kok uit Noordwllk. Prof. mr. J. A Diepenhorst, hoog leeraar aan de Vriie Universiteit te Am sterdam. sprak over het Jeugdvraagstuk. HU behandelde de mocllUkhedon over het brengen van ontspanning bil platte lands- en stadsjeugd, 's Middags werd beraadslaagd over het te stichten gere formeerd Jeugdcentrum, de cursusvor ming voor leiders en leidsters en het vraagstuk der padvlnderU- Tot slot hield ds. De Moor, geref predi kant te Schiedam, een referaat over de Ned. Uerv. Kerk Beroepen te Ooet- hem c.a. W. de Jong te Zuldwoltie (Dr.). Aangenomen naar Aarlanderveen J. C. de Haan te Scherpenisse; naar Wemeldlnge W. Oost te Katwijk a. d. Rijn. dde be dankte voor Wissekertoe, Bedenkt voor Nederhomert drs. J. C. Hooykaas te Ar- nemailden; voor Hall (toez.) T. G, A. v. Dijk te Wolphaontsdyk; voor Winschoten (Evang.) G. v. Doorn te Kampen; voor pynacker (2e pred.pl.) H. v. d. Akker te Sliedrecht. Geref. Kerken Beroepen te Alblee- serdam A. J. Stolte te Wierden; te Ber- gum (Fr.) A. Sybraaidy te Hoek van Holland; te Delft (vac. K. v. Anken) E. Mulder te Deventer; te Katwyk aan Zee (2e pred.pl.) W. v. Boeyen te Vreeland; te Oosterend op T. J. Wagenaar te Wil lemstad; te Rlnsumageest J. A. Gravestein te Leek; te Zuid-BeljerLaind Joh Booy te Helkenszand. Aangenomen naar Uithoorn H Willems te Sibcuio-Kloosterhaar, die bedankte voor Emmer-Compascuuni. Be dankt voor Apeldoorn (6o pred.pl.) J. Na wijn te Aver eest; voor Khmdert en voor MJJdreoht P. Waimenihoven te Reeuwyk. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Aanvragen Werkschoenen. Op onderstaande data kunnen aan het Distributiekantoor te Leiden en ln de agentschappen aanvraagformulieren voor werkschoenen worden afgehaald en inge diend volgens het hier onder vermelde schema. Werkgevers, in wier bedrijf meer dom. 10, doch minder dan 50 arbeiders werk zaam zijn, kunnen aanvraagformulieren afhalen op Maandag. 14 April. Inleveren op Woensdag, 16 April. By inlevering alle dLstributlestamkaarten overleggen. Werkgevers, in wier bedrijf meer dan 50 arbeiders werkzaam zijn, kunnen een aanvraagformulier afhalen op Maandag, 14 April. Inleveren op Donderdag, 17 April. Bij Inlevering alle distrlbutlestam- kaarten overleggen. Arbeiders, werkzaam in bedrijven met minder dan 10 man personeel, moeten een individueele aanvraag indienen. Deze aanvraagformulieren kunnen worden af gehaald op Vrydag, 18 April, voor de let ters A t.m. L en Maandag, 21 April, voor de letters M t.m. Z. Do aanvraagformu lieren moeten worden ingediend op de op de formulieren gestempelde data. BIJ Inlevering der formulieren de distributie- stamkaarten medebrengen. Geen aanvragen kunnen worden inge diend door; a. personen, die niet voorkomen op de beb0Cper9o^n, die na 30 April 1946 een bon voor werkschoenen of Engetocbe werkschoenen hebben ontvangen; c. personen. Jonger dan 16 Jaar. Agentschappen: Bovengenoemde formulieren kunnen in Oegstgeest. Leiderdorp en Warmond wor den afgehaald op de bekende zittings dagen ln de week van 14 tot on met i» April en ingeleverd op dezelfde dagen m de week van 21 tot en met 25 April. 5181 BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 10 April. De handel was vandaag minder om vangrijk. De toonaangevende lndustrle- aandeelen. Koninkiyken en diverse Scheepvaartwaarden werden afgedaan op hetzelfde pell van de vorige slot- noteerlngen of een kleinigheid daar boven. De cultuuraandeelen waren ech ter allen lager. In den vryen handel ontwikkelde zich een ongeanimeerde tendenz en vrywel allerwegen liepen de koersen naar beneden. Koninkiyken zakten by een hoofdkoers van 410 ge- leideiyk aan in tot 405. Unilever daalde van 268 Vs tot omstreeks 264. Aku van 173 tot 169 en Philips van 375 tot 373. Ook de scheepvaartpapieren volgden een benedenwaartsche richting. In de cultuurfondsen kwam niet veel verande ring meer in het vrye verkeer De Rub berwaarden waren algemeen lager. Van de suiker kwamen H-V.A.'s van 205 Ms op 204. Van de Tabakken waren Dell My. en Senembah vry beduidend lager. De Amerikaansche markt was in de meeste gevallen een fractie hooger. BRIDGE. Dlstrictsbekereompetltlc Voor deze competitie won „Do Sleutels" gister avond met 80 punten van „Alphen".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3