C STADSNIEUWS NAAR HET LAND DER PHARAO'S beursoVerzicht Laatste Berichten agenda Officieele publicaties Nieuw distributie-afhaal- systeem. WELK IS UW LAATSTE STAMKAARTCIJFER? ..De Directeur van den Distributie- kring Lelden verzoekt ons het volgende bekend te maken: In de periode van 14 tot en met 26 April zal een aanvullend bonkaartje worden uitgereikt. Voor het oproepen der belanghebbenden zal hierbij een ander systeem worden gevolgd dan tot nu toe gebruikelijk is. Zooals bekend, wordt nu gebruik ge maakt van de letters van het alphabet, waarbij niet voorkomen kan worden, dat tal van letters in vaak meerdere deelen gesplitst moeten worden. Uiter aard levert dit moeilijkheden op voor het publiek, daar het inderdaad vaak een puzzle is, den dag te bepalen, waar op de bonkaarten moeten worden af gehaald. Voor den Distributiedienst ontstaat hierdoor weer de moeilijkheid, dat zich op sommige dagen veel meer personen aan de loketten vervoegen dan waarop gerekend is en dat lange wacht tijden dus niet te vermijden zijn. Daarom zal. te beginnen met de uit reiking, welke voor Leiden op 16 April aanvangt, een andere wijze van oproe pen worden gevolgd, waarbij de letter- indeeling wordt losgelaten en opgeroe pen wordt in de volgorde van de distri- butiestamkaartnummers van het Hoofd van het gezin (indien het Hoofd niet aanwezig is, geldt het nummer van het plaatsvervangend Hoofd). Men doet dus goed direct na het lezen van deze me- dedeellng de distributiestamkaart van het gezinshoofd even op te zoeken en het nummer, dat in den rechterboven hoek staat, te noteeren of in het ge heugen te prenten. By 't lezen der pu blicatie weet men dan onmiddellijk, wanneer men aan de beurt is. Van deze gelegenheid wordt nog gaar ne gebruik gemaakt om het dringende verzoek tot belanghebbenden te richten op den aangegeven dag '$n "het vastge stelde uur de bescheiden af te halen. Vele duizenden menschen moeten per dag van distributiekaarten worden voor zien. Velemoeilijkheden kunnen, wor den voorkomen, wanneer van Uw zijde volledig wordt medegewerkt. Dan is steeds een vlotte uitreiking mogelijk. Ten slotte dit: Vermijdt, indien eenigszins mogelijk de spitsuren. Het kantoor is reeds om half negen geopend. Indien allen om 10 uur komen, ontstaan onvermijdelijk files. ALG. NED. GRAFISCHE BOND. Feestavond 80-jarig bestaan. Het 80-jarlg bestaan van den Alg. Ned. Grafischen Bond was voor het be stuur van dezen Bond aanleiding om in een groot aantal plaatsen (60) van ons land feestvergaderingen te beleggen. Zaterdag was Leiden aan de beurt. De plaatselijke afdeeling, welke in deze herdenking on niet ten onrechte tevens een prachtig propagandamiddel zag, had in de geheel gevulde Stads gehoorzaal een feestsamenkomst belegd, welke o.m, werd bijgewoond door afge vaardigden van den Leidschen Bestu renbond, de plaatselijke Unie van werk nemersorganisaties in het grafisch be drijf en de afd. Alphen a. d. Rijn. De voorzitter van de Leidsche afdee ling. de heer N. Langezaal Jr., heette allen welkom om er vervolgens niet een enkel woord op te wijzen, dat de oprich ting van dezen bond op 1 Juni 1866 te vens een belangrijk feit in de geheele arbeidersbeweging is geweest.^aangezien men van dit moment af de vakorgani satie krachtig ter hand heeft genomen. De bondsbest-uurder, de heer J. A. Hippe, die nog wat uitvoeriger bij dit feit stil stond* herinnerde er aan, dat de A.N.GB. uit den Alg Ned. Typogra fenbond is voortgekomen. Het waren vooral Petrus Wertwijn. P, Hols, de eerste bezoldigde .bondsbestuurder, Van der Wal en Barend Ponsteijn, die veel voor den bond hebben gedaan. Zeer veel dank zijn wij, aldus spr. verschuldigd aan deze menschen, die dag aan dag voor onze lotsverbetering^ hebben ge ijverd. Het stemt tot blijdschap, dat velen na hen hun plaats in de vakbe weging hebben gevonden. Veel is reeds bereikt, maar ook thans ligt nog een zware en schoone taak op ons te wachten. In dit verband spoorde spr. allen en in het bijzonder de leer lingen en jonggezellen, aan om hun schouders te zetten onder het werk van den bond en zoo gezamenlijk te strijden en te bouwen aan een nieuwe gemeen schap. Het gezelschap „Gerhof", dat dezen avond de verzorging van het cabaret programma was opgedragen, was in de keuze van zijn artisten bijzonder ge slaagd. Hen allen- te noemen het was een zeer uitgebreid programma is ons ondoenlijk. Een uitzondering wil len wij echter maken voor Albert de Booy. die dezen avond een groot succes moeite kostte de geheele „zaal" op zijn oogstte en aan wien het heel weinig hand te kragen en voorts voor de twee pico's en Diana en Diranti, die met hun muzikale shows veel bijval hadden. Een geanimeerd bal o.l.v. den heer W-F. van Wijk en met medewerking van Gerhof's dansorkest hield de' dans- lustigen tot diep in den nacht in vroo lijke stemming bijeen. ZILVEREN JUBILEUM DR. P. G. KNIBBE. Als secretaris der K. v. K, Dinsdag 15 April a.s. hoopt dr. P. G. Knibbe. secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuiri- Holland, Kantoor Leiden, den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden in deze .functie verbonden werd aan meergenoemde Kamer, toentertijd ge naamd Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland. Ter gelegenheid van dit feit zal op dien dag in het ge bouw van de Kamer aan den Stations weg 43 te Leiden een receptie gehouden worden van des namiddags 3.30 tot 5 uur. VICTORIA-WANDELTOCHTEN. De wandelvereeni Ting „PA: v. d. Werff" heeft met 15 .eden deelgenomen aan de Victoria-wandeltochten te Dordrecht, waarvoor meer dan 7,000 in schrijvingen waren ontvangen Als bij zonderheid vermelden wij, dat mej. Van Oórt en de heeren Joh de Roo en A. de Romijn, alvorens zij het parcours volbrachten eerst naar Dordrecht had den geloopen, een afstand van 65 km.! C. A. DROST. De heer C. A. Drost, hoofd van de Chr. Opleidingsschool aan de Ooster straat, is in gelijke fu.Vctie benoemd te Ginneken. De heer Drost wordt hier opvolger van zijn onlangs overleden broer Wethouder van Financiën, de heer D. v. d. Kwaak, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. AMUSEMENTSVEREENIGING „DE VROOLIJKE GROEP" De amusementsver. „De Vroolijke Groep" gaf Zaterdag voor haar leden en genoodigden een feestavond in den foyer der Stadsgehoorzaal. Na een woord van welkom van den voorzitter, den heer J. Guldemond, werd een gevarieerd cabajret-programma o.l.v. John Prins afgeperkt, waarmede de aan wezigen zich uitstekend amuseerden. Vooral het optreden van den accorde onist. Herman Theunissen en de vroo lijke liedjes van Beppy Murray werden zeer gewaardeerd, terwijl ook John Prins er de stemming van begin tot eind wist in te houden. „The Gold Star Band" van Jan Nederlof verzorgde de dansmu ziek. Al met al een avond, waarop „De Vroolijke Groep" met genoegen kan terugzien. DOOR BERTUS AATJES Lezers schrijven DE LEIDSCHE HOLT. Naar aanleiding van het artikel ln bet „L. D." van 31 Maart 1.1. betreflende „de Leidsche Hout" schrijft een Leldsche- Hout-buurtbewoonster Oiü. het volgende: Uw dringend beroep op de medewer king van het publiek, om niet verder mee te doen aan de ln den oorlog ontstane gewoonte tot afbraak van de Hout., doch mede te helpen, de bestaande en nieuw aangeplante struiken en gewassen te be schermen, Juich lk ten zeerste toe. Met leede oogen zag jk dezer dagen Jong en oud met bossen katjes en twijgen uit de Hout komen, en ook het uitslijten van paden waar ze niet hooren is natuurlek ten zeerste af te keuren, maar lk vrees dat het middel om dit te voorkomen, dat men nu van plan is toe te passen, erger ls dan de kwaal. Wel zal het de begroeiing van de Hout ten goede komen dat men vrijwel alle toegangen af gaat sluiten, want.... er zal nauwelijks meer in de Hout gewan deld worden. Wat men nu van plan ls te gaan doen, ls volkomen verminking van den oor- spronkélijken opzet, het wordt geen wan delpark, doch (loolliof. Zooals de toestand oorspronkelijk was. was het Juist zoo mooi. dat men gaande van buis naar werk toch eiken dag kans kreeg even vijf minuten ln de natuur te zijn. dat een hulsvrouw met haar tasch vol boodschappen, aangelokt door het mooie weer, even een kleinen omweg maakte om te luisteren .naar het zingen der vogels. En op warme zomerdagen kwamen heele drommen moeders met kinderen van de tramhalte Joh. de Wltt- straat naar de Hout. om met hun kroost te genieten van het buiten-zijn. Hoe on logisch als ze binnenkort den toegang tot de Hout. tot den hoofdweg, gesloten zul len vinden, en er eerst heelemaal omheen moeten loopen. om er in te kunnen. Deze laatsten. die er zoo'r. verren tocht voor over hebben gehad zullen wel blij ven komen.en den omweg op den koop toe nemen, maar de eerste twee soorten, de wandelaars van» de vijf minuten, die zullen weg blijven, en daardoor véél na tuurgenot missen. Maar misschien ls het nog niet te laat, en vindt mijn woord var Drotest bij velen weerklank, en naar lk hoop vooral bi) degenen, die de restauratie van de Hout ln handen hebben. M. G. COHEN STUART— ROEL ANTS. (Van redactlewege bekort. Red „L. D.") III. HET PARTHENON. De boot is langzaam de liaven van Athene binnengevaren en ligt nu stil. Het is zeven uur in den morgen en stralend weer. De kleur van het water is als de kleur van het IJ op een lente dag. Gematigd blauw. Veel minder blauw dan de Middellandsche Zee was. Rondom liggen de grijs-witte en bruine huizen-stapeltjes van den Pyrrheus, Athene's havenplaats. Meeuwen zwen ken over het water. Roeibootjesvaren af en aan, halen menschen op en leegen het. ruim bij stukjes én beetjes. Van boot tot boot klinkt Grieksch ge schreeuw. Prachtig van klank Het ge lijkt in geluid op 't krijschend schreeu wen van de stormméeuw boven de branding uit. Ik heb maar één wensch, een wensch, die nu al wel 10 jaar oud is: het Par thenon zien. Het lukt. Ik kom van boord en heb precies genoeg geld om de auto bus naar Athene te nemen. Ben ik een maal daar, dan moeten de goden van den Olympus-mij maar verder helpen. Kuchend zet de autobus zich in bewe- I ging, het is een model uit het begin van deze eeuw. Overal bibbert plaatijzer, er tuimelt zelfs een spijker uit het dak op mijn knie. Nog één schroef of moertje er uit, denk ik, en het vehikel valt uit een ln duizend fragmenten. Maar dat eene schroefje houdt het en onder veel motorgekuch huppelen de voorsteden van i Athene aan ons oog voorbij. Grijze en witte huizen met door steenen muur- tjes omheinde tuinen Veldjes hoog op geschoten bloemkool. Bloeiende perzi ken, peren- en appelaars Hofjes olijven. Sinaasappelboomen, sommige vol oranje appelen., Een kudde dik in hun vacht zittende schapen, te midden van een wolk stof. Veldjes bloemen. En daar achter. aan weerskanten, hooge blauwe bergplateau's. Dan ineens, als de wagen een bocht neemt, springt de Akropolis in de rechteiTuit van de autobas. Hoog rilst de rots boven de stad uit cn op zijn grauwe steenmassa's zijn de Pro- pylaeën en het Parthenon in hun prachtige blankheid duidelijk zichtbaar. De Akropolis is een hooge rots met Stijl omlaag schietende wanden. Hij was voor de oude Atheners een burcht in de uren van gevaar en tevens de plaats, waar zij hun schoonste heiligdommen oprichtten. Om er hun Goden te ver eeren. Men beklimt de rots aan de West- LEIDSCH TRIBUNAAL Het Leidsch Tribunaal deed heden ochtend allereerst uitspraak in de vol gende zaken: Both te Waddinxveen. lr.terneering voor den tijd van 1 jaar en zes maan den. ontzetting uit de beide kiesrechten en het dienen bij de gewapende macht. Verd. werd onmiddellijk in hechtenis ge nomen. De Haan te Waddinxveen. ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleeden van openbare ambten. Herfst te Waddinxveen, pntzetting uit het passieve kiesrecht en verbeurdver klaring van zijn vermogen tot een be drag van f6000 De beschuldiging tegen G. de Prieelle, eveneens te Waddinxveen werd verval len verklaard Al deze personen, die niet gedetineerd waren, waren betrokken bij het verraad van een Joodsche familie te Waddinx veen. A. G. H. Caspers te Noordwijk, in- terneering voor den tijd van 2 jaar tot 7 Mei 1947, ontzetting uit de beide kies rechten en het dienen bij de gewapende macht; J. C. den Hertog üit Alphen aan dén Rijn. intérneering voor den tijd van 3 jaar tot 8 Mei 1948 ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de ge wapende macht en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f.3000: J. Kagenaar te Koudekerk, internee- ring voor den tijd van 7 jaar tot 31 Mei 1952, ontzetting uit de beide kiesrech ten en het dienen bij de gewapende macht. UIT DE OMSTREKEN NOORDWIJK De bloemenbadplaats Noordwijk in de toekomst BUITENLANDSCHE BELANGSTEL LING DIENT TE WORDEN GEACTIVEFRD. Var- onzen correspondent). Het zomerseizoen to Noordwijk be looft nog beter te worden dan het vo rige jaar! Alle hotels zijn vrijwel volgeboekt, met de pensions is dit eveneens het ge val, terwijl particuliere huizen of ge meubileerde kamers nog slechts met een kaarsje te zoeken.'zijn, speciaal voor Augustus. Toch is deze welvaart in de Noord- wijksche seizóenbedrijven gedeeltelijk schijn, want de belangstelling is groo- tendeels het gevolg van het uitvallen van Scheveningen en Zandvoort als badplaatsen, waardoor het vrijwel on beschadigde Noordwijk thans Neder lands eerste badplaats geworden is. Ook speelt het ontbreken van gelegenheid tot het maken van bultenlandsche reizen een grootep rol. Zeker heeft Noordwijk als rustige badplaats met zijn groote sport- en an dere attracties, in normale tijden, ook sterke aantrekkingskracht, maar dan dienen weer buitenlandsche tourlsten naar de bloemenbadplaats te komen. Voor den oorlog waren dit voorname lijk Duitsche gasten, maar Duitschers, in welken vorm ook. wenscht Noordwijk niet meer. Het is daarom zeer goed gezien van de Noordwijksche Vereeniging van Vreemdelingenverkeerom bij de Ne- derlandsche regeering aan te dringen, op het stimuleeren van touristenver- keer uit het buitenland naar Neder land. Deze drang heeft goede resulta ten gehad, maar zal waarschijnlijk pas in het vacantie-seizoen 1948. vruchten afwerpen. Vertegenwoordigers van Noordwijk hebben gelegenheid gehad, zijde en betreedt dan dooi de zuilen galerij van de Propylaeën het rots plateau. Aan de Zuidzijde van dit pla teau rijst het Parthenon omhoog, aan de Noordzijde verheft zich het Erech- theion. Ik wandel het eerst naar het Parthe non, de tempel van Pallas Athene, de godin van de oude stad, Athene. Als een pen schoorvoetend zou kunnen zijn, dan werd de mijne het nu. Boven de brokkelige trappen, die tien treden hoog zijn en met gele bloempjes en groen begroeid, rijzen acht onvergetelijk mooie Dorische zuilen omhoog van gebruind marmer. Zij dragen de vergane metopen en het hooge voorhoofd van het Tym- panon. Want h'et Parthenon heeft een hoog en rein voorhoofd als het reine, driehoekige voorhoofd van een vroeg- Grieksch vrouwenbeeld. Treedt men tusschen deze zuilen door, dan is er een tweede rij zuilen van acht. Daarachter bevindt zich de tempelmuur met de deur, die toegang verleent tot het in nerlijk van den tempel, een bouwvallig kwadraat van muren. Passeert men dat Innerlijk, dan heeft men aan dé andere zijde eenzelfde deuropening en daar achter eveneens twee opeenvolgende rijen van acht zuilen. Wandelt men om den tempel heen, dan loopt men twee maal langs acht zuilen van den voor- en achterkant en tweemaal fangs zeven tien zuilen van de zijkanten. Zes en veertig zuilen, wanneer men de hoek- zuilen niet dubbel telt. En dat alles van het zuiverste marmer. Een marmer, dat bruin en innerlijk geworden is als het lichaam van een mensch na een vollen zomer. Deze morgen staat de tempel gebed in een vlinderlicht lente-azuur. Zijn zui lenrijen ramen groote kwadraten he melsblauw af en men weet niet, of de hemel gemaakt is als decor voor de zuilen of dat de zuilenrijen aan den hemel zulk een ruimte en diepte schen ken. Neen, de hemel is hier geen decor. Hij is aether, dievloeit door de zuilen en portieken en die de mensch vermag in te ademen en t,e drinken als een geurlooze drank. Vlinders, koolwitjes en aurelia's, golven er snel op rond, een havik drijft er schreeuwend op af en aan. gespitst op zoek naar prooi, en de zuilen zelf baden zich er in, blank als een wolk de zon verduistert, bruin als deze weer doorkomt. Bruin zooals de godin gebruind geweest moet zijn onder haar helm. Athene, Maart 1947. Engeland. Zwitserland, Frankrijk en België te bezoeken en hebben daar de belangstelling voor Nederlands schoone bloemenbadplaats gaande' gemaakt. Al leen vragen de buitenlandsche gasten een amusement, luchtiger en uitgebrei der, dan Noordwijk op het oogenblik bieden kan, bijv. harddraverijen met totalisator, beperkte gelegenheid tot hazard-spelen, uitgebreider avond leven en meer kunstzinnige en variété voorstellingen. Verder zouden de Noordwijksche ho tels gemoderniseerd moeten worden. Een der bekendste hoteleigenaren voorspelde zelfs, dat als Noordwijk zich niet in deze richting ontwikkelt, de bloemenbadplaats de concurrentie niet zal kunnen volhouden tn over tien jaar een leege badplaats zal zijn» Een der groote voordeelen blijft echter de buitengewoon unieke ligging van Noordwijk, waardoor;het als rusti ge familie-badplaats te allen tijde gijn aantrekkingskracht zal blijven behou den. Bunkers alschampignon-kweke rijen! Na verschillende proefnemin gen is gebleken, dat bunkers zich uit stekend leenen tot het kweeken van champignons. Een kweekerij uit Wassenaar heeft dan ook met dit doel een aantal Noord wijksche bunkers gehuurd. Zoo krijgt de moeilijk op to ruimen, betonnen Duitsche erfenis nog een zeer vredelievend doel. Comelis de Haan overleden Na een kortstondige ziekte is op 70-jarigen leef tijd. Cornells de Haan. de bekende di rigent van 't plaatselijk Fanfarecorps „Excelsior" overleden. Onder zijn ener gieke leiding is dit corps in den loop dei tijden van de 4e afdeeling naar de cereafdeeling opgeklommen KATWIJK AAN DEN RIJN. Ernstig ongeval Op de kruising CallaowegZeeweg kwamen twee mo torrijders met op iedere motor nog twee duorijdsters van richting Wassenaar naar Noordwijk, terwijl/tegelijkertijd de tram uit de richting Katwijk-Rijn na derde. Een botsing bleek onvermijdelijk, méde omdat de motorrijwielen bij het remmen gingen slippen. Het liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien. Een der achteropzittende dames werd ern stig verwond en geestelijke hulp werd direct verleend door kap. v. Dijk, waar na de dame, woonachtig te Bloemen- daal, naar een ziekenhuis in Leiden werd vervoerd. Eén motorrijwiel was vernield. De politie was spoedig ter paatse met brancard en verbandmid delen. fc OEGSTGEEST Katholieke Arb. Beweging exposeert - In verband met het a.s. 25-jarig jubi leum van de Kath. Arb. Beweging al hier. is in de zalen van het Patronaats gebouw een Arbeids-tentoonstelling ge organiseerd. die op 2en Paaschdag des middags werd geopend met een inlei dend woord door den voorzitter, den heer J. Dofferhoff Hierbij waren o.m. aanwezig met "t voltallig bestuur v. K A. B pastoor J. J. C M. Looyaard. burge meester Baumann. wethouder Dyssel- bloem en de gemeente-secretaris, de heer De Visser en vele anderen. Na de openingsrede van den voorzit ter, heeft pastoor Looyaard liet woord gevoerd waarbij hij de beteekenis dezer tentoonstelling nader heeft uiteengezet. Hij verheugde zloh over de groote ont wikkeling dezer organisatie en de in die* jaren bereikte resultaten van de Arbei dersbeweging. Een nadere uiteenzetting te. geven van eiken stand op„dezen tentoonstelling, is in kort bestek niet mogelijk Om 'n glo baal overzicht, te verkrijgen is 'n bezoek noodzakelijk Daarom vermelden wij dat 't geh-el i "oortreffelijken en rustigen indruk maakt door de vakkundige sa menstelling van lederen stand op zich zelf. waaruit wij mochten opmerken, dat met hechte samenwerking en technische vaardigheid hier iets bijzonder aantrek kelijks is verkregen; Wat uit de arbeidende handen ver schijnt en hier als een roeping van den arbeid wordt weergegeven komt volko men tot haar recht. Ds. J. Thomas bedankt Ds. J. Tho mas. Geref. predikant te Rotterdam- Charlois. heeft bedankt voor het beroep van de Geref. Kerk alhier. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN Een vierling Dezer dogen heetfit een schaap van den reehouder B. aan de Emma laan alhier, het leven geschonken aan vier lamineren. Moeder en kindéren maken het naar wii vernemen uitstekend. 25 Jaar drukker 9 April a-s. zal het 25 Jaar geleden zijn dat de heer A Henry ln dienst trod als zstter-drukker bi) de firma C. van W leringen ln de Brug ge- straat allhle BOSKOOP. Beroepen Ds. A. G. van der Stoel. Geref. predikant alhier heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Kerk van Stormschade Getracht zal worden eenig glas beschikbaar te krijgen voor het herstel van glasschade aan kassen of bakken door storm, sneeuwdrUk e.a. dergelijke oorzaken. Om een oordeel te krijgen voor de benoodigde hoeveel heid, wordt een ieder die dergelijke schade heeft geleden verzocht, voor 12 April daarvan opgaven te doen ten kan tore van den Rij kstuinbouwconsulentr Reijerskoop 50, Boskoop. leiderdorp Jaarverg. Clir. Hist. Klesvcrecnlglng De Chr. Hist Kiesvereen hield haar jaar vergadering ln het Wapen van Leiderdorp. Na gebruikelijke opening door den heer P. Ph. Deumer, werd in een vlot tempo de agenda afgewerkt. Het financieel verslag gaf een nadeelig saldo te zien van f. 90. veroorzaakt door de drie verkiezingen. In de bestuurs- vacature werd voorzien door de benoeming van den heer J. ColJj-n, ontstaan door het bedanken van den heer C de Graaf Wz.. aan wlen dank betoond Werd voor zijn bewezen diensten. De heer P. v. d. Kwaak zag zich herbenoemd. Vervolgens kwam In bespreking de agenda der alg. vergadering, te houden op 9 April te Amsterdam. Als afgevaardig den werden benoemd de heeren P. Ph. Deumer en J. Nagtegaal. Het bestuur ls nu als volgt samengesteld. P. Ph. Deumer (voorz.). P. v. d. Kwaak (seer J Nag tegaal (penn.) en de heeren W. van Winkel, j. Colfjn (leden) De heer J. van Winkel sloot deze goed bezochte ver gadering. AMSTERDAM. 8 April. De belangstelling voor de effecten beurs' was er door de feestdagen niet minder op geworden, integendeel werd door het publiek de noodige animo aan den da-g gelegd. Bij de opening ver toonde de beurs een onregelmatige ont wikkeling. De locale aandeelenmarkt in het bijzonder de Industrie-aandeelen Koninklijken en de Scheepvaartpapie- ren waren bepaald vast gestemd, waar bij het accent kon worden 'gelegd op de industrieelen waarvan b.v. de Philips aandeelen met een hoofdkoers van 385 ruim twintig punten hooger waren, maar ook de andere genoemde soorten waren behoorlijk beter. Daarentegen bestond een zwakke tendenz voor de Indische waarden en de cultuurfondsen, blijkende uit de lagere koersen voor. suikeraandeelen, tabakken en rubber fondsen. De hoogere hoofdkoersen lok ten winstnemingen jiit- Het gevolg hier van was dat b.v. Philipsaandeelen, bij een hoofdkoers "an 385 achteruit gingen tot 376, Unilevers daalden tot 263% en Aku tot 131. Ook de Scheepvaartpapierei konden zich niet geheel handhaven en de Scheepvaartunies b.v. zakten bij een hoofdkoers van 167 geleidelijk aan ln tot 164%. Koninklijken waarvoor de hoofdkoers was vastgesteld op 413 gin gen achteruit tot 409%. Cultuuraandee- len boekten algemeen verliezen. H.V.A.'s verloren^ een zevental punten. Van ta bakken leden Deli Mij een verlies van een tiental procenten. Handel Maat schappij waren zes punten lager. Ameri- kaansche fondsen waren lager, waar aan de berichten omtrent stakingen in de Ver. Staten niet vreemd waren. VOORSCHOTEN. Doodelijk ongeluk Zaterdag heeft op den Rijndijk een zeer ernstige aan rijding plaats gehad met doodelükén afloop. Enkele jongens, waaronder de 9-jarige Th. van Kampen, kwamen uit de kerk en gingen huiswaarts. Hierbij is het zoontje van de familie v. K. door een achterop aankomenden auto aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij naar een ziekenhuis te leiden moest worden overgebracht. Enkele oogenblikken daar na is hij overleden. Jhr. D. J. de Geer voor het Bijzonder Hof. TALRIJKE GETUIGEN OPGEROEPEN. Op 9 en 10 Mei aanstaande zal de Eerste Kamer van het Bijzonder Ge: rechtshof te Amsterdam, onder pre sidium van prof. dr. J. A. van Ha mel, de zaak van jhr. D. J. de Geer, oud-minister-president, behandelen. In de dagvaarding wordt jhr. de Geer in hoofdzaak ten laste gelegd: dat hij tijdens het verblijf van de Nederlandsche regeering in Enge land zich naar het door den vijand bezet gebied heeft begeven en aldaar zijn brochure „De synthese van den oorlog" heeft doen verschijnen en verspreiden. Jlet onderzoek ln de zaak De Geër was op 1 -April 1.1. afgesloten. De oud hoofdcommissaris der Amsterdamsche politie,-J. L. Posthuma en de hoofdin specteur der Amsterdamsche recher che J. H. Heijink, hebben in verband met dit onderzoek verschillende diplo matieke personen in België, Frankrijk, Duitschland en Engeland verklaringen doen afleggen. Op de lange lijst der getuigen in deze zaak bevinden zich ook de namen van verscheidene oud-ministers en andere vooraanstaande personen van cle Lon- densche regeering. O.m. zijn opgeroepen: J. G. v. Sillem, oud-Nederlandsch gezant te Portugal, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, Neder- landsch ambassadeur te Brussel, oud- minister prof. dr. P. S. Gerbrandy, i i»y o J. J. M. Weiter, oud-minister G. Bolkestein, het Vwe.-*« Kn-ierJid J H Scheps, H. van Randwijk, hoofdredacteur van „Vrij Nederland". Voorts Otto Bene, destijds Dultsch gezant bfj den Rijks commissaris (toegevoegd door het Duitsche ministerie van buitenland sche zaken), Ernst Voorhoeve, oud- propagandaleider van de N.S.B., dr. T. Goedewagen, oud-secretaris gene raal van het Departement van Volks voorlichting. TIENJAREN PLAN IN DE REPUBLIEK. Hedenmorgen heeft de Republikein - sche minister van Economische Zaken, dr. A K Gani. medegedeeld dat de Re- publikeinsche regeering een tien-jaren plan zal opstellen voor den heropbouw van de bestaande en de vestiging van nieuwe productiemogelijkheden. Het plan streeft naar verhooging van levens- standdaard. productie, internationale uitwisseling van exportproducten en te vens naar geleide economie Ten aanzien van de buitenlandsche eigendommen verklaarde dr. Gani. dat het tempo van de overdracht af hangt van de snelheid, waarmede de Neder landsche troepen uit de Indonesische ge bieden worden teruggetrokken. MINISTER HUYSMANS NAAR WERELDCONFERENTIE TE GENÈVE. De minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans, zal zich mor gen .naar Genève begeven, ten einde als hoofd van de Nederlandsche delega tie aanwezig te zijn bij de opening van de tweede voorbereidende wereldconfe rentie voor de uitbreiding van den handel en werkgelegenheid, welke daar' op 10 April zal aanvangen. Het doel van de besprekingen ls in de eerste plaats te komen to* een algemeene verlaging van invoerrechten, terwijl voorts de onderhandelingen over het ontwerp-handvest voor de te stichten internationale handelsorganisatie, welke te Londen zijn begonnen, zullen worden voortgezet. HEDEN Gerecht 10: Wijdlngsdlenst Splr. ver. „Harmonia". 8 uur nam Stadszaal: K. en O. Roterdamsch Phil- harmonlsch Orkest. 8 uur nam. WOENSDAG. Schouwburg: Kinderoperett* ..Rood kapje en de wolf" 2 uur nam Den Burcht: Fancy fair Nlwln. 7% 11 uur nam. Harmonie: Vergadering Vakgroep De tailhandel ln kruidenierswaren. Spr. J. G H CornelLssen. 3 uur nam. 't Raedthuys: Int. Ver. Bellamy. Spr. C. Oderkerk. 8 uur nam. DONDERDAG. In den vergulden Turk: Ledenverga dering Coöp. Boerenleenbank 7 1/2 uur n3Den Burcht: Fancy-falr Nlwln. 3% 5% en 7%—11 uur nam. vrijdag Den Burcht:* Fancy-falr Nlwln. 3% 5% en 7%—11 uur nam. DE BIOSCOPEN Luxor „Eerste liefde" (alle leeftijden) dag. 2% 7 en 9 1/4 uur; Paasohdagen 2%. 4 3/4. 7 en 9 1/4 uur. Casino „Danny-boy" (alle leeft.) dag 2%. 7 e.n 9 1/4 uur; Zat. en lc Pd 2%, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; 2e Pd. 1, 3, 5, 7 en 9 1/4 uur. Lldo „Tarzan's verborgen schat" (14 Jaar) Zat. en le Pd 2%. 4%. 7 en 9 1/4 uur 2e Pd. 1, 3, 5, 7 en 9 1/4 uur: overige dagen 2%. 7 en 9 1/4 uur. Rex „HIJ is voor den bakker" (alle leeft.) Zat. en le Pd. 2 1/4, 4 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 uur! 2e Pd. 11/4, 3 1/4, 5 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur. Trianon „Spion tegen wil en dank" (14 Jaar) Zat. en le Pd. 2%. 4%. 7 en 9 1/4 uur; 2e Pd. 1, 3, 5. 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2%, 7 en 9 1/4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden, wordt van heden middag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de apotheek Herdlngh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136 en van Maandagmorgen 8 uur tot Zater dagmorgen 12 April 8 uur door de Haven apotheek, tel. 20085 en de Doeza-apotheek tel 21313 Te Oegstgeest door de Oegstgeester apo theek, Wllhelminapark 8. tel. 26274. Hare Majesteit de Koningin heeft ln een schrijven aan Haren C-ommlssarls, ln de provincie Zuid-Holland blfjk gegeven bijzonder getroffen te zijn door de geluk- wenschen, die Haar ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke uit alle gemeenten des lands werden toegezonden. Aangezien het Hare Majesteit niet mo gelijk ls al degenen, die Haar geluk- wenschten, persoonlijk te bedanken, heeft ZIJ den Commissaris der KonLngln ver zocht Haren hartelljked dank aan de be volking van zijn gewest te willen over brengen. Gevolg gevende aan het mij gedane ver zoek breng ik bij deze gaarne dezen dank over aan de bevolking der gemeente Lelden. Leiden. 5 April 1947. Do Burgemeester van Lelden, F. H. VAN KINSCHOT. Verplichte plaatsing van minder valide arbeidskrachten. DOOR OVERHEID ZOOWEE ALS PARTICULIEREN. Naar het ANP verneemt, zal bin nenkort de Tweede Kamer een wets ontwerp bereiken, dat een regeling inhoudt, waarbij de werkgevers overheid zoowel als particulieren worden verplicht bjj aanstelling van nieuw personeel een zeker aantal min- der-valide arbeidskrachten in dienst te nemen. Bloembollen werden in jachten verscheept. ZWARTE HANDELAREN GEBRUIKTEN „GEHEIME CODE". Met betrekking tot den uitgebreiden smokkelhandel van Nederlandsche bloembollen naar Engeland men zie elders in dit blad deelt de „Daily Express" hedenmorgen mee, dat do Engelsche douane-autoriteiten ver schillende jachten langs dc Oostkust in beslag genomen hebben. De smokkelaars vervoerden de bloembollen met deze jachten, in ruil voor Engelsche sigaretten, rijwielban den en andere in Nederland schaar- sclic artikelen. Een wagen, geladen met zakken bloembollen, werd in beslag genomen. Opslagplaatsen heeft men tot aan de Westkust van Engeland gevonden. Men verwacht, dat het onderzoek in dezen smokkelhandel, welke groote afmetingen aangenomen had, weldra zal beëindigd worden. Ten einde op het spoor van den smokkelhandel te komen, ontcijferden dé douane-autoriteiten een geheime code, welke door de zwtfrte handèlaren in Londen en Amsterdam gebruikt werd voo'- het doen van mededeelingen. Gruwelijke roofmoord te Haarlem. WINKELIER MET BEITEL GEDOOD. In den afgcloopen nacht is in een winkel in glas, cn aardewerk aan dc Amsterdamstraat 26 te Haarlem een roofmoord gepleegd, waarvan de 77- jarige winkelier C. Koster het slacht offer is geworden, terwijl zijn vrouw ernstig is gewond. Omstreeks 3 uur in den nacht stond de vrouw van Koster even op. Toen zij de deur naar do keuken opende werd z.ij aangevallen door een inbreker, die blijkbaar door het WC-raampje was binnengekomen. De inbreker bracht de vrouw een aantal steken toe met een beitel en dwong haar daarna om te zeggen, waar het geld verborgen was. De zwaargewonde vrouy bracht hem naar de huiskamer, doch inmiddels was haar man op het lawaai afgekomen. Hij v/erd in de huiskamer door den in breker met een beitel zoodanig gesto ken, dat hij even later overleed. D<? dader maakte zich daarop meester van het geld, onderzocht de kleeren van zijn slachtoffer en nam daarna ijlings de vlucht. Op het hulpgeroep van de vrouw werden de buren wakker, die daarop de politie waarschuwden. De vrouw is naar de Mariastichting over gebracht, waar zij tegenover de politie verklaarde, dat de dader een jongeman van omstreeks 25 jaar is. De dader moet van top tot teen on der het bloed hebben gezeten, want de weg welke hij genomen heeft op zijn vlucht, was met bloed geteekend. Het bloedspoor liep van het huis door de Amsterdamstraat, langs de Amsterdam sche poort en de Oostvest, door de Spaamoogstraat tot aan het. viaduct over de Harmen Jansweg. Deze afstand is ongeveer 800 meter. Nader wordt gemeld, dat de dader van den roofoverval te Haarlem zich meester heeft kunnen maken van een bedrag van ca. twee duizend gulden, dat zich bevond in een kastje in de huiskamer. AANMAAK VAN NIEUWE KEPUBLIKEINSCHE BANKBILJETTEN Ter waarde van 300 millioen roepiah. Dr- A. K. Gani heeft hedenochtend aan Aneta medegedeeld, dat de Repu- blikeinsche regeering bij de firma Tho mas Delahue te Londen een order ge plaatst heeft voor het drukken van Re- publikelnsche bankbiljetten tot een be drag van driehonderd millioen roepiah. Over vier of vijf maanden zal dit nieuwe geld in circulatie worden gebrachte Dit geld zal dienen ter vervanging van-het thans in omloop zijnde. AMERIKAANSCHE REGEERING OVERWEEGT HOOGERE BOETE VOOR MIJNWERKERS. De „N-sw-York Times" meldt uit Wash ington, dat de Amerikaansche regee ring voornemens is den federalen rech ter Alan Goldsborough Donderdag te verzoeken, „met het oog op de stilleg ging van het werk in de steenkoolmij nen, de volledige boete van 3% millioen dollar, opgelegd aan 't vereenlgde mijn werkers verbond, weer te handhaven." Verleden maand had het hoogge rechtshof deze boete tot 700.000 dollar teruggebracht. distributiedienst leiden. Aanvragen Zeep wegens bljzondcrcn arbeid. De Distributiedienst maakt bekend, dat voor de 5e en. 6e periode .1947 wederom rantsoenen zeep voor beroepsbrandweer- personeel in overheidsdienst, medische studenten, werkzaam in de anatomie, studenten in de tandheelkunde, voor zoo ver zij patiënten behandelen, vroedvrou wen verloskundigen, wijkverpleegsters en -verplegers, particuliere verpleegsters en verplegers, gediplomeerde kraamverzorg sters, leerling bakers en kraamverzorgsters, veeverloskundigen, medisch verplegend en administratief personeel van consultatie- bureaux voor T.B.C.-bestriJdlng, personen, werkzaam ln de genees- en verbandmid- delenlndustrle. Inclusief tandtechnische laboratoria, practlseerende artsen, vee artsen. tandartsen en tandheelkundigen zullen worden uitgereikt. Aanvraagformulieren hiervoor kunhen worden afgehaald op Vrijdag. 11 April 1947, op het Distributiekantoor (Ingang Langebrug) aan loket No. 6. Het Inleveren dient te geschieden op Woensdag, 16 April. Door Ingezetenen van de agentschappen. Oegstgeest, Leiderdorp en Warmond kun nen formulieren worden afgehaald en In geleverd op de bekende zittingsdagen. Scheerzeep voor Kappers. Op Vrijdag. 11 April é.s., kunnen aan loket No. 6 van het Distributiekantoor (In gang Langebrug) aanvraagformulieren voor scheerzeep ten behoeve van heeren- kappersbedrljven worden afgehaald. Over gelegd dienen te worden: het lldmaat- schapsbewljs van de Vakgroep Kappers- bedrijven en de loonlijst Indien ln het bedrijf naast den patroon bedienden werk zaam zijn. Inlevering dient te geschieden op Woensdag, 16 April 1947. Uitreiking ge schiedt voor de 5e, 6e. 7e en 8e periode 1947 op basis van 20 rantsoenen per be diende met Inbegrip van den patroon, In dien deze medewerkt. Door ingezetenen van de agentschappea kunnen formulieren worden afgehaald en ingeleverd op de bekende zittingsdagen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3