Hondenvergiftiging op groote-schaal te Ede De snuifdoos van den Keizer EN DE MEESTER-DETECTIVE Aankomst van de „Oranje" te Amsterdam Kerkelijk Leven „De vlaggen halfstok". Zondagmorgen omstreeks 11.30 uur is de „Oranje"' te Amsterdam aange komen. Het schip voer met de vlaggen halfstok. Onmiddellijk na aankomst werd het stoffelijk overschot van stuurman Fris van boord gebracht. De gezagvoerder, kapitein I. Bakker, heeft een verhaal, als zou zijn schip tij dens den storm in de Golf van Biscaye door een defect aan de stuurinrichting in een ongunstige positie gekomen zijn, naar het rijk der fabelen verwezen. DE JUISTE TOEDRACHT. Het schip voer tijdens den storm op koers, doch op een gegeven mo ment was de afwijking door weersom standigheden zóó groot, dat de gezag voerder besloot by te draaien. Tydens het bijdraaien kreeg men dwarszeeën, waardoor de „Oranje" eenige oogcn- blikken uit het roer liep. Het schip maakte hierbij eenige ha- lemmet slagzij, die eenmaal cp 30 gra den werd geregistreerddus niet op 42, zooals passagiers beweerden. 30 graden slagzij is voor een schip als de „Oranje" niet gevaarlijk. De ..Queen Elisabeth" maakte tijdens zijn laatste reis van Amerika tijdens zwaar weer dezelfde slagzij „Dergelijke slagzij is natuurlijk onaangenaam," alaus kapitein Bakker. „Ik heb ook een paar builen en blauwe plekken opgeloopen," zoo zeide hij. „Het ongeluk in de Golf van Biscaye liep met het bijdraaien samen. De stewardess, mej. Broer, liep over de aehterwell met. een blad eten Dit was het personeel van het schip ten strengste verboden. Zij moest een dek lager binnendoor loo- pen, maar het oversteken van de aeh terwell was om een omweg te vermijden natuurlijk aantrekkelijk. Mej. Broer en degenen die haar ter hulp kwamen zyn over het schot van de aehterwell weggesleurd, ter wijl het schip slagzij maakte. Van zoeken kon geen sprake zyn. Toen het schip lag bijgedraaid, waren zeker weer vijf minuten verloopen. Het water spoot in grootc stofregens bo ven de zee. Men kon geen twee scheepslengten voor zich uit zien. De schade aan boord ls vrij groot. Veel glas, aardewerk en meubilair brak. De vleugel in de muziekzaal is van zijn pooten gerukt. Niemand kon zich op het gladde parket staande houden. De pas sagiers hebben wel wat in de knijp ge zeten en velen liepen bulten of schram men op." GEEN SPRAKE VAN LEVENS GEVAAR „Varï^levensgevaar was echter geen sprake." zoo vervolgde kapitein Bakker. „Het zware weer in de Golf van Bis caye was niets buitengewoons. Ik heb wel erger meegemaakt, in de 36 jaren, die ik vaar. Er zijn in dien tijd wel eens gewonden voorgekomen, doch ongeval len met doodelfiken afloop heb lk nog nooit meegemaakt. Het ongeluk, dat 4 menschenlevens kostte, moet dus aan een samenloop van omstandigheden worden geweten. Tusschen 't oogenblik, dat mej. Broer viel en dat waarop de drie over boord sloegen, moet wel een minuut of 10 hebben gelegen.. Stuurman Fris heeft nog getracht een looper over het gladde dek t.e leggen, voordat het schip slagzij maakte en de golf over het dek sloeg, gejaagd door een Zuid-Westelijken storm. Mej. Broer, die met haar linkervoet tusschen een zoetwater-vulpijp en een koker bekneld lag, werd evenals de anderen van de aehterwell weggesleurd. Men vond later stuurman Fris met een been door een loosgat. waardoor hU niet van boord ge slagen is. De brandwacht lag volkomen versuft. Natuurlijk is onmiddellijk na- geeaan of een defect aan de stuurin richting oorzaak kon zijn van het uit- het-roer-leopen van de „Oranje" Wij hebben echter geen defect gevonden SLECHTS EVEN STUURLOOS. De oorzaak van den korten tijd. dat het schip stuurloos lag, moet worden gezocht in de weersomstandigheden. De „Oranje" luisterde by ingrijpen dadelijk weer naar de manoeuvres van roer en schroeven. Door dit onder zoek is er allicht het gerucht ont staan, dat er een defect was. Tijdens den storm is een kompas weg geslagen. Het had niet veel gescheeld of de „Oranje" met zijn 750 passagiers, was nog later binnengeloopen, dan thans het geval is. Voor do kust stónd zooveel wind, dat de loosdienst een uur stil lag. De „Oranje" kreeg bij toeval nog voor de „Johan van Oldenbarneveldt" een loods aan' boord, en kwam dus ook eerder binnen De „Oldenbarneveld-t" kwam omstreeks 15.30 met 250 repatriee- renden voor den wal. Dit schip heeft ook zwaar weer meegemaakt. Aan boord was behoudens eenige zieken alles wel De begrafenis van stuurman Fris vond heden te Beverwijk plaats. Hyacinthenbloei omstreeks 25 April BEGIN MEI DE PRACHT DER DARWINTULPEN- Naar de K.NA.C. meedeelt, kan ver- I wacht 'worden, dat de hyacinthen, als 1 eersten van de bollenbloeiperiode, om streeks 25 April zullen bloeien. Dan vol gen de vroege tulpen in de periode van 25 April tot 5 Mei, waarna van 5 tot half Mei dt Darwintulpen zich in al hun pracht zullen toonen. ONGEREGELDE ORGANISATIES BLIJVEN VECHTEN. „Zoolang revolutie niet voltooid is". „Zoolang de Indonesische revolutie niet voltooid ls", zullen de zelfstandige strijdorganisaties, die buiten het gere gelde Republikeinsche leger opereeren, blijven bestaan, aldus werd, volgens Antara in een vergadering te Madioen besloten. Van deze beslissing is de Republi keinsche regeering in kennis gesteld. Antara meldt tevens, dat de Minister van Defensie, Sjarifoedin en generaal Soedirman de bijeenkomst bijwoonden. Henry Ford overleden Henry Ford Zij worden met strychnine gedood. Op de Westelijke Veluwezoom, onder Ede, Bennekom en Gelderscb Veenen- daal, is in de afgeloopen weken groote beroering onder de landelijke bevolking gewekt door vergiftiging op groote schaal van waak- en hofhonden. Aan vankelijk deden zich enkele sporadische gevallen voor. maar het kwaad breidde zich uit en aan de hand van ingekomen klachten kan worden vastgesteld, dat in een tijdsverloop van een paar maanden minstens 40 honden den vergif tigings- dood gestorven zijn.Alleen in de omge ving van de Krommesteeg stierven de laatste 14 dagen 10 honden een onna- tuurlijken dood Het ls een publiek geheim, dat rond zwervende honden in 't jachtveld meer malen onschadelijk gemaakt worden. Het wordt fataal, als op afstanden van enkele tientallen meters van de boe renhoeven een vergift wordt neerge legd, zooals in de betreffende streek klaarblijkelijk gebeurt. De gedupeerde landbouwers wijzen al gemeen denzelfden persoon aan als oen dader, maar tot dusver zijn geen con-* crete bewijzen aangevoerd. Dc inspecteur der dierenbescherming te Ede deelt mede, dat door een onvei- antwoordelijk persoon gewerkt wordt met een geconcentreerd vergif, vermoe delijk strychnine. Een uiterst geringe hoeveelheid is voor mer.sch en dler reeds doodelijk. De landbouwers hopen, dat aan deze praktijken snel een elude wordr ge maakt. Aziatische landen tegen Koloniale stelsel. ZIJ ERKENNEN REGEERINGEN VAN INDONESIË EN VIETNAM. De conferentie voor Aziatische be trekkingen, die te New Delhi bijeenge komen is. heeft een program van vijf punten voorgesteld als eerste stap voor een gezamenlijke actie van de Aziati sche landen ter bestrijding van het ko loniale stelsel. De voorstellen luiden: 1). De Aziatische landen, die lid zijn van de V. N. moeten de kwestie der ko loniale volkeren in het algemeen en die van Vietnam in het bijzonder op de agenda van den Veiligheidsraadplaat sen. 2). De Aziatische landen zullen de re geeringen van Indonesië en Vietnam erkennen. 3). De Aziatische landen moeten de ontruiming van hun gebied door bui- tenlandsche troepen weten af te dwin gen. 4). De Aziatische volken mogen ver sterking van imperialistische troepen in Vietnam, Indonesië en andere gebie den niet tolereeren. 5). De Aziatische naties zullen mis sies voor medische hulp naar elk slag veld sturen, waar „de strijd tegen het imperialisme in letterlijken zin wordt gevoerd d.w.z, Indonesië en Vietnam" Congres der Arbeiders -• Jeugdcentrale LEDENTAL THANS BIJNA 12.000. 250 afgevaardigden uit 95 plaatsen des lands namen deel aan het twee- jaarljjksch congres van de Arbeiders- jeugdcentrale in het gebouw „Het An ker" te Amsterdam. Verscheidene sprekers richtten een woord van begroeting tot de congres sisten. Wethouder mr A. de Roos deed het namens het Amsterdamsche ge meentebestuur, mej. J Focker namens de Ned. Jeugdcentrale. de heer W. Tho massen namens de P. v. d. A., ds. P. Fagel namens den Herv. Jeugdraad en ds. B. Gast namens de Vrijz. Christel. Jeugdzorg. De secretaris, de heer A. van Moock, deelde mede, dat het ledental der A.J.C. thans bijna 12.000 bedraagt. De voorzitter, de heer W. van Halm, besprak het jaarverslag. Er werd een motie aangepomen, waarin de A. J. C. haar teleurstelling uitspreekt over de mislukking der fusiebesprekingen met den Jeugdbond voor onthouding. - De penningmeester, de heer B. Druk ker constateerde, dat de financieele po sitie van de A.J.C. gunstig ls. Op den tweeden dag werd een nieuw hoofdbestuur, bestaande uit 10 bezol digde en 15 onbezoldigde leden, geko zen De voorzitter, secretaris en pen ningmeester, resp. de heeren W. van Halm, A. v. Moock en B. Drukker wer den herkozen. Op den derden dag werd het pro gramma van jeugdeischen besproken. Het congres nam op voorstel van het hoofdbestuur een motie aan waarin het zijn instemming betuigde met de werk zaamheden van de Partij va.i den Ar beid ten aanzien van de maatschappe lijke en cultureele belangen van de Nederlandsche jeugd. Gedurende 3 weken zal ln den ko menden zomer een groot internationaal kamp worden gehouden te Vierhouten. Hier zullen ongeveer 8000 jongeren uit België. Engeland. Frankrijk, Noorwe gen, Zweden, Denemarken en Finland bijeen komen Voorts zal het kamp be zocht worden door een aantal jeugd leiders uit Duitschland. Nog werd o.a besloten deze maand een inzameling te houder ten behoeve van de Spaansche strijders. De vergadering werd gesloten door voorzitter Van der Halm GROOTE VTSCHAANVOER TE IJMUIDEN. (Van onzen correspondent te IJmuiden) Gedurende de week van Zaterdag 29 Maart tm Vrijdag 4 April werden in IJmuiden 22675 kisten visch aangevoerd. Uit Noorwegen kwaï bovendien een kustvaarder met ongeveer 14500 doozen van 20 kg. bevroren kabeljauwfilets aan den afslag. De Amerikaansche automobielmag naat Henry Ford is te Detroit overleden. Hij bereikte den leeftijd van 83 jaar. Hij werd 30 Juli 1863 op een boerderij te Greenfield (Michigan) geboren als zoon van een Iersch immigrant en een moeder van Nederlandsche afkomst. In zijn vrijen tijd ontwierp hij in zijn jeugd een nieuwe dorschmachine en werd hij voortdurend beziggehouden door de gedachte aan het construeeren van een door benzine gedreven „paard- loos voertuig". In 1887 kwam hij als ingenieur bij Edison in Detroit werken en in de daar op volgende jaren ontstond de hechte vriendschapsband tusschen deze uitvin- ders-fndustrieelen. die tot den dood van Edison onverstoord bleef. De eerste autofabriek. waaraan Ford verbonden was, ontstond in 1899 (de latere Cadil lac Motor Car Co.). doch er ontstond oneenigheid tusschen hem en de andere eigenaars die zich op race-wagens wil den toeleggen, terwijl Ford wilde stre ven naar goede gebruikswagens. In 1903 nam hij het besluit een eigen fabriek op te richten, de Ford Motor Co. in Detroit. In 1906 was hij er in geslaagd de meerderheid van de aandeelen dier onderneming in eigen hand te krijgen, en sindsdien is het enorme bedrijf een familie-onderneming. Moeilijkheden wer den uiteraard niet gespaard aan het hoofd van deze onderneming, zooals te- korte naan arbeidskrachten, de crisis jaren, moeilijke materiaal-voorziening en dergelijken. doch met taaie volharding en energie is het bedrijf gestadig ge groeid. Reeds in 1940 waren meer dan Engeland roept advies van Ir. Ringers in. HULPVERLEENING BIJ OVERSTROOMINGEN. De Engclsche autoriteiten, belast met het nemen van maatregelen tegen de overstroomingen, die de laatste dagen vooral grooten omvang hebben aan genomen in het gebied van de rivier de Trent en in Norfolk, hebben een beroep gedaan op dr. ir. J. A. Ringers, ex-minister van Wederopbouw, om als deskundige de inundaties in oogen- schouw te komen nemen. Dr. ir. Ringers zal nu hedenmiddag om 2 uur per speciaal K.L.M.-vliegtuig van Schiphol vertrejeken om o.m. een bezoek aan het overstroomde gebied bjj Gainsborough te brengen. Oud-minister Ringers deeldeons mede, dat 'op het oogenblik alles in ons land gedaan wordt om zoo spoedig mo gelijk materleele hulp te bieden bij de overstroorpingsramp in Engeland, Zoo zullen deze week nog een drietal groote kranen en voorts drijvende pon tonbruggen naar den overkant van de Noordzee worden gesleept, om gebruikt te worden bij het droogleggep van de ondergeloopen landerijen. Het betreft hier materiaal, dat reeds vroeger bij de droogleggingen van Zuiderzee en Wal cheren dienst heeft gedaan. Millioenen bloembollen naar Engeland gesmokkeld. MAAR OOK TALRIJKE HORLOGES EN JÜWEELEN. Niet minder dan tien millioen gul den zijn gemoeid m«t een grootsch opgezette smokkelarij in bloembollen tusschen Nederland en Engeland, al dus de Daily Mirror. De Britsche politie is de smokkelaars op het spoor gekomen en het blijkt.dat hun hoofdkwartier zich in de rustige, afgelegen kweekerijen van Lincolnshire en Cornwall bevindt. De douane-auto riteiten zijn bezig met het voorbereiden van aanklachten tegen vele Nederlan ders. die zich met dezen smokkelhandel bezig hielden. Deze lieden beperken zich niet tot het Smokkelen van bloem bollen. Ook horloges en juweelen wor den door hen uit Nederland gesmok keld. Deze vinden hun weg naar de steden en vooral naar Londen. De al dus verworven ponden worden dan per vliegtuig naar ons land terug gesmok keld. De recherche ontdekte, dat deze organisatie slechts een onderdeel wa« van een veel grootere. Het opsporings werk werd met verdubbelde ijver voort gezet. Rechercheurs werden gestuurd naar tientallen havensteden zooals Fowey, Par en Penzance, alle aan de kust van Cornwall en Devon. Al spoedig kon men overgaan tot het in beslag ne men van millioenen bloembollen en een groot aantal horloges en juweelen In Penzance alleen vönd men zestien millioen bloembollen! Sjahrir is hoopvol gestemd. „NEDERLANDERS NOCH INDONESIËRS WILLEN VECHTEN". Soetan Sjahrir, heeft te New Delhi medegedeeld, dat binnenkort een Indo nesische economische missie een bezoek aan Voor-Indië zal brengen om de mo gelijkheden voor ontwikkeling van den handel tusschen beide landen te onder zoeken. Technische kwesties op financieel, economisch en militair gebied moeten tusschen de Indonesiërs en de Nederlan ders worden geregeld, alvorens er diplo matieke betrekkingen tusschen de Indo nesische Republiek en andere landen tot stand kunnen worden* gebracht, al dus Sjahrir. Het is zeer wel te begrijpen, dat vele landen, die lange betrekkingen met de Nederlanders hebben onderhou den, voorzichtig moeten zijn bij het er kennen van ons. „Voordat de Ver. Staten van Indone sië in 1949 volledige souvereiniteit be zitten, zullen andere mogendheden niet het gevoel willen hebben, dat zjj tus- schenbeide komen". Gevraagd over de vooruitzicht#i van een vriendschappelijke uiteindelijke regeling tusschen de Indonesiërs en de Nederlanders, antwoordde Sjahrir: „Ik ben hoopvol gestemd. Eén ding is duidelijk: noch de Nederlanders noch wijzelf willen voortgaan met vechten". Sjahrir dineerde met den Nederland- schen consul-generaal te New Delhi. Sjahrir heeft ook een half uur ge confereerd met Mahatma Gandhi en was vergezeld door Pandit Nehru. Hierna vertrok Sjahrir om m* koning Viscount Mountbatten te dinee- ren- 25 millioen „Fordjes" de wereld ln ge reden Henry Ford was een der rijkste men- schen ter wereld. Zijir inkomen werd ge schat op 100 millioen dollar per jaar. 18 maanden geleden trok hij zich terug uit zaken en liet het beheer over zijn enorm concern over aan zijn kleinzoon „Henri II". Toogdag der „Jonge Kerk". De hoofdstad had gisteren wel heel wat gasten te verwerken: daar waren de tienduizenden bezoekers van den interlandwedstrijd Holland—België, maar daar waren ook de ruim 10.000 deelnemers en deelneemsters aan den toogdag der „Jonge Kerk", de jonge ren-organisatie yan.de Ned. Herv. Kerk Reeds om half acht begonnen de eer ste delegaties ffelnnen te stroomen uit alle deelen van het land. De uitgangen van het Centraal Station liéten groote drommen jonge lieden uit. tofr tegen half negen allen zich in drie groote groepen opstelden. Onder auspiciën van de vereenigmg „De Amsterdamsche Haven" werd daar op de grootste rondvaart door de grachten gemaakt, die Amsterdam ooit heeft gezien. Niet minder dan vijf groote schepen, uigterust met geluids installaties, alsmede een aantal rond vaartboot-en moesten te hulp geroepen worden om deze massa's te verwerken. Een aantal vooraanstaande figuren uit de havenwereld gaven tijdens den tocht explicaties over de beteekenis en de outillage vanerfe zich herstellende ha ven. Hoogtepunt van de rondvaart was het vlaggeschip „Oranje" van de Mij. „Nederland", dat juist van zijn ramp spoedige reis was teruggekeerd. Terwijl een groep de haven bezich tigde, werden de beide andere in een vijftal kerken verzameld, waar een plechtige inleiding werd gegeven tot dezen toogdag jvelke tot zulk een groot- sche manifestatie van jong kerkelijk leven is uitgegroeid. Om half elf vereenigden allen zich voor het Koninklijk Paleis op den Dam, waar o.l.v. den heer A. K. Abcouwereen half uur massale samenzang ten ge- hoore werd gebracht. In de Amsterdam sche Koopmansbeurs werd gemeen schappelijk den maaltijd genuttigd, waauTia men in een oneindig lijkenden optocht door de door zon bestraalde Straten der hoofdstad naar het R.A.I.- gebouw en den Apollohal marcheerde. Diverse kleurige muziekcorpsen en tal- looze ln den harden wind wapperende vlaggen verleenden de lange rijen een bijzonder fleurig aanzien. In het R.A.I.-gebouw sprak ds. A. Dönszelman en in den Apollohal ds. H. A. Visser de tallooze jongeren toe over het onderwerp: „Kerk zijn nu". De slotbijeenkomst van den toogdag werd gehouden op het Museumplein, waar de duizenden deelnemers zich om een 'groot kampvuur schaarden. Eenige gezangen werden gezamenlijk uitge voerd waarna de voorzitter van de Jon ge Kerk. *as. H. A: Visser, den toogdag met gebed sloot. Een fakkeloptocht naar het Centraal Station vormde het einde van de ordelijk verloopen bijeen komst. Een groot aantal extra treinen zorgde er voor, dat de deelnemers weer in hun woonplaatsen konden terugkee- ren. YOUTH FOR CHRIST'S WERELD LEIDER IN NEDERLAND. Van 813 April a.s. komt de presi dent van Youth for Christ Internatio nal, dr. Torrey Johnson, in ons land, begeleid door drie zijner naaste mede werkers. /'FEUILLETON Vdoor JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 5) Eve had nooit opgehouden van hem te houden; dat was een feit, waarvan hii zichzelf volkomen had overtuigd. Het was niet verstandig geweest dat wilde hij nu wel toegeven om eerst op te scheppen, dat hij haar terug zou winnen- Dat was een vergissing ge weest. Hij had kalm en ongemerkt te rug moeten gaan naar La Bandelette, zoo kalm en ongemerkt als hij nu door de Rue des Anges lien, met den sleutel van Eve's huis in zijn hand. Villa Miramar, wdar zij woonde, lag halverwege de straat aan zijn linker hand. Toen hij het huis naderde, keek hij instinctief naar den overkant, waar zijn vroegere overburen woonden. Het huis van de Lawes was groot en ruim, zooals de villa van Eve, en ook opge trokken van witten steen met een rood pannendak. Precies als dat van Eve stond het een beetje naar achteren, achter een hoogen muur met een ijzeren hekje er in En Ned zag inderdaad wat hi) ver- wacht had. Op de verdieping gelijk vloers was alles donker. De eerste ver dieping was ook heelemaal donker, be halve de twee verlichte ramen van de studeerkamer De stalen luiken waren teruggeslagen voor de ramen en ook de gordijnen waren in dezen warmen nacht niet gesloten. „Goed zoo!" zei Ned hardop, terwijl hij de geurende lucht diep inademde. Hoewel hij werkelijk niet bevreesd be hoefde te zijn, dat de oude man daar boven in de studeerkamer hem hooren zou en er ook heelemaal geen reden was om te vloeken, liep hij zoo zacht mogelijk. Hij opende het hekje' van Eve's huis Toen snelde^hy' het «kleine paadje op, Jat naar de deur leidde. Hij nam den sleutel, dien hij behouden had uit gelukkiger of in elk geval onstuimi ger dagen, en stak dien in het slot; op nieuw ademde hij diep, zond een haastig schietgebedje op tot de heiden- sche goden, die zijn leven beheerschten. en deed den eersten stap op den weg, dien hij lang en zorgvuldig had voor bereid- Was Eve wakker of sliep zij? Het feit, dat er geen enkel licht in de villa te zien was beteekende niets. Het was een gewoonte van Eve hij had het altijd ziekelijk fatsoenlijk gevonden om alle vensters zorgvuldig met gordijnen af te sluiten, zoodra het donker werd. Maar de vestibule was donker Het rook er naar boenwas en koffie, zooals vaak in Fransche huizen; het bracht op eens alle herinneringen terug. Hij klom in het donker de trap op, voor zichtig op zijn teenen loopend. Het was een smalle, sierlijke trap met een balustrade van bewerkt brons, die als een soort schelp tegen den muur rustte. Maar de trap was ook steil en erg "hoog en de treden waren belegd met een looper, die werd vastgehouden door ouderwetsche koperen roeden. Hoe dikwijls was hij die trap niet in het donker opgegaan! Hoe dikwijls had hij de klok hooren tikken en den duivel in zijn binnenste voelen opstaan; omdat hy van haar hield en omdat hij dacht, dat ze hem waarschijnlijk niet trouw was. Een van de traproeden, herinnerde hij zich bovenaan, niet ver van de deur van Eve's slaapkamer lag los. Hij was er vaak genoeg over gestrui keld en eens had hU gevloekt, dat het zijn dood nog eens zou zijn Ned hield .een hand aan de trapleu ning. Eve was nog wakker. Hy kon een smalle streep licht onder de deur van haar slaapkamer zien. Doordat hU af geleid werd door dat licht, vergat hU de losse traproe, die hjj juist gezworen had te vermijden. En natuurlyk viel hy er nu over In haar slaapkamer hoorde Eve dat geluid. Zy wist wie het was. Eve zat- voor den spiegel van haar kaptafel, terwijl ze heur haar borstelde met langzame, regelmatige bewegingen De lamp boven de toilettafel, het eenige licht in de kamer, belichtte haar warme teint; den' overvloed van zachtbruin haar, dat over haar schouders viel, de schittering van haar lichtgrijze oogen. Als zy haar hoofd achterover neigde door het trekken van den haarborstel, iel het licht op haar zachten, ronden hals, die zoo fier op haar uitdagende schouders stond. Zij droeg een wit zy- den pyjama en wit satynen muiltjes. Eve keerde zich niet om. Zy ging ver der met het borstelen van heur haar. Maar een seconde voelde zij een wilden angst in zich voordat achter haar rug de deur geopend werd en zU Ned Atwood's gezicht weerkaatst zag in den spiegel. Ned. hoewel hy zoo .nuchter was als iets. huilde bijna. „Hoor eens", begon hij. nog voordat de deur geheel open was. „Dat kun je me niet aandoen". Eve hoorde zichzelf praten. Haar angst was niet verminderd; Integendeel, die werd grooter. Maar zij borstelde ver der, misschien om het trillen van een zenuw in haar arm te verbergen. „Ik dacht wel. dat JU het was", zei ze rustig' .Hen je heelemaal krankzinnig geworden?" „Neehl. ik 3). Panda sprong op de weg en stak zijn duim omhoog. Hij had geluk dit keer. want de chauffeur bracht zUn oude jeep met een luid gepiep tot stilstand. „Kom d'r maar in, manneke!" zei hy. „Je wilt gewis meerieden hé? Kom d'r ln en maok de deur toe, het mocht goan tochten, zie?" „Ha graag, dank U wel!" zei Panda en hy klom haastig naar binnen. „Ik moet naar de stad!" vervolgde hy.maar het is een eind lopen! Het is aardig, dat ik mee mag rUden!" „Jao, jao! zo bin ik!" zei de chauf feur. „Altled aordlg en zulks! Ik mot ook nac. de stad! Sigaren kopen zie? Ik kan ze in 't durp wel kopen, maor daor bennen ze ïi cent duurder, zie?" Zo sprekende bracht hij zyn auto weer op gang en reed verder. En om dat de jeep een aardig gangetje had, kwam de stad al gauw in zicht. „Ssst! .Als jeblieft!" „Ik hou van je", zei Ned. terwyl hij zijn handen uitspreidde, „Je hebt me gezwojren. dat je dien sleutel verloren had. Dus je hebt me weer voorgelogen". „Het is nu geen t-y'd om over kleinig heden te kibbelen", zei Ned, die dit wer- kelyk als een allerbelficheUjkste kleinig heid opvatte. „Ben je werkelUk van plan om met dien vent. dien Lawes het was alsof hy de woorden uitspuwde „te trouwen?" „Ja". Beiden keken instinctief naar de ste vig gesloten gordijnen voor de ramen, die op straat uitkeken. Het leek alsof zij beiden hetzelfde dachten. „Denk je dat ik je zou kunnen in teresseeren voor het meest doodgewone fatsoen?", vroeg Eve. „Niet zoo lang als ik van jou houd"- Er was geen twyfel aan; hU zou gaan huilen. Speelde hij weer comedie? Eve betwijfelde het. Er was iets geweest een oogenblik ten minste dat zijn houding van kwijnenden spot en prach tige zelfverzekerdheid, waarmee hy de wereld tegemoet trad. verstoorde. Maar dat. oogenblik van zwakte was spoedig voorbij. Ned werd weer zichzelf. Hij slenterde door de kamer, gooide zijn hoed op het bed en ging in een leunstoel zitten. Het lukte Eve nog maar net om niet te gaan gillen. „Aan den overkantbegon zij. „Ik weet het, ik weet het" „Wat weet je?", vroeg Eve. Zij legde den borstel neer en draaide zich om op haar taboeret om hem aan<te kijken. „De oude heer. Sir Maurice Lawes.." „O erf wat weet. je van hem?" „Dat hi) 's avonds altijd laat blijft op zitten". antwoordde Ned. „ifl die kamer recht tegenover ons. Dan bestudeert hij zijn verzameling of wat het dan zUn mag. Van dit raam uit kun je recht in zijn kamer kijken". Het was erg warm in de slaapkamer, die naar badzout en sigaretten rook. Ned bekeek de kamer op zyn gemak, toen hy rustig in zyn stoel zat. een van zijn lan ge beenen over de leuning bengelend. ZUn gezicht werd scherp en spottend. Het was niet alleen maar een gewoon knap gezicht: het voorhoofd, de lUnen om den mond. de oogen maakten het tot een gezicht met verbeeldingskracht, zelfs een intelligent gezicht. (Wordt vervolgd) Ned. He©\ Kerk Beroepen te Oude- Tonge O C. Klerkx te Op- en Neder - Andel. Geref. kerken Drietal te Middelburg (vac. dr. N. J. Hommes) R. A. Fllnterman, geest. verz. der pol. delinquenten te Amersfoort. J. Maaskant te Brussel en F. C. Zwaai Jr. te Winterswijk. Tweetal te Delft (vac. K. v. Anken) H. Muider te Deventer en J. H. Mulder te Vlaardingen. Bedankt voor Vreeswijk H. Hempel te Schou/werzyi. General Orsborn in Nederland. JUIST VAN TOURNEE VAN 60.000 K.M. TERUG. Generaal Albert W. Orsborn, de 6e generaal van het Leger des Hells, is in Nederland. De internationale leider van deze organisatie blUkt over een buitengewone vitaliteit te beschikken. Men zou het hem niet aanzien, dat hij juist een tournee van 60.000 KM. in de Ver. Staten. Canada, West-Indië en Argentinië, Brazilië, Peru en Chili achter den rug heeft, waarvan de helft per vliegtuig werd afgelegd. In de groote Dierentuinzaal in Den Haag heeft hU op den len Paaschdag zyn Haagsche troepen ontmoéf, na vooraf nog even Berlijn bezocht te heb ben. Omtrent de moeilykheden met de Russische autoriteiten aldaar, deelde hij mede. dat deze op een misverstand be rusten. Slechts in 2 óf 3 plaatsen in de Russische zone hebben dé autoriteiten het Leger des Heils het dragen van uniform etc. verboden. Het wapen van het Leger des Heils. dat spreekt van „bloed en vuur" kan voor de Russen slechts beteekenen: revolutie en bloed vergieten. En wie bUv. boeken van het Leger opslaat, zal daarin o.a. aantref fen, dat de heilsoldaten „patronen" in leveren (hun wekelijksche financieele bUdrage storten om den „stryd" voort te zetten) en ook dat moest argwaan opwekken. Inmiddels hebben de overige geallieerden hun Russische collega's duidelijk gemaakt, welke waardeering zU hebben voor den arbeid van het Leger des Heils en hoe deze te beschouwen is. De in den geest van het Paaschfeest stijlvolle gekierde Dierentuinzaal bevat te des morgens een groote schare daar byeen voor een „heiligings-mee- t-ing" De leider van het Leger des Heils in Nederland commissioner Charles Durman en zijn staf assisteerden 'den generaal, wiens woorden vertaald wer den door majoor Palstra. Een groote schare autoriteiten, vrienden van het Leger des Heils was des middags bUeen Na ingeleid te zyn door comm. Durman leidde Jhr. mr. F. Beelaert-s van Blok land vice-president van den Raad van State, voorzitter van deze middag- byeenkomst. generaal Orsborn in. die op zijn beurt- daarna sLr Neville Bland, den Britschen ambassadeur en de ove rige hooge gasten begroette, waaronder wU o.a. opmerkten lt.-generaal jhr. W. Roell, mr S. J. R. de Monchy. oud- burgemeester van 's-Gravenhage. jhr. mr H. A. Feit-h, mr. E. E. Menten, mej. mr. M. Tjeenk Willink, mr. dr. A. M. Joekes (P. v. d. A), dén heer H. W. Tilanus <G.H.U.'), predikanten van ver schillende richtingen en vele anderen. In een welsprekend betoog schetste generaal Orsborn. wiens levensloop en verdiensten door den voorzitter uit voerig vooraf belicht waren, de perspec tieven, welke hét Leger des Heils voor zijn arbeid ziet. Hfi wenschte geen blik terug te werpen, daar hU zich niet ge roepen voelt een museum te beheeren, doch tot het aanvoeren van een stry- dend leger, dat da vrUheidsbanieren opheft, getuigend van de overwinning, die op de machten der duisternis, wel ke de wereld nog binden, behaald wordt. De dag ,werd besloten met een avond- bUeenkomst, die door een stampvolle zaal werd bygewoond en waarin gene raal Orsborn omringd door officie ren uit Ned.-Indlë. Engeland, de Ver. Staten en Trinidad nog eens een greep deed uit zyn ervaringen o.a. in Amerika, waarin hU een onderhoud had met president Truman, maar ook een maaltUd presideerde mét 250 mannen en vrouwen, ex-dronkaards. Zang, mu ziek en getuigenissen wisselden deze bijeenkomst af. Na de behandeling van een bijbelonderwerp' door den generaal, werd op de gebruikelUke Leger des Heils-wyze geslotent.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2