Geen gerechtelijke nasleep van den politieken strijd Strenge winter bracht kolenvoorziening in de war Na de onderteekening van Linggadjali Sjahrir: „Tot nu toe is geen enkele moeilijkheid opgelost" WEERBERICHT Sjahrir naar New Dellii Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 31 MAART 1947 No. 26046 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny. Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwet DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 De Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie hebben een ge meenschappelijk communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt: „Niemand zal worden vervolgd of aan gerechtelijke vervolging worden bloot gesteld voor het feit, dat hij zich bij een van beide partijen heeft gevoegd of zich onder de bescherming van een van beide partijen heeft gesteld. De Nederlandsch-Indische regeering en de regeering van de re publiek Indonesië zullen de uitvoering van deze verklaring met alle kracht bevorderen en met de meeste standvastigheid optreden tegen elke overtreding er van. Bovendien zullen beide partijen al het moge lijke doen om hen, die het slachtoffer zijn geworden als gevolg van het feit, dat zij deel hebben genomen aan den politieken strijd, los te laten, en hen op te sporen, die weggevoerd en gevangen gezet zijn door on verantwoordelijke elementen". Een gemeenschappelijk communiqué van de Nederlandsche en Indone sische voorlichtingsdiensten voegt hier aan toe, dat het nu noodzakelijk is iedere gedachte aan wraak of repressailles te laten varen, nu de ver werkelijking van Linggadjati een eind heeft gemaakt aan 'het conflict tusschen Nederland en de republiek Indonesië. Overeenkomst inzake Modjokerto bereikt. „De Commissie-Generaal en de republiek Indonesië zijn tot overeen stemming gekomen ten aanzien van de demilitarisatie van het gebied van Modjokerto, met als gevolg, dat het hoogste gezag in dat gebied bü de republikeinsche autoriteiten zal berusten", aldus een gemeenschap pelijk communicué van de Commis sie-Generaal en de Indonesische de legatie. „De Nederlandsch-Indische regeering en de regeering der repu bliek hebben in gemeen overleg stap pen gedaan om dit te bereiken en om de veiligheid van persoon en goederen in dit gebied te verzeke ren". EEN PROTEST VAN SJAHRIR De Indonesische minister-president dr. Soetan Sjahrir zeide in een exclusief interview met den United Presscorre- spondent. dat hij een zeer krachtig pro test had ingediend bij de Commissie- Generaal tegen het feit, dat de Neder landers, na de onderteekening van de overeenkomst van Linggadjati, opnieuw twee steden in het gebied van Soerabaja, op ongeveer 25 kilometer afstand van Modjokerto, hadden bezet, en tegen de bezetting van twee eilanden bij Madoera door de Nederlandsche vloot. Volgens Sjahrir hebben de Nederlanders beloofd in deze kwestie stappen te nemen. De Indonesische premier sprak zijn teleurstelling uit over den voortgang die gemaakt is sinds de onderteekening van de overeenkomst. Sjahrir gaf commen taar op het optreden van de Nederland sche militairen en de vloot sinds de onderteekening- Hij verklaarde: „Opliet zelfde oogenblik. dat de Nederlanders het ons onmogelijk blijven maken goe deren voor ons zelf te verkrijgen, vra gen zij om onze medewerking bij de opheffing van de boycot door de Austra lische havenarbeiders. Na de onderteekening is er geen en kele directe verandering geweest in de houding der Nederlanders. Ik heb gemeend, dat de toestand na de onderteekening van de overeenkomst van Linggadjati dusdanig zou ver beteren, dat de meeste van onze moeilijkheden thans opgelost zouden zijn, maar tot nu toe is geen enkele moeilijkheid opgelost". „Een goed voorbeeld zijn de Ameri- kaansche schepen", zoo voegde Sjahrir hieraan toe. „Na de onderteekening zijn wij onmiddellijk begonnen besprekingen te voeren inzake de „Martin Behrman" en de .Flying Cloud" (de „Flying Cloud" van de Isbrandtsen Line is in de haven van Batavia aangekomen met een la ding voor Indonesië, waaronder vele Te Moskou. Op de bijeenkomst te Moskou van de ministers van buitenlandsche zaken van Zaterdag, welke een uur duurde, en onder leiding stond van Molotof, werd overeengekomen, dat de ministers ver dere besprekingen zouden voeren over: 1. De behandeling van Duitschland als een economische eenheid en de herzie ning van het industriepeil en de her vatting der schadevergoedingen. 2. De- militarisatie; 3. Den vorm en de be voegdheid van een voorloopige regee- ring. Voorts werd besloten een speciale com missie te benoemen ter bestudeering van alle andere onderwerpen van het rap port der coördinatie-commissie. De Britsche delegatie diende een voor stel in omtrent de repatriëering van Duitsche krijgsgevangenen, volgens het welk de bezettende mogendheden per 1 Juni hun plannen voor de repatriëering aan den bestuursraad kenbaar zullen maken, een en ander in verband met heropneming van de gerepatrieerden in het economisch leven. 1 APRIL. Zon op: 6.18 uur; onder: 19.12 uur. Maan op: 11.40 uur onder: 4.35 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 0 08 en 12.56 uur. WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met later nog eeni- ge kans op wat regen. Zwakke tot ma tige wind tusschen Zuid Oost en Zuid West. Weinig verandering van tempe ratuur. tomien kleeding) doch tot nu toe heb ben wij niets bereikt". „Naar wat ik vanmorgen vernomen heb", zoo vervolgde Sjahrir, „meent men blijkbaar, dat er geen reden voor een verandering is. Er bestaat groote kans, dat de artikelen, die de wereld moet missen ten gevolge van de Nederland sche blokkade van onze havens, op ver scheping moet blijven wachten. Men heeft mU gezegd, dat de Nederlanders de gemengde commissie, samengesteld ter bestudeering van economische kwes ties. er van in kennis hebben gesteld, dat zelfs wanneer de Amerikaansche schepen te Cheribon goederen laden die niet op de verboden lijst staan, dit als een onvriendelijk gebaar van onze zijde beschouwd zal worden". Sjahrir ging voort: „De Neder landers schijnen niet te willen sa menwerken, zjj vertellen ons alleen maar wat wjj te doen hebben en wat zij van de Linggadjati-overeen- komst verlangen, maar zij hebben deze overeenkomst al van nul en geener waarde gemaakt, omdat zij weigeren haar te doen functionnee- ren, zooals blijkt uit de militaire en maritieme actie tegen ons. Wij doen ons best om op de vriendschappe- lijkst mogelijke wijze samen te wer ken, maar de Nederlanders maken het ons uiterst moeilijk. Wij zullen nog drie of vier dagen voortgaan om te zien of hun houding zich wij zigt", zoo verklaarde Sjahrir met nadruk. Luitenant-gouverneur-generaal, dr. H. J. van Mook, had eerder voorspeld, dat niet alles van een leien dakje zou gaan, zelfs niet na de onderteekening van de overeenkomst van Linggadjati. Hij zei- de: „Linggadjati is grootendeels een be gin. Het geeft ons een uitgangspunt bij de vraag hoe er samengewerkt moet worden. Het zal een geleidelijke voor uitgang moeten beteekenen, waarbij economische plannen worden opgesteld en hulp verleend aan de Indonesiërs, zoodat zij zich eventueel zelf kunnen besturen. Maar dat alles kan niet in eens gebeuren, het vraagt tijd, geduld en begrip". EEN VERKLARING VAN Dr. VAN MOOK. In antwoord op een vraag van den UP. correspondent, zeide dr. Van Mook, dat zijn decreet van 19 Januari, waarbij een in- en uitvoerverbod werd uitge vaardigd met uitzondering van een aan tal artikelen, van kracht zal blijven en doorgevoerd zal worden, tot de ge mengde commissie voor economische zaken, ingesteld bij de overeenkomst van Linggadjati, deze aangelegenheid kan overnemen. „En dat kunt u aan den heer Ryan mededeelen", voegde dr. Van Mook hieraan toe. Dr. Van Mook zeide, dat de economi sche aangelegenheden waarschijnlijk de meest urgente zaken zijn. waarover on derhandeld moet worden. „Dat beteekent dat maanden van hard werken voor ons liggen". WELKE VLAG ZAL OVER HET NIEUWE LAND WAPPEREN. Volgens dr. Van Mook staat het nog niet vast welke vlag eventueel over dit nieuwe land zal wapperen, echter is het waarschijnlijk dat het rood-wit-blauw van de Nederland sche en het rood-wit van de Indo nesische gebouwen zal waaien. Dr. Van Mook zeide nog, dat het on mogelijk te voorspellen was, wanneer het land tot normale omstandigheden zal zijn teruggekeerd. Hij hoopte echter, dat dit gebeurd is vóór 1 Januari 1949, wanneer Java. Sumatra en Madoera aan de Indonesiërs worden overgedragen. De gouverneur-generaal legde er echter den nadruk op, dat een dergelijke defi nitieve datum niet door Linggadjati wordt gesteld. Het geeft aan, dat dit „zoo mogelijk" het doel zal zijn. Dr. Van Mook wees er op, dat het langer zou kunnen duren. GEÏNTERNEERDEN TE BATAVIA GEARRIVEERD. Het departement van Sociale zaken te Batavia heeft medegedeeld, dat op het Senen-station te Batavia een trein is aangekomen met 493 geïnterneerden uit verschillende kampen uit de omge ving van Djogja. Woensdag a.s. wordt wederom een transport verwacht met geëvacueerden uit de omgeving van Ma-"" lang. bevattende, volgens de Indonesi sche opgave, 500 of 600 personen. In de maanden voor 1947 is met moeite het cijfer van 1000 per maand bereikt, ter wijl deze maand 2000 personen ver wacht worden met voor de onderteeke ning van Linggadjati geplande trans porten. De Nederlandsche waterbouwkundig ingenieur J. J, Kalis (rechts), die op ver zoek van brigadier E. E. Read, hoofdingenieur van waterstaat dn de Oostelijke Engelsche districten, in Engeland assistentie verleent bij de herstelwerkzaam heden van de dijken van de Ouse, en de drooglegging van de uitgestrekte gebieden, die deze ten gevolge van de dooi ontstane dijkbreuken hebben veroorzaakt. Spoedig ook een bezoek aan Australië. Sjahrir is gisternacht in een speciaal „diplomatiek vliegtuig" van de voor- Indische regeering naar voor-Indië ver trokken. Sjahrir zal, naar hij meedeelde, de slotzitting bijwonen van de pan- Aziatische conferentie. Tevens zal hij Pandit Nehroe, den vice-president, van de voorloopige Voor-Indische regeering ontmoeten. Sjahrir, die door den mi nister zonder portefeuille Soedarsono en andere Indonesische regeeringspersonen zal worden vergezeld, is voornemens binnen een week naar Batavia terug te keeren. Gedurende de afwezigheid van Sjahrir zullen ,de bijeenkomsten van de commis sie-generaal met de republikeinsche delegatie normaal voortgang vinden. Voor zijn vertrek uit Batavia heeft Sjahrir nog aangekondigd, dat hij een specialen Indonesischen zaakgelastigde in Australië zou benoemen, zoodra Ca- berra daarvoor toestemming verleent. Sjahrir wilde Australië zoo spoedig mogelijk bezoeken cm de economische samenwerking tusschen de beide landen te bespreken. Wanneer zijn taak in Voor-Indië ver vuld is, zal, aldus Sjahrir, Hadji Agoes Salim. de onderminister van buiten landsche zaken, en leider van de Indo nesische delegatie te Nieuw-Delhi, naar Cairo vertrekken. Binnenkort wordt de benoeming van een Indonesisohen ge zant te Cairo verwacht, SJAHRIR ZAL NA 12 JAAR ZIJN ECHTGENOOTE ONTMOETEN. Bij zijn aankomst in New Delhi zal Sjahrir, na een scheiding van twaalf jaar, zijn echtgenoote, die gedurende den oorlog in ons land heeft gewoond, ontmoeten. Eenigen tijd geleden hebben de Indo nesische autoriteiten getracht de over komst van mevrouw Sjahrir met de geallieerde bezettingsinstanties te rege len. Dit werd echter o.m. onmogelijk gemaakt door de onzekere politieke be trekkingen tusschen Nederland, en de republikeinen. Een jaar geleden begaf mevrouw Sjahrir zich naar België en vervolgens naar Engeland, waar het India Office, vooruitloopend op Sjahrirs aanwezigheid op de Aziatische confe rentie in Voor-Indië, er voor zorgde, dat zij per vliegtuig naar Voor-Indië kon reizen, aldus berichten uit Nieuw- Delhi. De installatieplechtigheid van Mount'oatten als vice-koning van Britsch-Indië Hynd over de Duitsche demonstraties. John Hynd, de Britsche minister, die verantwoordelijk is voor de Britsche zone in Duitschland en Oostenrijk, heeft te Edingburgh verklaard, dat de pers berichten over de ongeregeldheden in Duitschland grootelijks overdreven wa ren, Hij ontkende, dat de voedseldistri butie was spaak geloopen. Hfj zeide, dat, wanneer de Duitschers meer en niet minder vrijheid verlangden, zij zich in staat moesten toonen verantwoordelijk heid te dragen. „Het wordt in Groot-Brittannië niet algemeen ingezien, aldus Hynd, dat de toestand in Duitschland een bedreiging vormt voor Europa en de geheele we reld, wanneer er geen toezicht op uit geoefend wordt. Deze taak hebben wij met een staf van weinig meer dan twin tigduizend menschen op ons genomen". Hij zeide voorts, dat het noodzakelijk was geleidelijk aan den Duitschen auto riteiten verantwoordelijkheid voor het bestuur van Duitsche aangelegenheden in handen te leggen, om den Duitschers gelegenheid te geven de kunst van re- geeren op democratische basis te lee- ren. Hij verklaarde voorts, dat, dank zij de fusie der Britsche en Amerikaansche zones, de 7 voedselsituatie thans beter was dan ooit sedert den aanvang van de bezetting. De Duitsche bestuurders hadden niet dezelfde energie en initia tief aan den dag gelegd als de Britsche, wier taak zij hadden overgenomen. Men zou de Duitschers helpen maatregelen te nemen tot een betere verdeeling van de voorraden. „De Duitschers moeten leeren inzien, aldus Hynd, dat zij door het overdrijven van de bestaande moei lijkheden niet alleen hun eigen voedsel- moeilijkheden vergrooten doch ook de genen. die reeds zooveel gedaan hebben ter verlichting van hun nooden, van zich dreigen te vervreemden en tegen zich in het harnas te jagen. NOKRASJI PASJA NAAR DE V. S. Nokrasji Pasja, minister-president van Egypte, zal zich persoonlijk naar de V. S. begeven om de kwestie van Egypte aan den Veiligheidsraad voor te leg gen, NIEUWE MINISTER-PRESIDENT VAN CHINA. Van gezaghebbende zijde verluidde, dat generaal Tsjang-Tsjoen, de gouver neur van de provincie Sje-Tsjoean, lei der van de liberale „groep voor politieke wetenschappen" van de Kwomintang, de volgende minister-.president van. China zal zijn. De benoeming zou deze week medegedeeld worden. Aflevering in de eerste helft van Mei niet uitgesloten. Voor dit winterseizoen is de vorstpe riode ten einde. Velen echter moesten het, juist in de langdurige koude- en vorstperioden, tijdelijk zonder kolen stellen, terwijl zij nog beschikten over geldige bonnen. Had dit door een snel lere bevoorrading niet voorkomen kun nen worden? Een redacteur van het A.NJP. heeft zich met deze vraag ge wend tot het (ministerie van Economi sche zaken. Het antwoord komt in het kort hierop neer: Dat deze vraag hij het publiek leeft, is begrijpelijk- Immens, de berichten over extra werk-Zondagen, record-produc ties. verwekten bij menigeen een opti mistische stemming. Zeer dikwijls re sulteerde deze stemming dan ook in een bezoek bij den kolenhandelaar met de vraag: „Wanneer worden nu eens ein delijk de kolen op den laats ten bon bezorgd?" Men zag daarbij over het hoofd, dat ten hoogste 1/3 gedeelte van de totale productie der Limburgsche mijnen uit soorten bestaat, die voor huisbrand ge schikt zijn. Daarenboven waren de extra werk-Zondagen en de record-prestaties hard noodig, om den uitgevallen import van huisbrandkolen en bruinkoolbriket ten uit Duitschland te vervangen. Dikwijls ook werd uit het oog verlo ren, dat er een steenkooltekort is, on danks het feit, dat de productie der Limburgsche mijnen zich langzaam herstelt en de invoer niet onbelangrijk is. Vóór den oorlog produceerde en ver bruikte Nederland rond 14 millioen ton per jaar. Onder meer door een bevol kingsaanwas sedert 1938 van ca. 10 .pet. is evenwel de behoefte thans hooger te stellen. Tegenover deze vergroote be hoefte was in 1946 een kwantum be schikbaar van 8.3 millioen ton uit eigen productie en 2-Va millioen ton uit invoer, tezamen dus 10.8 millioen ton. Hieruit blijkt dat het tekort nog aanzienlijk is. Afgaande op de totale hoeveelheden, die voor industrie en huisbrand be schikbaar stonden, kon voor de gezin nen ten hoogste een rantsoen van 12 eenheden uitgetrokken worden. Gemid deld kan per maand in totaal niet meer dan 1 eenheid worden afgeleverd. Bij een normaal verloop van den winter had dit tempo van aflevering het verbruik kunnen bijhouden. Het tegenoverge stelde gebeurde. De hevige vorst ver snelde het verbruik, terwijl juist de aan voer van huisbrand, althans van Duitschland uit, stagneerde. Het ls dui delijk, dat voor dezen samenloop van omstandigheden geen oplossing was te vinden. Het was vooral de brandstoffenhan- del, die de daaruit voortvloeiende moeilijkheden moest opvangen. Naast den mijnwerker en den spoorwegarbei der verdient dan ook zeker de brand- stoffenhandelaar onzen dank voor de wijze, waarop hij in de afgeloopen maanden heeft getracht met halve mudden veel gezinnen te helpen. Dik wijls ging dit ten koste van een effi ciënte werkwijze in zijtn bedrijf. Voor de laatste 2 eenheden op bon 65 geldt, dat deze over het al gemeen afgeleverd kunnen worden in de maanden Maart en April. In verband met toevallige omstandig heden moet er evenwel rekening mee worden gehouden, dat afleve ring in de eerste helft van Mei niet geheel is uitgesloten. BESPREKINGEN INZAKE HERZIENING ANGLO-RUSSISCH VERDRAG BEGONNEN. De besprekingen tusschen Brit-sche en Russische deskundigen over een herzie ning van het Britsch-Russische verdrag zijn te Moskou begonnen. Men gelooft, dat de kwestie deze week tusschen Bevin en Stalin is 'besproken. BINNENLAND. Op 25 Maart heeft de opening .pJoats gehad van. de nieuwe K.L M -lijn Curacao ArubaBa.rranquilleSan Jose v.v., die voorloopig 1 x per week gevlogen zal wor den. In een onbewaakt oogenblik be machtigde het 4-Jarig zoontje van prof. dr. H. N. Ridderbos te Kampen een buisje met pillen, tegen huiduitslag, waaraan zijn zusje leed. Het kind at de pillen op en overleed', kort daarop, aan de gevolgen. Tijdens een kleine plechtigheid ls Zaterdagmiddag het centrum van de Na tionale Luchtvaartschool op het vlieg veld Ypenburg bij Rijswijk heropend. De Amerikaansohe politicus en oud- ïrluister van Handel. Wallace, heeft be kend gemaakt, dat hij na zijn voorgeno men bezoek aan Engeland zich ook naar Parijs. Oslo" en Kopenhagen zal begeven. Italië, Nederland en Tsjecho-Slowakije lcomen later aan de beurt. Het bezoek van Netierliandsche mi nisters aan België, d> onlangs is uitge steld wegens da crisis in de Belgische re geering, ls thans vastgesteld op 15 en 16 April. De dienst AmsterdamLemmer over het IJsselmeer ls Zaterdag hervat. Te Bennekoni (gld.) is op 95-Jarigen leeftijd overleden de heer U. J. Klaren de grondlegger ran het speeltuinwerk In Nederland. In het waterschap van de Berkel is een begrooting gemaakt van de kosten van het herstel der schade, welke door de jongste overstrooming aan water- schapswerken is aangericht Voor de Ber kel. de Bolksbeek en de Slinge worden de kosten ln totaal geraamd op f. 151 500 aan arbeidsloon en f, 68.500 aan overige kosten. Gelet op de gebeurtenissen rond de onderteekening van Linggadjati richt het „Nationaal Reveil" zich met een oproep tot het Nederlandsche volk, waarin aan gedrongen wordt op Kamerontbinding. Het H.B. van den Noord-Brabant- schen Chr. Boerenbond heeft zich met een telegram tot den minister van Land bouw, Visscherlj en Voedselvoorziening gericht, waarin het uiteenzet met groote ongerustheid kennis te hebben geno- nomen van het loon- en prllsbeled der regeering. Met. name wordt geprotesteerd tegen de onlangs vastgestelde prijzen voor akkerbouwproducten oogst 1947 en den verlaagden eierprijs. De actrice Elly van Stekelenburg, die door den eereraad voor het tooneel was geschorst, is thans door den cen- tralen eereraad vrijgesproken Bij verordening van den minister van Buitenlandsche Zaken ziln alle Poolsohe paspoorten, afgegeven vóór 1-9-1939, alsmede alle paspoorten afge geven door de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigingen van de gewezen Poolsche regeering in Londen, ongeldig verklaard. De Nederlander Van Leer is op zijn wereldvlucht thans te Karatsjl aangeko men. Met Ingang van 1 April a.s is tot permanent vertegenwoordiger van Neder land bij de V.N. te New York benoemd jhr. J. W. M. Snouck Hurg-ronje. die tot voor kort de functie van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Ottawa heeft vervuld. BUITENLAND. Het te Warschau gehouden proces tegen den vroegeren commandant van het concentratiekamp Auschwitz. Rudolf Hoess, die er van "beschuldigd wordt 4,000,000 personen te hebben vermoord, ls geëindigd. Woensdag zal uitspraak wor den gedaan. Hoess verklaarde dat hij op hooger bevel heeft gehandeld, doch de volle verantwoorden,!khe d voor Ausch witz aanvaardt. Een Noor-sch voorst1 tot het Inza melen van een dag loon van iedereen ln de landen, vereenigd ln de Vereenigde Naties tot financiering van een interna tionaal noodfonds voor kinderen, is in beginsel door den economischen en socia len raad der V.N. goedgekeurd'. Aangewakkerd door een storm is het ZwJjtsensch dorpje Steln ln het Obertog- genburgdal door brand verwoest. Een dertigtal huizen en schuren zijn ln asch- geüsgd en 100 personen werden diakloos. Bij nieuwe onlusten te Bombay heb ben veertig pensonen den dood gevonden, terwijl er bonderdzievenencteribig gewond zijn. Bij verkiezingen ln het Fransche departement Drorne waren de cijfers: MRP 51,631 stemmen (.vorig Jaar 42,484), communisten 45,013 (vorig jaar 43,331), soclalcsten 26,939 (25.315). Het vorig Jaar hadden de rad'ioaien ruim 12000 stemmen op zich versenlging. Deze hebben echter thans niet aan de verkiezingen deelge nomen. In het verslag van dien naitionalen boerenbond in Engeland worden de sneeuwstormen van den winter en de averstroomhiigen „die grootste produotLe- tragedile, welke het land ooit gekend heeft" genoemd. Meer dan 100,000 acres wintertarwe, 30,000 stuks vee en 1.370.000 schapen en lammeren zijn verloren ge gaan. De afgejoopen winter kostte den boeren minstens 20 mil'lloen pd. st., aldus het verslag. Hat Amerlkaansohe Congres heeft besloten ds suokerrantsoeneerühg tot eind October te verlengen. Alfred Loritz, Belersch minister voor de zuivering en leider van de party voor economischen wederopbouw, ls tij dens een toespraak tot een vergadering van slachtoffers van het Nazi-regiem aan gevallen Zaalwachters voorkwamen, dat hij ernstige verwondingen opliep. Schepen, die bij de IJslandsche kust voeren, werden met asch bedekt, d'.e door de Hekla 9000 mrter hocg ds lucht in ge stoten wordt. WaaraemlBgsvlOegtulgen melden, dot lavastroomen ran de Ooste lijk-' en Noordoostelijke helling vloeien. Het land ls daar echter onbewoond, zoo dot niet voor menschenlevens behoeft te worden gevreesd. De laatste groote uit barsting van de Hekl'a had ln 1845 plaats en duurde met tuisschenpoozen 7 maan den lang. Oud-minister H. van Boeyen overleden. H. VAN BOEIJEN Gisteravond is te Soesterberg, na een ongesteldheid van enkele weken, over leden de heer H. van Boeyen, oud-mi nister van Binnenlandsche" Zaken. Hij maakte deel uit van het vierde en vijf de kabinet Colijn en het tweede kabi net De Geer. De heer Van Boeyen werd in het jaar 1889 te Putten geboren. Zijn ambtelijken loopbaan ving aan in 1911, toen hij als ambtenaar ter provinciale griffie van Gelderland werd benoemd. In 1915 kwam hij als adjunct-commies bij de P.T.T. en vijf jaar nadien had hy den rang van referendaris bereikt. In 1919 werd de heer Van Boeyen wethouder van de gemeente Voorburg. Nadat hij in 1923 tot- lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland was gekozen, werd hij in 1925 benoemd tot lid van Ged. Staten. In dit jaar legde hij zijn functie bij de P.T.T. neer. In 1937 werd hij benoemd tot minister van Binnen landsche Zaken. Toen de oorlog uit brak week de heer Van Boeyen uit naar Londen, waar hy eerst deel uitmaakte van het kabinet De Geer en later van het kabinet Gerbrandy. In begin 1945 werd hij als minister opgevolgd door dr Beel. De heer Van Boeyen, die ook vele ja ren deel uitmaakte van het bestuur van den Kamerkring Leiden der C.H. Unie, heeft zich bewogen op het gebied van kerk en school. Hij maakte deel uit van verschillende commissies en licha- „Empire May rover" hield zich niet aan de afspraak. GING NIET NAAR PRIOK MAAR NAAR CHERIBON. Omtrent de aanhouding van de „Em pire Mayrover" meldt Aneta, dat het schip op 25 Maart j.l. inderdaad voor de haven van Cheribon is aangehouden en naar Priok verwezen. Voor het ver trek uit de haven van Singapore had de gezagvoerder op het consulaat-gene raal aangifte van de lading gedaan, doch er was niet gesproken van relief- goederen. Hjj verzocht om een zgn. be geleidende verklaring, waaruit kon blij ken, dat hij mededeeling had gedaan. Deze verklaring werd verstrekt met de uitdrukkelijke bepaling, dat het schip Priok als aanloophaven moest aandoen, conform de vaar- voorschriften der Nederlandsche Marine. De „Mayrover" deed zulks niet en zette rechtstreeks koers naar Cheribon. Ook andereaanloophavens werden niet aangedaan, zoodat het schip naar Priok gezonden werd. Inmiddels is de „Empire Mayrover" na onderzoek te Priok in het bezit gesteld van de noo- dige papieren, waarna het schip zijn reis naar Cheribon heeft vervolgd. men en was bekend om zijn referaten, inzonderheid over financieel-economi- sche onderwerpen, de gemeentepolitiek rakende. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer Van Boeyen is verder voor zitter geweest van de commissie voor de uitbreidingsplannen in Zuid-Hol land, voorzitter van de Streekplan- commissie IJsselmonde en van de Streekplan-commissie Westland. In 1932 volgde hij dr. De Visser op als voorzitter van den Radioraad, de Ra- dio-omroepcontrólecommissie. de alge- meene programmacommissie en de In- dië-programmacommissie. Voorts was hij penningmeester vaa de Vereeniging van Ned. Herv. stichtin gen voor Geesteszieken en Redacteur van „Gemeentebeleid".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1