Debatten over Noodregeling Ouderdoms voorziening Grootste veesmokkelzaak van ons land ontrafeld Minister Drees ontving aangrijpende brieven WEERBERICHT De Duitsche activa in Oostenrijk Struikelblok te Moskou Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 28 MAART 1947 No. 26044 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 (Van onzen parlementairen redacteur) Gisteren voerden nog 10 sprekers over het wetsontwerp Noodregeling Ouder domsvoorziening het woord, Zij betoog den bijna allen hetzelfde. Maar er was een man noodig, als de minister van Sociale Zaken Drees, die niet alleen een levende encyclopedie op sociaal gebied ls maar ook een warm hart heeft voor alle sociale behoeften en nooden. om de zaken volkomen duidelijk te stellen. Hij legde uit. waarom het ad vies van de Stichting van den Arbeid niet was gevolgd. Hij schetste de moei lijkheden, „het puzzelen", om in een aangelegenheid, waarin de opvattingen nog moeten groeien, een redelijke oplos sing te vinden. Die bovendien moet aan sluiten op de later te concipieeren defi nitieve regeling. Hij wees op de financi- eele beperkingen. Zóó groot, dat hij namens den naast hem zittenden minister Lieftinck ver klaarde, dat deze het ontwerp alleen aanvaard had onder beding, dat de Kamer straks bij de behandeling van de Belastingherziening geen verlagin gen zou voorstellen zonder tevens an dere bronnen van inkomsten daarvoor aan te wijzen. Deze waarschuwing lokte wel protesten uit bij wijze van in terruptie van den heer Schouten, doch zjj was niet mis te verstaan- Als men een vast recht had willen ge ven. dan ware men per sé tot een laag bedrag gekomen. Wilde men een eenigs- zins dragelijk bedrag uitkeeren, dan was differentiatie vereischt. Dit laatste heeft de minister gekozen: het is de beste ver deeling van het geld. Er komt nu een vrij behoorlijke som voor allen, die be hoefte aan ouderdomsverzorging heb ben; niet alleen voor de loonarbeiders. De betrokkenen behoeven alleen hun eigen inkomsten op te geven; precies als bij de inkomstenbelasting. Hinderlijke navragen of onderzoekingen zullen niet plaats hebben. De bedrijfspensioenfond sen zullen groote waarde hebben voor de toekomst; wie daarmede, in verband met de voorgestelde regeling, ophoudt, zal daarvan later groote schade onder vinden. De minimum-uitkeering komt iets bo ven de 9 gld. te liggen. Totaal worden de kosten geraamd op 150 millioen per jaar; tegenover thans voor maat schappelijk hulpbetoon 20 millioen. Spr. noemde verschillende voorstellen, waarmede zijn departement binnenkort zal komen Het ontw. zal wat meer licht en geluk brengen in het leven van velen. Spr. is hiervan nog meer overtuigd ge worden door talrijke vaak aangrijpende brieven, die hem ter aanleiding van het aanhangige wetsontwerp bereikten. De avondvergadering werd voor het grootste gedeelte gevuld met de behan deling van de ongetelde amendementen, die op zeker de helft der vele artikelen van het ontwerp waren ingediend. De heer Wagenaar (Comm.) verklaar de dat zijn fractie voor elk amendement zoii stemmen, dat, op welke wijze dan ook, den ouden van dagen ten goede zou komen; ongeacht de kosten. Deze mochten geen beletsel vormen. Dan moest men maar onze troepen uit Indië terugtrekken. Vandaag zal over de gehandhaafde amendementen, de betreffende artikelen en het ontwerp in zijn geheel werden gestemd. Het was reeds half elf, toen de Kamer nog een aanvang maakte met de behan deling van het wetsontwerp Belasting- VERZOENINGSVOORSTEL VAN DJ INN AH. Djinnah, voorzitter van de Moslem liga in Voor-Indië, heeft in een te Bom bay gehouden redevoering aangespoord tot het sluiten van een wapenstilstand tusschen Hindoes en Mohammedanen en van een overeenkomst op basis van het vestigen van een Mohammedaan- schen staat (Pakistan). Volgens Djinnah is er geen alterna tief. „Het is beter te verdeelen en voor spoed te hebben dan vereenigd en sla ven te zijn en alles af te breken". Djinnah acht een vereenigd Voor- Indië een onmogelijkheid, omdat dit het overheerscht worden van een volk door het andere zou beteekenen. De Hindoes zouden namelijk tot de Mohammeda nen als drie tegen een staan. VOORSTEL VAN VAN KLEFFENS AANGENOMEN. De economische en sociale raad der VN heeft een voorstel van den Neder- landschen afgevaardigde. Van Kleffens, aanvaard, volgens welk de economische commissie voor Europa ook de economi sche problemen zal behandelen van landen, die geen lid zijn van de VN, maar wier problemen leden der VN aan gaan. Van Kleffens wees hierbij op West'-Duitschland. welks problemen van invloed ziin op Nederland, België en En geland. Hij wees voorts op „het bijzon der belang van de Duitsche economie als geheel". Weinig wind. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk weinig wind, later iets toenemend, voornamelijk uit Oostelijke richtingen. Zwaar bewolkt met opkla ringen Plaatselijk regen of regenbuien. Weinig verandering van temperatur. 29 Maart. Zon op: 6.24 uur; onder: 19.07 uur. Maan op: 20.02 uur: onder: 2.47 uur Hoogwater te Katwi1k-aan-Zee te 8 35 en 21.06 uur. herziening 1947 en tevens over het ont werp wijziging Besluit op de Onderne mingsbelasting 1942. LIEFTINCK's BELASTING- POLITIEK. Minister Lieftinck. die trouw de In- dië-debatten had bijgewoond en ook voortdurend aanwezig was geweest bij de behandeling van de Noodregeling Ou derdomsvoorziening. zat nu alleen ach ter de regeeringstafel en leefde actief met de debatten mede. Verschillende malen hief hij in komische wanhoop beide handen, als hem verweten werd- dat hij door zijn belastingpolitiek an dere dan uitsluitend fiscale doeleinden nastreeft Ik neem aan, dat de minister nog zooveel overblijfselen van zijn oude Chïlst.-Historische persoonlijkheid be zit. dat hij niet zoo ver gaat als zijn partijgenoot Hofstra in diens streven naar socialisatie, aldus de heer v.d. Heu vel (A.R.). Eenige ongerustheid op dit punt is overigens niet onverklaarbaar, gezien de weigering van den minister om ook maar iets te vertellen over zijn verdere plannen op belastinggebied- Hij vraagt eenige geruststellende verklaring daaromtrent. Heden voortzetting. De voedselcrisis in het Ruhrgebied. Een hooge Britsche functionaris heeft bekend gemaakt, dat de Britsche auto riteiten bewijzen hebben- dat de demon straties en stakingen, welke in verband met de tot nu toe ergste voedselcrisis in het geheele Ruhrgebied worden gehou den. georganiseerd zijn en een politiek karakter hebben. Gisteren zijn in verschillende wijken van Duesseldorf affiches aangebracht, waarin de bevolking wordt opgeroepen tot het deelnemen aan een massade monstratie, welke heden zal worden ge houden. Tevens is voor heden een proteststa king afgekondigd met het doel, aldus de secretaris van de metaalwerkersunie, Dunder, onder de aandacht te brengen dat „de arbeiders aan het eind van hun krachten zijn". In Essen zal een staking van 3 uur worden gehouden, terwijl in Keulen door arbeiders van verschillende groote fabrieken voor het stadhuis werd gedemonstreerd. De burgemeester van Keulen verklaarde tegenover de demonstranten, dat het Duitsche bestuur weinig invloed kan doen gelden op den aanvoer van voed sel en niet voor den tegenwoordigen toe stand verantwoordelijk kan worden ge steld. Reeds zijn maatregelen genomen om de voedselpositie te verbeteren en dage lijks komen voorrangstreinen met 6000 ton graan in het Ruhrgebied aan. De atoom-energie. Naar uit hooge Britsche regeerings- kringen wordt vernomen, zien Engel- sche geleerden geen mogelijkheden voor de nabije toekomst om atoom-energie voor industrieele doeleinden te gebrui ken. Herhaalde pogingen van het Britsche kabinet, zich te vergewissen of er eeni ge kans bestond om de atoomkracht te gebruiken voor het weer op peil brengen der industrie, hebben slechts negatieve resultaten opgeleverd. Niettegenstaande de diepgaande on derzoekingen in de nationale laboratoria verklaren alle binnen gekomen rappor ten dat het tot op heden nog niet mo gelijk is een methode toe te passen, welke de enorme atoomkrachten her leidt en onder controle stelt. De onderzoekers zeggen, dat het pro- duceeren van een atoombom betrekkelijk eenvoudig werk is, doch dat het kana- liseeren van de explosie-krachten een probleem is, dat tot nu toe nog niet is opgelost. Met het oog op deze rapporten, zul len de regeeringsplannen inzake de industrie geen rekening houden met een eventueel gebruik van atoomkracht in de naaste toekomst. (UP.) BRITSCHE JAARBEURS Op de a.s. Britsche Jaarbeurs, die van 516 Mei e.k, in de Earl's Court en Olympia-gebouwen te Londen, en Castle Bromwich, nabij Birmingham, zal gehouden worden, zullen de bezoe kers niet slechts in de gelegenheid wor den gesteld een goed overzicht van de ontwikkeling der Britsche industrie in de afgeloopen acht jaren te krijgen, maar zij zullen ook reeds orders kun nen plaatsen voor een zeker aantal eindproducten met een redelijken leve ringstermijn. In 1939 had de B.I.F., die van 1915 af geregeld ieder jaar was gehouden, meer dan 2000 exposanten en 340.000 bezoekers, waaronder 7000 uit 77 lan den overzee. Dit jaar zal een record aantal fabrikanten 1 287 in Olympia, 866 in Earl's Cpurt, en 978 machine- en ijzerwaren f abri kanten in Birmingham hun producten tentoonstellen. Zeer binnenkort komt een catalogus uit met een inhoudsopgave in 7 vreem de talen, waaronder Nederlandsch, zoo dat de buitenlandsche bezoekers reeds voor den aanvang der tentoonstelling een overzicht zullen krijgen van het geen zal worden getoond. Om het den buitenlanders in ieder opzicht gemakkelijk te maken worden speciale maatregelen getroffen voor hun vervoer en verblijf. Ook tolken zijn ter beschikking. DE MIJNRAMP IN ILLINOIS. In de kolenmijn te Central in Il linois (V.S.) waar Dinsdag een zware explosie heeft plaats gevonden, zijn nog 83 mijnwerkers van de buitenwereld afgesloten. Het aantal geredden be draagt tot dusver 30, terwijl 28 lijken zijn geborgen. Er is weinig hoop. dat men de nog ingesloten arbeiders levend zal aantreffen. Gisteren werden in het park van het prachtige kasteeltje „Bouvigny" bij Bre da. waar het opleidingskamp van het VHK is gevestigd, drie vrouwelijke of ficieren beëedigd. Majoor Smit, de com manadante. neemt den eed af. (Foto ANP-de Gr.) Duitsche schadevergoe dingen aan Amerika. Marshali's verklaring In een rapport aan den raad van ministers van Bui tenlandsche Zaken omtrent de herstel betalingen, welke tot dusver door Ame rika van Duitschland werden ontvan gen. vermeldt: Industrieele kapitaalsuitrusting: a. door tusschenkomst van het inter- geallieerde herstel-bureau 66.666 dollar; b. rechtstreeks: minder dan 10.000.000 dollar, schepen: 5.000.000. dollar; Duit sche buitenlandsche activa: 150.000.000 250.000.000 dollar. Uit de loopende productie: niets; goud: niets; totaal: minder dan 275.000.000 dollar. ONDERZOEK NAAR ARRESTATIES VAN STUDENTEN TE BERLIJN. De Berlijnsche gemeenteraad heeft een resolutie aangenomen. Inhoudende, dat aan de autoriteiten van den geal lieerden bestuursraad verzocht zal wor den een onderzoek in te stellen naar de beweerde arrestaties van studenten en functionarissen in de jeugdbeweging in den Sovjetrussischen sector van Berlijn. De resolutie, ingediend door de Chris ten-democraten. werd ondersteund door de sociaal-democraten en liberalen en tijdens een stormachtig debat bestreden door de socialistische eenheidspartij. Volgens de Berlijnsche dagbladen be- hooren bijna alle gearresteerden tot den bond van Christen-democraten. Tijdens een officieus onderzoek van geallieerde zijde hebben de Sovjetrussi- sche autoriteiten verklaard, dat de ar restaties het gevolg zijn van een in de Oostelijke zone gehouden actie na het ontdekken van een uitgebreide Nazi-or ganisatie door de Engelschen en Ameri kanen. Nog een vliegtuig vermist. INTENSIEVE NASPORINGEN WORDEN VOORTGEZET. Reuter meldt, dat behalve de Neder- landsche Dakota, waarvan wordt aan genomen, dat zij is neergestort, in Noord- Australië nog een vliegtuig wordt ver mist. Het betreft hier een mosquito, die van de fabriek in Engeland naar Nieuw- Zeeland gevlogen werd- Nederlandsche vliegtuigen hebben na sporingen gedaan over een groot gebied, doch de activiteit werd gisteren door het slechte weer belemmerd, Aneta ver neemt, dat twee Nederlandsche vlieg tuigen speciaal van Soerabaja zijn opge stegen om tezamen met vier R.A.A.F. toestellen intensieve nasporingen naar de vermiste Nederlandsche dakota te doen. Reeds honderd arrestaties verricht. De Hilvarenbeeksche veesmokkélaf- faire, die ruim een maand geleden aan het licht kwam, heeft geleid tot de ont dekking van een smokkelbende, waarop een stroom van arrestaties is gevolgd- Zoo werd in Diessen een complot ont- denkt. ten gevolge waarvan verschil lende personen konden worden gearre steerd. Voorts liepen sporen naar Goirle en Chaam. welke laatste plaats vooral bekend staat als een oord van veesmok kelaars. Een der hoofdfiguren uit het complot, benevens een tiental anderen werden daar gearresteerd. Onafhanke lijk van dit complot werden nog vier personen aangehouden, die in opdracht werkten van Belgen. Talrijke arresta ties werden ook verricht in Gilze-Rijen, Alphen, Riel en Tilburg. In totaal werden er 100 arrestaties verricht, terwijl er vermoedelijk zoo wel in het Zuiden als in andere dee- len van het land nog minstons 100 zullen volgen. Er leiden sporen naar Friesland, van waar het meeste vee afkomstig moet zijn. In Rosbergen werd een afzonderlijk wer kende groep van 7\personen aangehou den. Een goede vangst werd gedaan in Baarle-Hertog en Baarle-Nassau, waar twee hoofddaders, bij de veesmokkelaf- faire, betrokken T. W. van C. en Van der P. gepakt konden worden, alsmede een aantal medeplichtigen. Eenige veesmok kelaars konden evenwel naar België ont komen. De aangekondigde strenge berech ting heeft tot gevolg gehad dat voor het over de grens brengen van vee d« premies van f. 10 tot f- 60 zUn opgeloo- pen, voor het overvaren over de groote rivieren zelfs tot f. 100.Nog is het onderzoek in vollen gang in de groot ste veesmokkelaffaire, die ons land ooit gekend heeft. Met de berechting van de bü dezen smokkelhandel betrokke nen zal indien mogelijk, medio April een aanvang worden gemaakt. EEN BURGEMEESTERS ARRESTATIE! Nader vernemen wij, dat o.a. te Baar- le Hertog ook de graanhandelaren L., twee broers gearresteerd zijn. Een hun ner is de burgemeester van dit grens dorp. Beiden zijn naar Raamsdonk over gebracht. Het gaat hier om het smok kelen van liefst 100 ton graan. Echtpaar door electrische stroom gedood. GEVOLG VAN GEBREKKIGE LEIDING. Toen de echtgenoote van den tuin der H. Raadsveld te Honselersdijk een kleedingstuk van een buis in den tuin wilde nemen, werd zij door electrische stroom getroffen en op slag gedood. De echtgenoot, die te hulp snelde, en zich aan de buis vastgreep, werd even eens gedood. Een zes-jarig jongetje, dat zijn ouders op den grond zag liggen, waarschuwde een buurvrouw, waarna een geneesheer werd ontboden, die den dood moest constateeren. Uit het onderzoek is gebleken, dat een gebrekkige electrische leiding was gemaakt van de keuken der woning naar een achter het huis gelegen stook hok. De draad lfep door de buis, doch doordat een kram in de deurpost con tact maakte tussohen draad en buis, kwam laatstgenoemde eveneens onder stroom te staan, met gemeld gevolg. Behalve het jongetje, laat het echtpaar nog een baby van zeven maanden ach ter. Boycot Ned. Scheepvaart in Amerika? TENZIJ RECHTSHERSTEL MARTIN BEHRMAN-BEMANNING. De New York Times bericht, dat de bij de American Federation of Labour aangesloten vakgroep van kapiteins, stuurlieden en loodsen besloten heeft de koopvaardij-afdeeling van de A.F. L. te verzoeken e^n boycot van alle Nederlandsche scheepvaart in de Ver Staten uit te vaardigen. Kapitein William C. Ash, secretaris en leider van de vakgroep, heeft me degedeeld, dat hij dit verzoek Maandag a.s. op de bijeenkomst van de koop vaardij-af deeling te Chicago zal indie nen tenzij het Amerikaansche Ministe rie van Buitenlandsche Zaken hem er van in kennis zou stellen, dat „aan de officieren en bemanning van de Martin Behrman volledig herstel in hun rech ten is beloofd". Dr. LOUDON NAAR ONS LAND. H-M.'s ambassadeur te Washington, dr. A. Loudon is naar ons land vertrok ken. Jhr. O. Reuchlin treedt op als tijdelijk zaakgelastigde. De vier ministers van Buitenlandsche Zaken zijn gisteren te Moskou 3% uur bijeen geweest. Het grootste deel der vergadering was gewijd aan een debat over de Duitsche activa in Oostenrijk. Bij deze kwestie, die volgens alle waar nemers te Moskou de hachelijkste is, die nog tot oplossing moet worden ge bracht, voordat men het over het Oos- tenrijkschevredesverdrag eens is, bleek weer het groote verschil van meening tusschen de Sovjet-Unie eenerzijds en Engeland en Amerika anderzijds. Bidault (Frankrijk) stelde na een lang debat voor, dat de plaatsvervangers op dracht zouden krijgen een definitie van Duitsche activa in Oostenrijk op te stellen, inhoudende, dat geenerlei aan spraak gemaakt kan worden op alle be zittingen, die met geweld of onder dwang aan Oostenrijkers ontnomen zijn of. meer algemeen, alle bezit, dat onwettig om redenen van ras, gods dienst of politiek aan onderdanen van een staatlid der V. N. of aan Oosten rijkers is ontnomen. Molotof stelde een amendement op dit voorstel voor, dat de betreffende zinsnede als volgt zou wijzigen: „Gee nerlei aanspraak kan gemaakt worden op bezittingen, welke door de Duit- schers als gevolg van een directe ge welddaad of door ariseering in beslag genomen zijn zonder dat aan onderda nen van een staatlid der V. N. of aan Oostenrijk vergoeding is gegeven. Volgens schatting van deskundigen zou de Sovjetrussische definitie van Duitsche activa inhouden, dat ongeveer vier vijfde van door de Duit-schers ge roofde bezittingen onder het hoofd Duitsche activa voor toeëigening door de Sovjetrussische autoriteiten in aan merking zou komen. De Duitschers heb ben namelijk op papier een soort ver goeding gegeven voor het in beslag ne men van eigendom in Oostenrijk, zoo als dat ook in andere bezette landen is gebeurd. Eerder tydens de vergadering had Molotof naar voren gebracht, dat de Sovjetrussische autoriteiten het recht hebben naar eigen believen met deze activa te handelen, daar Engeland en de V. S. afgezien hebben van hun aan spraken op Duitsche activa in de Sov jetzone van Oostenrijk. Bevin achtte het noodzakelijk in het verdrag ook een clausule op te nemen omtrent twijfelgevallen. De vergadering werd ten slotte verdaagd om den minis ters gelegenheid te geven het amende ment van Molotof op het Fransche voorstel te bestudeeren. Te voren waren de vier ministers het er over eens geworden, dat Joego-Sla- vië's verzoek te Moskou gehoord te mo gen worden, wanneer het rapport van de financieele commissie voor Triest werd besproken, niet moest worden in gewilligd. In plaats daarvan zullen co- pieën van dit rapport ter kennisgeving zoowel naar de regeering van Joego slavië als naar die van Italië worden gezonden. Ten slotte heeft Mblotof nog mede gedeeld, dat de Sovjet-Unie in Augus tus gereed zal zijn gekomen met de vol ledige vernietiging van de Duitsche oorlogsschepen volgens de opdracht van de driemogendheden-commissie voor de verdeeling van de Duitsche vloot. Dr. Karl Gruber, de Oostenrljksche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft na een onderhoud van 40 minu ten met Molotof, verklaard, zeer opti mistisch te zijn in zijn verwachtingen, dat het Oostenrijksche vredesverdrag tijdens de conferentie te Moskou zou worden voltooid. Bemanning der vermiste Dakota. De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede. dat de namen der inzittenden van het in Australië vermiste Dakota-vlieg- tuig zijn: Luitenant-ter zee le klasse F. Eyzen- doorn; officier-vlieger der 2e klasse L. J. Nifterik; sergeant-vlieger J. M. Rondensergeant-vliegtuigmakcr C. J. Brard; sergeant-machinist J. W. Houniet; vliegtuigtelegrafistenmaat E. E. van Rhoon en matroos le klasse zee-miliciën B. C. Barnaart. Verbuigings-N zal officieel niet gebruikt worden. De Ministerraad heeft besloten, dat in alle stukken, welke van de regee ring, de afzonderlijke departementen of van andere riijksinstantics uitgaan, de verbuigings-N, welke in de wet op de nieuwe spelling facultatief is ge- gesteld, niet zal worden gebruikt. Ten aanzien van de scholen heeft de minister van Onderwijs nog géén be slissing genomen. BINNENLAND. De Nederlandsche delegatie is naar de conferentie van de Interparlementaire Unie. welke te Cairo wordt, gehouden, vertrokken. Zij bestaat uit de volgende leden van de tweede kamer: P. J. S Ser- narens, jhr. mr, M. van der Goes van Naters, mej. mr N. S. C. Tendeloo en mr. F J. H. Bachg. terwijl de griffier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel, secretaris der delegatie ls. De 64-Jarlge H. Stolk ls gisteren op den Westzeedijk te Rotterdam aangere den door een Jeep. welke hem 7 meter meesleurde. Aan de bekomen verwondin gen ls hij overleden. De Nederlandsche S.S.-er, de 30 j. S. de C. uit Amsterdam, die zich in 1944 voor het verrichten van spionnage in illegale kringen in het Oosten van ons land, met name in N ij verdol en omrin gende gemeenten, wist te dringen, ls in Amsterdam-West door de hoofdstedelijke P.R-A. gearresteerd. Hij had sinds de be vrijding kans gezien als ondergedoken© uit handen van de Justitie te blijven. Op de Oostduinüaan te Den Haag werd de 5-j. E. W. Roelofs, door een zie kenauto aangereden en gedod. Naar het A.F.P. mededeelt, hebben de Republikelnsche Minister van Econo mische zaken, dr A. K. Ganl. en de di recteur van het Dep. van Economische Zaken. mr. J. E. van Hoogstraten, beslo ten om de mogeliUcheld tot restitutie aan vreemde eigenaren te bespreken. Verder zal ook de kwestie van de in- en exportregeling behandeld worden. De 46-J. kantoorbediende Frederlk Hendrik Meyer, te Amsterdam, wiens gratieverzoek door H.M. de Koningin werd afgewezen ls door het Bijz Ge rechtshof te Amsterdam op 18 Maart 1946 ter dood veroordeeld wegens uit levering aan Duitsche instanties van Joden tildens de razia's ln 1943. Voor lederen Jood. welke hi1 aanbracht kreeg Meyer één gulden. Gisteravond heeft de Belgische mi nister van Buitenlandschen handel Van der Straeten een wetsontwerp ingediend ter ratificatie van de BelgischNeder landschLuxemburgsche tolunle. Ten departemente van O.. K en W. ls de heer M. A. Relnalda, onlangs be noemd tot voorzitter van den Persraad als zoodanig geïnstalleerd namens mi nister Gielen door dr. Beekenkamp. chef van de afd. Pers van genoemd Departe ment. Tot nieuwe leden van den Persraad werden benoemd de heeren directeur van den A.N.W.B.. R Peereboom. directeur- hoofdredacteur van ..Haarlem's Dag blad" en H. de Ruig uit Amsterdam, financieel directeur van het dagblad „Trouw". In de plaats van den heer M. A. Relnalda. benoemd Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, is ge kozen tot voorzitter van de fractie van de Partil van den Arbeid ln de Eerste Kamer de heer J. van de Kleft. Gezien de ontwikkelingsgang van de organisatie van het beroepsgoederen- vervoer heeft het bestuur van den Vrilen Bond van Beroepsvervoerders (V.B.B.). besloten als zelfstandige organisatie te gaan werken. De vergadering van de Eerste Kamer Is verdaagd tot 16 April. BUITENLAND. Het bureau voor deen Internationalen handel m de V. St. heeft medegedeeld, dat de exportcontrole voor nieuwe en gebrudkte banden voor personenauto's met 1 April as aai worden opgeheven ln verband met de groote verbetering der binnenlandsche productie. Naar u'.t gezaghebbende bron te kake Succes wordt vernomen heeft Paul Hasluck, de Austr-Odsche vertegenwoor diger ln den Veiligheidsraad. der V.N., op 3 Maart zijn verzoek om ontslag als lid van den Veiligheidsraad tagedDend en thans Ingewilligd gekregen. De Noorsche minister-president heeft doen doorschemeren, dot de Noor sche bank misschien spoedig genationa liseerd zou worden en dat een steenkool- monopolie ingesteld zou worden. De staat zou de levensvenaekerings - maatschappijen overnemen, alsmede den invoer en den verkoop van medische artikelen. President Roosevelt zal op 12 April posthuum het eereburgerschap van Praag ontvangen, terwijl een der straten van de stad naar hem zal worden genoemd. Het Amerikaansche congres heeft een wetsvoorstel aangenomen, waarbij de belasting op het vervoer naar Zuld- Amerika. Europa, Afrika en de Oriënt, welke 15 bedraagt, met Ingang van 1 April a.s wordt opgeheven. Met een specialen trein uit Sofia zijn 35 leden van de commissie der V.N. voor onderzoek in den Balkan te Bel grado aangekomen. Zil zullen heden naar Genua vertrek ken. waar zli een rapport zullen opstel len inzake de Grleksche klacht, dat de guerrillatroepen in Noord-Griekenland buitenlandschen steun ontvangen Op de Pan-Aziatlsche conferentie ls gebleken, dat meer dan 90 percent van de gedelegeerden geen wrok tegen Japan koesteren en graag hadden gezien, dat dit land op de conferentie zou ziin ver tegenwoordigd. Zelfs landen als China en Slam toon den geen vijandschap, doch de Phlllp- piinsche afgevaardigden zeiden de Ja- pansohe gruweldaden niet te kunnen vergeten en zij achtten het beter, dat Japan voorlooplg niet vertegenwoordigd zal zijn. Trygve Lie. secretaris-generaal der V. N. is per vliegtuig uit New York naar Oslo vertrokken Het bureau voor de volkstelling in de V.S. deelt mede, dat er thans 2.490.000 werkloozen zün ln de V. S. Dit ls een vermeerdering van 560.000 sinds November J-1. en van 90 000 sinds de vorige maand. Het Amerikaansche Huls van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp aan genomen. waarbil de Inkomstenbelasting dit Jaar met bllna vier milliard dollar zal worden verminderd. 1 April mag in België de verkoop van standaaxdkoffie, vleeschconserven. kaas en vischconserven zonder afgifte van bonnen plaats hebben. De vastge stelde pril zen blilven echter van kracht. Het communistische blad „Daily Worke" in Engeland beschuldigt de re geering communistische ambtenaren te ontslaan of van promotie uit te sluiten, omdat zil communisten ziin. Naar uit gezaghebbende bron wordt vernomen, is het ook niet waarschilm- lijk. dat Engeland Joego-Slavlë's verzoek om hulp van de Unrra. ten einde het ln den zomer te verwachten voedsel te kort aan te vullen, zal steunen. Nieuwe leider van den Ned. Tuinbouw. DE HEER H. PRINS UIT HONSELERSDIJK. Met ongeveer een derde van de 450 uitgebrachte stemmen, is gisteren in de vergadering van het Centraal Bu reau van Veilingvereenigingen in Ne derland, de heer H. Prins uit Honse lersdijk tot voorzitter gekozen. Hij zal dus optreden als de opvolger van wijlen den heer F. v. Valstar, die in den bezettingstijd door een Silber- tanne-moord om het leven kwam. De nieuwe voorzitter, die de volgende week 38 jaar hoopt te worden, heeft wel een zeer snelle carrière op leidend tuinbouwgebied gemaakt. Wfjlen zfjn vader H. Prins was secre taris van den Bond Westland, en had zitting in enkele andere besturen, zoo dat het organisatieleven den nieuwen voorzitter niet vreemd was. Na de bevrijding van ons land volgde achtereenvolgens zün benoeming in het bestuur van den Proeftuin Z. H. Glas district, werd enkele weken geleden voorzitter der Prov. Commissie van Veilingen in Zuid-Holland, en was nu als nummer één op de voordracht ge plaatst voor de hoogste post in de vei lingorganisatie van ons land. De heer Prins, die wethouder van Naaldwijk is, beweegt zich op verschil lend vereenigingsgebied in zijn woon plaats. De heer Prins is lid der Chr. Hist. Unie. JAMES RYAN NAAR WASHINGTON. James Ryan, rechtskundig adviseur van de Isbrandtsenmaatschappijheeft Aneta medegedeeld, dat hij zich op verzoek van den president van zijn maatschappij naar Washington zou be geven om alle gebeurtenissen, die ver band houden met de Martin Behrman. te bespreken. Intusschen ligt het in de bedoeling om de bemanning van het schip met de „Flying Cloud", die 39 Maart te Priok wordt verwacht, te re- patrieeren.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1