Belgisch premier, legt Spaak, regeeringsverklaring af Wintertarwe voor de helft behouden WEERBERICHT De besprekingen te Moskou Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 26 MAART 1947 No. 26042 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Een stabiele regeeringsmeerderheid Gistermiddag heeft de Belgische eer ste minister Spaak in den Senaat de re geeringsverklaring voorgelezen. Naar hij mededeelde, kon omtrent de koningskwestie tusschen de Belgische socialistische party en de katholieke volkspartij geen fundamenteele over eenstemming worden bereikt. Elk der beide partijen blijft dus op haar standpunt staan. Geen van beide vraagt van de andere van haar over tuiging afstand te doen. De koningskwestie kan dus niet opge lost worden, doch de regeering is er zich van bewust, dat zij als plicht heeft een overeenkomst tusschen de partijen te bevorderen om tot een oplossing te geraken, die slechts bij eerbiediging der Belgische instellingen denkbaar is. Het vrouwenstemrecht levert geen moeilijkheden meer op. Na het onderzoek van do begrootin gen en van eenige ontwerpen, waarvoor de regeering voorrang zal vragen, zal zij waarschijnlijk einde van dit jaar of uiterlijk aanvang volgenc. jaar liet parlement verzoeken het door den heer Carton de Wiart ingediende wetsvoor stel goed te keuren. Het technisch onderwijs werpt zeer belangrijke en zeer verschillende vraag stukken op. Een commissie zal worden ingesteld, die een aanvang zal maken met de bestudeering van dit probleem. Naar Spaak verder mededeelde, zal de bevoegde minister binnenkort voor het parlement een volledige uiteenzet ting geven van den toestand der Bel gische financiën. De regeering stelt er prijs op het werk der fiancieele saneering te voltooien en de sedert de bevrijding toegepaste muntpolitiek onverzwakt voort te zet ten. Verschillende belastingen zullen worden herzien. De regeering erkent, met de overgroote meerderheid der Belgen, dat de belastingen het initiatief niet mogen dooden. De regeering zal voorstellen de natio nale maatschappij voor crediet aan de nijverheid te reorganiseeren. Zij streeft er naar er een organisme van te ma ken, dat niet meer aan het privaat ka pitaal ondergeschikt zal zijn, maar be heerd zal worden door vertegenwoordi gers van nijverheid- arbeid en openbare Instellingen. De Belgische regeering meent verder, dat het statuut van de Nationale Bank van België herzien dient te worden. Zonder te willen overgaan tot nationa- liseering van deze instelling, schijnt het haar onontbeerlijk. de algeheele onaf hankelijkheid van de Nationale Bank tegenover de particuliere belangen en haar medewerking met de algemeene politiek der openbare instellingen in ruimer mate te verzekeren. Indien de regeering de economische politiek, die zij verlangt te volgen, vergeleken met die van haar voorgan gers, in één volzin moest samenvatten, dan zou ze, aldus Spaak, zeggen: de zelfde doeleinden, doch een andere methode. De productie dient opgevoerd te wor den en het uur is aangebroken afstand te doen van het noodzakelijke, maar dikwijls verlammende interventionisme, dat door den oorlog werd opgedrongen. Er kan evenwel nog geen sprake zijn van een terugkeer tot de economische vrijheid, zooals België deze vroeger kende De economie moet geleid worden. Wat het kolenvraagstuk betreft, heeft de regeering besloten de beslissing, die door de vorige regeering werd geno men, te handhaven Deze komt er in hoofdzaak op neer voorloopig den ge middelden prijs per ton steenkool op 625 franc vast te stellen. Wat het sociaal program betreft: de regeering zal alles doen om de mate- rieele omstandigheden voor de arbeiders COMMUNISTEN TREDEN UIT FRANSCHE PARLEMENTS COMMISSIE. 13 communistische afgevaardigden zijn in Frankrijk en bloc uit de com missie der algemeene vergadering, welke belast is met het onderzoek van de po litieke gebeurtenissen in Frankrijk tus schen 1933 en 1945, getreden. In een brief aan den president van de algemeene vergadering, Herriot, ver klaarden de communistische gedepu teerden. dat zij door de andere leden der commissie ,,als lucht" worden be schouwd en deze oneerlijk hadden ge handeld, toen zij de verkiezing van een communist tot president der commissie hadden 'geannuleerd, CHINEESCHE COMMUNISTEN BUITEN DE WET. De minister van voorlichting van de centrale Ohineesche regeermg, dr. Peng, heeft op een persconferentie me degedeeld, dat de Chineesche commu nistische partij thans als illegaal wordt beschouwd en aldus beschouwd zal blij ven worden totdat zij de wapens heeft neergelegd. MEER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, tijdelijk krachtige wind tus schen Zuidoost en Zuidwest. Meer be wolking, vooral in het Westen van het land. Hier en daar wat lichte regen of motregen. Weinig verandering van temperatuur. 27 MAART. Zon op: 6.29 uur; onder: 19.03 uur. Maan op: 8.39 uur. (29 Mrt.: E. K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 7.02 en 19.23 uur. te verbeteren. De Belgische regeering is besloten de organismen te scheppen, die het den arbeiders mogelijk zullen maken deel uit te maken van het economisch leven in zijn wijdste be teekenis. Met betrekking tot de landbouwpoli tiek zegt de regeeringsverklaring. dat de hoofdgedachten, die hieraan ten grondslag liggen, zijn- Een geleidelijke terugkeer tot de vrij heid. afschaffing van een aantal maat regelen, die thans nutteloos geworden zijn. een regeling der productie en een groote rentabiliteit. Meer in het bijzon der stelt de regeering er prijs op bin nenkort in den Senaat de wet op de landpacht ter goedkeuring in te die nen en het vraagstuk der verkaveling te bestudeeren. De Belgische regeering zal de kleine ondernemingen van landbouwers, han delaars en ambachtslieden der Europee- sche kolonisatie begunstigen. De regeering zal zich inspannen den handel tusschen den Congo en het moe derland uit te breiden. Op wetenschap pelijk gebied zal elk initiatief gesteund worden door de stichting van een insti tuut voor wetenschappelijk onderzoek in den Congo. De regeering is van oordeel, dat het noodzakelijk is binnen zoo kort moge lijken tijd de politieke zuivering en de veroordeeling van politieke misdadigers tot een goed einde te brengen. Reclasseering van degenen, die voor verbetering vatbaar zijn. zal worden na gestreefd. Met betrekking tot het leger zal de regeering een krachtige politiek van be zuiniging blijven voortzetten. Niettegenstaande alle opgeworpen moeilijkheden zal de regeering 's lands rechten tegenover Duitschland doen gelden. Naar Spaak ten slotte nog mededeelde, is hij van oordeel, dat België thans over een stabiele regeeringsmeerderheid be schikt en dat er een tweevoudige oppo sitie bestaat, waarvan wordt aangeno men. dat zjj opbouwende critiek zal uitoefenen. Nazisme nog steeds boven democratie. IN DE BRITSCHE ZONE. De Britsche opperbevelhebber i Duitschland, maarschalk Douglas, heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat vele Duitschers in de Britsche zone nog steeds het Nazisme de voorkeur ge ven boven de democratie. Hij waar schuwde, dat rekening moest worden gehouden met. het opduiken van nieuwe revolutionnaire Nazi-organisaties' De toestand op industrieel gebied was slechter dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Men stond nu voor de moeilijkheid, de industrieën weer op gang te brengen zonder vol doende voorraden. Toch zag maarschalk Douglas de toekomst niet donker in. Indien het weder beter werd, zou de crisis in de steenkoolproductie ten einde zijn, de industrie weer op gang komen en het volk aan het werk, zoodat het minder gelegenheid zou hebben naar propaganda te luisteren. Voor den Brit- schen belastingbetaler zouden de lasten dit jaar nog niet verlicht worden. De bezettingsautoriteite.n hoopten het da- gelijksch voedselpeil ter waarde van 1550 calorieën te handhaven. Onvoldoende arbeidskrachten voor uitzaaien van zomertarwe (Speciale reportage), WIE VROEG ZAAIDE, BOEKT GEEN VERLIES. Over de wijde bouwvelden van den Haarlemmermeer tcoverde de natuur gedurende de laatste dagen een schil derachtig waas van het teerste groen! De boeren kijken er met belangstelling naar en met dankbaarheid want het is de wintertarwe, welke op deze wijze dan eindelijk teekenen van leven geeft! Er zijn veel geruchten verspreid gedu rende de afgeloopen vorstperiode over het bevriezen van de tarwe en bij her haling is toen zelfs een percentage van 90 genoemd, maar de deskundigen heb ben het hoofd geschud en gezegd dat het pertinent onmogelijk was daar een oordeel over te vellen zcolang de vorst niet uit den grond was. En nu het dan zoo ver is, blijkt het resultaat per saldo nog mee te val len, Wie vroeg gezaaid heeft, zoo om streeks October, boekt practisch geen verlies. De plantjes beschikten al over een stevig wortelstelsel teen de vorst ons overviel en blijken voldoenden weerstand te hebben gehad om de kou te doorstaan. Ook met de laat ge zaaide tarwe, dat is dus die, welke in December aan den grond werd toe vertrouwd (een overigens maar klein percentage), zal men weinig moeilijk heden hebben. De grootste klappen zijn echter toe gebracht aan wat in November werd gezaaid en dat zal wel ongeveer de helft bedragen van onze geheele tarwe-oogst. Uit den aard van de zaak is een schat ting niet gemakkelijk, maar een felt is dat men door gebrek aan personeel vrij wel overal laat is geweest met het zaaien en zulks dientengevolge meerendeels in November heeft plaats gevonden. Zeer korten tijd daarna is de vorst gekomen en dat was noodlottig. De plantjes had den nog geen behoorlijk wortelstelsel en zijn bijkans alle stukgevroren. Misschien zou er nog wat gered zijn indien wij een winter aan één stuk hadden gehad, maar er kwam dool, met opnieuw vorst en -ten slotte heeft de nachtvorst de deur zoo volkomen dicht gedaan, dat met groote zekerheid kan worden vast gesteld dat er van de November-zaai niets tereoht komt! Gelukkig is voor de rest van de tarwe het weer van de laatste dagen uitste kend zoodat deplantjes voldoende vocht krijgen (de grond is losgevroren) en zich snel kunnen ontwikkelen. Rogge en klaver (als voer voor het vee) heb ben practisch niets geleden. BOEREN ZITTEN ZONDER PERSONEEL. Intusschen staat men in Nederland nu voor de vraag hoe het tekort aan tarwe moet worden aangevuld en dan zijn er twee mogelijkheden. De ééne is het uitzaaien van veel zomertarwe, de andere het koopen van buitenlandsche tarwe! Het was de heer J. de Graaf, te Hoofddorp, die ons hierover heeft in gelicht, en hij wees er daarbij op dat de buitenlandsche tarwe zeer duur is en derhalve kapitalen zal kosten. Niet temin zal het in die richting moeten gaan als de regeering er niet toe wil meewerken den tarweprijs voor de boe ren aanlokkelijk te maken. Zooals de situatie thans is zullen weinig boeren animo hebben om zomertarwe te zaaien: in de eerste plaats omdat de iprjjs te laag is en in de tweede plaats in ver band met een zeer ernstig tekort aan arbeidskrachten op het platteland. Zomertarwe levert veel minder op dan wintertarwe (in geld uitgedrukt stellig ruim f.200.— per hectare!) en het arbeidsprobleem is bepaald nijpend. Ongetwijfeld zijn de arbeidsvoorwaar den in het boerenbedrijf vooruit ge gaan. maar er is nog altijd geen ge- lijikstelling met de industrie in het al gemeen. Het gevolg is dat de boeren in den Haarlemmermeer hun arbeiders 75 cent per uur mogen betalen, terwijl zij in Aalsmeer en de bollenstreek zoo om de 85 cent en op Schiphol zelfs f. 1.15 kunnen verdienen. Dit leidt er toe dat de hoer of zonder personeel komt te zitten en straks alleen die gewassen gaat telen, welke weinig arbeid vragen en machinaal kunnen worden geoogst (b.v. vlas, gerst, haver) öf wettelijk niet geoor loofde loonen moeten betalen. Op die loonen zijn de prijzen der producten echter niet berekend, zoodat de op brengst onvoldoende is. Ook de teelt van suikerbieten, waaraan zeer veel handenarbeid is, loopt ernstig gevaar indien de regeering niet tijdig weet in te grypen! Kern-punten genaderd! De zitting van den Raad van Minis ters van Buitenlandsche Zaken te Mos kou werd gisteren door Molotof gepre sideerd. De vier ministers, die allen aan de discussie deelnamen, besloten hun plaatsvervangers te verzoeken om een onderzoek inzake de kwestie van het vormen van een consultatieve- en ad viescommissie. Vervolgens bespraken de ministers de rechten van Albanië en Perzië om deel te nemen aan het opstellen van het vredesverdrag met Duitschland. Mar- ssall betwistte Albanië dit recht, Mo lotof erkende het; Bevin (Engeland) schaarde zich aan de zijde van Marshall. Bidault (Frankrijk) verklaarde dezelfde Na wekenlangen stilstand is men ook ln de Wieringermeer weer begonnen met den wederopbouw. Een complete straat in aanbouw ln Wieringerwerf. gedachte te hebben gehad als Molotof, namelijk dat Albanië wel recht er op had geraadpleegd te worden, omdat het een aandeel in de herstelbetalingen van Italië heeft toegewezen gekregen en lid is van de Iara te Brussel (intergealil- eerd bureau voor herstelbetalingen)Ten slotte besloot men deze kwestie naar de plaatsvervangers te verwijzen. Daarna gingen de ministers over tot een discussie over de te volgen proce dure bij de voorbereiding van het Duit- sche vredesverdrag na de conferentie te Moskou. Marshall wilde de verantwoordelijkheid voor het onderteekenen en ratificeeren van het vredesverdrag van Duitsche zijde niet in handen leggen van een Duitsche regeering, maar in de consti tutie van Duitschland een bepaling op nemen over de verplichting van Duitsch land om het vredesverdrag na te ko men. Hij was van meening, dat de Groo te Vier en China alle staten, die met Duitschland in oorlog zjjn geweest, moeten uitnoodige.n tot een vredescon ferentie, waar allen gelijke rechten zouden hebben. Na deze conferentie zou de raad van ministers den uiteindelij ken tekst moeten opstellen op basis van een aanbeveling met twee derde meerderheid van de vredesconferentie, rekening houdende met andere aanbe velingen. die geen twee derde meerder heid hadden bereikt (dit voorstel is identiek met het op de Parijsche vredes conferentie voor de satellietstaten aan- genomene). Bidault achtte Marshall's voorstel „redelijk, aanvaardbaar en zelfs elegant". Bevin wilde eerst zijn rechts kundige adviseurs raadplegen. Molotof vroeg om 2 of 3 dagen tijd ter bestu deering van het voorstel. Hij herhaalde de Sovjet-Russische zienswijze, dat op de vredesconferentie een Duitsche regee ring moet worden geraadpleegd. De vergadering werd tijdig gesloten om den ministers de gelegenheid te ge ven een galavoorstelling van balletten bij te wonen, waar zij naast elkaar zaten in de vroegere tsaren-loge. Gisteren was het 20 jaar geleden, dat het voor het eerst mogelijk was de in woners van Nederland. Oost- en West-Indië per radio te bereiken. In ons ar chief vonden wij een foto van HJVE. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, toen Zij in 1927 voor het eerst het woord richtten tot alle inwoners van het Koninkrijk. Eerste zitting Ontwapenings commissie der V.N. Als tijdelijk voorzitter heeft Trygve Lie te Lake Success de eerste zitting van de Ontwapeningsconferentie ge opend, waarbij hij den leden er aan herinnerde, dat zij hun eerste ontwerp voorstellen tegen 13 Mei gereed moe ten hebben. De Britsche afgevaardigde, sir Alexan der Cadogan, verklaarde, dat zijn land in de naaste toekomst concrete voor stellen zal indienen, waarop de studie van het ontwapeningsprobleem in de commissie zal kunften worden gebaseerd. De V. N„ aldus sir Alexander, zullen vóór alles de volgende grondbeginselen moeten aannemen: 1. De beperking en reguleering van de bewapening en de strijdkrachten hangt in eersten aanleg af van de ves tiging van internationaal vertrouwen, 2. De voltooiing van de internationale maatregelen voor de collectieve veilig heid en een militaire stafcommissie zou ten zeerste tot de vestiging van dit ver trouwen bijdragen. De maatregelen moeten daarom wor den voltooid voordat er practische maatregelen worden genomen om de bewapening te beperken en te regu- leeren. 3. De vestiging van een effectief in ternationaal contróle- en verificatie- systeem moet aan de aanvaarding van eenig systeem voor de beperking en re guleering van de bewapening vooraf gaan. POOLSCH PIANIST OP SLAG BEROEMD! Te Weenen is een jonge Poolsche pia nist. Jan Gorbety, met zul keen succes opgetreden, dat hij op slag beroemd werd. De bladen vergelijken zijn optre den met dat van. den zanger. Jan Kie- pura, die ruim 20 jaar geleden ook als onbekende uit Warschau naar Weenen kwam en na bijn debuut in de Staats- opera tot de grootste der Europeesche tenors promoveerde. Tijdens de bezetting van Polen was Gorbety steeds ondergedoken of op de vlucht voor de Duitschers. voor wie hij niet wilde spelen. Toen prof. Paul Wein- garten, een van de eerste paedagogen van Weenen, hem hoorde spelen, ried hij hem onmiddellijk een concert te ge ven. Een uitnoodiging voor een tournée door Amerika heeft Gorbety afgeslagen, want hij wil eerst in de Europeesche hoofdsteden spelen. De Engelsche klacht tegen Albanië. Na nog eeni'g debat ging men in den Veiligheidsraad over tot stemming over de Britsche aanklacht tegen Albanië. De V.S., Australië, België, Brazilië, China, Columbia en Frankrijk stemden voor, Syrië onthield zich van stemming. Hoewel dus de vereisohte meerderheid werd .bereikt, werd de resolutie door den voorzitter toch voor verworpen ver klaard, daar bij handopsteking bleek, dat de Sovjet-unie en Polen tegen ge stemd hadden, zoodat dus een perma nent lid zijn goedkeuring niet aan de resolutie hechtte. Dit was do eerste maal na 20 September, dat in den Vei ligheidsraad van het vetorecht gebruik is gemaakt. Toen werd een Ameri- kaansch voorstel tot plaatselijk onder zoek der Balkankwestie eveneens door het veto van de Sovjet-unie verworpen. Daarna werd de Poolsche resolutie in getrokken. Ondanks protest van Gromyko (Sov- jct-oinie) verklaarde de voorzitter, dat deze aangelegenheid op de agenda zou blijven om elk lid van den raad de ge legenheid te geven een ander voorstel tot bijlegging van het geschil te doen. Na de vergadering verklaarde een woordvoerder der Britsche delegatie: „Daar de ervaring heeft geleerd, dat directe onderhandeling met Albanië hopeloos is, is er nog maar één oplos sing: de zaak voor het Internationaal Gerechtshof brengen". De meeste afgevaardigden gaven uiting aan hun spijt, dat de Sovjet-unie sleohts enkele maanden, nadat de alge meene vergadering een in den blinde toegepast gebruik van het vetorecht heeft veroordeeld, van dit recht gebruik heeft gemaakt. PRIJSAANDUIDING HOUTEN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Aan fabrikanten en importeurs van houten huishoudelijke artikelen was de verplichting opgelegd naast den gebrui- kersprijs hun naam op de door hen ver vaardigde artikelen aan te brengen. Daar er bij den groothandel ernstige bezwaren tegen deze bepaling zijn ge rezen, is thans toegestaan dat den fa brikant de keuze wordt gelaten tusschen. zijn firmanaam en een door het direc toraat-generaal van de prijzen vastge steld codeteeken. De plicht tot naamsaanduiding van den importeur is vervallen. De klein handelaar moet nu den gebruikersprijs op geïmporteerde artikelen vermelden. BINNENLAND. De Republlkeinsche minister van voorlichting'. Moh Natslr, ls naar Suma tra vertrokken om den voorlichtings dienst aldaar te organlseeren. Te Morotai ls geëxecuteerd Sonot Bin Boea. die ln 1942 en 1943 twee op Halmahelra verscholen militairen van het KNIL nagejaagd, opgespoord en op beestachtige wil ze vermoord had. Voorts ls te Batavia geëxecuteerd Ch. Jaspers, die door den krijgsraad op gTond van collaboratie met de Japanneezen ter dood was veroordeeld De „Kota Baroe" ls te Tandjong Prlok aangekomen met het bewaklngs- batajon 34 R.I. aan boord, onder com mando van majoor Van der Horst. Het bataljon wordt te Soerabaja gestation- neerd Op verzoek van de Fransohe regee ring heeft Nederland deze maand 4000 ton tarwe aan Frankrijk geleend, dat daaraan dringend behoefte had voor zaal-doeleinden. De Internationale Nood- voedselraad heeft de garantie gegeven, dat deze leening ln April afgelost zal worden Gisteren zün 400 evacué's uit Ma- lang. Madloen. Solo en DJogja te Bata via gearriveerd. Vier coasters, de „Taboelan", „Ta- patoean". ..Betana" en „Bentenan" ver trokken gistermorgen uit de Schlehaven te Rotterdam naar Indonesia, om aldaar ln dienst van de K.P.M. te gaan varen. De heer L. N, Palar heeft medege deeld, dat hij tegen het einde van deze week zijn reis naar het binnenland zal aanvangen, De schade door den strengen winter toegebracht aan het te velde staande wntergraan, waarvan gevreesd werd. dat het geheel verloren zou zl|n blijkt op Schouwen. Dulveland. St. Phillpsland en West Brabant nogal mee te vallen. Wel ls aan verschillende perceelen schade aangericht, doch de catastrophe blijkt niet zoo groot als verwacht werd. Vele perceelen hebben zich uitstekend gehou den Van de Parkkade te Rotterdam, een ongewone plaats voor een zeereus van formaat, vertrok gistermorgen het eer ste groote na den oorlog in Nederland gebouwde zeeschip, om zijn officieele proeftocht te ondernemen. Dit motor schip „Prins Alexander", bestemd voor den dienst op CanadaMontreal betee- kent een aanwinst voor de Nederlandsche vloot en voor de „OranjeUIn". In tegenwoordgheid van den bur gemeester van Utrecht, mr .dr. G. A, W. ter Pelkwijk en dr. W. L. Groeneveld Meyer, directeur Afd. Middenstand van het Ministerie van Economische zaken, ls te Utrecht de eerste dagvakschool voor kruideniers officieel geopend. Van 26 tot 28 Maart wordt te Bir mingham een internationale „Youth for Christ"-oonferentie gehouden, waaraan wordt deelgenomen door afgevaardigden uit de Ver. Staten. Engeland. Nederland, België. Zweden. Noorwegen. Denemarken Frankrijk, Zwitserland en Polen. Door den dienst Identificatie en berging zijn in de Waalsdorperdulnen bij Den Haag opnieuw enkele massagraven ontdekt- Reeds zijn verschillende dooden geborgen. De opgravingen, die onder lei ding staan van het hoofd den dienst identificatie en berging, Luitenant Kolo nel A. W. de Ruyter van Steveninck en kapitein dx. Ruychaver, vinden voort gang. BUITENLAND. Vanwege de Britsche autoriteiten ln Duitschland ls officieel medegedeeld, dat de verantwoordelijkheid voor de le vensmiddelenvoorziening en den land bouw aan Duitsche Instanties ls overge dragen. De regeeringen der staten zullen voortaan verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van de verordeningen voor het blzonale beheer over voedselvoorzie ning en landbouw. Piloten, die boven het door over stroomingen geteisterde gebied van de beneden-Weichsel hebben gevlogen, ko men met ontstellende berichten terug. Het water rilst nog steeds. Heele gezin nen drijven rond, ln benarde positie sa mengedrongen op groote ilssc-hotserL De regeering heeft een bedrag ter waarde van twee en een half mlllloen gulden ter beschikking gesteld voor de slachtoffers. Blijkens de door Lloyd's register gepubliceerde statistieken zijn er het vo rige Jaar, ongerekend de schepen van minder dan 100 brt., over de geheele wereld 747 schepen té water gelaten met ln totaal 2.127.421 brt. waarvan 1.133.245 brt. In Groot Brittannlë en Ierland en 994.176 brt. ln andere landen. Tengevolge van een dijkbreuk van den Oder, Is een gebied ten Westen van Kuestrln overstroomd. In Jiet plaatsje Seelow ziin tien personen verdronken. De Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken, graaf Sforza, heeft op zijn protest bil de Spaansche regee ring tegen de terdoodveroordeeling van minderjarige tegenstanders van Franco ten antwoord gekregen, dat geen enkel doodvonnis ls geveld. De Amerlkaansche Senaat heeft met algemeene stemmen zijn goedkeuring ge hecht aan het voorstel, dat de V.S. lid worden van de internationale vluchtelin genorganisatie (IRO) der V.N. De Senaat wilde president Truman echter niet de bevoegdheid verleenen, een onbepaald aantal van de naar schatting 1 mlllloen vluchtelingen en verplaatste personen in Europa ln de V.S toe te laten. Hofmeyr, de minister van financiën der Unie van Zuid-Afrika. heeft mede gedeeld, dat de voedselpositie voldoende verbeterd ls om rantsoeneering over bodig te maken Jacques Guerard. minister van bui tenlandsche zaken ln de regeering te Vlchy, is door het Fransche hooge ge rechtshof te Versailles toll verstek ter dood veroordeeld. De Amerlkaansohe aanklager voor oorlogsmisdaden. Clarck Denney. elschte den doodstraf tegen den voormaligen Dultschen veldmaarschalk Erhard Mllch, dien hij beschreef als een leider van het natonaal socialistische moordprogram, Ironisch gemaskeerd als program ter be vordering van wetenschap en geneeskunde. Veertien personen zijn omgekomen bil een storm ln het Midden-Westen der V.S. Mackenzie King, de Canadeesche premier, heeft ln het Canadeesche Lager huis medegedeeld, dat president Truman, „n het begin van Juni" een bezoek aan Canada zal brengen. Gromyko, de Sovjet-afgevaardigde ln den Veiligheidsraad, heeft gisteren bij den raad een officieel protest Ingediend tegen de houding der Grleksche regee ring Jegens de Balkancommissie der V.N. Zaterdag zijn te Madrid door twee krijgsraden vijf doodvonnissen uitgespro ken. Een persoon werd tot dertig Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Alle dood vonnissen moeten nog worden bekrach tigd Volgens een officieele verklaring van Moskou, waren tegen het einde van het vorig jaar alle Italiaansche krUgsge- vangenen ln de Sovjet-Unie gerepa trieerd. De Italiaansche Kamer van Afge vaardigden heeft bij stemming besloten het verdrag van Lateranen ln de nieuwe Italiaansche constitutie op te nemen. 350 van de 499 afgevaardigden stemden voor opneming Camllle Chautemps, voormalig pre mier van Frankrijk, ls door het hoogge rechtshof van Versailles bij verstek tot vijf Jaar gevangenisstraf, nationale de gradatie voor het leven en confiscatie van ziln bezittingen veroordeeld. De Turksehe autoriteiten hebben de grens met Syrië over een afstand van 160 K.M. geslotendaar op Turksch gébled. vijftig K.M. van de grens, de bui lenpest ls uitgebroken.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1