Linggadjati-overeenkomsl morgenochtend onderteekend Oproerige „zware jongens" te Laren Molotof doet te Moskou een verrassend geluid hooren WEERBERICHT Amerika9» hulp voor Griekenland en. Turkije Ongeregeldheden spoedig en krachtig onderdrukt Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 24 MAART 1947 No. 26040' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W, Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 Giro no: 57055 Nadat het Indonesische kabinet van dr. Soetan Sjahrir tijdens een speciale bijeenkomst te Djokjakarta besloten had de Indonesische delegatie tot teekening der over eenkomst van Linggadjati te machtigen, zal de plechtige onderteekening morgenochtend ten huize van de Com missie-Generaal plaats vinden. Daarbij worden toespra ken gehouden door de heeren Schermerhorn, Van Mook en Sjahrir. Na de plechtigheid spreekt dr. v. Mook de bevolking van Batavia toe. NAAM VAN DEN BEUL VAN MUSSOLINI BEKEND GEMAAKT. Volgens een dcor het Italiaansche blad „Unlta" gepubliceerde communi qué van het secretariaat der Italiaan sche communistische partij is „kolonel Valerlo", die Mussolini heeft geëxecu teerd, de schuilnaam van den commu nist Walter Audisio. „Kolonel Valerlo" had op voorschrift van zijn partij tot nog toe zijn incognito gehandhaafd. ENGELAND EN EGYPTE. Een speciale correspondent van het blad „News of the World" meldt uit Caïro, dat er den Arabischen staten buitengewoon veel aan gelegen is, een beroep op den Veiligheidsraad in ver band met het Anglo-Egyptische verdrag te voorkomen, daar zulks zou gelijk staan met het overhandigen van een sleutel tot het Midden-Oosten aan de Sovjet-Unie. Het is geen geheim, zoo zegt de cor respondent. dat de Russische ambassa de te Caïro indertijd instructie heeft ontvangen „de onderteekening van een verdrag tusschen Engeland en Egypte te voorkomen, zonder van interventie te doen blijken". Fransche crisis weer voorloopig bezworen. TROTS STEM-ONTHOUDING DER COMMUNISTEN. De Fransche crisis is bezworen. Wel iswaar stemden de communisten in de Nationale Vergadering blanco (de vier ministers vóór), zoodat de motie van vertrouwen werd aangenomen met 411 stemmen voor en geen tegen, maar Ra- madier heeft dit ten slotte toch aan- voord. De stemming w.as en bleef echter ge spannen. Toen Ramadier den dapperen strijd der Fransche manschappen in Indo-China prees, verhieven alle afge vaardigden zioh van hun zetels, uitge zonderd de communisten, en juichten. Afgevaardigden der rechterzijde riepen den communisten toe: „Staat op, smeer lappen"! De vier regeeringspartijen kwamen daarop ieder apart bijeen cm te beslis sen of zij al of niet in de regeering zou den blijven. De M.R.P.-fractie (waartoe Bidault 'behoort) heeft met zeventig tegen vijf-en-twintig stemmen ten gun ste van de regeering beslist; de socia listische fractie nam eenzelfde besluit met een-en-dertig tegen een-en-twintig stemmen. De radicale fractie besloot een bij stemming gebleken meerderheid van twee stemmen tegen de regeering als een te kleine marge te beschouwen om er de regeering aan op te offeren. De communistische fractie ten slotte mach tigde haar ministers aan te blijven, of schoon de communistische leden van de nationale vergadering zich onthielden van de stemming over de militaire cre- dieten voor Indo-China. En zoo blijft Frankrijk nu voortmod deren Hoover over Duitschland. Oud-president Hoover heeft voor pre sident Troiman een derde rapport over zijn missie naar Europa opgesteld, waarin hij een program voor de stimu leering van den Duitschen export uit eenzet, dat de Britsche en Amerikaan- sche belastingbetalers, die thans, aldus Hoover, bijna 600.000.000 dollar per jaar betalen om de Duitschers van verhon gering te redden, van hun zwaren last zal moeten verlossen. Hoover verklaarde, dat Amerika En-gelaaid door hun steun de herstelbe talingen aan Frankrijk en de Sovjet unie verrichten en stelde een program voor, waailbij: 1. De Duitsche industrie in Duitsch eigendom zal blijven, doch onder toe zicht van een controlecommissie zal staan. 2. Stopzetting van het wegvoeren en vernietigen van fabrieken. 3. Geen afscheiding of plaatsing on der een ander bestuur van het Ruhr- en Rijngebied. Hoover achtte slechts één weg naar het herstel van Europa mogelijk, n.l. die der productie en hij wees er op, dat de geheele economie van Europa sa menhangt met de Duitsche, zoodat de productiviteit van Europa niet kan worden hersteld zonder dat Duitsch land er aan deel kan nemen. PAN-AZIATISCHE CONFERENTIE. Pandit Nehroe, vice-president van de voorloopige Voor-Indische regeering, heeft bij de opening van de Pan-Azia tische conferentie te New Delhi afge vaardigden uit 32 landen er voor ge waarschuwd, dat „Azié in dit atoom tijdperk zijn taak op doeltreffende wij ze moet vervuilen ter handhaving van den vrede". Nehroe zeide nog: „Wij hebben geen plannen tegen wien ook; wij willen in de eerste plaats den vrede en de wel vaart in de wereld bevorderen. Wij wil len op eigen beenen staan, samen met anderen, die bereid zijn met ons samen te werken. Wij zullen de V.N. steunen. Wij streven niet naar eng nationalis me. Het nationalisme mag niet agres sief worden en internationale ontwik keling in den weg staan. De conferen tie moet streven naar het ideaal van „één wereld". ENKELE MAARTSCHE BUIEN. De Bilt verwacht tot Dinsdagavond: Aanvankelijk tijdelijk krachtige, later wat afnemende wind tusschen West en Noord West Zwaar bewolkt later met tijdelijke opklaringen, vooral aanvanke lijk nog enkele buien van regen, hagel of natte sneeuw. Verder daling van temperatuur, dcch in den komenden na-cht nog geen nachtvorst. 25 Maart. Zon op: 6.34; onder: 19 uur. Maan op: 7.54 uur; onder: 22.42 uur (29 Maart: E. K-). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 5.47 en 18.05 uur. Voor decentralisatie. Molotof, de Sovjet-minister van bui- tenlandsche zaken, heeft Zaterdag de conferentie van ministers van buiten- landsche zaken zijn voorstellen voorge legd voor de tijdelijke politieke organi satie van Duitschland. De volgende overwegingen zullen moe ten gelden: 1. De politieke structuur moet demo cratisch zjjn op een basis van democra tische verkiezingen. 3. De gecentraliseerde regeering moet worden gedecentraliseerd en worden vervangen door een gedecentraliseerd bestuur, zooals dat vóór Hitier bestond. 3. Er moet een tijdelijke centrale re geering worden ingesteld, die eenerzljds de politieke en economische eenheid van Duitschland moet verzekeren, en ander zijds de verantwoordelijkheid moet aan vaarden voor het nakomen van Duitsch land's verplichtingen ten aanzien van de geallieerden. 4. Als eerste stap daartoe moeten er administratieve departementen voor fi nanciën. industrie, vervoer,verbindingen en buitenlandsche handel komen. 5. De bestuursraad te Berlijn krijgt opdracht een voorloopige ontwerp-con- stitutie samen te stellen. 6. Op basis van deze voorloopige con stitutie worden vrije verkiezingen ge houden voor een voorloopige regeering. 7. De Duitsche regeering moet de res ten van Nazisme en militarisme uitroei en, de democratisatie van Duitschland bevorderen en maatregelen treffen voor het herstel van de Duitsche economie. 8. De permanente constitutie moet wor den geratificeerd door het Duitsche volk. Ten aan zien van de organisatie van den Duitschen staat stelde Molotof o.a. nog voor: Duitschland moet worden hersteld als een enkele vredelievende staat, een de mocratische republiek met een al- Duïtsch parlement, bestaande uit twee Kamers en met een al-Duitsche regee ring, De constitutioneele rechten van de staten, die samen den Duitschen staat vormen, moeten worden gewaar borgd. De president van de Duitsche republiek moet worden gekozen door het departe ment, s De Christeljjk-sociale volkspartij en de sociaal-democratische partij van het Saargebied hebben in een telegram aan de ministers van buitenlandsche zaken te Moskou verzocht om de economische aansluiting van het Saargebied aan Frankrijk De onder Russisch toezicht staande radiostations in Duitschland hebben het persbericht tegen gesproken, als zouden de Britsche en Amerikaansche autori teiten in Duitschland hebben besloten de ijzer en staalleveranties aan de Rus sische zone te staken, daar de Sovjet- Unie haar verplichtingen uit hoofde van de handelsovereenkomst niet was nagekomen. Maatregelen tegen deloyale ambtenaren in Amerika. President Truman heeft aan alle de partementen en bureaux van de regee ring der Vereenigde Staten order ge geven, onmiddellijk maatregelen te nemen ter voorkoming van het indrin gen van deloyale personen in de ge lederen van het personeel. Hij ver klaarde: De aanwezigheid in de regee- ringsdiensten van deloyale of op onder mijning uitzijnde personen vormt, een bedreiging voor onze democratische in stellingen. Het systeem van onderzoek, dat tijdens den oorlog werd toegepast cp staatsambtenaren, personeel van de departementen van oorlog en marine en bureaux-in-corlogstijd, zal cok van toepassing worden op al het personeel in federalen dienst. Het besluit van den president is ge-' baseerd cp gegevens, verstrekt dcor de commissie voor loyaliteit, van de afge- loopen drie maanden. In het rapport van de commissie, dat tegelijk met den order van den presi dent werd gepubliceerd, wordt gezegd: „De mededeelingen over de recente Ca- nadeesche spionnage-affaire, de op communistischen leest geschoeide acti viteit van sommige leiders en leden van een organisatie van regeringsambte naren, alsmede de huidige ontdekkin gen omtrent deloyale ambtenaren, ver schaffen voldoende bewijs om goedwil- lenden ervan te overtuigen, dat er in derdaad een dreiging bestaat. HET POSTTARIEF BELGIË—NEDERLAND. In verband met de onderteekening van de Belgisch-Nederlandsche Tolunie zal, in het kader van de nauwere eco nomische samenwerking tusschen de beide landen, binnenkort een nieuw posttarief van kracht worden. Voor brieven tot 20 gram en brief kaarten komt dit neer op het nu gel dende. daar het tarief voor België, in afwachting van het tot stand komen van de Tolunie, in November j.i. niet werd gewijzigd bij de algemeene prijs- verhooging. Voor postwissels zal het binnenlandsche tarief gelden, terwijl de grenstarieven zullen vervallen. Het enorme vliegdekschip Venerable, een van de mooiste schepen van de Brit sche vloot, bij de aankomst in Port Said. BERUCHT MISDADIGER GEARRESTEERD, Werkte in de Amsterdamschc dokken. Tijdens het laatste bezettingsjaar werden in de gemeente Ede verschil lende roofovervallen gepleegd op boer derijen waarby brutaal geopereerd werd in Duitsche uniformen, terwijl de be woners met de revolver op de borst ge dwongen werden groote hoeveelheden levensmiddelen en andere waardevolle artikelen af te staan. Een van de hoofdpersonen dezer bende was zekere J. H. v. G„ die na de bevrijding als politiek delinquent werd gearresteerd. Later werd hij te werkgesteld in de mijnen, doch wist -s ontsnappen, zoodat hij, toen zijn za. 'i enkele maanden geleden voorkwam, slechts bij verstek veroordeeld kon worden tot zes jaren gevangenisstraf. Bij de recherche te Ede raakte het verzoek tot opsporing van den Arnhem- schen procureur-fiscaal geenszins in het vergeethoek en toen een vage aan wijzing werd ontvangen, dat de gezochte in Amsterdam ondergedoken zou zijn en in de dokken werkte, begaven twee rechercheurs zich naar de hoofdstad. Na uitmuntend speurderswerk kon Van G. op straat gearresteerd worden. Hij werd gevankelijk naar Ede over gebracht en daar voorloopig ingesloten. Geheime documenten gepubliceerd. In Amerika zijn thans geheime docu menten gepubliceerd over de noodzake lijkheid van hulp aan Griekenland en Turkije. Een der documenten zegt, dat de Brit sche troepen in Griekenland den laat- sten tijd zoodanig zijn verminderd, dat zjj in. feite niet meer als een weerbare troepenmacht kunnen worden be schouwd. Het is evenwel waarschijnlijk, dat deze aanwezigheid van de troepen Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije van een agressief optreden jegens Grieken land weerhoudt. Elk dezer landen, aldus het document, heeft grieven en territo riale wenschen jegens Griekenland. Het sohijnt zeker, dat de drie landen, ieder voor zich of gezamenlijk, zich zonder veel moeilijkheden van een deel van het Grieksche grondgebied zouden kunnen meester maken, waren zij niet bevreesd voor internationale complicaties, die zich zeker zouden voordoen, wanneer de troe pen der drie genoemde landen in aan raking zouden komen met de Britsche troepen in Griekenland. Het document schrijft de verslechte ring der economische omstandigheden en de groeiende onrust in Griekenland toe aan de onder leiding der commu nisten staande linksche organisatie. Uit de „toenemende onbeschaamdheid van de Earn en de Noordelijke buurstaten van Griekenland" trekt men in het do cument de conclusie, dat Griekenland „rijp om geplukt te worden" wordt ge acht- Er is voldoende bewijs, aldus het rapport, dat de guei-illastryders worden geoefend en bewapend in het buitenland, alvorens naar Griekenland te worden gezonden om daar te vechten volgens instructie van het „nationale bevrij dingsfront", dat zijn hoofdkwartier bui ten Griekenland heeft. Ofschoon Truman. Marshall en Ache- son steeds nauwgezet hebben vermeden Sovjet-Rusland met name te noemen, spreken de thans gepubliceerde docu menten van „een Russische zenuwen oorlog jegens Griekenland" en van „aan wijzingen voor het voeren van een mis leidende tactiek van de zijde van den Russischen vertegenwoordiger bij de commissie van onderzoek der V.N.". Het document over Griekenland be sluit met de woorden: „Amerika is in hooge mate bezorgd over de moeilijk heden tusschen Griekenland en zijn Noordelijke buren. Wij gevoelden, dat er nauw verband bestaat tusschen de vei ligheid van Griekenland en die van de Vereenigde Staten". Het document, dat den nadruk legt op de noodzakelijkheid van steunverlee- ning aan Turkije, zegt. dat Turkije van meening is, dat het zich in een moei lijke positie ten aanzien van de Sovjet- Unie bevindt. De onderhandelingen over een herziening van het verdrag van Montreux zijn doodgeloopen, daar d« Sovjets speciale voorrechten in verband met de verdediging der Dardanellen wenschen. Ofschoon de Turken, aldus het rapport, tot normale politieke toe standen wenschen terug te keeren en hun buitengewoon groote legermacht willen beginnen te demobiliseeren, houdt de vrees voor de Sovjet-Unie hen hier van terug Inzake de Russische aanspraak op het Turksohe gebied van Kars-Ardahan zegt het rapport, dat deze uit geen enkele overweging te rechtvaardigen is. Do houding van de Sovjet-Unie moet vol gens het document worden gezien tegen den achtergrond van de veiligheid der Russische olie-installaties in den Kau- kasus. een uitgang naar zee aan de Per zische Golf en het verlangen naar een pro-Russische regeering in Turkije. De economische moeilijkheden van Turkije schrijft het document toe aan de kosten, verbonden aan het op de been houden der huidige troepenmacht; hiermede is bijna de helft der staats inkomsten gemoeid. Er wordt voorts op gewezen, dat Ame rika Turkije's beste afnemer en leve rancier is geworden, terwijl de Sovjet- Unie bijna geen zaken meer met Turkije doek Ten slotte bevestigen de documenten de reeds eerder gepubliceerde berichten, volgens welke Amerika voorstander is van het vormen van een vrije zone onder Grieksche souvereinitelt in de haven van Saloniki en van oordeel is, dat de kwestie Cyprus in onderling over leg tusschen Griekenland en Engeland dient te worden geregeld. Colmer beval een straffer politiek aan buitenlandsche zaken van het Ameri kaansche Huls van Afgevaardigden, heeft er op aangedrongen, dat de Ver eenigde Staten „Rusland's bluf zullen beantwoorden in de eenige taal, die de Sovjet-Unie blijkbaar kan verstaan: die der economische represailles". Colmer beval ee nstraffer politiek aan ten opzichte van landen, die door de communisten beheerscht worden en hij verklaarde, dat hij heden een resolutie zal indienen, welke het verleenen van financieele of andere hulp aan zulke landen verbiedt. Hij zal het congres ad- vlseeren volkomen afdoening der schul den met betrekking tot de leen en pacht te eischen. Zaterdagmiddag zijn in het be- waringskamp te Laren (NJL) on geregeldheden voorgekomen, welke echter door energiek ingrijpen van de kampleiding met behulp van een detachement van de Hilversumsche politie onder leiding van commis saris van der Veen spoedig zijn onderdrukt. Het was de kampleiding eenige dagen geleden ter oore gekomen, dat een 4-tal Z;g. .aware jongens", die met 56 kornui ten in dezelfde barak waren gelegerd, het plan hadden opgevat om in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te ont vluchten. Omwonenden van het kamp zagen dan ook in deze nachten politie agenten uit Hilversum en een viertal wagens in de omgeving van het kamp patrouilleeren. In hoeverre aan het ontvluchtings plan gevolg is gegeven, is slechts aan de kampleiding bekend die hierover geen nadere inlichtingen wenscht te geven. Zaterdagmiddag echter werd den 60 gedetineerden uit de bewuste barak strafoefeningen opgelegd. Bovendien werd dezen zwaren jongens medege deeld, dat zij in gevangenlskleedij zou den werden gestoken en dat hun hoof den kaal geknipt zouden worden, ten einde hen het ontvluchten onmogelijk te maken. De gevangenen waren hier over uiterst verontwaardigd en toonden dit duidelijk. Zij begonnen een drei gende houding tegen de 20 mannen der binnenbewaking aan te nemen en wer den op een rij tegen een muur ge plaatst. Een van hen simuleerde daar bij een flauwte en kreeg als straf het bevel, dat hij moest blijven liggen. Zijn „kameraden" kwamen daarop in op stand en de commandant, de Kroo, riep de buiten het kamp 60 man sterke ge- stationneer.de buitenbewaking, alsmede de 20 man van de Hilversumsche politie te hulp, ten einde te verhinderen, dat ook de bewoners der andere barakken oproerig zouden worden. Gewapend met stenguns kwamen deze troepen het kamp in en waren den toestand on middellijk meester. 18 van de „zware jongens" werden gearresteerd en overgebracht naar Hilversum, Bussum, Amersfoort en Naarden, waar zij in politiecellen gevangen worden gehouden. Enkelen dezer 18, die het actiefst aan de wanordelijkheden hadden deelgeno men, zijn thans opgesloten in de Blaskowitz-bunker te Hilversum. Nationale vergadering Comité Handhaving Rijkseenheid PROTEST TEGEN EEN „RAMPZALIGE BESLISSING". Het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid hield te Utrecht in de zaal van Tivoli een bijeenkomst van afge vaardigden van provinciale en plaatse lijke comité's, die uit alle deelen des lands waren samengestroomd. In scherpe bewoordingen 'hekelden prof. mr. P. S. Gerbrandy en de heer Ch, J, L. M. Weiter het regeeringsbeleld, waarop een protestresolutie werd aan genomen, waarin het comité uiting geeft aan zijn bezorgdheid over de „rampza lige beslissing van de regeering tot het aangaan van een overeenkomst met de z.g- Republiek Indonesia". HET REISVERKEER NEDERLAND—BELGIË. Berichten „cartes tourlstiqucs" praematuur. Zaterdagmiddag werd in de Staten zaal van het ministerie van verkeer de derde bijeenkomst gehouden van de toeristische studiecommissies van Bel gië, Nederland en Luxemburg. Een groot aantal personen uit toeristische kringen der drie landen was daarbij aanwezig. In deze vergadering heeft de heer Van Oyen verklaard, dat tourisme al leen mogelijk gemaakt kon worden op compensatie-basis en dat de berichten over de „cartes touristiques" zeer prae matuur waren. De heer Pfeiffer zette uiteen, dat de geschonden hotellndustrie helaas niet toeliet een grooten stroom vreemdelin gen hier te lande te ontvangen. BINNENLAND. Naar eerst thans bekend wordt, heb ben eenlgen tijd geleden een aantal gede tineerden in het kamp te Vught gezamen lijk gepoogd om met behulp van wapens en onder dekking van de sneeuw uit te breken. De interne reoherohe evenwel was waakzaam en met medewerking van te hulp geroepen politie is het plan volkomen verijdeld. De beschuldigingen tegen de Repu- blikeinsche leiders, die op Sumatra on langs door den Republlkelnschen gouver neur Hassan werden gearresteerd, zij.n Juist gebleken, aldus het Republikeinsche Dag blad te Medan- Een kolonel en twee majoors van het Republikeinsche leger zijn schuldig be vonden aan medeplichtigheid aan „een groot corruptieschandaal". r Ingevolge het Nederlandsche aanbod om als tegemoetkoming ln de door aan houding van hun schepen geleden schade aan zes Chlneesche reeders een half mll- lioen straits dollars uit te keeren, heeft de Chineesche Kamer van Koophandei be sloten den Ned.-Indischen handel niet te boycotten. - Het ms. „Boissevain" met 1152 re- patrieerenden aan boord, wordt morgen ochtend om 8.00 uur ln IJmuiden, ver wacht- Het debarkeeren is vastgesteld om 13.00 uur te Amsterdam. - De schilderspatroons te Nijmegen hebben besloten van heden af geen ruiten bij particulieren meer Ln te zetten, zoo lang de prijzenbeschlkking het tarief voor het glasinzetten zoo laag houdt, dat de schilderspatroons er niets aan kunnen verdienen. Bij K. B. is benoemd tot president van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. H. E. Cost Budde, voorheen president van Het Gerechtshof. In de Van Heutzstraat te Nijmegen is het 5-Jarig dochtertje van J. v. O. bij het oversteken van de straat achter een auto door een tweeden auto gegrepen en onmiddellijk, gedood. Onder leiding van de actrice Caroline van Dommelen is een tooneelgezelschap gevormd, dat onder den naam „Neder- landsch Tooneel" voorstellingen gaat ge ven, hoofdzakelijk ln de provincie en speciaal in die plaatsen, waar de Neder- landsohe arbeiders de verwoeste woon plaatsen weer bewoonbaar zullen maken. De Eerste Kamer zal in openbare vergadering bijeenkomen op Donderdag a.s, 1 uur. Aan de orde zal o m. zijn de behandeling van het wetsontwerp „Ver handelen van bestrijdingsmiddelen tegen plantenziekten en dergelijke en mest stoffen". Gedurende het tweedaagsch mld- denstandscongTes op „Drakenburg" bil Hilversum werd de heer J. A. Koops uit Venlo herkozen tot algemeen voorzitter van den Ned. R.K. Middenstandsbond. Tot hoofdbestuurslid werd gekozen de heer J Derksen uit Venray. Gistermiddag zijn te Brussel de 500 Nederlandsche studenten aangekomen, die zullen deelnemen aan het studen tencongres der lage landen, dat van he den t/m. 26 Maart te Gent zal worden gehouden. Het eigenlijke doel van dit congres is tot een betere overeenstemming te ko men tusschen de universitaire studie in Nederland en ln België en tot een we- derzijdsche erkenning der universitaire diploma's te geraken, Marken is thans na ruim 3 maan den weer per boot bereikbaar. Zaterdag is de 20 PK sleepboot „De Levantkade" er na een tocht door het ijs over de Gouwzee van 2 1/2 uur, ln geslaagd het eiland te bereiken. Tot griffier bil het landgerecht te vice- Bandoeng is benoemd mevrouw mr. D. I Winkelaar du Perron. Op „Zorgvlled" te Amsterdam is Zaterdag het stoffelllk overschot van den Nederlandschen componist Willem Pijper ten grave gedragen. Mr. H. J. Relnink, secretaris-generaal van het Departement van O.. K en W.. de heer De Monchy, namens de afd. Rotterdam van de Ned Ver. tot bevordering der Toonkunst, mr. A. de Roos wethouder van kunstzaken te Amsterdam, Henri Zag-wljn, namens het Genootschap van Ned. componisten en vele anderen hebben bil deze plechtig heid het woord gevoerd. In Medan is een comité gevormd voor de oprichting van een eeremonu ment ter nagedachtenis van allen, die op Sumatra's Oostkust ten gevolge van den oorlog en de terreur in den Japan- sohen tijd het leven lieten. Herman B. Baruch, de nieuw be noemde Amerikaansche ambassadeur in ons land. die Woensdag naar Den Haag zal vertrekken. Is door president Tru man ln afscheidsaudlëntie ontvangen. (U.P.). Voor den tweeden en laatsten stil len omgang van dit Jaar hebben opnieuw 21 extra treinen, verscheidene autobus sen en andere vervoermiddelen duizen den uit den lande naar Amsterdam ge bracht, zoodat met de c.a. 15000 Am sterdammers ruim 40.000 mannen den bedegang tot hulde aan het H. Sacra ment hebben gemaakt. Onder de deelnemers bevond zich mgr. Joh. Huibers. bisschop van Haarlem, die een Pontificaal Lof celebreerde in de kerk van het Bagijnhof. een stille H. Mis opdroeg en een korte predicatie hield. Als opvolger van dr. W. Hoven, die op 15 Maart ziln functies heeft neerge legd, ls belast met de waarneming van de betrekkingen van directeur van het Departement van B. B. en alg regee- ringscommissaris voor Borneo en de Groote Oost de heer H. van der Wal. die tot nu toe reeds als plaatsvervangend di- recteur B. B. placht op te treden. Ten overstaan van de eerste vrou welijke notaris ln ons land, mej. C. H. A. Bletz is de stichtingacte gepasseerd voor een ln 1948 te Amsterdam te houden tentoonstelling: „De Nederlandsche vrouw 18981948'. Vlce-admlraal A. S. Pinke ls gister middag per Skymaster te Batavia aan gekomen. BUITENLAND. De Perzische minister-president, Ghavam es Soeltaneh, heeft ln een bood schap ter gelegenheid van het Perzische nieuwjaar medegedeeld, dat zijn regeering de Internationale Bank om een leening van 250 millloen dollar heeft verzocht. De Nobel-stlchtlng heeft medegedeeld dat de Nobelprijzen vergroot zullen worden van 121.524 kronen tot 146.115 kronen, dank zij de vrijdom van belasting door de Zweedsche regeering verleend. De Ohineesche Kwomlntang heeft be sloten den gouverneur van Formosa, gene raal Tsjen Yl, terug te roepen en hem voor het gerecht te dagen, naar aanleiding van klachten van Formosaansche zijde over het op het eiland uitgeoefende be stuur, dat „nog corrupter" zou zijn dan clat van de Japanneezen. Volgens persberichten, uit Tirana zijn twee Albaneesche parlementsleden ver moord. ZIJ waren lid van een Internatio nale Mohammedaansche secte, en zouden zijn vermoord naar aanleiding van een geschil over bepaalde wijzigingen, die zij in de secte wilden aanbrengen. Volgens den onder Brltsch toezicht staanden Nieuwsdienst in Duitschland hebben te Berlijn gedurende Januari en Februari totaal 333 personen zelfmoord gepleegd. Hiervan komen er 186 op reke ning van den voedselnood, 88 van onge neeslijke ziekten, terwijl 14 vrouwen en 5 mannen uit liefdesmoellljkheden een eind aan hun leven maakten. Onder de zelfmoordenaars bevinden zich 6 kinderen. In een katoenpakhuis aan de haven, te Le Havre is Zaterdagavond een groo te brand uitgebroken, welke naar schat ting 250.000.000 francs schade heeft ver oorzaakt. De speciale correspondent van het; Engelsche blad „Observer" meldt, dat de Hongaarscbe premier, Nagy, heeft toege stemd om ln Mei nieuwe verkiezingen te houden op basis van de nieuwe kiezers lijsten, hoewel het tegenwoordige parle ment ln November 1945 vrij was geko zen en de nieuwe verkiezingen eerst in 1949 zouden moeten plaats hebben. Admiraal burggraaf Mountbatten la heden te New Delhi beëedlgd als onder koning en gouverneur-generaal van Voor- Indlë. Het parlement van de provincie Brandenburg in de Sovjet-Russische zone van Duitschland heeft eenstemmig een wet aangenomen ter nationallseerlng van alle mineralen- en steenkoolmijnen. Generalissimus Stalln ls ter gelegen heid van den tweeden verjaardag van den terugkeer van Transylvanlë tot Roeme nië. eereburger van Roemenië gemaakt. In Frankrijk ls een nieuwe politieke partil gevormd, onder leiding van gene raal FranQois Desastier de la Vlgerie, een der naaste medewerkers van generaal De Gaulle tijdens den oorlog. De partij heet „verdediging van de Fransche vrijheden". Een Egyptisch twee-motorlg vlieg tuig is ten Westen van den berg Santa Maria op de Azoren te pletter geslagen. De machine kwam van Gander (New Foundland) en was uit de koers geraakt boven den Atlantischen Oceaan. De Sunday Chronicle meldt, dat vroegere vooraanstaande Duitsche gene raals en admiraals, die eens de hoop koesterden consuls van Hitier voor het Brltsohe imperium te worden, momen teel koeienstallen schoon houden van boerderijen ln Wales. Onder hen bevindt zich lt.-generaal Dittmar. de voormaligo radio-commentator.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1