Amerikaansche boycot voor Nederlandsche schepen? Naar aanleiding van de Martin Behrman- kwestie WEERBERICHT De crisis in de Commissie-Generaal Ontslag Van Mook, Schermerhorn en Van Poll eenig alternatief? Ongunstig Kamer-oordeel over mr Zaayer Prof. Gerbrandy over Nederland's defaitistische houding Met een enkel woord 86sfe Jaargang VRIJDAG 21 MAART 1947 No. 26038 LEIDSCH Directeur: J. w. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J, Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week DAGBLAD Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redaotie: 21507 - Giro no: 57055 Naar AJJ, meldt, dreigt de vakvereeniging van Amerikaansche koopvaardij - officieren een algemeene boycot voor alle schepen, die afkomstig zijn uit de bestemd zijn voor Nederland, uit te vaardigen. Men wil bij deze actie de loodsen en havenarbeiders uit alle Amerikaansche havens betrekken. Deze beslissing, die gisteren te New-York werd bekend gemaakt, zou genomen zijn als repressaille tegen de gewelddaden, waaraan de Nederlandsche havenautoriteiten te Batavia zich ten aanzien van de officieren van het vrachtschip „Martin Behrman" zouden hebben schuldig gemaakt. Volgens de verklaringen van een bestuurslid, aldus A.F.P., zal de vakvereeniging in alle Amerikaansche havens een algemeene en gelijktijdige actie inzetten tegen Nederlandsche schepen en ladingen, als het aan officieren van de „Martin Behrman" aangedane onrecht niet is hersteld vóór de vergadering der vakvereeniging op Woensdag a.s. Nader deelt Aneta mede: C. A. Atkins, vice-voorzltter van de plaatselijke, bij de American Federation of Labour aangesloten vakvereeniging van kapiteins, stuurlieden en loodsen, heeft verklaard, dat de vakvereenigin gen van zeelieden in overweging heb ben genomen een boycot toe te passen op de Nederlandsche scheepvaart, in geval de kwestie van de „Martin Behr man" niet op bevredigende wijze wordt geregeld. Walter Isbrandtsen van de „Isbrandt- sen-Company", zeide, dat de Ned. Ind. regeering voorbereidingen trof voor den uitvoer van de lading van de „Behr man" naar Europa. Hij verklaarde: „Dat optreden bevestigt onze meening, dat het heele geval neerkomt op een poging van de zijde der Nederlanders om zich zonder betaling te verzekeren van Indonesische producten, welke zij ter oorzaak van het Indonesisoh verzet niet zouden kunnen verkrijgen door geregelde handelstransacties. Reuter meldt nog: Zeker twee Ame rikaansche vakvereenigingen van zee lieden hebben in overweging een boy cot toe te passen op Nederlandsche schepen in havens aan de Atlantische kust van de Ver. Staten. Kapitein C. A. Atkins verklaarde nog, dat hij de vakvereenigingen van zeelie den zou aanbevelen te weigeren eenig Nederlandsch schip hier te behandelen, indien niet tot een bevredigende rege ling werd gekomen. Hij verklaarde, dat nog géén termijn was gesteld voor een boycot. De nationale vakvereeniging van zee lieden, aangesloten bij het C.I.O., heeft reeds bij het Dep. van Buitenl. Zaken te Washington een protest uitgebracht. Naar verluidt voeren thans vertegen woordigers van de reeders besprekingen Naar een Fransche crisis? JT MORGEN BESLISSING. De kwestie Vietnam dreigt in Frank rijk tot een crisis te leiden. Toen de communistische leider Duclos gisteren bij de opening van het debat in de Assemblée meedeelde, dat de onthouding der communisten bij de Woensdag in gediende vertrouwensmotie een princi pieel karakter had, kwam Ramadier in het geweer. Hij sprak van man tot man: „Indien gij u van stemming blijft ont houden, zult gij de toenemende schei ding van communisten en anti-commu nisten nog vergrooten, een scheiding, die wij (hierbij gebaarde Ramadier naar de socialisten en de rechtsche af gevaardigden) steeds getracht hebben te vermijden". Alle aanwezigen, behalve de communisten, verhieven zich bij deze woorden juichend van hun zetels „Het gaat om de eenheid van Frankrijk", zoo besloot de premier. .Daarom vraag ik om een nieuwe motie van vertrouwen". Deze motie zal Zaterdag, te gelijk met het crediet, in stemming komen. De plaatsvervangende minister van Bui tenia ndsche Zaken heeft verklaard, dat Bidault, de vertegenwoordiger van Frankrijk in de Groote Vier, in ieder geval te Moskou zal blijven. GROOTSTE KANON TER WERELD WORDT VERNIETIGD. Naar uit Britsche kringen te Ham burg wordt vernomen, zal een aantal zware kanonnen, waaronder een Krupp- kanon voor belegering met een kaliber van 77% centimeter, de volgende week te Essen vernietigd worden- Het belegeringskanon, dat ruim 1,3 millioen kilogram weegt, is in een van de drie die voor den veldtocht tegen Sovjetrusland werden vervaardigd. De loop van het kanon is 39.3 meter lang. de draagwijdte 35.2 kilometer, het ge wicht der kogels bedraagt 7112 kilogram DE KWESTIE PALESTINA EN DE V.N. Deskundigen uit kringen der VN zijn van meening. dat een speciale bijeen komst van de algemeene vergadering ter bespreking van de kwestie Palestina bij na zeker is. nu de Arabische liga het voorstel tot vorming van een commissie van onderzoek verworpen heeft. VRIJ ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid en West. Zwaar bewolkt met tij delijke opklaringen. Enkele regenbuien. Aanhoudend vrij zacht weer. 22 Maart. Zon op: 6.41 uur; onder: 18.55 uur. Maan op: 7.08 uur; onder: 18.39 uur (N.M.). Hoogwater te Katwyk-aan-Zee te 4.12 en 16.27 uur. met regeeringsambtenaren te Washing ton. Atkins heeft stappen gedaan om het bestuur van de A.FL. protest te doen aanteekenen in Washington. A P.P. meldt uit Batavia, dat de Mar tin Behrman-kwestie 24 Maart voor een landgerecht zal komen. De Britsche defensie. Voor den aanvang van het Lagerhuis debat over de Britsche defensie, waar bij ook werd voorgesteld den dienstplicht, te handhaven, werd een amendement tot nadere beperking van manschappen en uitgaven voor de defensie door 45 dissidente Labourleden ingediend, door den speaker als ..buiten de orde gaan de" van de hand gewezen. Minister Alexander zeide in antwoord op de critiek van de dissidenten, dat zij wel erg kort van memorie schenen te zijn. Men moest zich 1940 herinneren, toen alles in het werk gesteld moest worden om het land te beveiligen voor een Duitschen aanval! De minister deelde overigens mede. dat ln ieder geval te Hongkong en in Malakka groote steunpunten worden ge handhaafd. Ten slotte werd een motie, waarin de defensie-politiek wordt goedgekeurd zon der stemming aanvaard. VTETNAMEESCHE AFGEVAARDIGDE GEARRESTEERD. In opdracht van den rechter van in structie te Saigon heeft de Parijsche po litie Duong Bach Mai afgevaardigde ter conferentie over Vietnam te Fon- tainebleau, gearresteerd. Duong bach mai wordt er van beschuldigd de veilig heid van den staat buiten het land in gevaar te hebben gebracht. De bijzondere correspondent van Reuter seint: te Batavia, Graham Jenkins, „Het ontslag van Luit.-Gouv.-Gen. dr. Van Mook, den voorzitter der Com missie-Generaal, prof. Schermerhorn, en het lid der Kath. Party Max van Poll wordt thans in wélingelichte Nederlandsche kringen te Batavia beschouwd als het eenige alternatief op de ontslag aanvragen van „drie tot de Neder landsche conservatieve groep behoorende leden van de Commissie-Generaal", aldus de correspondent. Gezaghebbende kringen, zoo gaat Jenkins verder, zijn van meening, dat de Commissie-Generaal zelf in verband met de interpretatie van de ontwerp overeenkomst van Linggadjati, op het doode punt is gekomen en in haar laatste besluiten bijna geheel op aan wijzingen van de Nederlandsche regee ring heeft gehandeld. De crisis is op het einde van de vorige week ontstaan ten gevolge van den brief van Sjahrir, waarin deze zijn voldoening er over uit drukte. „dat het niet in de bedoeling van de Nederlandsche regeering lag, haar interpretatie eenzijdig aan de re publiek op te leggen.' Jenkins vervolgt: ,De ontslag-aan vragen van De Boer, Posthuma en Ver- rêjl volgden op het telefoongesprek Schaamte over wat sinds den oorlog is geschied. (Van onzen parlementairen redacteur) Zonder merkbare emotie ontving de Tweede Kamer gisteren de mededeeling van praeses v. Schalk, dat minister Jonk man had toegezegd heden inlichtingen te zullen verschaffen over de ontwikke ling in het Indische vraagstuk. De situatie ls nu zoo, dat de heer Rom- me vermoedelijk na die verklaring der regeering zal vragen, de discussies daar- Indië-debat Dinsdag a.s. over op Dinsdag a.s. vast te stellen, zich daarbij tevens beroepende op den aan drang der oppositie bij de vorige gele genheid tot rustige behandeling- De heer Schouten daarentegen zal waarschijnlijk om onmiddellijke debatten vragen, in de hoop een Kameruitspraak uit te lok ken, vóór het metterdaad tot teekenen van Linggadjati komt. De heer Tilanus zal zijn houding inzake het tijdstip der debatten van den aard der regeerings- verklaring laten afhangen. Arbeid zal zich evenals Woensdag onthouden en pe rslot met Romme meegaan. De com munisten hebben, gelij kbekend, geen behoefte aan een spoedig debat. Het zal dus wel Dinsdag a.s. worden dat de Kamer zich over de regeerings- verklaring uitspreekt. Het wetsontwerp Nadere voorzienin gen Bijzondere Rechtspleging deed een breeden stroom van echt-parlementaire welsprekendheid vloeien. De heer Don ker (Arbeid) bv. hield een rede van vijf kwartier, waarin hij uitvoerig de behandeling van het ontwerp binnens kamers. eigenlijk moesten wij zegggen: in de keuken, van de vaste commissie voor strafrecht schetste. Ook bleef deze bekwame jurist lang stilstaan bij de verschillen tusschen het huidige en het oorspronkelijke ontwerp. De heer Terp stra (A.R.) op zijn beurt parafraseerde knap den eigenlijken inhoud van het voorliggende ontwerp. En zoo ging het door: een heele rij sprekers, doorkneed in de stof. Die allemaal met min of meer nadruk hun instemming met het voorstel betuigden. Alleen de heer Stok vis (Comm was naturlijk tegen de „barmhartigheid". De Haagsche procureur-fiscaal en met hem zijn ambtgenooten. die zich achter hem stelden inzake de toepas sing van het gratierecht had een kwaden dag. Het is noodig. dat ook van de Kamer uit wordt gezegd: Het is nu welletjes aldus de heer Donker. Het moet nu maar eens uit wezen. Het is niet de taak van de ambtenaren, om de regeering te critiseeren. De ministers leggen verantwoording af in het parle ment. En ook anderszins luidde het oordeel over mr. Zaayer niet gunstig: Hy had de doodstraf willen eischen in het geval Pieck, doch had daarvan afgezien, daar er toch maar gratie zou worden ver leend. zoo herinnerde de heer Donker. Maar als alternatief voor de doodstraf zou men dan toch 20 jaar gevangenis straf heben verwacht. Neen, de procu reur-fiscaal eischte slechts 12 jaar. En tot overmaat werd hy door het Bijz. Gerechtshof gedésavoueerd, want dit legde maar 8 jaar op. Waaruit biykt, al dus de heer Donker, dat ook materieel en niet alleen formeel mr. Zaayer in het ongelijk was. Er vielen ook uiteenloopende en dui- deiyk aanvechtbare opinies te noteeren ten aanzien van doodstraf en cassatie, gratie en byzonder strafrecht. Zoo hoor den wy de opvatting verdedigen, dat de doodstraf niet op politieke doch slechts op misdrijven van crimineelen aard mocht worden uitgesproken. Maar in ons commune recht was juist de dood straf al sinds 75 jaar afgeschaft: en zy werd juist weer ingevoerd voor de oorlogsmisdry ven. Ook de toepassing van art. 9 van het militair strafrecht op deze laatste, gelyk werd bepleit, gaat niet op, zoo betoogde de heer Sassen in een prachtige uiteenzetting. Men onder- scheide misdrijven tegen den staat en tegen de volksgemeenschap, hetgeen iets geheel anders is. Maar hier raken wij toch te zeer in juridische finesses. Genoeg zy, te vermelden, dat ook thans weer getuigd werd van schaam te over veel wat in naam van het recht sinds den oorlog in ons land is geschied, en dat men bevreesd is voor wat de historieschryvers later over ons zullen zeggen. Heden voortzetting. Gisternacht is een begin gemaakt met het wegrollen van de brug in den Ringdyk over den Amstelveenscheweg tusschen Amsterdam en Am stelveen. Deze dubbele brug zal gemonteerd worden ln de spoorlyn Am sterdam—Den Haag bij Wannond. Over enkele weken zal de tweede helft worden weggehaald. (Foto ANP-d Hn) Zwitserland en de Vereenigde Volken. De Zwitsersche socialisten hebben in het parlement voorgesteld, dat Zwitser land lid zou worden van de Vereenigde Naties. De minister van buitenlandsche zaken. Max Petitpierre, verklaarde hier op. dat naar zijn meening de tyd voor een dergelyke actie nog niet is gekomen. Hy was bereid een motie te aanvaarden, waarin den federalen raad wordt ver zocht op den daartoe geelgenden tijd lid van de V.N. te worden onder voor waarden die vereenigbaar zyn met de neutraliteit van Zwitserland en inmid dels samen te werken met de V.N. bij het voorkomen van oorlogen- Petitpierre verklaarde, dat collectieve veiligheid slechts kan worden bereikt in een we reld. waarin geen plaats is voor macht- politiek, en waarin de internationale orde gebaseerd is op wetten en op eer bied voor de vrijheid zoowel door de groote als de kleine volken. Hy hoopte dat de vredesverdragen de verwerkelij king van dit ideaal naderby zouden brengen. „De Zwitsersche neutraliteit is in het belang van den wereldvrede. Het legt Zwitserland een aantalverplichtin gen op. en het maakt het dit land mo gelijk ten tyde van oorlog zijn huma nitaire werkzaamheden voort te zetten". tusschen prof. Schermerhorn en mi nister Jonkman, waarbij goedkeuring werd verleend om Sjahrir's voorwaar den te accepteeren. Indien deze goedkeuring niet was verleend, dan zouden, naar men aanneemt, de ontslag-aanvragen van dr. Van Mook, prof. Schermerhorn en den heer Van Poll zoo goed als zeker geweest zyn. De Nederlandsche regeering was zich, naar men aan neemt van deze waarschijnlykheid be wust toen zy de definitieve beslissing overwoog. DREIGDE ER OORLOG? Ook de Nederlandsche legerautoritei- ten waren, zoo gaat Jenkins voort, waarschijnlijk bekend met de moeihjk- heden van de Commissie-Generaal en met het feit, dat waarschynlyk óf de eene óf de andere groèp ontslag-aan vrage overwoog, toen op het einde van de week de order werd gegeven tot den opmarsch uit het Soerabajasche naar Modjokerto. De conclusie van goed ingelichte kringen is, dat Nederland op het punt van oorlog met de republiek zou heb ben gestaan, indien het besluit van de Nederlandsche regeering niet op dat beslissende oogenblik was geko men, omdat, indien de groep van dr. Van Mook haar ontslag had inge diend, het leger waarschynlijk haar operaties in Oost-Java zou hebben voortgezet. Zy wijzen op het bevel van Scher merhorn, dat Woensdag nog aan het Nederlandsche leger gegeven werd, om iedere verdere actie in het Modjokerto- sche te voorkomen, om hun geloof in het onmiddellijke dreigen van deze mogelykheid te staven. DE MEEST KRITIEKE DAGEN. Do gebeurtenissen in de eerste helft van deze week zyn waarschynlyk de meest kritieke geweest van de 19 maanden van Indonesische revolutie en onderhandelingen. En zy zyn niet beïnvloed door het feit, dat Verzyi en Posthuma technisch niet volledig benoemde leden van de Commissie- Generaal waren. Beiden waren steeds aanwezig by haar zittingen", aldus besluit Jenkins, De Cambridge-ploeg, die 29 Maart tegen Oxford uitkomt in de be faamde jaarlijksche race, in training. PROEVEN VAN ONBEMANDE VLIEGTUIGEN IN ATLANTISCHEN OCEAAN. Het Engelsche ministerie van burger luchtvaart heeft alle vliegtuigpiloten ge waarschuwd om van 1 April tot 1 Oc tober het gebied van de Bishop rots bU de Scilly-eilanden aan den Zuidwest hoek van Engeland te vermyden. daar Engeland ln den Atlantischen Oceaan proeven zal doen met onbemande vlieg tuigen, die „sneller dan het geluid" zijn. (Meer dan 1280 km. per uur). De proeven zullen alleen overdag plaats hebben. Deze „Vickers Transonc" raketvlieg tuigen zullen onder leiding van deskun digen van Mosquito's uit, die door pi loten van de R.A F. zullen worden be stuurd, starten. BRITSCHE REGEERING LIJDT NEDERLAAG IN HOOGERHUIS. De Britsche regeering heeft in het Hoogerhuis, waar de oppositie verre in de meerderheid is. een nederlaag gele den, toen een motie, waarin de „ondoel treffendheid van de regeeringsmaatre- gelen inzake den economischen toe stand" werd betreurd, met 119 tegen 30 stemmen werd aangenomen. Deze nederlaag heeft echter slechts theoretische beteekenis, daar zij op de positie van de regeering geen invloed uitoefent. Noodlanding Belgisch vliegtuig te Schiphol. INZITTENDEN ONGEDEERD. Een particulier vliegtuig, toebehooren- de aan den heer John Mahieu uit Brus sel. heeft gistermlddig na een vlucht van Croydon in Engeland een ongeluk kige landing gemaakt vlak bulten het vliegveld Schiphol bij Amsterdam, waar bij de propellors werden afgebroken, het landingsgestel werd afgerukt en de romp beschadigd. De heer Mahieu. die zich met een metgezel in het toestel be vond. kwam er zonder lichamelyk letsel af. Tydens een vry dichte mist is het toestel by een eerste landingspoging recht op den grooten hangar op het vliegveld ingevlogen. Op vry geringen afstand doemde het gebouw voor, den piloot op. die zyn machine snel en nog tijdig omhoog trok. Opnieuw cirkelde hij daarna een paar maal over het vlieg veld, waarna hy wegens benzlne-gebrek moest landen. De noodlanding ls. da omstandigheden ln aanmerking geno men. niet zonder veine uitgevoerd. Het toestel ligt n l. tusschen groote brokken steen op een zeer oneffen terrein, vlak naast een greppel, ongeveer 1500 meter achter den hangar en 800 meter van den Ringvaart af. De heer de Boer begreep z.i. het groot gevaar. Naar aanleiding van het verzoek om ontslag uit de Commissie-Generaal van den heer De Boer heeft prof. dr. P. Gerbrandy gisteravond voor de radio het woord gevoerd. Prof Gerbrandy merkte op dat de veronderstelling was geop perd dat de ontslagaanvrage van den heer De Boer zou zyn Ingegeven door de actieve oppositie tegen het ondertee kenen van de basisovereenkomst van Linggadjati. BINNENLAND. De sneeuw toeslag, welke bij de af levering van vaste brandstoffen aan de afnemers ln rekening mag worden ge bracht. zal met Ingang van Maandag as. vervallen. Als Nederlandsch afgevaardigden naar de World Friendship Council te Londen zijn benoemd: mr. J. A. W. Burger, oud minister van Blnnenlandsche Zaken, thans advocaat te Dordreoht, dr. C. P. Gunning, reetor van het Amsterdamsch Lyceum en mej M. L. Wilton, leerares H.B.S te Enschedé Tot leden van de Kamer van spoed- berechting van het Internationale Ge rechtshof te Den Haag z(jn benoemd Guererro, voorzitter; Basdevant. vlce-voor- zltter, Mcnalr, Krylof. Hsu Mox (leden): de Visscher en Hackworth (plaatsvervan gende leden). Te Brussel ls een Nederlandsche af vaardiging aangekomen, die de voorberei dende besprekingen zal voeren ln verband met het sluiten van een nieuwe handels overeenkomst tusschen de Belgisch Luxemburgsche economische unie en ons land. Het Centraal Bureau van de Nlwln heeft een propagandafllmpje duurtyd 3 minuten doen vervaardigen, welke zeer binnenkort ln de filmjournaals van de bioscoopvoorstellingen zal worden op genomen. De namen der nlet-Europeesche in zittenden van de vermiste Dakota zijn de heeren Lauw Boen Kok, Ong Swle Hong, Joe TJan Tjion. Koe Jong Fa, Abdoel Ra- hlm Daeng Manonpoenlauw Tlan Han. mevr. Ong Swle Hong, mevr. Lo Loen Tlauw en mevr. Joe Nglt Thai. De K.N.A.C. acht het gewenscht het verkeer komende van Utrecht en gaande naar Arnhem, aan te raden den weg over Woudenberg Scherpenzeel en Ede te mij den en lnplaats daarvan de Zuidelijke route over Doorn. Ameronqen, Rhenen en Wagenlngen te kiezen, zulks ln verband met den slechten toestand als gevolg van de vorst De dienstplichtigen, bestemd voor het 3e regiment Infanterie te Bergen' op Zoom. moeten Woensdag 2 April opko men. De dienstplichtigen, bestemd voor het le verkennlngs regiment te Amers foort moeten Dinsdag a.s. opkomen. William Burrows, kapitein van het Britsche schip „Fortune", werd vooreen Nederlandsch hof te Batavia veroordeeld tot een boete van 250 gulden. De „For tune" had geweigerd ln de haven van Chertbon een bevel van de Nederland sche marine op te volgen en trachtte zonder vergunning eoederen te Impor teeren Op 12 Maart trok een zware windhoos over Semarang. die een regenboom uit den grond rukte, welke neer kwam op een loods waarin vrouwen steenen tot steen slag kloppen, gelegen aan Pasar DJohar. Het gevolg was. dat drie vrouwen op slag werden gedood en minstens 10 vrouwen ernstig en minder ernstig werden gewond. De pakketpost met Zweden ls. dank zij de gewijzigde weersomstandigheden, hervat, zoodat wederom postpaketten naar Zweden, Finland en de U.S.S.R. verzonden kunnen worden. BUITENLAND. De Joegoslavische regeering heeft bericht ontvangen, dat de V.S niet over wegen, Joego-Slavië te betrekken in den financleelen steun aan geteisterde landen. Ter gelegenheid van het veertiende eeuwfeest van den sterfdag van den H. Benedlctus. heeft Paus Plus XII een encycliek „fulgens radJatur" uitgevaar digd, waarin uiteengezet wordt, hoe deze heilige ln de donkere en bewogen tijden waarin hy leefde de waarheid ondervond van Christus' belofte: „Ik zal met u lieden zijn tot aan de voleinding der wereld" en wordt aangespoord dit voorbeeld te volgen. Het nationale vakverbond van em- ployé's van Amerikaansche telefoonbedrij ven heeft bekend gemaakt, dat na 7 April misschien een staking zal worden afge kondigd. waarby 200.000 employé's zullen zijn betrokken. De elsch is een loonsver- hooglng van 12 dollar per week. Meivin Thompson, die door het hoog gerechtshof van den staat Georgia ln zyn ambt van gouverneur ls bevestigd heeft den „oorlog" verklaard tegen de ku-klux- klan een organisatie, die gekant is tegen Negers. Joden en Roomsch-Katho lieken. De voormalige Grleksche communis tische minister Javgos ls uit wraak dood geschoten. De dader ls gearresteerd. De wetgevende nationale vergadering van Tsjecho-Slowakije heeft met algemee ne stemmen een wet aangenomen, die den Jeugdzorg geheel ln handen van staats instellingen legt. Een twee-motorig vliegtuig, dat Maandag uit Sjanghai vertrok, ls te Kal- feng ln de Chineesche provincie Honan bij het landen neergestort. Hierbij werden eenige leden der bemanning en zes passa giers van wie vier Amerikanen, gedood. De Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken. Jan Masaryk, heeft tydens een uiteenzetting over de buiten landsche politiek verklaard, dat een cul- tureele overeenkomst tusschen Engeland en Tsjeoho-Slowakije klaar ls voor onder- teekenlng. Engeland heeft het protest van de Poolsche regeering tegen het besluit om een bepaald aantal Poolsche „weerbarsti- gen in Dultschland". die geweigerd hebben naar huis terug te keeren of zich bij het herschollngscorps te laten lndeelen, te de- moblllseeren. afgewezen. Op ongeveer 160 km. afstand van de haven Amoy n Zuid-Chlna ls het kor vet Foepo. dat Engeland onlangs ean de Chineesche marine heeft gesohonken. ln botsing gekomen met het Chineesche koopvaardllschlp Halmin. Naar verluidt ls het korvet, gezonken. Men vreest, dat meer dan 160 officieren en matrozen bil deze ramp den dood hebben gevonden. Het eerste Japansche handelsverdrag na den oorlog ls door tusschenkomst van de Amerikaansche bezettlngsautoritelten tusschen Japan en de Phlllppynen getee- kend. Japan zal hennep en copra Invoe ren en o.a, katoenen stoffen uitvoeren. Het is naar het oordeel van spreker veel aanncmelykcr het verzoek van den heer De Boer in verband te bren gen met de ervaring, welke deze heeft opgedaan met de onbetrouwbaarheid der z.g. Republikeinen, die hun aard en oorsprong niet kunnen verlooche nen. De heer De Boer was helaas afgegle den naar het vooze fundament van de motie-Romme. Toen het tot overmaat van ramp ook nog bleek, dat de overige leden der Commissie-Generaal en do regeering zelfs dit vooze fundament ver lieten, heeft hy gemeend uit de commis sie te moeten treden. Immers het tee- kenen van de overeenkomst bij gebrek aan volledige overeenstemming betee- kende een nieuwe capitulatie der Ne derlandsche regeering. Wat anders was de onderteekening dan het inblazen van nieuw leven aan de z.g republiek en verzwakking van het prestige van de Nederlandsche re geering? Prof. Gerbrandy wees er vervolgens op. dat de defaitistische houding der Nederlandsche regeering weieens van funesten Invloed zou kunnen zijn op ons volk. „Ik glyd niet langer mee. dat is", al dus prof. Gerbrandy, „wat tot uiting komt in het verzoek van den heer De Boer". Het is noodig dat thans een krachtige hand de leiding neemt. Do heer De Boer heeft het groote gevaar begrepen. Misschien zal worden aangevoerd, dat het gevoerde beleid het gevolg was van het feit, dat van de zyde van het bui tenland druk op ons wordt uitgeoefend om tot onderteekening over te gaan. Mocht zulk een druk inderdaad bestaan, dan is de noodzaak des te grooter dat een krachtige hand de leiding neemt- Het ls miin overtuiging, aldus spr., dat de heer De Boer die thans ..het laatste schip" verlaat iets begrepen heeft van het groote gevaar, hetwelk in de afgly- dingspolitiek in de regeering is gelegen. Een gevaar, zoo besloot spreker, dat wel eens tot een van het buitenland af- hankelyk communistische republiek kan voeren.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1