Dringende verzoeken om inlichtingen over Indië De heer en de Boer, Verzijl en Posthuma vragen ontslag Overeenkomst inzake Modjokerto gesloten Met een enkel woord WEERBERICHT 86ste Jaargang DONDERDAG 20 MAART 1947 No. 26037; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B, W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Py rrhus - Linggadj ati NADAT een (natuurlijk buiten- landsch) persbureau de eerste sug gestie in deze richting had geop perd, heeft thans, vrij onverwachts, onze regeering medegedeeld een oplos sing te hebben gevonden voor de moei lijkheden, welke tot dusverre de weder- zijdsche onderteekening van het Ling- gadjati-accoord verhinderden. Zou een dergelijke mededeeling in normale omstandigheden een reactie veroorzaken, varieerende van gevoelens van ontspanning tot vreugde, in het onderhavige geval worden zoodanige sentimenten toch wel heel sterk getem perd door de groote mate van onzeker heid, welke de regeering als gevolg van haar uiterst summiere toelichting laat bestaan ten aanzien van de omstandig heden waaronder en de voorwaarden waarop deze overeenstemming kon wor den bereikt. De machtiging door de Nederlandsche regeering van de Commissie-Generaal tot onderteekening van het basis- accoord van Linggadjati vindt, blijkens deze toelichting, haar rechtvaardiging en grondslag in een d.d. 15 Maart j.l. gedagteekend schrijven van Sjahrir aan de C. G., waardoor zou zijn komen vast te staan, „dat de C. G. door deze onder teekening tot niets meer of anders ge bonden zal zijn dan tot wat zij volgens de regeeringsverklaring van 10 Decem ber 1946 bereid was zich te verbinden". Zoolang het Nederlandsohe volk niet in kennis wordt gesteld met den wezen lijken inhoud van Sjahrir's schrijven dd. 15 Maart en evenmin wordt inge licht omtrent het verloop der onder handelingen van den laatsten tijd, zoo lang is het ook volstrekt onmogelijk zijn houding te bepalen tegenover het in ieder geval belangrijke stadium, dat momenteel in de Nederlandsch-Indone- sische verhouding is bereikt. Deze en de t.ov. het geheele Indische vraagstuk te dezer plaatse reeds eerder gewraakte geheimzinnigheid, blijven wij onder alle omstandigheden een principieel be zwaar achten, waar het hier geldt de levensbelangen der Nederlandsche en Indonesische volkeren en als zijnde in strijd met waarlijk democratische op vattingen. Maar wy hebben méér be zwaren. Voor zooverre de thans beschikbare gegevens een conclusie toelaten, is de situatie nu zóó, dat de republikeinsche delegatie, als koesterende geen behoefte aan een eigen interpretatie, de 17 pun- ten-zonder-meer zal onderteekenen, derhalve het „naakte" Linggadjati, ter wijl de Commissie-Generaal, hoewel vasthoudende aan haar nadere toelich ting, waarin verdisconteerd de regee- ringsverklaringen van December j.l. mitsgaders de motie Romme-v. d. Goes van Na-ters, „de facto" haar handtee- kening stelt onder het-zelfde document! Het schijnt duidelijk, dat de C. G, daarmede dus niet alleen den parle mentairen eisch tot aanvaarding der Nederlandsche interpretatie laat val len, doch 'bovendien voor de zooveelste maal een hoogst belangrijke en naar wij vreezen, fatale concessie doet aan het republikeinsche bewind, dat daar tegenover niets anders stelt dan dat „Sjahrir er zich rekenschap van geeft (spatieering van ons - Red.) dat hetgeen in deverklaringen van minister Jonkman en de toelichting der C. G. is vervat, van bepalende be- teekends moet worden geacht voor het geen Nederland daarmede aanvaardt en op zich neemt". Een vagere formuleering is nauwelijks denkbaar! Het valt ons moeilijk om in de machtiging der Ned. regeering tot onderteekening iets anders te zien dan een volledige inwilliging van Sjahrir's recent verzoek „Stelt vertrouwen in de Republiek" een vertrouwen, dat het spijt ons oprecht het wederom te moe ten constateeren, doch de feiten zijn onweerlegbaar bij herhaling en in de ergste mate is beschaamd en dat, zooals wij meermalen betoogden, niet gemoti veerd geacht mag worden, waar het door geen enkelen waarborg wordt ge dekt. Is het niet teekenend voor de slap heid van onze Indische politiek, dat terwijl de regeering uit Sjahrir's brief „een mate van overeenstemming con cludeert, welke haar doet vertrouwen, dat thans de onderlinge samenwerking en dringende problemen van herstel en opbouw aanstonds zullen kunnen wor den aangevat", zij anderzijds niet af laat uitdrukking te geven aan haar diepgevoeld leedwezen over de „inci denten" te Soerabaja? Wij achten het volstrekt onjuist om maatregelen., welke weloverwogen nood zakelijk zijn bevonden ter beveiliging van honderdduizenden levens en levens belangen te kwalificeeren aLs inciden ten temeer waar de troepen, welke deze maatregelen ten uit-vcer brachten als consequente uitvoering van him taak het brengen van veiligheid en recht, maandenlang een voorbeeldige disci pline aan den dag hebben gelegd. Wanneer hier leedwezen had moeten worden betuigd, had onze regeering zulks gevoeglijk kunnen overlaten aan haar republikeinsche tegenspelers, die zelfs in honderdvoudige bestandsschen dingen nimmer aanleiding hebben ge vonden tot een dergelijk gebaar. Het mankeert er nu alleen nog maar aan, dat, zcoals ook reeds als eisch is gesteld, Sjahrir de onderteekening van het Linggad j a ti-accoord afhankelijk stelt van de onmiddellijke terugtrek king der Nederlandsche troepen uit het zoo juist bezette gebied rond Modjo kerto! Dit zou toch werkelijk in repu blikeinsche oogen het- verlies van het laatste restje prestige beteekenen, dat den Nederlanders nog is overgebleven! MAAR nogmaals: Zoolang geen vol ledige bekendheid is gegeven aan den inhoud van Sjahrir's schrijven en het verloop der jongste onderhan delingen, zoolang past den objectieven waarnemer geen oordeel over de al dan niet juistheid van het regeeringsbe- sluit. Daarvoor is het volstrekt nood zakelijk de bijzonderheden en den ach tergrond van het politieke spel der laat ste weken te weten, iets waarop het Nederlandsche volk zeker recht heeft. Om ons voor dit geval dan niet uitslui tend te bepalen tot de leden der Tweede Kamer, die, naar mag worden ver wacht, tooh zeker den eisch zullen stel len te vernemen, waarom hun duide lijke uitspraak niet tot onderteekening der ontweip-overeenkoms-t 'over te gaan dan met inachtneming van hetgeen o.a. in de motie van de fractieleiders der regeeringspartijen werd neergelegd, is genegeerd. Wat de practische consequenties van het regeeringsbesluit betreft, meenen wij er in het gunstigste geval niet meer van te mogen verwachten dan een ver schuiving der moeilijkheden naar een later tijdstip. Waar de Nederlandsche interpretatie voor de wederpartij in het huidige stadium onaanvaardbaar bleek, willen wij de mogelijkheid van winst door-uitstel niet buitensluiten, maar om de komende onderteekening af te schil deren als een diplomatiek succes van formaat of zelfs als een overwinning van het Nederlandsche standpunt, zoo als wij zulks reeds zagen gebeuren, neen, dat gaat ons in ieder geval te ver. De gesohiedenis, die zich heet te herhalen, kent meer voorbeelden van dergelijke schijnoverwinningen welke achteraf met nederlagen bleken te moeten wor den gelijkgesteld. De ijsmassa's in de Overijsselsche Vecht, die op drift zjjn geraakt, hebben de noodbrug bij Hardenberg. die voor Twente een belangrijke oeververbinding vormt, onbruikbaar gemaakt. Drie van de vier pijlers werden vernield. Op het oogenblik kunnen slechts voetgangers van de brug gebruik maken. (Foto ANP-v.d. W.) Naar wy vernemen, hebben de heeren De Boer, Verzyl en Posthuma ont slag gevraagd uit de Commissie-Generaal. Het officieele communiqué omtrent de ontslagaanvrage van den heer F. de Boer, luidt als volgt: „Officieel wordt medegedeeld, dat de heer F. de Boer, lid der Commis sie-Generaal in den onbevredigenden gang van zaken sinds November '46, zoowel in Nederland als hier te lande, aanleiding heeft gevonden om zijn mandaat ter beschikking te stellen." Voorts wordt officieel gemeld, dat ook prof. Posthuma en prof. Verzijl in den jongsten gang van zaken aanlei- Uiteenloopende motieven voor hun heengaan. ding hebben gevonden tot liet besluit thans geen benoeming in de Commis sie-Generaal te aanvaarden. Over de motieven van dit besluit wenschte.n zij zich nog niet uit te laten. Aneta verneemt uit welingelichte bron het volgende over de motiveering van de ontslagaanvrage van de hee ren Posthuma en Verzijl: Voornamelijk speelt de opvatting een rol, dat door de machtiging van de Nederlandsche regeering om Linggadjati te onderteekenen niet wordt voldaan aan de motie-Romme-Van der Goes van Naters. Toen de heeren Posthuma en Ver zijl zich naar Ned.-Indiè begaven, stond de regeering op het standpunt, dat overeenkomstig den wensch van de Tweede Kamer, het „aangekleede" Linggadjati zou worden onderteekend. Naar hun meening heeft dc Nederland sche regeering dit standpunt thans losgelaten en daarmede is wijziging gekomen in de basis, op welke zij zich tot deelneming aan den arbeid der Commissie-Generaal bereid had den verklaard. Ook indien bij de onderteekening van het basis-accoord van de zijde der In donesische delegatie in een verklaring wordt vastgelegd, dat de Indonesische delegatie zich rekenschap geeft van den inhoud en de strekking der in de Twee de Kamer in verband met het accoord gepasseerde regeeringsverklaringen, dan zullen de heeren Posthuma en Verzijl zich op het standpunt stellen, dat niet in den geest van de motie-Romme wordt gehandeld, indien de Nederlandsche re geering hiermede genoegen neemt. Aneta verneemt, dat de heer De Boer beschouwd wordt als een dergenen, die op het standpunt stond, dat een zoo spoedig mogelijke onderteekening van Linggadjati in het belang was van beide partijen. Het is zeker, dat de heer De Boer zich volledig vereenzelvigde met de politiek van de Commissie-Generaal en dat in het resultaat, te Linggadjati bereikt, niets was. waartegenover hij zich met voorbehoud meende te moeten stellen. De scherpe en veelal onoverzichte lijke critiek in Nederland en de wijze, waarop de tegenstanders hun actie meenden te moeten voeren, waarbij men tegen persoonlijke verdachtma king en veronderstellingen van kwa den trouw niet opzag, hebben op den heer De Boer een pijnlijken indruk gemaakt. In Nederlandsche welingelichte krin gen wordt verondersteld, dat de heer De Boer op grond van waargenomen feiten na zijn terugkeer in Ned. Indie, n.l. dat als gevolg van de beslissing van de Tweede Kamer de volledige overeen stemming, welke op 15 November tus- schen de beide delegaties bestond, in derdaad plaats begon te maken voor een opleven van wantrouwen aan Indonesi sche zijde ten opzichte van de bedoelin gen der Nederlandsche regeering, thans heeft gemeend tot het aanvragen van ontslag te moeten overgaan. Daarmede zou tot uitdrukking komen, dat de heer De Boer het gebrek aan inzicht en verbeeldingskracht van be paalde Nederlandsche politieke kringen, dat in Nederland een groote rol speelt, verantwoordelijk stelt voor het ontstaan van een situatie, welke had kunnen worden voorkomen, indien in Nederland meer vertrouwen was gesteld in het op feiten en omstandigheden in Indië ge baseerde oordeel van het college, dat door de Nederlandsche regeering als ge volmachtigde vertegenwoordiging naar Batavia is gezonden. Aneta verneemt ten slotte, dat de Indonesische delegatie door de Republi keinsche autoriteiten onmiddellijk ln kennis is gesteld van de ontslagaan vrage. ACTIE BIJ MODJOKERTO GESTAAKT. Naar Reuter verneemt, is Sjahrir voornemens geschilpunten, welke zijn ontstaan ton gevolge van Nederland sche actie tot uitbreiding van het ge bied van Soerabaja. te regelen, alvorens over to gaan tot onderteekening van Linggadjati. Blijkens de laatste berichten uit Mod jokerto hebben de Nederlanders slechts een deel der stad bezet en waren de verliezen gering. Waarnemers hebben goede verwach ting., dat Sjahrir tegen het einde van de week te Batavia zal terugkeeren om de overeenkomst te onderteekenen. indien de Nederlanders er in toestemmen hun troepen terug te trekken. Betrouwbare bronnen bevestigden, dat de Nederlandsche Commissie-Ge neraal den Nederlandschcn troepen opdracht gegeven heeft verdere actie in den sector-Modjokcrto te staken en een vertegenwoordiger heeft uitgezon den, om zich er van te verzekeren, dat de order werd uitgevoerd. Intusschen is officieel medegedeeld, zoo meldt Aneta, dat gisteren een overeenkomst tusschcn de Nederlan ders en de Indonesiërs betreffende Modjokerto geteekend is. SJAHRIR SPREEKT VAN PO LITIEKE DOMHEID. A.F.P. deelt mede, dat Sjahrir in een bijeenkomst van bestuursambtenaren te Djombang, 60 km. ten Z.-O. van Modjo kerto verklaard heeft, dat de Neder landsche acties in het gebied van Mod jokerto uit militair oogpunt misschien als een succes, doch uit politiek oog punt als een domheid, beschouwd kun nen worden. Sjahrir wees ér op, dat tegelijk met de verbetering van de politieke situatie in Indonesië de politieke toestand in Ne derland ongunstiger wordt en zeide voorts: „De Nederlandsche militaire ac tie is slechts een uitvlucht, waarmede men het afnemen van het politieke prestige wil ontkennen. De Nederlan ders bevinden zich in een verwarde si tuatie- Omdat zij nog een sterke mili taire macht hebben, probeeren zij deze te gebruiken om hun prestige te redden alvorens deze legermacht alle waarde verliest". NATSIR ZEGT: „GOED REPU- BLIKEINSCH SUCCES". „De beslissing van de Nederlandsche regeering om de Commissie-Generaal toestemming te verleenen tot het tee kenen van de ontwerp-overeenkomst", zoo heeft de Republikeinsche minister van voorlichting, Mohammad Natsir, te genover een vertegenwoordiger van AFP verklaard, „beteekent een goed succes voor de Republikeinsche regeering, ge geven het- feit. dat het besluit van de Nederlandsche regeering inhoudt, dat het ontwerp-accoord zal kunnen worden onderteekend zonder dat de Nederland sche interpretatie daarbij als voorwaar de wordt gesteld". „Wel te verstaan," zoo onderstreepte de minister, „wil dat niet zeg gen, dat daarmede alle moeilijkheden zouden zijn opgelost, integendeel: de toepassing van het ontwerp-accoord zal aanleiding geven tot drukke besprekin gen. doch er is zeker een groote stap gedaan in de richting van de oplossing van het probleem." Er den nadruk op leggend, dat geen enkele kwestie in het bijzonder in aanmerking komt om grooterc moei lijkheden te scheppen dan andere, verklaarde de minister, dat deze kwesties voornamelijk van psycholo- gischen aard zullen zijn, aangezien het wcderzijdsche vertrouwen nog niet aanwezig is. Dit vertrouwen, ge voegd bij goeden wil, is onmisbaar voor een bevredigende oplossing van de moeilijkheden. De minister zag in het besluit van de Nederlandsche regeering een poging om den slechten indruk, gewekt door den „plotselingen aanval van de Nederland sche troepen ten Zuiden van Soerabaja. een aanval, die aanleiding is geweest tot heftige reacties onder de Indonesi sche bevolking" te niet te doen. De nieuive bonnen geldig voor het tydvak van 23 Maart t/m. 5 April. BONKAARTEN KA. KB, KC 703 Strook 3 652 algemeen 750 gram suiker, botor- hamstroolsel enz. of 1500 gram Jam, stroop enz. of 750 gram cho colade of suikerwerk. BONKAARTEN KD. KE 703 Strook 3 662, 663 algemeen 250 gram suiker, Jam, stroop enz. of 250 gram cho- boterhamstroolsel enz. of 500 gram colade of suikerwerk. BONKAARTEN MA, MD 704 (bijzondere arbeid en a.s. moeders) Strook 3 654 suiker 250 gram suiker, boterham strooisel enz. of 500 gram Jam, stroop enz. of 250 graan chocolade of suikerwerk. TABAKSKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 703 651 tabak 3 rantsoenen tabaksartlkelen 652, 653 tabak 2 rantsoenen tabaks- artikelen. 651 versnaperingen 200 gram chocolade en/of suikerwerk of 200 gram sui ker, boterhamstroolsel enz. of 400 gram Jam, stroop enz. 65—3 versnaperingen 100 gram chocolade en/of suikerwerk of 100 gram sui ker, boterhamstroolsel enz. of 200 gram Jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2i Maart worden gebruikt. Op de bonnen der tabakskaarten z(j.n gedu rende deze 14 dagen wederom in, totaal 5 rantsoenen tabaksartikelen beschikbaar. Dakota toch niet gevonden. Het van het Fransche persbureau A.F.P. afkomstige bericht, dat de ver miste Dakota op het vliegveld van Ka lidjati op republikeinsch gebied zou zijn gevonden, is van officieele republikein sche zijde tegengesproken. De officieele republikeinsche woord voerder deelde aan Aneta mee, dat het volkomen uitgesloten is, dat het te Soe- bang niet zou bekend zijn,, indien een vliegtuig, dat reeds tien dagen vermist wordt, te Kalidjati was geland. Van Nederlandsche zijde wees men er nog cp. dat na de vermissing van de Da kota ook het vliegveld van Kalidjati uit de ludht eenige malen werd waar genomen, doch dat hierbij geen vlieg tuig is gezien. Nieuwe actie van „Martin Behrman". Ryan, de directeur ran de Isbrandt- zen-Line heeft een beroep gedaan op zijn principalen te New-York om de Amerikaarische departementen te ver zoeken over te gaan tot „onmiddellijke krachtige actie" tot ondersteuning van „de volkomen wettige recluten van de „Martin Behrman" en de gekwelde be manning van het sohLp", Ontwerp Uitzending Dienstplichtigen aangenomen (Van onzen parlementairen redacteur) De Tweede Kamer leefde gisteren beurtelings in verontwaardiging envroo- lijkheid mede, toen minister Fiévez met ernst en spot. maar vooral niet korte zakelijkheid den vier communistische sprekers van antwoord diende. Maar nog intenser was de belangstelling bij de ver klaringen omtrent een komend nieuw Indië-debat. De heeren Romme en v.d. Goes van Naters hadden langdurig met voorzitter v. Schaik geconfereerd, terwijl de heer Schouten met zijn medestanders over een interpellatie-aanvrage scheen te be- Regeering zal spoedig verklaiing afleggen. raadslagen toen de praeses na aanne ming van het ontwerp: Uitzending Dienstplichtigen een onverwachte mede deeling deed: Er was een brief binnengekomen van minister-president Beel. dat dc Regee ring zoo spoedig mogelijk, bij voorkeur in de eerste helft der volgende weck, de Kamer wilde inlichten over de po litieke ontwikkeling van zaken in Indië. BINNENLAND. Door Argentinië is aan van Doorn^'s aanhangwagenfabriek te Eindhoven op dracht verstrekt tot levering van 100 DA F -aanhangwagens voor 5 ton nutti ge last. Deze aanhangwagens worden in groote series gemaakt en Iedere 2 uur komt er van dit type één wagen compleet gereed. In het gezin Havermans te Bavel bil Breda is een drieling geboren. Het echtpaar Havermans was reeds in het bezit van twee meisjes. Het had ge hoopt op de geboorte van een zoon. De drieling bestaat uit.... drie meisjes. De burgemeester van Haarlem, de heer N. A. Relnalda, heeft gistermiddag ln een raadsvergadering afscheid geno men van ziln gemeente, aan den voor avond van het aanvaarden van zijn functie als commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Ten slotte volgde een drukbezochte re ceptie. Het Tribunaal te Arnhem heeft de dagvaarding tegen den dirigent derArn- hemsche Orkestvereenlging. tegen wien beschuldigingen van collaboratie "-aren Ingebracht, vervallen verklaard. Het hoofd van het distributiebe drijf in Medan heeft bekend gemaakt, dat de sigaretten-voorraad thans geheel is uitgeput Sigaretten zijn nog wel „zwart" verkrijgbaar, doch tegen dage- liiks stijgende priizen. Do reolierche van de algemeene po litie te Buitenzorg is er in geslaagd, de hand te leggen op Mohammed Bin Zain. die bekende ln den tijd. toen er nog Britsche militairen te Buitenzorg lagen, met handgranaten een aanval te hebben gedaan op een jeep. Tevens bekende hij, de hand te hebben gehad in de ontvoe ring van de drie Gebroeders Ftochi in October 1945. BUITENLAND. Volgens radio Leipzig is de stad Bremen practisch in tweeën gedeeld door het onder den aandrang van het its be zwijken van de vier bruggen over de Weser. Hollywood zal waarschijnlijk een aantal films over het leven van presi dent Roosevelt maken, waarvan de eer ste zal zijn gebaseerd op een der 4 vril- heden van het Atlantische Handvest, de vrijheid van vrees. De V St. hebben het verzoek van Joega-Slavlë om 100.000 ton graan ge weigerd. Tijdens een algemeen© staking, welk© twee uur duurde, hebben 20.000 arbeiders te Kassei een demonstratie gehouden, waarbij een resolutie ter ver zending naar de Moskousche conferentie werd aangenomen Voor stopzetting der ontmanteling van de Dultsche fabrieken, vorming van een economische eenheid, verhooging van de industrieele productie, vrijlating der krijgsgevangenen en opheffing van de zonegrenzen. Een Lockheed van een Columbiaan- sche luchtvaartmaatschappij is tussohen Bogota en Bucaramanga brandend neer gestort. De piloot en vier passagiers kwa men om het leven In het Britsche Lagerhuis ls critiek geoefend op maarschalk Montgomery, die een politieke" rede zou hebben ge houden. Attlee zeide. dat dit nimmer de bedoeling van den maarschalk ls ge weest. Fransche militaire ingenieurs zijn systematisch Hitlers bomvrije onder- grondsche fabrieken, die in Tyrol en Vorarlberg door dwangarbeiders in de rotsen ziln uitgehouwen, aan het op blazen. Radio Baden-Baden heeft mede gedeeld, dat op 6 April in Duitsehland de zomert lid wordt Ingevoerd. De Dult sche tild zal dan twee uren voor ziln op Greenwloh-mean-tlme. De leden dromden samen rond den voorzit tersstoel en de katheder- De heer Romme kreeg het woord voor een korte verklaring. Spr. wees er op, hoe by een vorige gelegenheid een zeer groote te kortkoming op het gebied van de publi catie werd erkend. Het zou zeer verstan dig wezen in een en dezelfde zaak er voor te waken, dat zulks niet nog eens moest worden geconstateerd. Hoe dat thans lig. zal uit de toegezegde regee ringsverklaring moeten blijken. Doch dat die verklaring ten spoedigste dient te worden gegeven, hoe zij ook moge lui den. lykt spr. in ieder geval geboden. Daarom wil hij met nadruk zijn groo- tere voorkeur voor deze week uitspre ken; indien het mogelijk is. De heer Schouten sluit zich gaarne aan bij de strekking van de woorden des heeren Romme. Ook naar zjjn oordeel is het dringend noodzakelijk, dat de Re geering de Kamer inlichtingen verschaft over den gang van zaken. Zij moet zich nu vergenoegen met persberichten. Dit is een hoogst onbevredigende situatie. Daarom vraagt spr. de inlichtingen op den kortst mogelijken termijn; en zou daaronder zelfs heden willen verstaan. Hij hoopt dat de voorzitter bereid zal zijn. zich zóó tijdig met de regeering in verbinding te stellen, dat wij vandaag in den aanvang der vergadering het ant woord weten, opdat de Kamer eventueel in de gelegenheid zy zich te beraden, wat haar ten deze te doen staat. De heer Wagenaar: „Ik wil mij bij het voorstel van de regeering en u aan sluiten. Bij mijn partij bestaat heele- maal geen behoefte, om deze week in lichtingen te krijgen". De voorzitter: Ik ben gaarne be reid. mjj met den minister-president in verbinding te stellen om de wen- schen der Kamer over te brengen, waarbij ik ook zal medcdeelen, dat de heer Wagenaar geen behoefte gevoelt aan eerdere voorlichting (hilariteit). WAARDEERING VOOR DE GEESTELIJKE VERZORGERS. Tevoren had, als gezegd, minister Fié vez met een magistrale rede het wets ontwerp Uitzending Dienstplichtigen verdedigd. Geen enkele opmerking liet hij onbeantwoord. Toch muntte hij uit in beknoptheid, terwijl hij er in slaagde door de verschillende kwesties in onder ling verband te behandelen, een boeien de eenheid in de staf te brengen. Uit den inhoud zij aangestipt, dat naar uitbreiding van het aantal lcger- predikanten wordt gestreefd; onlangs nog werden negen nieuwe vlootpre- dikanten aangesteld. Hier wil spr. uiting geven aan zijn groote bewon dering voor het prachtige werk der geestelijke verzorgers bij de krijgs macht in Indië, Zjj verdienen den dank der soldaten, hun gezinnen en het geheele volk. De legervoorlichting is geen propa ganda van de regeeringspolitiek; dat zou onjuist zijn. Doch men mag en moet verwachten, dat de organen de regee ringspolitiek goed ten uitvoer leggen. Hun eigen overtuiging en opvattingen geheel in waarde latende, moet hun toch eenig inzicht gegeven worden in het beleid der Regeering- In dezen geest kan spr. het niet zoo gek vinden, dat de Commissie-Generaal toezicht uitoe fent op de legervoorlichting; indien dit ten minste waar zou zijn. VERLIESCIJFERS De verlies-cyfers zijn nooit gesuppri meerd, noch wordt er mede geheimzin nigheid betracht. De minister geeft dan de gedetailleerde cijfers van vóór en na de wekelijksche publicatie der verliezen. Van het moment af, dat er weer Nederlandsche troepen in Indië aan wezig zijn Aug. '45 tot 15 Maart j.l. verloren wy in land- en zeemacht, in Ned. en Ned.-Ind- strijd krachten, 453 man. De minister brengt hier een woord van eerbiedige hulde aan deze trouwe zonen van ons volk, die vielen bij de vervulling van hun plicht, en tevens eeh woord van diepe deelneming met de achtergeblevenen. De ontwerpen voor hulp aan gevalle nen en nabestaanden zyn vergevor derd. Dat voor de oorlogsslachtoffers heeft bereids mün departement ver laten; dit heeft terugwerkende kracht tot 1939. VERGOEDINGEN De vergoedingen bij land- en zeemach dus totaal maximaal 4000 gld- Kleeding zijn gelijk: maximaal 3000 gld. plus 200 per kind tot een maximum van 1000 gld. en voeding zyn in orde, al willen er wel eens door de toestanden in Indië kleine stagnaties ontstaan. Van de oudere lich tingen. die slechts worden ingeschreven, worden alleen vermoedelijk de artsen en tandartsen, en wellicht de ingenieurs opgeroepen. Van de lichting 1944, groot 80.000 man, worden hoogstens 10.000 man opgeroepen ter aanvulling van te korten in bepaalde groepen. De minis ter somt dan de maatregelen op. die straks zullen worden genomen ten be hoeve van de gedemobiliseerdenhy moet echter het rapport terzake van de interdepartementale commissie afwach ten. SCHERPE AANVAL OP COMMUNISTEN. Hier hadden reeds enkele malen in terrupties van den heer Wagenaar en andere communisten geklonken, die toe- I namen, toen Z. Exc- den arbeid en de hou ding onzer troepen in Indië prees. Daarop ging de heer Fiévez tot den aanval op de communisten over: Hij begrypt niet, hoe deze steeds weer opnieuw blaam op onze krijgsmacht kunnen werpen. Be grijpen zij ook niet. hoeveel leed zij daardoor in tienduizenden gezinnen brengen? Spr. leest dan op zyn beurt uit hem toegezonden brieven voor. waar in geprotesteerd wordt tegen de bericht geving van „De Waarheid", alles onder interrupties van den heer Wagenaar. Als de minister de* onderteekening van den brief leest, roepen andere leden: „Dat is mannentaal!" Ik heb destijds gezegd, aldus de minister, waarom ik „De Waarheid" verbood. Dit, zou anders voldoende zijn, om deze krant te ver bieden. Tegenover de klachten over de behandeling der miliciëns te Amersfoort prijst de minister den commandant der grenadierskazerne aldaar om zijn staat van dienst en zijn optreden. Hij wordt door de soldaten op de handen gedra gen en geniet volledig vertrouwen. De hemogeniteit in het kabinet is vol komen. aldus spr. „Dat heb ik juist ge zegd", aldus de heer Joekes. Dan heb ik dat tot mijn spijt verkeerd begrepen, aldus de minister. Ik dacht, dat u daar aan twijfelde. De krachtige passage, door den heer Vonk zoozeer geprezen, was juist uit de pen gevloeid van mi nister Jonkman (hilariteit). De minister legt uit, hoe geen ver grooting van ons troepencontingent in Indië in de bedoeling ligt. doch wel ver mindering. De mate waarin en de wijze waarop evenwel hangen af van de ont wikkeling der omstandigheden. Juist nu onze militaire macht in Indië zoo sterk is. blykt onze heilige ernst en wil tot samenwerking. Spr- eindigt met een warme betuiging van geloof in de toekomst. Na replieken, waarin de heer Schoo- nenberg uitroept, dat tegen dezen mi nister niet te debatteeren valt en de heer Wagenaar verklaart, tegen te zullen stemmen wordt het ontwerp aangeno men met 66 tegen 9 stemmen. Daarna behandelde de Kamer nog het ontwerp Instelling Ziekenfondsraad. Later zachter De Bilt verwacht tot morgenavond. Aanvankelyk zwaar bewolkt met plaatseiyk nog eenige regen of motre gen en hier en daar nevel of mist. Vry koude westelijke wind. Morgen tijdelijk brekende bewolking, overwege d droog weer. naar Zuidwest of Zuid terugloo- pend en geleidelijk toenemende wind, opnieuw aanzienlijke stijging van tem peratuur. 21 Maart. Zon op: 6,48 uur; onder: 18,53 uur. Maan op: 6,53 uur; onder: 17,22 uur (22 Maart N.M.). Hoogwater te Katwijk aan Zee te 3.40 en 15,56 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1