„Uitzending Dienstplichtigen" maakte tongen los De eventueele onderteekening van Linggadjati „Nederlandsche toelichting is van bepalende beteekenis" WEERBERICHT Mr. P. J. Oud over: Verhouding Rijk en Gemeente Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 19 MAART 1947 No. 26036 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week TelefooD Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Aneta verneemt van onofficieele, welingelichte zijde, dat Sjahrir in zijn brief van 15 Maart aan de Comm.-Generaaltekennenheeftgegeven.dat de Indonesische delegatie bij onderteekening van de basis-overeenkomst zich gebonden acht aan de uit spraken van de vergadering van het KNIP te Malang, doch heeft kennis genomen van hetgeen met betrek king tot de basis-overeenkomst geformuleerd is in de verklaringen van minister Jonkman en de toelichting van de Commissie-Generaal en er zich rekenschap van geeft, dat, indien de overeenkomst tot stand komt. datgene, wat in deze stukken is vervat, van bepalende beteekenis moet worden geacht voor hetgeen Nederland daarmede aanvaardt en op zich neemt. Elke partij handhaaft eigen interpretatie Voorts vernemen wij, dat de Nederlandsche regeering de Commissie- Generaal tot ondertcckening van de overeenkomst van Linggadjati heeft gemachtigd, daar is komen vast te staan, dat zij door deze onderteeke- ning tot niets meer of anders gebonden zal zijn dan tot wat zij volgens de regeeringsverklaring van 10 December 1946 bereid was zich te ver binden. De Indon. delegatie heeft geen behoefte aan een eigen interpretatie en zal zichzelve dus ook niet aan de Nederlandsche interpretatie binden; Wèl aanvaardt zij, dat de Nederlandsche regeering zich harerzijds alleen hierdoor gebonden acht. van regeeringszijde zal het mij mogelijk zjjn een definitief oordeel te vormen. Voor het overige meen ik te kunnen volstaan met te verwijzen naar mijn tot nu toe ingenomen standpunt, dat algemeen bekend geacht mag worden". De heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. achtte teekening van de overeen komst van Linggadjati een van de al lereerste voorwaarden om te komen tot een behoorlijke verhouding tusschen Ne derland en Indonesië. Ik ben ook van meening, dat de onderteekening groote instemming zal hebben in de organisa tie van de Vereenigde Volkeren. Als zoo danig is zij te beschouwen als een stap in de richting ter bevordering van de wereldvrede. Tenslotte verklaarde de heer Stikker, le kamerlid voor de Partij van de Vrij heid: „Het zou m.i. onjuist zijn te ver- STERK UITEENLOOPENDE MEENINGEN. Wij hebben verschillende op den voor grond tredende persoonlijkheden naar hun meening omtrent de mogelijke on derteekening gevraagd. Prof mr- P. S. Gerbrandy zeide, dat indien mocht blijken hetgeen hem bij eersten indruk het geval scheen te zijn dat elk van beide partijen vast houdt aan eigen interpretatie, hij dit moeilijk een „overeenkomst" zou kunnen noemen. De bijzonderheden betreffende de interpretatie leken hem nogal dub belzinnig. Generaal Winkelman merkte op: „Zelfs in het voor de regeering gunstig ste geval n.l., dat de tegenpartij haar nadere verklaringen (kortheidshalve ge zegd „motie-Romme") zou hebben aan vaard, zou ik het accoord hebben afge keurd als zijnde niet in overeenstem ming met de Koninklijke rede van 7 December 1942. Thans zal het accoord onderteekend worden door beide par tijen. wetende, dat zjj aan den inhoud van de overeenkomst een verschillende beteekenis toekennen. Een dergelijk ac coord kan m.i. heelemaal geen waarde hebben De beide partijen zijn het op het oogenblik der onderteekening niet eens en zullen dit ook niet worden, want aan Indonesische zijde houdt men vast aan de redactie van het accoord zooals een normaal mensch dat leest en onze regeering kan haar n3 dereen uitleg van die redactie niet loslaten vermits dit een nieuwe concessie zou zijn en minis ter Jonkman in de Eerste Kamer aan het lid dier kamer, baron Van Voorst tot Voorst, heeft toegezegd geen verde re concessies te zullen doen. Naar mijn oordeel is geen bevredigende oplossing verkregen". De voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de Partij van den Arbeid, jhr. mr. v.d. Goes van Naters, verklaar de. dat er z.i. ook thans geen bezwaar bestaat tegen onderteekening van-Ling gadjati. ook zonder dat de Indonesiërs de Nederlandsche interpretatie aanvaar den- Immers, over de uitlegging van on derdeden dezer overeenkomst kan op de gemeenschappelijke basis van het ac coord incidenteel nader worden onder handeld, in het uiterste geval met be hulp van een in het accoord voorgestel den. neutralen arbiter. Het is te begrij pen dat de Indonesiërs de jongste in cidenten bij Modjokerto en de bezetting van het inundatiegebied met wantrou wen bezien. De heer Van der Goes hoop te dan ook. dat de militaire autoriteiten er in zouden slagen deze maatregelen als zuiver politioneele maatregelen aan vaardbaar te maken. De heer B. Blokzijl, voorzitter der E.V.C. gaf zjjn meening als volgt weer: „De onderteekening van Linggadjati kan ons niet anders dan met blijdschap ver vullen. Deze onderteekening moet ech ter worden gevolgd door de uitvoering van de overeenkomst, welke moet leiden tot een onmiddellijke stopzetting van de troepenzendingen en het terugvoeren van de reeds uitgezonden troepenonder- deelen, te regelen volgens art- 16 van Linggadjati. a Dr. P. A. Kerstens, lid voor de KVP van de Eerste Kamer verklaarde dat hij „bijzonder blij" zou zijn. indien de over eenkomst van Linggadjati op zeer kor ten termijn zou worden onderteekend. Met nadruk wees hij bovendien op de beteekenis, welke een dergelijke stap op internationaal gebied zal hebben. ,De regeering glijdt steeds verder af van wat in de Kamer is gezegd", aldus de heer H W. Tilanus. voorzitter van de Tweede-Kamerfractie der Chr- Hist. Unie. „Over de laatste berichten ben ik in hooge mate verbaasd. Ik kan niet inzien dat er werkelijk overeenstemming is en dat de onderteekening overeen komt met hetgeen in de Tweede Kamer is uitgesproken en vastgelegd, ook van regeeringszijde". De leider van de AR-kamerfractie J. Schouten, verklaarde: „Ik reken er op, dat de regeering op den kortst moge- lijken termijn de Staten-Generaal vol ledig inlicht. Eerst na de mededeelingen WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien. Matige wind tus schen Zhiid en West. Iets minder zacht. 20 Maart. Zon op: 6.45 uur; onder: 18.51 uur. Maan op- 6.35 uur; onder: 16.05 uur- (22 Maart: N.M.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 3.05 en 15.24 uur. Laagste temperatuur: 2 gr- C. onderstellen, dat bij het verleenen van de machtiging tot onderteekening van de overeenkomst van Linggadjati afge weken is van de motie RommeVan der Goes van Naters, welke motie door de meerderheid van ons volk is aanvaard. Waar anderzijds herhaaldelijk is te ken nen gegeven, dat de Indonesische dele gatie de Nederlandsche interpretatie niet zonder meer aanvaardt, ligt het voor de hand. dat, hieruit nog tal van problemen kunnen ontstaan. Mijner zijds bestaat er geen vertrouwen in den Luitenant-Gouverneur Generaal, terwijl ik mij evenmin kan voorstellen, dat in terventie van een andere mogendheid (voor zoover die als onpartijdig zou kun nen worden beschouwd) uitkomst kan brengen. Ik betwijfel of de weg die thans gevolgd wordt, om uit de impasse te geraken en tot een oplossing te komen, doelmatig zal zijn. INDONESISCHE DELEGATIE IS VERHEUGD. Aneta meldt uit Batavia 19/3: De Indonesische delegatie heeft aan de Commissie-Generaal het volgen de telegram gezonden: „De Indo nesische delegatie is verheugd ken nis te hebben genomen van het feit, dat de Nederlandsche regeering de Commissie-Generaal gemachtigd heeft de ontwerp-overeenkomst te teekenen op basis van onzen brief van 15 Maart". Sjahrir heeft zich thans naar Modjo kerto begeven ten einde bepaalde zaken te regelen in verband met de militaire actie. Aneta yerneemt dat dr. Koets naar Soerabaja is vertrokken om zich met de autoriteiten daar in verbinding te stellen. INDONESIËRS ZULLEN NED. VOORSTELLEN BESPREKEN. Naar Antara uit Djogja verneemt, heeft Soekamo verklaard gisteren uit Batavia telegrafisch bericht te hebben ontvangen, dat de Commis sie-Generaal bereid is de ontwerp overeenkomst te onderteekenen. In verband daarmede zal het Republi- keinsche kabinet spoedig bijeen ko men om de positie te bespreken. Spaak is geslaagd. KATHOLIEK-SOCIALISTISCHE SAMENWERKING. Spaak heeft als Belg. kabinetsformateur verklaard, dat de verdeeling der porte feuilles tot stand gekomen is, doch dat nog geen overeenkomst werd bereikt in zake benoemingen. Er zullen 17 of 18 ministers in het Minister Spaak. nieuwe kabinet zitting hebben, waarvan 8 CVP-ers, 7 of 8 socialisten en een of twee technici. Intusschen zijn in eenige mijnen sta kingen uitgebroken, die echter door de nationale mijnwerkerscentrale zijn af gekeurd. als zijnde van politieken aard en tegen de arbeiders zelf gericht. In het bekken van Oharleroi zjjn de stakingen reeds opgeheven. Vermiste Dakota gevonden. VLIEGTUIG DOOR REPUBLIKEINEN IN BESLAG GENOMEN. Naar A.FJ? verneemt, heeft het se dert eenige dagen vermiste Dakota- vlieigtuig van den dienst BataviaBan doeng een landing gemaakt op het republikeinsche vliegveld Kalidjati nabij Pcerwakarta. De 24 passagiers en de twee leden der bemanning zouden zich in welstand en veiligheid bevinden en onder toezicht van de Republikeinse he autoriteiten geplaatst zijn. Het vliegtuig, zou door de Republikeinen in beslag zijn genomen. Evenwicht is volkomen verbroken. De burgemeseter van Rotterdam, mr. P. J. Oud, heeft in den gemeenteraad van Rotterdam het woord geveerd over de verhouding tusschen Rijk en ge meente. Daarin verklaarde hij o.a. dat het beginsel van de zelfstandigheid der gemeente in de toekomst het bestuur moet blijven bcheerschen. In dit verband komt dan echter on middellijk het financieel probleem naar voren, want zonder financiecle zelfstandigheid is de gemeentelijke zelfstandigheid niet denkbaar. Eton-jongens geven elkaar een lift door de overstroomde straten. Zeer veel En- gelsche steden zijn thans in onafgebroken waterpartijen herschapen. Het autobusprobleem. (Van onzen parlementairen redacteur). Na een kort intermezzo, waarin op de departementen en in de Kamer-af - deelingen met verhoogden spoed werd gewerkt, is de volksvertegenwoordiging gisteren weer in openbare vergadering bijeengekomen, om nog voor Paschen heel wat parlementairen arbeid te ver zetten: de Eerste Kamer voor het af handelen van de begrooting en tevens, evenals de Tweede Kamer, voor het af doen van hoofdzakelijk spoedeischende wetsontwerpen. De senaat, onder praesidium van prof Anema, herdacht het overleden lid jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck, nam een conclusie aan van de commis sie voor de verzoekschriften en hield algemeene beschouwingen over de be grooting van Verkeer. De meeste aan dacht werd besteed aan het autobus probleem. waarbij werd aangedrongen op naleving van de door de Tweede Kamer aangenomen motie-Serrarens. Ook verschillende gewestelijke spoor- belangen werden bepleit. Minister Vos zal heden antwoorden. De Tweede Kamer aanvaardde na eenige discussie z.h.st. het wetsontwerp Pachtvoorziening. Dit behelst voorna melijk een verlenging van den bestaan- den toestand voor den tijd van drie jaar. opdat zonder overijling aan een nieuwe paehtregeling kan worden ge werkt. Het' nu volgende wetsontwerp „Uit zending Dienstplichtieen" maakte vele tongen los. De heer Roosjen (A.R.) meende, dat niemand bezwaren hierte gen kan hebben. Op grond van het nieuwe Grondwetsartikel 192 geschiedt de uitzending van miliciens naar Indië thans volgens de wet en niet meer vol gens het noodbesluit. Spr. wees op de zegenrijke taak van ons leger en op het geen reeds werd bereikt. De regeering beseffe haar verantwoordelijkheid. Men kan de vrijwilligers niet gebruiken om de repoeblik in den zadel te helpen. Terloops roerde spr. het ontstellende bericht aan, dat de regeering opdracht zou hebben gegeven om de overeen komst van Linggadjati te teekenen. Hij en zijn politieke vrienden zijn tegen de gevolgde wijze van legervoorlichting. In gelijken geest sprak de heer Vonk (Vrijheid), die het ontwerp rationeel noemde. Hij prees de duidelijkheid van de M v. A., hetgeen helaas met van alle andere regeeringsstukken gezegd kan worden, en de daarin doorklinken de vastberadenheid. De heer v. Vliet (Kath.) besprak de afvloeiing der vrijwilligers, de z.i. ge heel onvoldoende vergoedingen en den tragen gang der voor de troepen be stemde postverzendingen. Van communistische zijde voerden liefst vier sprekers het woord, die on der felle beschuldigingen aan het adres van het leger, de regeering en de Partij van den Arbeid het terugtrekken van onze troepen uit Indië eischten De heer Joekes (Arbeid) reageerde eenerzijds tegen den heer Roosjen, an derzijds tegen de communisten. Hij ver klaarde dat zijn fractie bereid was me de te werken doch vroeg nog eens een nadrukkelijke uitspraak van de regee ring, dat de uitzending van troepen al leen zou dienen ter aflossing, wijl bij het Bestand was overeengekomen, dat wij althans op Java en Sumatra onze troepensterkte niet zouden vergrooten. Ook vroeg spr., volgens Linggadjati. dat zij zoo spoedig mogelijk zouden worden teruggetrokken. Het merkwaardigst in de rede van dezen spreker eener regeeringspartij was evenwel, dat hij aanving met er op te wijzen, dat de M. v. A. mede was on derteekend door de ministers Beel en Jonkman, terwijl nu slechts de minis ters van Oorlog en Marine aanwezig waren. Spr. hoopte dat dit niet zou be- teekenen, dat de militaire leiding in de regeering zich van de politieke distan- cieerde Minister Fiévez zal heden antwoor den. BINNENLAND. Itl Don Haas is op 62-Jarigen leeftijd overleden cle T/ er Mcichiel Vrijenlioek, architect en oud-wethouder van Stads - ontwikkeling en Volkshuisvesting- te 's- Gnavenhage Als architect bouwde hij in hoofdzaak volkswoningen De sport had zijn bijzon dere belangstelling, ook heeft hij veel medegewerkt aan het tot stand komen van tentoonstellingsgebouwen en het aanleggen van sportterreinen. A. Doore waard aan wien gratie is verleend., had dienstgenomen bij den vijand en verrichtte tijdens de vijande lijkheden in ons land spionnage voor den vijand. De Me - i nevo or li ebt i ngsdfenst meldt, dat H.M-'s mijnenl-egg-er ..Willem van der Zaan" en H.M.'s rijn en veger „Jan van Gelder" morgen om 1 uur van de Park kade te Rotterdam, na een inspectie van den commandant Zeemacht Schout bij Nacht J. A. Gauw, naar Indië zullen ver trekken. Iets eerder vertrekt H.M.'s mij- neveg-sr „Vlieland". 23 Mei zulten deze schepen te Batavia arriveeren. Zondag a.s. om 16,30 uur wordt de commands van de tweede divisie, gene- raal-majoor W. J. K. Baay op Schiphol verwacht. Hij komrt terug van een dienst reis in Ned -Indië, welke geruimen tijd heeft geduurd. Bij de Tweede Kamu is ingediend een ontwerp van wet strekkende tot tij delijke continueering ran de 40 opcenten op den tabaksaccijns. Na een s Mstaaid van ongeveer 7 weken, waarbij ieder"> week voor verschil lende duizenden guldens aan deviezen werden gederfd, te thans te Bruinisse de mosselhandel haar België en Frankrijk hervat. Verschillende beekjes in Almelo ziln op het oogenblik ware rivieren ge worden. De Weezebeek is bulten haar oevers getreden. De sociaal-economische raad van de Vereenigde Naties heeft besloten een economische commissie voor Azië en het Verre Oosten in het leven te roepen Een comité van tien is benoemd om een plan op te stellen voor de samensteDing en het werk der commissie Dezer dagen is benoemd tot hoofd van de afd. verkoop van documenten en publicaties in liet permanente secreta riaat van de Ver. Naties te Lake Success, New York, mr. C. Binnerts. tevoren ver tegenwoordiger voor Ned.-Indië van de Gronlngsche uitgeversfirma J. B. Wolters. Onder dan druk van het drijf ijs is de Hardenberger brug over de Vecht be zweken. Drie van de vier Jukken, die het brugdek schraagden, zijn gedeeltelijk af geknapt, ten gevolge waarvan de brug thans geheel in het water hangt. De algemeene volkscredletbank ln Indië heeft haar werkzaamheden hervat Dit brengt met zich mede, dat zij ook tot uitbetaling van spaargelden kan over gaan. Overmaking naar Nederland van bij de volksoredietbankbelegde spaargel den is binnen het raam van het bestaan de transfer-schema eveneens mogelijk. Onder zeer groote belangstelling heef t ©.stermiddag ln de Ned. Israëlitische hoofdsynagoge te 's-Hertogenbosch de uitvaart plaats gehad van den heer S. Heertjes, opper-rabbijn van de synago gale ressorten Noord-Brabant. Limburg. Zeeland, Gelderland en Overijsel. Uit al deze distrioten waren vertegenwoordigers aanwezig. De teraardebestelling had plaats op de Israëlitische begraafplaats te Vught, waar dr. S. Diamant uit 's-Hertdgenbosch het woord voerde. 488 geïnterneerden zijn gisteravond op het station Maaiggaraii te Batavia aan gekomen. Het bekende Fransch-Zwltscrsche koor „La chanson <te Montreux" zal op 24 Maart as. onder auspiciën van de Ned. Relsvereeniglng naar ons land ko men. Gedurende twee weken zal het 32 leden tellende koor in verschillende plaatsen volksdansen en volksliederen ten gehoore brengen. Prof. dr. C. H. Edelman, hoogleeraar aan de landbouw hoogeschool te Wage- ningen Is benoemd tot ecrelid van de societé Beige de Geologie, de Paleontolo gie et d'Hydrologle. Naar de douane-autoriteiten op het vliegveld Kemajoran mededeelen, ls een voor zijn vertrek per vliegtuig naar Australië de luitenant-vlieger Groen ge arresteerd. In samenwerking met zijn echitgenoote trachtte Groen Juweelen ter waarde van een half mllloen gulden naar Australië te Smokkelen. Een gereohtelijk onderzoek naar de herkomst van de juweelen ls Ingesteld. Het dagelijks bestuur van de Tucht- unie. een federatie van 22 vereeniglngen en ruim 500 persoonlijke leden, heeft in een adres aan den minister van O K. en W. geprotesteerd tegen facultatief- stelling van het 8ste leerjaar, daar het dit niet in het belang acht van de ver standelijke en zedelilke vorming van de Nederlandsche Jeugd, Bij Kon. B. van 7 Maart 1947 is gerekend van 1 Januari 1947 benoemd tot voorzitter van het Hof van Justitie ln Suriname mr. dr. J. A. E. Buiskool, thans lid van dat Hof. Nabij de Duitsche grens te Arcen zijn de 18-j. S T. en de 11-J. v. L door een ontploffende phosphorbom. welke zij gevonden hadden, zoo zwaar getroffen, dat zil met ernstige brandwonden over dekt. naar het ziekenhuis getranspor teerd moesten worden. BUITENLAND. Aan het einde ven dit Jaar zal de Britsche militaire missie bij het Egypti sche leger worden geliquideerd. De Egyp tische minister-president, heeft de Brit sche regeering officieel er van hi kennis gesteld, dat de Egyptische regeering van de diensten der militaire missie geen ge bruik meer wenscht te maken. In plaats van den onlangs gestorven C-harnretier de Ribes (M.R.P.) is de can- cftdoat van de „rassemblcmenit des gau- chss". Gaston Monnerville, met 141 stem men tot precedent van den raad der Fr arische republiek gekozen. De commu nistische candidaat, Martel, kreeg 131 stemmen De volgende maand zullen in Japan verkiezingen worden gehouden. Van 20 Jaar af is men kiesgerechtigd, ook de vrouwen. Naar verluidt heeft generaal De Gaulle een uitnoodiging aanvaard om de leiding op zich te nemen van een her denkingsplechtigheid op 30 Maart te Bruneval. waar het nadarstation in 1942 door het geallieerde commando bestookt werd. Men verwaoht, dat de Gaulle bij deze gelegenheid een belangrijke rede zal houden over binnen- en buitenlandse he aangelegenheden van Frankrijk. Volgens het laatste opinie-onderzoek in de V.S. ls de populariteit van presi dent Truman gestegen Hij kreeg 51 pro cent der stemmen tegen 32 procent juist voor de verkiezingen in November van het vorig jaar en 87 procent ln 1945. De groep Stern tn Palestina heeft per plamfet medegedeeld, dat door haar een jonge Jood, die inlichtingen had overgebracht, is terechtgesteld. De Lockheed, die bij Medellin ln de Cordilleras In Columbia ls neergestort, ls thans door een verkenningsvliegtuig ge vonden. Het toestel, dat geheel vernield is. had gehalive een bemanning van drie oersonen, 5 passagiers aan boord Eisenhower, algemeen opperbevel hebber der Ame-ikaansche strijdkrachten, heeft ln een circulaire aan alle bevelheb bers van het leger aangedrongen op let terlijke opvolging van de instructies in zake het geheim karakter ran bepaalde documenten, welke geheimhouding vol gens Eisenhower herhaaldelijk wordt ge schonden. De „Welsser Vogel", het Jacht, waarmee veldmaarschalk Rommel tijdens de bezetting van Frankrllk den Atlantic- wal heeft geïnspecteerd, zal worden om gebouwd tot een boot voor het vangen van zeekreeften. Op de hoogte van Sunderland (En geland) ziln twee personen uit de red dingsboot geslingerd, toen deze tegen het wrak van den Brltschen tanker Diloma sloeg, en verdronken. Nog steeds hoort men stemmen, die voor bepaalde problemen de hulp van het Rijk verkregen willen zien. Natuur lijk, aldus spr., zonder de hulp van den Rijkswetgever kunnen we niet komen tot een juiste financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente. Doch het is veikeerd vragend en bedelend bij het Rijk om hulp aan te kloppen. De vraag rijst, wie als financier moet optreden. Historisch en principieel be zien moeten zoowel Rijk als gemeente recht hebben op een eigen belastingge bied. Wanneer het Rijk dit toestaat is dat geen gunst van het Rijk, betoogde spr., maar een eisoh, die men het Rijk kan stellen. Daarop gaf spr. een historisch over zicht over de verhouding tusschen Rijk en Gemeente op dit gebied. Voor den oorlog bestond het gemeentefonds en later het werkloozen sufosidiefonds, waarvan de opbrengst volgens een ver- deelingsformule over de gemeente wer den verdeeld. De tijdens de bezetting ingestelde loonbelasting heeft de mogelijkheid uit gesloten dat de gemeenten van de op brengst der inkomstenbelasting nog veel ontvingen. Gevolg daarvan is dat het evenwicht in de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente volkomen is verbroken. Als middel om dit evenwicht te herstellen zag spreker: 1. een zoo groot mogelijke uitbreiding van het gemeentebelastingebicd2. een be lastinggebied voor alle Nederland sche gemeenten tezamen, waarbij de opbrengst volgens een bepaald stel sel over de gemeenten zou worden verdeeld; 3. bijzondere bijdragen van het Rijk aan de gemeente voor bepaalde doeleinden. Bij een dergelijke hervorming van het gemeentelijk beleid zal soberheid betracht moeten worden, ook ln tijden van welvaart. Groote knoeierijen met distributie-bescheiden. RANTSOENENTEKORT OM VAN TE DUIZELEN! De C.C.D. heeft ontdekt dat een stichting in Overijssel op grove wijze knoeide me_t distributiebescheiden. Bij een onderzoek bleek, dat in de verant woording van toewijzingen als grootver bruiker en de consumentenbonnen, waarover deze stichting beschikte, in de periode van Mei 1945 tot 31 Decem ber 1946 een tekort was ontstaan van 6500 rantsoenen kaas, 5280 rantsoenen boter, 5800 rantsoenen suiker, jam en stroop, 11.000 rantsoenen vleesch, 4100 rantsoenen cacao en 39.330 rantsoenen zeep en zeeppoeder. Verder ontbraken er 30 sohoenenbonnen en 3235 textiel punten, terwijl van de door de stichting aan leveranciers verstrekte toewijzingen bij den tabakshandelaar 2400 rantsoe nen en bij den eierleverancier 5800 rant soenen waren verdwenen. De bij de Stichting behoorende boerderij leverde in de genoemde periode 152.000 liter melk niet aan de zuivelfabriek af. Een lid van het personeel der stichting bleek gelden van de stichting verduis terd te hebben door het plaatsen van valsohe handteekeningen op kwitanties. Op de terreinen van de Rotterdamsche Droogdok Mij. staat momenteel de tweede pijp van de ..Nieuw Amsterdam". Het gevaarte wordt schoongemaakt en opnieuw geverfd. (Foto ANP-v. R.). Prinsesjes skieden duizenden meters hoog. Prins Bernhard en de prinsesjes Irene en Beatrix hebben gisteren een skitocht op de Gornergrat gemaakt, 's Morgens begaf het gezelsohap zich per trein naar den 3160 meter hoogen berg. De beide prinsesjes skieden onder geleide naar den 2600 meter hoogen Riffelberg, van waar zij zich weer per trein naar Zer- matt begaven. Prins Bernhard legde het geheele 7 kilometer lange traject per ski af. Het dorp Zermatt bereidt zich nu reeds voor op de ontvangst van Prin ses Juliana, die met Prinses Margriet over ongeveer veertien dagen eveneens eenigen tijd in het Zwitsersche dorp zal verblijven. EXTRA-RANTSOEN TABAK. Voor de komende periode (23 Maart tot en met 5 April) zal weer een extr»« rantsoen tabaksartikelen beschikbaar, gesteld worden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1