Regeering machtigt C.G. Liiiggadjati - accoord te teekenen STADSNIEUWS Het Leidsch Dagblad Laatste Berichten Twee bruidsparen ie het goed Krijgt Vlissingen een Leidsche Hout? Radio-programma „Vertrouwen in onderlinge samenwerking" Aneta meldt uit Batavia: Naar aanleiding van den brief van de Indonesische delegatie van 15 Maart, heeft dc Nederlandsche regeering de Commissie-Generaal gemachtigd om onverwijld tot onderteekening van de ontwerp-ovcrcenkomst van Linggadjati over te gaan. Blijkens dezen brief is een mate van overeenstemming bereikt, die de regeering doet vertrouwen, dat thans de onderlinge samenwerk'ng en dringende problemen van herstel en opbouw aanstonds zullen kunnen worden aangevat. De regeering rekent er op. dat door deze onderteekening tevens een einde zal komen aan de door haar betreurde incidenten als dat te Soera- baja. Datum en plaats van onderteekening zullen nader gezamenlijk door de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie worden vastgesteld. INCIDENTEN SOERABAJA BETREURD. De politieke redacteur van Aneta ver nam van de Commissie-Generaal, on middellijk na de bekendmaking van bo venstaand officieel bericht, dat hetgeen eenvoudige zaak geweest is, na het door het KNIP te Malang genomen besluit om geen eigen Indonesische in terpretatie betreffende de overeenkomst naast de Nederlandsche te geven, de niettemin aanwezige wederzydsche ge neigdheid tot overeenstemming in een voor beide partijen bevredigende for mule vast to leggen. De eerste aanwij zing. dat men hierin zou slagen, be reikte de Commissie-Generaal gister ochtend. Daarop is hedenmorgen van de regeering te Den Haag defenitief machtiging ontvangen tot onmiddellij ke onderteekening over te gaan Hebben wij goed begrepen, dan wordt niet alleen in den boezem van de Commissie-Generaal, doch zeker niet minder door de Nederlandsche regee ring te Den Haag ten zeerste betreurd dat nog juist voordat de laatste moei lijkheden om tot onderteekening te geraken waren overwonnen, ten ge volge van de noodtoestanden in de Sidoardjo delta, de bezetting van het sluizenstelsel onvermijdelijk was. Niettemin is overeenstemming bereikt. Intusschen bleek wel, dat men bij de Commissie-Generaal ten volle overtuigd is. dat er nog een lange en moeilijke weg zal moeten worden gegaan, voordat alle hangende problemen van politieken economischen, financieelen, socialen, cultureelen aard zullen zijn opgelost- DE MOTIE ROMME-VAN DER GOES VAN NATERS. De onderteekening van de ontwerp overeenkomst is echter een duidelijke demonstratie van de oprechte wils overeenstemming, die wederzijds be staat om te trachten het uiteindelijke doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. Op een vraag van den Aneta-redac- teur, op welke wijze deze machtiging in overeenstemming is met de motie-Rom- meVan der Goes van Naters, werd ge antwoord, dat dit een kwestie is, waar op het antwoord in Den Haag gegeven kan worden Ten slotte constateerde de Commis sie-Generaal. dat het bericht van de spoedige onderteekening van de ont- werp-overeenkomst ongetwijfeld ook in ternationaal met groote voldoening zal worden ontvangen. Nederland en Indonesië blijken hierdoor te willen samenwerken om te komen tot herstel van den weder opbouw en een synthese, die ten volle de beginselen zal uitdragen, welke de wereld in de organisatie van de Ver. Naties tot verwerkelijking tracht te brengen. SJAHRIR TELEGRAFISCH VERWITTIGD. De Repubfikeinsehe minister van Voorlichting Mohamed Natsir ver klaarde aan Aneta, dat de machtiging door de Nederlandsche regeering thans gegeven, de oplossing van tal van pro blemen ten zeerste zal vergemakke lijken. Aan Sjahrir. die gisteren ver trokken is naar Djokjakaita en mo gelijk is doorgereisd naa.- Modjokerto, om zich op de hoogte te stellen van den toestand in dat gebied, is de brief van de Commissie-Generaal telegra fisch ter kennis gebracht. THANS BEGINT HET WERK! Minister Natsir legde er den nadruk op, dat het werk tha.is met recht be gint. In Langgadjati hebben wij een basis, waarop wjj kunnen terugvallen in de komende besprekingen over punten, waaromtrent nog geen over eenstemming bestaat, maar waarover bü discussies tusschen gelijkwaardige partners, gevoerd in den geest van Linggadjati. zeker overee ïstemming kan worden bereikt. Partij van de Vrijheid overziet een jaar arbeid. DE VRAAG STUKKEN VAN DEN DAG ONDER DE LOUPE. De Partij van de Vrijheid vermocht gisteravond slechts matige belangstel ling trekken in de ondanks de ingetre den lente nog koude foyer van de Stads gehoorzaal, waar. na een inleidend woord van prof. dr. C. de Boer als spre kers optraden drs. H. A. Korthals en mr, G Vonk. Drs. Korthals herinnerde er aan. dat juist een jaar geleden overgegaan werd tot de oprichting van de partij en wierp naar aanleiding van dezen verjaardag een terugblik over wat reeds bereikt is om daarin rechtvaardiging te vinden voor het besluit, deze partij in het leven te roepen. Merkwaardig achtte spreker, dat de oorlog door de geallieerden ge wonnen werd onder de leuzen democra tie en vrijheid, beide begrippen, tegen welker vormgeving welhaast alle krin gen voor den oorlog ernstige bezwaren koesterden. Deze bezwaren vloeiden voornamelijk voort uit een te groote po litieke verdeeldheid, die het onmogelijk maakte groote problemen anders dan in eenzijdigen geest aan te vatten en op te lossen. In geheel ons volk was een gebrek aan waardeering en achting voor elkanders overtuiging oorzaak van een niet-constructief maatschappelijk leven. Vrijheid bestond slechts in beperkte mate en dan nog voor enkele groepen. Uit de omstandigheid, dat de leuzen democratie en vrijheid zulk een kracht bleken te bezitten ondanks hun beperk te realiseering blijkt, dat door alle tijden heen het voornaamste probleem van den mensch is, welke plaats hem als individu toekomt in de gemeenschap. De Partij van de Vrijheid moest opgericht worden om een weg aan te geven in het zoe ken naar een oplossing voor dit vraag stuk. niet om ver doorgevoerd individu alisme te prediken zooals in de negen tiende eeuw allesoverheerschend was, noch om het als reactie daarop ont stane collectivisme te verkondigen, doch om de plaats van den mensch in de sa menleving te bepalen. Het gaat ons om de persoonlijkheid, in geestelijk en maat schappelijk opzicht gebonden aan de ge meenschap en innerlijk gebonden aan God. Voor die persoonlijkheid vragen wij vrijheid, gekoppeld aan eerbied voor de eischen. welke de gemeenschap stelt. In de eerste plaats moeten wij den mensch verdedigen tegen de overheid, uit welken eisch de constitutioneele mo narchie is voortgekomen evenals de rechtsstaat. Op cultureel gebied streven wij naar ontplooiing van het onderwijs ook voor die groepen die financieel min der draagkracht bezitten. Geldverspilling door ^e overheid moet een einde nemen. Naar aanleiding van het sociale leven wees spreker er op, dat hier dezelfde doeleinden verwezenlijkt moeten worden als in het staatkundig leven: een onderlinge hechte verant woordelijkheid in plaats van een per soonlijk of groepsbeleid. Noch werkne mers. noch werkgevers moeten ten troon geheven worden, doch in onderling over leg moeten de groote lijnen worden uit gestippeld. Tot slot wees spreker op de grondpei- lers van onze volkswelvaart, die thans worden ondermijnd: spaarzin, verant woordelijkheidsbesef en arbeidskracht. Geen volk kan groot zijn. dat deze waarden niet bewust tot uitdrukking brengt. Mr. G Vonk belichtte vervolgens het Indische vraagstuk van uit den inter nationalen gezichtshoek, waarbij hij na drukkelijk wees op de communistische stellingen en methoden van de com munistische partijen. Wanneer wij uit deze publicatie leeren, op welke verkapte wijze de communisten te werk gaan, dan kunnen allerwegen aanwijzingen worden gevonden, dat ook in ons land binnen afzienbaren tijd ernstige conflicten kun nen losgarsten. Steeds meer zal de de marcatielijn in ons volk blijken te zijn de lijn tusschen aanvaarding en verwer ping van de communistische beginselen, welke de werkelijke idealen zijn van de Republikeinsche agitatoren, hoewel de regeering steeds weer tracht dit te ver bloemen en te ontkennen. Spr. schet ste de ontwikkeling van het communis me In Indiè en de wijze waarop de hui dige situatie aldaar is gegroeid. Wel licht is het moment niet ver meer. dgt de P- v.d. A. zijn huidige politieke bond genootschap met de KVP moet opgeven, en dan moet de P. v.d.V. gereed zijn. het dan vereischte standpunt in te nemen Na een korte pauze volgde een ge- dachtenwissellng. ZUIVERING OVERHEIDSPERSONEEL. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft overeenkomstig het. zuive ringsbesluit. ontslag uit zijn functie ver leend gerekend met ingang van: 5 Mei 1945 aan A. van Duyn, in leven wet houder der gemeente. De arbeider en de Kerk. VERGADER ING VAN DEN LEIDSCHEN CHR. BESTURENBOND. In een gisteren gehouden vergadering van den Leidschen Chr. Besturenbond heeft de heer A. Knetsch een referaat gehouden over het onderwerp: ..De ar beider en de Kerk" Uitvoerig weidde spr. allereerst uit over het begrip arbeider, zooals hij in den loop der jaren geworden is en het opkomende en meer en meer veldwin nende kapitalisme. In de negentiende eeuw is het kapi talisme ontstaan. In dit verband wees spr. op de Fransche revolutie, den op stand van den derden stand, die zich niet kon ontplooien. De revolutie was eigenlijk een totaal individualistische be weging, wat blijkt uit het coalitieverbod, dat zoowel gold voor de arbeiders als voor de werkgevers. De vruchten zijn geplukt, door de kapitalisten. Door deze ontwikkeling kregen wij den volstrekt afhankelijken arbeider en is ontstaan een massa van bezitloozen. In ons land is het kapitalisme later gekomen en de ontwikkeling is zeer traag geweest. Hier tegenover ontstond de organisatie van de arbeiders. Wanneer wij in ons onderwerp over de kerk spreken, dan moeten wij haar beschouwen zooals zij zich openbaart in de wereld, in haar verschijningsvorm Juist nu de kerk zich op het terrein van de vakbeweging heeft begeven, is er eenige strijd ontstaan. Tot dusverre heeft de N. H Kerk althans zich weinig uitgesproken over de arbeiders en op grond van haar houding van voor den oorlog vooral is het te begrijpen, dat de liefde voor de Kerk bij den arbeider niet diep is gegroeid. Thans plaatst de Geref. Kerk zich con amore achter de Christe lijke vakbeweging. De Herv. Kerk ech ter brengt in dit opzicht nog vele moei lijkheden met zich mee en er zijn pre dikanten. die nog steeds voortgaan de moderne vakbeweging en de socialisti sche samenleving te propageeren. Spr achtte de uitspraak van de Kerk ge vaarlijk en hoopte, dat de Christelijke arbeiders zich zullen scharen achter de Christelijke vakbeweging en dn >T v Kerk een ondubbelzinnig geluid zal la ten hooren. Ook nu moeten wij den nieuwbouwers toeroenen dat er eer- ander fundament, is dan Jezus Christus, aldus besloot spr. zijn betoog, waarop een levendige discussie volgde. De ver gadering stond onder leiding van den heer G. Hordijk, voorzitter van den LC3. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het can'dtdaatsexamen Geneeskunde: P. C. M. Esser (Rotter dam) Voor het artsexamen le gedeelte: J. G. Llngeman (Wassenaar): voor het artsexamen 2e gedeelte: G. R. van Veen (Bloementiaal), F J van Helsd-ingen (Lelden); voor het candldaatsexamïn Letteren en Wijsbegeerte (B.): Th. J. A. van Leeuwen (Delft) LEGAAT VAN DR. W. K. WACHTER. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakt bekend, dat wij len <Lr W, K. Wachtsr aan den Staat der Nederlanden heeft gelegateerd een door hem nagelaten belangrijke verzameling botanische boekwerken ter plaateing ln het Rijksherbarium der Rijksuniversiteit te dezer stedo. BONKAARTEN HALEN. Morgen zijn aan de beurt voor het af halen va-, nieuwe bon- en textielkaarten de letters P (beginnende b(j Plateier)Q en R (tot en met Rem) Tot Md van het bestuur van het Rijksinstituut voor pharmaco-therapeu- tisch onderzoek is benoemd prof. dr. E. H. Vogelenzang alhier en tot buitenge woon lid prof. dr. A. J. M. Holm-er, prof. dr J. Mulder en dr. Jac. J. de Jong. ter wijl op diens verzoek eervol ontslag is verleend als buitengewoon lid met dank betuiging voor de als zoodanig bewezen d engten aan prof. dr. W. A. Kuenen, al len ailhaer. Bij het uitbeen en van vleesch kreeg gistermiddag de 24-jarige D. T. W. in de fabriek van T. en D. het mes in zijn lin kerbovenbeen. De E.H.D. heeft den man met een ernstige snjjwonde naar het Acad. Ziekenhuis car gebracht. Verdacht van oplichting heeft de politie gisteren den 35-jarlgven G. van E. te dezer stede aangehouden en in verze kerde bewaring gesteld. De krant voor iedereen. Gem. Werkinrichting voor blinden bestaat tien jaar Gemeente overweegt uitbreiding aan het werk te geven. De Gemeentelijke Werkinrichting voor blinden, welke momenteel gevesliga is in de Groenesteeg, bestond gisceren tien jaar. Ter gelegenheid van dit 2de lustrum was gistermiddag in de inrlcn voor gewerkt" In dit verband herin nerde spr. er nog aan, dat de blinden aanvankelijk slechts een vergoeding van I f3.50 per week ontvingen- Ook in dien I tijd heeft het de blinden echter niet aan enthousiasme om te werken ontbro ken. Als blijvend aandenken aan dezen dag bood spr. een bureaulamp aan Nadat de heer Verschoor de felicitia- ties van de afd. Leiden van den Ned. Chr. Blindenbond had aangeboden, deed tlng een herdenkingssamenkomst beiegd,1 dit de heer Jacobs namens het H.B. van weixe behalve door de werkende blin den o.m. werd bijgewoond door den wet houder van Sociaie Zaken, den lieer S. Menken, dr. S. Rozemoad, directeur van M. Hdr. C. R. Zijerveld, directeur van den G.G en GJD., den heer W. A. Ja cobs, lid van het hooidbestuur van den Ned. Blindenbond. den heer C. Mizee, bedrijfsleider der werkinrichting en de voltallige Commissie van Beheer. Als eerste spreker voerde hier het woord de heer J. A. Valk, voorzitter van de Commissie van Beheer, die allereerst zijn dankbaarheid onder woorden bracht voor het vele goede werk, dat in deze inrichting nu al tien jaar is geschied en waaraoor Leiden, in vergelijking met andere plaatsen, zulk een uitstekend figuur maakt. Zeer in het bijzonder dankte spr. het gemeentebestuur voor het initiatief, waarüij hij het betreurde, dat het tien jaar geleden genomen be sluit nog altijd een voorloopig karakter draagt. Woorden van dank richtte spr. vervolgens ook tol den bedrijfsleider, den heer Mizee, die met de inrichting jubileert, en tot den hee J. H. F. Ver mond, die als secretaris van de Com missie blijk heeft gegeven op wel zeer bijzondere wijze met het wel en wee der blinden mede te leven. Ook de blin den hebben in de afgeloopen tien jaar i getoond er een eer in te stellen voor j hun dagelijksch brood te willen werken.j Ten slotte deed spr. nog mededeeling j van het feit, dat de gemeente plannen koestert om in de toekomst de inrich ting ook open te stellen voor andere, niet geheel valide arbeiders. De heer Rombout, die namens de wer den Ned. Blindenbond en ais lid van de Commissie van Beheer. Nadrukkelijk wees de heer Jacobs ei op, dat deze werkinrichting niet de eenige oplossing van het blindenvraagstuk Is. Een rui mere tewerkstelling van blinden bij overheidsbedrijven en in de vrije beroe pen blijft nog steeds geboden. Getracht zal moeten worden om de blinden zoo veel mogelijk in het normale bedrijfs leven te doen opnemen. Spr. deelde ten slotte mede, dat de Leldsche Blinden bond op 28 April in den foyer der Stads gehoorzaal een tooneelavond belegt, welke geheel door blinden zal worden verzorgd. Wethouder Menken, die hierna namens het gemeentebestuur de gelukwenschen aanbood, zeide, dat 't college met groote waardeering is vervuld voor het werk van de Commissie van Beheer. Namens B. en W. deed spr. de toe zegging, dat zeer binnenkort het voorloopig karakter der inrichting zal worden omgezet in een meer de finitieven vorm. Ook is het de be doeling van B. en W. om in de toe komst de inrichting open te stellen voor andere groepen niet-valide ar beiders. Zoowel het gemeentebestuur als andere organen in deze stad zijn overtuigd, dat nog meer gedaan mo«' worden voor de maatschappelijke misdeelden. In dit verband deelde spr. mede, dat reeds contact is op genomen met het Gew. Arbeidsbu reau en Den Haag. De heer Menken hoopte op een lang durige en prettige samenwerking, waar door een inrichting zal kunnen worden invloeden in den huidigen meenings- I bood en dit tevens ook deed in zijn i i 1-11 j J i 1 uuwi >->-*• imiuuuiö aai auiiiicu nuiutu kende blinden de gelu.iwenschen aan- veriaregen waarin het voor allen een hnAn an rli r raiunc Ir rl r\ n rï t. „lil, strijd en de gevaren, die dit infiltree- rende communisme voor onze gemeen schap meebrengt. In Amerika is de pu blieke opinie tegenover het communis me aan het kenteren, zooals blijkt uit de jongste rede van Truman en de pu blicatie van „The great globe itself" van William C. Bullit. die opmerkelijke ont hullingen deed over de werkelijke doel- kwaliteit als voorzitter va*, de afd. Lei den van den Ned. Blindenoond. wees er op. dat het voor zijn lotgenooten niet alleen een financieële maar ook een principieele overwinning is geweest, dat zij thans voor loon mogen arbeiden Spr. genoegen zal zijn te werken. Ook aan de sociale verplichtingen zal blijvend aandacht worden besteed. Naast een ruime tractatie. welke door verschillende Leidsche fabrikanten be schikbaar was gesteld, zorgden dr. Zijer veld en dt heer Collaa, lid van de Com- WORDT LADING MARTIN BEHRMAN NU GELOST? Gezagvoerder voor temporairen Krijgsraad, 17 leden van de bemanning van de Martin Behrman hebben op het Ame- rikaansche consulaat-generaal onder eede verklaard gezien te hebben, dat een gedeelte van de kinabast van de lading der Martin Behrman door de Nederlan ders is overgebracht op het Engelsche schip „Phrontis" van de ,31ue Funnnel Line", dat naar Liverpool zal vertrek ken, terwijl een deel van de rubber van de lading der Martin Behrman is over geladen op de ..Bantam" van de Rot- terdamsche Lloyd. welk schip als be- stemming Rotterdam heeft. Een woordvoerder van het Departe ment van Economische Zaken heeft he denochtend dit „geheel uitgesloten" ge noemd Volgens een mededeeling van leden van de bemanning der Martin Behrman, zou in totaal 1.100 ton van de lading reeds gelost zijn. De gezagvoerder van het schop, Rudy Gray, heeft een beroep ontvangen om Maandag a,s. te verschijnen op het bureau van den temporairen krijgs raad. Majoor Breunesse gaat in beroep. Naar wij vernemen zal majoor Breu nesse in beroep gaan by den Kroon, naar aanleiding van het ministerieel besluit, waarbij hem ongevraagd eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend werd. AMERIKAAN SUH VLOOTESKADER NAAR DEN PIREAUS EN KRETA. De Grieksche regeering heeft offi cieel bericht ontvangeji, dat een Ame- rikaansch vlooteskader in de komende dagen den Poreaus zal bezoeken. Het eskader, dat 12 schepen, waaronder een vliegtuigmoederschip zal omvatten, zal eveneens een bezoek brengen aan de haven van Soeda op Kreta. Bidault confereert met Stalin. Naar te Moskou gemeld wordt, is de Fransche minister var B;iitenlandsche Zaken, Bidault. gisteravond door Stalin in het Kremlin ontvangen. Modjokerto nog niet bezet. VIJF NEDERLANDERS GEDOOD EN 17 GEWOND. In tegenspraak met vorig bericht, was Modjokerto gisteravond te 21.30 uur nog niet bezet, aldus Aneta- Wel zijn Nederlandsche troepen, die uit het Zuiden op den weg bij de stuw te Lengkong kwamen, Modjokerto aan de Oostzijde gepasseerd. Hoewel de tegenstand gering was, bedragen de verliezen aan Nederlandsche zijde vijf dooden en zeventien gewonden. Boven Modjokerto merkte men op. dat de bevolking na lezing van door Neder landsche vliegtuigen uitgeworpen pam fletten rustig haar gang ging. Een Nederlandse!) deskundige die aanwezig was bij de sluizen van Leng kong. trof reeds maatregelen voor beteu geling van de uitbreiding der overstroo mingen, TUNNEL ONDER HET KANAAL. Het Agence France Presse meldt, dat te Londen een parlementaire commissie is ingesteld voor het doen van onder zoekingen met het oog op eventueelen aanleg van een tunnel tusschen Groot- Brittannië en Frankrijk onder het Ka naal. Ontzettende ontploffing te Hoek van Holland. DRIE MANNEN GEHEEL VERMINKT- Bij opruimingswerkzaamheden te Hoek van Holland Is gisterochtend een ont zettend ongeluk gebeurd, waarbij drie dooden te betreuren vallen. Omstreeks hiaUfacht waren enkele man nen bezig op het strand, ter hoogte van de z.g. „Oude Slag", met het trekken van palen, waarbij z(j een tractor gebruikten. Zij merkten ook een stuk Ijzer op. dat bov?n eten grond uitstak. Op de gebrui kelijke wijze, n.l. door een staaldraad er aan te bevestigen, wilden zy het stuk ijzer met behulp van den tractor uit den grond halen, maar op het oogenbllk dat de tractor zich in beweging zette volgde een hevige ontploffing. Drie mannen werden In de lucht ge slingerd en onherkenbaar verminkt. Esn vierde kwam er met enkele ge kneusde ribben af. Onder het aanwezige werkvolk ontstond een geweldige paniek. De namen van de slachtoffers zijn M. van Oosten, 62 Jaar. en cl ens 34-j. zoon W. van Oosten, belden wonende aan den 's - Gravel ands c h eweg fce Hoek van Hol land en een tweeden zoon uit Heincnoord ds 34-J. M. van Oosten. Vermoedelijk is aan het gevonden stuk ijzer een granaat bevestigd geweest. Vertrouwelijke deponeering der notulen. BEZWAREN TEGEN PUBLICATIE. Aan de beide Kamers der Staten-Ge- neraal is thans ter vertrouwelijke ken nisneming overlegd afschrift van de no tulen van de politieke besprekingen, door de Commissie-Generaal en de Indone sische delegatie gehouden, tot en met de parafeering van de overeenkomst van Linggadjati. Hieraan kan worden toegévoegd, dat de beide delegaties zich met dit ver trouwelijk nederleggen ter griffie heb ben vereenigd, doch dat zoowel de Commissie-Generaal als de Indonesi sche delegatie bezwaren hadden tegen publicatie van de notulen. SJAHRIR BESPREEKT NED. VOORSTEL MET SOEKARNO. Reuter meldt uit Batavia, dat Sjahrir reeds in kennis gesteld is van het be sluit van de Nederlandsche regeering om de Commissie-Generaal te machtigen tot onderteekening van de overeenkomst van Linggadjati. Vandaag zal hij deze aangelegenheid te Djogja bespreken met ir. Soekarno en andere leden van de Indonesische delegatie bij de onder handelingen. Binnen eenige dagen wordt Sjahrir met het definitieve Indonesische antwoord te Batavia terug verwacht. Of Sjahrir nog steeds bereid is de overeenkomst te onderteekenen op de voorwaarden, welke hfj de vorige wrek aan de Commissie-Generaal heeft be kend gemaakt, hangt af van de Indo nesische reactie op de actie van de Nederlandsche troepen bij Modjokerto aldus Graham Jenkins, de bij zondere correspondent van Reuter Foto v. Vliet. Het echtpaar A. ZandvlietM Zandvliet—Fuik, voor wie de bruidsdagen Zon dag zjjn ingegaan- In het afgeloopen weekeinde waren wij zij het voor een kort oogenblik de gast van twee gouden bruidsparen in onze stad, die zich vol verbazing af vroegen hoe het mogelijk was, dat nu ook al „een mijnheer van de krant" van hun op handen zijnde huwelijksfeest afwist. Eenige oogenblikken later zaten wJj in een geanimeerd gesprek, werden herinneringen opgehaald uit den goe den, ouden tijd. toen de sigaren nog „vier om een dubbeltje" waren en het leven in al zijn knusse gemoedelijkheid rustig voortgleed In tegenstelling hier mede waren de lange arbeidstijden en het gemis aan sociale voorzieningen, waarvan een der bruidegoms ons om standig verhaalde en die hij en zeer terecht niet terug verlangde. Ons eerste bezoek gold het echtpaar A. ZandvlietM. ZandvlietFuik aan de Lange Mare 49, voor wie de bruids dagen juist Zondag zijn ingegaan en die op 31 Maart a.s, den dag zullen her denken, dat zij vóór 50 jaar in den echt wedden verbonden, In 1897 te 's-Gra- venhage getrouwd, kwamen zij In 1921 naar Leiden, waar zij met hun aardap pelschuit de bruidegom is letterlijk en figuurlijk met den aardappel groot geworden ligplaats kozen in den Oude Singel. Tot 1934 hebben zij hier „gewoond", waarop zij naar Schevenin- gen vertrokken. In 1937 keerden zij we derom naar onze gemeente, die altijd een groote aantrekkingskracht op hen ls blijven uitoefenen en waar ook hun kinderen groot zijn geworden, terug. Nu echter zonder schuit. Een gemis, dat de thans 72-jarige bruid echter nooit heeft betreurd. Het echtpaar koos do micilie op de Lange Mare, waar ook heden ten dage door den krassen 70- jarigen bruidegom nog menig kilootje aardappelen wordt verkocht. Uit hun huwelijk werden negen kinderen gebo ren, van wie er nog zeven in leven zijn en er zijn 19 kleinkinderen. Beide oud jes genieten nog een uitstekende ge zondheid en zijn nog vol levenslust en opgewektheid. Foto Van Vliet J. van Leeuwen en C. v. Leeuwen—Hen zen, die heden voor vijftig Jaar ia ondertrou w gingen. Ons tweede bezoek gold het echtpaar J. van Leeuwen—Henzen in de Lusthof laan 9 voor wie heden de gouden bruids dagen ingaan. Evenals op ons eerste adres troffen wij ook hier twee geluk kige en gezonde menschen aan. die met hun acht kinderen en 12 kleinkinderen met groote dankbaarheid op vijftig ja ren huwelijksleven terug zien. De bruidegom, die een arbeidzaam leven achter den rug heeft, is langen tijd op de weverij van de voormalige Leidsche Katoenfabriek werkzaam ge weest en daarna nog vele jaren bij de firma Le Poole. De heer Van Leeuwen, die één der oprichters van de Harmo niekapel „Werkmans Wilskracht" is ge weest, was van dit corps vele jaren een trouw en ijverig lid. Ook dit echtpaar trad 31 Maart 1897 in het huwelijk, zoo dat onze stad op dien dag twee gou den echtparen in haar midden zal hebben. Bij de vele gelukwenschen, welke in de komende weken zoowel op de Lan ge Mare als in de Lusthoflaan zullen worden uitgesproken, voegen wij gaarne de onze. Nog vele Jaren van goede ge zondheid achtte het een verheugend feit, dat missie van Beheer, in rijn- en puntdicht Vrijdags bij het ontvangen van het loon dezen middag voor de noodige afwisse- kan worden gezegd: „Daar hebben wij ling- De meening heerscht. dat door deze actie de goede verstandhouding tusschen de onderhandelaren, welke sedert de komst van Lord Killearn met zooveel geduld was opgebouwd, thans verstoord Het woord is aan de Sleutelstad VLISSINGEN HERSTELT ZICH LANGZAAM MAAR ZEKER. Sinds lang is het water teruggedron gen naar waar het hoort: buiten de dijken om de Nederlandsche graan schuur Walcheren. Weer klinken in Vlissingen de hamers en draaien weer de kranen op de scheepshellingen, van waar uit kleine stukjes drijvend Ne derland voor den oorlog over alle we reldzeeën uitvoeren om Hollands vlag te toonen als symbool van de werk kracht en den ondernemingszin van ons volk. De Vlissinger leeft en werkt weer en ziet onderwijl zijn geliefkoosde veste aan de Schelde herrijzen uit het puin, dat de zware strijd om een toe voerhaven voor het bevrijdingsleger van Europa achterliet. Vlissingen heeft in die donkere maanden van het najaar 1944 gewerkt en geleden voor heel ons volk. Lelden heeft met begrip voor wat daar in het Zuiden werd verricht hard aangepakt toen het er om ging. dankbaarheid te toonen Met een vurig enthousiasme organiseerde het comité Leiden helpt Vlissingen allerlei inzamelingen, waar van vooral die van meubilair grooten opgang maakte en nog lang in de her innering" zal voortleven. Onlangs heeft dit comité, bestaande uit de heeren J. P. v. d. Blom, W. C, A. van Kerkhof en J. van Meizen, een be zoek aan Vlissingen gebracht om zich op de hoogte te stellen van de vorde ringen. die met het herstel, waartoe Leiden zoo krachtig heeft bijgedragen, gemaakt zijnen om te trachten een belofte in te lossen. Indertijd zegde het comité toe. tezijnertijd mede te werken aan de herbeplanting van de stad, die ook in dat opzicht zwaar getroffen is. Te dien einde werd met het gemeente bestuur een rondgang gemaakt door Vlissingen. waarbij bleek, dat het her stel reeds aanzienlijke vorderingen heeft gemaakt, doch dat de vooroor- logsche welvaart nog geenszins is te ruggekeerd. zelfs niet de betrekkelijke welvaart die wij in onze omgeving reeds weer hebben verworven. Met trots kan het gemeentebestuur het comité rondleiden door een pand, dat juist onlangs was aangekocht ten behoeve van een medisch centrum, waarvoor de benoodlgde gelden inder tijd door Leiden werden bijeenge bracht: een beschadigde dubbele villa, die zich voor dit doel uitstekend leent. Wel zijn nog aanzienlijke kosten ver bonden aan het herstel en de inrich ting, doch vertrouwd werd dat dit op den duur zal gelukken. Ligt hier niet een schoone taak weggelegd voor den I Leidschen aannemer? Dit gebouw ligt dicht bij een van de drie parken, die Vlissingen in de toe- I komst rijk zal worden. Grootsche plan nen zijn namelijk ontworpen om het stadsbeeld het aanzien te geven, waar op zulk een nijvere gemeenschap aan spraak mag maken. Uiteraard zijn deze plannen niet eenvoudig te verwezen lijken, aangezien vooralsnog de sterk ste krachten gericht moeten blijven op herstel van woon- en werkgelegenheid. Juist daarom echter heeft indertijd het Leidsche comité haar toezegging ge daan, om in dit opzicht steun te bie den. De drie plannen voor parkaanleg be treffen het Bellamypark, waarvan het befaamde standbeeld van De Ruyter aan de Scheldezijde het sluitstuk vormt, het plan Koudekerksche weg, aansluitend op het ziekenhuispark eenerzijds en het in wording zijnde medische centrum anderzijds, en het plan Badhuisstraat. Voor de verwezenlijking van die plannen is veel geld noodig. Het co mité Leiden helpt Vlissingen is voor nemens, binnenkort een actie te be ginnen om te zorgen, dat Lelden de benoodigde steun voor deze parkaan leg kan verschaffen. Het is thans aan de Sleutelstad om te zorgen, dat er een „Leidsche Hout" verrijst aan de Schelde! VOOR WOENSDAG 19 MAART Hilversum I (301 M.) NCRV 10.30 11.00: morgendienst o. 1. v. ds. Joh. J. van Petegem; 11.0011.15: negro-splrl- tuaL8; 12.0012.45: grand orchestrc sym- phonlque de Paris; 12.3513.00; eerste passlestonde; 13.1514.00; Cinderella; 14.0015.00; Kamerorkest; 15.0016.00: Continental Quintet; 17.35—18.05; Holan- da Sextet; 20.0820.45; amusements or kest Kon. Marine; 20.4521.15: lijdens meditatie door ds. C B. Bavlnck (IV); 21.1522.00; Erna Spoorenberg, sopraan, M. Hoogendljk fluit, St. van Vliegen orgel; 22.3022.45: Wilhelm Backhaus plano; 23.0023.15: gramofoonmuzlek. Hilversum II (415 M.) VPRO 10.00— 10.20: morgenwijding door ds. M. C. van Wijhe; VARA 11.0012.00: nonstop pro gramma; 12.0012.30; Johan Jong orgel; 12.3513.00: gramofoonmuzlek; 13.20— 14.00: Vaudeville orkest; 14.1515.00: Kamermuziek; 15.4516.15: ziekenbezoek; 17.15—17.45: accordeonorkest; 17.46— 18.00: Rijk Overzee; 20.1521.16; verzoek programma Alg. Ned. Fabr. Arb. Bond; 21.1522.05; hoorspel „De gokkende geest"; 22.0522.35: attentla; 22.35 22.45: cowboylledjes; 22.4523.00: W. Thomassen over overheid, politieke par ty en vrije Jeugdvormlng. Nieuwsberichten Hilversum I (301 M.) 9.45, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.00 uur. Hilversum II (415 M.) 9.45. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3