In Boskoop verdwenen millioenen onder sneeuw en ijs NacTht=express PANDA EN DE MEESTER-DIEF Kerkelijk Leven De kwestie China te Moskou De Amerikaansche minister generaal Marshall, heeft thans den Sovjet-minis ter, Molotofmeegedeeld, dat hij niet bereid is aan een conferentie inzake China te Moskou deel te nemen, ook niet indien de conferentie van officieu- zen aard zou zijn. Wel stelde hü voor om uiterlijk tegen begin April schrifte lijk over China van gedachten te wis selen. De Chineesche regeering zou af schriften van de brieven moeten hebben. NAZILEIDERS WERDEN GECREMEERD. Morgan, voormalig lijkschouwer van het Amerikaansche leger in Europa, heeft in een interview verklaard, dat de lijken van Goering en andere te Neuren berg opgehangen Nazi-leiders gecre meerd zijn- Morgan was tegenwoordig bij de terechtstellingen. De lijken wer den hem onmiddellijk ter beschikking gesteld, waarna zij een voor een in groo- te ovens werden gelegd. De Duitsche werklieden in het crematorium wisten niet .dat zij de vroegere vooraanstaande Nazi's hadden gecremeerd. Morgan wil de de ligging van het crematorium niet onthullen. Hij zeide ten slotte, dat de asch der gecremeerden door andere mi litaire autoriteiten was verstrooid, waar wist hij niet. LID VAN DE GROEP STERN TER DOOD VEROORDEELD. Mosje Barazani, lid van de groep Stern, naar hij zelf bekende, is door een militair gerechtshof te Jeruzalem schuldig bevonden aan het in het bezit hebben van een handgranaat en ter dood veroordeeld. EX-POLITIEKE GEVANGENEN IN BELGIË. In het Belgische staatsblad is de wet opgenomen waarbij het statuut der ex- politieke gevangenen In België wordt ge regeld. De ex-politieke gevangenen hebben recht op het „kruis van den ex-politie- 'ke gevangene" Zij, die een gevangen schap van tenminste drie maanden heb ben ondergaan, zullen voor iedere vol ledige maand, in gevangenschap door gebracht een vergoeding van fr. 1500 uitgekeerd krijgen, op voorwaarden die in de wet worden bepaald. De ex-politieke gevangenen hebben verder recht op een „herstellings-pen- sioen". Zjj. die een hechtenis hebben ondergaan van tenminste 6 maanden, kunnen gedurende 4 jaar aanspraak maken op een bijkomende vergoeding ten laste van den staat, die in even redigheid is met den duur van hun ge vangenschap. Deze vergoeding zal li 3üUü bedragen voor iederen termijn van 6 maanden gevangenschap. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Rhe- nen (2e pred.pl.) H. Harkema te Wijk bij Hensden. voor Brlelle (vac. J. v. Noort) J. v. d. Sar te Moerdijk. Benoemd tot hulp- pred te Haarlem-Noord J. de Jong. as. em pred. te Scheveningen; tot hulppred. te Usselo E. Mik, cand. te Zwolle. Geref. Kerken Beroepen te Hornhul- zen-Kloosterburen ds. E. Jansen, hulppred. te Uithuizen. Bedankt voor Alteveer Th. P Potma te Meerkerk; voor Groningen (vac. S Hoekstra) M. Wilschut te Hilversum; voor Loblth K Feenstra te Krallngsche- veer; voor Smllde J. Nawljn te Avereest. Geref. Gemeenten Beroepen te Aagte- kerke en te Ter.neuzen H. Llgtenberg te Vlaardlngen. VrUe F.vang. Gemeenten Bedankt voor Oldebroek P. J. Mletcs te Apeldoorn. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Bergen op ZoomEindhoven K. v. d. Braak, laatstelijk te Tiel. Evang. Broedergemeente Beroepen te Zeist dr. W. Lütjeharms, predikant by de Belg. Nat. kerk te Antwerpen, die dit be roep ook aannam. Ned. Herv. predikanten byeen. Het moderamen van de generale synode der Ned. Herv. kerk heeft op Dinsdag 15 April a.s. In „TivoH" te Utrecht alle Herv. predi kanten ln vergadering bijeengeroepen. De president der synode, ds. W. A. Zeydner, zal een openingswoord spreken en de doo- den herdenken. In de morgenvergadering zal ds. J. G. Woelderlnk van Zljderveld, refereeren over: „De woorden" ln gehoor zaamheid aan de H Schrift, staande op den bodem der belijdenisschriften' geeteld in het licht van het werk des H. Geestes". De middagvergadering (die de 83e alge- meene vergadering ls van de Ned. Herv. pred. vereenlglng) staat onder leiding van ds. M. N. W. Smit van Utrecht Daarin zal prof. dr. W. Banning refereeren over; „De Chr. beoordeeling van het com munisme". Voorts komt aan de orde de verkiezing van vier bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren prof. dr. G. C. van Nlftrlk, dr. J. A. Kwint, di. G. P, van Itterzon en dr. O. Norel. Noordmans over: „De opstanding", In de avondvergadering refereert dr. O. Woensdagmorgenvergadering van Woens dag 16 April zal ds. H. v d. Linden van BeekUbbergen inleiden het onderwerp: „Het gesprek van Rome en Reformatie". Alle onderwerpen bieden gelegenheid tot discussie. Wat het eerste goede exportjaar na den oorlog beloofde te zyn, dreigt door den langen winter en de voorspelde warme Aprilmaand een zorgenjaar te worden. (Van een onzer redacteuren). Met zorg ziet de Boskoopsche kweeker dit eerste jaar. waarin de export van bevredigende schaal hervat had kunnen „Had kunnen" worden, wanneer niet hadden samengespand om roet in het „Met zorg", omdat eerst na het ver heid kan worden vastgesteld hoe groot nog slechts vermoedens uiten kan. zal dat De Bilt een warme Aprilmaand kweeker na dezen winter voorgezet had Het is den Boskoopschen kweeker hard tegengeloopen dit jaar. Wij hoor den het van vele zijden, en het werd ons zonder reserve bevestigd door den heer J. Kooy Gzn.. die ons het een en ander mededeelde omtrent deze samen zwering der elementen en de heillooze gevolgen voor de 750 bedrijven in dit wereldberoemde kweekersparadijs. De heer Kooy, die door zijn voorzitterschap van de commissie boomkweekerij van de Stichting voor den Landbouw een overzicht heeft over het geheele kwee- kersbedrijf. deed ons een onopgesmukt verhaal over de situatie, die in en dooi de dertien weken in werkelooze berus ting toezien is ontstaan. DRIE SCHADEPOSTEN VAN MILLIOENEN. Men kan de schade, door dezen uit zonderlijken winter aangericht, in Bos koop samenvatten onder drie groepen: loonultkeerlng zonder arbeidsprestatie, schade aan den handel (waaronder be grepen de export) en de schade aan het plantenmateriaal der kweekersen, aldus de heer Kooy. BS het Invallen van de vorst in De cember konden uiteraard geen voorspel lingen worden gedaan omtrent den duur van de periode, waarin de bedrSven zouden stilliggen. Verschillende omstan digheden leidden er toe. dat de loonen aan de arbeiders daarom geheel wer den uitbetaald. Nadat zulks aanvanke- ISk gebeurde omdat nien steeds op een spoedig einde van de vorst hoopte, ont stond er later een andere reden- met alle middelen moest worden voorkomen, dat de kweeker zonder arbeiders zit, wanneer het getii keert en de intredende lente hard werken noodlg maakt om nog te redden wat te redden valt. Ongeveer een half millioen werd zoo uitbetaald aan loonen. waar geen ar beidsprestatie tegenover stond, ruim *n millioen zuiver verlies dus, afgezien van de zekerstelling, straks arbeiders te hebben wanneer het werk kan wor den hervat. den overgang van winter naar lente in zijn producten wederom op eenigermate worden, deze winter en het verwachte voorjaar eten te gooien. dwSnen van sneeuw en ijs met zeker de winterschade. waaromtrent men thans blijken te zyn ..Met zorg" verder om- voorspelde. het ongunstigste wat den kunnen worden Grooter nog is naar verwachting de schade aan den export en anderen han del. Het blijkt niet zoo te zijn, dat de lange duur van den winter het begin van den export vertraagde en daardoor voor een deel deed vervallen, doch de winter overviel den exporteur in volle bedrijvigheid. Geheel den winter door had kunnen worden geëxporteerd, wan neer het weer had meegewerkt. Reeds zijn vele bestellingen door het buitenland afgelast, omdat het in aller lei landen nu te laat is geworden voor aanplant. In Januari had de Westkust van de Ver. St. en Canada de planten toegezonden moeten krijgen, zoodat Van_ couver en San Fransisco b.v. het dit jaar zonder 't hooggeroemde en graagge- ziene Nederl. product moeten stel len. Canada kan eerst volgend voorjaar krachtig bijdragen tot herstel van de Boskoopsche welvaart, omdat ten ge volge van de gewoonlijk strenge winters in dat land nauwelijks in het najaar kan worden geplant- Wellicht is er nog iets te redden van den export naar de andere afnemers, Engeland. Zweden Denemar ken, Zwitserland en Frankrijk als voor naamste. doch ook daarheen zullen niet alle bestellingen verzonden kunnen wor den. terwijl ook van de gehandhaafde bestellingen sommige onderdeelen zullen moeten vervallen, deels doordat het jaargetijde te ver is gevorderd, deels doordat het te zenden materiaal niet ge schikt. meer is. Want de Boskoopsche handelaar zal vóór alles zijn kwaliteit handhaven! Een klein voordeeltje nu geeft hy graag op om een zekeren klant voor de toekomst te behouden. Er valt niet by benadering te zog gen, hoe groot deze handelsschade I 1 zyn. „Dat zou een slag in de lucht zijn", zegt de heer Kooy, maar aan gezien ook een slag in de lucht ergens terecht komt, viel even later het getal twee millioen. Een fictief bedrag, zeker, op geen gegevens gebaseerd, doch het toont den buitenstaander om welk formaat belangen het gaat. Hier staan geen tonnen op het spel, doch hier zijn millioenen verloren, niet slechts voor den Boskoopschen kwee ker, doch voor heel ons volk. Die mil lioenen zijn voor een groot deel de viezen Nog minder valt te zeggen omtrent de aan het plantenmateriaal toegebrachte schade. Ook deze zal waarschijnlijk met zeven cijfers gemeten moeten worden, doch eerst een volledig verdwijnen van sneeuw en ijs kan de eerste gegevens hieromtrent verschaffen en zekerheid bestaat eerst wanneer de planten na weken ongehinderde ontwikkeling heb ben aangetoond, hoe zij deze kracht proef van sneeu wen ijs doorstonden. NU: NIETS DOEN, STRAKS: WERK. WERK, WERK. „Wij kunnen alleen afwachten, niets doen dan voorbereiden op wat komen gaat: weken van onafgebroken zwaren arbeid". „Een bof. dat De Bilt ten minste een warme Aprilmaand voorspelde", meen den wij te kunnen troosten. Maar dat bleek er nu juist finaal naast te zijn. Een warme Aprilmaand zou een nieuwen slag vormen, de kroon op de samenzwering der elementen. Dat zit zóó. Een van de grootste problemen van den kweeker zal worden, hoe hij in kor ten tijd kan redden wat er te redden valt Eigenlijk is het al te laat om nog volop te verzenden en planten, aange zien dat moet gebeuren in een periode dat de planten zich niet te sterk ont wikkelen. Nu zoo laat met de verzen ding begonnen kan worden, moet alles in een razend tempo geschieden- Een warme Aprilmaand kan die noodzaak alleen maar vergrootenen de mo gelijkheid om te slagen verkleinen. Merkwaardig gevolg van deze samen loop van omstandigheden is, dat de kweeker. werkeloos bij zijn kachel zijn krantjes lezend, daarin tallooze adver tenties lezen kan. waarin arbeidskrach ten worden gevraagd voor de volkomen stilliggende bedrijven. De voorbereidin gen voor de op handen zijnde reddings slag, de stilte voor den storm van werk. werk en nog eens werk Nog een ander gevaar brengt een war me April maand mee. De hal. de grond- vorst, zit dit jaar diep. doordat een ..kale vorst" de eerste weken de koude diep in den grond heeft doen doordrin gen. wel veertig tot vijftig centimeter Het eerst in Februari komende sneeuw dek heeft den grond niet beschermd te gen de wintersche koude, doch heeft er een ijskast van gemaakt, hard als steen. De mogelijkheid bestaat nu. dat de wortels van de planten nog in een be vroren grond liggen, terwijl de zon bo ven den grond de planten uitdroogt. En ook daaraan kan een warme Aprilmaand alleen maar kwaad doen. Het gewas verbrandt door te koesteren in de zon en te wortelen; in den winter van den grond. „Vier tot vijf weken gaan er zeker nog voorbij, aleer de hal verdwenen is" meent de heer Kooy. In vier tot vijf weken kan nog veel kwaad gebeuren! WEL GETROFFEN. NIET VERSLAGEN. „Verslagen, uitgespeeld? Neen, dat zijn de Boskoopsche kweekers niet", verzekert onze zegsman. Er zijn moei lijkheden, ernstige zelfs. Deze winter komt op een moment, dat een herle ving, ondanks moeilijke andere om standigheden mogelijk leek. Sommigen zouden dit seizoen voor 't eerst expor teeren. Het nieuwe geslacht 4 in ex porteurs zag vol verwachting naar dit eerste jaar uit. Voor hen in de eer ste plaats is het een groote tegenvaller. Ook de andere groote bedrijven, die wel een ruggetje hebben, maar toch minder sterk staan dan vroeger. De eenmansbedrijven, hoewel ernstig ge troffen, zullen nog de minst zware klappen krijgen ten gevolge van de geheele opbouw van hot bedrijf en den aard van den handel, waarvoor zij werken. Maar opgeven? Neen, noch de groote, noch de kleine bedrijven zul len sluiten. Er komen nog meer jaren! Ernstige concurrenten heeft de Bos koopsche kweekerij eigenlijk niet in het buitenland. Wel wordt er meer aan zelf voorziening gedaan in overeenstemming met het overal heerschende streven naar verminderden import, doch het Bos koopsche kwaliteitproduct zal gevraagd blijven worden. Er zijn twee groote pro blemen waarmede het bedrijf te kampen heeft, afgezien van de incidenteele moeilijkheden door dezen winter. Duitschland en Oost Europa, vroeger een der grootste afnemers, moet weer her leven om den Boskoopschen export weer geheel op peil te brengen. Ook hier dus weer de schade die- onze Oosterburen ons hebben gebracht, is nog niet voltooid doch zet zich voort door de onmacht, 'n aandeej te nemen in het herstel van onze normale handelsbetrekkingen Een tweede probleem blijft de nauwelijks loonende bedrijfsvoering ten gevolge van de hooge loonen. Niet tè hooge loonen. want de arbeider heeft recht op een goed bestaan. Doch het bedrijf moet momenteel menige veer laten en dik wijls zonder winst werken, om den ar beider te kunnen geven, waarop hij recht heeft. Dat onder zulke moeilijke bedrijfsom standigheden deze winter-aanval ver strekkende gevolgen hebben kan is be grijpelijk- Doch met den heer Kooy zijn wij er van overtuigd, dat de Boskoop sche kweeker, die in het verleden ge toond heeft zün vak te verstaan, zijn roem zal handhaven en tegen de ver drukking door menschelijke en natuur lijke elementen in zal toonen te besef fen. waarom er moeilijkheden bestaan: om overwonnen te worden! Enorme ravage op Ameland. BERGEN IJS VAN 12 METER. Door den Zuidwesterstorm van Zon dagnacht is het ijs in de Waddenzee losgebroken cn hevig gaan kruien, met het gevolg, dat in het Oostelijk deel van het eiland Ameland een groote ravage is aangericht. Het ijs ligt tot een hoogte van 12 meter op den steiger te Nes opgestapeld. Deze aanlegplaats werd gedeeltelijk ver nield. De kaartenkiosk is geheel weg geschoven cn in zee verdwenen. Van de ducdalven zijn de meeste als lucifers afgebroken. De hulppostboot Barkas", welke aan dezen steiger ge meerd lag, is voor den ijsgang bezwe ken en eenige kilometers verder op een zandbank vastgeloopen. Waarschijnlijk zal het schip niet meer te redden zijn. De postboot „Waddenzee", die aan den steiger bij Buren gemeerd lag. is eenige meters den wal opgeschoven. De recht- streeksche telefoonverbinding tusschen Leeuwarden en Hollum is verbroken, zoodat alleen via Nes telefonisch con tact mogelijk is. Woensdagmiddag komen de Vrljz Hen', predikanten ln gebouw Leeuwenbergh te Utrecht bijeen. Prof. dr. J. Lindeboom zal refereeren over: „Hoe heeft het Chr. Hu manisme te staan t.o.v. het Humanistisch Verbond?" PREDIKBEURTEN WOENSDAG 19 MRT. Alphen aan den Riln Chr. Geref Kerk. 10 uur en 7 uur ds. Laman van Rotterdam (Biddag voor het Gewas). Geref. Kerken: Zulderkerk. 7.30 uur. ds J. H. A Bosch. Noorderkerk, 7.30 uur. ds G Mulder (Bidstond voor het gewas), Noordwijk aan Zee Ger. Bond (Ju- Uanaweg 27) 7.30 uur. ds. Lemme van Amsterdam. H.M. de Koningin verleent gratie. Namens de minister van Justitie wordt bekend gemaakt dat HM. de Koningin gratie verleend heeft aan A. C. Manint- veld tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage. en aan A. Doorewaard tot de doodstraf veroordeeld bii senten tie van den krijgsraad te velde. De doodstraf is t a.v. Manintveld ver anderd in levenslange gevangenisstraf en t.a.v. Doorewaard in een tijdelijke ge vangenisstraf van 20 jaren met aftrek van den tijd in verzeaerde bewaring doorgebracht, A. C. Manintveld werd beschuldigd van 't- aanbrengen van Joden te 's-Gra venhage. Deze Joden werden gearresteerd en naar Westerbork vervoerd. Vervolgens kwamen zij in Duitsche kampen terecht, vanwaar de meesten niet terugkeerden Voor den Bijzonderen Raad van Cassa tie werd de zaak Manintveld verschei dene malen aangehouden, o.m. in ver band met een naar de toerekeningsvat baarheid van beschuldigde in te stellen onderzoek. De Raad bevestigde het von nis van het Bijzonder Gerechtshof. Dr. VAN MOOK ONTIIULT MONUMENT TE PONTIANAK. Ter nagedachtenis slachtoffers der Japanners. Dr. Van Mook is te Batavia terugge keerd. na te Pontianak een monument te hebben onthuld voor de nagedachte nis aan de slachtoffers van de Japan- sche overheersching op West-Borneo. „Moge allen", aldus eindigde dr. Van Mook z\jn onthullingsrede. „die het slachtoffer zijn geworden van de Japan- nezen en ongeacht ras. geloof en stand een gemeenschap vormden, in vrede rus ten. en moge de Almachtige hun offer aanvaarden, opdat hun nakomelingen deze gemeenschap kunnen blijven voort zetten tot in lengte van dagèn". Engeland wacht niet af. PROTESTEERT TEGEN ELF AANHOUDINGEN. De heer W. Wyatt, Labour afgevaar digde, heeft in het Brltsche Lagerhuis de vraag gesteld, hoeveel malen de Nederlandsche Marine Britsche sche pen in de Indonesische wateren heeft aangehouden, onder welke omstandig heden dit geschiedde en oi er eenig pro test bij de Ned. regeering was inge diend. De onder-minister van Buitenl. Zaken Hector Macneil antwoordde, dat op 26 Februari en nogmaals op 12 Mrt. aan dc Ned. regeering om opheldering was gevraagd en tevens de verzekering verzocht, dat dergelijke incidenten zich niet zouden herhalen. Er zijn in totaal 11 incidenten, waar bij Britsche schepen met lading, af komstig van of bestemd voor Indone sische havens, door de Nederlandsche marine zijn aangehouden, gemeld. De aanhouding Ls geschied ongeveer op de grens van de territoriale wateren en de schepen werden daarop naar door de Nederlanders gecontroleerde havens gedirigeerd ter onderzoek van de lading. W Fletcher, conservatief afgevaar digde verklaarde, dat protesten waren ingediend bij den gouverneur van Sin gapore e.a. in de hoop, dat opheldering zou worden gegeven en dc handel tus schen Indonesië en de rest van de wereld weer zou kunnen plaats hebben. Hij hoopte, dat de minister geen louter passieve en afwachtende houding zou aannemen. Minister Macneil antwoordde: „Wü nemen geen afwachtende houding aan. Wy hebben reeds tweemaal om opheldering gevraagd en om de door den heer Feltcher opgegeven redenen zien wij verlangend naar een antwoord uit." Geen inlichtingen over vermiste Dakota. Van Nederlandsche militaire zijde wordt medegedeeld, dat de W-brigade, na telegrafisch contact met het hoofd kwartier van de T.R.I. te Poerwakarta heeft erkend, dat de op West Java ver miste Dakota gevonden is. Verdere in lichtingen worden evenwel geweigerd. AMERIKAANSCHE LEENING VOOR NED SPOORWEGARBEIDERS. Voor het koopen van werkkleeding. De „International Ladies Garment Workers Union" heeft den Nederland- schen ambasadeur in de V. S., Loudon, een chèque van honderdduizend dollar aangeboden. Het bedrag dient te worden beschouwd als een leening aan de Ne derlandsche spoorwegarbeiders voor den aankoop van werkkleeding. De leening moet niet worden gezien als een han delstransactie, doch als een bewijs van bewondering voor de rol, die de spoor wegarbeiders tijdens de bezetting heb ben gespeeld. IJMUIDER REEDERIJ KOOPT SUPER-TRAWLER. (Van onzen correspondent te IJmuiden) De stoomtrawlerreederij W, Kramer en J. P. Booy in IJmuiden heeft een trawler aangekocht, die door zijn afme tingen tot de superklasse gerekend kan worden. De trawler is 56 M. lang en 9.16 M. breed en is ongeveer 8 M. langer dan de „Haarlem" en de „Delft", welke tot nu toe de grootste schepen van de IJmuider trawlervloot aren. Deze trawler werd in de oorlogsjaren op last van den bezetter gebouwd en is, op den bovenbouw na, gereed. Het schip ligt thans ln Hendrik Ido Ambacht en zal zoo spoedig mogelijk worden afge bouwd. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 71) Wij kwamen in de nabijheid van een station. Andrews schoof de deur van den gere- serveerden coupé weg. Dwight zat daar nog altijd in dezelfde houding, de re volver naast zich op de bank. Zorgvul dig vernietigde hij de laatste resten der papieren. De drie gevangenen bevonden zich nog in denzelfden toestand als eerst, behalve dat de b.S.-man weer bij bewustzijn was gekomen. Wij legden nu ook het gevangen meisje op de bank. Het raam dicht, drong Andrews heftig aan. Dwight mierde er een beetje aarze lend aan, waarop Andrews door den coupé heen schoot, 't raam dicht smeet en het gordijn naar beneden trok. Want nu reden wij het station al binnen Ik trok de gangdeur achter ons dicht. Nu....? Een oogenblik wisten wij geen van allen wat we zeggen moest n en bere kenden de kansen, die wi; hadden om onszelf in veiligheid te brengen. De vrouw was nu ook volgens de regels van de kunst geboeid en Het ls te laat, zei Andrews. We moeten nog een paar dingen afhande len. Schiet nou maar op, ouwe jongen, zei Dwight. Je hebt nog fren kans. Ik zal wel op dat ondeugende meisje passen. Praat geen onzin zei Andrews, doe jij den rugzak aan. Fraulein Volkmann keerde haar hoofd om, waarschijrliik om in den coupé te kunnen rondkijken Gelukkig kon zij niet tegen haar vrienden praten. De trein stond stil met knarsende remmen. Pas nu zag ik, dat Dwlght's lippen vol bloed zaten. En ik begreep oogenblikkelijk, dat er in dit geval geen sprake was van een doorgebeten tong. Schiet op, herhaalde Dwight. wees geen ezel. Bij het volgende station ls het misschien al te laat. Jane, beval Andrews, ga Jij buiten voor de deur staan Je laat hier in geen geval iemand binnen. Ik zag aan haar gezicht, dat zij het ernstig worden van den toestand weer eerder had doorzien dan ik. Zy keek mij een oogenblik lang veelzeggend aan en ging toen zonder een woord te zeg gen, naar buiten. Mencken, riep Andrews. Ik ging direct naar Dwight, Bent u gewond? Dwight glimlachte spottend. Maak dat je wegkomt, idioot, zoolang je nog een kans hebt! Dat zal niet eeuwig duren. Waar bent u getroffen? In mijn rug, met je welnemen. Ik had er niet aan gedacht, dat dat var ken van een secretaris een buks bij zich zou kunnen hebben. De secretaris zat in elkaar gedoken op de bank. Ik bemerkte, dat Andrews naar juffrouw Volkmann ging en haar nog een paar touwen omdeed. Een oogenblik keek zij mij met haar blauwe oogen aan. Ik kon niet zeggen, of zij reeds geraden had, wat er was gebeurd. In ieder geval waren haar oogen koud en vol haat. Ik trok Dwight's jasje uit en schoot zijn blauwen pull-over en zijn hemd om hoog. Zijn kleeren waren doordrenkt met bloed. De trein begon weer te rijden. Nu? vroeg Andrews. Ik vertrok mijn mond. Weet je het verschil niet tusschen een chemicus en een dokter, zei Dwight barsch tegen zijn vriend. Ik kan het je wel meteen zeggen, zonder dat hij het bevestigt: Het is wegge gooid geld geweest om een retour- kaartje voor mij te koopen. Andrews keek mij vragend aan. Ik haalde mijn schouders op en knikte. Jullie hadden moeten uitstappen, zei Dwight. Die valsche heldhaftigheid is nu heelemaal niet op haar plaats. Ik had gedacht, dat jij meer verstand had. Andrews Ik gaf hem een slok brandewijn en stond op. 70). Joris greep Panda bij de hand en trok hem mee de schatkamer uit. Van onder het grote, zware gordijn klonken doffe kreten en het golfde als een zee bij zwaar weer „Gemene dief!" riep Panda die haast huilde. „Je hebt de schatten van den koning gestolen! Je hebt mij er wéér in laten lopen1 Je bent je bent .Zwijg", siste Joris. Bedenk, dat gij mij zelf de munten hebt toegeworpen! Gij zélf hebt hier ingebroken' Zwijg! Hier ls de wacht! ahuuuuu!" „Wat ls er aan de hand? vroeg de soldaat, die buiten de deur op post stond. „Wat is dat daar voor lawaai?" .De heer hofmaarschalk heeft een dief gevangen!" zei Joris. „Vlug, ga hem helpen, soldenier! Het is een gevaarlijke dief!" De soldaat rende de schatkamer in en Joris trok Panda mee naar de ultflang van het paleis.... Hoe lang heeft hij nog te leven? vroeg Andrews my met gedempte stem. Ik maakte een vaag gebaar. Kan ik niet zeggen, voordat ik hem behoorlijk onderzocht heb. In het gunstigste geval nog een paar uur. Mijn rugzak, zei Dwight. Nemen jullie dien mee, of vernietig het ding. Er mag hier niets blijven, dat belangrijk kan zijn. Nu, in ieder geval, de zaak is goed afgeloopen. Hoe staat het met de papieren van Von Riehl? vroeg Andrews. Dwight ging wat gemakkelijker zitten. Ik heb de heele zaak vernietigd. Ik dacht misschien hebben wij geen kans om ze kwyt te worden. Het was beterom zeker te weten, dat ze ver nietigd waren. Andrews keek mij aan. Uw werk is hiermee afgeloopen, dr. Mencken. Ik keek rond in den coupé, naar de vier gevangen gedaanten, naar de leege actentasch van den man, die niet- meer aanwezig was. Steeds weer schenen mij ie beschuldigende oogen van juffrouw tolkmann aan te staren. Uw werk blijkbaar ook. Mijn werk is nooh afgeloopen. velke pas hebt u bij zich9 Allebei. Ik was van plaji nog meer te zeggen, naar hij keek waarschuwend naar de -uitschers, die getuigen van onze dn denDei drie mannen en de vrouw zouden ons signalement doorgeven en door geheel Europa bekend maken, wat wij hadden gedaan, Als wij minder ge wetensbezwaren hadden gehad en éllen gedood hadden, zouden onzo kansen om er heelhuids af te komen, oneindig veel grooter zijn geweest. Ik overlegde, dai Andrews misschien al lang op die gedachten gekomen was en ik bemerkte opeen^. ho - hij mij met een cynischen blik stond aan te kijken. Dit is werk. dat haro maakt. Jij zou een goede kracht voor de Intelli gence Service zijn, Mencken, Je hebt fantasie. (Wordt vervolgd) Prins Bernhard in Zwitserland, HARTELIJKE BEGROETING TE ZERMATT. De reeds gemelde aankomst vanPri* Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene geschiedde op het vliegveld Cha teau Neuf bij Silten. De reis werd voortgezet per trein. Bij het overstap pen in een salonwagen van de lijn VispZermatt was een talrijke men- schenmenigte aanwezig, die hartelijk de Nederlandsche gasten begroette. De be volking van Zermatt en een talrijk in ternationaal publiek wachtte Prins Bernhard op, die namens den gemeen teraad welkom werd geheeten door den voorzitter Othmar Julen. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het ho tel „Zermatterhof". dat met vele Ne derlandsche vlaggen was versierd, en waar de directeur, Johann Stoepfer, de hooge gasten verwelkomde. Dringend tekort bevaren trawlerpersoneel. BETERE ACCOMODATIE WORDT GEWENSCHT. (Van onzen correspondent te IJmuiden) Verleden week is voor de zooveelste maal een volledige trawlerbemanning van IJmuiden naar Engeland vertrok ken om aldaar op een Poolschen trawler te gaan varen. Een zestal Poolsche trawlers, thuis- behoorende in Gdynia, vaart reeds met een geheel uit Nederlanders bestaande equipage. Het zijn, wat schippers, stuur lieden en machinisten betreft, zoo goed als allen gediplomeerden en bovendien ervaren zeevisschers, hetgeen mogelijk is doordat de loon- en arbeidsvoorwaar den en ook de accomodatie beter is dan op de trawlers van IJmuiden, want het zijn alle groote booten. Onder de jonge lui bestaat tegenwoordig weinig animo om op trawlers te gaan varen. Zelfs de meeste leerlingen van de Visscheryschool te IJmuiden gaan naar de koopvaardij vloot en de besten geven aan het varen onder Poolsche vlag de voorKeur. Zoo ligt het voor de hand, dat wan neer er meer IJmuider trawlers in de vaart gebracht worden er een tekort aan bevaren personeel zal ontstaan. Reeds nu ondervinden de reedera moeilijkheden bij het bemannen der trawlers, vooral van de booten van het kleinere type, de z.g. kustbootcn. Deze moeilijkheden dreigen nog groo ter te zullen worden, wanneer eindelijk de zeevischvaart-diploma-wet 1935 in werking gaat treden, hetgeen vermoede lijk in den komenden zomer zal ge schieden. Dan zullen alleen gediplo meerde schippers, stuurlieden en ma chinisten mogen varen. Verbetering van dezen toestand kan alleen komen, wanneer er groote, mo derne trawlers in de vaart gebracht worden, die een betere accomodatie voor de bemanningen hebben dan de meeste der thans in bedrijf zynde .IJmuider trawlers. De reeders zien dit nu wel in, want de booten, die den laatsten tijd in Enge land en Amerika zyn aangekocht, zyn alle schepen van het groote type. Deze zullen ook niet op de Noordzee, maar in de Noordelijke wateren gaan vis- schen. VISITATIE AAN DEN LIJVE. f. 17.465 in beslag genomen. Op 22 Februari jl. zyn by het scheep- gaan aan boord van het sa. „Tabinta" van de ongeveer 1000 passagiers, be staande uit de bemanningen, welke op de in Amerika gekochte schepen zullen gaan varen, 300 personen of circa 1/3 van het aantal reizigers door de doua ne-ambtenaren te Rotterdam aan den lijve gevisiteerd. Dit onderzoek naar den clandestienen uitvoer van deviezen leverde een belangrijk resultaat op. Er werden 33 bekeuringen opgemaakt, waarbij voor een waarde van f. 18.461 in beslag werd genomen. ENORME WINDTUNNEL IN AANBOUW. De machinefabriek Gebrs. Stork en Co. te Hengelo zal, in opdracht van het Nationaal laboratorium voor Lucht vaart te Amsterdam, een enormen wind tunnel maken. Deze tunnel wordt met uitzondering van de machine-installatie in de open lucht opgesteld. De lengte bedraagt bijna 200 meter. De bouw vindt plaats in den vorm van een gesloten U. In den tunnel komen groote verstelbare schroeven, die ware stor men zullen ontketenen De aandrijving wordt ontleend aan een turbine-instal latie van een gesloopt oorlogsschip. De vervaardiging zal ongeveer drie jaar in beslag nemen. Acht deserteurs berecht. HUN HOUDI' V WAS „SLAP, KLUNGEL ACHTIG-WEINIG NEDERLANDSCH". Te Schoonhoven behandelde de krijgs raad de zaken tegen 8 deserteurs, die niet van inscheplngsverlof waren teruggekeerd Alle beklaagden speelde heit milieu, waar uit zij afkomstig zyn, een groote rol ln hun weigering om naar Indlë te gaan. Zij kwamen uit Stadskanaal, Odoorn, Heerenveen, Oudega en Rotterdam, en voerden hoofdzakelijk huiselijke omstan digheden en lichamelijke zorgen aan, als reden, waarom zij. ook bij het generale pardon, geweigerd hadden vrijwillig te gaan. De Indruk, die zij op den commandant van het depot Nazending Indlë". over ste J. Termaten maakten, was slap en klungelachtig en weinig Nederlandsch. Enkelen zag hij als slachtoffer van de waanideën van den z.g. prof. Pootjes. T)e moeilijkheid in ons leger ls. aldus spr.. dat er een ver doorge- oerd indivi dualisme heerscht, het eigen Ik gaat van vele militairen boven het alge- mccne. In den bezet/tinesaljd heeft de Jeugd ge leerd alle overheidsmaatregelen te sabo- teeren. dat zit er nog ln. Voorts Is er de factor angst. Iedereen weet. dat de oorlog afschuwelijk is, maar wanneer het vaderland ln gevaar is, is het een eereplicht, er wat voor te doen. Ieder kind weet, dat militairen gehoorzamen moeten en niet mogen deserteeren. De regeering, die op dc meerderheid van het volk steunt, heeft geroepen e-> daarom moet men gaan. Allen, op een na, werden veroordeeld tot 3 Jaar gevangenisstraf zonder aftrek van preventieve hechtenis met ontslag uLt den dienst. Een bsklaagde kreeg 1 Jaar gevangenis straf, waarvan 6 maanden onvoorwaarde lijk. de rest met aftrek van 3 -maanden voorarrest, voorwaardelijk met een proef tijd ran 3 Jaar. Over ongeveer 4 maanden hoopt men het radio-telefonisch contact tusschen Nederland en Indonesië aanzienlijk uit te breiden, alsmede met de Europeesohe lan den. West Indlë en het Amerikaansche continent. Bij een botsing tusschen een vracht auto en een stilstaande tram by den Overtoom te Amsterdam geraakte de 22- jarlge P. Meulebelt bekneld en werd op slag gedood, zyn moeder de 55-Jarigc B. C. Meulebelt-Tapperwljn en de 25-Jarige mej. C. J. Vermeer werden door den auto gegrepen en zwaar gewond. De chauffeur, de 37-Jarlge V. uit Amsterdam had da macht over het stuur verloren.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2