Moskou confereert verder Worsteling met ijs en water in Achterhoek PANDA EN DE MEESTER-DIEF De verplaatste personen Radio-programma Kerkelijk Leven Uw pijnen verdwijnen Dijkbreuk en oversfroomingen rond Haarloo De vier ministers van buitenlandsche zaken hebben Zaterdag bespreking ge houden over Albanië, het probleem van de verplaatste personen en dat van de territoriale reorganisatie van Duitsch- land Marshall presideerde. Wisjinsky, die de vergadering van de plaatsvervangers voor Duitschland had geleid, deelde mede, dat de plaatsvervangers voorstel len had bestudeerd voor de procedure der opstelling van het vredesverdrag met Duitschland. Er was overeenstem ming bereikt over het instellen van een raad voor informaties en advies, samen te stellen uit vertegenwoordigers van de Big Four, de geallieerde buurlanden van Duitschland en andere landen, die gewapenderhand aan den strijd tegen Duitschland hadden deelgenomen. Ook over de taakomschrijving voor dezen raad was men het eens geworden. Ver schil van inzicht ontstond over de vraag, wie in den raad vertegenwoor digd zouden moeten zijn. De Britsche en Amerikaansche plaatsvervangers maakten bezwaar tegen vertegenwoor diging van Albanië, de Sovjet-Unie en Frankrijk steunden vertegenwoordiging van Albanië. Wisjinsky had daarom voorgesteld eerst instructies van de vier ministers af te wachten, Aldus was be sloten. De vier ministers besloten de gerezen kwestie in studie te nemen. De vier ministers bespraken dan de kwestie van de verplaatste personen Bidault bracht voorstellen ter tafel, o.a. over organisatie van de emigratie van Duitschers. het. stopzetten van de overbrenging van Duitsche bevolkingen uit andere landen en het voorkomen van het zich permanent in Duitschland vestigen van verplaatste personen. Hij voerde aan, dat de bevolkingsdichtheid in Duitschland voel hooger was dan in Frankrijk of eenig ander buurland. Met uitzondering van Nederland en België noch in de Sovjet-Unie bevonden zich geallieerde verplaatste personen. De Sovjetregeering trok zich het lot aan van de Sovjet-burgers, die, buiten eigen schuld, buiten de Sovjet-Unie werden en dat overbrenging van bevolkingen gehouden, terwijl velen van hen in de uit Tsjecho-Slowakije, Polen en Hon garije en repatrleering van krijgsgevan genen het zielental nog grooter zouden maken dan in het Duitschland van voor den oorlog. Duitschland's rijkdom aan arbeidskrachten had een deel van het oorlogspotentieel uitgemaakt, dat te vergelijken viel met de industrieele kracht. Bij overbevolking van Duitsch land zou het oorlogsgevaar vergroot worden. Bevin merkte op, dat sedert het einde van den oorlog twee millioen personen uit de Britsche zone gerepatrieerd wa ren. Er waren nog 230.000 over, van wie 111.000 Polen, 82.500 uit de Baltische staten, 4700 Joegoslaven en 29.000 a- patriden. Evenals dit het geval was bij de krijgsgevangenen, die tot leden van de V. N, behooren in Duitschland, was de groote moeilijkheid met die ver plaatste personen gelegen in het feit, dat zij niet naar hun land van her komst wilden terugkeeren. Bevin oor deelde hervestiging buiten Duitschland de eenige uiteindelijke oplossing, doch schakelde de mogelijkheid, dat voor sommigen een tehuis in Duitschland ge vonden zou kunnen worden, niet uit. Bij de verplaatste personen uit vijan delijke landen lag de moeilijkheid meer bij de aarzeling van de regeering van hun land van herkomst om hen terug te nemen. Deze categorie bestaat voor namelijk uit Bulgaren. Roemenen en Hongaren. Bevin zelde, dat de Britsche zone thans verzadigd was. De bevolking hier was sedert 1939 met twee en een half millioen zielen toegenomen. Molotof liet het aan Wisjinsky over een Sovjet-Russische verklaring om trent de kwestie der verplaatste perso nen voor te lezen. In de verklaring werd gezegd, dat er in ae Westelijke zones 827.000 verplaatste personen wa ren, van wie 221.000 Sovjet-Russische onderdanen. 236.000 Polen 24.000 Joe goslaven en 7000 Tsjechen In de Sovjet-zone van Duitschland, Westelijke zones in kampen waren on dergebracht, waar zij bloot stonden aön de Sovjet-Russische regeering vijandige invloeden. Wisjinsky stelde voor, dat de volgende instructies door den raad van ministers aan den bestuursraad te Berlijn gegeven zouden worden: 1. Dsn vertegenwoordigers van geal lieerde landen, die kampen van V. P. wilden bezoeken, vrijen toegang te ver zekeren, inzage van lijsten en volledige faciliteiten om met de bewoners van het kamp te praten. 2. Alle propaganda en agitatie, vijan dig aan de geallieerden, uit te bannen, alsmede alle maatregelen, welke den te rugkeer van V. P.'s zouden kunnen hinderen. 3. Onmiddellijk alle organisaties in de Westelijke zones, strijdig met de be langen van eenige geallieerde mogend heid. te ontbinden. 4. Aanwerving van V. P.'s voor para militaire organisaties in de Westelijke zones te verbieden en V. P.'s, die reeds in dergelijke organisaties zijn, daaruit te verwijderen. 5. De V. P.-kampen bij voorkeur te doen beheeren door landslieden van de bewoners. 6. Oorlogsmisdadigers uit te leveren aan de belanghebbenden landen. 7. Een vler-mogendheden-commissie in te stellen ter onderzoek naar de toestanden in de V. P.-kampen in de drie Westelijke zones en om zich te vergewissen van de wenschen der V. P.'s over repatrleering. Marshall beperkte zich in zijn ver klaringen tot V. P.'s van de V. N. Daarna kwam de territoriale reorga nisatie van Duitschland ter sprake. Na eenige discussie verklaarden Marshall, Bevin en Bidault zich er mee eens, dat het geheele probleem eerst besproken moest worden, alvorens be sluiten te nemen over afzonderlijke punten. Het onderzoek in Griekenland. De commissie van de voedsel- en land bouworganisatie, die vorig jaar een be zoek bracht aan Griekenland, heeft voorgesteld een commissie van advies der VN in te stellen inzake den import in Griekenland na verdrijving der Un- rra. De Amerikaansche vertegenwoordiger in de Balkancommissie der VN, Mark Elridge, heeft een schrijven aan den voorzitter der commissie aangedrongen op meer inlichtingen van Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië ten aanzien van de Grieksche klacht, dat deze landen de guerillastrijders ondersteunen. Elridge stelde voor dat vóór de commissie deze landen zal bezoeken zij eerst een schrif telijke verklaring van deze landen zal ontvangen, waarin opgave wordt gedaan van het aantal Grieksche emigranten sinds 1945 in deze landen, en een ver klaring van hun houding ten aanzien van de voorstellen om Macedonië van Griekenland los te maken. Hij stelde ten slotte voor dat de com missie ook korte vergaderingen zal hou den te Sofia en Belgrado. Na veertig uur op den leider der Griek sche guerilla-strJjders gewacht te heb ben, zijn zeven leden van een groep der Internationale Balkancommissie, (welke groep generaal Markos zou ontmoeten) vertrokken. Onder de vertrekkenden be vonden zich de Britsche en de Ameri kaansche vertegenwoordiger. De afgevaardigde der Sovjet-Unie als mede die van Polen. Joego-Slavië, Bul garije en Albanië bleven achter. EERSTE PROCES TEGEN LEIDENDE DUITSCHE INDUSTRIEJ5LEN. Het eerste proces tegen leidende Na- zi-industrleelen is voor een Ameri- kaansch gerechtshof te Neurenberg be gonnen. Friedrich Flick, die aan het eind van den oorlog de rijkste man van Duitschland geweest zou zijn en vier andere worden beschuldigd van oorlogs misdaden en misdaden tegen de men- schelijkheid. De vier andere zijn: Otto Steinbrink, Konrad Kaletch, Bernard Weissen, Hermann Terberger. FRANSCHE KRANTENCONFLICT GEËINDIGD. Het Fransche persbureau AFP meldt, dat het conflict bij de Fransche pers is geëindigd. De arbeiders zullen het werk hervatten op de voorwaarden, die voor de staking golden. Maar over een nieuw voorstel zal met de regeering van gedachten worden ge wisseld. NIEUWE BRITSCHE TANK? Volgens de Daily Express zou men in Groot-Brittannië begonnen zijn met de fabricatie van een nieuw soort tank, welke door Montgomery zou zijn aan bevolen. ondanks de tegenkanting van verschillende ministers, die het benoo- digde staal liever aan andere industrieën hadden zien toegewezen. De nieuwe tank zal voorzien zijn van de allernieuwste vindingen. Duitsche technici zouden hulp ver- leenen bij de fabricatie. O.a, zou deze tank worden voorzien van een geheel nieuw soort kanon, HET CONGRES VAN DE M.R.P. De „Mouvement Republicain Popu laire" (vooruitstrevende katholieken in Frankrijk) heeft op zijn jaarlijksch con gres een programma voor de buiten landsche politiek goedgekeurd, waarbij een „Eurcpeesche federatie" wordt na gestreefd. De vertegenwoordiger der Tsjecho-Slowaaksohe katholieke volks partij verklaarde, dat zijn partij hier voor niet zou ijveren, terwijl de Ita- liaansohe en de Zwitsersohe vertegen woordigers reserve aan den dag legden. Het (programma zegt verder, dat de M.R.P. de verklaringen van Truman in zake de buitenlandsche politiëk der V.S. toejuicht. De Fransöhe minister van buitenlandsche zaken zal gesteund wor den in zijn politiek tegenover Duitsch land. Er wordt algemeene ontwapening en internationale contróle op de atoom energie geëischt. Het verdrag met Enge land wordit 'gaarne aanvaard, een gelijk soortig verdrag met Tsjecho-Slowakije acht de partij gewenscht en zij is tegen standster van wbïoc-vorming" in de in ternationale politiek. Wat de binnenlandsche politiek be treft werd geëischt, dat de arbeiders geleidelijk medezeggenschap zullen krij gen in de leiding en de opbrengst van industrieele en commercieele bedrijven. De resolutie, waarin deze elsoh wordt gesteld, stelt het recht van den privé- eigendom vast, doch neemt eigendom „de vruch van den arbeid", en eischt, dat allen, die daadwerkelijk aan een onderneming deelnemen, geleidelijk den eigendom zullen overnemen, „zoodat het kapitaal teruggebracht zal worden tot zijn werkelijk nut namelijk ten dien ste van den arbeid". Terzelfder tijd verklaart de resolutie, dat de M.R.P. tegenstandstèr is van een bewind, dat- „ten einde de onrechtvaar digheden van het kapitalisme ter zijde te stellen, ten slotte slechts de verdruk king van de arbeiders door den staat bewerkstelligt, terwijl de inspanningen van de arbeiders door de bevelen van één man of één partij bestuurd zouden worden". Storm in Engeland. Storm heeft in Engeland gisteren groote schade veroorzaakt. Te Londen viel een schoorsteen naar beneden en doodde een bejaard echtpaar, terwijl de dochter des huizes werd gewond. Te Bir mingham stortte door den storm twee huizen in. waardoor drie van de vijf be woners ernstig werden gewond. Te Mai denhead zijn 2.000 personen door het hooge water in hun slaapkamers opge sloten, De reddingsbootjes kunnen dooi de sterke strooming nog niet naderen. In het Oostelijk deel van Londen zijn 1 millioen personen van de waterleiding verstoken, daar de pompstations en zui veringsinstallaties door het hooge water onklaar zijn geworden. Ook de telefoon is in het ongereede geraakt. In Schot land zijn duizenden schapen in de sneeuw omgekomen. De Belgische crisis. Spaak heeft de besprekingen met de partijen geëindigd en deze zullen nu moeten beslissen, Met de communisten is hij het niet eens kunnen worden, zoo dat de mogelijkheid van een drie-par tijen-regeering onder de oogen wordt gezien. Of Spaak echter zal slagen? De Duitsche eenheid. De Christelijk Democratische Unie en de Christelijk Socialistische Unie Duitschland hebben een uitnoodiging gericht tot de sociaal-democratische, liberaal-democratische en socialistische eenheidspartij om in een gezamenlijke conferentie zoo spoedig mogelijk een vertegenwoordiging van het geheele Duitsche volk té vormen, die ook bij de Moskousche conferentie zou kunnen optreden. De voorzitter van de liberaal-demo cratische partij heeft zich reeds in principe 'bereid verklaard aan een der gelijke conferentie deel te nemen. FRANKRIJK EN BULGARIJE. De Fransche regeering heeft beslo ten de commercieele onderhandelingen met Bulgarije af te breken. Bovendien heeft zij twee Bulgaarsche journalisten te Parijs verzocht het land te verlaten. Deze Fransche stap is gedaan inge volge de incidenten, welke in het begin van deze maand te Sofia plaats had den. Leden van de Fransche legatie al daar zouden namelijk een ruwe behan deling hebben onderwonden van Bul gaarsche landweersoldaten. Een cor respondente van het Fransche persbu reau AFP te Sofia werd in dien tijd uit het land gezet. De Fransche regee ring zal verder de perskaarten van an dere Bulgaarsche journalisten niet meer vernieuwen. Koning van Egypte laat Soekarno groeten. „ARABISCHE LANDEN PRIJZEN ZICH GELUKKIG Soekarno heeft den consul-generaal van Egypte te Bombay en secretaris der Arabische Liga Abdoel Moenim ontvan gen. Deze bracht de beste groeten over van Koning Faroek van Egypte en ver klaarde daarbij o.a., dat de koning van Egypte door de Arabische Liga is uit gekozen Soekrano op de hoogte te stellen van het besluit van de Arabische Liga. waarin de Arabische staten aanbevolen Wordt Indonesië als souvereinen, onaf- hankelijken staat te erkennen op grond van de religieuse en vriendschappelijke banden, die de Arabische landen en In donesië verbinden. De Arabische landen zullen zich ge lukkig prijzen zoo spoedig mogelijk de formaliteitetn te vervullen, welke den grondslag zullen geven aan de offici- eele en vriendschappelijke betrekkingen met Indonesië. Dat Egypte, Syrië, Irak, de Libanon, Saoedie-Arabië, Transjordanië en Ye men de eersten zijn om de onafhanke lijkheid van Indonesië te erkennen, zal een goede stap zijn op den weg, die naar bezegeling van deze erkenning door de naties der wereld voert" zoo zeide hij ten slotte. Nog vernemen wij, dat Abdoel Moe nim er zich tijdens de audiëntie bij Soe karno over beklaagd heeft, dat zijn reis naar Djogjakarta hem bemoeilijkt was. De Nedcrlandsche consul-generaal te Singapore had geweigerd hem een paspoort te verstrekken. H.M. DE KONINGIN ONTVANGT VICE-ADMIRAAL PINKE. Vice-Admiraal A. S. Pinke is heden morgen door H.M. de Koningin te Soestdfjk ontvangen. De admiraal is voornemens 20 Maart naar Indië terug te keeren. NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. Ir. C Staf, die kortgeleden ontslag heeft gevraagd als president-directeur van de Ned. Heidemaatschappij, is op voordracht van den minister van Land bouw, Visscherij en Voedselvoorziening, met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot directeur-generaal van den Landbouw. VOOR DINSDAG 18 MAART Hilversum I (301 M.) KRO 9.50 10.20; lichtbaken; 10j50<11.30: zesde symiphonie van. Beethoven; 12.0312.30: Jacques Thibarud viool, Alfred Cortot plano: 12.3012.55: Metropole-orkest; 14.0015.00symphonisch verzoefcpro- gTamma; 15.3016.00: gramofoonmuziek; 16.0016.30: radloziekenbezoek; 17.00 17.45: het kwintet in de kamermuziek; 17.4518.00Rijk overzee; 18.00—18.20: orkest zonder naam; 20.1520.30: gramo foonmuziek; 20.3021.30: vierde vasten meditatie door pater Borromaeus de Greeve: 21.30—22.00 en 22.35—23.00: kamerorkest. Hilversum II (415 M.) AVRO 9.55 10.10: morgenwijding door cis. A. C. Die- derlks; n.0011.30: kerkorgelconcert door Pierre Palla; 12.0012 30: orkestconcert; 12.40—13.00: ArgentIJnsch orkest; 13.15 13.45; Romancers; 14,2015.00: Aeolian Sextet; 15.1516,40: opera „Mignon" van A Thomas; 17.0017.30: Hans Heukemans speelt plano voor de Jeugd; 17.3018,00: Skymasters; 18 3019.00: Renova Septet; 20.1521.30: Bonte Dinsdagavondtrein; 21.3022.15: verzoekprogramma: 22.15 22.30: bultenlandsch overzicht door H, Oh. G, J, van der Mandere; 22.3023,00: Jan Dahmen viool, Pierra Palla plano. Nieuwsberichten Hilversum I (301 M.) 9.45, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.00 uur. Hilversum II (415 M.) 9.45, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur. Ned, Herv. Kerk Drietal te 's-Gra- venhage J. Bronsgeest te Vélsen, F. D. Emious te Badhoevedorp en M. C. Koole te Gouda en (vac. dr. L. D. Terlaak Poot) D. v. d. Plas te Utrecht, I. P. v. d. Waai te Haarlem en J. H. W. Warners ,te Apel doorn Beroepen te Soliraard J. Th. Kla- mer te Ter Aa (U.)Aangenomen naar Putten (3e pred.pl.) J, v. Dijk te Monster. Oproep tot boycot van Ned. schepen. VAN DE BEMANNING DER MARTIN BEHRMAN. De kapitein en 11 leden van de bemanning van het Amerikaan sche vrachtschip „Martin Behr- man" hebben een beroep gedaan op vier vakvereenigangen van haven arbeiders aan de Oostkust van de Ver, Staten om Ncderlandsche schepen in Amerikaansche wateren te boycotten. De Amerikaaneche vakvetreenigingen aan de Oostkust zijn de volgende: de National Maritime Union, aangesloten bij de C.I.O., de American Communi cations Association, de International Langshoresmen's Union en de Masters, Mates and Pilots' Union. Ook hebben zij de vakvereenigingen aan de Westkust om steun verzocht. Inmiddels is meer dan 1000 ton van de lading van de Behrman te Batavia gelost. Ir. Verwey's beroep afgewezen. MAAR HIJ KRIJGT WEL PENSIOEN. De Kroon heeft thans beslist op het beroep van Ir.R. A. Verwey, in bezet tingstijd waarnemend secretaris-gene raal van het Departement van Sociale Zaken en Directeur-Generaal van het Rijksarbeidsbureau, te Amsterdam, te gen het besluit van den Minister van Sociale Zaken van 29 Juli 1946, waarbij ir. Verwey met ingang van 1 Augustus 1946, in afwijking van het advies der betreffende zuiveringscommissie, doch in overeenstemming met het advies van het centraal orgaan op de zuivering van het overheidspersoneel, ontslag uit zijn functies is verleend, met de bepaling, dat al zijn rechten op pensioen e.d, wa ren vervallen.. In het thans verschenen Kon. Be sluit zyn alleen de rechten van ir. Verwey krachtens de pensioenwet 1922 hersteld. Zijn pensioen is bepaald op 70 pet. van het bedrag, waarop zonder deze beperkende bepaling aanspraak zou bestaan, Ned. troepen rukken op naar Modjokerto. IN VERBAND MET DE INUNDATIES. Reuter meldt uit Batavia, dat Neder- landsche troepen 18 km opgerukt zyn bij een aanval op de stad Modjokerto, ruim 60 km. ten Zuiden van Soerabaia. Dit bericht is afkomstig van welinge lichte kringen te Batavia. Soetan Sjahrir, de Indonesische pre mier, is er van op de hoogte gesteld, dat de reden voor deze actie is het mislukken van de poging van het Re- publikeinsche leger om de Nederland- sche stellingen te Modjokerto voor on- derloopen te vrijwaren door het omleg gen van de rivier de Porong. Eenigen tijd zijn onderhandelingen gevoerd over de inundaties. Een Nederlandsche militaire woord voerder bevestigde heden, dat militaire operaties aan den gang waren, maar kon niet mededeelen of Modjokerto was bezet. Aneta deelt nog uit. Batavia mede, dat Nederlandsche troepen te Soerabaja de geïnundeerde gebieden in de Republi- kelnsche zone bezet hebben. Deze militaire maatregel is genomen om de troepen in staat te stellen de dijken te herstellen. 25000 DEELNEMERS AAN „STILLE OMGANG". In den nacht van-Zaterdag op Zon dag trokken weer zeer vele katholiek» mannen in „Stillen omgang" langs den alouden bedeweg" door het oudste ge deelte van Amsterdam. Meer dan 25 duizend deelnemers uit het Westen, uit het Noorden (600 Gro ningers, 1000 Friezen, 600 Drentenaren) uit. Twente (800) en uit Den Bosch 800) waren met 21 extratreinen naar de hoofdstad gekomen. Volgende week zuilen wederom 21 extratreinen rijden om de mannen uit Gelderland, Oost-Brabant en Noord- Limburg naar Amsterdam brengen. TINBAGGERMOLEN „KALMOA" OP DRIFT. Op de kust geloopen. De Nederlandsche tinbaggermolen ,Kalmoa" is ten gevolge van den Noord ooster storm in de haven van Falmouth op drift geraakt en op de kust geloopen. VORTUM-MULLUM DOOR WATER GEÏSOLEERD In Noord-Oost Brabant ondervindt men thans ook zeer veel overlast van het water. Doordat de Oeffeltsche raam buiten haar oevers is getreden werden een tiental woningen in Vortum-Mul- lum ontruimd en is practisch het ge heele dorp geïsoleerd. In Vierlingsbeek staan alle binnenwegen onder water. ONTMOETING ABDOEL MOENIM EN SJAHRIR? Volgens Republikeinsche kringen zou Sjahrir zich naar Djogjakarta begeven ton einde daar een ontmoeting te heb ben met den Egyptischen consul-gene raal te Bombay, Mohammed Abdoel Moenim. Hierbij zouden in het bijzon der kwesties met betrekking tot de interaziatische conferentie te New Del hi en de deelneming hieraan door In donesië besproken worden. SCHEEPSBERICHTEN. Aglol Vlotores (olianter). 16/3 van Cal cutta te Rotterdam; Alette, 10/3 van Port Said naar Nefisha; Amerskerk, Rot terdam:Australië, 13/3 van Genua; Eruima, 12/3 van Penang naar Bahrein; Euryades (charter)BataviaAmsterdam, 12/3 van Gibraltar; Laomedion (charter) MacassarAmsterdam, 12/3 van Aden; Deegihwater, RotterdamPerzische Golf, 13/3 van Aden; Llnge. 5/13 van Huelva te Rotterdam; Lorsnfcz, RotterdamOost Azië. 14/3 te Antwerpen; Neleus (char ter), 9/3 van Macassar te Batavia; Radda SeattleDurban, 7/3 van Trinidad; Buys, 11/3 van Shanghai te Hongkong; Stad Maassluis, 14/3 van Vlaardingen naar Barry; Stad Maastricht, CalcuttaRotter dam, 15/3 te Antwerpen; Westplein', RangoonRotterdam, 14/3 te Savona; Wlnsum 16/3 van Amserdam te Rotter dam: Winterswijk, 14/3 van HnelVa naar Pernis; Zonnewijk, AustraliëRotterdam, 14/3 te Marseille. K.N.S.-Ï' Socrates, 14/3 van Monte video naar Buenos Aires; Triton, 12/3 te New York; Pyvmallon, 14/3 van Houston naar West Indië; ;skoop, 15/3 van Am sterdam naar Madeira; Lotos, 14/3 van Curacao naar Maracatbo; Van Ostade, 14/3 te Antwerpen; Orpheus, 14/3 van Tanger naar Gibraltar; Aitatr, 14/3 te Palermo; Theseus, 14/3 van Algiers naar Holland; Orestes. 14/3 van Esbjerg naar Amsterdam: Vul canes, 14c3 van Kymassi naar Patras; Rossum, 14/3 te Paramaribo; Stuyvesant, 13/3 van Madeira naar Para maribo; Arnhem, 16/3 van Amsterdam naar West-Indië; Omen, 14/3 te Amster dam. Mij. Nederland Hugo de Groot, van Suez 12/3 naar Ned.-Indië; Oranje, 14/3 te Batavia; Sumatra, 10/3 te Singapore; Joh, de WLtt, 11/3 Thursday Eiland ge passeerd. Mij, Oceaan Melampus, 13/3 van New York naar Batavia. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 15 Ma-art. Besommingen: KW 59 met f. 4560; KW 89 met f. 5250; KW 124 met f. 5430; KW 22 met f. 3134; KW 140 met f. 5526; Um. 204 met f. 7910. Aanvoer bedraagt 2050 kisten. Ingezonden Mededeeling met de schadelijke zuren, als ge met de beroemde dagelyksche (kleine) dosis Kruschen de zuren verwijdert, die de pijnen verwekken. Dan smoort ge Uw rheumatlek als het ware in de kiem. Niet zonder reden zweren tienduizenden oud-rheumatieklyders over de geheele wereld met Kruschen Salts. Zij weten bij ondervinding wat Kruschen voor hen deed. Volg hun goede voorbeeld, begin ook een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Kruschen Salts is verkrijgb. bij alle Apoth. en Drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Ondanks alle optimisme is toch een, zij het ten slotte meevallende, over strooming in de Achterhoek een feit geworden- Zaterdagmiddag is n.l. de Zuidwestelijke kade van den Berkel een 100-tal meters boven het verdeel werk van den Berkel en Bolksbeek, even ten Noorden van het dorpje Haarlo, tusschen Borculo en Eibergen, onder den druk van het water bezwe ken. Haarlo stond spoedig grooten- deels onder water. Menschen en vee werden geëvacueerd. Duizenden ku bieke meters water zochten hun weg over landerijen en wegen via Borculo naar Lochem. De Overijsselsche brug over de Bolks beek in den rijksweg Lochem-Goor werd aanhoudend door de opstuwende ijsmas- FEUILLETON Roman door Winston Graham. 70) Hjj zei en ik geef u den raad graag door, want het is best mogelijk, dat mevrouw uw echtgenoote er profijt van kan hebben dat negentig procent van alle zee- en wagenziekte alleen veroorzaakt wordt doordat de maag en het middenrif te weinig steun hebben. Hij zei, dat iedere verstoring van het evenwicht, al is die ook nog zoo gering, zooals dat gebeuren kan door het hob belen van een trein of een auto of door liet deinen van de zee, bij bepaalde ge voelige menschen de maag van streek kan brengen, zoodat die plotseling zijn inhoud kwijt moet Ik zal zeker uw raad opvolgen, zei ik. Nu..... Als de gordel gebruikt wordt, de man maakte een duidelijk gebaar met zijn sigaret, krijgt men den ge- wenschten steun voor de maag. Nu, in ieder geval, al moet ik toegeven, dat geen enkel geval gelijk ls aan het an dere, ik moet zeggen, dat die maatregel mijn schoonmoeder bijzonder heeft ge holpen. want naderhand heeft zij nooit meer Ik vrees, begon ik ongeduldig, da ik nu Hij ging een stap achteruit. Toen kwam hij weer terug. Ik kan wel zeggen, dat mijn schoonmoeder deze behandeling in minstens vijf verschil lende gevallen heeft aangeraden en maar van één weet ik zeker, dat de gordel niet heeft geholpen. Maar dat bewijst nog heelemaal niets tegen het middel, want naderhand bleek, dat de dame. aan wie mijn schoonmoeder den goeden raad had gegeven, aan een maagzweer leed Maar nu moet ik werkelijk naar mijn vrouw gaan kijken, onderbrak ik zijn woordenvloed. U zult mij wel verontschuldigen Dat spreekt vanzelf, natuurlijk. Ik zie, dat u bezorgd over haar is. Vergeet u niet. haar dien gordel aan te bevelen. Staat u er op, dat zij het probeert De grendel werd teruggeschoven. Ik denk. dat u zelf wel zult merken, dat het ding een bijzondere uitwerking heeft, terwijl andere middelen falen Ik dank u hartelijk, zei ik. ik zal uw raad zeker opvolgen. Het bespaart u een heeleboel narigheid en Ik wurmde mij door de deur van het toilet heen en deed deze weer op slot De situatie was onveranderd. Het Duitsche meisje lag nog steeds op haar knieën, met den prop in haar mond- Zij verweerde zich nu niet meer. maar keek oogenblikkelijk op, toen ik binnentrad. Ik keek een anderen kant uit. Achter de deur stond Jane. Ik zag haar aan. Het zweet stond op haar voorhoofd. Nu?, hijgde zij. Ik knikte alleen, want ik had mijn stem niet in bedwang- Ik dacht, dat je niet meer kwam. Er staat iemand buiten, voor de deur. Misschien staat hij er nog wel. Ik deed mijn best mij te beheerschen en ademde diep. Telkens begon ik weer te hijgen. Is allesgegaan, zooalswe gedacht hadden? Ik knikte weer. We moeten nu alleen nog op Andrews wachten. De trein reed weer een tunnel bin nen. Wij hielden ons doodstil- Jane was erg bleek geworden. Ik dwong mij haar in eenige in het Italiaansch gefluisterde woorden de in structie door te geven, dat wij bij het eerstvolgende station moesten uitstap pen. Wij wachttenwachttenIk was uitermate ongeduldig en had een ellen- digen, kouden smaak in mijn mond. De Duitsche begon weer tegen te spar telen. Ik ga nog even kijken, zei ik tegen jane. Voorzichtig schoof ik den grendel terug, opende de deur en sloop naar buiten. Gelukkig, de man was verdwe nen! Andrews stond nog altijd op de zelfde plaats. Nu kwam er een Zwit- sersche treinbeambte de gang door Het ontbrak er nog maar aan. dat die de kaartjes kwam controleeren Hy passeerde Andrews, terwijl hij zich tegen den wand aandrukte en zei iets tegen hem, waarop Andrews zeer hoffe lijk antwoordde. Nu ging de man mij voorbij. Houdt u rekening met de verduiste ringsvoorschriften? 69). „Waer hebt gij de schat van Em- meric gevonden?" bromde de hofmaar schalk dreigend, „Waarom wilt gij dat weten, goede vriend?" vroeg Joris verbaasd. „Dat kan ik U niet zeggen, dat is een geheim! Immers, wanneer iedereen die vind plaats wist, zou er geen kunst meer zijn aan het schatgraven!" „Ach wat!" riep de schatbewaarder. „Je bent een dief! Jij bent degene die hier heeft ingebroken!" „Foei!" zei Joris afkeurend. „Het ge sprek dreigt te ontaarden! We gaan ons verwijderen, Panda! Volg me, makkerr tje!" Op hetzelfde moment gaf hij een ge weldige ruk aan een zwaar gordijn, dat daar hing. Met een luid gekraak en een doffe plof kwam het omlaag en be dolf den hofmaarschalk en den schat bewaarder onder zijn plooien. „Kom, vriendje!" zei Joris. ,,We heb ben nu even haast!" Zeker, zeker, zei ik. Liep hij nu alle wagons door? Toen hij overstapte naar den eersteklaswagon, verwachtte ik niet anders, dan dat hij een kreet van ontzetting zou slaken, als hij den gereserveerden coupé zou ope nen en de onvermijdelijke ontdekking zou doen. Maar ik hoorde niets. Ik ging hem achterna en keek in den corridor van den eersteklaswagon. Die was leeg Ik keerde terug en knikte tegen Andrews, Die knikte terug- Ik duwde tegen de deur van het toilet. Ze was afgesloten. Ik klopte tweemaal, waarop de deur werd geopend. Nu dadelijk, zei ik. Neem jij haar voeten, dan neem ik haar by de schou ders. In het nauwe hokje en in de haast, die wij hadden, was het ontzaglijk moeilijk het lichaam van de gebonden vrouw overeind te krijgen. Zoodra ik Fraulein Volkmann op haar voeten had. begon zij weer te worstelen en te trappen, als een lijk. dat plotseling tot leven is gekomen. Jane pakte haar voeten en zoo poog den wij in den gang te komen. De Duit sche haakte haar elleboog aan den deur knop. zoodat de deur. die daardoor be gon te zwaaien, ons bijna van de been gooide- Ik stootte de deur echter weer terug met. mijn voet. Het meisje kromde zich nu heelemaal en bleef zich aan de knop vasthouden. Zij wreef haar gezicht togen den muur om zoo den prop kwijt e raken Gauw, gauw! maande Andrews. De trein minderde vaart. Andrews pakte de vrouw nu by haar beenen en rukte zoo hard hij kon. Het lichaam schoot nu opeens met een vaart door de deuropening. Wy moesten nu voorbij twee afgeslo ten coupé's, waarvan ik de reizigers nog niet had gezien. Bij de derde, waarin de Zwitser had gezeten, trok onze gevange ne plotseling haar knieën op en trapte met haar samengebonden voeten tegen de ruit Als ze er nog een tweeden stoot tegen had gegeven, zou de ruit. zeker versplinterd zijn. maar het gelukte Jane. haar stevig beet te pakken, voordat de vertwijfelde vrouw ons verder schade kon berokkenen- (Wordt vervolgd) sa's bedreigd en stond voortdurend on der bewaking. De Overijsselsche brug en de kaden werden overspoeld door ijs en water, waardoor heele dekstukken wegzakten of stukschuurden. Door vlug ingrijpen van waterstaatopzichters wer den 5000 zandzakken aangevoerd, die reeds uit voorzorg in Lochem waren op geslagen. Tallooze vrijwilligers hielpen de zakken vullen, waardoor men de dij ken op alle bedreigde punten kon be houden. Ook bij het kasteel „de Hees" waren de Berkelkaden overstroomd- Vele wei den stonden onder water. IJsdammen werden ook daar de oorzaak van de overstrooming. Gisteren trad echter een aanmerke lijke verbetering in, mede door overal krachtig ingrijpen van waterstaat en hulptroepen. Men slaagde er o.a. in dank zij het feit. dat den geheelen nacht werd doorgewerkt een nieuwe kade, om het gat in den Berkelbeek te leg gen. Bij Haarlo zakte toen het water flink en er behoefden geen nieuwe boer derijen meer te worden ontruimd. Ten slotte werd de toestand zóó, dat het bleek, dat de ramp op geen stukken na den omvang had aangenomen van verleden jaar. Gisteravond bleek de toe stand bij de Bolksbeekmond (weer ern stiger), doch men is er met man en macht aan het werk, om de beschadigde plaatsen te versterken. Hedennacht zijn ijs en dammen in de Berkel plotseling los geschoten en zeer •snel afgevoerd, waardoor midden en be- neden-Berkel weer zoo goed als ijsvrij zijn. Hierdoor is overstroomlngsgevaar voor het Berkel-gebied practisch gewe ken. De minister van Landbouw. Visscherij en Voedselvoorziening en de Commissa ris der Koningin hebben gistermiddag de schade bij den doorbraak bij Haarlo bezichtigd. Een geruchtmakende arrestatie. Door de PRA te Rotterdam is een ge ruchtmakende arrestatie verricht. Het betreft hier mevr. B. M- van den H. K. in de illegaliteit bekend als „Tante Bertha" en sinds een jaar presidente van den bond „Holland-Canada", welks doel er op gericht was contact te on derhouden met de z.g. „Canadeesche bruidjes". Hoewel de aard van delicten, waar van zij verdacht wordt, niet worden me degedeeld, wordt aangenomen, dat de feiten, waarvan zij verdacht wordt, van zeer ernstigen aard zyn. Naar het schijnt is men argwaan gaan koesteren, toen ..Tante Bertha" een zeer groothuis aan de Mecklenburglaan te Rotterdam ging betrekken- Het is zoo goed als zeker, dat zij verscheidene medeplichtigen had. Uit. den aard der zaak worden dan ook nog meer arrestaties verwacht, o.m, uit de kringen der z.g. oud-illegalen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2