ontvouwt Ie Moskou Amerika's meening over democratie MARSHALL WEERBERICHT Nederlandsch antwoord aan Amerika: „In- en uitvoerregeling gericht tegen Republikeinsche sluikhandel" He! Congres en Truman's voorstel Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 15 MAART 1947 No. 26033 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny. Hoofdredactie: B. W, Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3,30 per 3 maanden; 26 cents, per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Zieke democratie Voor den oorlog ging het de demo cratie niet naar den vleeze. Zij was ziek! Vooral als gevolg van het feit, dat de partijen meer naar het partij- dan naar het landsbelang keken Voor aanhangers van het totalitaire systeem baande de democratie voor een niet gering deel den weg, daar zij deze ziekte niet afdoende wist te bestrijden. Er is voldoende op gewezen, doch de krachten schenen te ontbreken om paal en perk te stellen aan de uitwassen van het democratisch stelsel. Met recht kan worden gezegd, dat het van kwaad tot erger ging! Tijdens den oorlog kwam er verbete ring. De democratie voelde, dat het mo ment gekomen was voor herstel der een heid, wilde de strijd niet worden verlo ren.. Dat herstel is gelukt en de oorlog is gewonnen. Een zegen voor de mensoh- heid, wamt zelfs de zieke democratie was •nog toeter dan het totalitaire systeem! Na den oorlog leek het er aanvanke lijk op, of de wereld, geleerd had uit het verleden. Althans in woord en geschrift werd allerwegen de noodzakelijkheid van eenheid in het belang van het va derland gepropageerd. Het was een prachtige leuze, die, helaas, maar al te zeer een leuze is gebleven. Zonder wer- kelijken inhoud Overal in de democratische landen ziet feien de partijen zich wederom vast 'bijten aan partij-programma's en zoo doende laat de splijtzwam zich opnieuw gelden. Wellicht vormt Amerika, dus de nieuwe wereld, de gelukkige uitzonde ring, want daar gaan de partijen trouwens slechts twee in getal in de groote (kwesties van het landsbelang grootenüeels samen. Frankrijk en België spannen waar schijnlijk wel de kroon, bij de herver schijning van de oude kwaad. En het is typisch, dat juist in die landen aan de communisten deel aan het bewind is ge geven. Aan de partij, die niet democra tisch maar totalitair is Het is bekend, hoe voor den oorlog in Frankrijk de democratie wel het ergst op de helling was gekomen. Het aantal kabinetscrises was legio en soms bijkans niet bij te houden. Na den oorlóg ziet men evenwel vrijwel hetzelfde ver schijnsel. In een paar jaar tyds heeft Frankrijk al weer verscheidene ministe ries versleten en, mag men de geruch ten gelooven, dan houdt alleen het feit, dat te Moskou de conferentie der groote vier aa-n den gang is, zoodat het niet wenschelijk is, van minister te wisselen, de, val van het kabinet Ramadier tegen. Te verbazen is het zeker niet, wanneer men let op het droeve gebeuren ,in de Fransche nationale 'vergadering, waar thans iederen <lag opnieuw relletjes plaats vinden, die voor elk bewind een schande zijn. De partijen bestoken el kaar met het zwaarste politieke geschut, alsof het land niet staat voor de moei lijkste beslissingen sinds tientallen van jaren. Van de regeering gaat niet- de kracht uit die de partijen verplicht in het gareel te blijven en het- is,typisch, dat slechts de vorige regeering, de min- derheidsregeering van Blum, aanspraak kan maken op het geven van leiding! Frankrijk geeft een demonstratie: hoe •het niet moet. En het zijn de commu nisten, die visschen in troebel water, hetgeen him wel is toevertrouwd! In België staan de zaken weer wat anders, doch ook daar is het partij belang gesteld boven het landsbelang. Dat was dan ook de oorzaak van het bestaan van een regeering, die feitelijk in het parlement, slechts een kunstma tige meerderheid bezat, in den Senaat zelfs maar van één stem, zoodat bij den geringsten tegenslag de regeering in de minderheid moest worden gebracht. Het Belgische landsbelang eischt reeds lang het samengaan van katholieken en socialisten, die samen over een meer derheid beschikken, 'die een regeering het noodige houvast geeft. In wezen zijn beide partijen daarvan ook wel over tuigd, maarieder heeft zich uit po litieke, dus partij-belangen vastgelegd aan een beslissing, die niet in overeen stemming is te brengen. De Katholieken voor een 'terugkeer van koning Leopold, de socialisten er tegen. Tot in het uiter ste is deze controverse doorgevoerd! Van beide kanten schijnt thans lang zamerhand te worden ingezien, dat men te ver is gegaan in den politieken strijd om deze kwestie, maar de eepige prac- tisdhe oplossing, een afstand van den koning, schijnt niet in het voornemen van deze ongetwijfeld tragische figuur te liggen. Nu de Belgische communisten officieel een regeeringscrisis hebben veroorzaakt, staat België opnieuw voor dezelfde moeilijkheden van vorige ma len en liet laat zich aenzien, dat het landsbelang wederom zal worden ach tergesteld toü dat der partijen. Neen, de democratie is ziek gebleven, intens ziek! En dan te zien, hoe men de Duit- schers, die nimmer rijp waren voor een gezonde democratie, wil opvoeden in die richting Wanneer zal de democratie opnieuw de kracht opbrengen die zij opbrengen kan, het is bewezen, tot heil van 'land en wereld? WEER EEN DEPRESSIE IN AANTOCHT. De Bilt venvacht tot morgenavond: Verder toenemende bewolking, met tijdelijk sneeuw of regen. Aanwakke rende wind, aanvankelijk tusschenOost en Zuid. Morgen tegen den avond weer draaiende naar Noordelijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lich te dooi. 16 Maart. Zon op: 6.55 uur; onder: 18.44 uur. Maan op: 4.27 uur; onder: 11.32 uur (12 Mrt,: N.M.). Hoogwater te Katwijk-aari-Zee te 1^.43 en 23.31 uur (Dopdtij). laagste temperatuur: 3Yz gr. C. Molotof ontwijkt dit vraagstuk De vier ministers hebben te Moskou hun bespreking over de zuivering en democratiseering in Duitschland voort gezet. Op verzoek van Molotof werd de volgorde van de agenda in zooverre ge wijzigd, dat over de onderwerpen ver plaatste personen en territoriale reor ganisatie zou worden gesproken vóór de kwestie economische principes en herstelbetalingen. Molotof gaf „techni sche overwegingen" op als reden voor zijn onverwacht verzoek. Marshall. Bevin en Bidault gaven cij fers betreffende Duitsche krijgsgevan genen in de drie Westelijke zones, zoo als gevraagd door Molotof. Molotof be loofde later op den dag cijfers te. ver strekken. Marshall bracht drie geschreven ver klaringen ter tafel: over democratisee ring, krijgsgevangenen en de vernieti ging van oorlogsfabrieken in de Ameri- kaansche zone. Hij zeide ten aanzien van het te Potsdam genomen besluit om Duitschland's politieke leven weer op democratischen grondslag op te bou wen: „De Amerikaansche delegatie is van meening, dat dit besluit nauwkeu riger moet worden omschreven, ten einde uniforme maatregelen in alle zo nes van Duitschland in te voeren". Hij wijdde vervolgens uit over de constitu tie in eiken afzonderlijken Duitschen staat de 1 bezettingsautoriteiten waarbij scherp omlijnde rechten moeten garan deeren. waarbij de mogelijkheid wordt uitgesloten, dat iemand deze rechten onthouden worden. Hy sprak zijn spijt er over uit, dat de geallieerde bestuursraad nog niet tot overeenstemming is kunnen ko men betreffende de garantie voor po litieke en economische VTijheid in alle deelen van Duitschland. „Naar de meening der Amerikaan sche delegatie is er geen uniforme garantie voor burgerrechten in alle deelen van Duitschland", aldus Mar shall. „Dit geldt ook voor de rechten van politieke partijen en vakvereenigin- gen". Er is ook geen uniforme garantie voor de vrijheid van pers en radio in alle deelen van Duitschland. „De Ameri kaansche delegatie is van meening, dat er geen reden meer voor is om de vrij heden der Duitschers, binnen het land, te beperken en dat de tijd Is gekomen om 'een einde té 'maken aan alle be perkingen, die thans in dit opzicht van kracht zijn". Marshall vervolgde: „Wy zullen Duitschland nooit kunnen democrati- seeren, als wy slechts vasthouden aan de negatieve handeling om de Nazi's hun posities cn invloed te ontnemei^. Wy moeten liever actieve maatrege len nemen om de door mij genoemde garanties te scheppen". Marshall verklaarde, dat sommige gegevens in de Sovjet-verklaring over de zuivering en demilitarlsatie in de Amerikaansche zone op een misverstand berustten. Hjj bevestigde echter, dat er op 1 Januari 1947 7.779 voormalige le den van de Duitsche strijdkracht-en in de Amerikaansche zone waren, die als arbeiders tewerk waren gesteld. Dit wa- .ren echter geen militaire formaties. Ook deze eenheden worden ontbonden. Van de Amerikaansche opvatting over democratie' gaf Marshall de volgende omschrijving: »>Wy gelooven, dat de mensch be paalde onvervreemdbare rechten heeft, b.v. het recht om zijn geest en zyn ziel naar eigen inzicht te ontwik-, kelen, vrij van vrees voor onderdruk king onder voorbehoud, dat hij geen, inbreuk maakt op het gelyke recht van anderen. Voor ons is een gemeenschap niet de mocratisch, indien menschen die de rechten van hun medemenschen eer biedigen, niet vrij zijn om hun eigen op vattingen en overtuigingen te uiten- zonder dat zij bevreesd behoeven te zijn van huis en haard te kunnen worden weggehaald. Voor ons is een gemeen schap niet vrij, indien de de wet-eer- biedigende burgers in vrees leven, dat het recht op arbeid hun wordt ontno men of dat zij van hun leven, vrijheid en jagen naar geluk worden beroofd". Molotof antwoordde, dat de verkla ring van Marshall over democratisee ring een aantal bruikbare voorstellen bevat, waarmee allen het eens zijn. Naar aanleiding van Marshall's woorder^over persvrijheid zeide Molotof, dat de Sov- jetrussische interpretatie van vrijheid van pers en vrijheid van spreken niet insluit vrijheid voor de Duitschers om agressie in Duitschland te propageeren. Nog zeide Molotof, dat het misschien op het oogenblik beter was niet in de strikken van dit onderwerp verward te geraken. „Ik kan alleen opmerken, dat de Sovjet-delegatie iets over deze be langrijke kwestie te zeggen heeft, het welk zal geschieden, wanneer de situa tie dit vereischt", aldus Molotof. Een discussie van algemeen karakter over de basis der democratie acht Molotof thans niet mogelijk. Bidault- verklaarde in den loop van zijn rede. dat de Fransche delegatie zich uit zal spreken tegen het vestigen van één enkel kiessysteem in alle zones van Duitschland. De Fransche regeering is van oordeel, dat een terugkeer tot het kiessysteem, dat voor de komst van Hit- Ier in Duitschland in zwang was, nood zakelijk is. CIJFERS. De volgende cijfers werden gegeven over de Duitsche krijgsgevangenen: V.S.: totaal aantal buiten Duitschland per 13 Maart: 15.103. Hiervan zyn er: 103 in de V. S„ 1.175 in Frankrijk voor arbeid in Amerikaansche diensten, en 13.825 in Italië. Van deze laatsten wor den ongeveer 1.000 per week gerepatri eerd. Binnen Duitschland: 15.873. Juni 1947 is de einddatum voor de vrijlating der krijgsgevangenen Engeland: buiten Duitschland 435.295. Thans worden er 17.500 per maand gerepatrieerd, van 1 Juli af 20.000 per maand. (Het cyfer voor bimien Duitschland wordt hier niet gegeven). Frankrijk: totaal aantal: 631.483,hier van zijn er 593.276 in Frankrijk, 19.601 in Noord-Afrika en 18.606 in de Fran sche zone van Duitschland. Meer dan 500.000 in Frankrijk zijn tewerkgesteld in de Fransche economie". Volgens het Sovjetrussische nieuws bureau Tass bevinden zich op het oogenblik in de Sovjet-Unie 890.532 Duitsche krijgsgevangenen. Sinds de overgave van Duitschland zijn 1.003.974 Duitsche krijgsgevangenen naarDuitsch land teruggekeerd. De Nederlandschc regeering heeft het antwoord op de verteogen, door de Amerikaansche regjering op 5 en 10 Maart j.l. tot haar gericht, inzake de in- en uitvoeriftélin gen in Nederlandsch-Indië en het aan houden van het Amerikaansche* schip „Martin Behrman", aan den Amerikaanschen zaakgelastigde in Den Haag overhandigd. Dit ant woord beperkt zich in afwachting van volledige gegevens over de „Martin Behrman", tot een uiteenzetting over de uitgevaardigde in- en uitvoer- bepalingcn van 28 Januari j.l. De Nederlandsche regeering ver klaart, dat de verwarde situatie in Ne derlandsch-Indië na de Japansche capi tulatie het onmogelijk maakte controle uit te oefenen over den buitenlandschen handel, zooals die voor het uitbreken van den oorlog was geregeld.. Door de bestaande moeilijkheden waren de rechtmatige eigenaren niet in staat hun rechten over de ondernemingsproducten van Java en Sumatra uit. te oefenen. Op de Nederlandsch-Duitsche grens stapelt zich het ijs in de Dinkel op en vormt een ernstige bedreiging voor de bruggen op Nederlandsch gebied. De TJB.N.-pioniers uit Soesterberg zijn te hulp geroepen om met springstof het ijs te breken. Nadat een springlading van niet minder dan twee kilo onder de schotsen is aangebracht, wordt dit tot ontploffing gebracht, waardoor een enorme water- en ijszuil ontstaat. Foto: ANPv. d. W. Onbevoegden namen hiervan bezit en trachten deze op onwettige wijze uit te voeren. De in- en uitvoerrege lingen van de Nederlandsch-Indische regeering van 28 Januari 1947 zijn ge richt tegen dezen sluikhandel in ge stolen goederen. De Nederlandsche regeering vestigt voorts de aandacht op de ernstige ver arming van de Indische gemeenschap,, die nog zou verergeren indien het voort duren van dezen sluikhandel wordt toe gestaan. De onwettig verkregen onder- nemmgsproducten. onbelast met pro ductiekosten. kunnen ver beneden den wereldkostprijs ten verkoop worden aan geboden, waardoor het economische le ven ernstig wordt aangetast. Anderzijds worden onbruikbare voorwerpen van slechte kwaliteit, waaraan bovendien geen werkelijke behoefte bestaat, inge voerd. De Nederlandsch-Indische regee- ring en niet de nieuwe staatkundige or ganisaties. wier gezag is beperkt tot be paalde deelen van Indonesië, draagt voor het economisch herstel aldaar de verantwoordelijkheid. De onv/ettige uit voerhandel verergert ook de voedsel- schaarschte in Indië daar ook schaar- sche producten, zooals suiker en palm olie worden uitgevoerd. Construecrend zegt de regeering, dat ingevolge de in- en uitvoer- en scheepvaartregelingen van 28 Jan.: Voor alle uitvoer uit de gebieden die de jure en de facto onder het gezag van de Ncderlandschrlndische regee ring staan, een vergunning is ver eischt; alle uitvoer van bevolkingsproducten uit de gebieden die de jure doch niet de facto onder het gezag staan van de Nederlandsch-Didische regeering is toegestaan; alleen de invoer van militaire en se- mi-militaire goederen is verboden, waarbij de reeds bestaande wettelijke beperkingen van kracht blijven. Ten hemel schreiende toestanden te Tilburg Textielfabrikant verdient zware les. De zaak van een der textielfabrikan ten die wegens knoeierij voor -den Bre- daschen Bij zonderen politierechter te recht moeten staan,, werd gistermorgen behandeld. Hy had 300 coupons slof afgeleverd zonder de daarvoor bcnoodigde pun ten te incasseeren en dit tegen een hoogeren dan den vastgestelden prys. In totaal kwam het bedrag dat hjj er voor had ontvangen neer op ongeveer f. 10.000. Dat was ruim f. 5000 meer dan hy er voor had mogen rekenen. Het merkwaardige van de zaak is, dat de fabrikant J. Blomjous de coupons textiel aan zijn chauffeur L. E. Eerhard had verkocht tegen ongeveer f.35 tot f.45 per coupon (een coupon is onge veer 3 m.) en deze chauffeur verhan delde de stoffen weer zwart; waardoor hij aan het. handeltje ruim f,2000 ver diende. De fabrikant beweerde, dat hy er toe overgegaan was op aandrang van zijn chauffeur, die geldgebrek had. De po litierechter vond deze manier om de fi- nancieele moeilijkheden van een onder geschikte op te lossen, toch wel héél merkwaardig. Spr. was van meening, dat de Tilburgsche textielfabrikant een zwa re les moet hebben- Dezelfde meening was de officier toe gedaan, die er in den aanvang-van zyn requisitoir op wees, dat hetgeen er in Tilburg gebeurt ten hemel scheiend is. De toestanden in Helmond en Twente zijn evenwel niet minder slecht, aldus den officier, „Er mogen den menschen zyn die zeggen, dat er maar eens be wezen moet worden dat er in Tilburg zooveel verkeerds gebeurt, deze kan ik antwoorden, dat dit bewezen zal wor den. „Het is ergerlijk, dat zü die denken onaantastbaar te zyn door hun kapi taal, de wet meenen te mogen over- tredéh". Hij gaf overigens toe, dat B. niet te beschouwen is, als een exploitant van de typische Tilburgsche textielfabri kanten-kliek die zich op de borst slaat en verkondigt: „zoo iets doen wij niet" spr. waarschuwde de textielfa brikanten dat hy geen geldboeten zal vragen, doch dat hy tot flinke vrij heidsstraffen zal overgaan. In het onderhavige geval eischte hij een gevangenisstraf van 4 maanden, met aftrek van het voorarrest (2 mnd.)- De Byz, Politierechter veroordeelde den fabrikant tof 3 maanden gevange nisstraf met aftrek en tot een boete van f. 5.625. Tegen den chauffeur werd 3 mnd. geëischt. De uitspraak luidde 2 maanden gevangenisstraf. De kleerma ker, die ca- 260 coupons stof van den chauffeur had gekocht, werd veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf met verbeurd verklaring van de 19 bij hem in beslag genomen coupons. Dooi! Tusschen Schiedam en Delft zijn de polders door het smeltende sneeuw water blank komen te staan. Vele boerderijen zijn plotseling eilandjes in een meer geworden. Foto: ANP—de Gr. Ten einde het verleenen van de machtiging door het Amerikaansche Congres voor den steun aan Grieken land en Turkije te bespoedigen, is gis teren de commissie v.oor buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden iii besloten zitting bijeengekomen, waar bij hooge militaire en politieke leiders tegenwoordig waren. Zooals bekend, heeft reeds een dergelijke vergadering van de Senaatscommissie voor buiten- landsche betrekkingen plaats gevonden. De republikein same senator Ralph Flanders heeft bij den Senaat een reso lutie ingediend waarin er bij de regee ring op aan wordt gedrongen om geen verdere export, op grond van leen- en paoht- of commercieele overeenkomst naar de Sovjet-unie toe te staan, voor dat de Sovjet-regeering de overeen komst van Potsdam nakomt. Senator Vandenberg, de voorzitter van de Amerikaansche Senaatscommissie voor buitenlandsche betrekkingen, ver klaarde tegenover journalisten, dat hij om „volledige openhartigheid" inzake de internationale situatie had verzocht. Sommige waarnemers te Washington leggen deze verklaring uit als een voor stel, inhoudende dat de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Marshall, den toestand persoonlijk met Stalin zal bespreken, Vandenberg heeft op een conferentie van de republikeinsche partij een vra genlijst opgesteld, welke, naar hij zeide, aan de hoogste regeeringsfunotionaris- sen ter volledige beantwoording voor het Congres, zal worden voorgelegd, al vorens de volksvertegenwoordiging in zake de hulp aan Griekenland een be sluit zal nemen. Eaton, de voorzitter van de commissie Gevolgen van vorst en dooi. IJsschotsen, die op den Moldau Praag bedreigen; zullen zeer waarschijnlijk he den de eerste stadsbrug bereiken, die reeds voor alle verkeer is afgesloten. Wegens het wassende water moest in Presburg een wijk worden ontruimd. De door overstroomingen veroorzaakte schade is aanzienlijk. In de Britsche zone van Duitschland hebben voor het eerst na den oorlog de sirenes weer geloeid. Hierbij werd de waarschuwing gegeven, dat de stroomen en rivieren de oevers overstroomen. Brit sche amphibievoertuigen houden zich gereed de Engelsche en Duitsche gezin nen te vervoeren. De Weser heeft reeds boomen en brugpijlers meegesleept. De Rijn zal over enkele dagen zijn hoogste peil bereiken. Men verwacht ernstige ge volgen niet alleen voor de scheepvaart, maar ook voor de voedselvoorziening van de Britsche zone. De Britsche auto riteiten hebben echter verklaard, dat de noodige voorzorgen zijn genomen en dat zij de situatie in handen hebben. Te Londen worden de laag gelegen wijken door de Theems, die meter is gestegen, overstroomd. Gistermorgen begaf men zich per bootje naar zijn werk- Meer dan 100 hoofdwegen zijn on begaanbaar. verschillende spoorlijnen staan onder water. In Zuid-Engeland is de toestand bijzonder ernstig. Tot overmaat van ramp is het weer begon nen te sneeuwen en is de temperatuur onverwacht weer gedaald. voor buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden, verklaarde, dat de commissie een machtiging voor de be steding van het geld overweegt, dat aan den president zal worden overgedragen. „Ik heb nog niet overwogen", aldus Eaton, „of het een leening of een gift zal zijn". De commissie zal volgende week het hooren van deskundigen over Truman's voorstel in het openbaar beginnen, al dus Eaton. BINNENLAND. De regeering heeft besloten, dat op Goeden Vrijdag a.s. alle Rijkslnstanties den geheelen dag gesloten zullen zijn. Met Ingang van heden is. in het wederzijdsch postverkeer met Duitsch land. de gewlchtsgrens voor brieven van 20 gram verhoogd tot en met 500 gram. Herman Baruch. de nieuw benoem de ambassadeur der Ver. Staten ln ons land, heeft verklaard, waarsclii.jnli.jk eind Maart per Nederlandsch passagiersschip naar ons land te vertrekken. De Ned. afgevaardigde mr. Van Kleffens heeft tijdens een vergadering van den economischen en socialen raad der V.N. voorgesteld, een internationale conferentie te beleggen inzake vrijheid van berichtgeving, welke te Genève of te Lake Succes zou moeten 'plaats heb ben. Met het oog op de noodzakelijkheid tot bezuiniging werd -het voorstel, de conferentie in ons land te houden, in getrokken. De minister van Justitie heeft de commissie geïnstalleerd, welke de over gang van de taak der organen van justitie; en politie, die zleh de berechting van politieke delinquenten ten doel stellen, op de gewone organen van justitie en politie zal voorbereiden. De Zuid-Moluikkenraad heeft beslo ten dat de Zuld-Molufcken voorlcoplg tot'den Staat Oost-Indonesië zullen blij ven behooren. Een lid van de controle-commissie op de rijstdistributle, Asran. heeft be kend gemaakt, dat sedert 22 Februari da gelijks 40 ton rijst uit het binnenland in Batavia wordt ingevoerd. 20 ton voor de arbeiders, 15 ton voor de bevolking en 5 ton voor ziekenhuizen en sociale instel lingen. zoo meldt Antara. Nieuwe leeuwen uit Afrika kosten deviezen en.deviezen zijn' schaarsoh. Daarom ls het maar gelukkig, dat moe der natuur een handje meehelpt om de den Grebbeberg uit te breiden: op 12 collectie van Ouwehands Dierenpark op Maart werden drie leeuwtjes geboren. „Moeder en kroost maken het wel!" In overleg met de militaire auto riteiten, is de fusillade-plaats te Vught 's Zaterdagsnamiddags en 's Zondags voor nabestaanden en vrienden van aldaar ge sneuvelden toegankelijk. Wegens in de omgeving te houden militaire oefeningen, kan op de overige dagen r.iet gegaran deerd worden dat men de fusillade- plaats ongehinderd kan bereiken. Den 22en Maart a.s. zal de K.L.M.- plloot Leendert Slllevis 25 jaar in dienst zijn van de K.L.M. De bemanning van de „Martin Berman" heeft thans officieel gepro testeerd tegen wat zil noemt „ua gewei- cfcadlg inbezitneming'en „de in volle zee bedreven onwettige daden" van de Ned. Marine en tegen het in beslag ne men van de lading. Het bedrijfschap voor vee en vteapch heeft het slachtverbod voor geiten Ve- derom Ingevoerd. In verband hiermede is tevens een verbod uitgevaardigd voor het vervoer van gei te- en bokkevlassch. Onder groote belangstelling is gister middag te Doorn begraven het stoffelijk overschot van Jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck, lid van de Eerste Kamer en van den raad van Doom. De schoonzoon van den overledene, mr, C. A. H. Loudon sprak, woorden van dank voor die betoonde belangstelling De Nederlandsche vertegenwoordiger Van Royen heeft in de vergadering van den Economischen en Socialen Raad te New York gezegd, dat de Nederlandsche regetering de grootsite belangstelling heeft voor het werk van de corqmlssle voor de Achten van'den mensoh. Gistermiddag is het 3-J. jongetje J. Wand.au te Rotterdam, terwijl het met vriendjes op het ijs van een sloot aan de Cederstraat speelde, ln een bijt geraakt en verdronken. Gistermiddag werd door den piloot De Liefde met het vliegtuig Gelderland afkomstig van Valkenburg twee vluchten met passagiers, post, en levensmiddelen van Leeuwarden naar Schiermonnikoog gemaakt. Bij aankomst van het vliegtuig werd door den burgemeester namens de bevolking een fraaie ingelijste oorkonde voor bewezen diensten aangeboden, als mede een groote koek. De hoofdcommissaris van politie'te Amsterdam waarschuwt tegen de prac- tijken van de handels vereen:ging ,,De Eendraoht" uit Helvoirt, Dezjp onderne ming, waar n directeur is de heer G. J. Nagel uit Helvoirt heeft over het heele land vertegenwoordigers uitgestuurd, die voorgeven allerlei artikelen, zooals radio toestellen, waschma ch Inesstofzuigers e.cl, spoedig te kunnen leveren. De schipbrug te Deventer is weder om gelegd hoewel die hooge waterstand van den IJsiel dit zeer bemoeilijkte. Onder voorzitterschap van onzen stadgenoot prof. dr. C. de Boer zal Za terdag 22 Maart te Amsterdam door de Partil van de Vrijheid een studieconfe rentie gehouden worden voor onderwijs, opvoeding en cultuur. BUITENLAND Het Amerikaausohe departement van Handel heeft medegedeeld, dat de ex port naar Hongarije van niet-schaarsche goederen thans zal worden toegestaan. 40 ïiilllioen dollar is bestemd voor voedings middelen en kleeding Pandit Nehroe. dc- Voor-Indische vice-president, heeft aan de centrale vergadering medegedeeld, dat reeds voor bereidende maatregelen getroffen waren voor het vestigen van diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie. Volgons de Corniere del'la Nazione hebben Sovjet-Russische technici sedert verscheidene maanden de leiding bij het aanleggen van versterkingen aan de Al to aneesche kust en van vliegvelden cn wegen in het land. Admiraal Robert, Fransche hooge commissaris voor de Antillen en Guyana tijdens de regeering van Vdchy, is te Versailles tot tien Jaar dwangarbeid ver oordeeld. In een dorp bij Stettin zijn twee Poolsche grenswachten vermoord. Men vermdedit, dat een Duitsche ondergrond - sche organisatie verantwoordelijk is. De Voor-Indische minister van De fensie, heeft medegedeeld, dat de Voor- Indische troepen onmiddellijk udit Pa lestina en Egypte zullen worden terug getrokken. Na overleg met alle bet rakken partijen zullen de Voor-Indische troepen tevens worden teruggetrokken uit Japan, B'irrna en Malakka. Tijdens een conferentie van afge- vaardiigdén van den 3r£tsohen mijnwér- kersbond werd besloten de werkweek van vijf dagen voor mijnwerkers op dan eer sten Maandag van Mei te doen Ingaan. De Argentijnsche Kamer van afge vaardigden heeft met 86 tegen 41 stem- <nen een wetsontwerp aangenomen, vol gens hetwelk godsdienstonderwijs bij alle onderwijsinstellingen verplicht wordt ge steld. De Amerikaansche minister van Financiën, John Snoder, voorziet een sluitende begrooting voor 1947. Aan den her.tog van Alva ls thans verlof verleend voor een bezoek aan Por tugal. Binnenkort zal een Tsjecho-Slo- waaksche reseeringsdelegatle naar ons land: komen, teheinJde besprekingen te voeren over de mogelijkheid van hervat ting van het vreemdelingenverkeer tus schen Tsj echo -SI o wak Ij e en Nederland. Een bondelsaccoord en een beta- lingsaccoord tusschen België en Turkije werden te Brussel onderteekend. Dit accoond zal op 26 Maart van kracht wor den. Beide landen kennen elkaar weder zijds de. clausule van de meest begunstig de natie toe.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1