sanatoceh Vreemde toestanden in de „Republiek" Nieuwe veesmokkelbende wordt aangepakt PANDA EN DE MEESTER-DÏEF Indische Nederlanders achter prikkeldraad. r/ z1 Officieele publicaties Hongerig en slecht gekleed. Malang, Maart 1947. (Van onzen specialen verslaggever). Voor de 1560 in Malang geïnterneerde Indische Nederlanders was het een groote verrassing, toen plotseling Neder- landsohe journalisten op bezoek kwamen in het Goentoer-kamp. Wü werden be stormd met vragen, maar konden heiaas geen antwoord geven op die ééne, waar om het gaat: Wanneer Op 11 December 1946 vond de laatste evacuatie uit dit kamp plaats: dien dag vertrokken 398 geïnterneerden naar Batavia, Wanneer de volgende groep ge lukkigen aan de beurt zal zijn, is een open vraag. Deze slachtoffers van de re volutie (het zijn allen Indo-Europeanen en als zoodanig voor de grootemeerder heid niet door de Japanners opgesloten) kunnen slechts hópen op de verrassing. Want een verrassing blijft het steeds, daar het blijde nieuws als regel vier da gen vóór het vertrek wordt bekend ge maakt. ONVOLDOENDE VOEDSEL. Gelukkig kregen wij, correspondenten, ten volle gelegenheid onder vier oogen te spreken met de bewoners van het Goentoer-kamp. De eenige restriotie op ons bezoek was, dat er geen foto's moch ten worden gemaakt. Hèt gTOOte punt nè, de alles-beheer- schende evacuatiekwestie was het voed selprobleem. Per dag en per persoon wordt verstrekt 150 gram rijst (kinderen 100 gram), 20 gram sojaboonen en 14 gram suiker. De rest moet worden bij ge kocht, hetgeen voor de meesten nog mogelijk is daar zij in den Japanschen tijd althans een deel van hun bezittin gen bijeenhielden. Toch is één-derde van de kampbevolking „armlastig", het geen zooveel wil zeggen, dat zij heele- maal niets meer te verkoopen hebben. Voor deze ruim 500 menschen wordt door meer gelukkige mede-geïnterneer den gezorgd. Deze betalen ten dien einde 10 toeslag op alles, wat door hen wordt bijgekocht. Wel is het mogelijk alles te bestel len wat in de stad te krijgen is. Maar het gebrek aan contanten en de zoo als overal hooge prijzen zijn twee factoren, die dwingen tot de uiterste beperking. Om voldoende voedsel binnen te krijgen moet gemiddeld per persoon en per dag voor R 2.— (twee republikeinsche roepiah's) worden bijgekocht. Een ontbijt is een luxe, die slechts fceer weinigen zich kunnen permitteeren Velen doen het zelfs met éch maaltijd per dag. De zendingen van het Roode Kruis blijven beperkt tot 4/33 voedselpakket per persoon per maand, zooals de lee- raar van de sinds 1^ maand bestaande kampschool heeft uitgerekend. Gelukkig ls de kwaliteit van dit weinige prima, n.l. Amerikaansch. Een des te grooter teleurstelling was het, toen .de door dr. Prins van het Nederlandsch-Indische Roode Kruis tijdens zijn bezoek aan het kamp in December j 1. beloofde Kerst verrassing bleek te bestaan uit derde rangs Braziliaansche voedselpakketten, en dan nog slechts één per 4 volwas senen. De behuizing (in normale Europee- sche woningen) ls vrtf ruim, sinds het kamp op 14 Februari werd „uitgedund" gauw ruimte bij gebrek aan meubilair. Een bed is een uitzonderingvelen sla- pen op matjes. Klamboes zijn gelukkig niet noodzakelijk in dit 'bergklimaat. De kleeding is uiteraard armoedig, maar de gezonde temperatuur op deze hoogte (niet te warm en niet te koud) doet de menschen er over het algemeen gezond, zij het mager, uitzien. Gezien de omstandigheden kan de gezondheidstoe stand dan ook goed worden genoemd In Januari waren er slechts twee sterfge vallen op het toenmalige totaal van 2000 inwoners, in de eerste 3Ü week van Fe bruari niet één. De oude dr. Croes is belast met de medische verzorging. Ern stige zieken worden onmiddellijk naar het R.K. ziekenhuis op Sawahan (Ma lang) gebracht, dat onder -leiding van den West-Indischen chirurg dr. Juda staat en een voortreffelijke reputatie geniet. De godsdienstige verzorging laat niets te wenschen. De Nederlandsche geeste lijken in Malang hebben ook onder het republikeinsche bewind alle gelegenheid hun taak te vervullen, en zij hebben ten allen tijde toegang tot het kamp. Eiken ochtend komt een pastoor de mis lezen en 's Zondags mogen de katholieken naar de kathedraal. Hetgeen overigens de eenige gelegenheid is, dat geïnter neerden het prikkeldraad ook eens van den anderen kant mogen zien. Een do minee houdt eiken Zondag kerk in het kamp. GEBREK AAN ONTSPANNING. Een gemis dat zeer ernstig gevoeld wordt is elke vorm van ontspanning. Wel zijn er voldoende boeken (doordat1 iedere geëvacueerde al zijn lectuur voor de minder gelukkigen achterliet), maar daar houdt ook alles mee op. Niet al leen zijn de bewonerjs van het Goentoer- kamp verstoken van elk nieuws, maar er is ook geen enkele mogelijkheid tot sport- en andere spelen. Intusschen neemt de aanhankelijkheid aan Nederland bij deze Indische land- genooten, van wien de mèesten nimmer in Europa zijn geweest, eerder toe aan af in tegenstelling tot de republi- HET LEGER DES HEILS IN RUSSISCHE ZONE VERBODEN. <XCVXXX|J U|J i"l X tv/i Uai 1 nuu ,,U1^5VUIU1IU CX IXX dien dag zijn 471 geïnterneerden naar keinsche Indo's, van wie ik u in een vol- Madioen verhuisd. Bovendien ls er al gend artikel iets vertellen wil. Mc Namey's laatste persconferentie. Generaal McNarney, aftredend'Ame- rikaansch opperbevelhebber in Duitsch- land, "heeft tijdens zijn laatste perscon ferentie verklaard, dat de VB. Duitsch- land moeten blijven bezetten, „totdat een vrijelijk gekozen Duitsche regeering niet alleen haar wensch. maar ook haar be kwaamheid heeft getoond om een nieuw Duitschland te scheppen, dat zijn plaats onder de vredelievende volkeren der wereld kan innemen". De stichting van een vredelievend Duitschland wordt ernstig belemmerd doordat er geen over eenstemming der vier groote mogend heden bestaat ten aanzien van de fun- damenteele problemen op het gebied der politiek, economie en financiën. Mc Narney zeide. dat medio November j.l. 85 industrieele ondernemingen voor vernietiging of wegvoering aangewezen ontmanteld waren en 35-000 ton aan uit rusting aan de geallieerde landen waren overgedragen. De voortzetting van her* stelbetalingsleverlngen uit de Aermi- kaansche zone wordt belemmerd door het gebrek aan overeenstemming tus- schen de vier mogendheden. Het ernstigst vond Mc Narney den toestand van de verwaarloosde en werk schuwe Duitsche jeugd en de behuizings moeilijkheden van personen, die door de Nazi's uit hun bezit waren gestoten. Hij deelde voorts mede. dat het mis schien mogelijk is. dat de socialistische eenheidspartij in de Amerikaansche zone zal worden toegelaten. Ongeveer 53.000 vrouwen, die met Amerikaansche soldaten zijn getrouwd en hun kinderen zijn naar de V.S. over gebracht; hij verklaarde dat hij er van overtuigd was. dat Duitschland niet voor 1950 economisch onafhankelijk zal zijn. De export met inbegrip van steenkool is bij lange na niet voldoende om de ïiitgaven voor voedsel en meststoffen te Akken. Het Duitsche volk zal het ge- cfirende lange tijd niet makkelijk heb- t^n aldus McNarney. AMERIKA KRIJGT BASIS OP PIIILIPPIJNEN. Heden zullen te Manilla vier afzon derlijke verdragen tusschen de V. S- en de Philippijnen worden geteekend. Zij betreffen /nilitaire bases, militairen bij stand, uitlevering en den consulairen dienst. Naar verluidt, krijgt Amerika 23 van de 70 gevraagde bases. Nieuwe rel in Fransch parlement. WEER OM INDO-CHINA. In de Fransche nationale vergadering zijn gisteren wederom- rumoerige toonee- len ontstaan tijdens de voortzetting van het debat over Indo-China. De voorma lige premier Paul Reynaud, citeerde uit een oi^icieel rapport, verklaarde, dat de Vietnameesche leider Bac Mai verant woordelijk was voor den moord op Fran- schen in Indo-China, Rechtsche afge vaardigden schreeuwden: „Hij is daar op de tribune. Sluit de deuren en arre steer hem". Communistische afgevaar digden riepen daarop, zich naar de tri bune wendend: „Blijf, waar u bent". De Vietnameesche leider stond op. glim lachte. boog en ging weer zitten. Er heerschte eenige minuten verwarring, totdat de voorzitter, Herriot, de verga dering onderbrak. Waarnemers in ne wandelgangen voorspelden ?en mogelij ken val van de regeering. indien derge lijke incidenten zich blijven voordoen Toen het debat werd voortgezet en Reynaud opstond om zijn rede. te ver volgen. verlieten de communisten de zaal. maar keerden terug, nadat Rey naud zijn rede beëindigd had. Reynaud verklaarde, dat de Fransche regeering in geen geval met den president van Vietnam. Ho tsji minh, kan onderhan delen. daar deze^door de Japanneezen aan de macht is gebracht., Ramadier. de eerste-minister, deelde mede. dat er een juridisch onderzoek wordt' ingesteld naar de activiteit van bepaalde Vietnameesche vertegenwoor digers in Parij^. VERGOEDING OORLOGSSCHADE IN BELGIË. Het nieuwe wetsontwerp betreffende het herstel der oorlogsschade aan par ticuliere goederen in België aanvaardt het vermogen van den getroffene als maatstaf. Bij de vaststelling van dit vermogen wordt, rekening gehouden met het totaal der roerende en onroerende goederen zooals dit bepaald is bij de wet op de vermogensheffing. De vergoeding- zal worden berekend op de basiswaarde van 31 Augustus 1939. vermeerderd met een veranderlijk coëfficiënt, dat zal worden vastgesteld op grond van den omvang van de schade en de verhou ding daarvan ten opzichte van het ver mogen Drie Hongaarsche ministers afgetreden. Na een vergadering van de partij van kleine boeren, waarop minister-president Ferenz Nagy het woord had gevoerd, zijn drie leden der partij als minister afge treden behoorend tot departementen van voorlichting, defensie en financiën. Zij blijven lid van de partij. De ver gadering uitte haar volledige vertrou wen in de plannen van Nagy voor een nieuwe coalitieregering. CONGRES VAN DE MRJ. Ongeveer 1500 afgevaardigden uit ge heel Frankrijk woonden de opening van het derde jaarlijksche congres van de MRP (Republikeinsche Volksbeweging) bij. De voorzitter der partij. Mare Sang- nier. zeide in zijn openingswoord, dat de partij het grootste bolwerk tegen de communisten vormt. Bij de laatste ver kiezingen werd een winst van zes mil- lioen stemmen geboekt. De politiek zal op nieuwe leest worden geschoeid ten einde de democratie in Frankrijk te doen zegevieren. Aan het Leger des Heils is toestem ming geweigerd om zijn evangelisatie werk in de Russische zone van Duitsch land voort te zetten. De weigering is een gevolg van de klachten van Sovjetrussi- sche zijde, dat het leger quasi-militair is en dat zijn leden een militaire uni form dragen. Volgens Karasef. den Sovjetrussischen afgevaardigde, draagt deze organisatie bij tot de ontwikkeling van militaire eigenschappen en tradities- Ook nam hij- stelling tegen het bekende motto van het Leger des Heils: ..Bloed en vuur". Volgens Karasef is de regeering der Sovjet-Unie van meening. dat het leger t.a.v. zijn organisatie aanzienlijk af wijkt van haar religieuze taak en meer weg heeft van sociale organisatie van leeken. Daarom is de Sovjet-Unie van meening. dat aan het Leger des Heils voortzetting van zijn werkzaamheden op Duitsch grondgebied moet worden ver boden. Albert Osborn. internationaal leider van het Leger des .Heils, zal binnen en kele dagen naar Duitschland vertrek ken. Een officier van het leger te Lon den verklaarde: „Wü ondervinden in Duitschland alle medewerking en naast ons gewone werk verrichten wij in Eu ropa. waaronder Duitschland, veel werk in het kader van den wederopbouw". FRANKRIJK EN HET SAARGEBIED. Zooals men weet streeft Frankrijk naar een economische opneming van het Saargebied bij Frankrijk. Het liefst zou 't tot volledige,annexatie overgaan, maar de andere grooten willen dat niet. Niet temin doet Frankrijk alles wat mogelijk is. om de Saarlanders nader tot de Fran- schen te brengen- Daartoe behoort o.a. de opening van een Fransche universi teit te Homburg, waarvan de „Times" gewag maakt. Ingezonden Mededeeling. Sterk Uw zenuwen1 niet Sanatogen A 'nc*cr ^3n 0011 kunt ^'e 1VI vermoeidheid c" ncerslach- lighcid juist nu-gebruiken. Doe er iets aan - neem Sanatogen. Sanatogen versterkt het gehccle gestel, geeft werklust en een beter uithoudingsvermogen. - Talloos zijn degenen, die door Sanatogen hun levensvreugde hebben her wonnen en het warm aanbevelen. Neem óók Sanatogen. Uw apo theker of drogist heeft het in voorraad. Hel tcnvrrsle/ktrd voedieL Smokkelaars wonen in paleizen van huizen. De stryd van de politie tegen de veesmokkelarij gaat voort! Regelmatig worden nieuwe arrestaties verricht. De politie is thans weer een nieuwe bende op het spoor gekomen; ze had haar zetel in Baarlc-Nassau. Eenige arre staties zün reeds verricht en de hoop is gewettigd, dat er dra meer zullen volgen. Verschillende leden der oende zjjn evenwel naar België gevlucht. Ook ten aanzien van de beruchte ben den uit Hilvarenbeek en Chaam valt nog iets nieuws te melden. Waren er tot voor kort ongeveer 40 lieden vastgezet, in de afgeloopen dagen heeft men er nog 14 gearresteerd. En dit aantal zal nog grooter worden! In de meeste geVallen zfjn de gearresteerden eigenlijk hulpjes, ofschoon zü een massa geld aan den smokkel verdienen. De mannen, die aan de touwtjes trekken bevinden zich een heel eind buiten de gevaarlüke zone. Zoo is het onomstootelijk -komen vast te staan, dat 75 procent van het gesmok kelde vee van boven de rivieren naar Brabant wordt gebracht met- de bedoe ling. dat het naar België wordt gesmok keld. Zelfs loopen er draden tot Leeuw arden. Het spreekt, vanzelf, dat zU die aan de touwtjes trekken de grootste winsten inpalmen. Dat is niet alleen in ons land zoo. maar in België eveneens. Daar leven smokkelkoningen in pa leizen van huizen, zooals in Aerle en Weelde- Een smokkelkoning in Aerle heeft het, bestaan, om op één nacht een winst van 75.000 gulden te maken, en dat zou de betrokkene niet eens onder stoelen of banken steken. Men vraagt zich in het Zuiden af. of er van de zijde van de Belgische regee ring niet meer afdoende maatregelen getroffen zouden kunnen worden. Zal de heer Lunshof gegijzeld worden? WENSCHT BEROEPSGEHEIM NIET PRIJS TE GEVEN. De Rechter-commissaris te Amster dam, mr. J. Wiarda, heeft in een strafzaak tegen een onbekenden da der, den heer H. A. Lunshof, hoofdre dacteur van Elseviers Weekblad giste ren als getuige gedagvaard en hem gevraagd den naam te noemen van Üengene, die hem de geheime notulen van Lingadjatti heeft verstrekt. De heer Lunshof heeft geweigerd dit te doen, zich beroepende op het bestaande beroepsgeheim van den journalist. De rechter-commissaris deelde hier op mede, dat hü dit beroepsgeheim als niet bestaand beschouwde en er wellicht tegen den heer Lunshof of esn strafvervolging zal worden inge steld, of tot zijn gijzeling zal worden overgegaan. NIEUWE PRIJZEN VOOR KIPPENEIEREN. Gaan 17 Maart in. De nieuwe, verlaagde prijzen voor kippeneieren, welke onlangs aange kondigd zyn, gaan Maandag 17 Maart ar.s. in. Hpt publiek wordt in zün eigen be lang aangeraden, na te gaan, of de prijs berekend wordt, welke overeen komt met de gewichtsklasse, waarin het ei is ingedeeld. Op het ei moet het nummer van de klasse géstem- peld zyn. GEEN NIEUWS VAN DE DAKOTA. Wie de inzittenden waren. Van de Dakota, welke op Java ver mist wordt, is nog niets vernomen. De nasporingen bleven tot nu toe zonder resultaat. Aan boord bevonden zich een Indo nesische passagier, negen Chineesche passagiers en de volgende Europeanen: de piloot, sergeant-majoor B H. A. Engels, de 2de piloot, sergeant H. Heys en de volgende passagiers: mevr. S. J. B. Hartstra, mevr. Ph. R, de Graaff, mevr. L. Cussoy en baby. mevr. J. A. Cochrane, mej. F. Eissinger, mej. J. W. Oosterbroek, mej. A. C. van Da len en de heeren Ch. J. M, Rottier, W. L. v. Guldenaar, W. F. Bertling, W R. van der Meer, A. Harting en P. van Egmond. DE AUTO'S VOOR DOKTOREN. 600 werden toegewezen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Krol betreffende de terbeschikkingstel ling van personenauto's aan geneeshee- ren, wier specialistische praktyk tevens van consultatieven aard is ten behoeve voornamelyk van het platteland, heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat o.a. geanwooi'd: dat het totaal aantal artsen, verdeeld over de verschillende provincies, voor wier praktykuitoefening de beschikking over een personenauto noodzakelijk werd geoordeeld, doch dat nog geen motorisch vervoermiddel be zat, in November 1946 552 bedroeg. Re kening houdend hiermde. werd besloten in een tijdvak van drie maanden, aan vangende 1 December1946, 600 perso nenauto's ter beschikking te stellen van medici, met de bepaling, dat uit dit, aan tal personenauto's ln de eerste#plaats deze 552 artsen een toewüzing moesten ontvangen, terwijl de rest voor uitval lende wagens kon worden gebruikt. De toewüzing van deze auto's is inmiddels geschied door de Rijksinspecteur van het verkeer op voordracht van den dienst van de Volksgezondheid. Om in de verdere behoefte van medici te vomzien, o.m. in verband met het verder uitvallen van auto's, wordt uiteraard met het toewü- zen van auto's ook aan deze groep voort- BROODBLOEMMELANGE MET 10% MAIS. Binnenkort zal, gelük bekend, dê broodbloemmelange voor ongeveer M procent uit mais bestaan. Aangezien eerst Maandag 17 Maart de maalderüen met de verwerking van mais in de broodbloem beginnen, duurt het nog eenigen tijd, eer de bakkers brood van deze nieuwe samenstelling zullen gaan bakken. ZEEKASTEELEN VAREN DUIZENDEN MIJLEN. Nederlandsche sleepbooten in actie. Drie van de grootste sleepen, die de zeesleepvaart ooit heeft ondernomen, bevinden zich thans op weg naar Ned.- Indië. De langste reis wordt, gelük bekend, gemaakt door den baggermolen Kalmoa, welke een reis van 20.000 mülen naar Banka maakt. Eveneens met bestemming Banka is thans uit Tampa (Florida) de Roose velt vertrokken, de grootste tinbagger molen ter wereld, die vervoerd wordt door de Moran Towing Transportation Cy New York. Dit is de eerste maal, dat een Ame rikaansche firma een internationale sleepreis onderneemt. De reis van de Roosevelt Zal honderd dagen duren, de afstand is 13.500 mijlen. De Roo sevelt is gebouwd voor de Mining Equipment Corporation New York, een dochter-maatschappü van de Bi- liton, en heeft meer dan twee mil li- oen dollar gekost. Een reis van 11.500 mylen wordt ge maakt door het drijvende dok „Juliana" een dok van 4000 ton met een reusach tige dryvende kraan aan boord. Drie Nederlandsche sleepbooten van de fir ma Wijsmuller te IJmuiden brengen de „Juliana" van Curagao naar Ballkpa- pan. De sleep, die op 23 November van Curasao vertrokken is, werd Woensdag op 590 mül ten N.O. van Hollandia ge signaleerd en wordt 10 April te Soera- ba ja verwacht. K.L.M.-BESPREKINGEN MET AMERIKA. Dr. Plesman heeft naar verluidt be sprekingen gevoerd met functionarissen van het 'Amerikaansche Departement van Buitenlandsche Zaken, in Wjzün van den voorzitter van de Civil Aeronautics Board, James Landis. inzake luchtvaart- aangelegenheden betreffende Amerika en Nederland. Volgens de zegslieden moeten de be sprekingen niet worden beschouwd als onderhandelingen. TRANSPORTMOEILIJKHEDEN BIJ DE EVACUATIE. Te weinig trucks beschikbaar. Het Republikeinsche persbureau An- tara meldt, dat het Indonesische mili taire verbindingsbureau schrlftelyk aan den secretaris van de subcommissie voor de evacuatie de moeilükheden van het DISTRIBUT1EDIENST LEIDEN. UITREIKING BONKAARTEN 705 EN TEXTIELKAARTEN VA 705 IN LEIDEN EN WARMOND. In de week van 17 tor en met 22 Maart 1947 vindt voor nlet-zelfiverzor- gers een uitreiking plaats van bonkaar ten K 705, alsmeae van texlelkaarten VA 705. Uitgereikt wordt aan:t Personen, geboren ln 1926 of eerder, een KA-bonkaart, Personen, geboren ln 192/7 t/m, 1932, een KB-bonkaarc, Personen, geboren ln 1933 t/'m. 1942', een KC-bonkaart, Personen, geboren ln 1943 t/m. 1945, een KD-bonkaart, Personen, geboren in 1946 en 1947, een KE-bonkaart. De textielkaart ls voor alle leeftijds groepen dezelfde. Uitreiking geschiedt tegen Inname van den inwisselingsbon, welke links boven aan de kaarten 703 voorkomt. Deze bonnen dienen door den dlstributle-amtbenaar van oe bonkaart 703 te worden verwijdera. Medegenomen dienen derhalve te worden: de tweede distributiestamkaart en de ïiog nïet aan gewezen perlodestrooken van de bon kaarten 703. Losse Inwlssellngsbonncn i worden niet geaccepteerd. De uitreiking vindt plaats aan de loketten 1 t/m. 5 van het Distributie kantoor (ingang Langebrug) van 8.30 uur tot 11.45 uur en van 14 tot 16 uur, 's Zaterdags van 8.30 uur tot 10.30 uur, naar alphabetisohe volgorde en wel: Maandag 17 Maart 1947. letters N en O t/m. Oovendü'k. Dinsdag 18 Maart 1947. letter O vanaf transport van evacué's uit het binnen- j ZW v t/m pitlo- land heeft uiteengezet. Er wordt in den i woensda°-*19 Maart 1947 'letter P van- brief op gewezen, dat slechte vijftien j af piaizier t/m. einde P en Q en R t/m. procent van de tachtig geallieerde Rem: trucks, die destijds ter beschikking zijn gesteld, bedrijfsklaar is. De overige kon den door het ontbreken van banden niet worden gebruikt. zoodAt de door de Ne derlanders beloofde banden en ander ma teriaal met verlangen worden tegemoet gezien In het schrüven wordt boven dien gezegd, dat de laatste maanden 35000 Japanneezen en Nederlandsche ge- interneerden zün afgevoerd. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 68) Toen ik den volgenden wagen betrad, stond ik van aangezicht tot aangezicht met dr. Von Riehl. Het was een geluk, dat hü den eenigen keer, dat we elkaar ontmoet hadden - namelijk in de slaap kamer van professor Brayda al zijn aandacht had gewüd aan den man. die daar in het bed lag. Naderhand in de vestibule was het licht al net zoo slecht geweest als hier. Hü staarde mij een oogenblik aan. alsof hü er zich van bewust werd, mü wel eens gezien te hebben. Maar hü ging verder. Het roodachtige gezicht met de halve brilleglazen. de wat ge bogen. breede schouders, het kwam mü allemaal erg vertrouwd voor. Ik werd mij nu opeens volkomen bewust van de noodzakelükheid van hetgeen wij op ons genomen hadden. Ik voelde een brok in myn keel. Midden in den volgenden wagon stond Jane te wachten. Zy speelde zenuwach tig met haar handschoenen- Gelukkig, dat je er eindelijk bent, Robert. Ik vreesde al. dat we te laat waren. Het begint nu moeiüjk. te wor den. Er zijn al een massa menschen terug uit het restauratierijtuig. Denk er aan: tweemaal kloppen, bracht ik er uit. drukte haar even de hand, liep terug, ging aan het einde van den wagon het toilet binnen en grendelde de deur. Zy' had de waarheid gesproken. Wy hadden geen tyd te verliezen. Gélukkig, dat het wachten nu een einde zou ne men. Daar hoorde ik de twee scherpe tik ken op de deur al. Ik stak mün hoofd naar buiten. Jane trad binnen, zette de deur half open en liet een van de beide kranen loopen. Toen glipte zü weer naar buiten. Neemt u mü niet kwalijk, hoorde ik in gebrekkig Duitsch zeggen, maar die warmwaterkraan is niet meer dicht te krijgen Wat kan daaraan- mankee- ren? Kunt. u mij misschien even helpen? Wat wilt u?. vroeg een vreemde vrouwenstem. De warmwaterkraan. Kükt u maar, hü loopt steeds door.... Nu stond de groote gestalte van juf frouw Volkmann in" het toilethokje. Ik kon zelfs niet begrüpen, hoe het moge- Ujk was, dat Ik met één hand haar mond dichthield, myn knie in haar rug stootte en haar lichaam tegen den muur drukte Zij was sterk en. zooals men haar wel kon aanzien, zeer krachtig gebouwd. Zij vocht als een wilde kat. beet mij inmy'n hand en sloeg met haar hakken achter uit. Jane drong zoo ver mogelyk naar bin nen en grendelde de deur aan den bin nenkant. Rechterzak. hüSde ik. De Duitsche zag kans een oogenblik haar mond vrij te krügen en gaf een schreeuw, die echter dadelijk onderdrukt werd, toen Jane haar handschoen in haar mond stopte. Er was ternauwer nood plaats voor ons drieën in 't kleine hokje. Juffrouw Volkmann draaide zich om, trok Jane mee. drukte haar knieën tegen den muur en stompte waar zü kon. Daar was maar één middel op: ilL wierp mü met mün volle gewicht op haar en dwong haar op de knieën, zoo dat zij niet meer zoo'n pünlijk gebruik kon maken van haar hooge hakken. Jane haalde de verbandzwachtels uit mün zak en begon de enkels van de overweldigde vrouw vast te binden.Toen draaide zü haar handschoenen, die zij haar eerst- in den mond had gestopt, tot een stevigen prop Ten slotte bond 2ü het meisje nog de handen en de elle bogen, zoodat ik onze gevangene tot mün verlichting los kon laten, hoewel zij zich nog steeds verweerde. Ga nu, zei Jane qdemloos, de rest kan ik wel af. Ja, maar ze kan zich losrukken. Zy' is zoo sterk. Het kan nu geen kwaad- Haast je! Iedere minuut is kostbaar. Ik gint, in de nauwe ruimte overeind staan. Al.mijn ledematen deden pün. Ik veegde haastig het bloed van mün vin gers, waar juffrouw Volkmann in gebe ten had Nu moest Jane al dien tijd hier blüven. Dat was de eenige oplos sing, want de deur van het toilet kon 'immers niet van buiten af gesloten worden. Maar toch was ik bly", dat Jane met de re^t van de zaak niets meer te maken had. Ik luisterde voorzichtig, opende toen de deur en sloop naar biHten. Achter mij hoorde ik het slot met een knal naar beneden gaan. Er was niemand in de nabüheid. Ik zag alleen een man de andere gang ingaan. De trein floot schel, terwül hü door den St.-Gotthard-tunnel raasde. HOOFDSTUK XX. In de gang van de eerste klasse- wagon ontdekte ik twee personen Een er van was de S.S.-er. wüdbeens. de handen in de zakken De ander, aan het verste einde van de gang, was An drews. met zijn baard en in zijn sport- costuum. Op zijn rug zag ik nog altüd den rugzak. De vermomde S.S.-er draai de zich achterdochtig om, toen hij van mijn kant eenig geluid hoorde; hü was 67). „Diefstal!!" riep de hofmaar schalk. „Inbraak!!" piepte de schatbe waarder. „Wat is er aan de hand, goede vrien den?" vroeg Joris. „Vanwaar Uw op winding? Kan ik U soms ter züde staan in Uw zorgen?" „Jae!" riep de hofmaarschalk. „Waar hebt gij de schat van Emmeric gevon den? Hè? Antwoord hiyT' 1 „Inbraak!" gilde de schatbewaarder. „Er is ingebroken in de schatkamer van den koning! Waar heb jü die schatten vandaan gehaald?" „Ik weet- niet, wat gy lieden bedoelt!" sprak Joris koeltjes. .Kalmeert U, goede lieden en laat ons converseren als lieden van beschaving! Bedenk bovendien, dat. gij spreekt tegen den broeder des konings! Weest zogoed en toont mü de plek der inbraak. Laat ons naar de schatkamer schrijden! Ge wis is dit een klein misverstand, datge- makkelük verholpen kan worden!" De hofmaarschalk en de schatbewaar der lieten zich bepraten en keerden te rug naar de schatkamer, gevolgd door Joris en Panda. En Panda begon nu alles te begrüpen.... echter te laat om te bemerken, dat ik tegen Andrews geknikt had. Door het raam keek ik een licht na, dat in den tunnel verdween. Toen ik weer opkeek, zag ik, dat ook Dwinght er was. Zü praatten met el kaar en Andrews lachte. Nu kwamen zij deh corridor in en gingen op den S.S.- man toe. Dwinght liep achter Andrews. De gang was niet breed en toen An drews den Duitschèr voorbüliep ver ontschuldigde hy' zich en maakte blijk baar een grapje over zü'n eigen dikte. De Duitscher glimlachte zelfs niet, maar trok rich terug tegen de deur van den coupé en greep naar een uitholling in zijn jaszak, waarin hij zonder twijfel eeh pistool droeg. Daarop diende An drews hem een slag toe, zoo snel, dat ik de beweging niet eens had kunnen vol gen. De S.S.-er stak een arm omhoog en zakte door zijn knieën, er droppelde bloed van zün kin, Andrews ving den vallenden man op. Op dat oogenblik glipte Dwingt, voorbij wierp de deur van den coupé open en verdween daarin. Tot tweemaal toe hoorde ik een dof geluid, dat byna ver stikt werd door het steeds sterker wor dende geratel van den trein. Toen weer- klonk-zeer duidelük een knal van een revolverschot. Andrews draaide zich haastig om en verdween in den coupé. Ik wilde hem volgen en stapte over het lichaam van den S.S.-er heen. die op den grond was gerold. De deur van den coupé achter mü ging open en een Zwiter van mid delbaren leeftijd met een grijzen baard stak zün hoofd naar buiten. Is er iets gebeurd? Hy zweeg ont steld, toen hü den bewusteloozen man op den grond zag liggen. Wü staarden elkander aan. Snel trok hü zich in zün coupé terug. Ik volgde hem en kwam juist op tüd om hem te beletten, aan den noodrem te trekken. Half waanzinnig van angst trok ik zijn boord om zijn nek, tot hü purperrood in het gezicht werd. Toen zocht ik in mijn zak naar iets om hem te kunnen knevelen. Mün vingers gehoorzaamden echter niet. De man schreeuwde luid en ik draaide my" met zulk een kracht om, dat hü oogenblikkehjk zweeg Alleen klonk er ergens een knallend geluid. Er stond iemand in het gat van de deur. Het was Andrews. In zün hand hield hü een revolver met een geluid demper. (Wordt vervolgd) Donderdag 20 Maart 1947. letter R van. al Ren t/m. einde R; Vrijdag 21 Maart 1947, letter S t/m. Seyn; Zaterdag 22 Maart 1947. letter S van af Sibber t/m. Sitter. Tegelijkertijd vindt afgifte plaats van aanvraagformulieren M.D. 323-15 voor een brandstof fenkaart T 707. Deze for mulieren dienen op een nog nader te bepalen tijdstip wederom te worden Inge. leverd. Voor inwoners van de gemeente War mond vindt de uitreiking aan niet-zelf- verzorgers plaats op de volgende data: Letters A t/m. van Es: Maandag 17 Maart a.s.; Letter E vanaf Essen t/m Huls: Dins dag 18 Maart a.s.. Letter H vanaf Hulst t/m. Mijderwijk: Woensdag 19 .Maart a.s.; Letter M vanaf Mijn'aart t/m. Smit2 Donderdag 20 Maart a.s.; Letter S vanaf Smolders t/m. Wes- sellngVrtidag 21 Maart as.; Letter W vanaf West t/m. einde Zt Zaterdag 22 Maart a.s. Het kantoor is geopend van 9.30 uur tot 12 uur en van 13 tot 15 uur, 'sZater. does van 9 30- uur tot 11 uur De uitreiking voor zelf verzorgers ge schiedt te Warmond op 27 Maart 1047. Voor de agentschappen Oegstge^st en Leiderdorp, alsmede voor de overige zelfverzorgers volgt nog een nadere pu blicatie. 4147 UITREIKING SCHOENENBONNEN AGENTSCHAPPEN OEGSTGEEST, LEIDERDORP EN WARMOND. Personen, wier TX).-nummer eindigt op een der cijfers 1, 0, 4 en P en die nog ln het bezit zijn van een inlegvel, waar aan zich de bon 614 bevindt komen in aanmerking voor een schoenenbon naar keuze. Deze bonnen zullen worden uit gereikt ln de periode van 17 tot en met 22 Maart a.s. tegen Inname van de bonnen 614 en 612 van het inlegvel. Voor deze verstrekking komep niet in aanmerking: a. kinderen van 012 maanden. b. personen, die ln mllltairan dienst verblijven, ook niet wanneer zij ln het bezit zijn van. T.D. en inlegvel, om dat zy in eigen voeding voorzien. Tegeiykertljd met de uitreiking op eij- feraanwyzlng vindt een uitreiking plaats aan kinderen, die ln de maand Maart van een der jaren 1932 to1, en met 1946 geboren zyn, alsmede aan de kinderen, geboren ln de maand Mei van het jaar 1946. Voor deze verstrekking wordt bon 604 van het Inlegvel ingenomen De bonsoort, welke verstrekt wordt ls af hankelijk van den leeftyd van betrok kene. Hier ls dus geen sprake van een keuzebon. Uitgereikt wordt voor ingezetenen van de eemeente Oegstgeest aan hen. wier familienaam begint met do letters: A t/m. K: op Woensdag 19 Maart as,; L t/m. Z: op Vrijdag 21 Maart a.s. Voor Ingezetenen van de gemeente Leiderdorp vindt de uitreiking plaats op Dinsdag. 18 Maart a.s. Voor Ingezetenen van de gemeente Warmond wordt uitgereikt op Donderdag 20 Maart De ultrelklngsuren rijn van 9.30 uur tot 12 txur en van 1 tot. 3 uur. De uitreiking voor Lelden vindt plaatJ ln de week van 24 tot en met 29 Maart a.s. Hieromtrent volgt noe een -Jere publicatie. 46

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2