De zuivering en democrafiseering van Duitschland Deserteurs krijgen drie jaar Een wereld-beheerschende beslissing Reactie op Truman's rede Gevoelige straf op haar plaats geacht Prins Bernhard dankt voor sympathie Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 14 MAART 1947 No. 26032 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j. w. Henny. Hoofdredactie: B. w. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Vorige week schreven wij, dat Grie kenland Amerika had gesteld voor een van de belangrijkste beslissingen uit ztfn geschiedenis. De Vereenigde Staten moesten immers niet meer of minder dan volledig hun standpunt bepalen ten aanzien van de alles overheerschende vuaag, of zij behalve deelnemen aan het werk der Vereenigde Naties bereid wa ren ook buiten eigen land en vooral bui ten eigen directe invloedssferen haar ge wicht in de schaal te werpen ter on dersteuning van het begrip democratie, opgevat in Westerschen zin. Welnu, deze beslissing is gevallen! En men mag zeggen op een wijze, als de grootste optimist in dit geval wel haast niet had durven verwachten. Niet alleen heeft president Truman het Amerikaansche Congres gevraagd, geheel ste voldoen aan den Griekschen oproep om steun, maar tevens wordt Turkije den machtigen bijstand van het sterkste land ter wereld toegezegd. Ver boven de geldelijke ondersteuning uit gaat toch de bedoeling van Washing ton! Het investeeren van geld zo< ook weinig nut afwerpen, zoo Amerika niet van zins was, om bij bedreiging, verdjer te gaan. Washington zal zich vol komen opmaken om zjjn geld te verde digen en zoodoende de Grieksche en Turksche vrijheid. Met alle middelen, waarover het beschikt! Het «laatste woord blijft wel is waar nu aan het Congres, maar gezien de besprekingen, die president Truman heeft gevoerd met de leiders der beide partijen, valt aan den •afloop moeilijk te twijfelen. Amerika verlaat den weg van het isolationisme en betreedt dien van het internationalisme op de meest onverwachte wijze Zoo stelt Amerika zich lijnrecht te genover het communisme, dat daar nooit invloed van beteekenis heeft kun nen winnen, integendeel juist den laat- sten tijd meer impopulair is geworden dan ooit tevoren. Truman's rede was recht op den man af en Moskou weet thans haarfijn, hoe de Vereenigde Staten denken over zijn politiek om steeds meer landen aan zich ondergeschikt te maken. Amerika zal niet langer dulden, dat een totalitaire staat als die der Sovjets vrije volken door dwang aan zich onderwerpt. Po len, Roemenië, Bulgarije en Honga rije, het is welletjes geweest! Verdere uitbreiding tot Griekenland en Turkije zal Washington niet meer dulden; het zal vrije volken beschermen tegen ter reur en beknotting van eigen rechten Zoo heeft Washington zich vierkant tegenover Moskou gesteld op de meest ondubbelzinnige wijze en aan het ge wroet der Sovjets in Oost-Europa een beslissend halt toegeroepen Dat beteekent oorlog, zoo roepen di rect de pessimisten. Neen, zeggen wij, dat beteekent alleen, dat de wereld ver lost wordt van een uitwas, die op den langen duur juist beslist tot oorlog zou hebben geleid. De fout, ten aanzien van het nationaal-socialisme van Hitier ge maakt, bestond immers in de eerste plaats daaruit, dat nooit duidelijk ge noeg is gemaakt, dat een verder voort zetten van dergelijke agressie niet meer genomen zou worden. Zoo was de ver leiding te groot, om het spel verder te spelen Moskou weet nu precies, waaraan het toe is en heeft de keus geheel in han den. Zou het oorlog willen, dan is dat niet ten gevolge van Truman's optre den, doch ondanks diens zoo klemmend waarschuwende stem. Kiest het nu de beslissing met de wapenen, dan doet het dat welbewust en zou het ook zon der deze krasse waarschuwing zoover zijn gekomen! Wij voor ons gelooven echter met, dat Moskou de wapenen wil laten spre ken. Het heeft zijn spel gespeeld zoo lang de mogelijkheid daartoe is gelaten. Nu deze hier niet meer aanwezig is, zal het eieren kiezen voor zijn geld en in binden! Niet zonder strubbelingen op politiek terrein, maar toch En zoo wordt de vrede J' Het treft overigens wel bijzonder, dat Amerika juist dit besliste stand punt inneemt, terwijl te Moskou de groote vier bijeen zijn. Dat biedt dit voordeel, dat Marshall en Molotof nu in onderling overleg kunnen treden en precies hun zienswijzen kunnen uitwis selen zonder verdere tusschen-perso- nen. Het lijdt o.i. geen twijfel, dat dit ook wel zal geschieden voor en aleer daar in de Russische hoofdstad aan de eigenlijke agenda verder veel aandacht zal worden besteed. Het Amerikaansche standpunt overheerscht momenteel de situatie geheel en al en klaarheid ook van Russische zijde wordt gebiedende eisch. Waarschijnlijk zal aldus de conferen tie voorloopig wel stagneeren, al zal men wellicht trachten dit te maskee- ren, doch uiteindelijk zou het wel eens kunnen zijn, dat zij voordeel zal heb ben van dezen gang van zaken, die de partijen verplicht de kaarten open op tafel te leggen! Een wereld-beheerschende beslissing is daar uit Washington afgekomen. Wij verwachten er heil en verheldering der verhoudingen van! WEERBERICHT Later tijdelijke opklaringen. De Bilt verwacht tot morgenavond: In den nacht: Zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen- of sneeuw buien, tijdelijk krachtigen wind uit Noordelijke richtingen, temperatuur ook in het, Zuiden van het land verder da lend, in het Noorden van het land lichte vorst. Morgen overdag: Afnemenden wind, enkele tijdelijke opklaringen. Overwe gend droog weer, temperatuur biina overal weer oploopend tot boven nul. 15 Maart. Zon op: 6.57 uur; onder: 18.43 uur. Maan op: 3.31 uur; onder 10.43 uur. m y (22 Maart: N.M.) Hoogwater te Khtwijk-aan-Zee Je 9.29 en 22.02 uur. Laagste temp.: +2 gr. C. Voor- en tegenstanders. Uit Griekenland blijven dank-tele- grammen komen voor Truman's toe zeggingen. In Moskou is de rede nu ook in groo te trekken gepubliceerd. In een kort commentaar beschuldigt het nieuws bureau Tass den president van het ont binden van democratische krachten in Griekenland en het verklaart dat de voorgestelde Amerikaansche plannen aan Griekenland een contróle der V. S. over dit land zullen vestigen, Amerikaansche hooge militaire en politieke leiders zijn gisteren met leden van de senaatscommissie voor buiten landsche betrekkingen in besloten ver gadering bijeengeweest om „de voorstel len van Truman inzake stèun aan Grie kenland en Turkije grondig te bespre ken". Henry Wallace, voormalig minister van Handel in de V. S. en een der lei ders van de oppositie tegen de huidige Amerikaansche politiek, heeft voor de radio commentaar geleverd. Hij ver klaarde zich gekant tegen een leening van de V. S. aan ..het ondemocratische en doorvoede Turkije". Tegen een leening aan Griekenland had hij eveneens bezwaar, zoolang er geen representatieve Grieksche regee ring is gevormd, die den V. S. kan ver zekeren, dat de leening voor het welzijn van de Grieksche bevolking zal worden gebruikt. Het verleenen van sanctie aan Truman's voorstel zal de wereld vol gens Wallace dicht bij den oorlog en het afwijzen van het voorstel geen vre de brengen, omdat in Amerika's huidi ge „laisser-aller"-politiek een groot ge vaar van een eventueelen oorlog schuilt. Volgens Wallace stelt Truman hiermee voor, de hopelooze taak van Engeland over te nemen, die Engeland thans niet langer blijkt te kunnen handhaven, te weten het inluiden van een diplomatiek offensief tegen de Sovjet-Unie, als voorgesteld door Churchill te Fulton. Wallace voorspelt, dat Truman's poli tiek het communisme in Europa en Azië zal bevorderen. Wallace opperde een economisch plan voor het nabije Oosten, te financieeren door de internationale bank en gesteund door de V. N. De leider van de Amerikaansche de legatie bij de V. N., Austin, heeft ver klaard, dat „een onmiddellijke goed keuring *van Truman's voorstel doorliet Congres een nieuwe en doeltreffende actie zou zijn, die - de Amerikaansche politiek in de Vereenigde Naties uit al le macht zou steunen". Een Turksch waarnemer verklaarde: „Ofschoon de Turken vastbesloten zijn zoonoodig alleen aan de eischen der Sovjet-Unie weerstand te bieden, waar toe een leger van een millioen man ter beschikking staat, hebben zij er toch nooit aan getwijfeld, dat de sympathie van de zijde van Engeland en Amerika ten slotte zou uitgroeien tot daadwer kelijken steun". De Poolsche premier, Cyrankiewicz, verklaarde tijdens een persconferentie: „Onze formule is democratie voor de democraten. Allen, die ons kennen, we ten, dat wfj langzaam en moeilijk, maar gestadig voortgang maken op den weg naar volledige democratie Wij zullen niet toestaan dat dit pad door fascistische reactionnairen wordt geblokkeerd". „Terloops zij opgemerkt, dat Polen tusschen de oorlogen een semi-fascis- tisch bewind had. maar dit verhinderde de goede betrekkingen met de V. S. niet". Truman's secretaris verklaarde, dat de president zeer verheugd was over de reactie in Amerika op zijn rede Driemogendhedenconferentie over China. Molotof heeft aan Bevin en Marshall een nota doen toekomen, waarin een spoedige bespreking over China buiten het kader van den raad der ministers wordt voorgesteld. Naar verluidt, maakt deze nöta in principe geen bezwaar te gen het bijwonen dér besprekingendoor een Chineeschen vertegenwoordiger. Interview met Spaak. De Belgische kabinetsformateur, Spaak, heeft tegenover vertegenwoordi gers van de pers verklaard, dat hij de voorkeur geeft aan een regeering, waar in vier partijen vertegenwoordigd zijn. Gisteren te Moskou besproken De conferentie van Moskou is gister' middag onder voorzitterschap van den Britschen minister van Buitenlandschen Zaken, Bevin, de zuivering en democra tiseering van Duitschland besproken. Marshall gaf een overzicht van de zuivering van de Amerikaansche zone en verklaarde, dat er reeds ongeveer 2,000.000 personen, vper zaak ingevolge de zuiveringswetten in behandeling is, zijn geregistreerd. Marshall verklaarde verder, dat in de Sovjet-zone „actieve Nazi's vrijspraak kunnen bekomen, indien zij toetreden tot de socialistische Duitsche eenheids partij". Ten slotte stelde Marshall nn een re solutie vooi\ dat. er in het plan en de procedure voor de zuivering in geheel Duitschland naar uniformiteit zal wor den gestreefd en dat den geallieerden bestuursraad zal worden opgedragen er voor te zorgen, dat voor geheel Duitsch - land, een uniforme zuiveringswet zal worden opgesteld. Bidault, die verklaarde, dat de Hit- leriaansche geest in Duitschland nog niet is verdwenen, legde den nadruk op de nauwe betrekkingen, welke bestaat tusschen de economische kwestie en de democratiseering. Hjj achtte opheffing van de kartels en agrarische hervormin gen noodzakelijk. Over de Amerikaansche optwerp-re- solutie zeide Bidault, dat, hoewel hij met het principe van uniforme zuive ringsmaatregelen accoord gaat, hij be zwaar heeft tegen uniforme zuiverings wetten van den bestuursraad. De Fransche delegatie is van mee ning, dat de wetgevende macht bij de bevelhebbers van de bezettingszones en bij de Duitsche provinciale autoriteiten en parlementen dient te berusten. In antwoord op Molotof's beschuldi ging, dat er in de Britsche zone vele prominente Nazi's op verantwoordelijke officieele en semi-officieeie posten wor- Het echtpaar Van Leer junior (links) en het echtpaar Van Leer senior (rechts) voor het KLM-vliegtuig, waarmede zij voor een reis van 30'.000 mijl door het midden en Verre Oosten gestart zijn, op het vliegveld Heath Row in Enge land, waar het vliegende kantoor een eerste landing maakte. den gehandhaafd, verklaarde Bevin, dat hij uit een lijst van 40 namen willekeu rig vijf kon noemen van prominente Nazi's die in de Sovjet-zone in hooge functies gehandhaafd worden. Molotof critiseerde het zuiveringssy steem in de Amerikaansche zone en ver klaarde, dat in Beieren van de 575 ge vallen 400 Nazi's slechts als „sympa thiseerenden" werden gekenschetst en er met een boete van 2000 mark van af kwamen. Molotof verwierp de Amerikaansche beschuldiging, dat Nazi's in de Sovjet zone, die lid zün van de socialistische eenheidspartij, worden vrijgesproken. Vervolgens stelde Molotof drie maat regelen inzake de zuivering voor: 1. Onmiddellijke verwijdering van vroegere actieve Nazi's uit alle offici eele en semi-officieele functies 2. Bespoediging van het werk der Duitsche zuiveringsrechtbanken, 3. Spoedige berechting van Nazi's en prominente oorlogsmisdadigers, doch geen vervolging pp groote schaal van de kleine partijmenschen. Inzake de democratiseering stelde Molotof voor: 1. Toekenning van het recht om zich over het geheele land te organiseeren in democratische partijen en' vakveree- nigingen. 2. Uniforme kieswetten voor geheel Duitschland, welke voorzien in geheime stemming en evenredige vertegenwoor diging. 3Agrarische hervormingen in de Wes telijke zones in 1947. Molotof verklaarde de voorstellen van Marshall, welke hij in principe aan vaardbaar achtte, te zlullen bestudeeren. Bevin zeide, dat het procedure van beschuldiging en tegenbeschuldlging niet sleëhts onvruchtbaar is, doch ook door den inhoud van het rapport van den bestuursraad niet gerechtvaardigd. Hij haalde een verklaring aan van den voorzitter van het wereldverbond van vakvereenigingen. inhoudende, dat de zuiveringsrechtbanken in de Britsche zone een eerlijke poging hebben gedaan om hun werk goed te verrichten. Bevin acht van belang, dat op perso nen, niet op lijsten wordt gestemd. Ten slotte deed Bevin de volgende voorstel len: 1. De bestuursraad moet nota nemen De krijgsraad te velde te Assen be handelde een 19-tal zaken tegen jon gelui, die in September j.l. niet van hun inschepingsverlof zijn terugge keerd en thuis bleven, toen de 7-De- cemberdivisie naar Indië vertrok. Zij werden in Februari door de mare chaussee aangehouden en naar Assen overgebracht, waar zij in arrest werden gesteld. De auditeur-militair, kapitein jhr. mr. Th. van den Bosch, hield in de eerste zaak een zeer uitvoerig requisitoir, waarin hij de algemeene principes, vol gens welke deze zaken zullen moeten worden berecht, uiteenzette. Hij legde er den nadruk op, dat het plegen van desertie z.i. in hoofdzaak te wijten is aan het onverantwoordelijk op treden van den bekenden professor Pootjes. Velen hebben zich door hem laten leiden en zijn door hem overge haald, hoewel de meesten later hun dwaling hebben ingezien en zich bereid hebben verklaard alsnog te gaan. Zij, die hebben geweigerd, zijn naar de meening van den auditeur-militair als soldaat onbruikbaar. Een gevoelige straf is op haar plaats: hechtenis voor den duur van het verblijf der mili tairen in Indië dus tot begin Febru ari 1949. Als norm voor een gevange nisstraf zal de tijd van drie jaar moe ten wordeh aangenomen. Zullen er na verloop van tijd evenwel personen zijn, die tot beter inzicht zijn gekomen, dan dient hun de gelegenheid te worden gegeven aan hun verplichting alsnog te" voldoen, waarbij spr. graag zijn medewerking wilde verleenen. Hij eischte in de meeste zaken een gevangenisstraf van drie jareh, met aftrek van voorloopige hechtenis, ont slag uit den militairen dienst, doch zonder ontzetting uit het recht om b\j de gewapende macht te dienen. Door de snelle- dooi der laatste dagen zijn verschillende beekjes in Limburg buiten hun oevers getreden, waardoor velestükken land onder water zijn ko men te staan. (Foto ANP—v. d. W.) van den goeden voortgang, die het ver nietigen van de partij der Nazi's heeft. 2. De raad van ministers van Buiten- landsche Zaken moet den bestuursraad opdracht geven met kracht zijn werk voort te zetten tegen een toekomstige herleving van het nazidom. 3. De raa,d van ministers moet op nieuw een bevestiging geven van de in de overeenkomst van Potsdam vervatte politieke grondbeginselen betreffende herstel van het politieke leven in Duitschland op een democratische basis. Bevin betwijfelde, of het mogelijk zou zjjn de door Marshall voorgestelde wet ten op kortèn termijn in Duitschland ten uitvoer te brengen. Hij beloofde echter zoowel de Amerikaansche als de Sovjetrussische voorstellen te zullen bestudeeren. Marshall bezocht Bevin, Bidault had een onderhoud met Marshall. Australië en Voor-lndie. Öfficieele kringen te Canberra ver klaren. dat dr. Herbert Evatt, minister van buitenlandsche zaken, in onderhan delingen verwikkeld is, die ten doel heb ben Voor-Indië binnen het Britsche em pire te houden. Australië zou van meening zijn dat indien Groot-Brittannië zich uit Voor- Indië en het gebied van den Stillen- en Indischen Oceaan terugtrékt. Austra lië een grootere taak moet aanvaarden. Deze taak zou met Voor-Indië gedeeld kunnen worden, indien Voor-Indië bin nen het empire zou blijven. De reactie van Nehroe op het voorstel van Evatt tot openhartige discussies over „aange legenheden van wederzijdsch belang" zou gunstig geweest zijn. Evatt zou heb ben gezinspeeld op industrieelen steun aan Voor-Indië en de noodzaak van een Australisch-Voor-Indisch leiderschap in het heele gebied van Zuid-Oost-Azië. Maria Christina maakt het uitstekend Z.K.H. Prins Bernhard heeft gister avond over beide zenders de volgende toespraak gehouden: „Gaarne wil ik, mede namens mjjn vrouw, een woord van harteljjken dank spreken tot allen, die bö de ge boorte van onze dochter blijk heb ben gegeven van hun medeleven en sympathie. Wij ontvingen zoovele brieven en telegrammen met gelukwenschen, dat het helaas teri eenenmale onmogelijk was deze alle schriftelijk te beant woorden. Daarom maak ik gaarne van deee ge legenheid gebruik, om. u te zeggen hoe zeer wij getroffen waren door de vele blijken van belangstelling en de harte lijke gelukwenschen, welke ons van zoo vele zijden bereikten. Men heeft blijk baar begrepen, wat het ook voor ons beteekende. dat na zooveel jaren schei ding thans wederom een dochtertje op vaderlandschen bodem het levenslicht aanschouwde. Een bijzonder v(Oord van dank wil Ik richten tot de estafetteloopers en mo torrijders, die zich de moeite hebben ge troost, om. ondanks de felle koude de gelukwenschen van dikwijls zeer ver af- binnenland. De nieuwe Nedèrlandsche ambas sadeur in China, baron van Aerssen Beyeren van Voshol is uit Indonesië te Sjanghai aangekomen, vanwaar hij mor gen naar Nanking zal vertrekken om zijn geloofsbrieven te overhandigen. Twee Amerikaansche vakvereeni gingen voor zeelieden hebben er bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Washington op aangedrongen de Ameri kaansche bemanning van de Martin Behrman te beschermen. De minister van Justitie heeft een commiss-le geïnstalleerd, welke tot taak heeft bestudeering van de vraagstukken betreffende de gehuwde vrouwelijke no taris en invoering van een leeftijdsgrens voor notarissen De L/lm-burgsche gemeente Bergen, een der zwaarst getroffen plaatsen, ls geadopteerd door een voorstad van Chi cago, waar nog diverse Nederlan-dsche ge slachten wonen, Zeven kisten met tex tiel en schoeisel zijn reeds op weg van Noord-Amerlk-a naar Nederland. Vele kis ten zullen nog volgen, Op 18 Maart a.s zal een delegatie van het uitvoerend comité van het se cretariaat-generaal van de Freeland League uit New-York naar Paramaribo vertrekken om met den gouverneur en de staten onderhandelingen te voeren over de Joodsche Immigratie ln Suriname De vloot van de HollandAanerlka- Ujn is uitgebreid met 2 schepen, toen de 2 Vlctory-Bchepen .Mllford" en Colby" aan Nederland werden overge dragen. De schepen zullen worden her doopt in „Abbedijk" en .Axeldjjk". Het aantal sohepen van de HollandAme- rikalljn ls thans gebracht op 21. De „Johan de Wit" ls te Sydney aangekomen met 786 passagiers, van wie de méesten Joodsche vluchtelingen uit Nederland. Polen. Frankrijk. Duitschland en Oostenrijk. De Nederlandsohe zangeres Re Koster heeft uit Zwitserland een ultnoo- d-lging ontvangen om op r3 April ln het kader van de muzlekweek te Ascona een liederen-middag té gever van, hedendaag- sche vocale muziek. De 65-jarige Hagenaar J. S. viel uit een raam op de tweede verdieping van een hotel te Breda De man was op slag dood. buitenland. Een correspondent van de „Times" te Madrid meldt, dat de vroegere Spaan- sohe ambassadeur in Groot-Brlttannlë. de hertog van Alva, van de Spaansche autoriteiten geen visum voor Portugal heeft gekregen. Het doel van de voor genomen reis van den hertog was te Estoril een onderhoud te hebben met den Spaanschen troonpretendent Don Ji'an. Officieel is medegedeeld, dat Mlchail Saltykof. Sovjet-Russisch minister voor de hout-Industrie, van zijn functie ont heven is. Onlangs ls c.ritlek uitgebracht op zijn departement wegens ln gebreke blijven wat betreft de voorziening ln voldoende materiaal voor wederopbouw en export. Het Fransche vakverbond heeft de arbeiders ln geheel Frankrijk opgeroepen om op 25 Maart te demonstreeren voor hoogere loonen. lagere prijzen en verla ging der loonbelasting Volgens een communiqué van de financlcele commissie van de Fransche Nationale Vergadering zijn er thans 110.000 man Fransche troepen ln Indo- Chtna, die dagelijks een uitgave van 100 millioen francs vergen. Na een debat van tien uren is de begrooting voor het Britsche leger ad 388 millioen d. st. door het Lagerhuis aanvaard. Volgens A.F.P. ls de mogelijkheid handelsbetrekkingen te vestLgen tus schen Syrië en de Republiek bij bespre kingen te Damascus tusschen functiona rissen van de Syrische regeering en In donesische handelskringen onder oogen gezien. Syrië zou thee en suiker kunnen krijgen ln ruil voor andere producten Het Arablsoh bureau te Washington heeft een verklaring gepubliceerd, waar- In geprotesteerd wordt tegen de inspec tie van zijn arohieven door het federaal bureau voor onderzoek. Het bureau heeft dien tengevolge gedurende twee weken niet kunnen werken. „Voortzet ting van het onderzoek kan ernstige ge volgen hebben voor de Arabisch-Ame rikaansche betrekkingen". _ald-us de ver klaring. -V Er zijn in Hongarije weer 10 per sonen gearresteerd, die van samenzwe ring tegen de Hongaarsche republiek worden beschuldigd. Het zijn meest hooge functionarissen der ministeries. Te Genève ls de eerste na-oorlog- sche internationale autotentoonstelling geopend: meer dan tweehonderd model len zijn vertegenwoordigd. Het permanent hoofdkwartier van het secretariaat van de conferentie van den Internationalen bond van bij de landbouwproductie betrokkenen, die in Mei ln ons land zal worden gehouden, heeft bekend gemaakt, dat zes Spaansche vakvereenigingen en coöperaties op landbouwgebied gezamenlijk een groep waarnemers naar de conferentie willen zenden, Ook landbouworganisaties in Argentinië benoemen thans vertegenwoor digers om als waarnemers' deze confe rentie bij te wonen. In Palestina is op de hoofdlijn tus schen Petah Tlqvah en Ranana eïen trein opgeblazen. De helft van den goe derentrein, die olie vervoerde, ls ont spoord. de andere helft ls van een berm af een waterloop ln gereden. De stoker kwam om het leven, één persoon werd gewond. In Thraelë hebben guerlllastrllders een aanslag op een trein gepleegd, waar bij zes personen werden gewond. In mldden-Thessallë liep een trein op een miln. ten gevolge waarvan twee perso nen gedood en zes gewond werden. Volgens bericht van een te Toronto yerschilnend blad zou In Ontario, waar vele wapenfabrieken zijn, een wapen- smokkel-offaire ten gunste van Joodsche verzetslledén in Palestina ontdekt zijn. Leden van den oppersten raad^van de Sovjet-Unie, welke eenige maanden in Groot-Brlttannlë zullen verblijven als gasten van de Brltsohe volksvertegen woordiging, zijn te Londen gearriveerd. Te Parijs hebben de slagers hun winkels gesloten uit protest tegen de prijsverlaging voor vleesch. Gisteravond ls ln de buurt van het vliegveld Hum ln het graafschap Hamp shire (Engeland) een tweemotorlg De HavUandtoestel van de British Overseas Airways Corporation neergestort. Drie le den der bemanning kwamen om het leven. De Britsche consul te Tapachula (Mexico), Orquhard, is door onbekenden op ztln koffieplantage van een binder- laag uit overvallen en vermoord. Zijn lijk werd verminkt Dit ls reeds de zesde van een reeks moorden, die ln het grens gebied van Guatemala ln twee weken tljds werden gepleegd. Andere slachtof fers warqn twee doktoren, twee planters en een spoorwegman. gelegen plaatsen aan ons over te bren gen. Meer dan 5.000 telegrammen werden gedurende de eerste dagen na de ge boorte op Soestdijk bezorgd en het aan tal brieven is nog gróoter. Daaronder bevinden zich brieven en telegrammen van autoriteiten, vereenigingen, instel lingen. kerkelijke autoriteiten, particu lieren, vrienden en kennissen en vele anderen, zoowel hier te lande als in de overzeesche gebiedsdeelen in Oost en West. ook van Nederlanders in het bui tenland en op zee. De inhoud van al deze brieven en telegrammen geeft een treffend beeld van de wijze, waarop zoo- velen hebben willen deelen in onze groo te vreugde. Bekenden en onbekenden, jong en oud, hebben ons dit zonder on derscheid, ieder op de hen eigen wijze, willen toonen. Hun allen moge ik hier uit ons beider naam onzen zeer hartelijken dank be tuigen. Indien alle goede wenschen, welke door de schrijvers werden geuit, in vervulling mochten gaan, dan is voor onze jongste dochter zeker een prach tige toekomst weggelegd. U kunt er van verzekerd zjjn, dat alle sympathiebetuigingen en alle ge schenken en bloemen, waarmede u ons op dezen dag hebt willen verblij den, voor ons een blijvende en kost bare herinnering zullen zijn aan den geboortedag van onze jongste dochter, die het uitstekend maakt en een blij middelpunt in ons gezin vormt". Hongersnood in Joego-Slavië Naar functionarissen van de Unrra hebben verklaard, heeft een hongers nood van onvoorziene afmeting Joe go-Slavië getroffen. Indien Joego-Sla vië niet binnen 3 weken minimaaal 100.000 ton graan zal ontvangen,, aldus de functionarissen, zal de hongersnood aan duizenden menschen het leven kosten. De Unrra en de Joego-Slavi- sche regeering wachten thans met spanning het antwoord af op een verzoek om 100.000 ton graan, dat zij een week geleden via de Amerikaan sche ambassade tot de V. S. hebben gericht. Toch toegelaten. Naar thans gemeld wordt, zal de com missie van onderzoek der VN Joego slavië kunnen binnengaan. De Joecho- Slavische verbindingsofficier bij de com missie heeft medegedeeld, dat desbetref fende instructies iiit Belgrado naar d® Joegoslavische grensautoriteiten zijn ge zonden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1