Gelukkig eindelijk dooi en regen! Camteriiii del Ceresio Kerkelijk Leven Laatste Berichten Comité Nederland lielpt Indië geïnstalleerd Er kan nog veel gedaan worden. Gistermiddag vond in „Het Gulden Vlies" de installatie plaats van liet Leidsche comité van de Stichting .Ne derland helpt Indië". Ir. M. H. C. Vreede, secretaris van het landelijk bureau in Den Haag. spre kende namens den landelïjken voor zitter, den heer Weiter, sprak er daar bij zijn voldo.ening over uit, dat ook in Leiden, dat door zoovele banden met Indië verbonden is, het werk van de stichting weer voortgang zal vinden. Dit werk is nog geenszins afgeloopen, zooals velen meenen, Integendeel, er ligt nog een onafzienbaar terrein onbe werkt, dat om krachtigen steun vraagt. De Stichting, die men hier te lande dikwijls te veel ziet als een steunorga nisatie aan de gerepatrieerden, beoogt echter naast dat werk hier te lande het reliëf-werk In Indië zelf, waar millioe- nen rtjksgenooten ln de meest kommer volle omstandigheden leven. Vooral laatstgenoemde taak van de stichting vereischt een krachtdadige steun van geheel Nederland, aangezien het ver schaffen van de eerste levensbehoeften als voedsel en kleeding aan mlllioenen menschen geheel zal moeten worden bekostigd door Nederlandsche offers, terwijl bovendien de daarvoor aan te schaffen goederen ten gevolge van de deviezenproblemen door de Nederland sche industrie zullen moeten worden ge leverd. Na een uiteenzetting te hebben ge geven over de taak van het plaatselijk comité in dit verband en ter zake van de textiel- en voedselverstrekking aan de gerepatrieerden, waaronder tevens begrepen de Indonesische studenten, die met veelal zeer onvoldoende uit rusting hier te lande aankwamen, ver klaarde spreker het comité voor geïn stalleerd. Het plaatselijk comité onder eere-voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, is samen gesteld uit prof. mr. J. E. Jonkers (voor zitter), P. Bok (secretaris, Oude Singel 112), E. H. Moens (penningmeester)dr, K, W. Dammerman, mevr. N. W. Re belHonigSC. A. L. P Kakebeeke en W. G. Poolman Na deze installatie vertelde mevr, H. E. W. ArriënsVos, hoofd van den bevoor- radingsdienst van 't Ned.-Indische Roo- de Kruis, een en ander over haar er varingen o.m. op het gebied van de ver deel ing der door „Nederland helpt Indië" geschonken goederen, die via de veertig af deelingen van, het Roode Kruis in het bereikbare gebied een weg vin den naar de dikwijls alles ontberende inheemsche bevolking. Spr, zag als voornaamste tekorten doktoreji, klee- ding en voeding, terwijl er i tevens een merkwaardige honger is naar Holland- sche lectuur, die in vele streken thans meer blijkt te worden gewaardeerd dan voor den oorlog. Een enkele maal is het Ned.-Indische Roode Kruis in staat, goederen naar het gebied van de Repu bliek te zenden, doordat geestelijken uit dat gebied, dj,e uiteraard vrij kunnen reizen, het Nederlandsche gebied be zoeken en dan met voeding en kleeding kunnen terugkeeren. Allerwegen toont de inheemsche bevolking zich zeer dankbaar voor dezen steun, die den Ne derlanders gelegenheid geeft een groote goodwill te verwerven. Mevr. Arriëns besloot haar uiteenzetting met een krachtige opwekking tot .voortzetting en zelfs uibreiding van het menschlie- vende werk, dat alleen gehandhaafd kan worden, wanneer geheel Nederland alle krachten inzet om de materieel be- noodige basis te vormen. Mevr. Arriëns spreekt morgenavond over Hilversum II om 7.15 uur over haar ervaringen bij de verdeeling der Nederlandsche gaven in Indië. De heer A. van Oosten 40 JAAR BIJ DE Fa. SANDERS- Gisteren herdacht de heer A. van Oosten het feit, dat hij voor 40 ja ren in dienst trad bij de N.V. Ko ninklijke Zeep-. Eau de Cologne- en Parfumerieën- fabriek v/h San ders Co., al hier. bij welke vennootschap hij thans als zeepzie der werkzaam is. Omstreeks 11-uur werd de jubilaris met zijn echtge- noote ontvangen, waarna de huldiging in een der zalen van het fabriekscom plex een aanvang nam Allereerst voerde de heer P. A. de Jong namens de directie het woord, die het licht vooral liet schijnen op de ge degen vakkennis, welke de jubilaris zich eigen maakte en op de groote plichtsbe trachting. waarvan hij bij zijn werk al tijd blijk gaf. Spr. overhandigde hem een geschenk onder couvert. Hierna hield de heer P A. de Gooyer een korte toespraak, waarbij hij den jubilaris het vereerende getuigschrift voor 40-jarigen dienst van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del overhandigde. De gouden draagme- daille, welke hierbij behoort zal op een nader te bepalen tijdstip worden uitge reikt. Vervolgens schetste de bedrijfsleider, de heer W. C. Hendriks, de toewijding en opgewektheid, waarmede de jubilaris zioh steeds van zijn taak heeft gekwe ten. Namens het fabriekspersoneel over handigde spr. hem eenlge fraaie ge schenken. De rij van sprekers werd gesloten door den procuratiehouder, den heer J. A. Christiaanse, die de gevoelens van het kantoor- en laboratoriumpersoneel vertolkte en eveneens geschenken aan bood. In enkele welgekozen bewoordingen dankte de jubilaris voor de hem ge brachte hulde. Hierna bleef njen nog eenigen tijd gezellig bijeen, terwbl ver versingen werden aangeboden. Het verdere gedeelte van den dag bracht de jubilaris in den huiselijken kring door. Leidsche Schouwburg 35-JARIG BESTAAN VAN D.O.S. Het Onbewoonde Eiland. De Arbeidërs-tooneelvereeniging D.O.S. bestaat 35 jaar. Opgericht als middel tot propageering van de geheelonthouders- gedachte, werd reeds na eenlge jaren be sloten om het streven meer algemeen tooneel te brengen, te aanvaarden en sindsdien heeft D.O.S. zich geregeld ge wijd aan deze roeping. Mooie successen heeft zij geboekt in stukken van Heyer- mans, Inte Onsman en Fabricius. Nu, bij het zevende lustrum, was ge grepen naar Defresne's Het Onbewoonde Eiland, misschien wel het beste stuk van het gansche seizoen tot dusver door het beroepstooneel uitgebracht. Daarmede werd wel een geheel andere koers Inge slagen en was een zeer zware opgaaf aan de krachten, waarover de vereeni- ging beschikt, gesteld. Eerlijk gezegd, gingen wij met eenigszlns beklemd hart schouwburgwaarts.bang, dat hier te hoog zou zijn gegrepen. Laat ons direct vast leggen, dat D.O.S. het er kranig heeft afgebracht. Trots de kou en trots een publiek, dat de strekking van het stuk blijkbaar niet wist aan te voelen, zoodat menigmaal door lachen op momenten, dat dit niet hoorde plaats te vinden, de sfeer werd®aangetast, werd ln totaal toch wel aan dit fantalsie-rijke werk de omlijsting gegeven, die past Het Is een knap s>tuk werk geweest van den regis seur. den heer A C v d. Woerd, die nu 30 jaar zijn krachten geeft aan DO.S. Jammer, dat. de heer v d. Woerd, die zelf de hoofdro) vervulde van het heer tje, dat het gansche stuk op gang brengt, zijn creatie wat te nadrukkelijk, dus te zwaar, uitbeeldde, waardoor het geheel in deze richting werd meegesleept. Lich tere accenten zouden dé vertolking on getwijfeld nog op hooger plan hebben gebracht. Van de overigen, die alle zonder uit zondering hun beste krachten gaven, verdienen in de eerste plaats de heeren D Vijlbrief en H. Verver als de waard en de slappe te worden geprezen. Min der -sterk waren de dames, doch de waardin van mej M- Schouten had heel goede momenten Truusje en de zuster van het LegeT de.<- Hells waren zwakjes. D O R kan evenwel tevredpr, zijn met hetgeen werd bereikt! Wat meeT zorg dient nog besteed te worden aan de uitspraak speciaa' van vreemde woorden Zou bij gebruik van een Leidsch accent voor dit stuk niet zijn gewonnen? Hedenavond gaat een reprise, M. Christ. Hist. Unie NADEELIG SALDO. DAT EEN VOORDEELIG SALDO BLEEK! De afa- Leiden van de Chr. Hist. Unie hield gisteravond „In den vergulden Turk" een zeer druk bezochte vergade ring. De voorzitter, de heer D, v.d. Kwaak, wees er in zy"n openingswoord op, dat de C.H.U. haar succes niet van de menschen moet verwachten. Wie de grondsla^n der Unie, welke in Gods woord verankerd liggen, goed bestudeert, zal tot de overtuiging moeten komen, dat wij den blik omhoog moeten richten en het enkel en alleen van God moeten verwachten In dit verband bracht spr. het werk van de voormannen der. Unie ln - herinnering, die er steeds naar ge streefd hebben om de C.H.U. tot een ze gen voor het geheele volle leven te doen zijn. Verder deelde de heer Van der Kwaak nog mede, dat de- afd. Leiden van de CJI.U het volgend jaa,r haar veertigjarig bestaan hoopt te herdenken. De penningmeester, de heer F. Ver stegen. bracht vervolgens het jaarverslag uit. dat in verband met de gevoerde ver kiezingsacties een nadeelig saldo van f.550.— te zien gaf. De aanwezigen wer den direct hierop biy verrast met de mededeeling van den heer J- van Iterson. dat hij in enkele uren tijds kans had gezien om een bedrag van f. 977.50 voor de schulddelging bijeen te brengen, waardoor het nadeelig saldo van f.550.- werd omgezet in een batig saldo van ruim f.400.— Besloten werd om in April een leden werfactie te houden, terwijl men ook door middel van het verkoopen van geld- bonnen de financiën zal trachten op te voeren- De secretaris* de heer J. Schinkel, heeft in deze vergadering nog medege deeld, dat ln de laatste weken wederom 17 leden tot de afdeeling zijn toegetre- den. Na de pauze, heeft burgemeester K. van Diepeningen van Leiderdorp, een aantal vragen beantwoOrd terzake van dè practische gemeentepolitiek. Hierbij heeft spr. interessante mede- deélingen gedaan omtrent het ontstaan en den omvang der noodlijdendheid der geméenten. welke voor tal van gemeen tebesturen enorme moeilijkheden met zich medebrengt. Voorts besprak de heer Van Diepe ningen het vraagstuk van den woning bouw en de Zondagsheiliging, daarbij opmerkende, dat het gemeentebestuur dient te waken voor handhaving van het Chr. karakter van den Zondag en te streven naar een zoover mogelijk doorgevoerde Zondagsrust, waardoor de Zondagsheiliging, welke niet tot de taak van Rijk, Provincie of Gemeente be hoort. wordt bevorderd. De gemeente besturen moeten wel degelijk rekening houden met de Zondagswet en verschei dene vragen ten aanzien van de toepas sing in de practijk werden door den spr. beantwoord, o.a. over brugsluiting op den Zondag. Aan het einde der vergadering, welke door den heer IJ. Tymstra met dank gebed werd gesloten, heeft de heer Van der Kwaak nog medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt. om de twee maanden een dergelijke bijeenkomst te beleggen. AFSCHEID J. BOEKHOUT. Hedenmorgen heeft de overwegwach ter der N. S. aan den Haagweg, de heer J. Boekhout afscheid genomen van zijn werkkring in verband met het hem eervol verleende pensioen. In tegenwoor digheid van familieleden en collega's is hij vanmorgen in de kamer van den stationschef, den heer Idslnga door de zen toegesproken, waarbij hij er aan herinnerde hoe Boekhout op 24 Juli 1911 te Rotterdam zijn loopbaan bij de N.S. aanving, na diverse overplaatsingen, kwam hij reeds vele jaren geleden in Leiden, waar hij achtereenvolgens dienst' deed aan het station Heerensin gel en aan den overweg aan den Haag- weg. Spr liet zich zeer waardeerend uit over de wijze, waarop Boekhout zijn dienst vervulde en bood hem namens het personeel een fraaie lamp en een plant aan. Namens het rangeerderspersoneel ge tuigde de heer P. Vogelenzang van al ler vriendschappelijke gevoelens jegens dezen- plichtsgetrouwen Spoorwegman, die hierna met een handdruk van allen afscheid nam. JAARVERGADERING HUMANISTISCH VERBOND. In het Federatiehuis is de jaarverga dering gehouden van de gemeenschap Leiden van het Humanistisch Verbond. De vergadering stond onder leiding van dr. D. A van Eek'. Uit de uitgebrachte jaarverslagen stippen wij aan. dat het ledental sedert de oprichting op 19 Sep tember j.l. van 20 tot 45 is toegenomen en dat een inzameling voor het Fonds „Volksopvoeding" f.401.50 heeft opge bracht. Een plan tot het houden van Zondagochtendbijeenkomsten werd goedgekeurd Voorts werd de agenda behandeld voor het congres, dat op 22 en 23 Maart te Utrecht zal worden ge houden.'Tot afgevaardigden werden be noemd de heeren S. Kroohenberg en G. J. v. Leeuwen. NAAR BRITSCÏI-INDIË. Naar wij vernemen is ds. mr. D. C. Mulder te dezer stede, door de Geref. kerk van Amsterdam beroepen als miss. predikant, voornemens binnen kort naar Britsch-Indië te vertrekken, zulks met het oog op zijn studie van het Mohammedanisme. COÖP. VER. „WEGTRANSPORT". Dezer dagen hield de Coöperatieve Vervoeronderneming „Wegtransport" u.a. kring Leiden, een ledenvergadering in Café „de HarniQnie". Bij de opening van de vergadering zeide de Voorzitter zich te verheugen over het steeds groeiend ledenaantal, waaruit men kan concludeeren, dat de Beroepsvervoerders steeds meer het be lang van een Coöperatief verband in zien. Het is reeds gebleken, aldus de Voorzitter, dat wij in Coöperatief ver band in staat 'zijn groote transporten uit te voeren, gezien de kolentranspor- ten van de laatste weken ten behoeve van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden en de groote Industriebedrijven. De vergadering kwam ln het alge meen op tegen de te laag vastgestelde tarieven door het Directoraat-Gene raal van de Prijzen, waarbij o.m. is be paald, dat geen sneeuwtoeslag in reke ning mag worden gebracht. Gezien de uiterst moeilijk begaanbare wegen van den laatsten tijd, hetgeen veel brand stof en slijtage kost, zou dit zeker ver antwoord zijn, Uitvoerig werd gesproken over de provisie-regeling en werkoverdracht, waardoor het wagenpark van de ver voerders zoo economisch mogelijk kan worden gebruikt en welke den verla ders de noodige voordeelen geeft. De Voorzitter sloot de vergadering onder dank voor de zeer geanimeerde besprekingen. Gisterochtend vond op den Hooge Rijndijk een aanrijding plaats tusschen een met paard bespannen wagen en een vrachtauto- De voerman van den wa gen. de 61jarige W. H. T., die van den bok viel. bekwam een bloedende wonde aan het achterhoofd en den rechter on derarm. De E.H.D. heeft het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht. UIT DE OMSTREKEN OEGSTGEEST. Raadsvergadering De gemeenteraad kwam gisteravond bijeen voor een niet bijzonder belangrijke agenda, doch niet temin werden met elndelooze dteoussles ongeveer vier uur volgepraat. Na de no tulen volgde tijdens de mededeel 1 ngen waarbij o.m. goedkeuring door Ged, Sta ten Inzake het aanbrengen van natrium verlichting aan den Rljnsburgenvegeen uitvoerig debat naar aanleiding ran de begrootingsmededeeWngen. Het crediet voor de stichting die Oud-Poelgeest heeft gehuurd, werd verhoogd van f. 33,000, tot f. 40,000,op grond ran het feit dat de restauratie later gereed was dan aan vankelijk in de bedoeling lag. De raad ging accoord met de toekenning van een subsidie ran t. 1050,aan Interkerkelijke Gezinszorg en f. 700,— aan R.K Maatsoh Gezinszorg. Zes maanden weid de ont- rulmlingstermein van onbewoonbaar ver klaarde woningen verlengd. Zonder dis cussie volgen onderwijs-voorschotten en de vaststelling van kosten. De raad zegde medewerking toe aan het bestuur der Chr. Nat, School aan den Hooge Morsch- weg voor de uitbreiding met twee loka len. Hiervoor werd f. 55,000 gevoteerd. Aan de stichting Oegstgeester Kleuter school werd f. 138.subsidie per Jaar verstrekt. Zeer* uitvoerig werd gedebatteerd over het voorstel ran de heeren v. cL Poel, Verhoef, Kerkhof!, Boom, Blomema en mevr. Kramers tot invoering van een be lasting op de verzekering tegen brand schade, die volgens de voorstellers f. 3000 per jaar zou opbrengen, wanneer 10 pro cent van de premie werd geheven, te be talen door de verzekeringsmaatschappijen, die ln een goede functioneering ran de brandweer gebaat zouden zijn en der halve daartoe moeten bijdragen. Met 96 stemmen werd door den raad besloten geen praeadules af te wachten doch reeds zonder dat, dit voorstel te verwerpen. Nadat de oomptablllteltsbeslulten z.h. st. waren goedgekeurd, kwam de heer Oosterom (AR) met de vraag of er van gemeentewege ook Iets aan sneeuwoprui- ro ng werd gedaan. Voorts werd door den heer Blomsma gevraagd waarom niet be ter de hand werd gehouden aan de poli tie verordening dat de Inwoners hun trot- toirgedeelte sneeuwvr 4 moeten maken. Op de eerste vraag antwoordde wethou der DIJsselibloem, da t men ln dezen abnor malen winter gaat eischen met normale middelen hetzelfde te bereiken als in normale tijden. Er ls in deze gemeente reeds f. 5000— uitgegeven aan sneeuw- opruiming en het gemeente-personeel heeft letterlijk dag en nacht gewerkt. Het ls hier eenvoudig zoo. dat men rulet het hoofd heeft kunnen bieden aan deze ab normale omstandighedenOp de tweede vraag antwoordde de burgemeester, als- hoofd van politie, dat hij de onmogelijk heid Inzag van die dagelljksche sneeuw- vegeril door de Inwoners en daarom wilde hij de politieverordening niet streng na komen. Voorts bracht burg. Baumman hulde aan het gemeente-personeel voor hun velen arbeid. De heer- Verhoef vindt dat B. en W. hun toezegging om het .uitvoeren van werken zoo veel mogelijk aan het parti culiere bedrijf te gunnen, bü de gunning van de straatverlichting op den Rijns- burgerweg aan de Sted. Fabr. voor Gas en Eleotrlcitelt. ralet zijn nagekomen. Een langdurig debat ontspon zioh over deze kwestie, waarbij vele raadsleden van oor deel waren dat in den vervolge niet het overheidsbedrijf maar het particuliere be drijf moet worden ingeschakeld voor der gelijke werken. Als laatste spreker stelde de heer Kerkhoff namens zijn fractie voor, om ln den vervolge de gemeente raadsvergaderingen te openen en te slui ten met een eenvoudige gebedsformule om. uiting te geven aan onze afhankelijk heid van Gods Zegen. ZILVEREN JUBILEUM H. v.d. BERG. Heden mocht de heer H. vd. Berg, den dag herdenken dat hij vóór 25 jaar als wissellooper in dienst trad bij de Nederlandsche Middenstandsbank, al hier. De jubilaris vergezeld van zijn echt- genoote. werd hedenmorgen in de di rectiekamer ontvangen en op hartelijke wijze toegesproken door den directeur. Namens de hoofddirectie te Amster dam werden ,hem hierbij bloemen en een geschenk onder couvert aangebo den. Het verdere personeel bood hierna te vens een geschenk en bloemen aan. Van verschillende zijden mocht de heer v.d. Berg in den loop van den dag nog vele gelukwenschen en gesohenken ontvangen, zoodat deze dag voor hem tot een ware feestdag geworden ls. BONKAARTEN HALEN. Morgen is de letter M (Me tot en met Mo) aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon- en textielkaarten. Morgenavond zal de bekende des kundige op het gebied van de Afrikaan- sche kunst prof. dr. S. N. Olbrechts uit Gent in het Academiegebouw een lezing houden over stijlanalyse in dienst van de studie der Afrikaansche kunst. Warme lucht met 1000 k.m.- vaart per etmaal. De nieuwe Oceaandepressie, die groote hoeveèlheden warme lucht naar het Noord-Oosten stuwt, trekt met een snelheid van rond 1000 -kilo meter per etmaal verder naar de Brit- sche eilanden. De kern lag hedenmor gen om 7 uur 500 kilometer ten Z.-W. van Ierland met een luchtdrukwaar- de van 980 millibar (735 millimeters). In den loop van den avoiïd en nacht begon de Invloed van de warmere lucht- strooming in ons land merkbaar te worden, daar het ln het Zuiden begon te regenen en ln het Noorden later be gon te sneeuwen. Om 8 uur was echter de sneeuw overal overgegaan ln regen. Daar in groote deelen van her. I^nc re gen viel by temperaturen onder nul, oi.tstoild wederom zware ij zei- In het Zuiden' en midden van het land was om 8 uur de dooi echter reeds overal ingevallen, in de Noordelijke provincie» was de temperatuur nog steeds enkel© graden beneden nul, terwyi het voort durend regende. Hoewel de koud© grondlaag zeer hardnekkig is. zooals bU vorige aanvallen van den dooi op de vorst wel gebleken is, ziet het er toch naar uit, dat voor de eerste maal sinds het begin van de laatste vorstperiode op 21 Januari, dat in het Noorden van het laiid de dooi zal invallen. Wel zal ook ditmaal de begrenzing van den dooi en vorst weer tot stil stand komen, en zich later nogmaals in omgekeerde riohting bewegen. Maar ook het uiterste Noorden van het land zal dan toch nu eindelijk aan den goeden kant van het front komen te liggen, waardoor dooi en regen een begin kunnen maken met het doen verdwijnen van ijs en sneeuw. De ontvangst van Truman's rede. GOEDKEURING IN AMERIKA. De goedkeuring, die de Amerikaan- sche pers in het algemeen voor de gis teren gehouden rede van Truman in het Congres heeft, varieert van een ty peering der rede als „uitdaging aan de Russen" tot een regelrechte verklaring, dat het uiteindelijk resultaat van den situatie oorlog zal zün en dat twee lan den en twee stelsels uiteindelijk met el kaar in conflict moeten komen. De republikeinsche New York Herald Tribune schrijft, dat de historische toe spraak van Truman geen afkondiging ls van een heiligen oorlog tegen het communisme, maar meer een verklaring van vastbeslotenheid om verdere „pres sie", hebzy door geweld of door infil tratie. te weerstaan- Truman verzocht om munitie, noodig voor het instand houden van dat verzet. Deze munitie, aldus de New York Herald Tribune, be staat ln de eerste plaats uit dollars, maar deze symboliseeren slechts de eerste phase van een krachtsinspan ning- waarvoor meer dan geld vereischt De New Yorksche Daily Mirror, een editie van Hurst, noemt Truman's bood schap „de krachtigste anti-communis tische stap, die de V. S. sedert de Rus sische revolutiè van 1917 hebben ge daan". De onafhankelijke New York Daily News steunt het standpunt van Kenne dy, voormalig Amerikaansch ambassa deur in Engeland, dat Truman's „po- litieke-leeningspolitiek" de V. S. eerder verzwakt dan versterkt. De Chicago Tribune verklaart, dat Truman „een oorlogsrede tegen Rus land uitgesproken heeft, zoo boud als nimmer een president voor hem heeft gedaan, behalve daii. dat hU niet om een oorlogsverklaring heeft verzocht". De onafhankeiyke New York Times beschrijft Truman's rede als „niets min der dan een waarschuwing aan Rus land, zyn agressieve politiek te laten varen en zich te houden aan het hand vest van de V.N. als de eenige veilige basis voor een dragelijken vrede". „Het ïydt geen twijfel", aldus het blad. „dat het Amerikaansche volk ach ter deze waarschuwing staat". Oost-Europeeschc radio-omroepsta- tions, waaronder Belgrado en War schau, hebben een kort verslag gege ven van de rede. Met uitzondering van radio Praag hebben zij echter geen melding gemaakt van Truman's toespelingen op „totalitaire regiems" en „dictatoriale minderheden". Radio Moskou heef nog geen com mentaar geleverd op de rede. Wel werd de volgende aanhaling gegeven uit het Mexicaansche regeeringsblad Nacional: „Ondanks het vriendschappelijk karak ter van het bezoek van president Tru man aan Mexico, zijn de Mexicanen zich er van bewust dat invloedrijke krachten in de V. S. streven naar ver wezenlijking van plannen, die vreemd zijn aan de belangen en den economi- schen vooruitgang van de Latijnsche landen van Amerika". Enkele uren nadat president Truman zyn verklaring ten aanzien van Grie kenland en Turkije had gedaan, werden 87 officieren en manschappen van het Amerikaansche leger in Washington vereerd met hooge Sovjet-Russische mi litaire onderscheidingen. De plechtig heid geschiedde overeenkomstig orders van bijna een jaar geleden. Warme zang in koude zaal. De Zwitsersche zangers en zangeres sen zijn altijd graag geziene gasten ge weest aan de lage landen bij de zee en het was voor velen een groote voldoe ning te vernemen, dat na de Jodelgroep die Leiden voorby is gegaan nog een andere groep zangers en zangeres sen 'n tournée zou maken, waarby Lel den wèl werd ingeschakeld. En de Leide- naars hebben zulks weten te waardeeren, want gisteravond hebben rij de barre kou de de temperatuur inden Foyer der Stadsgehoorzaal was slechts even boven nul willen trotseeren, om de Cante- rini del Ceresio het gemengde koor uit Lugano te hooren zingen. Burgemeester Van Kinschot was onder hun gehoor. De byeenkomst werd geopend door den alg. secretaris der N.R.V., den heer J. C. Beurs, die een hartelijk welkom sprak tot de leden van de groep en hen dankte, dat zy in verschillende afdeelingen wil den optreden om de Nederlanders van hun gaven te doen genieten. Spr. bracht den gasten nog dank voor den door hen aan Nederland in de bange oorlogsjaren en daarna verleenden steun en sprak de hoop uit. dat spoedig weer vele Neder landers hun vacantie zouden mogen gaan doorbrengen in net schoone land der bergen, waaraan nu slechte de her innering nog leeft. Hierna werd onder de bekwame leiding van Maestro Arnaldo Fillppello met de uitvoering van het programma door de gemengde zangvereeniging „Canterini del Ceresio" aangevangen Déze vereeniging werd twintig jaar geleden door hem op gericht met de bedoeling de oude Tes- siner liederen nieuw leven In te blazen De costuums van de Canterini del Ce resio werden aan de hand van oude gravures door den Tessiner schilder Ple- tro Chiesa ontworpen. Overal waar het er op aankomt de Tessiner folklore waardisr tp_ vertolken vindt men deze zangersgroao Zii nam herhaaldelijk '1ool aar> kl®errterdrarhtefpp^ten pu aan con certen 1" Zwitserten*7 Ttelië mpn kan ze ook beluisteren den ?°nder Radio Svizzera Italians' Overal werd hun optreden een groot succes en hier was het niet anders. De aanwezigen hebben van begin tot einde kunnen genieten van de zoete me lodieën uit het Italiaansche deel van Zwitserland In het by zonder deden zich opmerken de solisten Vittorio Roncoroni en Antonio Materpini, die over een bij zonder stemgeluid beschikken en de so praan-soliste Signorina Ginetta Grig- nola, een zangeres van by zonder for maat. De verschillende nummeis wy be hoeven ze niet afzonderlijk te vermelden in het Duitsch. Niettemin hoopte hy, dat Nederland spoedig over de gevolgen van den oorlog moge fteenrijn en velen evenals vroeger weer op hun vacanties zouden kunnen genieten van Zwitser land. ONTVANGST TEN STAD HUIZE. Hedenochtend is het Koor in het stadhuis door den burgemeester ont vangen, waarbij deze' de gasten in het Fransch tcésprak en rijn dank uil sprak werden aangekondigd door mej. Auk Gaastra, dochter van den Nea consul te' Lugano,waarmede voor velen verklaard is hoe het komt, dai dit meiske zoo goed Hollandsch sprak. Het zangprogramma werd voorts af gewisseld door lichtbeelden en films van Lugano en omgeving, waardoor by vele aanwezigen prettige herinneringen wer den opgewekt Aan het slot van den avond sprak de heer L. A. Mennes vice-voorz. der Leid sche afdeelin? °en korl woord van dank t- •- r« - ".b'eiteo ver een taart aar; den heer Filipello. jwaarop' de heer Bindella. leider van dè Ver- kehrsverein te Lugano zyn spijt be tuigde, dat hij niet eveneens in eigen j landstaal kon antwoorder, doch slechts 1 voor het gebodene van gisteravond, waarvan hij ten zeerste genoten had. De dirigent van het gezelschap, de heer Fillppello. antwoordde in het Ita lia ansch, welke toespraak door mej. Gaastra in het Hollandsch werd ver taald en waarin de dank voor de pret tige ontvangst werd vertolkt. Spr. hoopte zulks den Hollanders in Lu gano later te kunnen vergoeden. Namens het HF van de NJt.V. sprak .de heer Beurs zyn dank uit voor deze ontvangst. In de koffiekamer werd vervolgens een kopje koffie gebruikt, waarna de gasten veel interesse toon den voor een huwehjk, dat juist in de raadszaal werd gesloten en dat rij konden bywonen. Na de lunch vertrok ken de gasten naar Noordwyk en van daar naar Haarlem. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ros winkel (toe®.) C. G. Ba-art te Bakkum. Aangenomen naar Wlnsum (Gron.) M. L. Onnes te Akkrura Benoemd tot legerpred. met atandpl. Utrecht J. Verbeek te Span broek en Opmeer, Geref Kerken Beroepen te Amster dam-West (3e pred.pl.) A. S. Timmer te Apeldoorn. Bedankt voor Borger dr. E. Smtlde te Edam; voor Treebeek J. S. v. d. Bos te Nienwlande. DE STAND VAN ZAKEN IN DE GEREF. KERKEN IN NEDERLAND. Aan het zooeven verschenen Jaarboek 1947 van de Geref. Kerken in Nederland orrtleenen wy, dat het aantal kerken over 1946 steeg met 6 en thans 810 bedraagt; het zielental klom ran 645788 op 647688 en het aanbal belijdende leden van 334306 op 334621. Het aantal dienstdoende pre dikanten vermeerderde met 65 (61 canek doten, benevens 3 emeriti-predikanten en 1 predikant buiter vaste bediening, die weer dienstdoend werd); het verminder de met 54 (2 wegens overlijden, 35 we gens emeritaat. 9 die zich vrijmaakten 7 die als legerpredlkant van hom gemeen te losgemaakt werden- en 1 die nog steeds niet uit Dultschland teruggekeerd ls en omtrent wiens lot men niets wéét). Bo vendien overleden 8 emeriti, terwijl 3 emeriti zioh vrijmaakten. Totale vermeer dering alzoo met 11. Er zijn thans 782 kerken met 781 dienstdoende predikan ten. SCHEEPSBERICHTEN. KNjS.M.: Constancla, 12 A^aart van Antwerpen naar Amsterdam; Jjista, 10 Maart van Curasao naar Barranquilla; Trajanus 11 Maart van Paramaribo naar Trinidad; Gudrun 12 Maart te Amster dam; Bloemfontein 12 Maart te Amster dam; Ariadne 12 Maart te Rotterdam; Vulcanus 10 Maart van Piraeus naar Ca- valla. Holl.Air LijnGovern Fliuck 12 Mrt. Kaap Finlsterre gepasseerd op weg naar Rotterdam; Kllpfonteln 10 Maart te Dur_ ban. NederlandPoelau Laut 9 Maart van Batavia naar Amsterdam; Rondo 8 Maart te Vancouver, De Groote Beer 10 Maart van St. Francisco naar Amsterdam; Ben- kalLs 1 Maart van, Seattle op kU6treis Volksleger tegen T.R.I. in verzet? NA VUURGEVECHT NEERGESLAGEN. Aneta meldt uit Batavia, dat volgens nog niet geheel gecontro leerde berichten ln de Padangsche bovenlanden de Barisan Ra'jat (volksleger) tegen de T.R.I. ln verzet gekomen i9, aldus heeft de militair© woordvoerder heden medegedeeld. Do berichten zeggen, dat de T.R.I. het verzet na een vuurgevecht van drie uur neergeslagen heeft, terwijl in andere plaatsen de Barisans ontwa pend cn zonder verzet in de gevan genis geconcentreerd zouden zijn. Te Semarang zyn Nederlandsche pioniers begonnen met de opruiming van de versperringen in de rivier op de demarcatieiyn, welke vermoedeiyk de voornaamste oorzaak van de inun daties in dit gebied rijn. Later kreeg men steun van ongeveer 15 man van d© TJtJ. Aangezien gebleken Is,. dat de electrl- sche centrale te Kratjaic (by Buiten zorg), welke eenige honderden metera bulten de demarcatieiyn ligt, zonder bewaking was, is de?e tydeiyk door Ne derlandsche troepen bezet. Onmiddel- lyk heeft men met den plaatseiyken staf van de T.R.I. contact opgenomen, Arrestatie van republikeinsche leiders. TEGEN CORRUPTIE EN SLECHT BESTUUR. De republikeinsche gouverneur van Sumatra mr. Hassan heeft, als ge volg van een door de «hevolk!ng uit- geoefenden druk om een eind to maken aan de corruptie en het slech te republikeinsche bestuur op Suma-* tra verschillende republikeinsche functionnarlssen op Noord-Sumatra, o.a. te Siantar, doen arresteeren. Het Sumatraansche Chineesche blad „Bln Po" verneemt, dat o.a. ook de ar restatie Is gelast van den ondercom mandant van de TRI van Noord-Su- matra, het hoofd der Republikeinsche politie te Medan, het hoofd der cul- tuurondernemingen op Sumatra's Oost kust en het hoofd van het bureau voor industrialisatie van Sumatra. De cchtgenooten van Republikein sche leiders te Siantar, die aan het winkelen waren, werden uit hun luxe auto's gezet en de wagens ln beslag genomen. De arrestaties zyn geschied door de politie, nadat Hassan een bevelschrift had onderteekend. Onder de gearresteerden bevindt zich niemand van de autochthone bevolking van Noord-Sumatra; het betreft hier slechts Republikeinen uit Java en an dere deelen van Sumatra. Aneta's correspondent meldt nog, dat de volksbeweging geen communisti- schen achtergrond heeft. 10 arrestaties hebben reeds plaat» gevonden. DE LOSSING VAN DE „MARTIN BEHRMANN". Mac Arthur keurde Japansche medewerking goed. In verband met het telegram van James Ryan aan generaal Mac Arthur, waarin eerstgenoemde protesteert tegen het lossen van de Martin Behrmann door Japansche krygsgevangenen, het geen in stryd met Potsdam zou zyn, wyst men er op, dat dit gebruik van Ja pansche krygsgevangenen in ovërleg en met volle Instemming van generaal Mac Arthur's hoofdkwartier geschiedt. Vol gens de getroffen regeling is het einde van de repatrieering van de Japannee- zen op eind April bepaald. Het werken door krygsgevangenen ls geheel ln overeenstemming met de regelen, die de geallieerden hebben vastgesteld. Met groot vertoon en groote plech tigheid ls de Britsclio Konlnkiyke Fami lie od haar tournée .door Zuld-Afrlka door de Basoeto's ontvangen. AGENDA HEDEN: Pieterskerk (consistorie)Toelichting op de .Mattheus Passion". 7 3/4 wur nam. VRIJDAG: Harmonie: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. J. Hots meier. 8 uur nam. ZONDAG: HarmonieWljdl -CMilenst „Harmonia". 2% uur nam. Maandag Stadszaal (foyer): Partij v d. Vrtyheid. Sprekers drs. H. A. Korthals en mr. G. Vonk. 8 uur nam. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 13 Maart. De omzetten waren iets kleiner dan gisteren. By opening bestond een vas te stemming. Zoo waren Koninklyken, die gisteren in het vrye verkeer tot 366 waren gestegen thans 370 hoofdkoers. Aku's iets beter met een hoofdkoers van 1481/2, Van Rerkel met een hoofdkoers van 1201/2; ook Leverunie en Philips •iets beter, eveneens de Scheepvaartaandeelen. Tydens de vrye handel werd Konink lyken tot 371%, Aku tot 149 3/4, van Berkel tot 121%, en Unilever tot 231%. In het verdere verloop zakten de koer sen weer lets in. Ook de cultuurfondsen waren algemeen wat hooger. De bled- koersen voor Amerikaansche waarde» waren een fractie beter- De belegging»» markt was stil.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3