Nacht-express PANDA EN DE 100 Nederlandsche piloten-helpers geëerd Grootsche plechtigheid te Utrecht De nieuwe bonnen Grepen uithet Radi o-programma Ondet groolc belangstelling; en in tegenwoordigheid van Z-K.H. Prins Bernhard zijn gistel-middag, in den Stadsschouwburg te Utrecht, ongeveer honderd Amerikaansche vrijheidsme- dailles uitgereikt aan Nederlandsche pilotenhelpers. Na her. spelen van de Amerikaansche en Nederlandsche volksliederen, betra den de autoriteiten de zaal en namen plaats op het podium. Mr. J. Webfc Benton, de Amerikaansche zaakgelas tigde. was gezeten tusschen Prins Bern hard en admiraal Rost van Tonningen, de vertegenwoordiger van H.M. de Ko ningin. Verder merkten wij o.a. op: de brigade-generaal U. S. F. T. E. T. Ro derick Allen, kolonel Frank M. S. John son. militair attaché der Ver. Staten en den minister van Marine Z. Exc. J. J. A. Schagen van Leeuwen, alsmede vele an- 'dere militaire en burgerlijke autoritei ten. De burgemeester van Utrecht dr. mr. G. A. W. ter Pelkwijk, sprak een kort wel komstwoord. waarna mr. J. Webb Ben ton. de Amerikaansche zaakgelastigde, o.a. zeide. dat Decoraties zouden wor den uitgereikt aan Nederlanders, die tij dens de zoogenaamde „pegasus opera ties". een massa evacuatie van versprei de piloten en parachutisten na de lucht landingen bij Arnhem, dezen onderdak gaven met gevaar voor hun eigen levens en die van hun gezinnen, en hun hiel pen een weg te vinden door de Duitsche linies naar de bevrijde provinciën in het Zuiden. I Deze mannen en vrouwen van de verzetsbeweging zijn niet vergeefs ge storven, wij zijn trotsch op hen. De Ver. Staten en Nederland hebben veel gemeen, doch er is niets dat de twee nauwer tezamen bindt dan de gemeen schappelijke liefde voor de vrijheid en moge dit altijd zoo zijn! Het eerst werd uitgereikt een Medal of Freedom met bronzen palmtak aan den heer Jacob Rens. een Nederlander op het oogenblik in België woonachtig, die ongeveer honderd piloten heeft ge holpen. Nog ruim honderd Medals of Freedom volgden, allen persoonlijk op de borst gehecht door den brigade-ge neraal Roderick Allen. Onder de gede coreerden bevonden zich zeven dames. Vijftien decoraties werden posthuum uitgereikt. Zakenlieden mogen naar Duitschland. NA 1 APRIL. Volgens een functionaris van de Brit- sche militaire regeering in Duitschland zal in April een begin gemaakt worden met het toelaten van maandelijksch 300 zakenlieden in de gecombineerde En- gelsch-Amerikaansche zone. Het gecom bineerde export-import agentschap zal beslissen, welke bezoekers worden toege laten en uit welke landen zij zullen ko men. Koopers, die goederen noodlg heb ben. die snel beschikbaar zijn. zullen de voorkeur genieten. Joego-Slavië weigert Commissie van onderzoek. De Joego-Slavlsche grensautoriteiten hebben aan een team van onderzoek van de commissie der V-N. voor de Grieksch-Joegoslavische grenskwesties den toegang tot Joego-Slavië ontzegd, toen dit team. in het bezit van geldige Joegoslavische visa, bij Fiorina de grens wilde t>asseeren om zioh naar het 1,5 ki lometer Joego-Slavië in gelegen dorp Draga te begeven. De leider van de groep heeft een protest doen hooren bij de Joegoslavische grensautoriteiten en de grenscommissie te Saloniki van de toedracht der zaak verwittigd. De grensautoriteiten gaven als reden voor hun weigering op, dat zij geen in structies uit Belgrado over toelating hadden ontvangen. Ons Distributiehoekje 1, 8, 4 en O voor schoenenbon De dlstributiediensten zullen van 17 Maart af op nader bekend te maken dagen aan hen wier stamkaartnum mer eindigt op 1, 8, 4 of 0, voor zoo ver zij sedert 1 April van het vorig jaar geen schoenenbon tegen inleve ring van bon 614 van het inlegvel heb ben ontvangen, een schoenenbon naar keuze van den aanvrager verstrek ken. De tweede distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel moet worden over gelegd. De bonnen 612 en 614 worden van het inlegvel verwijderd. Voorts zal na bovenvermelden datum aan kinde ren geboren in de maand Maart van een der jaren 1932 tm. 1946 een schoe nenbon worden verstrekt van de soort en maat welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Van het in legvel. dat met de T.D. moet worden overgelegd wordt bon 604 verwijderd. Dakota met 26 inzittenden vermist. VERGEEFSCHE NASPORINGEN OP JAVA. Een Dakota-vliegtuig van de Ned.- Indlsche luchtmacht met 24 passa giers en een bemanning van twee koppen aan boord, heeft een vlucht tusschen Batavia en Bandoeng niet volbracht. Dinsdag om halfvier werd het toestel voor het laatst in de omgeving van Ban doeng gemeld, sindsdien ontbreekt elk spoor. Nederlandsche vliegtuigen heb ben tot het vallen van den avond zon der succes naar het vermiste toestel ge zocht. Van ijepublikeinsche zijde is vol ledige medewerking bij de opsporing toegezegd. Reddingsploegen zijn uitge zonden. „Betrekkelijk rustig". Hedenochtend verklaarde de militaire woordvoerder te Batavia, dat heit in alle sectoren betrekkelijk rustig is. Er Wij ven berichten binnenkomen over stelling- bouw door republikeansche troepen en van aanhoudende vernielingen in het voorterrein. DE EGYPTISCHE KLACHT TEGEN ENGELAND. Naar in bevoegde Arabische kringen te Lake Success werd vernomen, is het mogelijk, dat de Egyptische aanklacht tegen Groot-Brittannië ongeveer 15 April voor den Veiligheidsraad zal komen. Men neemt aan. dat Egypte zijn aan klacht zal baseeren op de stelling, dat het voortduren van het Engelsoh-Egyp- tlsche verdrag van 1936 een „bedreiging voor den vrede" vormt. DE KANKER-BESTRIJDING. Het officieele Sovjet-orgaan: „Izwes- tia" meldt, dat maarschalk Stalin twee Sovjet-geleerden, Kloejewa en Roskin, heeft verzocht zich geheel en al aan kankeronderzoek te wijden. Het blad voegt hieraan toe. dat de twee geleer den een nieuwe substantie hebben ont dekt, „doodelijk voor den groei van kan ker en toch geheel onschadelijk voor den patiënt". MAXIMUM AMBTSTIJD VAN DEN AMERIKAANSCHEN PRESIDENT. De Amerikaansche Senaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan een amende ment op de constitutie, .volgens hetwelk de ambtstijd van toekomstige presiden ten maximaal J0 j. zal mogen bedragen. Het amendement zal nu ter bekrachti ging aan de staten worden voorgelegd. Dit besluit werd laat in een ongewone avondzitting genomen, tijdens welke de republlkeinsche senator Wayland Brooks uitriep, dat de V. S. weer een oorlog voor den boeg hebben. Fransche gezant uit Bulgarije teruggeroepen. Nadat de Fransche gezant te Sofia bij de Bulgaarsche regeering een protest had ingediend tegen „het schandelijk gedrag" van de Bulgaarsche landweer soldaten, is hij door Parijs teruggeroe pen. De crisis in België. De prins-regent heeft gisteren direct de besprekingen ingezet cm te komen tot oplossing van de regeeringscrisis en het resultaat was, dat aan Spaak, den minister van buitenl. zaken, opdracht is gegeven, een nieuwe regeering te vor men. Hij zal heden de besprekingen aanvangen. Het politieke bureau der communisti sche partij heeft zich geheel achter de houding der communistische ministers gesteld en hun aftreden goedgekeurd. Hiermede sohijnt vast te staan, dat. een herstel der coalitie socialisten liberalen-communisten uitgesloten is te achten. Zal men het nu probeeren met de katholieken? Het blijft nog steeds de meest gewenschte oplossing, maar zoo- <als bekend, zit de koningskwestie nog altijd deze mogelijkheid dwars. Of zal gezocht worden een oplossing te berei ken door het vormen van een zaken kabinet of overweegt men een mlnder- heidsregeering, die dan alleen zakelijk zou kunnen ageeren? geldig van 14 tot en met 29 Maart BONKAARTEN KA, KB, KC 703 Strook 3. BROOD 65—1 800 gram. K—res. 800 gram. 65—2 400 gram. D—res. 1600 gram. BOTER 651 125 gram boter. 652 125 gram margarine of 100 gram vet. 653 250 gram margarine of 200 gram vet. MELK 65—1 4 liter. 65—2 7 liter. 653 7 liter. VLEESCH 651 100 gram. 652 400 gram. KAAS 651 Alg. 200 gram. E—res. 200 grain. BONKAARTEN KD EN KE 703 Strook 3. BROOD 66—1 800 gram. Rres. 800 gram. BOTER 66—1 250 gram boter. 662 125 gram margarine of lOChgram vet. MELK 66—2 12 liter. 66—3 12 liter. VLEESCH 661 100 gram. 662 100 gram. KAAS 661 Alg. 100 gram. RIJST OF KINDERMEEL U—res.500 gram (uit rijst bereid). SINAASAPPELEN Sres. 1000 gram (inleveren vóór 19 Maart). V—res. 1500 gram (inleveren vóór 19 Maart). BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF EN MG 703 Strook 3. BROOD 654 800 gram. BOTER 654 250 gram. MARGARINE 654 250 gram of 200 gram vet. MELK 65—4 5 liter. VLEESCH 654 300 gram. 655 100 gram. KAAS 654 200 gram. EIEREN 654 5 stuks. Op 20 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperin gen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Maart worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 17 Maart mag v/orden ver kocht. De niet aangewezen bonnen van strook no. 2 kunnen worden vernietigd. Vliegtuigen op Ameland. UITGELATEN STEMMING BIJ AANKOMST! Eindelijk, na 16 dagen van isolement, hebben de marine vliegtuigen gisteren weer vluchten naar Ameland gemaakt. Vier maal vlogen de toestellen heen én terug en brachten passagiers en post van- en naar het eiland. Het postkan toortje kan deze enorme zending haast niet verwerken en het zal wel drie da gen duren eer alle brieven besteld zijn- Half Ameland was op de been ter eere van de arreslede-wedstrijden op 't vlieg veld bij Hollum en er heerschte een uit gelaten stemming toen bekend werd, dat de vliegtuigen op komst waren. Het handelsverkeer met Engeland. (Van onzen Londenschen correspondent) De handelsbesprekingen tusschen Ne derland en Engeland, welke eenige we ken geleden in Den Haag zijn begon nen, worden te Londen voorgezet. Zooals men zich herinneren zal, was het doel van de Haagsche conferentie een basis te vinden om den wederzijd- schen in- en uitvoer, in verband met de bestaande wanverhouding tusschen beide, in evenwicht te brengen. De Brit- sche export naar ons land overtreft na melijk onzen uitvoer naar Engeland eenige malen. Engeland, dat vooral groote behoefte heeft aan bacon, boter en eieren, is be reid om meer dan .deze artikelen in te voeren, hoewel het aanbod vanzelfspre kend nog zeer beperkt is. Bovendien is Engeland geneigd zoo noodig. zijn ex port naar Nederland in te krimpen om op deze manier bij te dragen tot her stel van de handelsbalans. De besprekingen, welke een niet on bevredigend verloop hadden, lieten aan beide zijden nog een aantal belangrijke punten open. met name de vaststelling van hoeveelheden en prijzen. Deze vor men thans het onderwerp van de bij eenkomst te Londen. De honge kostprijs van onze zuivel was voor de Engelschen een bezwaar, doch verwacht wordt, dat zü deze zul len accepteeren, vooral omdat zy ook besloten hebben hoogere prijzen voor de Deensche zuivelproducten té be talen. Ook een belangrijke verhooging van den bloembollenexport zal onder oogen worden gezien. De Nederlandsche delegatie zal onder leiding staan van dr. A. B Speeken brink, hoofd van de afdeeling buiten- landsche handelsbetrekkingen van het departement van Economische Zaken. De conferentie zal waarschijnlijk drie dagen duren- VREEMDE ONTDEKKING IN EEN WAGEN. Ontvluchte S.S.'ers gegrepen. Toen dezer dagen enkele ambtenaren van invoerrechten en accijnzen op het station te Roosendaal het zegel verbra ken van een uit Frankrijk afkomstigen wagon, welke met rijwielbanden was ge laden. deden zij een vreemde ontdek king. Temidden der Fransche banden bleken zich twee voormalige S.S.-man- nen verborgen té hebben, die als krijgs gevangenen in een Fransche fabriek werkzaam waren geweest en nu clan destien op weg waren naar hun „Hei mat". Het tweetal bleek onaangenaam getroffen door hun ontdekking en zette het op een loopen. Met behulp van de militaire politie konden zij echter spoe dig ingerekend worden. Bij de trein- contröle aan de Fransch-Belgische grens had men de Duitschers blijkbaar niet opgemerkt. BETREKKINGEN EGYPTE—REPUBLIEK? Het Republlkeinsche persbureau An- tara meldt, dat de Egyptische consul te Bombay, Mohabdoel Minim, op doorreis naar Indonesië te Singapore is aangekomen. De consul heeft een re- geeringsopdracht om betrekkingen met de Republiek aan te knoopen. HERDENKING VAN GEFUSILLEERDEN. Eenige honderden Amsterdammers hebben gistermiddag in 't Weteringplant soen te Amsterdam langs de plaats ge defileerd. waar twee jaar geleden meer dan 30 Nederlanders door de Duitschers als repressaille voor den aanslag op Rauter werden neergeschoten. Zij voeg den hun bloemen, narcissen, tulpen en mimosa, bh de vele kransen, die daar o.a. gelegd waren namens den bond van oud-B-S.'ers en de commissie monument Weteringplantsoen. De heer Th. van Dorp. voorzitter van den Bond van oud- BB.'ers, memoreerde deze Duitsche ter reurdaad. Alle aanwezigen betrachtten een minuut stilte. Ons contact met België en Duitschland. DE NED. VOORLICHTING IN AMERIKA. In de Memorie van Antwoord Bui- tenlandsche Zaken deelt de minster o.a. mede, dat er naar gestreefd wordt de indiening van de voorstellen ten aan zien van het gemeenschappelijk Neder- landsch-Belgisch-Luxemburgsche dou anetarief nog in den loop van deze maand te doen plaats vinden. Het ligt in de bedoeling voor die goe deren, waarvan het voórzieningspeil in de betrokken landen niet te zeer uit eenloopt en waarvan de afwijking tus schen de prijzen zoodanig is. dat men daarin geen bezwaar meer mag zien, het onbelemmerd verkeer over de Ne- derlandsch-Belgische grens, zoodra dit mogelijk is, open te stellen. Voorts wordt medegedeeld, dat naar aanleiding van de belangen van de Ne derlandsche Noordzeehavens, die scha de ondervinden van de afleiding van het voor die havens natuurlijkerwijze be stemde vervoer naar de havens van Hamburg en Bremen, kortelings be sprekingen met de bezet-tingsautoriteiten hebben plaats gevonden, in verband waarmede van Nederlandsche zijde voorstellen zijn gedaan. Deze voorstel- Jen zijn bij de geallieerde bezettings autoriteiten in bestudeering. Inmiddels heeft aan het State De partment en het Foreign Office de overlegging plaats gevonden van de nota. die wij in ons Blad van heden pu- bliceeren. Ten slotte wijst de minister er o.a. op, dat. zoo onbetwistbaar wordt geacht, dat het informatie-bureau te New York niet beantwoordt aan de eischen welke onder de huidige omstandigheden aan een Nederlandsch voorlichtingsinstituut moge worden gesteld, zich de vraag voor doet of bij het stellen van deze eischen rekening wordt gehouden met het on begrensde arbeidsveld, dat gevormd wordt voor de Ver. Staten van Amerika met zijn pl.m. 140 millioen zielen en zijn duizenden persorganen. Hoe ondankbaar het werk van het Netherlands Information Bureau is, wordt duidelijk, wanneer men zich er rekenschap van geeft, dat veelal ver antwoordelijk wordt gesteld voor on juiste of onwelkome berichten in de Amerikaansche pers, terwijl hoogst zel den wordt vermoed, in hoeveel meer gevallen het een juiste voorstelling van zaken heeft kunnen dienen. De minis ter kan dan ook de meening. dat het bureau een mislukking zou zijn gewor den, geenszins deelen. Het Nederlandsch-Belgische voorstel. INZAKE HET TRANSITO VERKEER. In vervolge op een reeds in een ge deelte van ons Blad geplaatste mede- deeling inzake een Nederlandsche nota aan Washington en Londen inzake het transitoverkeer, zij nog het volgende gemeld De uitnoodiging wordt aanvaard om met de bevoegde Engelsche en Ameri kaansche autoriteiten besprekingen te voeren op een door deze autoriteiten nader aan te geven tijd en plaats over het doorvoer-probleem, omdat de Brit- sche en Amerikaansche autoriteiten niet op de hoogte waren van de geogra fische en economische factoren en zij dit verkeer hebben geleid naar de Noord- Duitsche havens ten koste vandeWest- Europeesche havens. Bij invoer door de Nederlandsche en Belgische havens zyn de kosten na aan komst van de schepen verschuldigd in Nederlandsche guldens of Belgische francs, terwijl in de Noord-Duitsche zeehavens in marken betaald wordt. De Nederlandsche regeering is bereid mede te werken tot een oplossing van het probleem op de volgende basis: 1. Het geheele bovengenoemde ver keer zal door de Britsche en Ameri kaansche autoriteiten weer over Ne derland en België worden geleid. 2. De Nederlandsche regeering ver klaart zich bereid de daadwerkelijk grootere kosten in vreemde valuta, die voor de Amerikaansche en Britsche re geeringen hieruit zouden kunnen.voort vloeien te betalen. Het bedrag van deze grootere valuta-kosten, zoowel als de terugbetaling daarvan, zullen nader in onderling overleg moeten worden vast gesteld. 3. Ten minste 50.000 ton per maand van het bovenbedoelde verkeer zal geleid worden over Nederlandsche ha vens en tenminste 50.000 ton per maand over Belgische havens. Ten aanzien van het verkeer boven de 100.000 ton per maand is de keus tus schen Nederlandsche en Belgische ha vens vrij. FEUILLETON Roman door Winston Grdham. 67) Hij verdween, als een dikke, groteske geestverschijning, door het donker en het gedreun van den trein. Zwijgend ble ven wij in de duisternis staan staren. Dwight deed geen mond open. Sinds wij uit Milaan vertrokken wa ren, had ik mij steeds moeite gegeven om vooral niet te ver vooruit te zien. De middelen, die wij te baat zouden ne men, waren het eenige. waarop ik mij móest concentreeren; wat het doel be treft. daar viel niet over te discussieeren en wij wisten allemaal wat ons te doen stond. Maar nu de gebeurtenissen haar hoogtepunt zouden gaan bereiken, moest ik ook eens nadenken over het eind en over het doel van de zaak. - Het &ing nu niet meer om het prin cipe van de kwestie. Daar had ik me al genoeg kopzorg over gemaakt. Maar nu kwam de practijk. Te weten, dat het om een moord gaat. waarbij men alleen een bijrol speelt en mede-weter is. is geen punt om over te gaan piekeren. Daar wen je gauw genoeg aan. Maar het is heel wat anders om je vertrouwd te ma ken met de gedachte, dat je een werk zaam aandeel in den moord zult heb ben. En hier hielp het hiet of lk aller hande overwegingen en handigheden in schakelde. Het kwam er nu alleen maar op aan. of mijn hart sterk genoeg en mijn bloed koel genoeg was, of mijn maag normaal functionneerde. Waarom nu eigenlijk zooveel gewe tensbezwaren? Wat was er dan tenslotte met Dollfuss. Colinescu, Rohm en hon derdduizenden onschuldigen. gooals mijn eigen vader, gebeurd? Dit was een to tale oorlog, zooals Andrews had gezegd. Dat was al duizend maal beweerd en duidelijk gedemonstreerd met den moord op vroiïven en kinderen. Deze man was zoowel voor de Duitsche als voor de •Italiaansche corlogsproductie van enorm veel belang. Zijn uitvindingen hadden reeds het hunne bijgedragen tot-de bombardementen van Londen- Nu was hij in het bezit van een geheim, dat niet te doorgronden leed en ellende over de menschen zou brengen. Ik schold mezelf voor een sentimenteelen idioot, ik met mijn malle gewetensbezwaren. Maar al legde ik mijn geweten het zwijgen op, dan bleven de bezwaren dezelfde Ik merkte, dat Dwight iets zeggen wilde, Ik heb me-in lang niet zoo lek ker gevoeld, kerel. Echt een beetje op gewonden. weet je. Het is of het lichter wordt, midden in een donkeren nacht, net licht genoeg om de wijzers van een oud horloge te kunnen zien. Een minuut, een halve minuut en danvooruit! Het deed mij goed, zijn stem weer te hooren. Zoo gaat het mij ook, zei ik. Wij zwegen wèer, maar met ons gevoel waren wij elkaar toch nader gekomen. Het was nu niet meer zoo erg om in het donker te wachten, nu ik wist een wer- kelijken kameraad naast mij te hebben. Op dit oogenblik begrepen wij elkaar beter dan ooit tevoren. Nu begon Dwight weer te praten: Dat is toch gek. hè? Altijd als lk een of andere crisis heb moeten overwinnen, denk ik aan paarden. Dat kalmeert mij. Weet Je, zoo op een kastanjebruine mer rie door de heuvels van Sussex te rijden en haar spieren te voelen bewegen tegen je beenenOf aan het ontbijt te ko men nadat je al een ochtendrit gemaakt hebt, een beetje transpireerend en met gloeiende wangen van de inspanning.... dan heb je een honger, dat je wel een heele zij spek zou kunnen verslinden. We reden een tunnel in. Is dit de St. Gotthard? Best mogelijkOf je merrie te roskammen, nadat ze van vreugde heeft gehinnikt, omdat ze iemand heeft hoo ren aankomende geur van' den stal, het knisteren van het tuig. Of dóór een verwoest landschap te rijden, dan de teugels te vieren em je paard zoo luchtig en elegant mogelijk een ge- meene hindernis te laten nemen... Aan zulke gebeurtenissen heb ik altijd gedacht, als het beslissende uur na dert. Ik snap niet, waarom. Een manier om achteruit te krabbelen, denk ik. Er kwam een treinbeambte langs. Dwight zuchtte. Het is toch wel eigenaardig, als je bedenkt, dat een vent zooals ik weldra een zeldzaamheid zal zijn. De eerste en laatste stelling- oorlog. Er is er maar één geweest en er zal er nooit meer een zijn, Dan weer een bewegingsoorlog. Nou, ja, de tijd verandert nou eenmaal snel. Het is een schandaal, dat ze de cavalerie 66). De maaltijd liep ten einde. Al les .wat er op tafel kwam was even lek ker pn Panda begon langzamerhand zijn kwame humeur te verliezen. „Misschien komt alles toch nog wel goed terecht!" dacht hij. „Ten slotte heeft Joris de schat toch maar gevon den en dat is knap werk!" dat vond Jo ris zelf ook. Hij stond op en tikte te gen zijn glas. „Majesteit" zei hij. „Broeder! Met Uw welnemen zullen wij ons nu terugtrek ken en de rest van de schat gaan ha len. Wy rekenen er op dat onze beschei den beloning op ons zal liggen wachten bij onze terugkomst! Vaarwel en tot ziens-" Panda probeerde even mooi te bulgen als Joris dat deed en liep even later met hem door de gang. „Dat is dót, makkertje!" zei de Vos. „Nu moeten wij nog enige sieraden uit de schatkelder halen en danMaar wat is dat? Daar naderen enige eh.... Hm!!!" Joris zweeg en zag er «en beetje geschrokken uit. Dat was geen wonder, want de hofmaarschalken de schatbewaarder waren aan het eind van de gang verschenen. Ze schenen erg opgewonden te zijn. hebben gemechaniseerd' Andrews kwam terug, groot, indruk wekkend, als een teeken van naderend gevaar. Ik 'begreep oogenblikkelijk, dat het beslissende uur geslagen had. Ik heb Jane gesproken. Je had je idee niet aan haar verteld? Daar heb ik nog geen gelegenheid voor gehad. - NV, zij kunnen ieder oogenblik naar buiten komen. Wij hebben geen oogenblik te verliezen. Smeer 'm en zoek verbinding met haar. Mencken. Ze Is in den wagon tusschen dien van Von Riehl em_het restauratierijtuig in. Als zij aankomen, zet je Je plan, als het - maar eenigszins mogelijk is, in dadeh om. Het zou geen kwade ge legenheid zijn. Zoodra je de kans weer krijgt, kom je naar ons toe, in den wagon van Von Riehl. Wij wachten af, of je succes hebt gehad, vóórdat wij handelend optreden. Uitstekend, antwoordde ik, terwijl ik het sidderen van mijn stem onder drukte. Als- het voorbij is, moet je er re kening mee houden, dat je den trein bij het volgende station kunt veriatan. Dat is voor het oogenblik alles. Veel succes! Ik gaf den mannen inde duisternis een hand. Ik voelde Andrews' weeke, groote hand in de mijne. Die van Dwight was mager en dun en heet Daarna liep ik naar voren om Jane op te zoeken. Die gang door de vijf wagons was een nachtmerrie, In mijn maagkuiltje had ik een misselijk makend gevoel en mijn ledematen schenen los aan mijn romp te hangen. In de eerste klasse stond de vermom de S.S.-man nog altijd in den corridor. De deur van den coupé §tond op een kier, waardoor ik den kleinen secre taris kon zien met een schrijfmachine op ziln knieën. De volgende coupé was eveneens open en leeg Het licht scheen naar buiten. Daar wij- ons nu op neu traal gebied bevonden, nam men het niet meer zoo nauw met de verduiste ringsvoorschriften Terwijl ik voorbii ging, sloot ik de deur van den coupé en kon mij precies vonrstellen hoe arg wanend de S.S.-er mij nakeek. (Wordt vervolgd) De Nederlandsche vliegtuigen boven Indië. VOLKOMEN INACCURAT* VERKLARINGEN U. P. meldt uit New Dehli, dat iw een regecringscommuniqué de berich ten uit Batavia tegengesproken, wor den, dat „India" het vliegen van Ne derlandsche toestellen boven India zou verbieden. In het communiqué wordt gezegd, dat de verklaringen, die op een persconfe rentie te Djogja terzake zouden zijn afgelegd, alsook betreffende commerci- eele aangelegenheden „volkomen" in accuraat zijn. Smokkelcomplot over het gansche land. AVONTUURLIJKE ARRESTATIE. Met de arrestatie van een drie-tal smokkelaars, die met een vrachtwagen van Baarle-Nassau naar Tilburg een groote partij sluikhandels waren als koffie, tabak, elastiek, sigarettenpa pier en handdoeken vervoerden, heeft de Tilburgsche politie den draad in handen gekregen van een smokkel complot met vertakkingen over het geheele land. De arrestatie is te danken aan het kordate optreden van een Tilburgschen politie-agent, die, toen de smokkelaars niet voldeden aan een sommatie tot stoppen, op den laadbak van den auto sprong -toen deze met een vaart van 50 km. passeerde. De aangehoudenen zijn F.' van der L. en J. J. G., beiden uit Bussum en H. W. H. uit Tilburg. Nog meer arrestaties zijn te wachten. De heer Lovink op het Kremlin- GELOOFSBRIEVEN OVERHANDIGD. D voorzitter van het presidium van den oppersten Sovjet, Sjvernik, heeft op 12 Maart j.l. den Nederlandschen ambassadeur, A. H. J, Lovink, op het Kremlin te Moskou ontvangen voor het in ontvangst nemen van de geloofs brieven. De ambassadeur was verge zeld van den gevolmachtigd minister jhr. H. P. J. Bosch van Drakestein, am bassaderaad jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek, handelsraad H. Goemans, de attaché's A. Janzen, L. Kruijtbosch en toegevoegd personeel. Van Sovjet- Russische zijde waren mede aanwezig de plaatsvervangend minister van bui- tenlandsche zaken Malik, de secretaris van het presidium van den oppersten Sovjet Gorkin, het hoofd van de eer ste Europeesche afdeeling van het mi nisterie van Buitenlandsché Zaken Kozyref en de chef van het protocol Molochkof. Na het voorstellen der functionarissen onderhielden president Sjvernik en Malik zich met den ambas sadeur. DEVIEZEN VOOR 17.000 PERSONENAUTO'S. By een tekort van 60.000. Naar „De Auto", het officieel orgaan der K.N.A.C. mededeelt, stelt de overheid voldoende deviezen beschikbaar voor den aankoop van 17.000 personenauto's In dit jaar. Het blad voegt aan dit be richt toe, dat dit opwekkend geluid ons niet blind mag maken voor het onloo chenbare feit, dat bij een geschatten uitval van 10.000 oude en al te zeer ver sleten auto's per jaar gedurende de eerste na-oorlogsche jaren, de kwantita tieve verbetering In 1947 dan nog slechts 7000 stuks zal bedragen, terwijl er thans een tekort van globaal gerekend 60.000 auto's ten opzichte van den toestand in 1939—1940 bestaat. SCHIERMONNIKOOG'S VLIEGVELD WEER ONBRUIKBAAR. Aardige geste van hoteleigenaar. Het vliegterrein op het Zuid-West strand wan Schiermonnikoog, dat de vo rige week door de bevolking vrijwillig van sneeuw werd ontdaan, is de laatste dagen door een aanhoudende sneeuw jacht wederom voor landingen onge schikt geworden, maar de geheele be volking heeft wederom hard gewerkt om het terrein tn orde te brengen. Waar schijnlijk zou er vandaag weer geland kunnen worden. Als aardige bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat cje eigenaar van het hotel Van der Werf de bemanning van. het vliegtuig „Gelderland", de heeren Heidon Clatterbos en Klaassen, die jï. Zondag viermaal een vlucht hebben ge maakt met post, levensmiddelen en pas sagiers, a.s. zomer een week gratis ver blijf heeft aangeboden. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Zjjn vrouw per ongeluk gedood. De dienstgeleider J. H. te Ohe en Laak (Limb.) heeft door een noodlottig toeval zijn vrouw gedood. HJj maakte zijn re volver schoon en verkeerde in de mee ning, dat het wapen ontladen was. Er heeft echter nog een patroon in den loop gezeten. Tijdens het poetsen van het wapen klonk plotseling een schot en de kogel trof de vrouw in de borst. Een mede aanwezige kennis haalde onmiddellijk geestelijke en medische hulp. die echter niet meer konden baten. Het slachtoffer was 40 Jaar oud. EDUARD VAN BEINUM IN HET NAJAAR NAAR ENGELAND. Onze correspondent te Londen meldt: Eduard van Beinum zal in den herfst wederom als gastdirigent van het Lon- densch Philharmonisch Orkest optre den. VOOR VRIJDAG 14 MAART. Hilversum I (301 M.) NCRV: 10,30 11.00: morgendienst o.l.v. dB. T. O. HyL- keova; 11,0011,45: MuearDdo Trio; 12,00 13.00: m&rinterskg.pel; 13,1614,00: Cinderella ensemble; 14.4015 00: Llebes- waJteer ran Joh. Brahms; 15.1016.00: Lambert 'Erne bespeelt orgel Nicol&ikerk te Utrecht; 16.30—17.15: A'damsch Ka merorkest: 17,3013,00: pianoduo De R-aaff en Schutte; 18.0018,30: Vrij en Blij; 20.08—20.35: bijbel en muziek; 20.35 21.10: herdenking overlijden Prins Fee der ik Hendrik op 14 "'aart 1647; 21,10 22,00: Radio PhaLJiannonisch Orkest. Hilversum II (415 M.) VPRO: 10.00 10,20: morgenwijding door ds. H. A. Enklaar; VARA. 10.2010,45: programma voor zieken; 11,3012,00: prettige melo dieën; AVRO: 12.0012.30: Scariattlana; 12,35—13,00: Skymasters; 13,15-14,00: Pierre Pal-la, Tom Erich en de Andrew «Sisters; 14,2015,20: Ravól-cancert; VA RA: 17,0017,30: Attentia; 18.3519.00: ensemble Sweetness and rhythm; 19.1*5 19,30: mevr, H. E. W. ArrlënsVos de Nederlandsche hulp aan Indië: VPRO: 20.05—20,30: duetten; 20,3021,00. prof. dr. M A. Beek over Martin Buber. VARA 21,0021.30: veraoek programma; 21.30 21,45: bui tenia ndsch overzicht door di* L. de Jong; 21,4522,15' kwartet Jatt Corduwener;, 22,1522,40: A'damsche Jazz Sociëteit.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2