De eerste schermutselingen te Moskou Haagsche rooversbende speelde politie WEERBERICHT Aantal Tilburgsche textielfabrikanten zondigde Wat dr Gani duidelijk wil maken Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 12 MAART 1947 No. 260375 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 In naam van liet Recht! HET Nedërlandsche volk bezit, be halve een groote dosis vrijheidszin, een sterk ontwikkeld rechtsgevoel. De afgeloopen bezettingsjaren hebben meermalen doen zien hoe ons volk mas saal in verzet kwam, zooara de vreemde overheid een maatregel aankondigde, welke tegen zijn primitief rechtsgevoel indruischte. Bij alle fouten, welke het Nederland- sche volkskarakter ongetwijfeld aankle- ven, dunkt ons dit een goede eigenschap. Immers, het getuigt van een, ook bij den niet-juridisch geschoolden Neder lander intuïtief aanwezigen, eerbied voor wat Recht is, van een groote waar deering jegens en van een diepgewor teld vertrouwen in de onaantastbare hoogheid van het Recht, zooals dit be,- lichaamd was en> Gode zij dank, nog steeds is in de Nederlandsche en inter nationale rechtspraak. Deze instelling geeft ons ook het ze delijke recht om een beroep te doen op het ihternationale rechtsgewet-en, waar het geldt een eerlijke en het rechtsge voel bevredigende oplossing te vinden voor de verwikkelingen, waarin wij, on danks voorafgaande waarschuwing der betrokkenen door onze wettige over- heidsorganen, verzeild zijn gehaakt als gevolg van het optreden van de reeders en den gezagvoerder van de „Martin Behrmann" in samenwerking met de republikeinsche regeering. Deze aangelegenheid,- welke tenge volge van buitenlandsche Inmenging, meer en meer een internationaal karak ter dreigt aan te nemen, is in wezen terug te brengen tot een zuiver Neder landsche zaak. Een der politieke mede werkers van den Lt.-G.-G., dr. H, N. Boon heeft er dezer dagen nog eens na drukkelijk op gewezen, dat de in-beslag- neming van de .Martin Behrmann" door de Nederlandsche autoriteiten, een vol komen legale handeling was. Immers wanneer het waar is het geen wjj toch op gezag van dr. Boon moeten aannemen dat alle rubber en kinine, die in het gebied van Cheribon wordt geproduceerd, is geproduceerd op ondernemingen, welke het eigendom zijn van Nederlanders, Engelschen, Amerika nen of Chineezen, kan er toch geen sprake van 2ijn, d&t de Indonesische re geering daarop eenig eigendomsrecht kan doen gelden, laat staan tot verkoop gerechtigd zou zijn. En nu moge het waar en zelfs in hooge mate betreurenswaardig zijn, dat. de we reld in verband met de immense be hoefte aan deze producten, met leede oogen moet aanzien, hoe onze overzee- sche gebiedsdeelen als gevolg van de Nederlandsoh-Indonesische verwikkelin gen tijdelijk uitvallen als leveranciers vonr de wereldmarkt, dit tast toch in geen enkel opzioht ons goede recht aan om zelf te willen beschikken over het geen ons rechtmatig eigendom is. Zoolang onze overzeesche gebiedsdee len deel uitmaken van het Koninkrijk der Nederlanden en de Amerikaan- sche regeering deelde nog slechts enkele dagen geleden by monde van haar con sul-generaal te Batavia, dr. Walter Foote mede daar geen andere regee ring te erkennen dan de Nederlandsch- Indische! zoolang dienen wij, de wet in de hand, niet te zwichten voor welke buitenlandsche protesten ook, ongeacht of deze komen van Indonesische, Chi- neesche, Engelsche of Amerikaansche zijde- En evenmin dienen wij ons te laten imponeeren door extravagante eischen tot schadevergoeding, waarvan de buitensporigheid alleen kan dienen om de voosheid van dien eisch te.ca- moufleeren. Wie er van overtuigd is het Recht aan zijn zijde te hebben staat sterk en behoeft niet uit den weg te gaan voor een beroep op het hoogste rechtscollege, het Internationale Hof van Justitie! Een dergelijk beroep kan ons onder de vigecrende omstandigheden zelfs niet anders dan welkom zijn- Standvastigheid is hier niet alleen een eisch van Hollandsche fierheid en na tionaal zelfrespect, maar geeft evenzeer blijk van vertrouwen in de hoogheid van het Recht, dat inhaerent is aan ons volkskarakter. Het doet ons denken aan de geschie denis van dien eenvoudigen molenaar van Sanssoucl. die tegen den Groot en Keurvorst durfde zeggen: „Er zijn nog rechters in Berlijn" en die zijn molen behield! Over China en de Duitsche demilitarisatie. Onder voorzitterschap van Marshall hebben de ministers van Buitenland sche Zaken gisteren te Moskou het Sovjet-voorstel besproken om de details betreffende China van de in December 1945 gehouden conferentie der minis ters van Buitenlandsche Zaken aan de agenda toe te voegen. De Engelsche minister Bevin ver klaarde, dat de bijeenkomst van 1945 geen zitting was geweest van den raad der ministers en hij gaf er de voorkeur aan de kwestie op een onofficieele zit ting te behandelen, waarbij hij werd gesteund door zijn Amerikaanschen ambtgenoot Marshall, Beiden verklaar den het niet juist te achten de Chinee- sche kwestie op de conferentie van de ministers te bespreken, of inlichtingen te ontvangen, zonder dat China verte genwoordigd is. De Fransche minister Bidault, zeide, dat ook Frankrijk van gevoelen is, dat China vertegenwoordigd moet zijn, in dien een op China betrekking hebbende kwestie op de conferentie ter tafel wordt gebracht. Minister Molotof verklaarde hierop, dat hij niet inziet-, waarom de Chinee- sche kwestie niet op de agenda ge plaatst kan worden, en hij stelde een informeele bijeenkomst voor op de zelf de basis als de besprekingen van' 1945, welke bijeenkomst dan gevolgd dient te worden door de uitgifte van een com muniqué waarin de gezichtspunten van de drie betrokken mogendheden zullen worden uiteengezet, (Frankrijk heeft geen deel genomen aan de Moskousche conferentie van 1945). Bevin verklaarde, dat de omstandig heden in 1945 uitzonderlijk waren en hij het thans niet eens kan zijn met Molo tof over de uitgifte van een communiqué, tenzij China op de hoogte wordt ge bracht en bij de besprekingen aanwe zig is, Bevin vroèg Molotof een derge lijk voorstel in te trekken, doch ver klaarde zich accoord met het voorstel om te Moskou informeéje besprekingen te houden. De Chineesche minister van Buiten landsche Zaken, dr. Wang-sjih-tsjieh, heeft in eeh verklaring medegedeeld, dat China niet zal toestemmen in een bespreking van zijn binnenlandsche kwesties tijdens de conferentie te Mos kou In bedekte termen critiseerde Molo tof vervolgens de manier, waarop de Britten en Amerikanen de clausules van Potsdam betreffende de demilita risatie van Duitschland ten uitvoer had den gelegd. Hij stelde voor, dat de raad der mi nisters van Buitenlandsche Zaken den bestuursraad te Berlijn opdracht zal ge ven om de volgende maatregelen te nemen 1. Per 1 Juli 1947 een plan qp te stel len voor eliminatie van de Duitsche oorlogsindustrie, welk plan, niet later dan eind 1948 zal moeten zijn uitge voerd, waarbij bijzondere aandacht zal moeten worden besteed aan de liqui datie van kartels en trusts. 2. De vernietiging van het Duitsche ooriogsmaterieel alsmede alle militaire zee- en luchtvaartinstallaties op Duitsch grondgebied, welk werk tegen het eind van 1949 zal moeten zijn voltooid, 3. Tegen 1 Juni a.s. alle Duitsche mi litaire eenheden met inbegrip van de hulpdiensten te ontbinden. 4. De ontbinding en opheffing van alle* niet-Duitsche eenheden en kam pen, welke overeenkomstig de eerder ge nomen beslissing van den bestuursraad ontbonden en welker leden gerepatri eerd dienen te worden. Marshall antwoordde, dat het eenige onbevredigende aspect de vermindering is van de zware industrie, welke 'voor oorlogsdoeleinden kan worden gebruikt. De ontmanteling van de fabrieken, zoo- als deze door de overeenkomst van Potsdam is voorzien, is slechte moge lijk, wanneer de economische eenheid van Duitschland werkelijkheid wordt, aldus Marshall, die voorstelde het rap port van den bestuursraad tezamen met het voorstel van Molótof ter nadere beschouwing aan de plaatsvervangers te zenden. Marshall voegde hieraan het voorstel toe, dat de raad van ministers het rap port van de geallieerde bestuursautori- teiten over de demilitarisatie en de vor deringen. welke hierin in alle vier zones van Duitschland zijn, zal goedkeuren. Tevens stelde Marshall voor, dat de ge allieerde bestuursautoriteiten zonder uitstel zullen overgaan tot de voltooiing van de demilitarisatie overeenkomstig de beslissing van de vroeger gehouden conferentie. Bevin wees energiek de beschuldiging, dat er Duitsche half-militaire formaties in de Briteche zone worden gehand haafd, van de hand en verklaarde, dat het grootste deel van de Duitsche mi litaire eenheden, welke thans nog be staan, voor.het vegen en ruimen van zee- en landmijnen worden gebruikt en, nadat hun taak zal zijn volbracht zul len worden ontbonden. Vervolgens bracht Bevin de kwestie van de Joegoslavische militaire forma ties in het buitenland ter sprake, welke thans, aldus Bevin,geslonken zijn tot 8.000 man. Bevin verklaarde, dat hij niet gelooft, dat zijn regeering geweld Prins Bemhard zal dankwoord spreken MORGENAVOND VOOR DE RADIO. Z.K.ïI. Prins^Bernhard zal mor genavond te 8 uur over beide zen ders een dankwoord spreken naar aanleiding van dc geboorte van Prinses Maria Christina. I zal willen gebruiken om deze personen te repatrieeren. Molotof verklaarde, dat het hem het beste "toeschijnt de Inzichten over de demilitarisatie uit te wisselen 'en deze dan voor een verdere gedetailleerde studie aan de, plaatsvervangers over te dragen. Molotof zeide geen bezwaar te heb ben tegen het gebruik van Duitschers voor het ruimen en vegen van mijnen doch achtte dit geen excuus voor het handhaven van Duitsche eenheden met hun officieren.1- Hij ontkende, dat de Sovjet-Unie een gewelddadige repatri- eering van niet-Duitschers had voorge steld, doch hij wenschte slechte, dat de zen personen sommige voorrechten, welke zij thans genieten, zullen worden ontnomen. Bidault verzocht voorts, een Fransch voorstel, dat vervat is in het rapport van den bestuursraad over de definitie van: oorlogspotentieel, toe te voegen aan de aanbevelingen van Molotof en Marshall, wanneer deze ter bestudee ring aan de plaatsvervangers zullen worden gezonden. Bidault verklaarde, dat het doel van de Fransche regeering demilitarisatie van Duitschland ïs, doch dat het aller belangrijkste punt, n.l. de eliminatie van het Duitsche oorlogspotentieel, nog bestaat. Ten slotte kwam men overeen, de beslissing of men de discussie over de demilitarisatie zal voortzetten, of de verschillende voorstellen, welke zijn ge daan, ter verdere bestudeering aan de plaatsvervangers zal' overdragen tot he den op te schorten. Uitwisseling van inzichten schijnt plaats te hebben gehad tusschen Marscliall en Bidault over het beheer van de industrie in het Roergebied. Bulgarije heeft per brief gevraagd deel te mogen hebben in de Duitsche herstelbetalingen. De Sovjet-ambassadeur te Washing ton Novikof is naar Moskou ontboden. Morgen vertrekt hij per vliegtuig. Amerikaansche „gangster" methodes. „Schiet me maar dood, dat durven jullie toch niet moordenaars, die ven", gilde de echtgenoote van een sigarenwinkelier aan de Piet Hein- ATTLEE OVER DE SOEDANEESCHE KWESTIE. In antwoord op een vraag van Anthony Eden, of de minister-president een me- d-edeeling kon doen over de onlangs af gelegde verklaring van den Egyptischen 'premier, inzake het afbreken van de Britech-Egyptische onderhandelingen over de herziening van het Anglo-Egyp- tische verdrag, antwoordde Attlee in het Briteche Lagerhuis, dat Bevin het, in zijn verklaring van 27 Januari zeer dui delijk heeft gemaakt, dat de eenige re den, waarom het herziene verdrag niet werd geteekend, de Egyptische weigering was om den Soedaneezen wanneer de tijd daarvoor gekomen zou zijn, volko men vrije keuze te laten om over den tcekomstigen status van hun land te beslissen.. Attlee ontkende, dat het Soedanee- sohe volk van hetzelfde ras en gods dienst is als de Egyptenaren, zooals door den Egyptischen premier verklaard is. Nieuwe aanval op de vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemende bewolking met tijdelijk sneeuw, later voornamelijk in het Zui den van het land overgaand in regen. Aanwakkerende wind tusschen Oost en Zuid. Aanvankelijk lichte vorst. Later ophieuw stijging van temperatuur, ln het Zuiden van het land tot. boven nul, in het Noorden van het land tot om het vriespunt. 13 Maart. Zon op: 7.01 nmr; onder: 18.39 uur. Maan op: 1.17 uur; onder: 0.37 uur (14 Mrt.: LK.) Hoogwater te Katwyk-aan-Zee te .7.59 en 20.18 uur. Laagste temperatuur: —3 gr. C. Ter gelegenheid van den 29sten dies natalis der Landbouwhoogeschool te Wageningen had de eere-promotie plaats van dr. E. H. Krelage, die zich op velerlei wijzen bijzondere verdiensten heeft verworven op het 'gebied van de bloembollencultuur. De promotor prof. dr. E. van Slogteren overhandigt dr. E. H. Krelage de bul. (Foto ANP-de Wt.) straat in Den Haag, toen eind De cember drie „politic-agenten" huis zoeking op zwarte goederen in haar woning deden. De pseudio-politiemannen gingen bij dit. alarm op de vlucht, waarna" de kor date eohltigenoote, die onder bedreiging van een revolver met haar man een hoek was ingedreven en dessen met haar li chaam beschermde, de echte politie waarschuwde. De jacht,op deze bende was toen reeds open. In November en December wer den vier roofovervallen door hen ge pleegd. Zij drongen steeds onder het mom .politie" een huis binnen en deden dan onder bedreiging met vuurwapenen „huiszoeking". De totale buit bedroeg pl.m. f.2000.textielgoederen en zeep. Via tipgevers uit de, zwartehandelswe- reld leerden de leden der bende adressen kennen, waar men het niet zoo heel vreemd zou vinden, indien de politie daar huiszoeking op zwarte goederen zou doen. De eerste drie overvallen verlie pen dan ook gesmeerd, doch op het vierde adres kreeg de vrouw des huizes argwaan, omdat men een bontjas, dien zij reeds tv/in tig jaar bezat, als zwarte waar in beslag wilde nemen. Zij veroor zaakte daarom bovengenoemde scène. De Haagsche recherche vond een spoor dat naar Schiedam en Rotterdam leidde. Te Schiedam werd de bende van drie man in verband met inbraken gearres teerd. De leden bevinden zich thans in verzekerde bewaring, in gezelschap van vier „tip"-gevers, die als medeplichtigen werden beschouwd. Regeeringscrisis in België. De regeeringscrisis in België is een feit geworden. Heden is het ontslag door den premier Camille\Huysmans aan den prins-regent aangeboden. De pogingen de communisten qp hun besluit te doen terugkomen, zijn mislukt. Zij konden zich niet vereenigen met een verhooging van den steenkoolprijs van 600 tot 629 frs. p'er ton. Vele overtredingen geconstateerd. Door den Centralen Dienst voor economische controle is in Januari een onderzoek ingesteld bij een aan tal Tilburgsche textielfabrikanten, dat by de controle van December j.l. nog niet in het onderzoek was be trokken. Deze controle omvatte 20 fabrieken, van welke er zestien in meerdere of mindere mate in overtreding bleken jto zyn. In hoofdzaak hadden de overtredin gen betrekking op afleveringen zonder inneming van de vereischte coupures, afleveringen aan niet ingeschrevenen by het Rijksbureau en ongeoorloofde af leveringen aan particulieren, verstrek kingen van 'textiel-goederen aan het eigen personeel boven het toegestane quantum, het doen van onjuiste opga ven in z.g. mutatie-formulieren en het ^iiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiitiiii 2t 5 1 Prinselijk gezin naar Zwitserland. VACANTIE TE ZERMATT. g H De gemeente Zermatt heeft het 3 geheele Prinseiyk gezin uitgenoó- fg g digd voor een vacantieverbiyf van m 1 enkele weken. Hunne Koninkiyke g fg Hoogheden hebben deze büzonder 1 Hvricndeiyke uitnoodiging, welke de fj Prinseiyke familie in staat stelt f§ g tezamen een vacantie in de Zwit- g ff sersche bergen door te brengen, H gaarne aanvaard. M $s MiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN Soekamo biedt excuses aan. BETREURT DE CHINEEZEN- INCIDENTEN. Op eeh receptie ter opening van het congres van de Chung Hua Chung Hui de organisatie van alle Chineezen in Indië, Red. L D; te Solo, zeide Soe kamo, volgens Antara, ojm. het vol gende: „Niemand ter wereld betreurt de incidenten te Tangerang, Palembang en Bagansiapiapi meer dan ik. Ik biea hiervoor mijn excuses aan en .beveel, dat geen incidenten meer zullen voorvallen. HET ENGELSCH-EGYPTISCH VERDRAG. Nokrasjy Pasja, premier van Egypte, heeft in den Senaat medegedeeld, dat hij den Veiligheidsraad zal vragen het Engelscji-Egyptlsche verdrag van 1936 nietig tè verklaren. De betrekkingen van den "Soedan met Egypte zouden overeenkomen met die, welke tusschen Noord-Ierland en En geland bestaan. De Soedan zou een eigen bestuur hebben, binnen het Egyp tische koninkrijk. Het onderzoek der V. N. in Griekenland. Hedenochtend cal een team van de commissie van onderzoek der V. N. in Griekenland een tocht beginnen van vier dagen door gebied, dat door gue- rilla-sbrydkrachten beneerscht wordt. Het zal een ontmoeting hébben met ge neraal Markos, tien leider der guerilla- troepen, die door de Grieksche regee ring wegens plundering en moord wordt gezocht, op een voor het team onbe kende plaats. De Grieksche regeering heeft geweigerd zich in het team te la ten vertegenwoordigen. aangaan van ruiltransacties. Bjj een garenfabriek werd een achter stand van een kwart milliöen punten geconstateerd, een andere fabriek bleek zich van de voorschriften al heel wei nig aan te trekken en was, nadat zaj kort tevoren ook al was gecontroleerd, wederom op tal van terreinen in over treding. Een fabrikant, die juist door den con trole-dienst van de prijzen was gear resteerd,, had o.a. de levering van een pai;ty ter waarde van ruim 20.0Q0 pun ten door een valsch ontvangstbewya trachten te camoufleeren. By een in December j.l. by de tex tielindustrie te Tilburg gehouden con- tróle werd reeds geconstateerd, dat verschillende fabrikanten textielgoede- ren hadden afgeleverd zonder inneming van puntencoupures. Zoo bleek by een fabrikant van voe- ringstoffen,N een z.g. haardoekwever, dat hy alle voeringstoffen had afgeleverd zonder Inneming van de circa 420.000 punten, die daarvoor verschuldigd wa ren. Nadien is by een onderzoek bij alle haardoekwevers hier te lande in to taal acht gebleken, dat drie hunner, die pas na de bevryding met de fabri cage van deze stoffen wareit begonnen, wel de verschuldigde puntten hadden ingenomen, terwyl de overige in hoofdzaak in Twente gevestigd voor de afgeleverde haardoekstoffen geen punten hadden ingenomen, ter- wyl voor een totaal waarde van 1.350.000 plinten was afgeleverd. Deze fabrikanten beroepen zich er op, hoewel, zooals ons door het ministerie van Economische Zaken wordt mede gedeeld, dat voorschriften in dit 'op zicht duidelyke taal spreken, dat zy vol gens een in den bezettingstijd ontstane gewoonte, geen punten hebben inge nomen, Tegen alle fabrikanten, welke in over treding waren, is thans proces-verbaal opgemaakt. By een onderzoek in Twen>- te zyn eveneens overtredingen gecon stateerd. ScRerp protest te Sofia. Zeven geallieerde 'en neutrale diplo matieke vertegenwoordigers te Sofia hebben nota's gezpnden aan de Bulgaar- sche reigeering, y/aarin wordt geprotes teerd tegen die eischen der Bulgaarsche autoriteiten tot onderzoek der bank rekeningen der diplomatieke missies en tegen daarop volgend „schandelyk ge drag" van de Bulgaarsche landweersol daten'jegens leden van het diplomatieke corps. Deze zeven landen zyn: Enge land, Frankrijk, het Vaticaan, Italië, Zweden, Zwitserland en de V.S. De Roe- methische gezant te "Sofia heeft gepro testeerd tegen een aanval, die door Bul- gaarsohe 'landweersoldaten op hem werd gedaan. Officieele kringen te Londen noemen het optreden der Bulgaarsche regeering ,een inbreuk op de aanvaarde normen der internationale hoffelijkheid". Te vens werd verklaard, dat deze zaak nauwkeurig wordt bestudeerd. MODERNISEERING VAN DEN BELGISCHEN LANDBOUW. Binnenkort zal een plan gepubliceerd worden voor de moderniseering van den landbouw in België. Het zal, naar den naam van den minister van landbouw, het „plan Levébvre" worden genoemd. Het werd opgemaakt met de medewer king van de versohillende technische diensten van het departement, en van de beroapsvereenigingen en de bonden van de veefokkers en zal niét op geleide economie aansturen, doch zou alleen de landbouwers willep. overtuigen van de noodzakelijkheid, zich dringend voor te bereiden op de toekomstige internatio nale concurrentie. De aanbevolen me thodes zullen onmiddefllyk van toepas sing zyn. Zy beoogen o.m. de mechani satie van den landbouw. Republiek wenscht handel met geheele wereld. De Indonesische minister van Econo mische Zaken dr. A. K. Gani, heeft over den buitenlandschen handel van Indonesië een verklaring afgelegd, waar van de aanhef luidt: „Het de facto gezag van de Republiek machtigt haar tot handeldrijven met de geheele wereld". BINNENLAND. Tot directeur van het ndeuw opge richte Dep-artemient van Scheepvaart te Batavia ls benoemd die heer B. S. van Deinse. te voren hoofdinspecteur, hoofd van dén dienst van scheepvaart, Op 1 Maart heeft de U-brigade het feit herdacht, dat zdj een jaar geleden te Padang voet aan wal zette. De fabriek van de British-American Tobacco te Soerabaja produceert thans vier tot vijf mill! een sigaretten J?er dag uit Amerikaansche. Turksche en Javaan- sche tabakken De 57-j. aannemer A R. te 's-Gra- veh'hoge gleed ln zijn keuken uit en viel met zijn hoofd op het aanrecht. Deze val veroorzaakte een s chedelbaslsfractuur waaraan het slachtoffer kort nadien over leed. f Eindelijk heeft Urk weer verbinding met *de bewoonde wereld. Van alles kam weer worden aangevoerd. De Nederlandsche bezoekers van de Leipzlger Messe. die met vier oplegger bussen uit Den Haag naar Leipzig ver trokken, zijn na een avontuurlijken tocht langs besneeuwde wegen te Hengelo aan gekomen. De minister van Landbouw, Vissche- rij en Voedselvoorziening heeft de com missie inzake productie en afzet van margarine, spijsvetten en oliën, geïn stalleerd. Voorzitter dezer commissie is prof. dr. P. B. Kreukniet. Bij Deventer heeft zloh tusschen de brugihoofden van de schipbrug ln den IJssel dryfijs vastgezet, waardoor de over vaart van d-eh weer innestelden veer dienst totaal onmogelijk is geworden. Al le verkeer tusschen de beide oevers is nu gestremd. Te Praag zal van 14 tot 23 Maart a.s, een voorjaarabeurs worden gehouden: de K.L.M. zal ln verband daarmede van 12' t.m. 15 Maart op dezen dienst, welke normaal met Douglas C 47 A toestellen wordt gevlogen DC-4 toestellen gebruiken en van 16 tot 20 Maart Skymasters. Zulks met het oog op het te verwachten groote aanbod van passagiers op dezen lijn dienst. Ten einde misverstand met betrek king tot de opkomst van dienstplichtigen in net marine-opkomst centrum Voor schoten te voorkomen, wordt er met na druk op gewezen, dat uitsluitend cbe op komst van dienstplichtigen, die zich op 18 Maart mosten melden, is uitgesteld: tot 29 April. De oproepingen voor opkomst in Voorschoten na 18 Maart zijn niet ge wijzigd, In Palembang zal een eereveld aan gelegd worden voor de gevallenen in Zuld-Sumatra, De recherche heeft vijf Indonesiërs gearresteerd, die in October 1945 op de onderneming Goenoeng Wangoen een moord hebben gepleegd op de familie Deleau. Op initiatief van de organisatie „Haarlems bloei" zal voortaan jaarlijks een Haarlemsche bloemenweek worden gehouden, die zal vallen in de week van 2 tot 9 Augustus. De Bondsraad van den Alg. Ned. Metaalwerkersbond heeft een motie aan genomen en aan den Raad van Minis ters gezonden, waarin namens de 50.000 bil den Bond aangesloten leden, onvoor waardelijke instemming betuigd wordt met de verklaring van het N.V.V.-be- stuur ten aanzien van de ontwerpover eenkomst van Linggadjati, In verband met de regeeringscrisis in België Is den Nederlandschen ministers che vandaag een bezoek aan Brussel zou den brengen ten einde daar besprekingen te voeren, verzocht1 hun bezoek uit te stellen. BUITENLAND. Te Cincinnati (Ohio V. St.) is een gebouw van vjjf verdiepingen ingestort. Verscheidene personen .werden door het puin van de buitenwereld afgesloten. Minstens vier personen worden vermist. In een dorp nabil Praag, waar 200 hulzen ten gevolge van den dooi zijn overstroomd, zijn 3 vrouwen verdronken. Ten gevolgo van het ontploffen van een voorraad mijnen, die bil het ysbreken op den Donau worden gebruikt, zijn bil Bratislava 5 Tsjechische soldaten en 2 schoolmeisjes gedood, terwijl verschei dene personen gewond werden. Te Warsc)i0.u is het proces begonnen tegen dan i7 -Jarigen Rudolf Hoess, voor malig commandant van het concentratie kamp van Auschwitz. Hij wordt beschul digd van de grootste misdaad, welke wel ooit aan één enkelen mensen - n :a-ci gelegd zal zijn, namelijk het vermoorden van ongeveer vier mlilioen merusohelljke wezens. De Briteche -mbassadeux in Grie kenland, heeft die Grieksche regeering medegedeeld, dot' Groot-Brit) tann'lë afziet van eisch tot terugbetaling van ongeveer 50 mihoen p. st. voor levering van le vensmiddelen aan Griekenland vla het Briteche leger, Dr. Otto Robert Frlsch, de Oosten- rij ksche geleerde, wiens natuurkundige onderzoekingen veel hebben bijgedragen tot het uitvinden van de atoombom, is Britsch staatsburger geworden en tot hoofd van de af deeling kernonderzoek aan een stoomfabriek nabij Londen be noemd. In de Mlro-baai ln de haven van Hongkong is een militair vliegtuig neer gestort. De piloot kwam om. De electrifloatie van het Belgisch spoorwegnet zal eerlang aanvangen. De ontwerpen, die thans in studie zijn, heb ben betrekking op een geëlectrtfi'ceerd spoorwegnet van 1500 km. hetgeen 70 zal zdjn van het totale Belgische spoor wegnet. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat de internationale organisatie voor do burgerluchtvaart (leao) 4 April officieel ln werking zal treden, daar een voldoend aantal landen de overeenkomst heeft ge ratificeerd. De Fransche regeering heeft generaal Georges Revers benoemd tot chef van den generalen staf van het Fransche leger. Generaal Jean de Latere de Tassigny, die zoowel hoofd.1 van den generalen staf i nspêoteur-generaal van het leger v blijft inspecteur-generaal. Vervolgens zegt dr. Gani, dat, naar de laatste gebeurtenissen aantoonen, de basis van alle conflicten ligt in het verschil van opvatting tusschen de Nederlandsche en de Indonesische regeering omtrent het gezag in Indo nesië: de Nederlanders doen hun recht op gezag gelden op grond van het besluit van de conferentie van San Francisco, de Republiek baseert haar recht op de onafhankelijkheids verklaring, welke de geheele wereld de facto erkende. Dit de facto gezag verleent de Repu bliek het recht als onafhankeiyk land op te treden, zoowel betreffende bin nenlandsche aangelegenheden als ten aanzien van de betrekkingen met het buitenland. Dit standpunt is algemeen goedge keurd, o.m. door Amerika, Engeland, Australië, China en de Philippijnen, welke landen den handel met de RepuT bliek hebben toegestaan. Dit is meer dan natuuriyk, daar de Republiek over goederen beschikt, waar andere landen zeer dringend behoefte aan hebben. In scherpe tegenstelling met dit Re publikeinsche standpunt trachten de Nederlanders zooals in de i koloniale periode allen handel te controleeren, zoowel interinsulair als internationaal. Het Nederlandsche standpunt is tot uitdrukking gebracht in de bepalingen van 28 Januari omtrent den interna tionalen en interinsulairen handel en het doorzoeken van schepen, waardoor de aandacht van de wereld werd ge vestigd op dit commercleele probleem in Indonesië. W5j wenschen de wereld duidelijk te maken, zoo besluit de verklaring, dat Indonesië geen verandering brengt in zyn standpunt, daar het dit juist en rechtvaardig acht. De Republiek is genegen met de Nederlanders sa men te werken op basis van geiyk- heid en niet op basis van een koloni* aal systeem.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1