WEERBERICHT Zondagskolenslag weer groot succes Opbrengst met 9000 ton geslagen Heden neemt de conferentie van Moskou een aanvang Een storm in een glas water? Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 10 MAART 1947 No. 26028 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J, Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Britscfo imperium in afbraak? De oorlog heeft ook Engeland finan cieel en economisch zoodanig uitgemer geld, dat, al is Engeland als overwin naar uit het strijdperk getreden, het niettemin toch tot de verliezers gere kend moet worden, althans in dit op zicht. Feitelijk zou men kunnen zeggen, dat alleen Amerika en dan met de Vereenigde Staten, ook enkele Zuid- Amerikaansche landen als overwin naar mogen worden beschouwd! De onmacht, waarin het eens zoo trot- sche Albion zich bevindt, reeds zoo dui delijk gedemonstreerd in de Grieksche aangelegenheden en eveneens tot uiting komend in de houding ten aanzien van Palestina en Egypte, heeft van verschil lende kanten reeds de suggestie doen post vatten, dat we staan aan den voor avond van de ineenstorting van het Britsche imperium. Waarin dan tevens het bewijs wordt gezien, dat niets hier op het ondermaansche bestendig is van duur, ook al kan iets zich eeuwen lang handhaven. En speciaal grondvest men dan dit pessimisme ten aanzien van Groot-Brit- tannië's positie, mede op het „opge ven" van Indië, nadat John Buil daar meer dan 2 eeuwen den scepter heeft gezwaaid. Oppervlakkig gezien, is dit pessimis me niet geheel misplaatst, doch bij na dere beschouwing zou het toch nog wel eens kunnen meevallen. Men vergete vooral niet, dat de gansche wereld een groei meenjaakt, waarvan de juiste be- teekenis voor ons, tijdgenooten, niet geheel is te overzien. Veel van hetgeen vroeger als een axioma werd aangeno men, is thans drijfzand geworden. Waarheen en hoe de wereld gaat, het antwoord op deze vragen is voor ons nog niet weggelegd Wanneer wij nuchter en zakelijk de positie van het Britsche imperium be zien, moet geconstateerd worden, dat de verhoudingen tusschen het moeaerlar.d, om deze term nog eens te gebruiken, en Australië, Nieuw-Zeeland en Canada nog even hecht zijn. Hetgeen niet al te zeer behoeft te verbazen, want in wezen zijn dat alle echt-Engelsche landen. Met Zuid-Afrika wordt de band zelfs nauwer aangehaald. Het officieele be zoek der Britsche Koningsfamilie vol doet blijkbaar volkomen aan de bedoe ling: een propaganda-reis voor de idee der saamhoorigheid der Britsche do minions. Tja. maar dan Indië en Birma Inderdaad daar staat men voor een af braak. Zelfs al aanvaardt men de nood zakelijkheid van belangrijke wijziging in de verhoudingen. Een door de En- gelsche Labour-regeering zelf gecreëer de afbraak. Waarvan zij evenwel hoopt, dat op den duur een nieuwe band het gevolg zal zijn, die, hoezeer van andere structuur, niet minder hecht zal zijn dan de vroegere. Het is wel een zeer merkwaardige sprong in het duister die Labour ook als zoodanig erkent zonder er tastbare motieven voor te kunnen geven, alleen maar de hoop. Hoe dik wijls echter is deze üdel? Of steekt er toch nog een zekere be rekening achter de onverwachte Engel- sche politiek ten aanzien van Indië? Waarvoor Labour dan niet uit wil ko men? Zooals men weet, heeft Londen opeens aangekondigd, dat het Indië uiterlijk 1 Juni 1948 zal verlaten en Indië dan zelf het bestuur in handen moet nemen. Dit is een zoodanig korte termijn, dat zelfs de Indiërs wat verbaasd waren, die zoo opeens hun verwachtingen tot werke lijkheid zagen worden Indië zal dus over ruim een jaar zelf standig over lot en toekomst mogen be slissen. Ook of het al dan niet een zelf standig onderdeel wil vormen van het Britsche Gemeene-best Zal Indië echter in staat zijn, eigen lot in handen te nemen? Dit zal nog moeten blijken. Momenteel zijn de voor uitzichten niet onverdeeld gunstig. Dit als gevolg van de oude tegenstelling tusschen Hindoes en Mohammedanen, die telkens opnieuw leiden tot bloedige botsingen. Toen Nehroe een Indische regeering vormde, hebben de Mohammedanen on der leiding van Djinnah ten slotte de medewerking geweigerd, vasthoudend aan „paklstan" (zelf-bestuur). Dit stand punt zullen zij thans moeten wijzigen, wil Indië inderdaad zelfbestuur vor men. Opnieuw heeft Nehroe dan ook een beroep op de Mohammedanen ge daan, wijzend op het njjpen van den tijd. Zoo de Mohammedanen weer weige ren en dien ten gevolge, gelijk te ver wachten is, de botsingen nog toene men? Zal Engeland dan het beide par tijen laten uitvechten zonder in te grij pen? Dat zou naar een chaos kunnen voeren En wat dan? Zal Engeland dan zijn gezag doen gelden? Ook al is het economisch afhankelijk geworden van Amerika? Vragen, vragen Stijging van temperatuur. De Bilt verwacht, tot morgenavond: Voor het Noorden van het iand: Zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw of regen. Temperatuur oploopend tot om het vriespunt, met later plaatselijk lichte dooi. Matige, tijdelijk krachtige wind tusschen Oost en Zuid. Voor het Zuiden van het land: Zwaar, 'bewolkt met nu en dan regen en hier en daar mist. Later flinke dool. Matige, tij delijk krachtige wind, vu. tusschen Oost en Zuid. 11 Maart. Zon op: 7.06; onder: 18.36 uur. Maan op: 0.05 uur; onder: 8.55 uur. (14 Maart: L. K.). Hoogwater te Katwijk aan Zee te 6.49 en 19.06 uur- Laagste temperatuur: 0 gr. C. Ook de tweede kolenslag op een Zondag is gisteren een groot succes gewor den: de opbrengst heeft die van den eersten werkzondag verre overtroffen! Met een opkomst van gemiddeld 73 van het vaste personeel hadden de Lim- burgsche mijnen een productie van niet minder dan 35.100 ton. Deze hoeveel heid is gelijk aan die van een normale dagproductie en ligt rond 9000 ton boo- ger dan de opbrengst van 2 Februari j.L Naar wij vernemen is er ontzettend hard gewerkt en lagen de individueele prestaties stukken hooger dan normaal. Iedereen gaf het uiterste tot leniging van den kolennood in het Noorden. Daarvoor past een woord van groote erkentelijkheid! De Ned. Spoorwegen vervoerden van middernacht tot 's avonds 8 uur 28 trei nen met in totaal 1170 wagons van middeld 19 ton van de mijnenstations het land in. Op normale Zondagen zijn het slechts 7 treinen, zoodat tot 8 uur gisteravond reeds 21 extra kolentreinen hadden gereden. Tot hedenmorgen 6 uur verwachtten de Ned. Spoorwegen nog 11 treinen uit de mijnstreek. 26 treinen met 1300 leege kolenwagons zijn gisteren teruggekeerd naar de mijnen. De reizigerstreinendienst ondervond nauwelijks eenige vertraging van dit zeer drukke kolenvervoer. HET OFFER VAN DEN VRIJEN ZONDAG. De samenwerkende mijnwerkersbon- den, vereenigd in de Vak-Unie, hebben na den eersten werk-Zondag met groote genoegdoening vastgesteld, dat overal in het land behoefte bestond om blijk te geven van waardeering voor het vrij willig werken in de mijnen. Niet alleen schriftelijke, maar ook stoffelijke blijken van waardeering kwamen in velerlei vorm binnen. De mijnwerkers stellen deze waardeering op hoogen prijs, doch nu er gisteren nogmaals vrijwillig een extra Zondagdlenst is gemaakt, omdat de winter blijft voortduren, verzoeken de samenwerkende mijnwerkersbonden dringend om niet over te gaan tot het zenden of toezeggen van stoffelijke be wijzen van waardeering. DUITSCHERS VEROORDEELD. Volgens uitspraak van een Hof van den Britschen bestuursraad te Luebeck zijn elf Duitschers schuldig bevonden aan het bezit van wapenen, propaganda voor het militarisme en ondermijning van het Britsche militaire bestuur. Zij werden bovendien schuldig bevonden aan onwettige politieke activiteit, tot doel hebbend in Duitschland een met het nationaal-socialisme gelijk te stel len regiem te vestigen. De veroordeel den maakten deel uit van de onder- grondsche „Deutsche Freiheitspartei". Op hun programma kwam o.m. voor de bestrijding van het communisme en van alle .vreemde elementen?. VLIEGTUIG VAN DE R.A.F. VERONGELUKT. Ten gevolge van het slechte zicht is een viermotorig toestel van de R.AF. op het eiland Ischia in de Golf van Na pels tegen een berg gevlogen. Alle 13 in zittenden kwamen om het leven. De mijnwerkers brachten het offer van hun vrijen Zondag zooals alle goede Nederlanders een offer zouden brengen als daarmede een groot volks belang kon worden gediend. De blij vende belangstelling voor het zware vak van den mijnwerker ook in de toekomst is het eenige, dat de mijn werkers met aandrang willen vragen. EEN LATE ONTDEKKING, In een koeienstal op een boerderij bij Trondhjem heeft men een Rus aange troffen, zekeren Vasili Rambofski, die er uitzag als een Robinson Crusoë, met lange Iharen en baard en gekleed in lom pen. Hij bleek destijdws ontsnapt te zijn uit een Duitsch krijgsgevangenenkamp bij Levanger en zich sindsdien verborgen te hebben gehouden in de bosschen. Hij kwam met de handen omhoog te voor schijn, want hij had nog niet vernomen van de Duitsche capitulatie Russische autoriteiten verwerpen Amerikaansche nota. Naar Tass meldt, hebben de Sovjet- autoriaeiten in Hongarije op de Ameri kaansche nota geantwoord en het voor stel om gezamenlijk een onderzoek in te stellen naar den huidigen toestand in Hongarije verworpen. De nota was ge richt aan den Russischen voorzitter der geallieerde bestuurscommissie en hield een protest in tegen inmenging in aan gelegenheden der niet-communistische Hongaarsche regeering. Luit.-genera al Sviridof zei de in zijn antwoord, dat een gezamenlijk onder zoek naar den toestand en naar de „sa menzwering" een direote inmenging in de binnenlandsche zaken der Hongaar sche republiek en een miskeniming van de bevoegdheid van het Hongaarsche volksgerecht zou beteekenen. Wat betreft de arrestatie van Bela Kovacs, voorheen secretaris van de partij der kleine boeren, zeide Sviridof, dat hij de Amerikaansche interventie terzake niet anders kon zien dan een inbreuk op het recht der Russische be zettingsautoriteiten om haar troepen in Hongarije te beschermen. Volgens Sviri dof was het 't complot, waarvan Kovacs deel uitmaakte, dat de democratische regeering van Hongarije bedreigde en niet de minderheidspartijen, welke laat ste niet met eenig recht beschuldigd kunnen worden van pogingen een dicta tuur te vormen. Sviridof zegt verder, dat het niet de schuld van de politie of ldnksche partijen is, dat vele samen zweerders vooraanstaande vertegen woordigers van de partij der kleine boeren zijn gebleken, onder wie parle mentsleden, De partij heeft zelf de schuld harer betrokken leden toegege ven en zich bereid verklaard hen voor het gerecht te 'brengen, aldus Sviridof. Diverse meenings-uitingen. Geen Engelsche nota inzake Linggadjati. Nadat wü eerst berichten ontvangen hadden, dat de Britsche regeering er onlangs bij de Ned. regeering en de Indonesische nationalistische leiders op aan had gedrongen, om over te gaan tot de onderteekening van het accoord van Linggadjati, werd zulks door een woordvoerder van het Brit sche ministerie van Buitenlandsche Zaken, alsmede van de zijde der Ne- derlandsche ambassade te Londen en van de Britsche ambassade te Den Haag met den meesten nadruk ontkend. Wèl deelde bovengenoemde woord voerder mede, dat het standpunt van de Britsche regeering. tot uitdrukking is gebracht door minister Bevin in een rede van 27 Februari tijdens het debat over de buitenlandsche politiek in het Lagerhuis. Daarin zeide hü, het te betreuren, dat de overeenkomst- in October j.l. door Nederlanders en Indonesiërs ge parafeerd, niet geteekend was. Bevin voegde hieraan toe, aldus de Britsche woordvoerder, dat de voedsel- In ons land praten wij over ingesneeuwde auto's, wanneer de chauffeurs het maar veiliger vinden hun wagen aan den kant van den weg dn een decimeter sneeuw te laten staan. In Engeland heeft het begrip insneeuwen een andere be teekenis gekregen, zooals deze foto van een vrachtauto, vastgeloopen in metershooge bergen sneeuw, overtuigend aantoont. en grondstoffenpositie van de wereld zoodanig was, dat, indien deze overeen komst zou worden geteekend en uitge voerd en de stroom van Ned.-Indische goederen weer voor de wereldmarkt ter beschikking zou komen, dit een aanzien lijke verlichting zou brengen voor de velen, die thans gebrek lijden. Daarom, zonder zich te willen men gen in andermans rechten, gaf minister Bevin uitdrukking aan de ernstige hoop, dat deze regeling, welke zulk een wel- dadigen invloed zou hebben op vele mil- lioenen, niet alleen in het Westen, doch ook in het Oosten spoedig zou worden voltooid. Van de zijde der Nederlandsche Am bassade te Londen wordt nog verklaard, dat de overhandiging van een Britsche nota naar aanleiding van het incident met het Engelsche schip „Empire May- rover" gelijk bekend 10 dagen gele den door sir Nevile Bland ingediend Red. L. D. het eenige contact van de laatste weken tusschen het Britsche Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken en de Ambassade heeft gevormd. De Linggad- jati-kwestie is in die nota niet aange roerd. Voor-Indië en zelfbestuur. Nehroe, de vicepresident van de voor- loopige Indische regeering, heeft in een radiorede een beroep gedaan op de jeugd van India om verdraagzaam te zijn en samen te werken. Zij konden behooren tot den eenen godsdienst of den andere, maar zij moesten eerst leeren, dat zij allen menschen zijn en onderdanen van India, aan wie de eer van India is toe vertrouwd. Nehroe riep de jeugd op'zich te bezinnen op de verantwoordelijkheid, die op hen zal rusten, wanneer India onafhankelijk zal zijn. De werkcommissie van de Voor-Indi sche CongTespartij heeft inmiddels een •uitnoódiging doen toekomen aan de Moslemliga om vertegenwoordigers aan te wijzen, die met vertegenwoordigers van de Congrespartij besprekingen zou den moeten houden over de situatie, welke is ontstaan in verband met de komende machtsoverdracht in Voor-In dië en maatregelen zouden moeten be ramen om in die situatie te voorzien. Intusschen duren de troebelen nog voort. Ook een oude universiteitsstad, 350 km. van Lahore is volgens de laat ste berichten geheel in vlammen opge gaan. Het is nu reeds de achtste stad waarin relletjes zijn uitgebroken tus schen Hindoes en Sikhs in de Pendsjaab, Alle deelnemers aan de conferentie van Moskou zijn daar thans gearriveerd, door de Russen officieel en hartelijk welkom geheeten. De Amerikaansche minister van Bui tenlandsche Zaken. Marshall, heeft voor zijn vertrek uit Bex*lijn naar Mos kou medegedeeld, dat de Vereenigde Staten als het voornaamste doel van de conferentie beschouwen: een viermo- gendhedenpact, zooals voorgesteld door Bevin. Indien zoo'n verdrag tot stand zou komen, aldus Marshall, dan zouden vele moeilijkheden met betrekking tot Duitschland en Oostenrijk uit den weg geruimd zijn. Bidault zeide bij aankomst: „Gedurende den oorlog kwam ik naar Moskou om een verdrag van vriend schap en militairen bijstand te teeke nen. Nu is het doel van mijn komst, den vijand, tegen wien ons verdrag was ge richt, te beletten ooit weer op te staan. Ik heb deze aangename reis volbracht met volkomen vertrouwen in het gun stige verloop van de conferentie". De Britsche minister van Buitenland sche Zaken, Bevin heeft bij aankomst voor de microfoon het volgende gezegd: Tk ben zeer verheugd weer in Moskou zijn en de groeten te kunnen over brengen van de volkeren van Groot- Brittannië en het Britsche Gemeene- best. Wij zullen de komende dagen wij den aan pogingen tot het tot stand brengen van een duurzamen vrede, wel ke een herhaling van agressie zal voor komen en het mogelijk zal maken, dat de geheele wereld veilig leeft. Ik breng de beste wenschen over voor het volk van de Sovjet-Unie". Hedenmiddag om 3, uur zal Molotof de conferentie openen. Men is overeen gekomen dagelijks twee bijeenkomsten te houden, 'smorgens en 'middags. De communistische vice-premier van Frankrijk, Thorez, heeft te Saint Mau rice verklaard, dat zekere bondgenoo- ten van Frankrijk eerder Duitschland op de been willen helpen, dan Frankrijk steun verleenen. „In Duitschland", al dus Thorez. „steekt het Nazisme den kop op. Wij verklaren aan den voor avond van de conferentie van Moskou, waarvan het lot van ons land afhangt, dat wij ons ongerust maken, als wij zien hoe enkele onzer bondgenooten plannen smeden om Duitschland er bovenop te helpen, Lp.v. ons land de helpende hand toe te steken. Wij wen schen rechtvaardigheid en daarom ver zoeken wij, dat het Duitsche volk, dat Hitier gevolgd heeft, zich nu zal trach ten te rehabiliteeren. Wij eischen, dat Duitschland ontwapend en gedemilita riseerd wordt, dat zijn zware industrie onder controle gesteld wordt. Wij ver zoeken om internationalisatie van het Ruhr-gebied. De steenkolen uit dat ge bed kan Frankrijk niet ontberen. Onze mijnwerkers delven 20 'procent meer kolen dan voor den oorlog, dit is echter nog niet genoeg". Uit Berlijn verneemt het ANP: Misschien kan men de stemming der Duitschers aan den vooravond van Mos kou het best karakteriseeren door te zeggen dat zij meer hoop gesteld heb ben op het nat glimmen van de stra ten en op de waterige sneeuw, die wel- lioht het einde van den winter betee- kent, dan op de beslissingen die te Mos kou zullen worden genomen. De activi teit, door Duitsche politici 'in de laat ste weken in woord en geschrift ont wikkeld, ten einde de Duitsche mee ning, die in Moskou's conferentiezalen naar alle waarschijnlijkheid niet ge hoord zal worden, ten minste voor het forum der wereldopinie te vertolken, heeft de climax bereikt in beschouwin gen in alle bladen. Deze zijn evenals de vloed van politieke redevoeringen van den laatsten tijd overladen met groote leuzen. De grondtoon van alle beschou wingen wordt gevormd door de eischen door alle schuldeischers in de afgeloo- pen weken te Londen overhandigd ten aanzien van de sleutelkwesties, voor welker oplossing Moskou den grondslag zal moeten leggen. Dit zijn: het vraag stuk der Duitsche eenheid, territoriale vorderingen en herstelbetalingen. De grootste onzekerheid bestaat onder de Duitschers ten aanzien van het een- heidsvraagstuk, waarover de meeningen der vertegenwoordigers van de mogend heden. die de vre desbepalingen zullen opstellen, sterk uiteenloopen. Wel is waar is men van Duitsche zijde geneigd te gelooven, dat de tegenstel ling tusschen de in Moskou gewensch- ten „eenheidsstaat met gedecentrali seerd bestuur" en de in Londen en Washington geëischten federatieven. bondsstaat niet onoverbrugbaar zal blij ken, doch daar staat tegenover dat de laatste openbare botsing in den raad over de samensmelting der Westelijke zones de vrees versterkt heeft, dat het gevaar van een volkomen splitsing van Duitschland niet geheel is uitgesloten. Wanneer de Duitschers voorts hoop heb ben op een voor hen dragelijke oplos sing der herstelbetalingen dan is deze hoop alleen gebaseerd op de beperking van de economische mogelijkheden, die de staat van armoede van het land biedt. Hoe zwaar zij het argument der armoede wegen, is het duidelijkst ge bleken uit den eisch door den soc.-dem. leider Schumacher gesteld: „Eerst her stellingen en dan herstelbetalingen". Adenauer, de Chr. dem. leider, is enkele dagen geleden trouwens nog verder ge gaan door van Duitsche arbeiders te verwachten, dat zij zioh niet zouden lee- nen tot medewerking aan verdere af braak van do fabrieken. Zeer weinig hoop koesteren de Duitschers over het algemeen ten aanzien van de groote territoriale vragen: die van de Oder- Neisse-grens en van het Saargebied, Men hoort nauwelijks stemmen, die nog hoop laten doorschemeren over het behoud der Saar-industrie. Voor wat de geweldige amputatie in het Oosten betreft, die het vierde deel van den vroegeren Duitschen bodem omvat, klampt men zich nog vast aan de Amerikaansche uitingen, die het voorloopige karakter der Oder-Neisse- grens vaststellen, doch ook al protestee ren de politici van alle richtingen tegen een bestendiging der voorloopige grens, toch kan men in him beschouwingen nauwelijks eenige reëel gefundeerde hoop lezen op andere dan zeer geringe wij zingen. Men laat evenwel niet na de wezenlijke verandering in Duitschlands economische structuur, die het gevolg zal zijn van deze massale aderlating, in het licht te stellen in de hoop daar mee verzachting der economische ver plichtingen te verkrijgen. Men wil uit deze afscheuring ook net argument slaan tegen inwilliging van de beperkte gebiedseischen van Nederland, België en Luxemburg. De onrust in Palestina. BOTSINGEN DUREN VOORT. IN PALESTINA BLIJFT HET ONRUSTIG. Zaterdagavond is ruim een uur lang mortier- en machinegeweervuur gericht op het hoofdkwartier van de Britsche militaire veiligheidspolitie te Tel-Aviv. Er ontstonden branden. 4 aanvallers en een Britsche gardist werden gedood. Twee pantserwagens, welke ter assisten tie naar het hoofdkwartier waren ge dirigeerd, werden door mijnen opgebla zen. doch onder de inzittenden vielen geen slachtoffers. In een politiekamp bij Tel Aviv wer den handgranaten geworpen, waardoor enkele personen gewond werden. Drie Britsche soldaten, die op pa trouille waren in de yijk Rehavia van Jeruzalem, zijn gewond door handgra naten, welke uit een taxi geworpen wer den. Twee Palestynsche politiemannen wer den gewond ten gevolge van een overval op een legerkamp te Haifa. Weer 2 schepen zijn door de Engel- schen in de wateren voor Palestina aan gehouden met illegale immigranten aan boord. Deze eijn naar Cyprus gebracht. Volgens voorstel van Trygve Lie, den secretaris der V.N., zou de commissie van onderzoek inzake Palestina, moeten bestaan uit de vijf permanente leden van den Veiligheidsraad (China, Frank rijk, Groot-Brittannië. de Sovjet-Unie en de V.S.) plus Brazilië, Tsjecho-Slo- wakije en Zweden. Als de vijf permanente leden voor noemd zitting willen nemen, zal Trygve Lie alle "leden der V.N. verzoeken hun goedkeuring te hechten aan het instel len der commissie. BINNENLAND. Aan pilotenihelpers zuilen in den Stadsschouwburg te Utrecht Woensdag as. ongeveer 120 „Medals of Freedom". Amerikaansche wijheldsmedailles worden uitgereikt, w.o, een Medal of Freedom" met bronzen palmtak. Conform den eisch is te Medan de doodstraf uitgesproken tegen den Japon- schen oorlogsmisdadiger Nlsjioera Gyozo. tijdens de bezetting hoofd van de gevan genis te SLanter In de overwegingen van het vonnis werd beklaagde genoemd": „Een man met een zeer wreed karakter". Op het eereveld Amtjol (Batavia) heetft een hernenkingsplechtdgheld vain den 5d?n verjaardag van de capitulatie van Nederlan clsch - Indi voor Japan plaats gehad. De plechtigheid werd bijgewoond door dr. Van Mook en leden van de Coanmis- sie-generaal. Het riiverkeer over de Bailey-brug bil Arnhem is gisterochtend vrijgegeven. Naar de Rilkswaterstaat mededeelde zou het gevaar voor de brug thans geweken zijn. De Nederlandsche trawlers ziln op de banken voor de kust van Troms (Noord-Noorwegen), weer begonnen te visschen. Het studenten corps van de Vrile Universiteit te Amsterdam „Nll Despe- randum Deo Duce" heeft Prins Bern- hard het eerelidmaatschap aangeboden, dat Z.K.H. aanvaard heeft. In den ouderdom van 63 jaar is te Almelo overleden', de heer J J. H. Hila- rius, oudste directeur van de N.V. W. Hilarius Wzn's drukkeril en uitgeverll en N.V. Hilarius Courantenbedrilf. Gistermiddag is. als voorzorgsmaat regel tegen mogelllk kruien van het ils. de schipbrug te Deventer weggenomen. Van 1824 Augustus zal te Zaan dam op feestelijke wijze het feit herdacht worden dat het 250 Jaar geleden ls. dat Czaar Peter I een bezoek aan Zaandam bracht. De schrijver A. den Doolaard zal hiervoor een spel schrijven. waaraan 1000 personen zullen medewerken. In Medan ls door militaire en ci viele kringen een comité gesticht voor de oprichting van een gedenkteeken ter gedachtenis aan hen, die op Sumatra's oostkust gevallen zijn door onder- grondsch verzet tegen de Japanners tij dens de bezetting. Aneta meldt uit Batavia: Naar de „Nieuwsgier" meldt, is de Bengawan in het soloscho bulten haar oevers getre den met fatale gevolgen. Dit ls de ergste bandjir, die het stroomgebied van deze rivier heeft geteisterd. Er worden 15 per sonen vermist, er ls zeer veel vee ver dronken. en de schade aan huls en. erf ls groot. Ten gevolge van hevigen sneeuwval ls de Wleringermeer geheel geïsoleerd. Er is echter geen gebrek aan levensmidde len, zoodat de bevolking zich niet onge rust maakt. H.M. van Speyck is voor een bezoek van eenige dagen te Paramaribo gearri veerd. Aan den Amsteldijk te Amsterdam, daar waar op 18 Januari, 7 en 27 Febr. en 8 Maart 1945. Duitsche vuurpeletons 153 Nederlanders neerschoten, en thans een gerafelde vlag de plek aanduidt, waar deze mannen kort voor de bevrildlng van ons land hun leven lieten, is Zaterdag op den dag. dat de laatste groep hunner daar twee Jaar geleden viel, een korte herdenking gehouden. Een oberkellner van een der res taurants to Nijmegen, zekere H. kwam door de gladheid in het centrum van de stad met zün achterhoofd op den trot toirband te vallen. Toen hl1 door een voorbil ganger werd opgemerkt, bleek H. reeds to ziln overleden. De nieuwe spelling zal op 1 Mei ook in Indië worden ingevoerd. H.M. de Koningin heeft een bil- drage geschonken voor de cantinewagen- actie, welke onder auspiciën van de Niwln te Apeldoorn wordt gevoerd. Een convool van 6 coasters van 300 400 ton is uit Rotterdam vertrokken naar Batavia om de verdwenen prauwen te gaan vervangen. Z11 zullen in de om geving van Makassar copra gaan verza melen. onontbeerlijk voor de margarlne- fabricage. De scheepjes zullen ongeveer 80 dagen over de reis doen. BUITENLAND. Br. HJaflmor Schacht, die door het tlxbunaal van Neurenberg werd vrijge sproken, zal op 9 April as. te Stuittgart voor een Dultsoh zuiverlngsgereohtshof verschijnen, aldus meldt de Dudtsohe nieuwsdienst in de Amsrikaansohe zone van DuLtschland, Deskundigen verklaren, dat de laatste uitbarsting van den Etna, die twee dagen duurde, als voorbij kan wor den beschouwd. Radio Moskou deelit mede, dat er een nieuwe koudegolf over de Sovjet unie is gekomen. Een woordvoerder van het Iteldaan- sehe ministerie van BultenJandsohe Za ken heeft medegedeeld, dat er dit Jaar ongeveer 300.000 Italianen naar landen ln Europa zullen emigreer en en eenzelfde aantel naar landen over zee. In de zaak Zender-Brusselhet ra dio-station dat tijdens de bezetting pro- Dultsche berichten en reporteges uitoond, heeft de auditeur-militair van den Brue- selschen krijgsraad 7 doodstraffen ge- elscht tegen voortvluchtige beklaagden, namelijk tegen den bekenden schrijver Wies Moens, Pol DauLléz, Job Demets, Julien Deheu, Richard ven der Heyden en Odiel Broucke. Verder werden tegen een groot aantal medewerkers straffen tot 20 Jaar geëisoht. De boeten bedragen ln totaal ongeveer 15 mlbkoen frank. Een pont over den Rijn bil Dussel- dorf ls ten gevolge van het breken van een stalen tros gezonken. Van de 29 personen, die zich op de pont bevonden, werden zeventien gered. Volgens het Iteldaansche commu nistische blad „Unita" zouden dientig Joegoslavische oorlogsmisdadigers op heit schip „Phlüppa" met bestemming Zuid- AmerLka uit Genua zijn vertrokken. Zestien andere JoegosLaven zouden door de politie, op het oogenbllk, dat zij aan boord wilden gaan, gearresteerd zijn. Vroegere Duitsche bewoners van Tanganyka een voormalige Duitsche kolonie ln Z.O.-Afrlka hebben om in terventie van de Ver. Naties verzocht, dat de Britsche regcering hen niet naar Duitschland zal repatrieeren, Op de Yangtse, ongeveer vilfender- tlg kilometer ten Oosten van Kioeklang (China), ls Zaterdag een kleine Chlnee- sche stoomboot gezonken, nadat op bet schip een brand was uitgebroken. Van de driehonderd opvarenden zou een hon derdtal verdronken zijn. Onbekende personen, naar men aanneemt voormalige Nazi's, hebben een gedenkteeken vernield, dat in de buurt van Hannover opgericht was ter eere van Russische krijgsgevangenen en politieke gevangenen. Lalmand, de Belgische minister van voedselvoorziening, heeft op een pers conferentie verklaard, dat chocolade, koffie, peulvruchten, en misschien ook aardappelen binnenkort zullen worden vrijgegeven; brood. melk. vleesch, suiker en vetstoffen zullen echter gerantsoe neerd blijven. Te Casablanca (Noord Afrika) ls een militair vliegtuig neergestort Do twee inzittenden ziln om het leven ge komen. Het Canadeesche lagerhuis heeft met 168 tegen 26 stemmen een motie van wantrouwen In Mackenzie King en zijn regeering verworpen. De onder Sovjet-Russische contróle staande radio-omroep te Berllln heeft medegedeeld, dat ln de Amerikaansche zone van Oostenrijk 57 personen ziln gearresteerd naar aanleiding van de ont dekking van een wijdvertakte ondergrond- sche nazibeweging. De voormalige SS- generaal Grafenberger zou de leider van de organisatie zijn, Te Parijs ls een staking van bankpersoneel uitgebroken welke ln an dere steden navolging heeft gevonden. De export van Amerikaansche boe ken naar Nederland zal door het Ameri kaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken worden vergemakkelijkt, Bij een treinontsporing ln Centraal- Blrma zijn 28 personen gedood en 14 gewond. Op het Noorsche stoomschip „Trondhelm". dat op weg was naar Ham burg, heeft zich 31 k.m buiten Bremer haven een ontploffing voorgedaan. De uit 22 koppen bestaande bemanning werd gered, doch het schip zonk. Tijdens een Duitsch vrouwenvred^ congres te Berllln is een democratisch» Duitsche vrouwenbond opgericht.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1