Weiter c.s. antwoorden den heer Andriessen WEERBERICHT Met een enkel woord Het overtreden van distributiemaatregelen Onheusche behandeling van journalisten te Krandji? 86ste 'Ji aargang ZATERDAG 8 MAART 1947 No. 26027, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Aan den vooravond van Moskou Zoo staan we dan aan den vooravond van de uiterst gewichtige conferentie van Moskou. Daar, in de huidige Rus sische hoofdstad, zullen de groote vier samen komen, om diverse vraagstukken van den eersten rang te bespreken. Be spreken, niet afdoen, dat houde men van het begin af aan wel in het oog! Bepaalde beslissingen verwachte men derhalve niet van de samenkomst te Moskou, maar dat neemt toch niet weg, dat het komen tot een zekere eensge zindheid in de vele vraagstukken, die ter tafel zullen worden gebracht, van het hoogste belang moet worden geacht. En eenvoudig zal dat zeker niet zijn, gezien de verhoudingen van het oogen- blik. Men kan bijkans wel zeggen, dat de onderlinge verstandhouding nooit zoo slecht is geweest als juist nu. Wanneer dus daar in Moskou het zoo ver wordt gebracht, dat de kiem wordt gelegd voor overeenstemming, dan mag met recht hoera worden geroepen! Een naar buiten tredend voorbeeld van de oneenigheid mag men direct reeds zien in het feit, dat alle drie be zoekers dus Bevin, Bidault en Marshall, ieder op eigen gelegenheid naar de Rus sische hoofdstad reizen, hoewel hun reis grootendeels gezamenlijk zou kun nen zijn afgelegd. Met opzet is dat ver meden, om Moskou niet bij voorbaat argwanend te stemmen. M.a.w. dat te voren door de sovjets gesproken kan worden van eenige afspraak, gemaakt voor de conferentie een aanvang neemt. Al is deze gedachtengang in wezen feitelijk struisvogelpolitiek! Het is echter nog eens een teeken, hoezeer Moskou argwanend staat tegen over het Westen Speciaal de verhouding Amerika-Sov- jet-Rusland is den laatsten tijd 'bijzon der toegespitst. Neem om te beginnen allereerst Polen. Het is bekend genoeg, dat het Westen aan een Poolsche zelf standigheid in den waren zin van het woord niet gelooft. Warschau wordt slechts beschouwd als een voorportaal van Moskou en inderdaad is er alle re den daarvoor, gelet b.v. op de wijze, waarop de verkiezingen daar zijn gehou den. En om dat als 't ware nog eens dui delijk te demonstreeren, sluit Polen juist voor het (begin der conferentie een verdrag met de sovjets Had het Westen zich echter nog weerhouden van eenig officieel protest tegen de Russische inmenging in Polen, ten aanzien van Hongarije heeft Ame-* rika evenwel nu een nota aan Moskou gericht, die duidelijke taal spreekt en de sovjets scherp 'beschuldigt van in grijpen in de Hongaarsche bmnenland- sche politiek zonder rechtmatige aan leiding. Merkwaardig in dit verband is onge twijfeld, dat- de sovjets intusschen de Amerikaansche aanspraken op het man daat over de vroegere Japansche man daat-eilanden in den Pacific kort ge leden hebben erkend De drie voornaamste punten van be spreking zullen vormen het vredesver drag met Duitschland, dat met Oosten rijk en de Dardanelles Uitgemaakt zal daar te Moskou worden de vraag, in welken omvang de kleinere geallieerden bij het tot-stand-brengen van den vrede met Duitschland zullen worden gekend. De sovjets hebben reeds in me nig opzicht water bü hun wijn gedaan in deze materie door de erkenning, dat de door de Duitschers destijds bezette landen recht van medepraten hebben, doch de anderen, zooals de Britsohe dominions, wilden zij van de komende vredesconferentie buiten sluiten. Ver moedelijk zullen zij in dit opzicht tegen over de drie andere grooten wel alleen staan! En dan komt de belangrijke vraag van centralisatie of decentralisatie van Duitschland, waarin ieder der vier een ander standpunt inneemt. Deze vraag vormt een kern-kwestie en van de be antwoording hiervan hangt feitelijk het geheele Duitsche vraagstuk voor een groot deel af! Tv peerend voor de Duitsche menta liteit is wel, dat de Duitschers reeds thans bij voorbaat pogen invloed uit te oefenen op dezelfde wijze als zij het verdrag van Versailles later hebben ge torpedeerd. Daaraan is dit voordeel ver bonden, dat de geallieerden thans dub bel gewaarschuwd zijn! Met Oostenrijk zal men gauwer klaar zijn, al zijn er ook ten aanzien van dit land verschilpunten. Moeilijker daarentegen wordt weer de kwestie der Dardanelles Natuurlijk spreekt daarbij de Grieksche regeling een duchtig woordje mee! Moskou zal komende dagen de be langstelling der gansche wereld tot zich trekken; daar zal „groote politiek" worden gemaakt. Van het slagen of niet-slagen hangt 's werelds loop grootendeels af! CULTUREEL VERDRAG TUSSCHEN BELGIS EN TSJECHO-SLOWAKIJE In Praag is een cultureel verdrag on derteekend door den Belgischen minis ter van buitenlandsche zaken. Spaak, en den Tsjecho-Slowaakschen minister van buitenlandsche zaken. Jan Masarijk. Vannacht minder koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt, met hier en daar een sneeuwbui. Zwakken tot matigen wind overwegend tusschen Zuid en West. Vannacht minder lage tempera turen dan in den afgeloopen nacht. Morgen overdag temperatuur om het vriespunt. Op sommige plaatsen tijde lijk lichte dooi. 9 Maart. Zon op: 7.10 uur; onder: 18.32 uur. Maan op: 21.34 uur; onder: 8.15 uur 14 Mrt.: LH.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 5.38 en 17.56 uur (10 Maart: 6.14 en 18.32 uur). Laagste temperatuur: 7 gr. C. Verweer tegen diens „machtswoord". Het Katholiek Comité voor de „Handhaving Rijkseenheid" heeft een open brief gericht aan den heer W. J. Andriessen, voorzitter van de K.VJP., zulks naar aanleiding van diens „mededeeling namens het bestuur der K.VJP. dat de actie van het voorloopig Katholiek Co mité ter bcoordeeling zal worden gesteld van den Partijraad". In de brief van het Katholiek Co mité „Handhaving Rijkseenheid" wordt om. gezegd: „Art. 35 van het partij reglement waar borgt het recht van vrije klaoht in de partij, zooals in een democratische partij uiteraard vanzelf spreekt. En wat het recht is van één lid", zoo voert het co mité aan, „is ook het recht van 1000 en van tienduizend leden". Het schrijven gaat dan als volgt verder: „Het betreft hier niet een of an der locaal belang, of een daarboven uitgaand min of meer principieel vraagstuk, waarover verschillend kan worden gedacht, neen, het be treft hier het alles overheerschende vraagstuk van het voortbestaan en de toekomst van ons Koninkrijk, dat van vitaal belang is voor iederen Nederlander, géén uitgezonderd, en voor zeventig millioen Indonesiërs. Hoe kan men nu te boven komen, dat er in de partij t.a.v. dit punt verschil van inzicht is met de leiding der partij? En ook, hoe 'kan men te weten komen hoe de 80 van de Nederlandsche Katholieken, die niet in de K.VP. zijn georganiseerd, maar die in den regel op de party stemmen, t.a.v. dat punt denken? Natuurlijk alleen door een telling té organlseeren en degenen, die van hun verschil van inzicht willen doen biyken, op te roepen en hoe kan dit anders ge schieden. dan door een comité ad hoc op té riohten? Is dit een organisatie bin nen de party? Dit is naar onze mee ning niet in ernst vol te houden. Zou dan deze telling moeten geschie den door middel van de organisaties der party, dus via de kieskringen, af dee lingen enz.? Ook dit is niet in ernst vol te houden, omdat het begaan van dezen weg zooveel tyd zou kosten, dat het punt in kwestie het Indische vraag stuk reeds lang zou zyn beslist, voor- Truman stelt vacantie uit. Naar het Witte Huis heeft bekendge maakt, heeft president Truman zijn vacantiereis naar de Caraïbische Zee „met het oog op den huidigen toestand" voor onbepaalden tyd uitgesteld. Het lag aanvankeiyk in de bedoeling van den president om heden uit Washing ton te vertrekken. Charles Ross. de secretaris van den president, wilde niet zeggen, of het om binnenlandsche of buitenlandsche aan gelegenheden ging. Kort voordat Ross de mededeeling deed, had Truman met het kabinet den steun aan Griekenland en andere kwesties besproken. Het uitstel zal Truman meer tyd la ten om zyn voorgenomen radio-rede voor te bereiden, alsmede zyn bood schap aan het Congres, waarin hy zal verzoeken de export, en importbank te machtigen een leening van 250 millioen dollar aan Griekenland te verstrekken. Truman heeft de leiders van beide partyen uitgenoodigd voor een bespre king op Maandag. Charles Eaton, de republikeinsche voorzitter van de commissie voor bui tenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden, heeft op een perscon ferentie verklaard, dat de crisis in Griekenland „een der noodlottigste ge beurtenissen in de Amerikaansche ge schiedenis" is. ENGELAND EN DE AMERIKAANSCHE NOTA INZAKE HONGARIJE. In welingelichte kringen te Londen verluidt, dat de Britsche regeering waarschynhjk binnen zeer korten tyd haar vertegewoordiger in den gealli eerden bestuursraad te Boedapest in structie zal geven een geiyksoortlge ac tie te ondernemen als de Amerikaan sche vertegenwoordiger ten aanzien van de jongste arrestatie door de Sov jet-autoriteiten van Bela Kovacs, secre taris-generaal der Hongaarsche party der kleine boeren. BINNENLAND. Donderdag is de Hertogin van Glou cester aan boord van het Britsche schip ..Rangitlkl" van Australië, waar de hertog onlangs zijn ambtstijd als gouverneur- generaal heeft beëindigd op weg naar Engeland, te Willemstad, aangekomen. De hertogin was vergezeld van haar zoons William en Richard De echtgenoote van den gouverneur, mevrouw Kasteel, ging aan boord van het schip om de gasten te verwelkomen. Noord-Beveland ls volkomen afgesloten van de buitenwereld, daar, als gevolg van den dool de overtocht over het Ijs over de zandkreek niet meer mogelijk ls. Een 3-Jarig kindje J. W. Q. wonende aan de Obrechtstraat te 's-Gravenhage ls ln een pan heet water gevallen, ten ge volge waarvan het kind zulke ernstige brandwonden kreeg, dat hot overleden ls, De heer Gerben Wagenaar is gis teren per KLM. Constellation op Schip hol uit de West teruggekeerd. Op 19 Maart as. zal Hr Ms. kanon neerboot ..Van Speyk" te Willemstad aankomen. De Indische legercommandant, ge neraal Spoor heeft besloten de ..Federa tie van ex-illegale werkers ln Indlë" (de FJ.W.I.) in te schakelen voor de sociale zorg ten bate van die militairen, die deze zorg behoeven ten gevolge van den door hen ln Nederlandsch-Indië gevoerden strild. alsmede voor de zorg voor hun nabestaanden Het congres van den Ned Bond van dansleeraren zal. evenals ln 1946. weer te Den Haag worden gehouden en wel op 18. 19 en 20 Juni as. dat die weg tot het einde toe zou zyn afgelegd. Hierby wordt nog daar gela ten dat de bovenbedoelde 80 Katho lieken lang» dien weg in het geheel niet zouden worden bereikt. Of behoo- ren dezen dan niet in de gelegenheid te worden gesteld te doen biyken of de door hen aan de party gegeven macht overeenkomstig hun inzichten is of wordt gebruikt? Wij hadden een zakelijk, scherp geformuleerd antwoord op onze vraag verwacht. In stede daarvan spreekt u, mynheer Andriessen namens het bestuur der K.V.P.? een machtswoord uit. De beslissing in deze aangelegenheid van een de mocratisch georganiseerde party als de K.V.P. kan niet twyfelach- tig zyn, tenzy de K.V.P. zou ophou den een democratisch georganiseer de party te zyn". Het sohryven was namens het „voor loopig Katholiek comité voor handha ving Rykseenheld onderteekend door den voorzitter van dit comité, den heer Ch. J. I. M. Weiter. CHURCHILL'S MOTIE VAN WANTROUWEN. Churchill heeft gisteren het amende ment op de regeeringsmotie inzake de economische politiek ter tafel gebracht. Het amendement komt neer op een motie van wantrouwen en zal Woensdag worden ingediend. Het zegt, dat de re geering in gebreke is gebleven de vol ledige gegevens over den economischen toestRnd te publiceeren en dat geen ver trouwen wordt gesteld in een regeering, die door haar beleid tot dusver de na tionale moeilykheden steeds heeft ver groot en wier voorstellen voor de toe komst onvoldoende of schadelijk zyn. SMOKKELHANDEL IN BEDWELMENDE MIDDELEN ONTD IT. Te Gaza in Palestina is een groote smokkelhandel in bedwelmende midde len ontdekt. Opium en Nashish ter waarde van 45.000 pd. st. werden ten gevolge van een ongeluk in een Britsche legervrachtauto gevonden. Men gelooft, dat deze smokkelorganisatie een der grootste in het midden-Oosten is. Een Britsche sergeant, een Britsch soldaat en een meisje van de hulpmacht van het Britsche leger werden gearresteerd. Binnen enkele dagen verwacht men „belangryke ontwikkelingen". Men ge looft. dat de handel zich tot in Syrië en den Libanon en mogeiyk Turkye, zoowel als Egypte en Palestina, uit strekt. Regeering zal krachtig ingrijpen. Zooals in de distributiedienst 1939 is vastgelegd, is de overheid verantwoor- deiyk voor de voorziening van de Neder landsche bevolking van distributiegoe deren. Zy kan deze verantwoordelyk- heid slechts dragen, indien de bij het productie- en distributieproces inge schakelde ondernemingen ten volle haar medewerking verleenen. Zy moet er dus op kunnen vertrouwen, dat de onder nemingen juiste opgaven doen van de haar verleende toewijzingen en vergun ningen en daarvan slechts op regelma tige wyze gebruik maken en geen goe- ren in stryd met de distributievoor schriften koopen, vervaardigen of ver- koopen, kortom de gestelde voorschrif ten stipt naleven. Een dergeiyk vertrouwen kan de over heid niet blyven stellen in ondernemin gen, welke zich aan zware overtredingen van de voorschriften schuldig maken. De gevolgen van deze overtredingen zijn immers zoo ernstig, dat zy tot een ontwrichting der voorziening kunnen leiden. In de afgeloopen maanden was het noodzakelijk tegen verscheidene on dernemingen proces-verbaal op te maken wegens het plegen van distri butiedelicten van ernstïgen aard. Het betrof hier veelal het niet-opge- ven van groote voorraden distributie- goederen, waardoor deze aan de nor male distributie werden onttrokken, het „zwart" koopen van grondstoffen en het vervaardigen van goederen zonder de daartoe vereischte vergunning. De verkoop van die grondstoffen en goede ren geschiedde vrijwel steeds tegen pry- zen, welke ver boven de wettelijk geoor- De Zuidzee-eilanden. De Britsche vertegenwoordiger in den Veiligheidsraad, sir Alexander Cadogan heeft in de vergadering van den raad uiteengezet, dat Engeland de rechtma tigheid van een beheer der voormalige Japansche mandaat-eilanden in de Stil le Zuidzee door de V. S. betwyfeld. aan gezien er nog geen vredesverdrag voor Japan is opgesteld, maar Engeland zal zich'niet verzetten, indien de meerder heid het betrokken voorstel steunt. Hasluck (Austr.), die vóór het beheer door Amerika was, verklaarde, dat zyn regeering, de eindbeslissing in handen wilde stellen van de Zuid-Zee-confe- rentie- De Chineesche en Fransche vertegen woordigers waren van meening, dat het beheer aan de V, S. kon worden opge dragen zonder het vredesverdrag af te wachten. loofde lagen. Voor al deze overtredin gen zullen de betrokkenen zich te zyner tyd voor den bevoegden rechter hebben te verantwoorden. Intusschen heeft de ernst van de by de onderzoeken aan het licht geko men feiten de overheid doen beslui ten thans op krachtige wyze op te treden tegen ondernemingen, welke ernstige distributie-overtredingen be gaan en haar voor onbepaalden tyd uit te sluiten van deelneming aan het productie- en distributieproces. Dit zal in de meeste gevallen medebren gen, dat deze ondernemingen komen stil te liggen. Met de belangen der werknemers zal by het nemen van dezen maatregel vanzelfsprekend zoo veel mogelyk rekenig worden gehou den. Aneta meldt uit Batavia, dat met de verklaring „Jullie komen allemaal van daar" (n.1. het Republikeinsch gebied), zoowel Nederlandsche als buitenland sche journalisten te Krandji een behandeling ondervonden, welke twee buiten landsche journalisten aanleiding gaf zich het recht voor te behouden de kwestie ter kennis van hun consuls te brengen, terwijl de Nederlandsche jour nalisten gistermorgen besloten een protest bij dr. van Mook in te dienen. Gestreng onderzoek is gelast. Donderdagavond j.l. arriveerde te Be- kassi op Nederlandsch gebied de trein uit Djogjakarta, waarin zich in een ge- reserveerden wagen de journalisten, die van de zitting van het K.N.IP. te Ma- lang terugkeerden, bevonden. Aangezien volgens een order geen treinen na 18 uur de contróle van het station te Krandji mogen passeeren, verzocht een der inzittenden, een Ne derlandsch officier, telefonisch aan zyn superieuren te Batavia, om althans den wagen met de journalisten door te laten. Een bevestigend antwoord kwam na an derhalf uur. De trein stoomde om half- twaalf terug naar het onder Republi keinsche contróle staande station Tam- boen, ten einde de wagens, waarin zich de andere reizigers bevonden, af te la ten haken. Een half uur later vertrok de trein met de journalisten weder naar Bekassi waar een formeel onderzoek plaats had. Om kwart voor één 's nachts kwam men te Krandji aan. Hoewel te Bekassi vergunning werd gegeven om Krandji zonder noemenswaardig opont houd te passeeren, werd ook hier de ge reserveerde wagen onderzooht, waarby alle koffers, zoowel die van de Neder landsche journalisten als die van hun Chineesche, Indonesische, Arabische en Australische collega's doorzocht werden. Op de herhaalde vragen, op wiens order het onderzoek geschiedde, werd geen rechtstreeksch antwoord gegeven. Intus schen ging het grondig onderzoek voort, zelfs sigarenkistjes werden open ge maakt. De koffer van een Chineeschen correspondent, die zich niet in de on- mid.deliyke naibyheid bevond, werd met de (bajonet geopend. Verschillende kle dingstukken werden in beslag genomen, aangezien deze militaire kleedingstuk- ken zouden zyn. Van den foto-verslag gever van den R.V.D. werd om dezelfde reden een handdoek ln beslag genomen en van een Chineesohen collega eenig ondergoed, waarvan hy verklaarde dat dit verstrekt was door een Nederland sche instantie. Toen de Engelsche jour nalist George B. Bolt, en de Australi sche correspondent Graham Jenkins aan een majoor, die volgens zyn verkla ring bevelvoerend officier was, zyn naam vroegen, weigerde deze zyn naam op te geven. Op hun vraag, waarom de bagage gecontroleerd werd, werd geant woord, da/t dit een instructie van de le gerleiding was. De Indonesische journa list, Wim Latumeten, geboortig uit Am- bon, werd een landverrader genoemd. Toen een Nederlandsche journalist, ter- wyi hy naar 'binnen werd geduwd, op merkte, dat hy een Nederlander was, verklaarde de militair, dat dit ex niet toe deed, want allen uit dezen trein kwamen „van daar", waarby hy doelde op het Rerpublikeinsoh gebied. Naar aanleiding van het boven staande deelde de Legervoorlich- tingsdienst namens den chef-staf mede: Het algemeen hoofdkwartier heeft kennis genomen van hetgeen zich gisteren na de aankomst van het gezelschap te Krandji heeft voorgedaan. Aanstonds is een onder zoek gelast. Verwacht kan worden, dat dit deze week beëindigd zal zijn, waarna eventueel de noodige maat regelen zullen worden getroffen. Dr. Koets verklaarde aan Aneta, dat, indien de feiten juist waren, de Neder- landseh-Indische regeering de toedracht in de hoogste mate betreurde, aangezien dit vooral hoogst schadeiyk zou zjjn voor de Nederlandsohe zaak. Overigens wilde hy het resultaat van het militaire onderzoek afwachten. Hy hoopte, dat dit met den grootsten spoed en ge strengheid zou worden uitgevoerd In de haven van de Rotterdamsche Lloyd liggen een zestal Grontngsche kust SK3S Xn^Tn^S BUITENLAND. Dezer dagen is Barbara Hutton, de rykste vrouw ter wereld, te Chur (Zwit serland) ln het huwelllk getreden met prins Igor Troubetzkol. Het Jonge paar brengt de huwelijksweken te Zuerich door. Vyftlen honderd afgevaardigden uit 62 verschillende landen zullen ln Juli te Oslo deelnemen aan de wereldconfe rentie der Christelijke Jeugd. Chineesche geologen zl|n ln een viertal in het binnenland gelegen pro vinciën. begonnen met het onderzoek naar uranium. Vele Chlneesohe geleer den oordeelen het zeker, dat ln de pro- vnlcle Kwangsl, welke ln den oorlog ver woest werd, zich uranlumlagen bevin den. evenals ten Zuiden van Hoenan en in de ml| nstreek van Moekden ln Mand- sjoerije. De Australische minister van bui tenlandsche zaken heeft Ln de volks vertegenwoordiging medegedeeld, dat Australië zijn veiligheidsdiensten ver sterkt om de mogelijkheid uit te sluiten, dat communisten geheimen betreffende raketten aan een „vreemde mogendheid" uitleveren Alles zal worden gedaan om een herhaling van het geval van atoom- splonnage ln Canada te voorkomen. De academische orde van Sint Michael heeft, ter gelegenheid van haar lustrumfeest heden het „Manneke-pis" te Brussel begiftigd met de eetetoga. De stedelijke overheid en afvaardigingen van buitenlandsche studenten luisteren de plechtigheid op. Prof. Paraskevopoulos. van het ster- rekundlg observatorium te Marzelspoort (Z.-Afrika), verwaoht dezer dagen groote activiteit van zonnevlekken, die ln de geheele wereld groote storingen in de radioverbindingen teweeg zullen bren gen. De 91-Jarige maarschalk Petain. die op het eiland Yeu geïnterneerd ls. heeft den Franschen president, Aurlol. doen verzoeken om \erbetering van zijn om standigheden. Een Dakota uit Londen met 22 nas- sagiers aan boord heeft op den oever van «Li?ea51pa-rlvler ln Noord-Rhodesla een noodlanding moeten maken. Er zijn geen persoonlllke ongevallen te betreuren en de inzittenden worden uit de lucht van voedsel voorzien. Het vliegtuig ls ln on diep water terechtgekomen. bet spoorwegstation lm an, aan de lijn Chabarofsk—Wladlwostok in Si berië ls op 12 Februari J.l. een groote meteoor gevallen. Thans wordt gemeld, aat deze ls gevonden. Er ls een gewel dige krater geslagen, waaruit een dichte wolk van stoom opstijgt. Het terrein rondom den krater ls bedekt met omge vallen boomen Een groep deskundigen ls naar de plaats vertrokken om den me teoorsteen te bestudeeren. ~7 Bidault. de Fransche minister van buitenlandsche zaken, heeft voor zijn vertrek naar Moskou te Warschau ver klaard: „Ik geloof, dat Warschau er ln het bijzonder recht op heeft, dat het vredesverdrag met Duitschland er ce- teekend wordt". Naar van bevoegde zllde wordt ver nomen. heeft Engeland er ln toegestemd een Fransche luchtlandingsdivisie uit te rusten De Tsjecho-Slowaaksche constl- tueerende nationale vergadering heeft met eenparigheid van stemmen een wet op pensioenverzekering voor mijnwerkers aangenomen. Verklaard werd, dat deze wet de eerste stap beteekent tot pen sioenverzekering voor de geheele werken de klasse In de laatste maand zijn 4.792 per sonen ln de Britsche zone van Duitsch land uit den openbaren dienst ontslagen wegens voormalig lidmaatschap van de Nazi-partll. Het totaal aantal ontslage nen sedert de bezetting bedraagt 299.000 Bü neuss aan den Rf1n is een veer pont met 25 passagiers gezonken. Negen passagiers zijn gered. Alibert. minister van justitie in de regeering van Vlchy ls door een Fransch gerechtshof te Versailles bij verstek ter dood veroordeeld. De Joodsche terreur in Palestina. Naar verluidt, ls „een zeer belangry ke Joodsche terrorist" gearresteerd by de grootscheepsche razzia's in de ste den Rehovoth, Nathanya en Hadera, waarby zes bataljons Britsche infan terie en vliegtuigen werden ingezet. 32 personen werden gearresteerd. Terroris ten hebben bij Tel Aviv een politiepost en een militairen auto beschoten. De aanvallers wisten te ontkomen. Een Britsch officier en een soldaat werden gewond, toen een auto van den mili tairen staf op een landmyn reed op den weg van Haifa naar Tel Aviv Het dou anebureau en het station te' Tel Aviv werden door een onbekend persoon op gebeld, die zeide, dat in de gebouwen een springlading was aangebracht. DE TROEBELEN IN VOOR-INDIË. By gevechten te Rawalpindi, 250 km. ten Noorden van Lahore, werden 27 menschen gedood en 175 gewond. In Amritsar, waarheen thans twee batail- lons Britsche troepen gezonden zyn, bleven de branden den geheelen nacht door woeden en 4 winkelwyken zyn reeds in de asch gelegd- Gisteren werd het bevel uitgevaardigd brandstichters en plunderaars, die op heeterdaad worden betrapt, zonder pardon neer te schieten. Er werd een uitgaansverbod voor twee dagen afgekondigd, terwyl vergaderin gen. optochten en samenscholingen voor 15 dagen werden verboden. In Muitan zyn de branden, na 7 stra ten en een aantal winkels verwoest te hebben onder controle. Ook elders ln de Pendsjaab duren de troebelen voort en in verschillende steden is een uit gaansverbod uitgevaardigd. Margarine met Vitamine A OPDRACHT DER NED. REGEERING. Dezer dagen is de Nederlandsche margarine-industrie in opdracht van de regeering er toe overgegaan in het belang van de volksgezondheid de margarine tydelyk te vitamineeren met vitamine-a. Vitamine-a biykt vooral in de winter maanden in te geringe mate in ons votKiael aanwezig te zyn- Het wordt na- meiyk in hoofdzaak verkregen uit bo ter. kaas. melk. vette haring, levertraan, enz. Nu ls wel is waar voor velen het boterverbruik van thans niet minder dan voor den oorlog, maar toen werd als regel de margarine ook gevitami neerd. Na de bevrijding slaagde men er niet direct in een voldoende hoeveel heid vitamine-a praeparaat aan te koo pen, doch thans is een groot deel van de door de regeering gekochte hoeveel heid geleverd, zoodat met de vitaminee ring een aanvang kon worden gemaakt. Onze export in 1946 ER VALT NOG ONNOEMELIJK VEEL IN TE HALEN! Aan het aan de Tweede Kamer toe gezonden verslag van de vaste com missie van overleg met de regeering inzake handelspolitieke aangelegen heden, ontleenen wy De omvang van den uitvoer naar Duitschland in 1946 bedroeg nog geen 1/8 deel van dien in 1938, die van den uitvoer naar Indië nog geen 1/12 deel. Daarentegen namen België en Luxem burg by den uitvoer in 1946 een veel be langrijker plaats in dan in 1938 (21 pet. van den totalen uitvoer tegen 10 pet.). Niettemin beteekent deze verdubbeling van het aandeel in onzen uitvoer niet meer dan dat deze landen in het afge loopen jaar ongeveer de helft van de hoeveelheid goederen, welke zy in 1938 uit Nederland importeerden, hebben af genomen. Zoo bezien blykt het ook een ernstig feit. dat Groot-Brittannië in 1946 slechts 11,3 pet. afnam van onzen export tegen 22,68 pet. in 1938, d.w.z. ongeveer 1/8 deel van de hoeveelheid goederen van 1938. Voorts valt op te merken, dat Frankryk, de Ver. Staten, Zwitserland, Zweden. Noorwegen, Tsjecho-Slowakye en Denemarken een grooter aandeel af namen in 1946 dan voor den oorlog. Rus land heeft in het geheel niets afgeno men. tegen 2,23 pet. in 1938. Ook Zuid- Afrika en Canada voerden slechts ge ringe hoeveelheden uit ons land in. Ook de Britten protesteeren TEGEN AANHOUDING „EMPIRE MAYROVER". De regeering van Groot-Brittannië heeft by de Nederlandsche regeering geprotesteerd tegen de aanhouding van het Engelsche koopvaardijschip „Empire Mayrover" door de Neder landsche Marine. Toen het protest werd ingediend meer dan tien dagen geleden was het den Britschen autoriteiten niet be kend, dat het schip reeds was vryge- geven. Het Incident wordt officieel nog altyd als niet geregeld beschouwd, aan gezien men geen verzekering heeft ont vangen. dat dergeiyke incidenten in de toekomst zullen worden vermeden. De voornaamste reden voor de klacht van de Britsche regeering is het feit, dat het schip in* volle zee buiten de Neder landsche territoriale wateren werd aan gehouden. Men neemt aan, dat de Nederlanders hebben gehandeld in de overtuiging, dat de „Empire Mayrover" rubber, welke Nederlandsch eigendom ls, aan boord had genomen uit Republikeinsche gebieden, welke zy thans blokkeeren. De Nederlandsche Marine heeft echter in een communiqué medegedeeld, dat men aan boord slechts auto's heef t aan getroffen. DE EERSTE SPINAZIE! Aan de centrale veiling Ter Aar (ZH) werd gisteren de eerste spinazie van ons land aangevoerd door den tuinder M. Keyzer uit Ter Aar.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1