r Griekenland dwingt Amerika tot zeer belangrijke beslissing WEERBERICHT Het gebied van Malang ordelijk en zonder militair vertoon Goodwill en wantrouwen bij de Indonesiërs 175 Nederlanders overnachtten in autobussen Amerika protesteert bij Ned. Regeering De nieuwe bonnen Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 6 MAART 1947 No. 26025 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J, Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon n Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Griekenland bevindt zich in een po sitie, dat het zich zelf niet meer kan redden: de oorlog heeft het te zwaar geknauwd Het was Engeland, dat in de eerste plaats in aanmerking kwam, om de zoo brood-noodige hulp te verschaffen, ge let op het kortstondig verleden, maar Engeland moet verstek laten gaan. Het is zelf zoodanig in moeilijkheden ver wikkeld, dat het Griekenland niet lan ger steun kan verleenen. Voor Albion is het een zwaar gelag, dat te moeten erkennen, doch het is nu eenmaal niet anders Zelfs heeft Engeland moeten aan kondigen, dat het zijn troepen binnen 90 dagen geheel zal terugtrekken, waar het den financieelen last daarvan niet langer kan dragen! Voor Griekenland dreigde de gang van zaken catastrophaal te worden, want v/at er zou gebeuren, wanneer de Britsche troepen waren verdwenen en de Grieksche regeering wegens gebrek aan i geld en goederen niet zou kunnen optreden, ligt voor de hand! Grieken land is immers op den Balkan het laat ste bolwerk van Westersche democra tie en het zou de Sovjets heel wat waard zijn, wanneer zij het Hellas m het Sovjet-blok zouden kunnen brengen. Intusschen doet1 juist dit wel duide lijk naar voren komen, hoezeer Enge land zich onmachtig gevoelt, want an ders zou het 'n dergelijke positie niet in de waagschaal stellen. Voor het Brit sche rijk is het een bijzonder zware er kenning van niet meer te kunnen, wat het zou willen en. feitelijk, moeten doen Het loslaten van Griekenland, speciaal in de gegeven omstandigheden betee- kent weinig minder dan ook dit land te drijven in de armen van Moskou, dat zoodoende de reeds zoo lang begeer de positie aan de Mlddellandsche Zee als met één slag zou veroveren. In deze benarde positie geplaatst, heeft Griekenland gemeend een beroep te moeten en mogen doen op de Vereenig - de Staten. Dit beroep op steun geldt slechts financieelen bijstand, want ver der zal Amerika niet kunhen en willen gaan, doch mits in voldoenden omvang verleend, zoü die steun toch Grieken land uit de zwarigheden kunnen helpen. Voor geld kan Griekenland zich de noodige leger-uitrusting aanschaffen, waarmede het niet alleen stand kan houden tegen de guerilla-benden, doch deze zelfs kan -vernietigen. Momenteel mankeert alles aan de Grieksche bewa pening en dat is dan ook de reden, dat de guerilla-benden, die trouwens van over de grenzen worden gesteund verklaringen, afgelegd voor de commis sie van den Veiligheidsraad hebben twij fel wel doen verdwijnen! zich kun nen handhaven, al lijden zij den laat- sten tijd ernstige verliezen. Gelijk ook elders ls herstel van orde én rust voor Griekenland het eerst noo dige! Amerika schijnt Engeland te hebben gepolst, of het niet bereid zou zijn, de Engelsche troepen in Griekenland te laten, wanneer de kosten door Washing ton werden betaald, doch Londen heeft dat blijkbaar afgewezen. Dat ligt trou wens ook voor de hand; nu eenmaal officieel is vastgelegd, dat de Britsche troepen zouden worden teruggenomen, gaat het niet aan, daarop terug te ko7 men. Het zou een nog ernstiger aan tasten van 'het Britsche prestige zijn dan toch reeds het geval is. Voor Amerika zou het anders een uit komst hebben beteekend, want de Griek sche aanvrage om steun brengt Wash ington voor een moeilijk dilemma. Anders dan na den eersten wereld oorlog behoeft er thans, gelukkig, geen twijfel meer te bestaan of Amerika zal daadwerkelijk deelnemen aan de actie van alle landen van goeden wille; dus In de eerste plaats aan den nieuwen Volkenbond, nu de Vereenigde Naties geheeten. Maar dit beteekent nog niet. dat Washington bereid is, om zich te storten in zuiver Europeesche politiek, de rol van Engeland voor een groot deel overnemend, waar het eens zoo trot- sche Albion uit onmacht zich moet te rugtrekken En voldoen aan het Griek sche verzoek komt in wezen toch daar op neer! Men moge redeneeren. dat een leening nog niet direct wil zeggen 't bedrijven van politiek, maar in dit ge val is het slechts een drogreden, om de zaak aldus te bekijken. Wanneer Amerika een 350 millioen dollar in Griekenland investeert, met financien Engeland's plaats innemend, ligt het voor de hand. dat het zich ook verder wel moet bekommeren om hetgeen er verder gebeurt. Het zou struisvogel-po litiek zijn. om het anders te bezien In dit licht zal president Truman een oplossing aan het Congres moeten voorstellen. Een oplossing van voor Amerika zeer ver gaande strekking, waarbij beslist zal worden, hoever de Vereenigde Staten voortaan willen gaan in bemoeienis met Europa en im- pleciet andere werelddeelen. Het is met de grootste interesse, dat men zal afwachten, wat Washington zal besluiten. Het belooft een beslissing te worden van wereld-omvattende beteekenis! Koude lucht dringt opnieuw door De Bilt verwacht tot morgenavond: Matigen, in het Noorden van het land tiidelük nog krachtigen wind. aanvan kelijk zwaar bewolkt met op vele plaat sen nevel of mist en eenige regen of sneeuw, later opklarend. In Noord-Holland. Friesland en Gro ningen meest lichte vorst, In de overige provincies opnieuw daling van tempera tuur tot om het vriespunt overdag en tot enkele graden onder het vriespunt in den nacht. 7 Maart. Zon op: 7.15 uur; onder: 18.29 uur. Maan op: 18.56 uur; onder: 7.54 uur (VM.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 4.23 en 16.42 uur. Laagste temperatuur: gr. C. (Van onzen specialen verslaggever) Onze speciale verslaggever bij de be sprekingen van het voorloopig Republi- keinsch parlement telegrafeert ons: Terwijl aanvankelijk de zitting van het Republikeinsche parlement haar voornaamste beteekenis scheen te zullen ontleenen aan de behandeling van het ontwerp-accoord van Linggadjati. bleek dit ontwerp achteraf bij de debatten in het KNIP nauwelijks te worden aange roerd. Uiteraard wijdde Sjahrir, die be halve premier ook minister van buiten- landschè zaken is. een belangrijk deel van zijn redevoeringen aan de onder- hahdelingen tusschen de Republiek en Nederland, doch de belangstelling van de afgevaardigden ging in veel sterker mate uit naar de economische vraag stukken in de Republiek. Er werd een dankbaar gebruik gemaakt van de volop aan de afgevaardigden geboden gele genheid tot critiek. Gedurende de ge- heele zitting maakte het parlement een zeer democratischen indruk, als was na tuurlijk in vele opzichten een gebrek aan ervaring in dit jonge vertegenwoor digende lichaam merkbaar. Aan het conflict tusschen president Soekarno en het werkcomité werd ten slotte een eind gemaakt door vice-pre sident Hatta. die op het kritieke oogen- bllk te hoogste troef uitspeelde door met het aftreden van Soekarno te drei- Spaart de voetgangers EEN BEROEP OP ALLE WEGGEBRUIKERS. Na de vogels vragen de voetgan gers in dezen erbarmelijken.. bar ren en onbarmhartiger winter on ze aandacht en bescherming. Voor de zooveelste maal sedert Koning Winter begin December zich in deze lage landen zetelde, gaat het wegdek schuil onder een vieze brij van ijs, sneeuw, zand en water, aan welke substantie op vele plaatsen een flinke dosis pekel een voor onze schaarsche kleeding funest, pikant karakter verleent. Het is vooral met het oog op onze nog steeds benarde textielpositie, dat wy bij dezen een vriendelijk, doch dringend be roep doen op H.H. automobilisten om bij het passeeren van voet gangers en wielrijders, die dezer dagen toch al moeite hebben om zich in letterlijken zin staande te houden, hun vaart wat te minde ren en daardoor te voorkomen, dat hun kleeding grondig wordt be dorven Anderzijds willen wij de voet gangers en wielrijders opwekken om. waar zulks althans doenlijk is. zooveel mógelijk gebruik te ma ken van het voor hen bestemde weggedeelte. Het is onder de huidige omstan digheden meer dan ooit ieders plicht elkander zoo min mogelijk moeilijkheden in den weg te leg gen! gen. Het werkcomité bond daarna in gaf den tegenstand tegen de uitbreiding van het KNIP op. In wezen betrof dit conflict niet de nieuwe samenselling van het parlement nóch de wijze van op treden van Soekarno, doch het vloeide voort uit de- oude controverse tusschen partai Nasianal Indonesia en Masjoemi eenerzijds en den socialist Sjahrir an derzijds. Door zich volledig achter Sjah rir te stellen, hebben Soekarno en Hatta de. positie van het kabinet aanmerke lijk versterkt. Intusschen heeft het tiendaagsche bezoek aan de Republiek een alleszins gunstlgen indruk achtergelaten bij de Nederlandsche dagbladcorrespondenten. Wel is waar is het bezochte gebied van Malang altijd het centrum geweest van een welvarende streek, maar het maak te toch eeft goeden indruk, dat van honger of onrust in het geheel geen sprake was. De stad en de omgeving maakten een ordelijken indruk, terwijl er opvallend weinig militair vertoon was waar te nemen. De Nederlander is daar volkomen veilig, ook tijdens verre een zame wandeltochten, terwijl de bevol king hem steeds vriendelijk bejegent. De voornaamste problemen van de Republiek blijken drieledig te zijn, n.l. de transportmoeilijkheden, een nijpend gebrek aan technici en een dringende behoefte aan import van goederen. De geheele bevolking staat samenwerking met de Nederlanders voor, doch slechts op voet van volkomen gelijkwaardig heid. Ei- heerscht echter een diepge worteld en groeiend wantrouwen tegen „de militaire reactionnaire kliek". Deze tweeledige houdingy van goodwill eener zijds en wantrouwen anderzijds kwam ook tot uiting in een onderhoud met vice-president Hatta, over het accoord van Linggadjati. waarin deze zeide thans arbitrage 'nog als eenige moge lijkheid te beschouwen voor oplossing van het conflict, zonder zich er over uit te laten van welke zijde deze arbi trage te verwachten zou zijn. Het Lagerhuis over Indië Het Lagerhuis-debat over Voor-Indië is geopend door den minister van Han del, sir Stafford Cripps. die het stand punt verdedigde, dat de Britsche régee- ring risico's moet nemen wat betreft het effect van haar beslissing ten aan zien van Voor-Indië. Hjj stelde het Huis voor een motie goed te keuren inzake het beleid van de regeering in dezen (waarbij dus aanvaard wórdt, dat Groot-Brittannië uiterlijk Juni 1948 het bewind in Voor-Indië overdraagt aan een centrale Voor-Indische regee ring of aan provinciale besturen). Het alternatief was. aldus Cripps, dit be sluit of versterking van de Britsche troepen en verscherping van de Brit sche bestuursmaatregelen. Dit was te verwerpen. Groot-Brittannië zou dan nog tenminste vijftien tot twintig jaar in Voor-Indië moeten regeeren. Sir John. Anderson, die het woord voerde voor de oppositie, was de mee ning toegedaan, dat hier het levens geluk van honderden millioenen men- schen op het spel staat en dat de spe ler de zaak niet in de hand heeft. Hij vond het onverantwoord een datum te fixeeren, daar de ontwikkeling niet te voorzien was. De Grieksche kwestie Op weg naar Leipziger Messe. De Berlijnsche correspondent van het ANP seint: 175 Nederlandsche zakenlieden zijn Dinsdagmiddag in vier spoorwegbussen, na een uiterst moeilijken tocht van drie dagen over besneeuwde wegen te Leip zig gearriveerd. Tweemaal he<5t het Ne derlandsche gezelschap den nacht in de autobussen moeten doorbrengen, daar de wegen door sneeuwval waren versperd. Onder het gezelschap, dat tot Zaterdag op de Leipziger Messe blijft, zijn ook vertegenwoordigers van den centralen dienst in- en uitvoer, van het Ministerie van Economische Zaken, van het Bureau Duitsche herstelbeta lingen. van de Ned. Kamer van Koop handel voor Dultschland en de Ned. Trustmij. HISTORISCHE GEBEURTENIS. De secretaris van de Kamer van Koop handel voor Duitschland, mr. De Mees ter, dien wij gistermorgen in het door het gébruik van wapenen is. dat ver zoening in den weg staat. Majoor Mayhew, de Engelsche on derminister van buitenlandsche zaken, heeft in antwoord op een aantal vra gen in het Lagerhuis over de jongste onderhandelingen tussohen Engeland en de V. S. over de financieele en mi litaire verplichtingen van Engeland in w .Griekenland verklaard, dat hij geen da- zeggen. Wel deelde hjj mede, dat pre- turn kan noemen voor de uiteindelijke ;ident Truman ter zake een verklaring terugtrekking der Britsche troepen uit 70u afleggen. Het Britsche antwoord op de jongste Amerikaansche nota inzake Grieken land is op het Amerikaansche mini sterie van buitenlandsche zaken ont vangen, aldus een officieel woordvoer der. Hij wilde niets over den inhoud Griekenland. Hij deelde mee, dat de hulp van de Unrra aan Griekenland binnenkort zal ophouden en dat de fi nancieele hulpverleening van Engeland aan dit land 31 Maart ten einde loopt. In antwoord op een vraag van het Labourlid Price, of het niet een feit is, dat verzoening tusschen links en rechts in Griekenland niet waarschijnlijk is, zoolang de Grieksche regcering meent, dat zij kan vertrouwen op Amerikaansch geld en Britsche gewapende troepen, verklaarde Mayhew, dat het niet alleen Nasleep der „Martin Behrman" kwestie. Aan den ambassadeur der Ver. Staten in Den Haag is door de Ame rikaansche regeering opdracht gege- van een mondeling protest te doen hooren tegen de maatregelen der Nederlandsch-Indische regeering dd. 2d Januari, waarbij bepaald werd, dat zekere producten, die de Indo nesiërs willen uitvoeren, het land niet zonder verder 'onderzoek kun nen verlaten, aangezien die produc ten wellicht het eigendom zijn yan niet-Indonesische burgers. In ver band met deze beslissing is, zooals bekend, het Amerikaansche schip Martin Behrman onder Nederland sche militaire bewaking van Cheri- bon naar Tandjong Priok gebracht. Ter gelegenheid van 'de Boekenweek 1947, georganiseerd door de commissie voor de propaganda voor het Neder landsche boek werd in het Concert gebouw te Amsterdam een gala-avond gehouden. Van links naar rechts: mevr. v d. Stal, de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen dr. Jos. Giélen, Clir. Leeflang (voorzitter van de commissie) en jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, vice-president van den Raad van State. (Foto ANP—de Hn). De woordvoerder van het Amerikaan- sohe Ministerie van Buitenlandsche Za ken, die bovenstaande mededeeling deed, voegde er aan toe, dat in hetprotest zal worden gewezen cp de omstandig heid, dat de maatregelen der Neder landsch-Indische regeering „niet alleen den handel op Nederlandsch Oost-In- dië verlammen, maar tevens de wereld berooven van artikelen, vooral levens middelen, waaraan in de geheele wereld gebrek bestaat". In een officieel communiqué wordt, naar A.F.P. bericht, het volgende mede gedeeld: De directeur van de Amerikaansche Scheepvaartmaatschappij „Isbrandtsen" Ryan, heeft in een onderhoud met mr. J. E. van Hoogstraten, directeur van het Departement van Economische Zaken te Batavia, er op aangedrongen, dat een gemengde Nederlandsch-Indoneslsche handelsorganisatie zou worden opgericht om de producten van Indonesië voor de wereld toegankelijk te maken. Ryan was van meening, aldus het communiqué, dat de Nederlandsch-Indische regeering hiermede accoord ging, maar mr. van Hoogstraten gaf hem te verstaan, dat dit op een misverstand moest berusten. Nadat Ryan geprotesteerd had tegen het in beslag nemen van een Ameri kaansch schip voor anker, heeft mr. Van Hoogstraten geantwoord, dat de goede ren, die vj^rden geladen, „gestolen" goe deren waren en dat de scheepvaart maatschappij door het Ministerie voor Buitenlandsche Zaken te Washington was gewaarschuwd, dat zij geheel voor eigen risico handelde. Mr. van Hoogstraten voegde hife- nog aan toe, dat de souvereiniteit van de Nederlandsch-Indische re- gecring over het Nederlandsch-In dische gebied en de territoriale wa teren van dit gebied internationaal erkend is, hetgeen nog onlangs door de regeering van de Ver. Staten ls bevestigd. Het in beslag nemen van de lading van het schip is slechtsgeschied over eenkomstig de wet en ten einde het par ticulier eigendom te beschermen, zoo besluit het otficieede communiqué. Ver der verneemt het A.F.P., dat met het lossen van de lading van de .Martin Behrman" begonnen is. Men gelooft, dat de president zulks heden te Waco in Texas zal doen of andere in een radiotoespraak, die dan naar alle waarschijnlijkheid morgen zql worden gehouden. 'Truman keert heden in den namiddag in Washington terug, vanwaar hij Zaterdag voor een veer- tiendaagsche vaóantie naar de Caraibi- sche Zee vertrekt. Hij zal een officieel bezoek aan Porto Rico en de Maagden eilanden brengen. de Ned. militaire missie in Leipzig in gerichte bureau ontmoetten, noemde de reis van de Nederlanders een histori sche gebeurtenis in de ontwikkeling van de handelsrelaties met Duitsch land, aangezien thans ineens meer Ne derlandsche kooplieden in Duitschland werden toegelaten, dan tevoren over de grens geweest zijn. Tot nog toe waren de Nederlanders nog niet in staat geweest contracten af te sluiten, doch wel is geblekeh, aldus de heer De Meester, dat vooral de Rus sische bezetting streeft naar een ver grooting van den handel uit de Oost zone met Nederland, vooral daar deze zone behoefte heeft aan bepaalde ar tikelen, die Nederland kan exporteeren, zooals rubber. De heer De Meester achtte het waar schijnlijk dat op de Messe den grond slag kan worden gelegd voor relaties met Duitsche leveranciers uit de vol gende branches: optiek, chemische en pharmaccutischc producten, gra fische machines en electrotechnische artikelen. Daarentegen blijkt er voor de vertegenwoordigers uit speelgoed-, glas- en aardewerkbranches, die zich onder de Nederlandsche delegatie be vinden, geen mogelijkheid te zijn om tot zaken te komen. CONCREET ZAKEN DOEN BEPERKT. Leipzig is thans een internationaal zakencentrum en de drukte in de stad doet terugdenken aan de vooroorlog- sche Messe. Uit vrijwel alle landen, die vroeger belangrijke afnemers van de Duitsche industrie waren, zijn delega ties gekomen, soms tot tweehonderd man sterk. Bij de meesten overheerscht de in druk. dat deze Messe'evenwel niet meer kan 'zijn, dan een hernieuwd aanknoo- pen van relaties, zonder dat de Duit sche industrie in staat zal zijn, aan de aanvragen, die thans gesteld worden te voldoen. Het aantal concrete handelszakeij, die met het buitenland zullen worden afgesloten, zal uiterst beperkt zijn. Bidault en Bevin bekijken het „Verdrag van Duinkerken", alvorens zij him handteekening plaatsen onder dit document in die historische plaafts, dat ge* tuigt van de vriendschap tusschen Frankrijk en Engeland. Voor het tijdvak van 9 t/m 22 Maart 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA. KB, KC 703 I (strook No. 2) 63—7 algemeen: 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram cho colade of suikerwerk; BINNENLAND. Dr Th. Weevers, die van Augustus 1931 af lector is geweest in de Neder landsche taal en letterkunde aan de Universiteit van Londen, ls benoemd tot professor in die leerstoel aan de zelfde universiteit. Ter gelegenheid van die benoeming heeft hij gistermiddag in Bedford College zlin inaugureele rede uitgesproken Hedenochtend ls het Indonesische Tweede Kamerlid van de Partil van den Arbeid, de heer Palar, per Skymatter naar Indonesië vertrokken. Deze reis vindt plaats op verzoek en op Initiatief van de Partil van den Ar beid; de heer Palar zal zijn verblilf In Indonesië benutten om zlcb van den algemeenen toestand op de hoogte te stelle en om contact op te nemen met de JRepubliklnsche leiders. Overeenkomstig een van het Minis terie van Financiën te 's-Gravenhage ontvangen aanwllzlng hebben de post ambtenaren te Washington opdracht ge kregen met Ingang van 1 Maart ge- De Nederlandsch-Indische regeering ls bezig met het charteren van een aan tal kustvaartuigen, welke In Indonesië voor de copravaart zullen worden ge bruikt. Men heeft ln Nederland reeds een zestal dezer schepen kunnen char teren. welke deze week naar Indonesië zouden vertrekken. Nederland zal dit Jaar mét een eigen paviljoen op de „Rand Easter Show", de Paaschtentoonstelllng te Jo hannesburg van 31 Maart tot 7 April te genwoordig zijn. Van 2 tot en met 6 September a.s. zal de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, ter gelegenheid van haar honderdjarig bestaan, een land- en tuin bouwtentoonstelling organlseeren op Houtrust te 's-Gravehage. Het aantal typhuspatlënten in het ziekenhuis te Goes is de laatste dagen nog Iets toegenomen Het betreft bier echter geen nieuwe Infectiebron, doch gevallen, die reeds eerder door andere patiënten geïnfecteerd waren. De ziekte ls thans niet meer van ernstlgen aard. Het congres van Enkratera-Bond van Prot. Chr. Drankbestrildersvereenl- gingen, zal dezen zomer té Den Haag houden gehouden worden. In aansluiting op dit Bij de Batafabrieken te Best ls thans een groot deel van de aldaar wer kende Belgen ln staking gegaan. De staking ls een gevolg van het feit, dat de limiet, waarvoor de Belgische ar beiders ln Nederland van hun verdiende geld goederen mogen koopen en ln Bel gië vrij mogen Invoeren te laag geacht wordt. De waarde van de ln te voeren goederen bedraagt f 10.per week. BUITENLAND. De hydro-electrische centrale van de Dnjepr die ln 1927 gebouwd werd en tijdens den oorlog door de Duitschers 'gedeeltelijk werd verwoest, ls voor het eerst sinds het einde van den oorlog weer ln gebruik genomen. De echtgenoote van wijlen Her mann Goering zal ln dep loop van deze maand voor een zuiveringsgerechtshof te Auerbach (Beleren) verschijnen. Het Fransche militaire bestuur ln Duitschland heeft bepaald, dat de alge- meene verkiezingen ln de geheele Fran sche zone en het referendum over de rondwet op 18 Mei zullen worden ge- schënkpakketten voor Nederland metcongres vinden ook aldaar plaats de al meer dan 200 sigaretten of een halfgemeene vergaderingen van de Nat. Chr. pond gekerfde tabak niet voor verzen-1 Geh. Onth. Ver. en van de Ger. Ver voor ding aan te nemen. Drankbestrijding. Vincent Auriol de president van Frankrijk, heeft verklaard dat hij voor nemens ls ln Mei en Juni een reis door de Fransche koloniën te maken. 6000 personen zijn te Sevllla (Span je) dakloos gev/orden door de overstroo ming van de Guadalquivir, welke door 48 Tiur zwaren regenval tot 13 meter bo ven haar normale waterstand is geste gen Op het Zwitsersche vliegveld Mel- rlngen is een vliegtuig van de Zwltser- sche luchtmacht neergestort. De piloot werd gedood. Ericsson dp wnd. Zweedsche minis ter van 'energie, heeft ln het parlement medegedeeld, dat besprekingen gaande zijn voor een rantsoeneering van kran tenpapier om een grooteren expprt van dit artikel mogelijk te maken. Generaal Nikolai AlexandxovltsJ Boelganln. die Dinsdag de functie van minister van oorlog van Stalin heeft overgenomen, ls tot plaatsvervangend voorzitter van den ministerraad der Sovjet-Unie benoemd. De onderhandelingen tusschen de Hongaarsche partij der kleine boeren en het llnksche blok. die op 5 Maart her vat werden, zijn volkomen mislukt. Er dreigt een nieuwe politieke crisis lnHon- gariie. Een Chllcensch vliegtuig ls tijdens een lesvlucht op een schoolgebouw bil Santiago neergestort. De piloot en twee personen kwamen om het leven. 638 algemeen: 50 gram cacao; 63—9 algemeen: 250 gram citroenen (voorinlevering) BONKAARTEN KD. KE 703 (strook No. 2) 64—4, 64—5 algemeen: 250 gram sul*» ker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam. stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk; 64—6 algemeen: 50 gram cacao; 647 algemeen: 250 gram citroenen (voorinlevering) BONKAARTEN MA. MD 703 (strook No. 2) 634 suiker: 250 gram suiker, botert hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikérwerk; TABAKSKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 703. 631 3 rantsóenen tabaksartikelen; 63—2, 633 tabak: 2 rantsoenen ta baksartikelen; 631 versnaperingen: 200 gram cho colade en/of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz- of 400 gram jam. stroop enz.; 63—3 versnaperingen: 100 gram choco lade en/of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Maart worden gebruikt. Op de bonnen der tabakskaart zijn gedurende deze 14 dagen in totaal 5 rantsoenen tabaksartikelen beschik baar. De volgende bonaanwijzing voor sui ker. versnaperingen en tabak zal op Donderdag 20 Maart plaats vinden. De bonnen voor citroenen moeten uiterlijk op Woensdag 12 Maart bij eéft detaillist in groente en/of fruit ingelei verd worden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1