Momentopname aan de Waal Rijkswaterstaat heeft de zwarte, Thialf de witte stukken in het schaakspel Nacht-express Kerkelijk Leven Radio-programma •GEHEIMZINNIGE ONTPLOFFING TE CHICAGO. Te Chicago is een gebouw van drie verdiepingen door een explosie met den grond gelijk gemaakt. Vier personen werden gedood en 20 geword. Het red dingswerk werd bemoeilijkt door twee kleinere explosies, die 2 uur na de eerste plaats vonden. Men vermoedde eerst, dat een lek in de gasleiding de ontplof fingen veroorzaakt hebben, dooh later werd gemeld, dat de politie ee zekeren Schmidt in verband met de explosies heeft gearresteerd De directeui van het hotel, waarin Schmidt zijn intrek nam, verklaarde, dat laatstgenoemde, terwijl hij zijn naam in het gastenboek schreef, zeide: ..Over enkele oogenblikken zal een atoombom explodeeren." Dg explosie zou inderdaad enkele oogenblikken na deze verklaring olaats gevonden hebben. AMERIKA ANSCH SUPERFORT v NEERGESTORT. Naar Radio New York meldt, is een 'Amerikaansche B-29 (Superfort) in de Bristol-bay (Alaska) neergestort. Het vliegtuig is in de lucht in' brand geraakt. De bemanning van 15 koppen kon zich door middel van parachutes in veiligheid stellen. Het is het derde Ame rikaansche vliegtuig van het Alaska- commando, dat binnen een week ver ongelukt is. Het thans neergestorte toe stel zocht naar een andere B-29, die sinds Maandag j.l. vermist is. ONZEKERHEID IN VIETNAM. Radio Vietnam heeft uit naam van Ho Tsji Minh, president van Vietnam, een oproep tot de regeering en de be volking van Frankrijk gericht, waarin verklaard wordt, dat er reeds' te veel bloed van Franschen en Vietnameezen is gevloeid. Talrijke steden zijn met den grond gelijk gemaakt en de bevolking van Vietnam wil onafhankelijkheid in het kader van een bond met Frankrijk, aldus deze oproep: „Wij belooven de materieele en cultu reels belangen van' Frankrijk te eerbie digen en onmiddellijk onze tusschen- komst te verleenen. opdat er een eind kome aan dezen nuttelcozen oorlog". In de radioboodschap wordt evenwel niet aangegev- op welke wijze een einde gemaakt zou kunnen worden aan den huldigen toestand. Ook worden geen concrete voorstellen gedaan. De burgerlijke en militaire autoriteiten- in Frankrijk hebben trouwens géén enkel schriftelijk aanbod van officieel ka rakter van de regeering van Vietnam ontvangen Winkelpand te Roosendaal ingestort. ALS EEN KAARTENHUIS. Zaterdagmiddag heeft een militaire truok een drie verdiepingen hoog win kelpand van den Kunsthandel Werz aan de Molenstraat te Roosendaal in een ruïne herschapen. De wagen slipte, werd onbestuurbaar en reed tegen het win kelhuis aan. De kolom, waarop het bouwwerk steunde, stortte omver en de geheele bovenbouw van het pand zakte onmiddellijk tot op de motorkap van de truck. Muren scheurden In en de ramen kwamen uit hun sponningen te hangen. Al spoedig 'bleek, dat het bouw werk verloren was. Men begon dan ook onverwijld zooveel mogelijk meubels en winkelinventaris naar elders over te brengen. Toen men hiermede gereed was, werd de truck uit den voorgevel ge trokken. Prompt zakte het geheele pand als een kaartenhuisje in elkaar. Bominslag had winkelpand en bo venhuis niet erger kunnen vernieti gen. De waarde van de niet geredde kunstvoorwerpen uit de winkelin ventaris wordt op ongeveer f. 3000. geschat, y Wonder boven wonder deden zich bij het ongeval geen persoonlijke ongeluk ken voor. Den chauffeur van de mili taire truck treft geen schuld. DE „MARTIN BERGMANN" TE TANDJONG PRIOK. Het Amerikaansche vrachtschip „Mar tin Behrmann" is gisterochtend te Priok aangekomen. De Nederlandsche autori teiten zijn onmiddellijk aan boord ge gaan ten einde een aanvang te maken met de inspectie van de lading. De ka pitein heeft van den Amerikaanschen- consul-generaal te Batavia bericht ont vangen zich aan de instructies van de Nederlandsche autoriteiten te houden. Prof. Romme weer thuis. GUNS1*IG OORDEEL OVER LINGGADJATI. Zaterdagmiddag arriveerde met een dag vertraging op Schiphol, het Indië- vliegtuig, waarin zich prof. Romme be vond. Op de vraag, waarom hij niet ln de Republiek zelve was geweest, antwoord de de heer Romme, dat men hem hier toe niet had uitgenoodigd- T.a.v. niet-Republikeinsche Indone siërs kon prof. Romme mededeelen, dat deze evenals de Republikeinen volko men achter Linggadjati staan. Zij zien in Linggadjati een symbool van de Ne derlandsche bereidheid tot samenwer king op de basis van gelijkheid, die ook zij als ideaal zien. Prof. R-ommc's oordeel over Ling gadjati is, dat de overeenkomst zooals zij daar is ontworpen, een duurzaam samengaan tusschen de twee gebieds- deelen zal kunnen waarborgen en een onvoorwaardelijk element zal kunnen zijn teix behoeve van het algemeen welzijn der Indonesische volken. Over Soekarno's positie wist de heer Romme te zeggen, dat de meeningen in de kringen der civiele macht vaak aan merkelijk afwijken van die van de mili taire macht, maar ten-aanzien van Soekarno loopen ze parallel. Vice-admiraal Pinke naar ons land. De vice-adryiraal A. J. Pinke, zijn adjudant kapitein ter zee C. W. Slot en de kapt. luit. ter zee B J. G Schokking, zijn .gisteren per Skymaster voor een kort bezoek naar Nederland vertrokken. Zij werden o.a. uitgeleide gedaan door dr. van Mook en de heeren Schermer- horn en De Boer. Verliezen der Nederlandsche strijdkrachten. De regeering maakt bekend, dat in de week van 21 t.m. 27 Februari 1947 de navolgende .verliezen zijn gerapporteerd: Gesneuveld of overleden ton gevolge van oorlogshandelingen: Koninklijke Landmacht: Soldaat J. van Erven, 111 R.I., afkomstig uit Zwollerkarspel. Gesneuveld op 18-2- 1947 te Gekbrong. Officier van gezondheid le klasse A. Cornelius, van 6 R.I., afkomstig uit 's-Graverihage. Overleden op 21 Fe bruari 1947 te Semarang ten gevolge van bekomen verwondingen door vijan delijke actie. Marechaussee 2e klasse T. van Dijk, 7 Dec. div„ afkomstig uit Kampen. Overleden op 21 Februasi te Tjileungsir ten gevolge van het loopen od een land mijn. Soldaat J. Hoving, van 1-1 R.I., af komstig uit Borger. Gesneuveld op 26-2-1947 bij Medah. Resolutie van Drankbestrijders TEGEN TOENEMEND MISBRUIK. Op het te Amsterdam onder voorzit terschap van jhr. mr. W, Michiels van Kessanich gehouden eendaagsch con gres van de nationale commissie tegen het alcoholisme, is een resolutie aan de Regeering gezonden, waarin a.o. ver klaard wordt, dat het stelsel van plaat selijke keuze ten spoedigste in de drank wet moet worden opgenomen, ten einde in overeenstemming met. de opvattingen van de overgroote meerderheid der be volking plaatselijk die maatregelen te kunnen nemen, welke het aantal gele genheden ,van verleiding tot 'drankge bruik kunnen verminderen. Om dezelfde reden zou door een wetswijziging den winkelverkoop van zwak-alcoholische dranken moeten worden beëindigd. Voorts moet de rantsoeneering van ge distilleerd voorloopig worden gehand haafd ten einde de nadeelige begelei dingsverschijnselen van een hooger to taal-gebruik te voorkomen en moet de verstrekking van alcoholhoudende dran ken aan militairen worden beëindigd. Het congres was bijeen geroepen, om dat de Nederlandsche drankweer ernstig verontrust is door de na-oorlogsche ont wikkeling van het drankgebruik in ons land en de nadeelige gevolgen daarvan, zoomede om de ernst van de toestand tegenover het Nederlandsche volk en de overheid duidelijk te maken. Tijdens diverse redevoeringen, werd gewaarschuwd tegen het toenemend drankgebruik in Nederland, ook bij vrouwèn en kinderen, die er vroeger zoo goed als geen deel aan hadden- Inundatie's rond Soerabaja REPUBLIKEINEN BIJ MEDAN VERDREVEN. De Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft over den militairen toestand het volgende medegedeeld: De inundaties in de omgeving van Soerabaja nemen eer. steeds grooteren omvang aan. Een dijk in de nabijheid van Krian, die door de republikeinen is ondergraven, staat op doorbreken. Van Republikeinsche zijde is nog geen enkele medewerking verleend on. aan den cri- tleken toestand een einde te maken. In de kampong Wedani wist een deel van de bevolking tijdens een gewelddadige evacuatie door de TRI naar Neder- landsch gebied te ontsnappen. In den sector van Medan openden Republikeinsche troepen van hun stel lingen uit het vuur op de Nederland sche troepen. Het vuur werd beant woord en in stormloop werden de Re publikeinen verdreven met achterla ting van 15 dooden. waaronder een Japannees. Op Zuid-Celebes werd wederom last ondervonden van rampokbenden. De marinevoorliohtingsdienst heeft medegedeeld, dat aan de kust van Oost- Sumatra een sloep van het korvet „Ce- ram" onder vuiur is genomen. Hierbij lwerd een man gedood en een licht ge wond; De „Ceram" heeft het vuur be antwoord. Minister Neher zegt: „Nederland is straatarm". ARBEIDSPRODUCTIVITEIT DIENT OPGEVOERD. De nieuwe minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft in een onder houd o.a verklaard, de uitnoodiging dit departement te gaan beheeren, te heb ben aangenomen, omdat het belang van Nederland hem zeer zwaar weegt. Na zijn groot respect voor dr. Ringers te hebben uitgesproken, zeide hij: Aan den eenen kant bestaat de ge weldige behoefte aan woon- en werk ruimte. Daarnaast hebben wjj echter het feit, dat Nederland werkelijk straatarm is, en dat als gevolg daar van de materiaalvoorziening ver be neden de behoeften moet blijven. Er is voorts een limiet aan het aantal geschoolde arbeidskrachten en deze situatie, zal zich, hoewel geleidelijk in afnemende mate, nog jarenlang voor doen. Ik zal telkens openhartig mededeeling doen van den exacten stand van zaken, en van de mogelijkheden. Het volk heeft reoht op de waarheid, zelfs wanneer die somber is. Ik beschouw de centralisee- rende gedachte niet als de eenig juiste. Ik heb daarvoor te veel respect voor de autonomie der gemeenten en provin ciën. Wat het P.T.T.-bedrijf betreft, hoop ik de bedrijfs- en personee'lleiding te kunnen voortzetten. De opvoering der arbeidsproductiviteit acht de minister een der essentialia om tot werkelijken wederopbouw t&< komen. De minister verklaarde ten slotte nim mer dingen te zulleji beloven, waarvan hij niet weet, dat zij verwerkelijkt kun nen worden. Verhooging bloembollenexport contingent? VERMEERDERING RUIM 50 In kringen va*n vaklieden neemt men aan, dat het exportcontingent bloem bollen voor Engeland dit jaar aanzien lijk zal worden verhoogd. Hoewel er nog geen officieele cijfers te vermelden zijn wordt aangenomen, dat de uitbreiding ongeveer vier millioen kilogram omvat. Dit beteekent een vermeerdering met ruim 50 procent. EENIGE MILLIOENEN SCHADE. Loods 3 van de stuwadoorsmaatschap pij „Quick Despatch" aan de Merwe- haven te Rotterdam brandde gisteroch tend tot op den grond toe af. De brand is vermoedelijk door kort sluiting ontstaan. De loods was spoedig een laaiende vuurzee. Toen de brandweer even na 5 uur aankwam- Om 12 uur 's middags was men er nog nauwelijks in geslaagd den brand te bedwingen. Aan de Noordzijde bevond zich nog een flinke vuurhaard, terwijl het op verschillende plaatsen steeds weer op vlamde. Tevens begonnen tegén:de aan de havenzijde der loods opgestapelde ba len katoen en beenderen te smeulen terwijl men met moeite vaten olie, die zich aan de Noordzijde bevonden wist weg te rollen, voordat zij door den brand bereikt werden. De totale schade wordt op enkele mil- lioenen geschat. Tal van goederen wa ren in de loods opgeslagen. Voorloopig geen industriebouw De regeering heeft besloten, in de komende drie maanden geen vergun ningen meer te verstrekken voor indus- trieele bouwdoeleinden, aldus „Trouw". De materiaalpositie, in het bijzonder de aanvoer van ijzer en staal, is vin dien aard, dat- zonder een dergelyken noodsprong het bouwprogramma, dat voor 1947 voorziet in den bouw van d© minimum-noodzakelijke 25.000 wonin gen, ernstig in gevaar zou komen, zoo niet in totaal zou misl'ikken. De reeds aangevangen bouw van nieuwe fabrieken e.d. mag, voor zoover de ma teriaalpositie dit toelaat, voltooid wor den. Na deze periode van drie maanden zal het verstrekken van industrieele bouw vergunningen niet direct op den ouden voet worden hervat; de regeering zal de situatie dan opnieuw onder oogen zien. In het bouwplan voor 1946 is 55 pro cent van de beschikbare materialen toe gewezen voor industriebouw. Naar ver houding beteekent het voor drie maan den stopzetten van dezen bouw een extra-mat eriaaltoewy zing van ongeveer 15 procent, voor den woningbouw. Strenge nachtvorsten blijven 's MIDDAGS DOOI. De depressie, die gedurende enkele dagen in ons land zware sneeuwbuien veroorzaakte, trok naar West-Duitsch- land. Over Europa bewoog zich een rug van hoogen luchtdruk in beteekenis toe nemend naar onze omgeving, waardoor de wind afnam en in den afgeloopen nacht zeer lage temperaturen werden gemeten. In Den Helder daalde daarbij de temperatuur tot 13,3, hetgeen daar nog nooit eerder in de maand Maart is voorgekomen. De laagste tot dusverre waargenomen waarde was 9,9 opr 6 Maart 1942. Ook in de omgeving van Den Haag en Amsterdam daalde de temperatuur tot. onder 10, terwijl Eel- de zelfs 14 graden registreerde. Bijna overal vormde zich een dikke stralings- mist. Ons land bevindt zich nu juist op den genoemden rug van hoogen lucht druk, die thans vrijwel stationnair is geworden. Er zal dan ook weinig ver andering in het heerschendc weer type komen. Des nachts zal bijna overal weer strenge vorst voorkomen met vorming van uitgebreide mist- velden en in den middag zal de tem peratuur oploopen tot om het vries punt met dooi op plaatsen, waar de zon schijnt. LANDDAG VOOR MILITAIREN. Op Hemelvaartsdag te Rijssen. Op Hemelvaartsdag 15 Mei zal te Rijssen (O.) een landdag gehouden worden voor mililtairen, die in de mo bilisatie en de oorlogsdagen van Mei 1940 het vaderland hebben gediend. Daaraan zal een deéfilé verbonden zijn voor de generaals Winkelman en baron Van Voorst tot Voorst. Aan dezen landdag zullen alle mili tairen, die in de Meidagen van 1940 hec land hebben gediend, met eohtgenoote of verloofde kunnen deelnemen. De deelnemers moeten zich vóór 1 April a.s. schriftelijk aanmelden onder gelijktijdige storting van een minimumbedrag van f1 per 1 persoon bij den secretaris van het Organisatiecomité: G. J. Voortman, Ter Horststraat 14 te Rijssen (O.) Gi ronummer 291195. Vereenigingen of plaatselijke comité's van bovengenoemde militairen kunnen zich collectief opgeven. BRAND OP KASTEEL NUNIIEM Inventaris in veiligheid. Vermoedelijk ten gevolge van een schoorsteendefect is. Zaterdagochtend brand ontstaan in het kasteel Nunhem bij Roermond. Het vuur sloeg over op hefc dak en de bovenste verdieping die verloren gingen. De bewoners geholpen door vele bereidwillige buren en om wonenden konden vrijwel den geheelen inventaris in veiligheid brengen. De eigen brandweer kon op dit hooge ge bouw weinig uitrichten. Bovendien wa ren de omligende grachten met dik ijs bedekt. Derhalve werd de brandweer uit Roermond ontboden. Deze arriveer de spoedig met groot materieel.- Water kon aangevoerd worden uit de 200 me-fl ter verder gelegen beek bij de St. Jobs kapel. Spoedig was de brandweer het' vuur meester. Behalve brandschade liep het oude gebouw waterschade op. Het kasteel was bewoopd door de families Meddens. eigenaars, Dekkers en Dries- sen, Het huidige gebouw dateert uit de 17de eeuw. Voorheen stond er een ander kasteel bewoond door de heere'n Van Nunhem. (Speciale reportage). „Der is-tóeü" roept een schelle stem door het raam. Uren lang 'heeft zuster Anna geduldig met haar neus in de dwarrelsneeuw gestaan en eindelijk zag zij dan iets komen. We zitten in een van die schemerige- kroegjes, zonder welke de Grcotestraat en de Waalkade van Nijmegen eenvoudig onbestaanbaar zouden zijn. Een schipperskroegje, waar echter sinds menschenheugems de reuk van pek en touw hebben moeten wijken voor de bestorven geuren van jenever en tabaik, „Der is-tie!" Het alarm brengt terstond verandering in het vre dig tafereel.'Mannen duiken haastig in hun klompen, plakken de zwarte pet jes op hun verweerde koppen. Hun schuiten zitten nu al weken achtereen roerloos in het ijs. Maar nu is „hij" er, nu zullen ze es even Alle tongvallen van Nederlandsche gewesten dwarrelen over de kaai. O O 9 Nu zitten ze echter met zijn allen vast en de eenige redders uit het isolement zijn in de eerste plaats de grillige na tuur zelf, daarnaast de ijsbreker, die op komst is. Zulle ze nou es effeOch, voor-' loopig zullen ze eigenlijk nog niets. Ze weten best, dat het breken van de Waal niet in de eerste plaats om de scheep vaart. is begonnen. Enkele dagen gele den verdween een klein, maar fel hak mes als de „Zijpe" borrelend onder het pakijs, Hoe moet het dan een normaal schip wel vergaan in een schotsenveld? Het. gaat om het behoud van de dij ken, het gaat om het behoud van de wrakken op den oever, het gaat om de Arnhemsche baileybrug. Inderdaad, hij Is d'r. Paarse vingers zijn wijzend op den horizont gericht, waar tusschen het witte land en de grijze lucht ergens een vaag silhouet in de kimdampen opgehangen is. Opgeto gen zijn ook de groepen kindertjes, die uit hun scholen zijn gevroren. Daar is de stoere „Siberië", wier kornet aan de brug ze om drie uur hadden aangekon digd als gold1 het de dienstregeling van een gehuurden Sinterklaas. De Siberië, die Nijmegen vandaagniet zal be reiken. Want men had weer eens pech op den moeizamen tocht tusschen West en Oost. Slechts haar silhouet bleef -zichtbaar tot de1 duisternis het gordijn weer sloot. Ze is ongeveer gevorderd tot underhalven kilometer boven het Maas- Waal kanaal, maar dat is toch eigen lijk al Nijmegen. Achter de sluizen, gedeeltelijk ook er voor, liggen kolenschepen. Ze hadden export-brandstoffen uit het Ruhrgebied aan boord, voor het grootste deel be stemd voor de industrie. Ze behoeven nu eigenlijk niet meer door te varen naar Rotterdam, Want met hooge toe stemming hebben Nijmegen en Neder land ongeveer elfhonderd ton uit de rui men gegrabbeld. Ieder .huisgezin in de Keizer Karelstad krijgt zijn bon nu te gen een mud gehonoreerd. Uit clen aard der zaak gaat dat trager edan men het graag zou zien. Ik klamp een schipper aan: „Hebt u al kolen gekregen? En wanneer zou de Siberië hiér zijn?" Als een sleepboot begint te draaien, spuit zij een waterstraal uit haar flank. Zoo besmeurt deze varensgast de donzen sneeuw met een straal okeren tabaks sap alvorens hij antwoordt: „Kole? Niks TILBURGSCHE WOLFABRIKANTEN GAAN NIET GEHEEL VRIJ UIT. In antwoord o^ vragen van den heer Nedenhorst in zake de waag of de Til- burgsche wolindustrie zich aan overtre ding van de voorschriften heeft schul dig gemaakt, heeft minister Huysmans o.a. geantwoord,dat in een e.nkel geval de uitvoering niet geheel geschied is óp de wyze, zooals hij zulks gewenscht zou hebben. De leveringen van de wollenstoffen- industrie aan den handel geschieden op puntencoupures. Een onderzoek naar de mogelijkheid, de 'automatische herbe voorrading op puntencoupures, die thans bestaat voor leveringen aan tussehen- handel en detailhandel, uit te breiden tot leveringen aan de (confectie-) nij verheid, is gaande. Bij dit pnderzoek Is reeds gebleken, dat tegen een dergelijke uitbreiding groote practische bezwaren bestaan. Intussohen blijft de minister doende te trachten, voor dit vraagstuk een bevredigende oplossing te vinden. De contröles worden in den geheelen textielsector voortgezet. FEUILLETON. Roman door Winston Graham. 58) Zij kwam naast my staanHet spy t my, zei ze. dat lk dat gezegd heb. Het was niet om het je moeiiyk te maken, Robert,- Zou jy het dan beter kunnen vol houden?, vroeg lk. Ik weet het niet. Met een smartelyke beweging .plukte zy een van de vlinderlichte bloemen af en rook er aan. jy bent er over be gonnen, dat een onmiddellyke scheiding ondragelijk zou zy'n. Dat is zoo. En zou het na die twee dagen beter te dragen zyn? zy knikte zonder iets te zeggen. Wy zwegen langen t«d. Achter ons ruimde de kellner het tafeltje af. De kleine boot met de roode zeilen was verdwenen. Maar nu baande een roeibootje zich een weg door het meer, als een kever, die in een vyver is geval len. De zon begon al naar het Westen te draalen. Dwight en Andrews zullen wel niet voor Dinsdag terugkeeren, zei ik. dan zouden we dus twee volle dagen voor ons zelf hebben. O Jane, we zouden wel dwa zen zijn, als we dié gelegenheid niet met beide handen aangrypen- Geen dwazen, maar gehoorzame kinderen, zei. Jane bevend. We zy'n nu eenmaal geen engelen. Nee, stemde ik toe en vervolgde langzaam: Maar ik geloof, dat ze ons vergezellen zullen. Dat was een voorbarige veronderstel ling. zooals de gebeurtenissen zouden bewijzen. Tien minuten vóór tweeën verliet ik Gar da en toen ik In Verona aankwam, had ik nog meer dan genoeg tyd om my naar het andere station te begeven. By de Porta San Giorgio reed ik mét de tram langs de rivier, en daarna over de Umberto-brug naar het Capitello. Daar moest lk overstappen om naar het hoofdstation te komen. Ik had nog een kwartier tyd- Bij de Porto Vescovo keek ik rond of ik Jane zag, die ik echter nergens kon ontdekken. De tyd ging voorby en in ge dachten zag ik al weer onvoorziene moeiiykheden opduiken. Misschien was er een of andere contróle. die zy niet had kunnen ontloopen. Misschien werd ook ik nog op het laatste oogenblik gearres teerd. Maar ik maakte my allereerst zorg om Jane. Had men haar misschien in hechtenis genomen en hield men haar vast tot haar identiteit was vastge steld? Dan zou er een dikke streep doör onze rekening worden gehaald en ook onze persooniyke plannen zouden vol komen in de war loopen. Ik ging naast het kaartjesloket op een bank zitten en verdiepte "my in de „Popoio di Roma", die een massa te ver tellen had over Italiaansche overwinnin gen in de lucht. Ik had my altyd voor gesteld, dat ik Fraulein Leni Volkmann niet zonder meer herkennen zou, want het valt mij in het algemeen al moeiiyk vrouwen te herkennen, ook al zyn ze mij nog zoo goed beschreven. Toen er echter een knappe jongedame den hoek omkwam, wist ik dadelijk, dat het Fraulein Volkmann moest zyn. Ze wast tameiyk groot en nogal breed in de schouders en had iets hoogmoedigs over zich. Ze was niet opgemaakt, maar maakte desondanks een zeer jeugdigen en weiverzorgden indruk. Haar gryze tailleur en matblauwe sjaal met bijpas sende handschoenen deden haar blanke huid en het springende, kastanjebruine haar op hun voordeeligst uitkomen, zy droeg ook een „Napoli-armband" om haar mouw. „Napoli" is de afkorting voor den naam van de Italiaansche po litieke opvoedingsiiirichting. Dat betee- kende, dat zy les gaf in een Adolf-Hit- ler-school. Het was echter nergens aan te zien of zy krygskunde onderwees of „goede manieren voor jonge mannen".. Ik bleef geduldig zitten wachten tot Jane zou opduiken. Zy kwam inderdaad, en wel juist voordat de trein binnenreed, Zy had zich verkleed- Achter op haar hoofd droeg zy een uitdagend, plat hoedje en zy had een heel kort plooi rokje aan, waarin zy er nog veel j'onger uitzag. Zy leek nu nauwelijks twintig jaar, en die indruk werd nog versterkt door de meisjesachtige manier, waarop heur haar was opgemaakt. Men kon zien. dat zy haar best deed haar hou ding zooveel mogelyk aan te passen aan haar jeugdige kleedy. j Ik zag. hoe Fraulein Volkmann in een coupé eerste klasse stapte, ongeveer in het midden vap den trein. Zy was geheel alleen. -Jane ging aan het eind van den trein in een tweede klas coupé. Ik liep terug naar den laatsten. wagon, aarzelde, deed. alsof ik mij toch weer bedacht had, liep naar voren en weer terug en sprong nog in den trein, juist toen het signaal voor het vertrek werd gegeven. Is die plaats tegenover u bezet?, vroeg ik aan een ouderen heer, die in den hoek zat. tJane keek niet op. Nee, zei de aangesprokene, er is juist iemand uitgestapt. Ik mompelde iets als dank en perste 57). Intusscen was de markies d'Isen- grim door de politieagenten gevangen genomen en regelrecht naar den ko ning gebracht. „Wij constateren", zei de koning, „dat de markies de versier selen van enige ordes draagt! Herkent ge die... eh... sterren en linten, eh... Heer hofmaarschalk?" „Wis en drie!" riep de hofmaarschalk. ,.Dat zijn myn ordes! Myn medailles! Die schurk heeft die vodden„Die vodden heb ik van baron Goedbloed gekregen!" riep de markies. „Parbleu! Let op Uw woorden, meneer! Ik..i." ..Stilte!" donderde de koning, „wy dulden niet, dat er gekibbeld wordt in onze tegenwoordigheid! Wyeh Wat zei U over baron Goedbloed, mar kies? Beweerde U, dat hy U die ordes zou hebben gegeven? Bedenk wat U zegt. De baron is in onze gunst!" my in de nauw toegemeten ruimte. Aan mijn kant zaten nog drie personen, van wie twee matrozèn waren. Ook te genover mij zaten drie reizigers: de dik ke. oudere heer, dien ik aangesproken had, een aardige vrouw van ongeveer veertig jaar, die juist haar hoed recht- schoof, waarby onder een strak om het hoofd sluitend netje ravenzwart haar tevoorschijn kwam; en dan bij het raampjeJane. De trein reed langzaam het station uit. Van het begin af aan speelde Jane haar rol goed. Daarmee effende zy den weg voor onze plannen. Het kwam my soms voor, dat zy een beetje overdreef, maar ik wist, dat zy dat opzettelyk deed om den indruk, dien zij wilde ma ken, te versterken. Eerst knoopte zy een gesprek aan met de dame. die tegenover haar zat, Zy vroeg de vrouw, die waarschijnlyk uit den kleinen middenstand kwam, of zij er bezwaar tegen had. dat het raampje wat omlaag ging. Na een oogenblik de vreemde manier waarop zy den klem toon op de woorden legde, moest zeker opgevallen zyn wendde zij zich tot de dame. die naast haar zat. Deze was zeer spraakzaam en weldra babbelden zdj ge zellig met elkaar, terwyi de heelé coupé luisterde. Jane verontschuldigde zich, dat zij een paar woorden niet goed kon uitspreken, omdat zy, zooals zij vertel de, een Amerikaansche was. Haar vader had een betrekking op het consulaat te Venetië. Zij had in Zwitserland een def tige onderwys-inrichting bezocht en was vier jaar geleden weer naar haar vader teruggekeerd- Zy vond de Italiaansche taal echter dikwijls lastig, want- was het niet vreeselijk moeiiyk om altij'd precies te weten, op welke lettergreep je den klemtoon moest leggen?. In het begin had zy werkelyk uitstekende vorderin gen gemaakt en zich de zaak erg ge makkelijk voorgesteld, maar zy was al spoedig tot dé conclusie gekomen, dat deze taal toch niet zoo gemakkelyk was. En desondanks had zy een byzonder groote bewondering voor Italië en zy vond het 't heerliikste land. dat -er op de wereld was! zy hoopte maar, dat zy het niet zou behoeven te verlaten! (Wordt vervolgd) an gezien. En die „Siberië", nou dat ken nog wel effe durePrecies zoo als De Bilt, even direct en op den man af. Binnen de intieme kronkelingen van een zeker plaatijzeren geval, dat op een kade thuishoort als een paddenstoel in het bosch, heeft een hand met een kry.tje oproerige krabbels geschreven: .Burgers van Nymegen, niet werken, eerst kolen!" *- Wat gaat op het oogenblik niet lang zaam? Zelfs de „Siberië"," ofschoon Neerlands volk instemt met de woorden van den schipper: die, meneer, kerels zyn het. Die leveren 't! Er ds weer was geconstateerd, 86 cm. De Waal toont natte breukplekken langs de waterlijn. Het voetpad er over ligt verlaten en ingesneeuwd. Op het ys zit ten alleen maar meeuwen, die het kry- schen vergeten by het visioen van open water en 'benauwde vtsch in,het Westen. En in het ijs zitten muurvast de schui ten, in de havens van Weurt, in de Ny- meegsche. Maar toch nauweiyks meer dan in andere strenge winters, oordeelt de havenmeester. Hoelang zullen de booten er nog over doen tot den kop van Pannerden? Over een knalhard stuk boven de stad? Velen vragen het zich in spanning af. Want in Arnhem staat een brug. Die staat er nog Als ze zal biyven, dan moet Pannerden bereikt zijn voor de Ryn gaat kruien. Vanaf de Nijmeegsche kade lieten we u een heel klein vakje zien uit het groote schaakbord van Neêrlands stroomgebied, waaraan Thialf en Rijks waterstaat een grimmig partytje spelen. Thialr heeft de witte, Waterstaat de zwarte stukken. En vandaag was het ongeveer remise. Wy gaven slechts een momentopname van een detail uit het spel. Met al die supporters, die kwamen toesnellen op een schel geschreeuw: „der is-tie!" o WAAL BIJ NIJMEGEN OPEN! Bovenstaande momentopname schreef' onze correspondent Vrydag j.l. Thans vernemen wij, dat drie ys- brekers, de „Siberië", de „Spitsber gen" en de „Christiaan Bruning" het ys in de Waal bij Nemegen ge heel opengebroken hebben. Zaterdag om 12 uur passeerden zij de Waalbrug. Duizenden die dat schouw spel in jaren niet meer gezien hadden, stonden langs de kade en op de brug. De clrie ijsbrekers hebben in den loop van den middag den tocht voortgezet, meer Noordwaarts en zyn ongeveer gekomen door de bekende bocht van de Waal, waar het ijs byzonder dik was, tot de hoogte van Bemmel. Het ligt in de bedoeling, in den loop van de vol gende week de Waal open te breken tot den kop van Pannerden, op de plaats van de splitsing van Waal en Rijn, Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bergen op Zoom (2e pred.pl.) A. Faber, voorg. Ver. v. Vryz. Herv. te Kampen. Aangeno men naar Bolsward (toez.) G. Chr. van. Royen te Aardenburg, die bedankte voor Midwolde-Leek. Bedankt voor Soest (toez.) P. P. J. Monster te Dinteloord; voor Scho- re-Vlake W. Moerman te Nieuwkoop; voor Soheemda O. J. Reinders te Zuldwold© (Gron.). Geref. Kerken Bedankt voor Meche- len (België) W. vah Boeijen te Vreeland. Geref. kerken naar art. 31 K.O, Be roepen te Zuldhorn L. J. Goris te Emmer- Erfscheldenveen, Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Oldebroek (2e maal) P. J. Mietes te Apel doorn, VOOR DINSDAG 4 MAART. In verband met de beperkte zendtyd- regeling zijn wijzigingen in de radio-pro gramma's niet uitgesloten. Hilversum I (301 M.) KRO 10.50 11.30: composities van Tsjalkofski; 12.03 12,30: concert voor viool en orkest ln kl. t. op. 64 van Mendelssohn; 12.30 12.55: Metropole-orkest; 13.1513.30: ver slag tafeltenniskampioenschappen te Parijs 14.0015.00; operafra-gmenten; 16.00 16.30: radioziekenbezoek; 17.0017.45: 'bet kwintet lm de kamermuziek; 17,4518.00: Rijk Overzee; 20,0820.15: de gewone man zegt er het zijne van; 20.1520.30: gra- mofoonmuziek; 20.3021.30: tweede vas tenmeditatie in H. Adrlanuskerk te Naald wijk door pater B„ de Greeve; 21.3021.45: gramofoonmuzlek; 21.4522.45: galaw concert. Hilversum II (415 M.) AVRO 9.60— 10.30: arbeidsvitaminen; 12.0012.30:' Wllly Menko, zang, Pierre Palla, plano; 12.4013.00: Pierre Palla, orgel; 13.15 13.45: Virtuoso Sextet; 14.20—15.00: In strumentale solisten; 15.1516.40: opera „Loutóe" van G. Oharpentler; 17,0017.30: HansVSchouwman speelt plano voor de jeugd: 17.3018.00: operette-concert; 18.30-19.00: tango- en rumba-orkest; 19.30 20.00: kamermuziek; 20.1521.30:; bonte Dlnsdagavondtrein; 21.3022.15: verzoek-programma; 22.1522.30: buiten- landsob overzicht door H. Ch. G. J, v. d. Mandere; 22.3023.00: Skymasters. SCHEEPSVERBINDINGEN. Aalsum, RotterdamCalcutta, 28/2 v. Colombo; Agloi Victores (charter). 28/2 van Savona naar Antwerpen: Aletta, 22/2 van Cardiff naar Port Said en Hal- fa; Antonla, 26/2 van Mlri naar Singa pore; Barendrecht, 28/2 van Rotterdam naar Houston; Brltsum, 28/2 van Rot terdam te Amsterdam; Ceronla, Mlri Bahrein, v.o., 26/2 te Singapore; Cis tul a. 1/2 van Port Arthur te Amster dam; Coryda, 1/3 van Curagao te Ant werpen verwacht; Esso Den Haag, 28/2 Poeloe Samboe te Abadan; Grebbestroom 27/2 van Reykjavik naar Engeland; Hen ry Hadley (Amerlk), RotterdamHamp ton Roads, pass. 28/2 Bishop Rocks: Llnge, 28/2 van Amsterdam te Huelva; Marpessa, 26/2 van Bahrein te Singa pore: Odysseus, OranCadiz, pass. 27/2 Gibraltar; Prins Willem van Oranje, 1/3 van Antwerpen te Rotterdam; Rosa Smith (charter), JaffaGlasgow, pass. 28/2 Gibraltar; Stad Maastricht, Cal cuttaRotterdam, 28/2 te Savona; Stad Vlaardingen, 1/3 van New Orleans te Amsterdam: Straat Malakka, 27/2 van Singapore naar Rio de Janeiro; Utrecht. New YorkJava. 28/2 van Port Said; Van Ruysdael, New York—Rotterdam, passeerde 1/3 Vlissingen naar Antwer pen: Westland. Buenos AiresAmster dam, 27/2 van Rio de Janeiro; West- plein, Perzische Golf—Rotterdam, 27/2, Aden te Jeddah; Zaanstroom, Amster dam—Reykjavik, 27/2 te Hull; Zonne- wyk AustraliëRotterdam. 28V2 te Suez. K.N.S.M. Cottica, 27/2 van Parama ribo naar Trinidad; Doros, 26/2 van New York naar West Indlë; Constantia. 27/2 van Azoren naar Plymouth; Orestes, 28/2 te Esbjerg; Venus, 28/2 van Llmasol n. Famagusta; Omen, 28/2 van Oporto n. Lissabon; Spolder, 1/3 van Antwerpen n. Leixoes; Aruba, 1/3 van Amsterdam- naar Antwerpen; Atalr, 28/2 van Alexandrlë naar Jaffa; Odysseus, 28/2 te Cadiz; Phaex, 27/2 te Barranquilla; Llsta. 27/2 te La Gualra. Nederland Oranje, 23/2 Needles ge passeerd; TJipondok. 27/2 van Suez a. Batavia.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2