DUINKERKEN WEERBERICHT „Joodsche oorlog" in Palestina De ondergrondsche Nazi-beweging in Duitsckland SJAHRIR'S VISIE i „De Republiek is een werkelijkheid" Met een enkel woord Nu de conferentie te Móskou nadert... 86ste Jaargang MAANDAG 3 MAART 1947, No. 26022 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W.-Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 een nieuw begin Met de conferentie te Moskou in na bij verschiet, is plotseling nog het En- gelsch-Fransche bondgenootschap tot stand gekomen! Morgen zullen Bevin en Bidault het te Duinkerken teekenen. Duinkerken is als het ware een symbooL Daar werd in 1940 de Britsch-Fransche vriend schap begraven In Frankrijk werd immers de Engel- sche terugtocht uit Duinkerken destijds beschouwd als een in den steek laten van de Fransche zaak. De historie heeft later echter wel duidelijk bewezen, hoe zeer de Engelschen gelijk hebben gehad met deze manoeuvre, die aanvankelijk als een zware nederlaag uitgekreten, ten slotte toch erkend is moeten wor den als een militaire prestatie van den eersten rang, al was het natuurlijk op het moment zelf een tegenslag. Het Frankrijk van Vichy is er zelfs dicht aar^ toe geweest, Engeland den oorlog te verklaren! Met De Gaulle wilde de verhouding tusschen beide oude bondgenooten ook niet boteren, zooals wel gewenscht werd, al werd getracht de vroegere verhoudin gen te doen terugkeeren. Het is Blum geweest, die opeens door zijn onverwacht bezoek aan Londen de zaken op gang heeft gebracht. En nu is alles in kannen en kruiken. Te Duinkerken, waar een einde kwam, zal nu een nieuw begin worden gelegd. Zoo vlak voor de conferentie van Moskou krijgt dit herstel van de En- gelsch-Fransche vriendschap bovendien een bijzonder cachet, waarvan de vol ledige beteekenis echter nog moeilijk is te overzien. In de eerste plaats immers kan het bondgenootschap nog niet in vollen omvang worden bekeken, daar nog slechts de hoofd-inhoud is gepu bliceerd en niet de- finesses. En in de tweede plaats is niet bekend, in hoever re de Sovjets accoord gaan met deze regeling in het Westen, die volgens uit latingen van den Franschen minister voor liitbreiding vatbaar is. Met België en Nederland schijnen besprekingen te zijn ingeluid, om tot dit Britsch-Fran sche vriendschapsverdrag toe.te treden. Zouden deze pogingen slagen, dan zou in één slag een Westelijk blok tot stand zijn gekomen - Waartegen van Sovjet zijde, zooals bekend, altijd is gea geerd! Maar aan den anderen kant is be richt. dat het totstandkomen van de Britsch-Fransche overeenkomst eenige dagen heeft getraineerd omdat de,Rus- sen, blijkbaar geheel op de hoogte van wat er zich' afspeelde, aandrongen op een zoo nauw mogelijke aansluiting van dit verdrag aande Britsch-Russische en de Fransch-Russische verdragen. Aan welken wensch ongetwijfeld is te gemoetgekomen, al ontbreken bijzon derheden daaromtrent. Het is natuurlijk onnoodig te zeggen, dat de houding der Sovjets van zeer veel belang zal zijn. Wanneer het Rus sische wantrouwen er door zou worden gevoed, zou het Britsch-Fransche vriendschapsverdrag een zwarte scha duw werpen op de komende Moskou- sche conferentie, waar toch al heel wat harde noten gekraakt zullen moeten worden, want de Londensche voor-con ferentie heeft inzake het Duitsche vre- derverdrag bitter weinig succes gehad. Het wantrouwen tusschen Oost en West speelde daarbij weer de hoofdrol! Het feit, dat Frankrijk ook een ver drag zal afsluiten met PolenenTsjecho Slowakije, twee leden van het Sovjet blok, is misschien ook een reden, dat Moskou niet al te afzijdig zal staan. Want daaruit blijkt toch het streven, om het Westen niet als een verzamel- blok tegen het Oosten te doen optre-* den. En dat is immers hetgeen de Sov jets van een samengaan der Westelijke mogendheden vreesden. TRINIDAD GEHEEL DOOR WATER INGESLOTEN. De Boliviaansche stad Trinidad is^e- heel door het water van de rivier Ma more ingesloten en 3000 bewoners zijn gevlucht. De kaaimannen zwemmen in de straten. Men heeft sinds drie dagen geen voedsel meer en er blijven nog maar steeds hevige regens vallen. Naar schatting omvat de overstrooming 15.000 vierkante KM. en zijn 12.000 personen geïsoleerd. Intusschen wordt van alle kanten getracht hulp te bieden. DE ZUIVERING IN FRANKRIJK. De groote zuivering van collaborateurs in Frankrijk, welke sinds de bevrijding aan den gang is, loopt-thans ten einde. 4000 gevallen,voornamelijk kleine ver raders, moeten nog berecht worden. De Franschen zijn nog steeds bitter jegens hen gestemd en volgen met wraakzuch tig enthousiasme de groote processen tegen de leden van het kabinet van Vichy. Een rechtsche minderheid ageert voor amnestie, maar dit ontmoet grooten tegenstand bii de socialisten en com munisten. Sinds de zuivering begon zijn meer dan 130 personen ter dood veroordeeld. Zestig werden terecht gesteld, zestig kregen gratie. KOUDEN NACHT MET MIST. De Bilt verwacht tot morgenavond: In den nacht en vroegen ochtend matige tot strenge vorst met opnieuw vorming van uitgebreide mistvelden die op de meeste plaatsen morgen overdag weer oplossen, waarbij de temperatuur oploopt tot om het vriespunt met dooi in de zon. Weinig wind. 4 Maart. Zon op: 7.22 uur; onder. 17.23 uur. Maan op: 14.40 uur; onder: 6.39 uur (7 Maart: V.M.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 1.40 en 14 18 uur. Laagste temperatuur: 10 ga-. C. De Engelschen nemen strenge maatregelen. 19 personen werden gedood en 26 gewond als resultaat van een aanslag op de Britsche officiersclub te Jeru zalem. Joodsche verzetslieden, gekleed in politie-uniformen. hebben hiermede den stoutmoedigsten aanslag uitgevoerd in Palestina sedert de explosie in het ho tel King David in Juli van het afge- loopen jaar. Volgens onbevestigde berichten be schoten gewapende lieden de club en doodden twee Arabische politieagenten en een burger. Een zware vrachtauto verbrak uit de buurt van een in de na bijheid staande synagoge vervolgens de prikkeldraad versperring die het ge bouw omgaf. Eenige seconden later blies een explosie een zijde van het gebouw op. De politie gelooft dat de vrachtauto een explosieve lading met tijdontste- king bevatte. Deze daad, waarvoor de ondergrond sche Joodsche organisatie IrgoenZwai Leoemi de verantwoordelijkheid op zich neemt, onder de kreet Dit is het begin van den oorlog", hebben sterke Britsche reacties uitgelokt. In een gedeelte van Jeruzalem, in Tel Aviv en eenige andere plaatsen, is de „wettelijke staat van beleg" af gekondigd. Zes duizend man Britsche troepen zijn deie gebieden, die volko men geïsoleerd zijn, binnengerukt. Tientallen Joden zijn gearresteerd. Tegelijkertijd heeft de Haganah, de Joodsche organisatie, die tot dusver vrijwel geen geweld gebruikte, ver klaard. flat zjj verantwoordelijk is voor de 'illegale Joodsche immigratie. „Dit is het Joodsche Duinkerken", zoo verklaart de Haganah. Geen politie en geen militair optreden, geen verklaring van Bevin zullen deze grootscheepsche operatie kunnen tegenhouden. Op den Carmelweg te Haifa reed een jeep op een mijn,waarbij drie Britsche soldaten om het leven kwamen en een andere gewond werd. Joodsche verzets lieden deden voorts een aanval op een politiepost te Rehoboth bij El Aviv, als mede op een militair kampte Matha- nya. Ook werden mijnen aangetroffen op wegen in Noord-Palestina. Nader wordt, nog gemeld: Voor de wijk Mea Sjearim in Jeruza lem een dicht-bevolkte Joodsche ar beiderswijk, is de staat van beleg afge- ondigd. Sir Alan Cunningham, hooge com missaris voor Palestina, verklaart in zjjn bekendmaking, dat hij dezen maat regel noodzakelijk acht voor het hand haven van de openbare orde. In het desbetreffende gebied komen de gewo ne bevoegdheden van het burgerlijk be stuur te vervallen. De regeeringsdien- sten zullen worden gesloten. De mili taire bevelhebber heeft bevel gegeven tot het sluiten van de banken en het staken van telefoon- en postverkeer. De kranten verschijnen echter na een zuivering. De berechting van misdaden, gepleegd in gebieden, waar de staat van beleg is afgekondigd, is in handen van militaire gerechtshoven. De bekendmaking is in drie talen door radio Jeruzalem omgeroepen. Om 9 uur gistermorgen zijn Britsche infanterietroepen de wijk binnenge trokken om den strengsten maatregel uit te voeren, die tot nu toe in Palesti na getroffen is. De Mea Sjearimwijk, waar tusschen de 7.000 en 10.000 Joden wonen, beslaat ongeveer een zesde deel van de heilige stad. De meeste ultra orthodoxe Joden uit Jeruzalem wonen in deze wijk, verder nog Jemenitische en Boechariaansche Joden. De Joodsche stad Tel Aviv ligt on geveer 60 K.M. ten Noordwesten van Jeruzalem. Petah Tiqvan ongeveer 14 K.M. ten Oosten van Tel Aviv (het is de oudste Joodsche nederzetting in Pa lestina, 1878). Ramat Gan, ongeveer midden tusschen Tel Aviv en Petah Tiqvah. (in 1920 'gesticht en thans met vele fabrieken). In het officieele com muniqué, waarin de staat van beleg in deze plaatsen en Bnai Brak wordt afgekondigd, wordt nog verklaard, dat deze strenge maatregelen noodzakelijk zijn door de weigering der Joodsche ge meenschap om met de Britsche auto riteiten in haar actie^egen de geweld daden samen te werken. Sinds de waarschuwing aan de Jood sche autoriteiten een maand geleden zijn er 48 aanslagen gepleegd, waarbij twintig personen werden gedood en 31 gewond. Genera al-majoor Gale, commandant der troepen in het gebied van Tel Aviv, verklaarde: ,,Wij zijn hier om het ter rorisme uit te roeien. Deze illegale acti viteit moet worden lamgelegd, het doet er niet toe, hoe lang het zal duren". Het Joodsch bureau en de Joodsche nationale raad hebben deelneming be tuigd met het verlies, dat" Britsche, Arabische en Joodsche gezinnen tenge volge van de jongste gewelddaden heb ben geleden. Verder wordt betreurd, dat de Engelschen hun strenge maatregelen hebben genomen in verband met „het gebrek aan samenwerking van de zijde der Joodsche nationale organisaties". „Reeds geruimen tijd geleden hebben gedisciplineerde elementen der Joodsche gemeenschap, hoewel gehinderd door het gebrek aan voldoende machtsmid delen, getracht de plegers van geweld daden te bestrijden en hun organisatie te ondermijnen", aldus de gezamenlijke verklaring. Brigade-generaal Davies. Britsch commandant van de Mea Sjerim-wijk, heeft medegedeeld, dat de in deze wijk wonende Joden heden „drie uur mogen winkelen". Militaire gerechtshoven zul len in de wijk wordenopgericht. Alle winkels zullen gesloten blijven met uit zondering van levensmiddelenbedrijven en apotheken. De gemeenschap zal door middel van voedselkonvooien van le vensmiddelen worden voorzien. DE UITBARSTING VAN DE ETNA. Sedert het begin van de nieuwe uit barsting van den vulcaan de Etna op Sicilië hebben zich 23 nieuwe kraters geopend De lava stroomt langs den berg naar beneden in een hoeveelheid, die groeiende onrust teweeg brengt on der de bewoners van de berghelling, aldus luiden de laatste berichten van een correspondent van de „Messagero" te Catania. Volgens voorloopige schat ting bedraagt de schade tot nog toe ongeveer 150 millioen lire, maar men gelooft, dat de schade nog grooter zal blijken te zijn. De autoriteiten overwegen het ge bruik van bommenwerpers en artillerie om op die wijze te trachten den lava stroom te doen ophouden. Op den Rijksstraatweg tusschen Leide n-Den Haag stonden Zaterdag op vele plaatsen tientallen auto's ingesneeuwd, die den strijd tegen de elementen hadden moeten staken. - Een personenauto wordt met man en macht uitgegraven. (Foto Van Vliet) De Britsche troepen in Griekenland. AMERIKA WIL STEUN VERLEENEN. .Naar van gezaghebbende -zijde te Washington verluidde, zou de Ameri kaansche regeering aan Engeland ver zocht hebben Britsche pohtie-troepen in Griekenland te blijven handhaven. Zij zou verder verzekeringen hebben gedaan ten aanzien van voorstellen voor Amerikaansche economische hulp. Het vèrzoek en de verzekeringen zouden vervat zijn in een nota, door Dean Acheson, .den Amerikaanschen onder minister van Buitenlandsche Zaken, overhandigd aan lord Inverchapel, den 'Britschen ambassadeur. Reeds is gemeld, dat een eventueel bedrag van 250 millioen cjollar aan Amerikaanschen steun voor dit jaar aan Griekenland zou zijn overwogen, en dat er sprake zou zijn van uitbreiding van het Grieksche leger met behulp van dit geld. Voorts zou er gesproken zijn over een verplichting voor de Grieksche regeering om waarborgen te stellen voor het Volgen van een politiek niet volgens de opvattingen der parti- sanen en over het zenden van een Amerikaansche commissie van toezicht naar Griekenland. Een nieuwe waarschuwing. De internationale commissie voor het bestudeeren van Europeesche vraag stukken heeft een nieuw rapport ge publiceerd over de ondergrondsche be weging in Duitschland. Volgens dit rapport ontsnappen nog steeds vele Duitschers met vervalschte paspoorten via Zweden en Italië naar Zuid-Afrika. Ondanks de herhaalde tegenspraken is een groot deel van het economische po tentieel der Nazi's in het buitenland nog steeds niet aan de geallieerden uit geleverd. Aigen tinië heeft definitief ge weigerd Duitsche activa aan de geal lieerden te overhandigen. Duitsche te goeden in Zwitserland zijn in de handen der Duitschers gebleven, die kans heb ben gezien naar Zwitserlanute ont snappen, zelfs indien deze activa tijde lijk geblokkeerd zdjn. De secretaris-generaal van de com missie, dr. Robert Borel, verklaarde.dat de inlichtingen, waarover de commissie besohikt, afkomstig zijn van commissies van staatslieden, technici en specialis ten over geheel Europa, en hij zeide in een interview, dat zooals voor den vo- Linggadjati fase in strijd om onafhankelijkheid. Sjahrir heeft het K.N.I.P. een over zicht gegeven van de politiek van zijn regeering, waarin hij ten aanzien van de onderhandelingen met de Nederlanders om. het volgende verklaarde: „De heftige reacties in Nederland werden door niets anders veroorzaakt dan door de vrees van de Nederlan dss, dat zij hun bezittingen zouden verliezen. De Nederlanders wenschten niet te begrijpen en te aanvaarden, dat, wat hier te lande, is geschied, niets anders is dan een natuurlyke politieke ontwikkeling. Volgens de reactionnalren zouden de Indonesiërs niet gelukkig kunnen zijn, zonder dat NederlancLsche troepen door het land patrouilleeren en zonder dat alles, wat voor de Indonesiërs van het hoogste belang is, door Nederlanders wordt beslist. Dat dit onlogisch is, is reeds door het 18 maanden lange be staan van de Republiek bewezen. De Republiek kan aan de buiten wereld toonen, dat de eigen bevolking en de buitenlanders hier vreedzaam kunnen leven en hun bezittingen be houden. Waarom zouden dan buitenlandsche troepen In dit land verblijven? Ook in Indonesische kringen waren er reac- tionnairen, die vreesden, dat de Ne derlandsche troepen het rampzalig imperialisme zouden herstellen ten koste van de Indonesische onafhan kelijkheid en eer. Deze houding heeft zich gemanifesteerd in vele uitlatin gen en men was geneigd te vergeten, dat de Republiek souvereine macht uitoefende," Den toestand in Indonesië verge lijkend met die in Viet-nam vroeg Sjahrir: „Zouden de Nederlanders in dit land hun souvereiniteit kunnen opleggen door middel van soldaten en kanonnen? In Viet-nam hebben de Franschen ten deele hun souvereiniteit hersteld ten koste van den rijkdom van het thans verwoeste land. In Indonesië met zjjn zoo veel grootere bevolking zouden de resultaten waarschijnlijk veel rampzaliger zijn dan in Viet-nam, Als de Nederlanders werkelijk hun eigen belang behartigen, moeten zij In donesië niet met de bajonet, en met machtsvertoon bedreigen, terwijl zij te gelijkertijd beloven orde en rust te her stellen en de veiligheid van buitenlan ders en hun bezittingen te garandee ren. Linggadjati toonde onzen wil om dit probleem op een vreedzame wijze op te lossen. De Republiek wil slechts, dat de Ne derlanders haar hun vertrouwen schen ken en inzien, dat de Indonesiërs in staat zijn hun eigen land te besturen zonder Nederlandsche troepen en lei- •s. Als deze goede wil bestond, zou- BINNENLAND. Het bestuur van het Multatulige- nootschap heeft het voornemen de ur nen met de asch van Eduard Douw es Dekker en diens echtgenoote, welke zich thans in het Multatullmuseum in de universiteitsbibliotheek te Amsterdam bevinden, naar een officieele begraaf plaats. bl1 voorkeur Westerveld te doen overbrengen. Men hoopt de overbrenging op 19 Februari, de sterfdag van Eduard Douwes Dekker te doen geschieden. De 29-Jbuffetchef -G. Grip uit'Rot terdam werd door zijn vrouw dood in het bad gevonden. Men vermoedt dat de geySer die droog stond, maar nog brandde, be dwelmende dampen heeft ontwikkeld. Het informatiebureau van de Ne derlandsche regeering ln Canada heeft aangekondigd, dat de Nederlandsche im porteurs voortaan regelrecht uit Canada kunnen importeeren. zonder tusschen- komst van de aankoopcommlssle te New York. De particuliere aankoopen van producten uit Canada blijven afhanke lijk van import- en exportvergunningen. Uit; het Jaarverslag der Ver. ,,De Hollandsche molen" blijkt, dat ln de af- geloopen twee Jaar reeds 33 molens van hun door den oorlog geleden schade her steld zijn. 10 molens worden als verlo ren beschouwd Zaterdagmorgen heeft in de ka zerne te Amersfoort de officieele forma tie van de tweede divisie plaats gevon den. Te Venlo kwam een baby van en kele maanden oud. om het leven, toen des. nachts een gasslang door een hónd werd doorgebeten. Bij een Inbraak in een groote bont zaak aan de Keizersgracht te Amsterdam zijn 70 bontmantels ter waarde van f. 100.000, 50.000 textielpunten, eenige coupons wollen stof alsmede f.4000 ont vreemd. Dr. Van Mook heeft een weigerend antwoord gezonden aan dr. Saru. ln zake het gezamenlijk bijeenroepen eencr sub commissie ter behandeling van een in onderling overleg opgestelde agenda. Te Tegelen werd de 35-j. C. T. ge arresteerd wegens poging tot doodslag, op de echtgenoote van P. tc Venlo. De doodvonnissen tegen J. Boogaard en M. A. Ridderhof. wlen gratieverzoeken' door H.M. de Koningin werden afgewe zen, zijn Zaterdagmorgen voltrokken. Zaterdag is te Willemstad het nieu we K.LM.-gebouw, waarvan' de kosten ongeveer 1 millioen gulden bedroegen, plechtig geopend. Urk is thans weer geheel door de sneeuw en het lis geïsoleerd. BUITENLAND. Aan epidemieën van pest cholera en pokken in vele streken van cen traal- en opper-Birma zijn reeds meer dan duizend personen ten slachtoffer gevallen. De brug over den Rijn bij Neuwied (Fransche zone) is door het ijs vernield. Naar van de zijde der Unrra wordt medegedeeld, zal te Parijs het hoofd kwartier voor de behartiging der belan gen van verplaatste personen ln dé drie Westelijke zones van Duitschland, Oos tenrijk. Italië en het midden-Oosten worden gevestigd. De Italiaansche ministerraad heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbtl de maatregelen tegen het fascisme ook van kracht worden verklaard tegen „alle activiteit, gericht op herstel van de mo narchie langs gewelddadlgen weg". President'Truman is aan boord van zijn vliegtuig ..De heilige koe" voor een vierdaagsch bezoek naar Mexico ver trokken. Tsjang kai tsjek heeft in China het premierschap van de afgetreden dr. Soeng overgenomen. Radio Boedapest heeft bekend ge maakt. dat alle zonder speciale vergun ning ln het buitenland vertoevende Hongaren naar hun vaderland moeten terugkeeren op straffe van verlies hun ner burgerrechten. Pierre Dupong heeft ln Luxemburg een nieuwe reg-eering samengesteld. In het nieuwe kabinet zijn vier vertegen woordigers van de vaderlandsche en de mocratische groepeerlng opgenomen. Er is een begin gemaakt met den aanleg van den eersten spoorweg in Al banië. namelllk tusschen de haven van Durazzo en Elbasan, ten Zuiden van de hoofdstad Tirana, een afstand van tach tig kilometer. De Tsjechoslowaaksche minister president. Gottwald. heeft medegedeeld, dat ingaande deze week de prijzen van de voornaamste artikelen verminderd zullen worden In de kluis van de Agermanbank is een hoeveelheid platina gevonden, dat aan Hitier heeft toebehoord. De schat vertegenwoordigt een groote waarde en zou door een ril ken Zuid-Afrikaan aan Hitier zijn geschonken. De geallieerden hebben er zich thans over ontfermd. den wrijvingen over woorden en forma liteiten futiel worden. Doch zoolang er wantrouwen bestond en Nederlandsche troepen haar activiteit handhaafden en de veiligheid der Republiek belaagden, izouden pogingen om het geschil vreed zaam op te lossen geen vruoht dragen. In dat licht moet Linggadjati ge zien worden. Niet als een eeuwige wet voor de betrekkingen met de Neder landsche natie, doch slechts als een fase in den strjjd van de Indonesiërs om een onafhankelijke, zelfstandige natie te worden en als een middel, waardoor verwoesting van den Indo nes ischen rijkdom en het Indonesische volk kan worden voorkomen. Als conclusie wees Sjahrir er op. dat de Republiek, hoewel zij nog niet ge- perfectionneerd Is, werkelijkheid is ge worden in de internationale politiek, welke werkelijkheid nooh door kleine landen als Nederland, noch door groote landen als Engeland en de Ver. Staten kan worden ontkend. De positie van Indonesië zal dagelijks sterker worden, indien er organisatie en discipline bestaat op het gebied van re geering, zoowel als op dat van de poli tieke partijen, het leger en het bur gerlijk bestuur. rigen oorlog een vijfde colonne in vele landen werkzaam is geweest, thans voorbereidingen worden getroffen voor een eventueelen oorlog tegen de volksge zondheid. Het verspreiden van epide mieën als diphtherie en typhus, het vernielen van het gewas en veestapel door het verspreiden van mond- en klauwzeer, .ls zeer wel mogelijk. Wij hebben een man geen Duitscher die zich in de ondergrondsche Nazibe weging bevindt en die ons op de hoogte heeft gebracht van de voorbereidingen voor het vervaardigen van dit geruisch- loozé geheime wapen. Volgens dezen man is het mogelijk, dat personen met parapluies en actetasschen bacillen mee voeren en deze ln poedervorm ln on dergrondsche treinen en andere vervoer middelen verspreiden. Borel geloofde echter, dat veel van deze beweringen bluf van den kant van de Nazi's is. „ZIJ zijn nog niet gereed. Maar de omvang van de ondergrondsche beweging in Duitschland ls ontzaglijk". Pruisen heeft opgehouden te bestaan. De geallieerde bestuursraad in Duitsch- land heeft een wet gepubliceerd, waarin wordt bepaald, dat „de Pruisische staat, die steeds een promotor is geweest van militarisme en reactie in Du-ltschland, de facto heeft opgehouden te bestaan". De wet zegt „gedrongen door het ver langen vrede en veiligheid voor de vol keren te waarborgen en het verdere her stel van het politieke leven in Duitsch land op een democratische basis veilig te stellen, vaardigt de bestuursraad het volgende decreet uit: 1, Dé Pruisische staat met zijn cen trale regeering en al zijn bureaux heeft opgehouden te bestaan. 2. De gebieden, die deel uitmaakten van den Pruisischen staat en die thans on der gezag staan van den bestuursraad, zullen den status van „lander" krijgen of worden opgenomen in andere staten. 3. Functies eri eigendommen van den Pruisischen staat zullen naar bovenge noemde staten overgaan. 4. De wet treedt in werking op den dag van onderteekening 25 Febr. 1947". Eisch in het Mateotti-proces De openbare aanklager in het proces tegen de moordenaars van den Italiaan- schen socialist Mateotti heeft de maxi male, gevangenisstraf in het Italiaan sche recht (30 jaar) geëisdht tegen Amerigo Dumini, Amleto Poveromo, Giuseppe Viola en Augusto Malacria, die, naar hij zeide, actief verantwoordelijk zijn voor den moord. De aanklager vroeg 16 jaar gevangenisstraf voor FWpelli wegens medeplichtigheid, en vrijspraak voor Rossi en Giunta wegens gebrek aan bewijs. Op 6 Maart zullen de pleidooien worden gehouden. Nu de conferentie van Moskou voor gen door geheel Duitschland te stich- de deur staat, is het bijkans lógisch, dat allerlei suggesties worden gemaakt. Zoo wordt het vermoeden geuit dat de groote vier zich o.m. zal bezig houden met Spanje en de Dardanellen- 't Is best mogelijk, doch men zal goed doen, al dergelijke berichten met het bekende korreltje zout te nemen! De Fransche minister van buitenland sche zaken, Georges Bidault, heeft een rede gehouden voor de vereeniging van de buitenlandsche pers te Parijs, waar in hij betoogde, dat de kleine naties in Moskou vertegenwoordigd behooren te zijn, zoo niet tot het einde van de con ferentie dan toch gedurende een deel der onderhandelingen. De geruchten, dat Duitschland te Moskou vertegenwoor digd zou worden, sprak hij met beslist heid tegen. Hij achtte het trouwens on juist. dat het land. dat „in de eerste plaats verantwoordelijk" was, aanwezig zou zijn. terwijl Italië, slechts een sateU liet. niet vertegenwoordigd was geweest bij de opstelling van het vredesverdrag voor dat land, De Duitsche socialistische eenheids partij heeft in verband met de komen de conferentie der ministers te Moskou de volgende wenschen geuit: 1. Een plebisciet om over de kwestie van een vereenigd Duitschland te be slissen. 2. Onmiddellijk instelling van een be stuur van geheel Duitschland. 3. Zoo spoedig mogelijk vorming van een centrale regeering in Duitschland. De Duitsche socialistische éénheids- party heeft overigens besloten afdeelin- ten. zoo zeide Anton Ackermann, een lid van het bestuur der party, op een vergadering te Berlijn- „De laatste on zekerheden zullen binnen enkele maan den verdwynen". aldus spr, ,JEen aan tal der vraagstukken, die te Moskou zul len worden besproken, is nu al zoo goed als beslist. Het kan als zeker worden aangenomen, dat voor het eindfe van dit jaar het grootste deel der Duitsche krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie zal repatrieeren. Aan den anderen kant ls het te verwachten, dat het geallieerde bestuur nog langen tijd zal voortduren. De herstelbetalingen vormen niet de zwaarste last. die door het vredesver drag wordt opgelegd. De door Rusland geëischte 10 milliard mark komen over een met de helft van.de Duitsche uit gaven voor bewapening in den den tijd van 1933 tot 1939". Ackermann zeide verder, dat de SED een voorstel om een delegatie uit de re geeringen der Duitsche staten naar Mos kou te zenden van de hand had gewe zen. daar de samenstelling van de dele gatie een te slechten indruk zou maken. Wel erkende de party het recht der vak- vereenigingen om haar standpunt te Moskou kenbaar te maken, terwyi de aanwezigheid te Moskou van Kaiser (voorzitter van de Chr. Democr. Unie), dr. Kuelz (Lib.-Democraat) en dr. Schu macher (Soc. Democraat) door de SED zou worden toegejuicht. De Amerikanen hebben gedaan weten te krygen. dat het aantal journalisten, dat mee mag naar Moskou, van 20 op 36 is gebracht. 'mÊ Zaterdag ondervond het verkeer ernstige stagnatie door den hernieuwden Sneeuwval, die op sommige plaatsen het autoverkeer zelfs zoo goed als on- mogeiyk maakte. Een vrachtauto, die zich met moeite een weg baande door de sneeuwbergen tusschen Rynsburg en Noordwijk. (Foto van Vliet),

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1