- PANDA EN DE MEESTER-DIEF Djocja maakt een goeden indruk Geen anti-Nederlandsche stemming Stormloop tegen de V ermogensbelasting De visscherij ih de afgeloopen week Voor de Jeugd Albion9s grimmige aspecten Het Volk vraagt om feiten en om leiding Is uw Radio defect? -express m Batavia, Februari 1947. I (Van onzen specialen verslaggever). Een der grootste moeilijkheden by het bepalen van het Nederlandsche standpunt tegenover de republiek is, dat wij zoo bitter weinig weten van wat er omgaat in die republiek, hoe de verhoudingen er liggen en wat de toestanden er zyn. Tusschen het repu blikeinsche en het Nederlandsche ge bied hangt een „yzeren gordyn", waar van slechts zelden een tipje wbrdt op gelicht om Nederlanders de gelegen heid te geven eens een kykje te nemen aan den anderen kant. En als dit dan nog gebeurt zooals in het geval yan de veelbesproken missie-Koets.is 'er geen sprake van onbeperkte vrijheid om te'gaan waar men wil. De oorzaak van dit alles wil ik nu buiten beschou wing laten, maar het feit op zichzelf is er en beteekent een belangryke hin derpaal by het uitstippelen van onze politiek. Als Sjahrir naar Djocja gaat, noo- digt hy -meestal enkele journalisten uit om met hem mee te gaan. Helaas krij gen Nederlanders hier nooit de kans toe, of men moet dusdanig „republl- keïhsch" zyn georiënteerd, dat dit op zichzelf reeds het verslag waardeloos maakt. Om een eenigszins objectieven indruk te krijgen van de situatie ach ter het gordyn, kunnen we dus slechts afgaan op hetgeen -buitenlandsche cor respondenten hiervan te zeggen heb ben. Daarom heb ik Foster Hailey opge zocht. Hy is een der hoofdredacteuren van de „New York Times", en dus niet de eerste de beste. De heer Hailey heeft Java opgenomen in het program voor een groote rondreis, en hy mocht Sjahrir vergezellen by diens jongste bezoek aan Djocja. Hy was slechts vier dagen in de republikeinsche hoofd stad,. niaar had vrijheid van beweging en kon doen en laten wat hy wou. EEN NORMAAL STADSBEELD. Op Hailey maakte Djocja geens zins den indruk van de hoofdstad van een land-in-oorlog. Hy zag er niet veel militairen, zelfs niet bij Soekarno's „paleis", waar de gewo ne stadspolitie op post staat. De be volking Djocja telt thans een 350.000 zielen zag er niet beter, maar ook niet slechter uit dan in Bataria. Van een anti-Nederland sche propaganda-campagne viel weinig te merken. Wel zag hij aan plakbiljetten in dien geest, maar die hingen er kennelijk al langen tyd en zagen er verregend uit. Ze werden in elk geval biykbaar niet vernieuwd. De wegen waren vrij goed en werden met ingestampt steengruis bijgewerkt. Toen Hailey een autotochtje in de omgeving maakte, kwam hy een vrachtauto met TRI-soldaten tegen. De jon gelui van de TRI riepen in koor „Awas!" (pas op) by het zien van den blanke, maar ze lachten tege lijkertijd. Van eenig gevoel van haat tegenover den blanke had Hailey niets bemerkt. SCHEEPSBERICHTEN. Clavella. 25/2 van Bombay te Bahrein; Delft. 27/2 van Valparaiso te Rotter dam; Ido. 25/2 van Vera Cruz naar Tam- plco; Dundee (charter). 20/2 van Am sterdam te Rotterdam: Hermes (tank), 22/2 van Ballk Papan te Macassar; Delftdilk, 27/2 van Cardiff n. Antwer pen; Kerkplein, RotterdamPerzische Golf. 27/2 5 uur van Genua: feacoma, 22/2 van Las Piedras naar Rotterdam; Paula, 23/2 van Manggrar naar Singa pore: Pericles, 23/2 van Antofagasta n. Valparaiso: Perna, 23/2 van Mlri naar Sydney voor lossen en dokken; Sal dj a, 23/2 van Hongkong te Mirl; Telamon, 26/2 van Port au Prince naar New York; Tesarl. 24/2 .te Batavia, vertrekt c.a. 4/3 naar Nederlènd; Tricape (charter). 25/2 van Port Elizabeth naar Tafelbaai: Van Heutsz. 25/2 van Belawan naar Singa pore, K.N.S.M. Atair, 27/2 te AJexandrlë; Juno. 28/2 te Amsterdam verw.; Iris, 28/2 van Rotterdam naar Antwerpen; Theseus, 26/2 van Barcelona naar Sa- vona; Omen, 26/2 te Oporto; Rossum, 27/2 te Curasao: Govert Pllnck, 27/2 te Valencia; EutP"-<e. 27/2 van Lissabon n. Amsterdam; Rit-a, 27/2 van Oran naar Vlisslngen; Cottlca. 27/2 van Paramaribo naar Trinidad; Doras, 26/2 van New York naar West-Indië; Constancia. 27/2 van Azoren naar Plymouth. Holl. Afrika llln NJjkerk, 27/2 te Antwerpen; Oranjefontein, 27/2 te Lo renzo Marques: Walter a Luckenbach, 27/2 van Amsterdam naar Antwerpen; Nigerstroom, 27/2 van Antwerpen naar Bordeaux. MIJ- Oceaan' Alclnous, 24/2 van Port Swettenham naar Batavia; Melam- pus, 21/2 van New York naar Baltimore; Polydorus. 24/2 te Soengel Gerong; Poly- phemis, 24/2 van Amsterdam naar Bata via. De Amerikaan logeerde met den Australischen schry'ver Frank Clune, die de reis ook meemaakte, in Soekar no's gastenverblijf, de kepatihan, waar vroeger de patih (sultansbeambte) woonde. Het eten was er voortreffeiyk. De reis heen werd gemaakt in den re- publikeinschen trein, die dagelyks tus schen Batavia en Djocja rijdt. Het ging heel vlot, uitgezonderd dan de gebruikelijke contróle in Krandji.waar het Nederlandsche gebied eindigt, en Bekassi, waar de republiek begint. Hailey vond, dat de Nederlandsche mi litairen dat onderzoek nogal overdre ven door de bagage Van alle reizigers (uitgezonderd die. van Sjahrir en zijn ministers) na te kyken. Ook de kof fers van Hailey en Clune moesten er aan gelooven, omdat men blijkbaar geen bericht had ontvangen dat zij tot het officieele gezelschap behoorden. In Bekassi nam de republikeinsche doua ne slechts enkele steekproeven Overi gens kon Hailey constateeren, dat liet' optreden der Nederlandsche militai ren (waarover nog wel eens iets te doen is geweest!) volkomen correct was. De terugreis geschiedde in een specialen nachttrein, die in Bekassi gewoon doorreedden in Krandjislechts een kort oponthoud had. Van uit den trein w Hailey slechts één anti-Ling- gadjati propaganda-biljet, terwijl een der republikeinsche ministers hem ver telde. dat er een maand geleden nog etteiyke langs deze route te zien wa ren. BELGISCHE MINISTER LIJDT NEDERLAAG. De Belgische Kamer heeft tot drie keer toe buitengewone credieten^aangevraagd door den communistischen "minister van volksgezondheid, dr. Marteaux, voor den aanleg van sportterreinen, geweigerd. Enkele liberalen hadden hun stem by die van de oppositie gevoegd. De minis ter verliet hierna by wijze van protest de zaal. Tegenover journalisten verze kerde de minister, dat de zorg voor de jeugd hem zeer na aan het hart ligt en dat niets hem er van zal weerhouden zyn pogingen, haar goede sportterreinen te verschaffen, voort te zetten. GEHEIMZINNIGE BOMMEN AANGESPOELD. Aan de kust van Yorkshire (Engeland) zyn geheimzinnige bommen aange spoeld, waarvan men gelooft, dat zij een tot dusver onbekend Duitsch wapen zijn, aldus een correspondent van de „Daily Graphic". De bommen bevatten elk 40 aluminiumkleurige schokbuisjes. Toen er een tot ontploffing werd ge bracht, gaf het een verblindende vuur straal en een geweldige knal Leger- autoriteiten achten de mogeiykheid niet uitgesloten, dat het wapen bedoeld was om onderzeebooten tot zinken te bren gen. ZWARE BRAND TE LISSABON. Een van de grootste branden, die Por tugal heeft gekend is uitgebroken in een meelfabriek te Lissabon, de modernste, die Portugal bezat. Het vuur vernietig de meer dan 4000 balen meel, de pro ductie van byna vier dagen. De brood positie te Lissabon is door den brand ernstig in gevaar gebracht. De fabriek ging totaal verloren. Onvoldoende middelen voor bedrijfsfinanciering (Van onzen financieelen medewerker) Terwyi' de Amsterdamsche beurs in groote indolentie op meer concrete ge gevens wacht ter beoordeeling van het perspectief voor ons bedryfsleven, wordt er van allen kant storm' geloopen te gen het wetsontwerp op de Vermogens- heffing, dat, zooals bekend, ook de beurs dwars zit, omdat het de in vele gevallen toch reeds krappe financieele positie van vele bedrijven zal verstoren en daardoor de economische productiviteit in haar noodzakeUjke ontwikkeling zal tegengaan. Nadat verschillende vooraan staande financiers hun waarschuwend woord reeds lieten hooren. heeft thans dr. A. H. M. Albregts voor de rk. werk gevers over deze belasting en de VA.B- gerefereerd en er o-a, op gewezen dat blykens een gehouden enquete bij 56 z.g. familie-ondernemingen aan V.A3, F 8 millioen en aan Vermogensheffing even eens ca. F 8 millioen zal moeten worden betaald, terwyi zy slechts over F 3,8 mil lioen geblokkeerde gelden beschikken. Men poogt het de regeering duide lijk te maken, dat door de heffing in eens de productieve krachten in ons volk worden geschaad, de spaarzin zal worden gefnuikt, onze positie in de wereld er niet door zal worden ver stevigd als de bezittende klasse een groot deel van haar vermogen moet afgeven en dat men depatiënt, die thans reeds eenige operaties achter den rug heeft, nu eindelijk eens met rust moet laten, om een natuurlijk gene zingsproces mogelyk te maken. Ook wy' hebben er herhaaldelijk op gewezen, dat de grootte van de staats schuld voor de financieele positie en de economische mogelijkheden van ons land niet beslissend Ls, doch dat het slechts gaat om de vraag of de volkshuishou ding uit haar besparingen de lasten zal kunnen opbrengen, welke uit die staats schuld voortvloeien. Wanneer bedacht wordt dat de Vermogensheffing voorden Staat een rentebesparing van slechts F 15 F 30 millioen zal beteekenen, moet het duidelijk zyn, dat dit voordeel niet opweegt tegen de economische ont wrichting van alle andere nadeelen, wel ke zy zal veroorzaken. Het zyn juist de groote vermogens en daarvan is het im mers weer in hoofdzaak de top der ver mogens, welke in de eerste plaats het leeuwendeel der belastingen opbren gen en wanneer men deze particuliere vermogens amputeert, beteekent dat te gelijker tijd een vermindering van het volksinkomen en een aanmerkelijke te ruggang in de opbrengst der belastin gen, zoodat men goed beschouwd met deze financieele operatie, waarmede de staatsfinanciën moeten worden gesa neerd. de paarden adhter den wagen spant. Oogenschyniyk is er een abnormaal groot bedrag aan geld in omloop en zit ten vele ondernemingen ruim in de mid delen, maar hierhy mag niet worden vergeten, dat thans ten gevolge van de hoogere pry zen voor grondstoffen en materialen, de aanzienlijk, gestegen loo- nen en salarissen, etc, voor de.bedrijfs voering oa. driemaal zooveel geldmid delen noodig zyn dan voorheen,, om van de noodzaak van herstel en vernieuwing van het geschonden of verouderde be drijf sapparaat maar niet te spreken. - Het feit dat financieel krachtige on dernemingen als de Meelfabrieken der Ned. Bakkeryen en De Korenschoof en thans de Kon. Industrieele My. v/h Noury Van der Lande tot de uitgifte van obligatteleeningen moeten overgaan (de laatste emitteert thans F2 millioen 3^2 obligaties pari) vormt daarvan en sprekend bewijs- Het zou ons niet verwonderen, wanneer tal van onderne mingen door de betaling der Vermogens heffingen zouden worden gedwongen tot uitbreiding van het kapitaal of .de uit gifte van obligatieleeningen, wat tijdens den oorlog byv. by de Nederlandsche Kabelfabriek het geval was. doch waar door uiteraard de bédrijfsrentabilitelt en bU uitgifte van obligatiën ook de belastbare winst wordt verminderd. Het is wel zeker dat een minder ex- perimenteele financieele politiek in het buitenland een goeden indruk zou maken en aan een verdere appreciatie van den Nederlandschen gulden ten goede zou komen, welke laatste thans een der weinige lichtpunten is, waar op kan worden gewezen. Terwyi b.v. het Engelsche Pond in Brussel beneden zyn officieelen koers is gedaald, is de Nederlandsche Gulden al daar tot Frs. 10 gestegen by een offi cieele noteering van ca. Frs. 15. Ook schynen in de V.S. de besprekingen over een dollarleening te zyn hei-vat, al gaat flet daarby om kleine bedragen, maar nu het bedryfsleven zich schrap zet om de moeiiykheden, aan de uitbreiding van den internationalen handel verbon den. te overwinnen, zou het ongetwyfeld aan de volkswelvaart en dus ook aan de financieele positie van den Staat ten goede komen, als deze den fiscalen teu gel eenigermate liet vieren. Want niet de staathuishouding, maar de volkshuishouding is primair en naarmate hierin de gezonde pro ductieve krachten tot ontwikkeling komen, zal ook een saneering der Staatsfinanciën mogelijk zijn. Goede vangsten ondanks vórst (Van onzen deskundigen medewerker). Ondanks de Siberische weersgesteld heid op zee is de laatste dagen zoo goed als de geheele trawlvloot ter visscherij uitgevaren. De reden daarvan was, dat er uit zee een zeer- goede risschery ge meld werd, zelfs van dien aard, dat de vangst soms slechts in gedeelten kon worden scheepgezet. Er wordt zeer veel kabeljouw gevangen en gullen van mid delmatige grootte. Men meent de zuide- lyke trek van deze rondvisch te moeten toeschrijven aan den langen duur van den winter, waardoor het zeewater noordeiyk een abnormaal lage tempera tuur heeft aangenomen. Hoe dit ook zij, onze visschers zyn er ondanks het barre weer onmiddeliyk op afgestevend om deze gunstige gelegenheid ten volle uit te buiten. Volgende week zal er dus wel aardig wat rondvisch aan de markt zyn, zoodat ook de vischkoopers weer eens aan den slag kunnen. Fyne visch, tarbot en tong, wordt er heel weinig gevangen. De haringtrekkery op de Belgische kust schynt afgeloopen te zyn. De laat ste dagen is er hoegenaamd niets ge vangen en de schepen zyn voor het meerendeel reeds binnen om van vlsch- tuig te veranderen. De resultaten wjk- ren dit jaar over het algemeen zeer be vredigend, In den haringhandel is nog weinig RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de jrroteren (1116 Jaar) vijf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftyd en adres onder de raad sels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiteriyk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Gerard Flippo) Ik ben een plas in Zuid-Holland. Verander myn kop. dan ben ik een ri vier in het buitenland, II, (Ingzonden door Gerrit Kuyt) Myn eerste deel is heet in de mond, myn tweede deel is rond. Myn geheel is een lekkernij. 3TI. (Ingezonden door Cathrientje van Til) Met 1 ben ik een dier, met m een vogel, met sn iets, dat bulten valt. IV. (Ingezonden door Rie Roozen- daal) In Limburg woon ik, in Ier- seke troon ik. Je komt mij zelfs by storm of regen, Elke dag in .Friesland tegen. Maar, hoe j'ook verder zoekt of ziet, In Nederland vind je my niet! Wie ben ik? V. (Ingezonden door Willy Docter) - Mijn geheel bestaat uit 13 letters, en is een bekend spreekwoord. 10, 4, 3, 7, 2 ls een meisjesnaam, 9, 10, 1 betekent t-am, 1, 5, 8, 13 is'van hout, 6, 11, 12, 2, 3, 1, 2, 4 betekent iets geven, 12, 2, 4, 1 is een jongensnaam. VI. (Ingezonden door Jannie Zonne veld) Op de kruisjes komt iets te staan, dat vele kinderen voor hun ver jaardag krijgen. x x X x X xxxxx-xxxxxx 1. een medeklinker. 2. uitroep. 3, jon gensnaam. 4. bundels gemaaid koren. 5, plaats in1 Drente. .6, het gevraagde woord 7. stad in Noord-Holland. 8. in vuur staan. 9, wapen, 10. manneiyk dier. 11. medeklinker. VII. (Ingezonden door Henk Leeu wenburg) Waarom regent hët nooit twee dagen achtereen? VIII. (Ingezonden door Nelly Wes- seling) Myn geheel is de titel van een bekend sprookje van 9 letters. 3, 7, 6 is een familielid, 4, 6, 5 iets, waaron der je woont, 8, 6, 6, 7 een afgekorte jongensnaam, 5, 6, 1 is een wagen, met 9, 1 begint meestal ieder sprookje, 1, 2, 5 is dames- en meisjeskleding. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Zeven, huizen: Zevenhuizen. 2. Giethoorn; toren, oor, Goor, Rie, hoorn, 3. Eindigt begint inderdaad met een e. 4. Als de ene hand de andere wast, worden ze beide schoon. Tor, doos, aal, ren, zoel, liniaal, schot, iets, worst, Ellie, Han, Ede, rood, bed, en want, das, dessert. beweging te bespeuren, aangezien de binnenlandsche consumptie onder in vloed van het koude weer minimaal is. Bokking wordt er nogal wat gegeten. Verschillende pakkers zyn nog steeds bezig om de Russ- orders af te leveren, wat wel eenige moeite kost, aangezien Scheveningen zyn aandeel niet ten vol le schynt te hebben opgeleverd. In IJmuiden was er deze week stag natie by het lossen van versche haring, hetgeen volgens de. lossers buiten dc pas afgesloten regeling zou vallen, wat van reederszyde ten- stelligste wordt ontkend. Door deze verwikkelingen kon de vangst van eenige Katwyker loggers niet in IJmuiden gemarkt worden, van zelfsprekend zeer tot ongenoegen van de rischverkoopers aldaar en tot groot ongemak en oponthoud van de betrok ken reeders. Mede in dit verband moge er op ge wezen worden, dat de actie voor de Katwyksche haven met kracht wordt voortgezet, al bespeurt men er den laatsten tyd niet veel van. Toch is er al zeer veel werk gedaan en het comité zet dezen arbeid energiek voort. - Moge dit streven binnen niet al te langen tyd met het zoo zeer gewenschte suc ces bekroond worden. Een Nederlandsch-Belgisch weerkundig station. oen a"<tantIsohen oceaaw. Gisteren zyn Belgische zeelieden na« de Ver. Staten vertrokken, waar zy een schip in ontvangst zullen nemen, dat speciaal gebouwd is om dienst te doen als weerkundig station op den Atlanti- schen Oceaan. Het schip, dat nog geen naam heeft gekregen, zal onder bevel staan van kapitein Delfosse. Het zal tot taak krygen te kruisen rond een punt, dat op 800 myl van Oostende is gele gen en zal hier weerkundige waarnemin gen doen. die zullen worden doorgegeven naar andere metereologische stations en aan vliegtuigen, die zich boven c\en Oceaan bevinden. De bemanning zal uit 100 koppen bestaan en er zullen zich enkele tech nici op meteorologisch en occanogra- fisch gebied aan boord berinden. Het schip zal geregeld worden afge lost door een geiyksoortige eenheid van Nederlandsche nationaliteit. Behalve dit station, dat door Nederland en België zal worden bediend, zullen er nog een Fransoh, een Engelsch en twee Ameri- kaansche stations in den Atlantischen Oceaan worden opgericht. Vooral de vei ligheid van het reizen per vliegtuig zal door deze weerkundige stations aanmer- keiyk worden vergroot, (Van onzen Londcnsclien correspondent) Zonder eerngen twyfel bevindt En geland zich sedert den oorlog in een allerhacheiykste positie. Hoewel de zeeën rondom bevroren zyn, spoelt cri- sisgolf na crisisgolf om het eens zoo machtige eiland. Ook zonder de gegevens, welke de regeering zoo juist heeft verstrekt in een economisch over richt voor het jaar 1947, was het als gevolg van densteen- kolennood reeds duidelyk genoeg ge worden. hoe slecht het Engelsche volk er op het oogenblik voorstaat. Thans beseft men beter dan ooit, dat er tusschen alle problemen, welke zich in onafgebroken reeks aandienen, een samenhang bestaat. In het maat schappelijke leven duurt het steeds ge- ruimen tyd voordat bepaalde dingen, waarvan de oorzaak in een min of meer verwyderd verleden te zoeken is, aan het daglicht treden. Daarom komen plannen, die de overheid smeedt, vaak op losse schroeven te staan. De feite- lyke werkelykheid laat de uitvoering eenvoudig niet toe. De Labourregeering maakt thans op onaangename wyze met die werkelyk heid kennis, zy heeft uiterst ver-rei kende plannen opgesteld, althans richt- ly'nen uitgewerkt, die berusten op ja renlange maatschappelyke studie. Het „gelukkige Engeland", de wenschdroom van de oude socialisten, leek door de overweldigende verkiezingsoverwinning in den zomer van 1945, meer naby dan ooit. Op het partycongres te Bournemouth waarschuwde Leon Blum, zelf door er varing wys geworden,' al voor te groot optimisme. Het is zeer twijfelachtig, Ingezonden Mededeeling. Bel 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., - NIEUWE RIJN 32 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig 5. a. schaapscheerder; b. Kwitantieloper 6. De wyzers van een klok. 7. Anna. 8. Om de benen. Beste raadselnichtjes en -neefjes, De vorige week heb ik zoveel aan jullie geschreven, dat ik nu volsta met jullie succes te wensen bij het oplos sen van de raadsels van onze tweede ronde. En een ha/rtelyk groetje! Genie ten de prijswinnaars van hun boek? Beatrix Vonk Inderdaad is je naam per abuis weggevallen. Het was steeds in orde. Tr. v. Leeuwen. Wie geregeld mee blyft doen, kan ook méér dan één keer een prijs winnen. Tot volgende week. Jullie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. FEUILLETON. Roman door Winston Graham. 57) Die zou weer kunnen worden aan gevuld. Maar niet op bevredigende wyze. Je hoeft niet te denken, dat ik me zelf voor onmisbaar houdmaar mijn werk is niet zoo, dat het door iedereen overgenomen kan worden. Ik was er eenvoudig toevallig geschikt voor -en bovendien ben ik nu ingewerkt. En ik ben geen lijntrekker, Robert. Na den oorlog.... och, als deze oorlog afge loopen is ben ik overal toe bereid. Tot alles, wat je maar wilt. Ik ben immers nog jong. Tot dan zal ik blyven, lieve ling. Ik keek weer naar het meer. Waarom werd de hemel nu niet donker? Waarom werd alles niet somber en treurig zoo als myn stemming? Want iedere vreug de was uit my geweken. Maar de Ita- liaansche zon stond nog even stralend aan den kobaltblauwen hemel. Men blyft niet eeuwig jong, Ook als ik wfst, dat ik niet lane meer te leven had, zei ze langzaam, ook dan zou ik er op het oogenblik niet zonder meer tusschen uit kunnen gaan. Mijn vader was nog maar acht en twin tig jaar oud, toen hy stierf. Twee jaar ouder dan ik op het oogenblik. Zijn jeugd heeft niet heel veel langer ge duurd, Daarom ook wil ik mijn werk verder blyven doen. Ik heb altijd het gevoel gehad, dat wij den plicht hebben den weg te banen voor hetgeen komen gaat. Het leven van twee generaties is immers al vernield geworden. Ik voelde haar hand in1 de mijne bewegen. Vergeef het me maar. als ik praat alsof ik je iets voorlees uit een propaganda- blaadje. Ik kan er eenvoudig niets aan doen. Ik gelóóf hierin, al doet het mij nu ontzettend veel verdriet. Ik klemde myn tanden op elkaar Ik weet, dat je gelijk hebt. Ik weet het maar al te goedf Ik wou alleen niaar, dat het niet w&&r was! Lieveling, ik wou, dat je ook eens naar den anderen kant wilde kyken! Als ik toch maar iets kon bedenken, waaruit blijkt, dat je on- gelyk had! Ik zou immers kunnen zeg gen, dat de heele wereld ons onver schillig kan laten, zDoiang wy maar gelukkig zyn. Geluk Ls nu eenmaal niet collectief. Dat kan men alleen maar in zijn eigen hart hebben. Wy hebben er ten slotte geen schuld aan, dat er oor log is. Wat kunnen ons de zorgen van andere menschen schelen, zoolang wy by elkaar kunnen zyn? Dat ben je toch met my eens, niét waar? Ik zweeg, niet heelemaal zeker van myn eigen woorden. Och, ik weet, dat ik mezelf niet eens overtuigen kan, besloot lk mismoedig. Daar ben ik blij om, zei Jane stil. En verder niets. Alsof onze problemen daarmee opgelost waten. Dat ls nummer één, ging ik ,verder. Dan komt er nog iets by. Je moet toch begrijpen, dat je voortdurend In gevaar verkeert. Als ze je te pakken krijgen, word je als spion doodgeschoten. Want met spionnen maken ze korte metten, Jane! Niemand heeft het recht van je te verlangen, dat je dergelijke risico's neemt! Dat. recht heb ik zelf, zei Jane. Daarop kon ik niets meer antwoor den. Ik haatte er haar byna om, dat zy' geiyk had. Ik haatte haar en de wereld en mijzelf. En bovendien, zei ze, is het gevaar heelemaal niet zoo groot voor my. Ik heb immers op het oogenblik de Ame- rikaansche nationaliteit. Mr. Knox, myn stiefvader, zou ongetwijfeld tot 't uiter ste gaan om my te redden, in geval er iets met my mocht gebeuren. Het zou natuurlyk een schandaal veroorzaken, maar ik zou hoogstens uit het land worden gezet. Ik geloof het niet, sprak ik tegen, dat is niet waar. Jawel! Ik zeg het niet om je ge rust te stellen. Het is werkelyk zoo, Robert. Maar ik had nog altijd bedenkingen. Die oorlog kan wel jaren duren. Zoo erg zal het nu ook wel weer niet zyn. Ten minste niet hier in Italië. De Italianen rijn niet beter voorbereid op den oorlog dan de Franschen het waren. En er kan nog veel veranderen. By voorbeeld als Amerika aan den oor log gaat deelnemen. Dan zou ik Italië toch moeten verlaten. Haar woorden stelden my niet gerust, neen, heelemaal niet. Wat ik vooral niet verdragen kan, is de gedachte, dat 56 „Laat ons zien!" sprak de vos. „Hier zakken, ik beur de rest en dan begeven staat een zak, daar staat een zak. ginds i we ons naar ons voertuig!" bevindt zich eveneens een zak en hier- Zo gezegd, zo gedaan. De zakken vol nevens ontwaar ik nogmaals een zak! goud en juwelen werden in de auto ge- Wanneer myn wiskundig oog my niet j laden, de vos en Panda stapten in en bedriegt, zyn dat vier zakken in totaal! j de wagen reed weg. „Ik begrijp nog Kunt gy my volgen? Zyt gy het hier- maar steeds niet. hoe je ineens aan die mee eens? Welaan dan! Gij grijpt twee Ijcaart kwam!" zei panda. „Ik vertrouw je niet! Ik heb een kwaad voorgevoel.." „Dat dient tot niets!" sprak Jo ris vermanend. ..Bedenkt, manneke, dat we op weg zyn om geziene en gevierd? personen te worden! Laat u niet door uw gevoelens terneder drukken!" we nu over een halfuur al weer afscheid moeten nemen. Ook al ga ik met je mee, dan is het uitstel van executie. Zelfs als alles goed gaat, moeten wy na dit weerzien onherroepelijk scheiden, voor maanden, zelfs voor jaren mis schien, mogeiyk voor altyd. Ik zal te- rugkeeren naar myn zuster en veilig en vrij leven, zonder eenig gevaar, terwyl jij weer onderduikt in dezen maal stroom van gevaar. Dat is een ge dachte, die ik eenvoudig niet verdragen kan. Er ontstond een' stilte. zy doofde haar sigaret in den asch- bak, zoo zorgvuldig en lang, dat er geen straaltje rook van opsteeg. Jane, begon ik, liefste Als ik mijn opdracht van vandaag uitgevoerd heb, moet ik eigenlyk terug naar Milaan. Maar het zou niets uit maken, als ik daar twee dagen afwezig was. Dan zou ik.... naar Garda kun nen térug komen Een boot' met roode zeilen, waarnaar ik had gekeken, voer om de lantong heen. Een zacht windje stuwde een wolk van abrikozengeur naar mij toe. Wy zaten daar en zwegen. Abrikozengeur, warme zon en het blauwe meer. Ik had een gevoel alsof ik dronken was. meer nog dan op dien avond in Venetië. Ik wilde iets zeggen, maar kon geen woord over mijn lippen krijgen. Je doet myn hand pijn, fluisterde Jane. Ik liet haar hand los en stond op. De kellner dacht, dat wij weggingen en kwam aangesneld. Maar ik wenkte hem weg. Ik leunde over het hek van het terras, en keek naar het landschap. Het ademde vrede, liefeiykheid en rust O. die oorlog, die kunstmatig scheidsmuren optrok, die ons scheiden en ongelukkig maken zouEr tooh scheen het ge luk ons nu te wenken Het was alsof my een hand werd toegestoken, die ik kon grypen of wegstoot-en. Maar wat zou het my helpen, èls lk die hand greep? Een vleug van liefeiykheid en geluk, meer niet (Wordt vervolgd) zeide hy, of het mogeiyk is het socia lisme in een land in te voeren, De in ternationale kapltaalsgroepen hadden rijn Volksfrontregeering van voor den oorlog „een hak gezet". De meeste Europeesche landen de Sovjet-Unie uitgezonderd, want zy vormt een we relddeel, een zesde van de aarde om vattende zyn niet meer dan provln- vles op de wereldkaart. Elk land is in de hoogste mate afhankelijk van, mach ten, die het niet of nauweiyks kan be- heerschen. Zoo wordt Labour, dat de dingen groot wil aanpakken, thans verweten, dat het te veel hooi op zyn vork neemt. Er is echter zoo veel te doen in dit land, dat in vele oprichten door een traag conservatisme achterop ge raakt is, dat het enthousiasme van de socialistische party, welke thans ein delijk een volledige kans heeft gekre gen Engeland is het eerste land in West-Europa met een sociaal-demo cratische meerderheid volkomen verklaarbaar is. Het land bevindt zich als resultaat van den oorlog in een uiterst kwets baren toestand, vooral ook omdat het voor voedsel en grondstoffen in hooge mate van het buitenland afhankelijk is en omdat het een schreeuwend tekort heeft aan werkkrachten. Het staat niet alleen voor de problemen van een grootscheepschen wederopbouw, waarbij tevpns vroegeren achterstand moet worden ingehaald, maai' ook voor aan passing aan de radicaal veranderde verhoudingen overzee. Een ontzaglijk verschuivingsproces is aan den gang, niet het minst in Euro pa zelf, waar de aarde nog beeft na de oorlogseruptie. En alsof het al niet erg genoeg was, komt de felste winter se dert een halve eeuw het land teiste ren. Ook hier omstandigheden, welke buiten den greep der regeering liggen, hoe zy rich ook inspant om met alle hulpmiddelen den kolenvoorraad te doen aanzwellen. Van alle kanten roept men nu de regeering toe: „Handelt!" Zij heeft dat te laat gedaan toen de brandstoffen vooti haar oogen wegslonken. Deze ge neratie, die twee oorlogen en vele de- precies heeft gekend, wenscht niet te worden ontzien. Men wil geen mlnis- ters-met-gesloten-lippen meer van het type Baldwin, die het land onkundig liet van de hoogst bedenkelyke militai re situatie. Men vraagt om feiten en om leiding. Een coalitie is daarvoor niet noodig. Bovendien ligt deze geheel buiten de realiteit, immers de verkie zingsresultaten eischen een Labour regeering. De oppositie zou niet haar gevangene willen zyn. Met de feiten komt de regeering thans In het Witboek voor den dag. De groote vraag ls echter: „Hoe denkt zy de in het document uiteen gezette doeleinden te bereiken?" De genen, die een recept verwachtten, zUn teleurgesteld. De regeering ge waagt nergens van dwangmaatrege len, byv. voor het dirigeeren van arbeiders naar bepaalde fabrieken, voor het beknotten van ondernemers winsten of om de eischen tot loons- verhooging en werktydverkorting van de vakbeweging een halt toe te roe- pen, dan wel om zich andere garan ties te verzekeren. Dit ïykt op het eerste oog op slap heid, op gebrek aan durf. En dat wordt de regeering dan ook door haar tegen standers verweten. Deze zyn er echter altijd als de ldppen by om de regee ring van inbreuk op de vrijheid te be schuldigen. Eenige dagen geleden heeft een groep conservatieven en liberalen, buiten de party leidingen om, een ma nifest het licht doen zien, vfaarin op gekomen wordt voor vrijheid, zy het met de erkenning dat absolute vrijheid niet meer mogeiyk is, als dat ooit het geval geweest mocht zyn. CONSTRUCTIEVE DEMOCRATIE Nu vraagt men om een plan. Daar hoeft men by een socialistische regee ring niet vergeefs om aan te kloppen. Haar kenmerk is immers: zoo doelbe wust mogeiyke leiding. Er zal echter nu een nieuw plan moeten komen, dat de bestaande plannen, welke met den noodtoestand geen rekening gehouden hebben, corrigeert. Uitdrukkelyk ver klaart de regeering, dat zy niet wil op treden op totalitaire wyze. Geen com mando's van bovenaf, die onverbidde- lyk dienen te worden opgevolgd. Geen „Gestapo", waartoe socialisme volgens Churchill, onvermijdeiyk zou moeten lelden. Maar gemeenschappelyk over leg met allen, die by het productiepro ces betrokken zyn. De regeering wil proefondervindeiyk aantoonen, dat een constructieve democratie het eenige antwoord is op welk totalitair streven dan ook. Daarom eischt. wat er in Engeland thans gaande is, de volste aandacht op. Hier krijgt een democratische staat een unieke kans om het scheppend vermogen, de vindingrijkheid van zyn bestanddee- len. de basis te doen zyn van het regee- ringsbeleid. De regeering doet een be roep op de vrijwillige medewerking van alle burgers. Als zy er in slaagt op deze wijze haar doel te bereiken, beteekent dit een lichtend voorbeeld voor de we reld. Hetgeen niet uitsluit, dat vooreerst Albions aspecten nog uiterst grimmig zullen blyven.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5