Belasting-aangelegenheden Van der Plas' Boekhoudbureau STADSNIEUWS DE BIOSCOPEN RECHTZAKEN UIT DE RIJNSTREEK ALPI V. Jaarvergadering l.t.B. De leden van de plaatselijke "afdeellng van den L.T.B. kwamen in groot aantal In de St. Joseph- •aal bijeen voor de Jaarvergadering, welke werd gepresideerd door den voorzitter, den heer J. A M van Niekerk Pzn., en mede werd bijgewoond door den geestelijk ad viseur, deken L. Nleuwenhulzen. Voor het hoofdbestuur van de-vakgroep veehouders van den L.T.B.dat op Zater dag 8-Maart zijn Jaarvergadering zal hou den werd in de vacature vpn den heer H. Miltenburg (Bodegraven)als zuivelberel- der voorgedragen de heer W. Agterof, eveneens te Bodegraven. Uit het mqolo Jaarverslag van deh secretaris den heer Joh. C. Vink memo reren wij, dat de afdeellng momenteel uit 49 leden bestaat die aangesloten zijn bij den, ln het afgeloopen Jaar opgerlchten kring Leiden, met 15 afdeelingen. Het Jaarverslag van den penningmeester, den heer Th. J. Straathof sloot met een batig saldo. Tot bestuursleden werden met algenieene stemmen herkozen de heeren joh. C. Vink en G. Straathof. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren J. Th. verklelj en L. Vergeer en als pl.v. de heeren J. A. M. van Niekerk en Jac. Oostdam. Breedvoerige besprekingen werden ge voerd omtrent het arbeidscontract en men besloot unaniem zich strict te houden aan de bepalingen welke .gelden voor den kring Rijnstreek. Jaarvergadering K.V.P. Onder voor zitterschap van den lieer J. P. Smit ver gaderde de plaatselijke afdeellng van de katholieke Volkspartij, met een gering aantal leden in Hotel „Centraal" alhier. De voorzitter deelt mede, dat het plaat selijk bestuurslid, de heer A. J. Th. M. Korver onlangs tot bestuurslid ls gekozen in de Kamer-Qentrale Lelden, hetgeen een belangrijk voordeel voor de afdeeling be- teekent. Medegedeeld werd, dat er po gingen ln het werk worden gesteld om alhier te komen tot de opriohtlng van een jongeren afdeeling der K.V.P. Het nieuwe bestuur heeft de functies als volgt verdeeld: 2e voorz. de heer N. van Schalk. Ie secr. de heer P. M. Vink. 2c secr. de heer P. J. Schipper; le penn. de heer A. J. Th. M. Korver en 2e penn. dc heer H. S. Kroft. Het financieel verslag toont aan, dat de afdeeling, ondanks de kostbare propagan- da-actie8 van het verleden, drijvende wist te blijven. Nadat de heer J. p. Smits verslag had uitgebracht van de vergadering der Kamer- Centrale te Lelden, werd de heer N. van Schalk als bestuurslid herkozen en ln de vacature van den heer Chr, Nleuwenhul- zen werd voorzien door de verkiezing van den heer W. J. Yark. Jaarvergadering Miclclenstandsvereenl- gidg De Alpheroche Mlddenstandsver- eeniglng hield haar eerste Jaarvergadering in Hotel „Centraal". Uit het Jaarverslag van den heer G. J, van der Kolk bleek, dat de vereeniglng in het eerste Jaar van haar bestaan een groote activiteit had ontwikkeld. Op 1 Januari 1947 telde de vereeniglng 198 leden. Ook het verslag van den pen ningmeester den heer J. Jansen gaf blijk van genoemde activiteit. In het eerste Jaar werd c.a. f. 1200 uitgegeven, terwijl nog met een behoorlijk kassaldo het nieuwe Jaar werd aangevangen. Voor dat tot de bestuursverkiezing werd overgegaan, deelde de voorzitter mede, dat hij besloten had, zich niet meer herkies baar te stellen. De vergadering dacht daar echter anders over en toen de vergadering hem met over weldigende meerderheid van stemmen her koos. zwichtte de heer Bos. De heeren C. A. Bos en J. Eikelenboom werden belde herkozen. De heer J. A. P. Bakker verlaat P.T.T. Heden gaat de heer J. A. P. Bakker, na een onafgebroken diensttijd van 35 jaar bij den technischen dienst van De heer J. A. F. Bakker. P.T.T., dezen dienst in de functie van chef-monteur te Alphen. wegens het be reiken van -denn pensioengerechtigden leeftijd, verlaten. De heer J. A. P. Bakker, die den 65- jarigen leeftijd bereikt heeft, gaat thans in uitstekenden gezondheid van een welverdiende rust genieten. De scheidende ohef-monteur geniet niet alleen in Alphen, maar ook in alle omliggende gemeenten eèn groote bekendheid. Aanvankelijk begonnen bij den telefoondienst voor Rijn en Gouwe, heeft hij thans aller le* rangen op ver schillende standplaatsen zonder onder breking gedurende 35 jaar doorloopen. Burgerlijke Stand Geboren: Plet Johan, z. van D. Streefkerk en T. C- Drenth; Pieternella Elizabeth Janna, d. van P, Kouwenberg en L. E. de Vos; Boudewijn Sander z. van J. de Graaf en A. G. v- 't Wout; Johannes Cornelis z. van J. Heemrood en M. J. Verlaan; Benita Petronella Mary Marianna, d. van A. Penders en P- van Leeuwen; Willemijntje d. van A. C. de Groot en S. Wagenaar; Hendrikus Adrianus An- thonius z. van A. P. de Jong en J. Blok; Anna Maria Wilhelmina, d. van B. K, M. Botterop en C. E- Jansen; Cornelis z. van G. Jangcneel en J. M. Bos; Jacob Cornelis z. van N. D. v. Klaveren en J. Rijlaarsdam; Jan z. van C. Hazebroek en C. H. Bergshoeff; Hen drikus z. van A- Stapper en W. P. van Es. Wilhelmus Hubertus, z. van A. C. v. Leeuwen en M. W. Schoonbrood; Theodorus Anthonius Hendricus Maria, z. van L. J. Finkenflügel en H. M. Ver kerk. Ondertrouwd: J- Groot, 33 jaar en J. van der Helm. 28 jaar- J. M Duiker, 29 jaar en C. Gumpert, 30 jaar; M. Lam 21 jaar en H. B. Koelewijn, 20 jaar; C. Rietveld, 22 jaai en S. Brune, 23 jaar; M. P. W. de Groot, 22 jaar en G. Koe- lewijn. Getrouwd: J- van der Kraan, 28 jaar en C. van der Knijff. 29 jaar; G. Zingel, 18 jaar en 'C. P. van der Laken, 19 jaar; L. Koopman, 21 jaar en J. Zui- dam, 20 jaar: Arie Molenaar, 26 jaar en J. E. Froolik, 26 jaar. Overleden: A. W. Hoogeveen, 72 jaar; K.-de Geus. 78 jaar, weduwe ran J. RvOdenburg; N. de Vos. 80 laar weduwe van J. Qualm. Arbeidsongeval Toen de loodgieter P. van D. Donderdagmiddag bezig was met het aanleggen van een nieuwe wa terleiding in de distilleerderij van de firma J. de Gr. kantelde op een gegeven moment de ladder. Van D. kwam met een smak op de werkbank terecht Dx. Van Eek ver leende de eerste hulp Vermoedelijk heeft het slachtoffer enkele gekneusde ribben Tot ass.-dienstgelelder te Weesp is benoemd onze plaatsgenoot N. L. Bats, assistent bij de directe belastingen al hier. Poolwinter veroorzaakt verkeersm oeilijkheden. TRAM- EN AUTOBUSVERKEER TOTAAL IN DE WAR. De hevige sneeuwval, gepaard met sterken wind, is oorzaak, dat vele auto busdiensten in onze omgeving hun dien sten, in vertxmd met de onbegaanbaar heid der wegeii, hebben moeterr staken. Was het tot gisteren nog mogelijk om de diensten, zij "het met eenige vertra ging, te doen functionneeren, vanoch tend zijn enkele diensten uitgevallen. Zoo zijn de bussen uit Zoetermeer (Ci- tosa) en uit Ter Aar (N.AL.) niet meer in Leiden aangekomen, terwijl de dienst van Maarse en Kroon uit Oude Wete ring hedenochtend slechts één keer is door kunnen komen. Alhoewel ook het verkeer naar en van de Rijnstreek met groote moeilijkheden te kampen heeft, is men er in geslaagd d^ diensten ln deze richting normaal te doen rijden. Ook deNZH-bussen naar Warmond, Valkenburg, Voorhout, Noordwijkerhout, Ncordwijk-aan-ZeeDen Haag en Lei derdorp bleken tegen den strijd met de elementen niet opgewassen en moesten de diensten tijdelijk staken. De Noord-Zuidhollandsche Tram- maatschappij heeft eveneens groote moeilijkheden in verband met den sneeuwval. Ondanks de pogingen de rails schoon te houden, moesten heden verschillende diensten worden stopge zet. Den geheelen nacht zijn pekelwa- gens en sneeuwruimers over de ver schillende trajecten gereden om het verkeer mogelijk te maken. De sneeuw stormen, die. hedenochtend in West- Nederland woedden, maken echter het tramverkeer en ook het wegverkeer vrij wel onmogelijk. Hier volgt een over zicht van de routes, die thans gereaen worden en van die, waarop het tram verkeer is gestaakt: Op het traject HaarlemLeiden zijn bij Sassenheim 4 wagens ingesneeuwd. Men is bezig ze vrij te maken. Verkeer LeidenNoordwijk is onmo gelijk door de dikke pakken sneeuw, die de rails bedekken. Verkeer Leiden—Katwijk a. d. Rijn wordt met moeite onderhouden. Verkeer LeidenKatwijk aan Zee is onmogelijk. Groote vertragingen zijn onvermijde lijk in de verbinding Lelden—Den Haag. Alle buslijnen ln Zuid-Holland zijn gestaakt evenals de dienst Haarlem Noord wijk. Het ós wél een winter die ons lang zal heugen! En dan te 'bedenken, dat van daag de Lentemaand is begonnen! J. H. Wernsen penningmeester v. h. Chr. Nat, Vakverbond Als opvolger van den heer P. Koning is tijdens een deze week te Utrecht gehouden verga dering van den Ohr. Nat. Vakverbond tot penningmeester van dit Vakverbond gekozen onze plaatsgenoot de heer J. H. Wefhsen, de leider van het Arbeidsbu reau te Alphen. Jeugddienst Herv. Kerk Zondag avond as. wordt in de Ned Herv. Kerk aan de Juli an astraat andermaal een Jeugddienst gehouden. Voorganger zal zijn, ds. Spruyt uit Leiden. BOSKOOP. Burgerlijke Stand Geboren: Ingetje d. van M. Dorü-and en. M. van Vliet?, Jetse z. van S. Buisman en J. Hoekstra;Jo hannes z. van J. de Bode en E. G. Lex- mond. OndertrouwdK. Koster, 21 Jaar en H, M. Schouten 18 Jaar. Gehuwd: A. Boogaard, 25 jaar en T, Hoogendoorn, 19 Jaar; J. G. Snelleman, 31 Jaar en W. M. van Oostrowi, 30 jaar. OverledenJ. Spruytenburgweduwnaar van M. den Boer, 79 jaar; Th. Vergeer, weduwnaar van J. M. van der Vloigt, 75 jaar. Jaarvergadering Chr. Hlst. Kiesyerceni- ging Donderdagavond hield de Ohr. Hist. Klesvereenlglng „Vrijheid en Reoht" haar Jaarvergadering. De vergadering mocht zich ln een goede opkomst verheu gen. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer Splinter, het overleden bestuurslid en oud-voorzitter, den heer F. Steenbakker Morllyon Loysen, die wegens zijn benoeming tot burgemeester van Benthuizen en Moerkapelle zijn functie van secr. heeft moeten neerleggen. - Uit het Jaarverslag van den secr. bleek, dat het aantal leden groeiende ls. Het ver slag van den penningmeester toonde aan dat hot afgeloopen jaar, waarin drie ver kiezingen plaats vonden, groote offers aan de kas gesteld heeft. Besloten werd om zoo' spoedig mogelijk de oprichting van een Jongerengroep te bevorderen. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer M. Splinter, terwijl ln twee vaca tures werd voorzien door de benoeming van de heeren W. de Jong en J. KooiJ. Jaarverg. „Pro Rcge" In een goed gevulde zaal achter de Geref. Kerk werd Donderdagavond de Jaarvergadering ge houden van de chr. Mil. ver. „Pro Rege". De voorzitter de heer W. Otten opende met een hartelijk welkom De notulen en het Jaarverslag van den secretaris, den heer Jac. de Groot, y/erden gelezen en onder dank onveranderd vastgesteld. Het verslag van den penningmeester gaf reden tot tevredenheid. - Ingezonden Mededeeling. Behandelen van Inrichten en bijhouden van Boek houdingen en Administraties enz. Wyborghstraat 7, Katwijk aan Zee Tel. 2916 Lid Ver. v. Accountants en Belasting, consulenten. UIT DE OMSTREKEN. KATWIJK AAN DEN RIJN Kinderfeest In aansluiting met de blijde gebeurtenis, was de jeugd der di verse scholen een feestelljken middag toe gezegd die nu gehouden ls. Meerdere ver makelijkheden en een poppenkast brachten er de stemming ln, nog aangedikt door de noodige tractatles. Het was voor de Jeugd een prachtmlddag. Geringe velling aanvoer De aanvoer aan de velling was gisteren, alhoewel de staking opgeheven was, eerder kleiner, dan grooter. De buitengewone sneeuwval - be lemmerde den aanvoer. Men heeft hier ook heusch geen haast met den aanvoer aangezien de voorraad maar zeer beperkt ls. En als de winter eenmaal voorbij zal zijn, zal. dit Is de algemeene verwachting, blijken dat er veel van de voorraad groen- te>n en ook aardappelen bevroren zal zijn.. In leder geval wordt een tekort aan aard appelen verwacht. KATWIJK AAN DEN RIJN. Jaarvergadering L.T.B. Met een flinke opkomst hield de L.T.B. haar Jaar vergadering ln het Parochiehuls. De voorzitter, de heer C. J Boskamp herin nerde aan wat ln het afgeloopen Jaar al- zoo had plaats gehad De prijzen der groenten waren ze«r bevredigend ge weest. die van vroege aardappelen te laag In het algemeen was de uitkomst bevredigend behalve die der bloembol lenteelt. De secretaris de heer Chr v. Leeuwen las notulen en Jaarverslag wel ke geen aanleiding gaven tot opmerkin gen. De rekening van den pennlngm. den heer H N. v Paridon, gaf een batig saldo aan f. 160. De heer H W. Grim bergen werd als bestuurslid herkozen en ln de plaats van den heer F. v. d Valk. die bedankt had. werd gekozen de heer F. F Meijer. Tot afgevaardigden naar de Alg. Vergadering te Haarlem werden ge kozen de heeren L J. Bellekom en H Knllnenburg, De beschrijvingsbrief voor deze vergadering bleek zeer interressant te zijn. Met de daarin genoemde voor stellen ging de, vergadering accoord. Hierna volgde een uiteenzetting en be spreking van de Ongevallen- en Ziekte verzekering in Land- en Tuinbouw en der Kinderbijslagwet door den heer Got- tenbo?. Inspecteur van het Assurantie kantoor L.T.B. te Lelden In een zeer duidelijke uiteenzetting behandelde spre ker o.m. de loonaanslag, de aangifte, be handeling en controle van ziekte en on gevallen, de werking van de Kinderbij slagwet. de Vrijwillige verzekering van de boeren en tuinders, de brandverzeke ring en gaf hierbij zeer vele nuttige en practische wenken. Van het stellen van vragen werd mede door vele aanwezigen gebruik gemaakt. De voorzitter zeide ongetwllfeld de tolk der vergadering te ziln als hil den heer Gottebos dank zeide voor zijn duldelilke en leerrijke causerie. Bil de rondvraag de Inmiddels berucht geworden. Saneringsmaatregelen ter sprake wat aanleiding was voor een bijna eindelooze discussie. Hierna kreeg de voorzitter, <le heer Ot ten, gelegenheid tot het behandelen van zijn' onderwerp: „Dit deed ik voor u, wat deed gi) voor mij", waarin hij voor oogen stelde de bereidwilligheid van Christus om zich voor ons als zondaren ln den dood te begeven, opdat wij daaruit verlost zouden kunnen worden alleen door ge nade. Wat doen wij? Ook wij hebben een taak te vervullen, een roeping om als waarlijk Christen voor Gods zaak uit te komen en Zijn naam te belijden. Ook de gevaren ln den militairen loopbaan zftn vele: „Pro Rege" wil hierbij ohze Jongens tegemoet komen om hen te midden van de wereld saam te binden, het geestelijk contact te bewaren, hen te dragen in het gebed. Het aftredend bestuurslid de heer J. van Eijk die 20 jaar zitting ln het bestuur had gehad werd' vervangen door den heer W. Loef, terwijl ter aanvulling ln het bestuur werd gekozen de heer L. Windhorst. De afgevaardigden van .verschillende kerkgenootschappen en vereendglngen braohten hun gelukwenschen over. Ds. H. pot, Geref. predikant sloot den avond met dankgebed. ROELOFARENDSVEEN. Schaatswedstrijden De IJsclub Wil helmina organiseerde club wedstrijden op de 500 M. baan over afstanden van 5- KM. ,en 25 K.M. Ingelaschte sprints zorgden voor eoeden strijd. De uitslagen lulden: 5 KM., dames: 1/ mej. R. v. d. Meer, 2. mej. A. v. d. Meer, 3 mej. M. Huigsloot. 5 K.M.Junioren: 1. C. v. Berkel. 2. J. Vermey. 3 W. Bakker. 25 K.M. heeren: 1. Jac. Bakker. 2. Jos. Pouw, 3. B. Volwater, 4 Jac. van Rui ten. KINDER-IJSFEEST KOOI- EN ZIJLKWARTIER. Vroolljk wapperden de vlaggen op den -Oude Rijn achter den Lage Rijndijk, terwijl de feestelijke stemming ver hoogd werd door mechanische muziek. Niet minder dan 150 kinderen hadden zich opgegeven voor de schaatswedstrij den, georganiseerd door enkele bewoners van den Lage Rijndijk. Het aantal prij zen was aan het. aantal deelnemers- (sters) evenredig, dit dank zij de Vrijge vigheid van alle winkeliers in het Kooi en Zijlkwartier. Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen uitgedeeld en keerden vele kinderen met glundere gezichten huis waarts. Ook vele ouders, die zich langs de baan gesohaard hadden, hebben de zen middag ten vólle genoten. BONKAARTEN HALEN. Maandag is aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon- en textielkaar- ten de letter G. beginnende bij Gl. C. HOGENDOORN t In den ouderdom van 64 jaar is in het Diaconessenhuis overleden de heer C. Hogendoorn, een bekende figuur in het midden der Ned. Herv. Gemeente te deizer stede. De heer Hogenaoorn, die vele jaren deel heeft uitgemaakt van de Gemeente commissie der N. H. Kerk, nam ook in den kring van wijk VTII der N. H. Ge meente een vooraanstaande plaats in. Tot de vele Leidenaars, die in den tijd der bezetting in verband met den aanslag op den directeur van het Gew. Arbeids bureau, Diederiks, als gijzelaar werden gearresteerd, behoorde ook de heer Ho- gendoorn. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot, zal as. Dinsdagmiddag halféén op de begraa/fplaats „Rhijnhof" plaats vinden. BIJEENKOMST VAN ONDERWIJZERS Opvoeding tot verantwoordelijkheid. De belangstelling, welke de Leidsche onderwijzers gisterochtend in het Tria- non-bheater aan den dag legden voor het onderwerp „Opvoeding tot verant woordelijkheid". was zeker niet minder dan de vorige dagen. De spreker, de heer'v.d. Graaf, in specteur L.O te Hilversum, achtte de doelbepaling het sterkste motief van de opvoeding- Opvoeding tot verantwoorde lijkheid is een van de belangrijkste fa cetten, ja zelfs, de kern van de opvoe ding te noemen. Wanneer wij het woord verantwoordelijkheid ethymologlsch ont leden, beteekent het .antwoord geven", een woord terug geven, een opdracht volbrengen, en het afleggen van reken schap tegenover den opdrachtgever. Dit verschijnsel staat in nauw ver band met het ik-gevoel, dat zich dlstan- cieert van de wereld en zich verantwoor delijk weet. Deze verantwoordelijkheid kan alleen slaan op een bewuste en vrije daad. Spreker behandelde in verband hierme de de droom, het waandenkbeeld en de suggestie. De normen, waarnaar men het begrip schuld bepaalt, vertoonen bij alle wisse lingen eenzelfde kern, die wijst op een eeuwige wet. Het gezag heeft de taak te zeggen, welke die eeuwige normen ztfh en deze te handhaven. Kan de mensch nu aan deze normen voldoen? Is onze structuur zoo. dat wij verantwoordelijkheid kunnen dragen? Ofschoon hierover philosofisch groote strijd wordt gevoerd, wordt deze prac- tisch door allen aanvaard en stellen wij elkaar automatisch verantwoordelijk. De mensch immers is niet de convergentie van aanleg en' millieu alleen- Dit is de mensch, betoogde de heer v.d. Graaf, met kracht, de omvormer van zichzelf en zijn omgeving, de heerscher, die In grijpt in het historisch gebeuren. Voor de practijk zag spr. de opvoe ding tot verantwoordelijkheid het best gerealiseerd in het doen dragen daar van. Intellectueele kennis hiervan, noch de kennis van het hart is voldoende, men moet het al doende leeren. De kin* deren moeten daarom MOGEN en ook durven. Wij moeten hun een zekere ma te van vrijheid geven, zelfs met de mo gelijkheid van te falen. Ten slotte wees spr- op de macht van het voorbeeld, die zoo groot is. dat zelfs de veters van onze schoenen en onze das belangrijk zijn. Dit te beseffen zal de opvoeder doen streven naar vervolmaking van zichzelf, opdat hij zoo is. dat er van hem iets ten goede uitgaat naar het kind, dat aan zijn zorgen is toevertrouwd. Daar het einde van de gedwongen va- cantie nog niet in zicht is en deze cau- seriën zeer geslaagd mogen heeten. kon digde de wethouder van onderwijs ook voor de volgende week eenige lezingen aan. Een en ander zal nog nader wor den bekend gemaakt. Trianon Een groote roep is de ver filming van Daphne du Maurier's ver maarde roman „Rebecca" vooraf ge gaan. De gebeurtenissen mogen dan niet gelijk zijn aan die in het boek o.a. wordt een concessie gedaan ten op- opzichte van den hoofdvertolker Maxim de Winter (Larence Olivier), die zijn oogenschijnlijk geadoreerde vrouw niet dood schiet, maar tengevolge van een noodlottige samenloop van omstandig heden verliest hoofdzaak is, dat uitbeelding der personages en vooral de •beklemmende sfeer van dreigend on heil nauwkeurig getroffen is. Het is voor de tweede vrouw (Jean Fontaine) geen gemakkelijke, ten slotte een ontstellende opgave, de plaats van haar voorgangster, geliefd en geëerd, althans voor 't oog en onverdiend op het oude majestueuse kasteel Mander- ley in te nemen. Wij kunnen het ons indenken, hoe De Winter juist dit een voudige meisje uitkoos, als scherp en noodwendig contrast tegenover de prachtlievende Rebecca, van wier schuldig leven hij elk spoor wenschte uit te wissen, omdat hij vergeten wil deHoe zfj er in slaagt zijn liefde te winnen en te behouden, hoe zij hem blijft lief hebben, ook wanneer alles zich tegen hem schijnl te keeren. het is logisch weergegeven en zij wint er onze sympathie door. Ook de biologeerende figuur van de haatdragende huishoudster mrs. Dan- vers, die Rebecca's opvolgster den dood wil in jagen, vergeet men niet licht. In dialogen, welke haast woord voor woord aan het spannende boek ont nomen zijn, in geheimzinnige en schil derachtige beelden is dit drama, cul- mineerend in de verschrikking van het brandende kasteel, opgenomen. Het strekt den regisseur Alfred Hitch cock tot eer, dat hij er ln slaagt ons te doen meeleven met dezen stillen en somberen strijd tusschen een doode en een levende vrouw, ook al moge de le zer zich in enkele onderdeelen een an dere visie hebben opgebouwd. Olivier is een aannemelijk tegenspeler, al gaat er van zijn spel geen groote suggestie uit. Op het punt van gewetenswroeging komt voor hem in de film het accent echter wel anders te liggen. In totaal een film met, in zijn genre uitstekende hoedanigheden, waarvan de sfeer U bij blijft. Casino De Fransche film ,,De blau we sluier" (het sjonbool voor de gedi plomeerde kinderverzorgsters) behan- handelt het moeilijke leven van een jonge vrouw, die kort na de geboorte haar zoontje moet verliezen. Haar echt genoot is kort voordien (de film speelt in de laatste jaren van den eersten wereldoorlog) gesneuveld. Alleen in de wereld wordt zij zich bewust van haar onontkoombare liefde voor de jeugd, die zij tracht uit te leven als kinder verzorgster in diverse gezinnen. De tra giek van een vrouw, wie het zelf niet gegeven mocht zijn eigen kinderen op te voeden, doch zich aan kinderen van anderen zoozeer hecht dat zij ze als de hare gaat beschouwen, welke illusie on der alle omstandigheden wederkeerlg kan worden, is in schrille beelden ge- teekendTelken male herhaalt zich de ze dramatiek in een of andere vorm, om telkens weer uit te loopen op de groote desillusie dat eenmaal het af scheid komt dat een afscheid voorgoed beteekent en niet de werkelijke moe derband overlaat Het eind van de film. die vreemd genoeg een „happy end" blijkt te kunnen geven, voldoet niet, omdat het de maatschappij overideali- seert, terwijl de film voordien juist het leven over dramatiseert. Een niet be vredigende tegenstelling waaraan de ouderdom van de film niet vreemd '.al zijn! Luxor Het is altijd moeilijk van een detectieYe film juist zóóveel te zeg gen, dat een aanbeveling gemotiveerd schijnt zonder noohtans den sluier der geheimzinnigheid min of meer transpa rant te maken. „Laura" is ongetwijfeld een detectievefilm van de goede soort. Wie vermoorde Laura? Bijna alle per sonen, die in deze film meespelen, ko men in aanmerking voor den moorde naar te worden aangezien en ook de meest scherpzinnige toeschouwer zal moeite hebben zijn keus te bepalen en wanneer men eindelijk voldoende aan- wijemgen meent te hebben vergaard om een bepaalde conclusie te rechtvaar digen, leidt een onverwaohtsche gebeur tenis het spoor weer in een andere richting. Elk woord, dat we over deze film méér zouden zeggen, zou het ver rassende element er van ln gevaar brengen. Liefhebbers van crlmineele ge schiedenissen zullen er hun hart aan kunnen ophalen! Er wordt bovendien uitstekend geacteerd. Lido „Mrs Miniver" blijft nog een week ^op het programma gehandhaafd en niemand van dt duizenden, die deze film reeds zagen, zal zich daarover ver wonderen. Naar onze, reeds eerder ken baar gemaakte meening, is dit een van de hoogst zeldzame films, waarvan wij de aanschouwing aan iedereen zonder eenig voorbehoud van ganscher harte kunnen aanbevelen. Rex De „Blanke Slavin". Vedad Bey wordt teruggeroepen naar Constantino- pel en de Jonge Franpaise Mireille, volgt haar man. Spoedig bemerkt zij dat de Turksc^e zeden en gewoonten haar hu welijksgeluk in gevaar brengen. In haar coupé ontmoet zij een revolutionnalren leider .dien zij helpt ontvluchten. Een huwelijk, dat door haar schoonmoeder wordt aangeraden, vindt zij een schan delijken koop. De Sultan beloont Vedad door hem zijn tweede vrouw te geven, maar Mireille kan deze vrouw niet uit staan en beraamt plannen om uit Tur kije te vluchten. Den Sultan wordt in gefluisterd dat alle hervormingen af komstig zijn van Mireille, echter weet zij den Sultan van haar onschuld te oyertüigon en krijgt toestemming Tur kije te verlaten. Een onderhoudende film met een verrassend slot. THEOSOFISCHE VEREENIGING. Centrum Leiden. Vrijdagavond hield de heer A. van Brakel van 'sHage voor bovengenoemd Centrum een voordracht over Occulte Genezing. In het concentratiekamp in Indonesië waarin spreker geruimen tijd heeft doorgebracht, heeft hij ondervonden, welk een groote waarde het heeft Oc culte Genezingen t9 kunnen toepassen. Proeven kunnen worden genomen op planten en dieren, waarbij men soms verrassende resultaten krijgt. Het lichaam van den mensch bestaat uit cellen en deze cellen functionnee ren soms minder goed als gevolg van verkeerd voedsel of van een verkeerde denkwijze. Dan kunnen in zulke geval len door occulte genezing, d.w.z. door toevoeging van prana of magnetisme deze oellen weer tot de juiste werkzaam heid worden gebracht, tenzij de ziekte een gevolg van Karma is. Spreker behandelde verder de prani- sche genezing,, de mentale genezing en de geestelijke genezing. Deze laatste is ae hoogste en is gebaseerd op de Liefde. Dit kan alleen door hoogstaande of geestelijk toegewijde personen worden gegeven Voorts wydt ook veel gewerkt met den invloed van kleuren. De ceremonieele genezing'is het door geven van de hulp van Christus en van de genezende Engelen. In zijn voordraoht wees spreker nog naar verschillende boeken op het ge bied der psychische genezing. Een aandachtig gehoor heeft met groote belangstelling deze voordracht gevolgd. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Geneeskunde: de heeren: C. Harteveld Cs-Gravenhage), W. B. Camoenië Cs-Gravenhage); artsexamen 2e ge deelte de heer A. J. J. van Leeuwen (R'dam)Candidaatsexamen Rechts geleerdheid: de heer P. J. I. Engels (Amsterdam) en mej. C. Posthuma l's-Gravenhage). ZUIDERKERK GESLOTEN. In verband met de kolenschaarschte heeft de kerkeraad dei- Geref. Kerk be sloten om voorloopig cl 3 Zuiderkerk aan de Lammenschansweg te sluiten en in de Heerengrachtkerk dubbele diensten te houden. Om 9,30 en 5 uur worden in deze kerk verwacht degenen, die ge regeld in de Heerengracht om 11 en 7 uur zij, die in de Zuiderkerk ter kerk- gaan. JUBILEA BIJ PEEK EN CLOPPENBURG. Hedenochtend zijn de heeren F. La- bordus en L. Lacourt, die beiden hun zilveren jubileum als kleermaker bij de firma Peek en Cloppenburg mochten herdenken, op recht hartelijke wijze gehuldigd. Alhoewel beide jubilarissen, al dien tijd als thuiswerker werkzaam zijn geweest, had het de directie goed gedacht om hen toch in het midden van het geheele personeel, waarin zij toch ook weer zulk een belangrijke schakel vormen, te huldigen. De bedrijfsleider, de heer W. van Zui den, herinnerde in zijn toespraak aan de steeds betoonde ijver en plichtsbe trachting van beide jubilarissen. In deze hulde betrok spr. verder het ge heele personeel, dat er met inspanning van alle krachten voor gezorgd heeft, dat 1946 voor de firma gunstig is ver-, loopen. Spr. wees er voorts nog op, dat Labordus uit een echte kleermakers familie stamt, terwijl ook Lacourt op weg ls zijn zoon volgt de voetspo ren van zijn vader het mooie vak in hoog aanzien te brengen. Verder her innerde de heer Van Zuiden nog aan de prettige samenwerking, welke er tusschen het oude personeel en de thuiswerkers reeds jaren bestaat om ten slotte nog te wijzen op de zoo juist gereed gekomen pensioenregeling, waarvan het gehele personeel zal pro fiteered Namens de directie bood spr. hierna aan de beide jubilarissen een enveloppe met inhoud aan, terwijl er voor de dames mevr. Lacourt was wegens ongesteldheid verhinderd aan wezig te zijn een bloemetje "was. Voorts deelde hij nog mede, dat deze jubilea tegelijk met een veertig-jarig jubilum nog in Juni op een grooten feestavond zullen worden herdacht. De chef coupeur, de heer Th. Mes- sink, die reeds vele jaren met beide jubilarissen samenwerkt, heeft hen vervolgens namens het geheele perso neel gehuldigd en beiden een hanglamp aangeboden, hetgeen ook hij met een bloemenhulde vergezeld deed gaan. Nadat zoowel de heer Labordus als de heer Lacourt een dankwoord had den gesproken, bleef men nog gerui men tijd in feestelijke stemming bijeen De tentoonstelling van schilderijen van mevr. Teding van Berkhoutde Meyere in het pand Morschsingel 4 is verlengd tot en met 10 Maart a.s. MARKTBERICHTEN. KATWIJK a. d. RIJN. 28 Febr. Groen- tenvelllng. Waspeen 55.1066.90, idem II 28.10—34.80, spruiten I 88.50—90.80. Idem II 45so per 100 kg. Knolselder ie I 35.20 —36.50, Idem II 17—22.30. AGENDA HEDEN: Casino: K. en O.: .Marl© Chapdelalne" 4% uur nam Trianon: K. en O-: „Marle Chapdelalne" 4 3/4 uur nam. Oegstgeest (W. Huls)Ledenverg. Ned. Roode Kruis afd. Rijnland, 3 uur nam, MAANDAG. Stadszaal: Bokskampioenschappen van Zuid-Holland. 71/2 uur nam. DINSDAG. Gerecht 10: Splrltisch Genootschap. 7 3/4 uur nam WOENSDAG. Rapenburg 2: Ledenverg. Mij. voor Toonkunst. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Luxor „Laura" (14 J.) dag. 2 1/2, 7 en 9 1/4 uur; Zond. 2 1/2. 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur Casino „De blauwe Sluier" (14 J.) Zat. en Zond 2 1/2, 4 3/4. 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/2, 7 en 9 1/4 uur. Trianon „Rebecca" (18 J.) Zat. 2. 6 3/4 en 01/4 uur; Zond. 2. 41/4, 6 3/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/2, 6 3/4 en- 9 1/4 uur. Rex .,De blanke Slavin" (14 J.) Zat. en Zond. 2 1/4. 4 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 uur. Lldo ..Mrs. Miniver" (14 J.) Zat. en Zond. 2, 4 1/4, 6 3/4 en 9 1/4 uur; ove rige dagen 2 1/2. 6 3/4 en 9 1/4 uur. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren De Jager. Kortmann. Lahr, Stoffers. Te Oegstgeest door dr. Hugenholtz. Tel 20390 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 1 Maart 13 uur tot Zaterdag 8 Mrt. 8 uur waargenomen door: de Haven Apotheek. Haven 18. Tel. 20085; de Doe- za Apotheek. Doezastraat 31. Tel. 20313. I Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8. Tel. 26274. Minister Jonkman antwoordt de Eerste Kamer Minister Jonkman zetW zijn rede de Eerste Kamer, die wij gisteren im ons blad reeds ten deele vermeldden, als volgt voort. Het opnemen van een cultureel lid in de CG. is door de heeren Kerstens en Stufkens zoo overtuigend voorgedragen, dat de Regeering zich opnieuw over dit vraagstuk zal beraden. Tegenover den heer Stikker zegt de minister, dat men de juistheid der door hem genoemde feiten kan erkennen evenals de noodzaak van het door hem verlangde ingrijpen, zonder daarin een oplossing te zien. Dit kan niet geschie den door geweld, alleen door samen werking, ook economisch. Tegenover den heer Molenaar merkt de minister op, dat men zich een sta tuut dankt voor de Unie. een grond wet voor Nederland en epn grondwet voor de Ver, Staten van Indonesië. De hechtheid der samenwerking in de Unie komt misschien dichtbij het geen de heer Molenaar onvoorwaar delijk eischt. Gaarne zegt spr. de ge vraagde kleine commissie toe, om de Regecring voor te lichten en om de Rijksconferentie voor te bereiden, doch zij mag niet dienen om ons al leen te doen uitmaken, hoe de toe komstige status eruit zal zien. Voor de evacuatie der geïnterneerden is samenwerking noodig van de Ned. en Indon. autoriteiten, die wellicht afhan kelijk is van de bereiking van een po litiek accoord. Tegenover den heer Pollema zegt de minister, dat een permanente parle mentaire commissie in Indië niet doen lijk is; doch een zoodanige commissie kan Indië bezoeken, telkens als zulks gewenscht mocht zijn. Ministers zonder portefeuille zouden niet slechts oprechte Nederlandsch- gezinde Indonesiërs doch goede natio nalisten, die van harte tot samenwer king bereid zijn, kunnen wezen, en wel als voorlooper van Wat het in de Unie zal worden. Na behandeling van nog tal van klei nere punten sluit de minister zich aan bij de gedachte van de motie-Romme dat het g#at om overwinning van de vertrouwenscrisis. Spr. besluit met prof. De Zwaan en citeerend Huizinga, dat elk der deelen van ons Koninkrijk klein op zichzelf is, doch dat wij samen groot kunnen zijn. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Robert Cornells Mlohael. z. van M. I. de Groot en I. A. Sonders' Ferdinand Willem Theodoor, z. van J. T. Brugman, en M. H. Wesselius; Maria Jacoba An- tonla. d. van J. H. J. M. Pierrot en M. J. P. de Boer; Emjma, d. van J. Korbec en T. Rip; Abraham Cornells, z. van D. Steegman en M. E. van Schalk; Sophia Johanna Petronella Catharine., d. van. I. Nleuwenburg en J. van der MeiJ; Maria Johanna, d. van K. J. Weraars en W. M. de Zwart; Karei, z. von H. Leget en D. Heemskerk; Hendrikus Francisous Maria, z. van H. Nalbc-r en M. J. Noordeloos; An ton lus Leonardus, z. van A. L. Friesema en J. T. Butter; Maria, d. van H. Slooe en J. T. van Eljk; Willielmus, z. van M. van Polanen en J. van Steenbergen; Cornells Wilhelm, z. van W. J. T. Kaapaam en J. M. Lagerman; Pleter, z. von W. Latervoor en C. Braamzeel; Ferdinand Hildobrand, z. van F. VelithuiJsen en W, M. Wasslnk; Adrianus, z. van S. A. Llndenberg en J. M. Mllikam; Hendrika Jacoba Maria, d. van H. J. Hagoman en G. Dedel; Fran- ciscus Pleter. z. van F. de la Rib em S. Bekooy; Francisca Maria, d. ven H. J. van Kampen :n A. van den Berg; Theodorus Roelof, z. van 1. R. van Ga_ meren en L. FlLpipo- Emma Elizabeth Eleo- nore, d. van C. B. von Ark en J. E. Le- vlnson; Adrianus Martlnus Maria, z. vam W. H. van Steljn en J. M. van Latum; Marlnus Johannes, z. van B. J. Kluts en J de Roode; Ineke Margaret, d. van P. Bulthuis en W. M. Taverne; Paulus Ja cobus, z. van J. H. Boom en M. C. LeJJen- dekker; Anna Maria, d. van W. A. J, Fwi- tljn en J. G. C. van der Helm; Hendrik, z. van J. P. van Hove en G. van der Melj Tine Johanna, d. ven J. van. der Linden en T. van Toor; Willem, z. van N. van Egmond en P. M. Brussee; Cornells, z. van C. van Klaveren en N. J. Oosterlee; Johannes Pleter, z. van P. Tolen en A. P. Kamp; José Ernest, z. van O. J. Sleeker en F. M. A. Leduc; Martina Cor nelia. d, van J. C. Groeneweg en J. M. de Koning. ONDERTROUWD. W. T. B. Werrelman gesoh. 41 Jaar en O. Lek Jd 32 Jaar; A. P. van den. Berg Jm 27 Jaar en J. G. van Egmond Jd 20 jaar; A, de Bolster Jm 26 Jaar en C. van dén. Burgh Jd 24 Jaar; J. Neuteboom Jm 23 Jaar en K. E. Medlssant Jd 19 Jaar; J. Noppe Jm 22 Jaar en S. P. van der Linden Jd 21 Jaar. G. Pauw Jm 24 Jaar en L. Botermans Jd 23 Jaar; W. van der Jm 22 jaar en J. O. Devellng Jd 21 Jaar; J. T. van der Ven Jm 32 Jaar en A. W. Ouwerkerk jd 27 Jaar; G. Venhoogt Jm 27 Jaar en M. Keljzer Jd 26 Jaar; H. J. Vogelenzang Jm, 21 Jaar en S. Romak Jd 20 Jaar; J. van der Zwart Jm 30 Jaar en M. Kulvenhoven Jd 29 laar. H. Fakkel Jm 26 Jaar en Z. A, Veldhuljzen Jd. 29 Jaar; L. Groenoweg Jm 20. Jaar en G. Glasbergen Jd 20 Jaar; A. Krult Jm 3-1 Jaar en B. J. Bongere Jd 24 Jaar; C. Lely jm 33 Jaar en S. M. Kuenen Jd 30 Jaar; J. H. Vos jm 24 Jaar en A J. Hamerllng Jd 22 Jaar; H. H. Tjerkstra Jm 27 Jaar en N. H. Currie Jd 26 Jaar; W. O. Verhoeven Jm 24 Jaar en C. Baart Jd 23 Jaar; G. W. Hendriks Jm 25 Jaar en H. Krijgsman Jd. 27 Jaar; G. F. C. Kletft Jm 24 Jaar en P. J. Driessen Jd 20 Jaar; R. H. B. Lor- rler Jm 30 Jaar en M. J. S. Mennes Jd. 23 jaar. GEHUWD. L. A. van Berge Henegouwen Jm en A. VersneU Jd; H. N Breedeveld Jin en A. H. Molenaar Jd; A Dool Jm en G. J. Serller Jd.; H. van Ham Jm én H. van, Werkhoven Jd; H. de Jong Jm en J. J. Favler gesch.; J Koldenhotf Jm en A. van Glnkel Jd; H. A Konpens Jm en A. O. E Braxhoven Jd; J. C. Kriek jm en L. Noort ld; R L. J. Tuyl Schuitemaker Jm en E. van Steenbergen Jd: G. Veldhuljzen Jm en H. G. Mlnnema jd; B. Weeda Jm en C. de Febre Jd: J. J. W van Went jm en W. M. Koemans Jd; A. Baas Jm en G. van der Haven gesch,. K. Gunther Jm en C, M. Harla-nd Jd; D. J. Bergman Jm en E, Mlemmet. OVERLEDEN. S. W. A. Lelgme9 Bakhoven, hulsvr. van H. A. Schouten 62 Jaai; A. J. de Boer, man 22 J A van 'tHof, hulsvr. van H de Heer 52 J.-. H. J. C. Epskamp, man 59 Jaar; T. Juffermana wednr. 74 Jaar; A. Burggraaf man 82 Jaar' S. Laurier we duwnaar 73 Jaar; A. J Ra-nselaar, vr. 48 Jaar. J. G. Vredenburg, hulsvr van C. H. VersnlJ 65 Jfear; E. J. A, Alofs man 77 Jaar: H. C. Wlttenaar. hulsvr. van W. H. G. Deen 72 Jaar; D. Haar land wednr. 71 Jaar; F. Leder man 78 Jaar: L. KorblJn dr. 1 maand. HAAGSCHE RECHTBANK. Sulkcrdlefstal De los-werkman G. van K. de Bodegraven heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens diefstal van een belangrijke hoeveelheid suiker^hetgeen verdachte echter ontkende, hoewel vast kwam te staan dat hy suiker bad verhandeld. Te .gen verdachte werd door den Officier een Jaar cn zes maanden gevangenisstraf geëlscht. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte ver oordeeld tot een Jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3