te Dr H.H. Maas neemt afscheid van zijn werkkring Funeste gevolgen van langen winter doen zich gelden Het Leidsch Dagblad België en de oud-strijders Terwyl in Belgie de pers unaniem de botsingen bij de manifestaties van Woensdag betreurt en ook in het par lement deze betooging wordt afge keurd, heeft, zooals bekena, de groote manifestaties van den Belgischen na-tio- nalen bond van oud-strijders, die mor gen zou plaats hebben, vei-boden. Het kabinet van den eersten minister deelt in dit verband nog mede, dat dit besluit geenerlei wantrouwen inhoudt ten opzichte van de oud-strijders en hun leiders, daar het de regeering be kend is, dat de incidénten van 26 Fe bruari het gevolg zijn van het optreden van onverantwoordelijke opruiers. De lankmoedigheid, waarvan de regeering heeft blijk gegeven, moet echter niet beschouwd worden als de belofte voor een ontoelaabbare zwakheid. Maatrege len zullen worden getroffen, die er toe zullen moeten leiden, dat de besluiten der wettige overheid geëerbiedigd wor den. De nationale bond van oud-strij ders deelt van zijn kant mede, met Ver ontwaardiging te hebben kennis geno men van het besluit de betooging te verbieden. De heer Lohest, voorzitter van den bond, heeft tegenover journa listen verklaard, dat het op dit punt oorlog zal zijn tusschen de regeering en den bond van oud-strijders, daar het verbod als een aanslag op het recht van vrije manifestaties wordt be schouwd. „Wij zullen den strijd niet opgeven", zeide de heer Lohest, „en wij zullen de middelen vinden om onze mc- reele en materieele doeleinden te ver wezenlijken." De Britsche kolenpositie. Attlee heeft in "Ket Britsche Lagerhuis verklaard, dat de vorming van voorra den voor de energiebedrijven voortduurt. Zij zijn thans gemiddeld over het ge- heele land voldoende voor 16% dag, of schoon in het Zuidoosten van het -land 5 van de 27 bedrijven de minimumvoor- raad (voor twee weiken) nog niet heb ben 'bereikt. Attlee zeide, dat de regeering per 3 Maart voor Londen en het Zuidoosten een algemeen verbruik van energie voor de industrie weer zal kunnen toestaan. Op 26 Febr., aldus Attlee, stonden over *.het geheele land 1 520.321 verze kerden als werkloos genoteerd. Hierbij komen er nog 228 700. die niet om steun hebben venzoczht. Het totale aantal toont- een vermindering van 624.200 ver geleken bij 22 Februari. Vertrouwen voor Bidault George Bidault, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, heeft tijdens een debat over de Fransche buitenland sche politiek in de Nationale Vergade ring 'bevestigd, dat Frankrijk aan de Engelsche regeering een protestnota heeft gezonden inzake de jongste Engel sche maatregelen om de mijnen dn het Ruhrgebied onder Duitsoh bestuur te stellen. Zijn interventie werd door alle partijen in de Kamer met applaus be groet. De vergadering diende een motie van vertrouwen in de buitenlandsche po litiek van de regeering in die met 608 stemmen voor en geen tegen werd aangenomen. De sfeer waarin het debat werd ge houden wordt door de volgende episode gekenmerkt: Pierre Cot (communist) zei in antwoord op opmerkingen van de oppositie: .Heeren, ik wil vandaag geen strijd tmet u opnemen. Wij zijn hier allen bijeen om den heer Bilault met een motie van vertrouwen naar Moskou te laten gaan". Cot sprak ooik over het Fransche plan tot federalisatie van Duitschland, en zei goedmoedig: „U maakt zich toch, denk ik, geen illusies, mijnheer Bidault, dat dit plan zal worden aangenomen? Wan neer het niet wordt aangenomen, stel ik voor. dat de minister Yan buitenlansche zaken met een willekeurlgen docent in de geschiedenis een bespreking aan knoopt om te ontdekken, hoe onmogelijk het zou zijn". Terwijl de Kamerleden lachten, keek Bidault, voormalig docent in de geschie denis, strak op zijn horloge, zonder een spiei^van het gelaat te vertrekken. Bormann nog in leven? Er is reden om te gelooven dat Mar tin Bormann. wiens verdwijnen een van de groote na-oorlogsche raadselen is, nog in leven is, hoewel niet in Duitsch land. zoo verklaarde dr. Robert Borel, secretaris-generaal van de internatio nale commissie ter bestudeering van Europeesohe kwesties. „Uit niets blijkt dat Bormann dood is" zoo zeide Borel. „en het bewijsmate riaal waarover wij thans beschikken, wijst veeleer op het. tegendeel en mis schien zullen we binnen enkele weken iets kunnen aankopdigen. Volgens de gegevens, die wij inN handen hebben, is hü niet in Duitschland. doch verder dan deze mededeeling zal ik thans niet gaan"- Borel vertelde verder dat. vele nazls nog altijd naar het buitenland trekken, meestal in de richting van Zuid Amerika. (U.P-) SPAANSCHE ROYALISTISCHE BETOOGINGEN TE MADRID EN PARIJS. Ongeveer 4.000 personen zijn in op tocht door de straten van Madrid ge trokken. Zii riepen: „Wij willen den koning' en .iLang leve Juan III" (de Spaansche troon-pretendent). Vertegen woordigers van de Spaansche regeering. in ballingschap levende republikeinen en Spaansche royalisten hebben een massa-bijeenkomst te Parijs bijgewoond ter gelegenheid van den dood van ko ning Alfonso XIII. NIEUWE FRANSCHE LOON REGELING. Bourdan, de Fransche minister van voorlichting, heeft verklaard, dat het Fransche kabinet een nieuwe loonrege ling, waarbij 7.000 francs per maand als minimum geldt, heeft goedgekeurd. Volgens Bourdan hield dit echter niet in, dat de algemeene loonsvefheoging van 25 7o, die de arbeiders geëischt heb ben, hier het gevolg van zou zijn. De Prinsesjes deden enthousiast mee! Een veertigtal Twentenaren in oud boerencostuum zijn gistel-middag te gast geweest van het witte Paleis Soest- dijk, dat reeds zoo vele weken het mid delpunt was van aller gedachten en goede wenschen Onder auspiciën van de Twentsche vereeniglng tot instandhouding van de foklore is de groep „Hengeler spoilers en daansers" per nieuwste bus van de Nederlandsche Spoorwegen naar Soest gereden, waar werd overgestapt op twee prachtig versierde boerenwagens. Een dezer wagens behoorde tot het bekende huifwagentype, de andere was een open ladderwagen. Gezeten op deze wagens werd naar bet paleis gereden, De wagens met het gezelschap, waarbij zich ook de burge meester van Hengelo, mr. J. A. E. van der Dussen bevond hielden voor het hek. De klepperman steeg daarop uit en liep naar den hoofdingang, waar hij aanklopte en aanzegging deed, dat er gasten waren, die een geschenk wil den overhandigen. Allereerst traden de vrouwen in haar mooie kleederdrachten over den drempel van het paleis, ge volgd door de mannen, van wie een zestal een groote plank droeg, waarop het geschenk geladen was: .een kren- tenweggen van meer dan 2% meter lang en ruim honderd pond zwaar, versierd met suikerwerk in bloemmotieyen. In de filmzaal werden daarna een aantal oude Twentsche boerendansen uitgevoerd, die zoodanig in den smaak van de drie prinsesjes vielen, dat zij vol enthousiasme meededen, daarbij geleid door leden van het gezelschap. Na afloop van de demonstratie wer den ververschingen rondgediend en sneed Z.K.H. Prins Bernhard eigenhan dig de gfroote koek aan. Daarna kwamen twee meisjes en een jongetje in Volendammer costuum fe- lirtteeren namens de in oprichting ver- keerende werkgemeenschap van invalide oud-illegalen en ook zij hadden niet vergeten geschenken mede te brengen. Voor elk- der drie prinsesjes Beatrix, „MARTIN BEHRMAN" WORDT GESLEEPT. Kapitein weigert te varen. De kapitein van het Amerikaansche stoomschip „Martin Behrman". dat in de haven van Cheribon ligt. bewaakt door de „Kortenaer" heeft aan de Ne derlandsche marine doen weten, dat hy geen gehoor zal geven aan het bevel, om naar Priok op te stoomen. De Ne derlandsche marine zal zijn schip moe ten sleepen. zoo voegde hij er aan toe. De „Martin Behrman" ls thans geheel geladen en wordt bewaakt door 30 man van de Nederlandsche marine. Neder landsche marine-autoriteiten te Bata via deelen mee. dat de „Martin Behr man" naar Priok gesleept zal worden ofwel, met een Nederlandsche marine bemanning aan boord, zal worden opge bracht. Irene en Margriet was er een pop, even eens in Volendamsch costuum, Deze poppen gaan automatisch loopen als men ze bij de hand vat. HM. de Ko ningin had dit speelgoed gezien op de landelijke bijeenkomst van de stichting 194045, waar de heer J. Smit haar met zijn plannen op de hoogte had mogen brengen, die beoogen de invaliden on der de oud-illegalen de gelegenheid te bieden hun eigen brood te verdienen en niet langer afhankelijk te doen zijn. Margriet lag juist in haar bedje uit te rusten ran de vermoeienissen van de dansparty, maar haar beide zusjes amuseerden zich kostelijk met de nieuwste aanwinst. Zij hielden zelfs hardloopwedstrijden in de galerij van het paleis. Prins Bernhard onderhield zich in- tusschen niet den vader van de twee meisjes, den heer P. A. Stilkenboom, den eigenaar van de poppenfabriek, waar binnenkort de invaliden de pro ductie van dit nieuwe speelgoed zullen beginnen Sneeuwval stagneert treinenloop. De zware sneeuwval van gisterochtend die 's middags nog in hevigheid toenam, is oorzaak geworden Van vrij ernstige vertraging bij de spoorwegen. Hoewel allerwege de sneeuwploegen uitrukten om de wissels vrfj te maken, groeiden de sneeuwmassa's, hoog opgejaagd door den feilen wind, tot zulk een omvang, dat- op meerdere baanvakken vrfj ern stige stagnatie ontstond. Nog steeds „bestands" schendingen. De Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft gisteren ver klaard. dat te Soerabaja nog steeds schendingen van het bestand plaats vinden. Ook te Padang en omgeving hebben nog steeds beschietingen plaats, terwijl in het gebied van Medan de Ne derlandsche troepen vrijwel langs de ge heele marcatielljn worden beschoten. Van een „bestand" gesproken MOORDAANSLAG OP WINKELIER. Mej. Emma Loots en haar broer, die op den Singel te Baarle-Nassau, een café en winkel drijven, kregen 's avonds bezoek van een jongen en een meisje, die naar een corset vroegen. Toen de winkelierster zi«Ji bukte om het ge vraagde te zoeken, werd op haar broer een schot gelost door een der bezoekers, welk schot het slachtoffer aan het oor trof. Broer en zuster namen de vlucht en ook het kwaadwillende tweetal moet kort daarop vertrokken zijn. Vermoed wordt, dat roof de drijfveer is geweest, (alhoewel niets uit den winkel wordt vermist. De getroffene is vervoerd naar het ziekenhuis in Gurnhout. H.M. de Koningin beschikt op gratie verzoeken De Minister van Justitie deelt mede, dat door HM, de Koningin afwijzend is beschikt op de gratieverzoeken van J. Boogaard en M. A. Ridderhof. bei den tot de doodstraf veroordeeld by sententie van het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam. Tevens wordt medegedeeld, dat H.M. de Koningin gratie heeft verleend aan C. Harmse, tot de doodstraf veroor deeld by sententie van het Byzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage. Ten aanzien van Harmse is de doodstraf veranderd in levenslange gevangenis straf. Van Boogaard was SS-er en heeft de functie uitgeoefend van bewaker, van de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam. Hy heeft den dood op zijn geweten van acht vooraanstaande ille gale strijders en van zeven der gevan genen. Op 26 Juli j.l. is hij tot de dood straf veroordeeld, zonder dat hem het recht werd verleend om in cassatie te gaan- Ridderhof heeft in de maand Septem ber 1946 terecht gestaan voor het By- zonder Gerechtshof tesAmsterdam ter zake het veraden van 60 Engelsche agenten van de Britsch Intelligence Ser vice. ten gevolge van welk verraad 54 agenten het leven verloren. Ook heeft hy zich schuldig gemaakt aan het ver raden en arresteeren van vele goede Ne derlanders. BRAND IN PEARL HARBOUR. Een zware olie-brand dreigt de mari ne-opslagplaats te Pearl Harbour te vernietigen en de scènes herinneren er aan den Japanschen aanval in 1941. Naar verluidt is de brand uitgebroken in een met creoscot bewerkte beschoei ing van de haven Een olie-leldinc werd verbroken en de uitstroomende olie be gon de vlammen te voeden. Al het brandweermateriaal van de marine, waaronderd rie brandweerschepen, be strijdt het vuur. Over het geheele ha vengebied van Pearl Harbour hangt een dichte rook. Twee vrachtschepen wer den snel uit de brandende - haven ver haald. Een liep reeds lichte schade op. Twee uur na ontdekking van den brand, had men dozen nog altijd niet onder contróle en de vlammen hadden zich reeds eén weg gebaand van de stapels hout naar de daken van de reusachtige veemen- (United Press). Molotof ontvangt Nederlandsch ambassadeur Molotof de Sovjetrussische minister van Buitenlandsche Zaken, heeft A. H. L. Lovink, buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur van Nederland in de Sovjet-Unie, gisteren te Moskou ont vangen in verband met de komende aanbieding van zyn geloofsbrieven aan den president van de opperste Sovjet der Sovjet-Unie. INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN 7 R.I. De chef van de generale staf deelt mede, dat ook de inlijving als dienst plichtige van het 7e regiment infanterie te Oirschot wegens byzondere omstan digheden tot" nader order is uitgesteld. De datutn van iniyving zal t.z.t. worden bekend gemaakt. 1950 WORDT ROTTERDAM'S „GROOTE JAAR". Comité in het leven geroepen. Onder eere-voorzitterschap van bur gemeester Oud en onder voorzitterschap van den voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. K P. van der Mandele, is een „Comité 1950" in het leven ge roepen, dat zich ten doel stelt reliëf te geven aan de by den wederopbouw van Rotterdam bereikte resultaten. 1950 is het jaar. waar thans op aan wordt gewerkt om Rotterdam weer eenigszins te maken tot woon- en han delsstad. In 1950 verwacht men. dat niet langer op papier, maar in werke lijkheid een en ander gereed zal zyn van het nieuwe Rotterdam. Talloozen maakten hun opwachting ter receptie Gistermiddag nam dr- H. H. Maas af scheid van zyn langdurigen arbeid als directeur van het Academisch Zieken huis te dezer stede tydens een receptie in zyn werkkamer, welke door zeer velen werd bezocht. Aan deze receptie ging vooraf de aan bieding van een huldebhjk namens het geheele personeel, dat zich daarby af- deelingsgewys door enkele leden had laten vertegenwoordigen. Na het. binnen lelden van dr. Maas en zyn echtgenoote. voerde de adjunct-directrice, zuster M. J. H. Roldanus het woord namens het personeel voor vele leden van wie aldus spr., deze dag te snel gekomen is. zy die by dit afscheid hun opwachting kwamen maken namens het veelhoof dige personeel kwamen thans niet om rapport uit te brengen of aanwijzingen te ontvangen, doch om afscheid te ne men van hun directeur die steeds zoo volyverig wist te werken in het belang van het geheel, daarby steunend en helpend waar dit mogelyk en noodig was. Velen, speciaal onder de ouderen, zullen dien steun en belangstelling noo- de missen na dit voorrecht zoolang te hebben genoten. Als huldebUjk van het personeel bood spr. een crayon-portret van den scheidenden directeur aan. ver vaardigd door wynar.d A. Geraedts uit Warmond, waarbij zy de hoop uitsprak dat dr. Maas in zyn herinneringen aan het Leidsch Academisch Ziekenhuis de goede zyden en momenten steeds op den voorgrond zou stellen, zooals het personeel zich steeds in de eerste plaats de prettige momenten uit de langdurige en vruchtbare samenwerking voor den geest zal halen. VRIENDEN VOOR HET SCHEIDEN VAN DE MARKT, De vertrekkende directeur dankte in bewogen bewoordingen voor dit hulde- blyk, op dezen dag, die zoowel voor hem als voor het Ziekenhuis van zoo groot belang is. Het valt my niet Hcht, aldus dr Maas, in de kracht van myn leven myn carrière te moeten afbreken. Dat is voor een groot deel gelegen ln de wetenschap, dat lk afscheid moet ne men van zeer velen van de medewer kers, die hebben getoond meer te zyn dan ambtenaar en ondergeschikte. In tegenstelling met het spreekwoord heb ik ditmaal reeds voor het scheiden van de markt myn vrienden leeren kennen, en mede daarom zal de herinnering aan \yat deze vrienden voor my zijn geweest steeds zeer levendig blyven. Het ambt van directeur van een aca demisch ziekenhuis is in de eerste plaats ondankbaar doch daarnaast ls het zeer moeiiyk. Dat ik thans geestelyk en lichameiyk dezelfde vitaliteit bezit als by de aanvaarding van dezen arbeid moge een toeken zijn dat de zorgen van het werk niet te zwaar zijn geweest, en dit is vóór een groot deel te danken aan de steeds ondervonden medewerking. Het zuiver menscheiyke zoeken naar steun is nietonbeantwoord gebleven, al is het uiteraard niet altyd en overal mogelyk geweest volkomen wederzijdsch begrip te bereiken. Het thans verleende ontslag was onvermljdeiyk, doch geen mlnlsterieele beschikking is in staat ontslag te verleenen aan de mensche- bjke verhoudingen die in den loop de zer jaren zyn ontstaan, en speciaal daarvoor bracht spr. ten slotte diep gevoelde dank. DE DRUKBEZOCHTE RECEPTIE. Onder de velen die zich vervolgens naar de bloemryke werkkamer bega ven. bevonden zich uiteraard vele per soneelsleden, zoowe? van de verpleging en huishouding als den technischen dienst en de administratie. Buitendien echter werd groote belangstelling ge toond van de zyde der geneesheeren, door universitaire instanties en verte genwoordigers van het ziekenhuiswezen in Nederland in al zyn facetten. Namens het departement van Onder delen zeide afscheid te komen nemen van een van de belangrykste admi nistratieve ambtenaren van Hooger Onderwys na een langdurige uiterst moeilijke ambtsperiode. De functie van directeur, aldus spr.. "ereisoht groote toewyding, kennis van zaken, organisa tie vermogen, een goed humeur, tact en doortastendheid. Uiterst kwetsbaar ls die functie, waarin men voor veel, waarover men niets te zeggen heeft, tbch moet zorgen. Na deze ambtsperio de kan echter worden geconstateerd dat dr. Maas als directeur van het zieken huis volkomen op zyn plaats is ge weest. De eeriykheid gebiedt te consta- teeren, dat er, speciaal den laatsten tijd moeliykheden zijn geweest met betrek king tot het directoraat, terwyl niet steeds de goede harmonische sfeer ge handhaafd bleef, doch met groote moed Amerikanen en Javaansche suiker. De Amerikaansche senator Jeseph R. Mc. Carthy heeft verklaard, dat het mogelyk zou zyn de geheele suikervoor ziening in de Ver. Staten vrij te geven, indien Amerika de suikervoorraden. wel ke volgens de berichten op Java aan wezig zyn ter beschikking zou kunnen krygen. „Waarnemers deelen ons mede", aldus Mc, Carthy. „dat er 1% tot 2 milloen ton'suiker op Java aanwezig is- Ambte naren van het bureau voor de prysbe- heersching verklaren, dat wy slechts on geveer 1.200.000 tot 1.700.000 ton noo dig hebben om de binnenlandsche be hoefte te dekken". De gemachtigde van de Amerikaan sche associatie van suiker-raffinaderij en en de suiker-expert van het Ameri kaansche ministerie van landbouw heb ben beiden medegedeeld, dat verschil lende berichten er op wijzen, dat wel licht 2 millioen ton suiker op Java aan wezig is. RADltf-OMROEPTIJDEN VERKORT In verband met kolenschaarschte. In verband met de kolenschaarschte zullen op last van den minister van On derwys de radio-omroeptyden, ingaan de Maandag a s. bekort worden. Er zal dan worden omgeroepen van des ochtends 10.15 tot des avonds 11.15 uur. In totaal wordt dan 3% uur bespaard. SOEKAWATI EN PROF. VERZIJL TE BATAVIA. Een hartelijke begroeting. Gistermiddag is de president 'van Oost-Indonesië, de heer Soekawati, te zamen met zyn echtgenoote en zjjr^ kin deren op het vliegveld Kemajoran te Batavia gearriveerd, waar hy werd be groet door talrijke autoriteiten, onder wie de adjudant van dr. Van Mook. die zelf verhinderd was, dr. Idenburg. Z. Exc. De Boer. die tevens de heeren Schermerhorn en Van Poll vertegen woordigde, admiraal Pinke, overste Van Niebelt, de chef van het kabinet van generaal Spoor, die eveneens verhinderd was. en vele anderen. De heer Soekawati verklaarde zeer te vreden te zyn over zyn verbiyf in Ne derland. De belangstelling voor Indo nesië. speciaal voor Oost-Indonesië. had hem zeer verheugd. 1 Met hetzelfde vliegtuig is ook prof. mr. J. H. W. Verzyi, adviseur van de Commissie-Generaal, aangekomen. NADERE REGELING GROENTEHANDEL VOLGT. Het Ministerie van Landbouw. Vis- schery en Voedselvoorziening deelt me de, dat ten aanzien van de tuinbouw- afzet verordening 1945 I, de beide tuin- bouwvervoersverordeningen 1944 en 1946 het erkenningsreglement kleinhandel in groenten en fruit III en het erken ningsreglement groot- en tusschenhan- del in groenten en fruit, welker schor sing nog gehandhaafd is, een nadere regeling zal volgen. Koudste winter van deze eeuw MAi.R TOCH NIET DE LAAGSTE TEMPERATUREN! Het K.N.M.I. deelt mede: Wanneer men uitgaat van de ge middelde overdagtemperatuur van de drie wintermaanden (December, Ja nuari en Februari), neemt deze'win ter met 1,8 graden Celsius op de ranglijst van koude winters in deze eeuw de eerste plaats in. Dit geldt voor De Bilt, evenals alle volgende «regevens). De winter 1939/'40 komt met —1.6 graden op de tweede en die van l941/'42 op de derde plaats. De normale waar de is +2,6 graden. Toch zün geen bijzondere lage tem peraturen waargenomen. Dit blijkt wel duidelijk, wanneer wij het abso lute minimum met dat van_dcn zeer kouden winter 1941/'42 vergelijken, nl. 15,3 graden (21 December 1946) en 24,8 paden (27 Januari 1942). Ge rangschikt naar het absolute mini mum heeft deze winter nog acht win ters boven zich (w.o. 1941/'42, 1939/'40 en 1928/'29. Daarentegen is deze winter wel zeer langdurig. Bijzonder groot is het aan tal ysdagen (geheel etmaal vorst), n.l. 46 (normaal 8), hetwelk dat in alle winters van deze eeuw overtreft. Het record (40 ysdagen) stond op naam van den winter 1939/'40. De veel besproken klassieke winter van 1890/'91 telde er 36. Wy beleefden van 4 tot en met 24 Februari (21 dagen) een onafgebroken reeks van ysdagen, hetgeen in deze eeuw niet eerder was voorgekomen. Zeer opvallend was verder het groote aantal opeenvolgende dagen (meer dan een maand, t.w. van 21 Januari tot 22 Februari), waarop de wind uit Ooste- ïyke tot Noordoostelyke richtingen waaide. Dr. H. H. Maas met echtgenootë temidden van zyn getrouwen. Op den achter grond het hem aangeboden geteekende portret. (Foto Van Vliet) wys, Kunsten en Wetenschappen waren aanwezig de raadsadviseur de heer G. Pippel en de chef af deeling Hooger Onderwys jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Verder boden om. hun beste wenschen by het afscheid aan mr. K. Wiersma namens het college var curatoren, dr. Zlelstra, directeur van het Academisch ziekenhuis zuster Elema en haar voor zitter van de geneeskimdige vereeniging tot bevordering van het ziekenhuiswe zen, ir. G. Blackstone, voorzitter van de commissie van advies en toezicht op het ziekenhuiswezen, de heer R. Verbeek namens de centr. vereeniging Het Zie kenhuiswezen, de heer J. A Valk, se cretaris van de vereeniging voor ad ministratie en economie in ziekenhuis inrichtingen, prof. dr. J. Mulder, hoog leeraar ln de interne geneeskunde te Leiden, bestuursleden van het Leidsohe Diaconessenhuis, de directrice van dit ziekenhuis zuster Elima en haar voor gangster zuster L. v; d. Brink, dr. C. P. J. Stotyn, geneesheer-directeur van het gesticht Endegeest, de heer A. van Hoogstraten, administrateur van het 'college van curatoren, de commissaris van politie de heer R. J. Meyer, verte genwoordigers van E-HB.O., een groot deel van de medische staf van het zie kenhuis. de controleerend geneesheer dr. A. J. B. Poortman, oud hoofdver pleegsters. bestuursleden van de medi sche faculteit en de heer W. M de Ruiter namens den Ryksgebouwen- dienst. Het woord werd o m. gevoerd door Jhr. de Ranitz, die namens minister werden deze moeliykheden aangevat. Spr. verzekerde dat het departement steed^ groote waardeering zal blyven koesteren voor hetgeen tot stand is ge komen. Dr. Zielstra sprak een woord van af scheid en teekende het werk van dr. Maas als 'n monument, dat 't Leidsch Academisch Ziekenhuis het spe ciaal cachet verleent, waarop zooveel het ziekenhuis zelf als het hooger on- derwys alsg eheel hooger prijs zal bly ven stellen. Namens de commissie van toezicht en advies prees ir. Blackstone het werk van dr. Maas. terwyl de heer Verbeek uit naam van het Ziekenhuiswezen en de heer Valk namens de vereeniging voor administratie en economie het woord voerde. Ten slotte uitte de heer J. L. Questro woorden van dank voor het ln het belang van E.HB.O. verrichte werk, waarvoor een geschenk werd overhandigd. Dr. Maas dankte elk der sprekers voor de geuite woorden en verzekerde dat dit afscheid niet een einde is van zyn werk ten bate van het Nederlandsche zieken huiswezen. Geruimen tyd bleef men by een voor het nuttigen van verver schingen, terwyl de vele persoonlijke en ambtelijke vrienden en kennissen den scheidenden directeur en zyn echt genoote de hand drukten. Met deze re- ceutie is een arbeidzame periode in den loopbaan van dr. Maas afgesloten. Welke periode ook voor het Leidsch Acadehiisch Ziekenhuis van bijzondere betcekenis is geweest. Ter ©verdenking DE ONBEKENDE JHENSCH. De wind blaast waar hll wil en srtl hoort ziln geluld: maar gil weet niet. vanwaar hll komt en waar hil heen gaat. Al zoo ls het met leder, die geboren is uit den Geest. Johannes III. In het donker van den nacht, op het dak van een huis in Jerusalem, vindt een ontmoeting plaats van twee wyzen: Jezus en Nicodémus. Nicodé- mus. een geleerde van professie, heeft dit stille uur gekozen voor een ver- trouwelyk onderhoud met dien won- derhjken volksleeraar, van wien hy zooveel gehoord heeft en die hem op een onverklaarbare wijze boeit. Hy vermoedt, dat Jezus een geheime leer by zich omdraagt, die niet voor een ieder toegankelyk is. maar die in een nachtelyk fluistergesprek misschien wil worden meegedeeld. Dat was niet ongewoon onder godsdienstleeraars van die dagen! Jezus spreekt dan tot Nicodémus over den onbekenden mensch, de mensch die geboren is uit den Geest. Een vreemdeling, wiens land van her komst en bestemming onbekend is. Wiens leven wortelt in een onbetreden bodem. Wiens uitzicht reikt tot onver moede dieptert. Hy is te vergelyken met den nachtwind, die aan komt zet ten uit geheime oorden en die aanloopt op een even geheimzinnig doel. Luister, Nicodémus! Zooals die nachtwind, zoo is ook de onbekende mensch, geboren uit den Geest! Jezus' aanduidingen zijn vaag, als een droom. We kunnen ons voorstellen, dat Nicodémus korzelig geworden is en schouderophalend gevraagd heeft: Waar hebt ge het eigenlyk over? Maar in plaats dat Jezus dan be zeerd zich terugtrekt, bestraft hy den beroepstheoloog, Dit van den onbe kenden uit den Geest geboren mensch. dat diende Nicodémus toch te weten!? En wanneer hy het niet weet, dan is een vertrouweiyk gesprek op basis van gelykheid uitgesloten. Dan moet hy van leraar discipel, leerling, worden." Dan moet hy. zich den weg laten wyzen, zich openstellen voor Jezus' onderwijs. zich houden aan zijn leer. En dan Wel, dan zal hy dien wonderiyken, on bekenden mensch ontmoeten, van wlen Jezus spreekt. Dan zal hij hem ont moeten, de een of andere keer, in zich zelf! Dan zal de nieuwe geboorte zich aan hem voltrekken, dan zal het won der hem overkomen! Zóó loopt dan het gesprek met Nico démus af. Christus' spreken over den onbekenden uit den Geest geboren menschis een uitnoodigend spreken. Hij dringt met dit spreken er by Nico démus. die in dit opzicht het noodige cynisme aan den dag legde, op aan om zich te laten herboren worden! En hy wijst op den weg tot dit wonderlijke en hooge doel: den weg van het discipel schap. En zoo wordt het gesprek met Nico démus een uitdaging. Verderop in het Evangelie komen we Nicodémus nog een en andermaal te gen. Dan biykt ons. dat hy die uitda- ring niet gemakkelijk vergeten heeft. Er is zelfs reden om-te vermoeden, dat hii die uitdaging heeft aanvaard. Over het hoofd van Nicodémus heen komt deze uitdaging tot ons: laat het wonder van de nieuwe geboorte aan u voltrekken door het discipelschap van Jezus Christus. Uit dit bekende, al te bekende, bestaan van ons kan een nieu we existentie groeien met nieuwe uit zichten en nieuwe zekerheden, met eeti nieuwe blydschap en een fcieuwe hoop. TELEGRAM VAN DR. GANI AAN DR. VAN MOOK. Inzake internationale handelszaken. Dr. Gani, Indonesisch minister yan ecopomische zaken, heeft zich in een telegram tot dr. van Mookgewend, waarin hy aandringt op by eenroeping van het gemengde Nederlandsch-Indo- nesische comité voor burgerlijke zaken ten einde te komen tot een gemeen schappelijke organisatie voor de behan deling van internationale handelszaken. In dit telegram verklaart dr Gani dat het comité jurisdictie zal moeten hebben over het Amerikaansche stoomschip Martin Behrman, dat te Cheribon ligt. Gani zeide, dat het comité onmlddeliyk een organisatie moet stichten tot af wikkeling van den handel tusschen In donesië en het buitenland op basis van geiykwaardige samenwerking. De kwes tie van de Behrman zou door deze orga nisatie zoo snel mogelyk opgelast moe- ,ten worden. Voorts zou de commissie moeten vaststellen of andere buiten landsche schepen handelsgoederen van het buitenland naar Indonesië en om gekeerd zouden mogen brengen. (U.P.). Eerste dagen nog geen dooi .te wachten. De depressie die gisteren nog in volle ontwikkeling was en het grootste ge deelte van ons land een dik pak sneeuw bezorgde, trok mgar heel langzaam ver der. De kern ligt nu voor Sleeswyk Hol- stein op de Noordzee met een luchtdruk- waarde van 983 mbar of 738 mm. Over Denemarken woedden zware, sneeuwstormen en ook in ons land ver oorzaakte de krachtige wind plaatseiyk weer sneeuwopwaaiingen. De koude Poollucht komt nu dus over de Noord zee heen met een temperatuur van 45 graden onder nul by Noordwesten win den ons land binnenstroomen. Men kan nu duidelijk de funeste uitwerking van den langen winter constateercn. In een normaal voor jaar zou n.l. bij een dergelyken toe stand de temperatuur enkele graden boven nul geweest zyn, maar na dezen abnormalen winter is l^et Noordzee water tot onder nul afgekoeld, zoodat dc lucht by haar weg over het water niet tot boven nul kan worden aan- gewarmd. Bovendien is de lucht, die over Noor wegen, Zweden en Denemarken recht streeks uit de Pool wordt aangevoerd, zeer koud, zoodat bij het stroomen over de Noordzee zware sneeuwbuien ont staan. Deze dryven dan by de Noora- westelyke winden landwaarts en nemen geleidelyk in intensiteit af. In dezen toestand komt maar heel langzaam verandering, daar de depres sie over Denemarken by na niet meer beweegt. Bovendien handhaaft de Pool- hoogedruk zich met een luchtdruk- waarde van by na 1050 mbar (787 mm.) over Oost-Groenland. Van de zyde van den oceaan is binnen enkele dagen geen nieuwe aanval op de vorst te verwach ten, een afsplitsing van de hoofdkern, die nu ten Westen van de Azoren ligt, drong door over Portugal en trok in diepte afnemend naar de Middelland- sche Z.ee. Wij kunnen dan ook verwachten, dat de toestand met over het alge meen lichte vorst aanhoudt. De wind zal daarby waaien voornamelyk uit richtingen tusschen West en Noord. Wel kan by een opklaring als de wind wat afneemt, dc temperatuur des nachts weer flink dalen. De eerste dagen hoeft niet op dooi te worden gerekend, alleen op enkele plaatsen in de zon gelegen kan de temperatuur' tydelyk boven nul komen. EEUWFEEST SOCIËTEIT PHOENIX" Het eeuwfeest van de sociëteit van het Delftsch studentencorps „Phoe nix" is gisteren o.a gevierd met een druk bezochte receptie. De besturen der bevriende corpora, o.a. uit Leiden, waren daarby vertegen woordigd. De feestviering culmineerde 's avonds te 12 uur, het ty'dstip, waarop de sociëteit een eeuw bestond. DE KOLENSLAG GAAT DOOR! Gisteren bedroeg de afvoer van kolen uit de mynstreek 31 treinen met 1297 beladen wagens. De normale afvoer, die 714 wagens per etmaal bedraagt, werd dus ondanks de moeilijkheden met de sneeuw nog met ruim 80 procent over schreden. De krant voor iedereen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2