WEERBERICHT Nieuwe minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting geenog over Engelsch-F ransch bondgenootschapsverdrag Met een énkel woord „Kolen, Rijwielbanden en Schoenen" 86ste Jaargang ZATERDAG 1 MAART 1947 No. 2602.1] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Palestina voor de -Ve.reenigde Naties Men weet. dat Engeland, waar de Palestijnsche kwestie was vastgeloopen, deze heeft voorgelegd aan de Vereenigde Naties.. Groot-Brittannië doet daardoor geen afstand van eenig recht, want het bestiert Palestina slechts als mandataris van den vroegeren Volkenbond, voor wien de V.N. in de plaats zijn gekomen. Is het den mandataris niet meer moge lijk om welke redenen doet niet ter zake zijn taak nog langer te vervul len, dan is het logisch, dat hij zich richt tot het lichaam, dat hem die taak heeft opgedragen. Aldus is hiér ge schied Normaliter zou de aangelegenheid pas in September ter tafel kunnen komen, maar een zoodanig vacuum bergt allerlei gevaren in zich en dientengevolge wor den van diverse zijden pogingen in het werk gesteld, om een bijzondere zitting het netelige vraagstuk te doen behan delen. Of men daarin zal slagen, ligt nog in het duister, maar de kans op verhooring van dezen wensch neemt toe. Uit den aard der zaak zijn beide rechtstreeks bij het conflict betrokken partijen, dus de Joden en de Arabieren, door het Engelsche optreden druk in actie gekomen; zij begrijpen, dat straks voor het forum der V-N. hun zaak vol ledig zal moeten worden toegelicht en verdedigd. Men begrijpt, dat ieder zijn standpunt zoo degelijk mogelijk wil voorbereiden! Typisch is echter, dat de Engelsche stap zoo verschillend wordt beoordeeld. Van Joodsche zijde wordt het Albion kwalijk genomen, zich tot de V.N. te hebben gewend, van den kant der Arabieren blijkt een gevoel van be grepen. Mag men dat opvatten als be wijs van gevoel van zwakte of sterkte? Dit bij voorbaat te willen suggereeren, lijkt ons echter gevaarlijk. De Britsche minister van buitenland- sche zaken. Bevin, heeft deze week in het Britsche Lagerhuis zijn houding uit voerig toegelicht ën verklaard. Bevin sloeg daarbij den spijker op den kop, toen hij uiteenzette, dat het Palestijn- sche probleém ten gevolge van het Zio nistische streven een aanzicht had ge kregen. dat aanvanklijk niet in de be doeling had gelegen. Wel is waar spreekt reeds de verklaring Balfour van Pale stina als een „tehuis" voor de Joden, maar niet in dien zin, dat daarmede de Joden de souvereiniteit werd toegezegd. Opzet was Palestina 'voor de Joden te - openen, die daar een „tehuis" zouden kunnen vinden, waarbij gedacht werd aan het opnemen van vele duizenden Joden, maar niet aan millioenen. De omstandigheden hebben er mede toe ge leid, dat. dat het Zionisme in zijn stre ven'werd aangevuurd. Natuurlijk is door de Zionisten deze uitlating der Britschen minister- ten zeerste kwalijk, genomen en alleen reeds daarom zou Bevin van die zijde al zijn verguisd. De kern van de Zionistische bedoelingen wordt zoodoende immers afgekeurd! Maar erger werd'het nog. toen Bevin niet schroomde, om zich te keeren tegen de Amerikaansche politiek in deze af faire. Bevin onthulde, hoe hij nog hoop had gehad om een regeling tusschen beide partijen te bewerkstelligen tot president Truman, hoewel hij nog had aangedrongen, .de verklaring op te hou den zijn vollen steun toezegde aan het plan direct 100.000 Joden tot Palestina toe te laten. Toen was de kans op een vergelijk verkeken. Hiermede had Bevin het bij de Joden geheel en al verkorven en bovendien heeft hij daardoor in Amerika veel sym pathie ingeboet. Ook al heeft officieel Amerika het stilzwijgen nog bewaard. Bevin deed verder duidelijk uitkomen, hoe president Truman het was tijdens de verkiezingscampagne in. de Ver eenigde Staten! tot zijn stap was ge komen uit politieke overwegingen, daar hü wist, dat zijn tegenstander. Dewey. iets dergelijks van plan was te propa geren! Vermoedelijk was het gelijk wel aan de zijde van den Brit. min. maar de waar heid wil niet altijd gezegd zijn en in politicis dient men nu eenmaal af te wegen, of het lanceeren van dergelijke pijnlijke „waarheden" ook van algemeen nut kan zijn. En of dit laatste het ge val is? Twijfel is zeker gerechtvaardigd! Om het maar zacht uit te drukken. Van Joodsche zijde schaart men zich volledig achter president Truman, in wien men een warm pleitbezorger ver wacht voor de Joodsche zaak bij de be handeling voor de V.N, Vaag was de Britsche minister, toen hij gewaagde van de mogelijkheid ter elfder ure nog een regeling te kunnen vinden en veel waarde is daaraan dan ook niet gehecht- Gelet op de golf van verontwaardiging, van Joodsche zijde over Bevin uitgestroomd, lijkt de kans daarop ook wel geheel verkeken. Voor de V.N. zal de Palestijnsche kweétie een heele kluif worden en zoo doende tevens een krachtproef. Reeds thans laat men van Arabische zijde weinig twijfel bestaan of een inwilliging van de Joodsche wenschen zal leiden tot krachtdadig verzet, desnoods met de wapen. Waar de gansche Mohamme- daansche wereld achter de Arabieren -staat, is dat meer dan een fjdele drei ging.' LICHTE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond. Geleidelijk wat afnemende, maar tij delijk nog krachtige wind tusschen West en Noord- Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien vooral in de kust strook. Des nachts lichte tot matige vorst, overdag lichte vorst tot tempe ratuur om het vriespunt. 2 MAART. Zon op: 7.26 uur: onder: 18.20 uur. Maan'op: 12.09 uur; onder: 4.53 uur. (7 Mrt.V.M.) d 1Q Hoogwater te Katwilk-aan-Zee te 11.18 uur (3 Maart: 0 08 en 12-57 uur). Laagste temp 2 1/2 gr. C. De Heer L. Neher Verschenen is een K. B., waarbij met ingang van gisteren wordt be noemd tot Minister van Openbare Werken en Wederopbouw de heer L. Neher, Directeur-Generaal van het Staatsbedrijf der P.T.T. Minister L. Neher. Voorts wordt in een K B. bepaald: 1. de naam van het Ministerie van Ver keer wordt gewijzigd in dien van Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat en dien van het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw in Wederop bouw en Volkshuisvesting; 2. de zorg van de zaken van de Wa terstaat van het hoofd van het Depar tement van Openbare Werken en We deropbouw wordt over gedragen aam het hoofd van het Departement van Verkeer en Waterstaat; 3. de zorg voor de zaken van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie van het hoofd van het De partement van Verkeer en Waterstaat wordt tijdelijk overgedragen aan het hoofd van het Departement van Open bare Werken en Wederopbouw. VAN EENVOUDIG LIJNWERKER TOT MINISTER. De heer L. Neher, werd 13 Septem- tJIr 1889 te Amsterdam geboren. Zijn levensloop is die van eenvoudig en hard- werker, die vrijwel onder aandenmaat- schappelijken ladder begon, maar zich door zijn ambitie en technische vaar- aighedèn al spoedig onderscheidde. Na de Muli-opleiding te hebben ge volgd, was hij ongeveer twee en een half jaar bij de koopvaardijvloot, in dienst bij den Kon. West-Indischen maildienst. Bij den Amsterdamschen gemeentelijken telefoondienst begon hij als lijnwerker, in een tijd, waarin de eerste denkbeelden opkwamen tot auto matiseering van het Amsterdamsche telefoonnet. De jonge Neher wierp zich aanstonds op de studie van dit sy steem en werd daartoe als monteur- meehanicien gedetacheerd bij Siemens en Halske te Berlijn. In 1913 werd^e heer Neher benoemd 'tot opzichter ofj den Haagschen Telefoondienst, waar toen ook de automatiseering aan de orde kwam. In verband hiermee "bracht hij eenigen tijd te Angers en Antwerpen door. in het bedrijf van de Western Electric. Van opzichter werd hij hoofd opzichter en in 1919 ingenieur tweede kjasse, waarna reeds een jaar later in- nieur eerste klasse, een zeldzaamheid voor iemand, die niet. de vorming van een technische hoogeschool achter den rug heeft. Deze benoeming was dan ook een onderscheiding voor zijn bijzondere technische kwaliteiten. 7 October 1935 werd de heer Neher benoemd tot directeur van den Ge meentelijken Telefoondienst te 's-Gra- venhage. Tevens was hij toen voorzitter van de Ver. voor hoogere ambtenaren en voorzitter van de Ver. van leiders van gemeentelijke radiobedrijven. Gedurende den oorlog 1940—1945 werkte de heer Neher nauw samen met hen, die de voorbereidingen troffen om zoo spoedig mogelijk na de bevrijding van het land de door de bezetting op ernstige wijze vernielde installaties van telegraaf en telefoon te doen herstel len. In dit verband mag worden geme moreerd, dat op 6 April 1946. ter gele genheid van het tienjarig bestaan der telexinstallatie van het ANP de heer Neher door de directie van het pers bureau in tegenwoordigheid van het personeel dank werd gebracht voor het vele en gewichtige werk, door hem ge durende de bezetting voor het toen maals clandestiene „ANP" verricht. Werd na de bevrijding in 1945 ir. Da mme wederom benoemd tot waarne mend directeur-generaal der -PTT, dit besluit werd met ingang van 1 Augustus 1945 ingetrokken en van dien datum af trad de heer L. Neher «op als directeur- generaal der PTT. De "neer Neher was o.a. lid van de uit vijf personen bestaande zg. contact commissie, welke tijdelijk de plaats in nam van de groote adviescommissie der illegaliteit. Gedurende de bezetting be stond deze laatste commissie uit 19 le den. Zij kon uit veiligheidsoverwegin gen toen niet bijeenkomen, om welke reden genoemde kleine commissie werd gevormd. Als zoodanig was de heer Ne her ook een der bemiddelaars, die, toen het Westen des lands nog niet bevrijd was, Duitsche voorstellen tot een wa penstilstand naar bevrijd gebied brach ten. In October 1946 bracht de heer Neher voor dienstaangelegenheden een bezoek aan Curasao. Voorts kan worden me degedeeld, dat hij voorzitter is van de fundatie „Werkelijk dienen". De heer Neher is aangesloten bij de Partij van den Arbèid. EEN HUWELIJKS-SPAARBANK. Eenige katholieke Belgische Kamer leden hebben een wetsvoorstel ingediend tot het instellen van een z.g. „huwelijks- spaarbank", waardoor trouwlustige paartjes uit den arbeidersstand in staat worden gesteld zich een uitzet aan te schaffen. Op het oogenblik, dat het huwelijk ge sloten wordt, zou de staat het gespaard bedrag verdubbelen. Het door den Staat betaalde gedeelte zou door de jongge huwden niet terug betaald behoeven te worden. GROOT-BRITTANNIË AANVAARDT BEMIDDELING VAN LEVAN- TIJNSCHE STATEN. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van buitenlandsohe zaken heeft verklaard, dat Groot-Brittannië het aanbod der Levantijnsche staten, hun bemiddeling te verleenen bij de on derhandelingen over een herzienlpg van het Britsch-Egyptiscli verdrag van 1936, heeft aanvaard. Toch blijft de mogelijkheid, dat er be middeld zal worden gering, daar de Egyptische regeering- volgens betrouw bare inlichtingen, nog steeds vastbeslo ten is om de kwestie voor de V.N. te brengen. HOOVER's PLANNEN. In de commissie voor buitenlandsche zaken van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, die Truman's verzoek om beschikbaarstelling van 350 millioen dollar voor hulpverleening aan bepaal de Europeesche landen bespreekt- heeft Herbert Hoover, 'die volgens speciale op dracht van Truman de mogelijkheden tot hulpverleening aan Europa bestu deert. voorgesteld, dat ieder 'land, het welk in de toekomst hulp van de V.S. pntvangt. zal beloven al wat het krijgt terug te betalen door over twee of drie jaar een aanvang te maken met het be lasten van alle te exporteeren goederen met 5 tot 10 De inkomsten van deze belasting zouden volgens het voorstel van Hoover aan de V.S. en andere ge vers moeten worden betaald of nog lie ver in een door de V.N. te stichten fonds voor toekomstige hulpverleening bü hongersnood worden gestort- President Truman heeft op een pers conferentie verklaard, dat de begroo ting. welke hij bij het congres had in gediend niet ruim genoeg zou zijn om millioenen dollars voor het voeden van het Duitsche volk. zooals dat door Hoo ver is aanbevolen. Truman had overi gens lof voor het rapport. Deviezenpositie werkt belemmerend. Het ministerie van Sociale Zaken deelt ons mee dat ten aanzien van het regeeringsstendpunt inzake emigratie hier en daar misverstand blijkt te bë- staan. Zoo hoort men b.v. het verwijt, dat de politiek van de regeering zou zijn de emigratie zooveel mogelijk te bemoeilijken. Daarom wordt nog eens nadrukkelijk het volgende geconsta teerd: De regeering bevordert emigratie zoo ver deze verantwoord is, en met het oog op het landsbelang, en met het oog op de belangen dergenen, die wenschen te emlgreeren. Daarbij heeft in de eerste plaats de aandacht de emigratie van boerenzoons, die hier geen bedrijf kunnen vestigen, omdat niet voldoende grond beschikbaar is. De voornaamste, ook door de regee ring betreurde, belemmering hierbij is de Nederlandsche deviezenpositie, die niet gedoogt, dat een onbeperkt aantal emigranten aanzienlijke sommen in buitenlandsch geld ter beschikking krijgt, zonder welke het stichten van bedrijven in den vreemde veelal niet mogelijk is. Gegeven het tekort aan arbeids krachten, dat momenteel op velerlei gebied belemmerend werkt op "t her stel van ons land, en dat zelfs leidt tot het toelaten van vreemdelingen, eischt voorts het landsbelang, dat emigratie van categorieën arbeiders, inzonderheid geschoolden, die hier dringend noodig zijn, niet in de hand wordt gewerkt. In vele gevallen worden overigens de emigratie-moeilijkheden overschat, en RENTEBIJSCHRIJVING RIJKSPOSTSPAARBANKBOEKJES. Thans kunnen de Rijkspostspaarbank- boekjes worden ingezonden van inleg gers, wier familienaam met een klinker begint: dus met A, E, I, O. U, of P. In de eerste helft van Maart zijn ook de inleggers B t/m Boonstra aan de beurt, in de 2de helft de rest van letter B. wordt, onvoldoende rekening gehouden met a. de omstandigheid, dat sommige immigratie-landen na afloop van den oorlog de eischen, waaraan immigran ten moeten voldoen, hebben verzwaard en bovendien de practische uitvoering van hun immigratieplannen nog niet ter hand hebben genomen. b. de woningnood, welke in die lan den niet minder groot is dan hier en c. het transport-probleem, w.o. de ge- heele na-oorlogsche economie gebukt gaat, dus ook de emigratie-politiek. De Prinsesjes Beatrix en Irene dansen naar hartelust mee met de „daansers", die op het Paleis Soestdjjk een demonstratie gaven bij de aanbieding van een krentenweggen van meer dan 100 pond op initiatief van de Twentsche vereenl- ging tot instandhouding der folklore door de groep „Hengeler Spoiler en daansers". -(Foto ANP-De Hn.) Wordt 4 Maart te Duinkerken geteekend. De Britsche minister van Buitenland sche Zaken heeft in het Lagerhuis be kend gemaakt, dat tusschen de regee ringen van Frankrijk en Groot-Brit- tannië een bondgenootschapsverdrag is gesloten, dat door den Britschen en den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken op 4 Maart as. te Duinkerken zal worden onderteekend. In de Fransche Nationale Vergade ring deed Bidault eenzelfde mededee- ling. Bidault voegde er aan toe: „Wü zullen nog verder gaan. Elk der clausules van het Fransch-Britsche ver drag zal aan onze groote bondgenooten worden aangeboden." De minister gaf vervolgens te kennen, dat voorbereiden de besprekingen gaande waren met België en Nederland, alsmede met Tsjecho-SIowakije en Polen. Onder auspiciën van de Twentsche Vereeniging tot instandhouding der folklore werd gisteren door de groep „Hengeler Spoiler-en daansers" ten pa- leize Soestdijk een krentenweggen van meer dan 100 pond aangeboden Z.K H Prins Bernhard sneed de weggen aan, daarbij aandachtig gadegeslagen 'door de Prinsesjes Beatrix en Irene. Naast den Prins de burgemeester van Hengelo (Foto ANP-De Hn. Zoowel te Londen als Parijs werd deze mededeeling met den grootsten bijval begroet. Namens de Britsche oppositie felici teerde Eden den Britschen minister, in de Fransche Nationale Vergadering deed Herriot, dit Bidault. De voornaamste bepalingen van het verdrag, dat voor 50 jaar zal gelden, luiden als volgt: 1. Frankrijk en Groot-Brittannië ne men de verplichting op zich, gemeen schappelijk maatregelen vast te stellen, die noodzakelijk zouden kunnen blijken, indien Dultschland een politiek van agressie zou gaan voeren of een initia tief zou nemen, dat de veiligheid van een der beide contracteerenden in ge vaar kan brengen. 2. Indien Frankrijk of Groot-Brit tannië opnieuw ln strijd, met Duitsch- land gewikkeld zouden raken, zal de andere partij onmiddellijk volledige mi litaire hulp verleenen, hetzij de vijan delijkheden veroorzaakt worden door een aanval van een Duitsch leger, het zij. gemeenschappelijk tot actie besloten wórdt, hetefcj men maatregelen ten uit voer brengt, die door den Veiligheids raad der V. N. worden voorgeschreven. 3. Frankrijk en Groot-Brittannië zul len met elkaar beraadslagen over het nemen van alle noodige maatregelen in het geval Dultschland niet voldoen zou aan de verplichtingen, die -hem zijn of zullen worden opgelegd, 4. Frankrijk en Groot-Brittannië zul len met elkaar overleg plegen over alle economische kwesties, waar zij belang bij hebben. Buiten deze voornaamste clausules zijn er nog een aantal bepalingen, vol gens welke een do<?r Frankrijk en Groot-Brittannië overeenkomstig het verdrag ondernomen actie steeds in overeenstemming zal worden gehouden met. de uit het Handvest der V. N. voortvloeiende verplichtingen. Ten slot te zijn er nog enkele bijzondere bepa lingen, waarvan de redactie nog niet vaststaat. WEER VERF VOOR ONDERHOUDSWERK. In verband met het feit, dat aan schilders tijdelijk niet de noodige grond stoffen konden worden toegewezen, was het onmogelijk tot nu toe onderhouds werken te doen uitvoeren. Thans is hierin verandering gekomen. De rant soenbonnen voor oliehoudende verf, ge nummerd b 1 tot en met b 35.000 geven nl. met ingang van 1 Maart 1947, recht op den aankoop van grondverf en/of blan ke lak en/of in rauwe lijnolie gemalen kleurpasta, in totaal een hoeveelheid van 10 KG. per bon niet te boven gaande.Deze bonnen hebben een gel digheidsduur van twee maanden. BINNENLAND. De schade aan de wintertarwe zal ook in West-Brabant aanzienlijk zijn. daar de grond toen de vorst inviel voch tig was en de zaad kiemen dus bevroren zbn. Men houdt er rekening mee. dat diverse perceelen opnieuw omgeploegd zullen moefen worden en met zomer- tarwe zullen moeten worden bezaaid. De omvang der totale schade is nog niet te schatten. Drie keer achtereen is brand uit gebroken in ,,l)e Bijenkorf" te Amster dam. De laatste brand was belangrijk en er werd veel schade aangericht. Een nauwkeurig onderzoek wordt Ingesteld. Een 52-Jarige weduwe ls in haar woning aan het Plejadenpleln te Am sterdam door gasverstikking om het le ven gekomen. De minister van Binnenlandsche zaken heeft ingesteld een commissie, welke een wettelijke regeling met be trekking tot de rampenbestrijding en de burgerlijke verdediging mede ter vervan ging van de wet betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen heeft voor te bereiden. De commissaris der Koningin ln de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kes- per. heeft dezer dagen de door Ged Sta tem dier provincie ingestelde com missie in zake onderzoek van een vaste Zoodra hiertoe van de Britsche autoriteiten toestemming is verkregen, zal op^ Initiatief van de Katholieke jeugdbeweging een hoeveelheid levens middelen naar Dultschland worden ge zonden. Het bureau van den particulier secretaris van ZKH. Prins Bernhard. mr. J. Thomassen is met ingang van 3 Maart verplaatst van huize den Zwalu wenberg te Hilversum - naar paleis Soest- dijk. De 9-Jarige Peter Coolen. het Jong ste zoontje van den Brabantschen schrij ver Antoon Coolen. en zijn eveneens negenjarig vriendje Hein Dlrcksen ziln door het kantelen van het lis op een put, gelegen in de „Bunnders" bij de villa van Coolen. te water geraakt en verdronken. Eerst ln den nacht werden de lijkjes gevonden. Met ingang van 1 Maart a.s. ls te Batavia een Departement van Scheep vaart ingesteld BUITENLAND. Als gevolg van een door een voltal lige vergadering van het centrale comité van de Sovjetrussische communistische partij genomen besluit zullen boeren van collectieve bedrijven „naar presta ties betaald worden" Do:or dezen maat regel wil men de productie opvoeren en den landbouw ..een noodzakelijke uit breiding" geven. De Belgische minister van invoer, verbinding Goeree-Overflakkee met het i Kronacker. zal morgen naar de Vereenig' T..U TT 11 .1 {—-t-n 1 1 J- Cft-tor, rrarfrotlfOTl lüHOr VlU Vipl OTÏCT vaste land van Zuid-Holland, geïnstal leerd. De voorzitter der commissie, mr. E. J. M. H. Bolslus, uit Lelden, lid van het college van Ged. Staten van Zuid-Hol land zegde toe, dat de commissie zal trachten op korten termijn de haar op gedragen taak te volbrengen. de Staten vertrekken, waar hij belang rijke besprekingen zal voeren ln ver band met de Belgische broodgraanvoor ziening. Het vliegveld van Casablanca ln Noord-Afrlka is door de Amerikanen we derom ln het bezit van do Franschen gesteld. Het gerechtelijk onderzoek, dat is ingesteld, naar de omstandigheden, die geleld hebben tot den dood van miss Ellen Wilkinson, de vroegere minister van onderwijs ln Engeland, heeft uitge wezen, dat de dood door een ongeluk ls veroorzaakt. De centrale Chineesche regeering heeft het ontslag aanvaard van den eerste-minister Soong. Charles Ross, perssecretaris van president Truman, heeft medegedeeld, dat de rede. welke de president Donder dag a.s. te Waco ln Texas zal uitspreken, „een belangrilke zal ziln. handelend zoo wel over buitenlandsche als binnenland sche aangelegenheden' Bij El Fenol (Spanje) ls een schip met vilftlg personen aan boord door aanvaring met een torpedojager gezon ken. Het aantal slachtoffers Is nog niet bekend. Bil een ontploffing, die heeft plaats gehad in Barclays Bank te Haifa, werden twee Joden gedood. Een lid van de zesde Britsche valschermdivisie en een Transjordaansche grenswachter wer den enrstlg gewond. De Grieksche nationale vergadering sprak zich eenstemmig uit voor lnlllvlng van Cyprus bil Griekenland. De „Halm* Arlessoroffeen schip met Illegale Joodsche Immigranten aan boord, is ter hoogte van Haifa door de Britsche marine aangehouden en naar de haven gesleept Hans Fritzsohe, de voormalige om roeper van de Nazl-radlo. die door het Tribunaal te Neurenberg werd vrijge sproken doch later door een zuiverings- irechtbank tot negen jaar gevangenschap werd veroordeeld, ls overgebracht naar het gevangenenkamp bil Regensburg. om daar zdjn straftijd door te maken. Minister Huysmans over Geen opheffing der distributie Naar aanleiding van enkele circulee- rendc berichten, volgens welke verwacht mag worden, dat de voorziening van kolen, rijwielbanden en schoenen spoe dig normaal zal zijn, heeft een redac teur van het A.N.P. de meening van den minister van Economische Zaken den heer Huysmans gevraagd. De minister deelde het volgende mede: Rijwielbanden Op grond van de huidige productie en bestaande import- transacties mag worden verwacht, dat binnen enkele weken.de achterstand in het honoreeren van 'de aanvragen van tot dusver geldende voorrangsgroepen (artsen, wijkverpleegsters. arbeiders, werkzaam bij den wederopbouw, enz.) grootendeels zal zijn ingeloopen. Een verruiming in de voorziening van rij wielbanden kwam reeds tot uitdrukking in de onlangs plaats gehad hebbende verlaging van de afstandsnormen. Opheffing van deze distributie zal echter voorshands wel niet mogeiyk zyn. Schoenen Hoewel de huidige pro ductie het wellicht mogelijk zou maken de distributie op te heffen, is het ln het by zonder in verband met de zeer moei- lyke deviezenpositie nog zeer de vraag of deze productie op het huidige peil kan worden gehandhaafd. In verband hiermede kan opheffing van de distributie thans nog niet worden overwogen. Kolen Wat betreft de kolenvoor- ziening verwees de minister naar de mededeeling, welke hij dezer dagen ver strekte. In deze mededeeling vestigde hij er de aandacht op, dat, aangezien de vooroorlogsche productie van 12 mil lioen ton op zyn vroegst tegen het einde van dit jaar kan worden bereikt, er nog geen sprake van kan zyn, dat im het winterseizoen 1947/48 de kolen van de bon zullen gaan.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1