'Voedsel- en ldeedingnood in het Republikeinsche gebied STADSNIEUWS Voor IV2 millioen over grens gesmokkeld Brieven uit Indië Roode Kruis doet voortreffelijk werk. Onze Indische briefschrijver P. meldt ons dd. 8 Februari uit Soerabaja: Ik zit op een stoepje van de achter galerij van de administrateurswoning van de suikerfabriek van Watatoelis. Voor mij langs trekt een lange rij nan- nen, vrouwen en kinderen. Het Roode Kruis is vandaag in Watatoelis begon nen met het verstrekken van voedsel. Er was niet veel „reclame" voor noo- dig om de honderden, die nu op het voorerf wachten, hierheen te krijgen In twee lange rijen staan ze opgesteld: rechts de sterk ondervoeden, de hon geroedeem-patiënten. links de' nog niet totaal verzwakten Bij een tafeltje moe ten zij hun naam opgeven. HONDERDEN MOENTI'S EN SOEMILAHS. Daar staan nu Moentï en Soemilah, twee kleine hummeltjes, bleek en ma ger, de buikjes sterk opgezwollen, ge kleed in gaten, die door enkele draden bij elkaar worden gehouden. Schuw ne men zij hun kaart in ontvangst. Daar kunnen ze nu een maandlang, twee maal per dag een portie soep en wat kaakjes op halen. Moenti heeft een leelijke zweer op haar voet. „Als die morgen niet ver bonden is, als je morgen niet bij den dokter bent geweest, krijg je geen eten meer" Het klinkt een beetje barsch en de kleine Moenti kijkt mogelijk nog ver- schrikter en lijkt nog hulpeloozer. Dan schuift ze haar zusje voortduwend verder in de lange rij. in de richting van den grooten ketel dampende soep- De opseheplepel is voortdurend in be weging. Tien. twintig, honderd, drie honderd maal verdwijnt hij in de groo- te pan. Moenti en Soemilah zitten nu allang op het achtererf tusschen hon derden anderen. ZIJ hebben hun kaak jes en de soep op. de blikjes leeggelikt en wachten nu op de uitdeeling van kleeding. Maar de groote lepel gaat nog maar steeds door. De lange rij wil niet korter worden. „Vanmiddag tweemaal zooveel kla*'- maken", zegt de heer Hazenberg, de leider van het Roode Kruis Dat klinkt zoo heel eenvoudig: tweemaal zooveel klaar maken. Maar weet U hoeveel moeite het het Roode Kruis kost, hoe veel problemen er opgelost moeten wor den, voor het ienoodigde voedsel, voor alle ingrediënten bij elkaar zijn? Dat moet uit alle hoekjes en gaatjes van daan gehaald worden, dat moet vaak zwart worden gekocht.... Maar het komt er. Het moet er ko men, want Moenti en Soembilah en al di° anderen, die nog maar steeds to| bliiven stroomen. zijn uitgehongerd. Per maaltijd krijgen zij een kwart li ter soep en een paar kaakjes. De soep is bereid van katjong itjoe, corned beef. uien en havermout. We bereiken er wonderen mee", vertelt de heer Hazen berg. De porties lijken klem, maar als U over 14 dagen terug komt, zult U zien, dat velen er te veel aan hebben. Je ziet de menschen met den dag aansterken. Toen het Roode Kruis geruimen tijd geleden in de dessa Kali Roempoet kwam, stierven daar van de 4 tot 500 Inwoners 7 tot 9 menschen per dag. Zeven weken .eft het Roode Kruis er gewerkt, toen was het sterftecijfer tot nul teruggebracht! Straks gaat het Roode Kruis hier ook de dessa's in. Dan worden de totaal uitgeputten, die te zwak zijn, om zelf naar de gaarkeuken te komen, bezochf en verzorgd. VAN HAVELOOZE VERSCHOPPE LING TOT MENSCH. In de ruime achterkamer van de ad ministrateurswoning liggen groote sta- verteerd door het vuur, dan is de kna gende honger verdwenen, dan is er een streep gezet onder het verleden, dan zal er weer een toekomst zijn. Het Roode Kruis leidt ze er heen. Nog even nemen we een kijkje op de vlakbij liggende suikerfabriek. Daar is men alweer aan het werk. De fabriek wordt schoongemaakt, de daken gere pareerd. het fabrieksterrein opgeruimd. a„Met tientallen", vertelt de heer Winia, een oud-geëmployeerde van de fabriek, die zijn intrek alweer in he-t fabrieks complex heeft genomen, komen de werkkrachten terug. „Als straks de fa briek maar weer draait, zegt men in Watatoelis Van Watatoelis gaan wij naar Sidoard- jo. waar de heer Hazenberg de inrich ting van een Roode Kruis-post moet In twee lange rijen staan ze opgesteld: nog niet totaal pels UNRRA-kleeding. oalen vol. Ze worden netjes gesorteerd- voor man nen, vrouwen, meisjes, katjongs pn kleine kinderen. Voor de deur staan ze al in een lange rij te wachten. We loo- pen er langs en zoeken naar menschen, die in Jutelappen gekleed zijn. Dat wa ren we tenminste van plan, maar het is niet noodig Want ze staan overal, hier twee. daar vier. vlak voor ons een paar. Minstens 40 procent is in zakken ge kleed. Wat de anderen dragen kan men eveneens moeilijk den naam van klee ding geven. In kleine groepjes gaap ze naar bin nen en dan geschiedt het wonder. In een kamer, die naast die met de kleeding ligt vindt de groote gedaante verwisseling plaats. Daar worden de oude lorren uit- en het nieuwe goed aangetrokken. Bedelaars, verschoppe lingen. een leger van haveloozen ging naar binnen. En ga nu eens op de voor galerij staan Dan kunt ge diezelfde menschen voorbij zien konien Dan ziet ge het wonder, dat zich in enkele mi nuten heeft voltrokken en dat zich blijft voltrekken, urenlang. Op het voorerf wappert de Roode Kruis vlag. Niet alleen in Watatoelis staat zoo'n vlag. Ook in TJerme en in Driaredja en in Gedangen en straks in Sidoardjo en in nog andere plaat sen. Duizenden werden reeds geholpen. Duizenden zullen nog geholpen worden. Een maand, twee maanden komen zij onder de witte vlag met het Roode Kruis en dan zijn ook zij weer men schen. Dan zijn hun lorren en vodden rechts de sterk ondervoeden, links de verzwakten. voorbereiden. Onderweg passeeren wij een totaal gerampaste melasse opslag plaats. De rampassers hebben hut- werk goed gedaan. Het dak van de goedang is ingestort en de zwarte suikerstroop, die normaal gebruikt wordt als veevoer of om er spiritus uit te bereiden, is in gestort. In de heele omgeving is de grond doordrenkt van de stroop. Man nen en jongens zijn bezig de kleine plas jes, die hier en daar staan, leeg te scheppen en in blikjes op te vangen. Honger. Op den passar van Sidoardjo staat dezelfde melasse te koop. Drie gulden vraagt men er per kilo. Vroeger kocht men daar 200 maal zooveel voor Het Roode Kruis helpt de hongeren den en de verzwakten, de haveloozen, en de uitgeputten. Slechts met de uiter ste krachtsinspanning slaagt men er in dit tot stand te brengen. Vlak voor de suikerfabriek te Wata toelis staat sinds enkele dagen een groot gebied blank. Dessa's zijn overstroomd, wegen staan tot kniehoogte onder wa ter, de padi is onder den waterspiegel verdwenen. De oorzaak van deze over strooming ligt buiten het door ons ge controleerde gebied, Daar stroomt het water binnen door een groot gat in den dijk. Dat gat is daar opzettelijk ge maakt. Lange rijen verdringen zich in Wata toelis voor de gaarkeuken van het Roode Kruis Even buiten Watatoelis wordt voedsel vernietigd. Met opzet. Door hen. die verantwoordelijkheid willen dragen OPERETTEKLANKEN IN DE CADICLUB. De Cadiclub te dezer stede, die in den loop van haar bestaan al zoo veel in het belang der in onze stad gelegerde mili tairen heeft gepresteerd en er nog da gelijks op uit is om aan de vorming en ontwikkeling van „onze jongens" het hare bij te dragen, had gisteravond in het Cadlgebouw aan het Rapenburg een samenkomst belegd, waarin de sopraan Tops v.d. Berg, de soubrette Mady Meth, de tenor Bert Robbe en de bariton Henk Dorel. aan den vleugel begeleid door Wim Bergman, een operetteconcert uit voerden Deze uitvoering, welke door den dienst van Recreatie en Algemeene Ont wikkeling van het Ministerie van Oor log was voorbereid, werd op gramofoon- platen opgenomen en zal a.s. Zaterdag avond in net programma voor de Ned. Strijdkrachten worden uitgezonden. De uitvoerenden brachten een gevarieerd programma van Fransche. Weensche en Amerikaansche operettefragmenten, dat door de zeer vele aanwezigen op hoogen prijs werd gesteld. LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING. Op de 14-daagsche bijeenkomst der L AJP.V. besprak de heer Gompelman op uitvoerige en leerzame wijze het ingezonden werk voor de onderlinge oefening „Arbeid". Tevoren was het werk gekeurd door de aanwezige leden, waarbij punten werden toegekend voor aesthetische- en technische kwalitei ten. De heeren Kroon en De Klerk wis ten uit het groote aantal gegevens op vlotte wijze den uitslag te bepalen, waarbij bleek, dat de heeren Gompel man en Groenendijk ieder een bekro ning hadden verworven. Tijdens de pauze werd een collectie prachtige foto's van den vorlgen ,.Fo- cus"-wedstrijd bezichtigd. Hierna 'werd de heer Gompelman door den Voorzitter gecomplimenteerd met het wederom behalen van den len prijs in klasse A van den laatstgehou den „Focus"-wedstrijd. Vervolgens wek te de Voorzitter de aanwezigen op tot het bijwonen van het Bondsjubileum op 29 Maart a.s. te Amsterdam Aan de 7e Bonds-Fotosalon te Amsterdam zal Woensdagavond 2 April een collectief bezo°k worden gebracht. T?n slotte werden plannen besproken ter viering van het 25-jarig bestaan van de L.AF.V in November van dit jaar Besloten werd tot. het uitschrij ven van een jubileum-fotowedstrijd en het houden eener tentoonstelling. Er zullen lijsten voor vrijwillige bijdragen onder de leden circuleeren. waarop ter ve-gaderine reeds spontaan werd inge tekend In de tentoonstellingscommis sie we-öen benoemd de heeren Forma. Gompelman en Hoogwerff Eikelen boom. Na mededeeling. dat bij gunstige weersgesteldheid op 2en Paaschdag een foto-excursie in of om de stad zal wor den gehouden, sloot de voorzitter deze bijzonder geanimeerde vergadering. BONKAARTEN HALEN. Voor nieuwe bon- en textielkaarten is morgen de tetter G tot en met Ge aan de beurt; voor hen, die in de af- geloopen week verzuimden een schoe nenbon af te halen (laatste stamkaart- cijfer 3 of 6 of kinderen geboren in Februar: 1932. t/m. 1946) is er morgen na-uitreiking. BIJEENKOMST VOOR ONDERWIJZERS. Voordracht van prof. R. Casimir. De tweede bijeenkomst in het Tria non-Theater voor de door den brand- stoffennood tot werkloosheid gedoemde onderwijzers was gewijd aan „Het lezen op de lagere school", welk onderwerp ►werd behandeld door prof. Casimir. Spreker begon met de drie functies van het lezen te bepalen: de primaire en tevens primitiefste functie, dat het kind de geschreven of gedrukte taal leert omzetten in bet gehoor: het kind begrijpt, verstaat, wat het leest en ten derrie het ezen als grondslag van de algemeene ontwikkeling. Uitvoerig schetste spreker de ver schillende methoden, welke in den loop der jaren bij het aanvankelijk lezen zijn aangewend, waarbij hij met nadruk wees op de fundamenteele beteekenis van het „leeren" lezen. Het geheele le ven werkt hieraan mee; wij zijn om ringd door lettergrepen en maar zelden ontmeet men kinderen, die niet kun nen leeren lezen. De tweede functie het leeren verstaan van een taal. is niet zoo eenvoudig, daar de gedachte, welke bij een woord ont staat, min of meer verschillend opgevat lean worden. Woorden in bepaalde om standigheden uitgesproken, kunnen in de constellatie van gedachten iets an ders beteekenen. De taal bijvoorbeeld, uit een fijnen geest voortgesproten, heeft tal van schakeeringen, die een eigen beteekenis hebben. En daar het geheele leven meebrengt, dat wij moe ten leeren lezen èn verstaan, moet bij hetlezen op de scholen veel aandacht worden besteed aan het woord, het ver loop en het verband van een verhaal. Het verstaan van de taal hangt bo vendien af van den maatschappelijken toestand en de cultureele sfeer, waarin men leeft. „Het kan daarom geen kwaad" al dus spreker, „wanneer men een kind eens iets voorzet, dat boven zijn begrip uitgaat. Later dringt veelal de beteeke nis tot hem door en dan trekt het er profijt van. In dit verband wees spre ker op het godsdienstonderwijs en het lezen van den Bijbel. De derde en belangrijkste functie, de groote, diepe beteekenis van het lezen is de verrijking van den geest en de opwekking van belangstelling. Lezen is cultuurdragend en cultuur- bevorderend en opent den weg let terlijk naar alles Wie heeft leeren lezen en de taal lief heeft, is nooit een zaam. Prof Casimh achtte het daarom nood zakelijk, dat op elke school gelegenheid is tot reciteeren, opdat de kinderen leeren spreken en zich uiten; een goede schoolbibliotheek, die van tijd tot tijd wordt vernieuwd; en. naast het metho disch leerboek, waaruit ze verstandelijk leeren lezen, leesboeken, die eenlgszins boven hun begrip gaan Prof Casimir eindigde zijn voordracht met de woorden: Het is een groote en zware taak om in dit arme, berooide land, waarin een verwilderde jeugd leeft; waar de moree- le toestanden slechter zijn dan ooit te voren; in een wereld vai. corruptie en slechte huisvesting, de jeugd naar een nieuwe toekomst te leiden, terwijl wij zelf gebukt gaan onder onnoemelijke zorgen. Doch wij moeten het. en zullen het kunnen, gesterkt door het weten, dat de school de drager is van de bescha ving van het volk. WEEKEND „JONGE KERK". In t het komende weekend zullen er vanwege de Jonge Kerk te dezer stede samenkomsten worden gehouden, waar toe ook de leden van de Utrechtsche af deeling van de Jonge Kerk zijn uit- genoodigd. De deelnemers aan dit week end zullen morgenmiddag om half vijf in de consistorie der Pieterskerk voor een begroetingsbij eenkomst samenko men. Hierna zal de kerk bezichtigd wor den en zal de organist, de heer Leo Mens, een korte orgelbespeling geven. Van hier vertrekt men naar het wijk- gebouw Levendaal, waar de broodmaal tijd genuttigd zal worden, waarna een gevarieerd programma zal worden af gewerkt. Zondagmorgen zullen de leden van de Jonge Kerk den jeugddienst in de verwarmde Marekerk bijwonen. In dezen dienst, die om kwart over elf aanvangt, zal ds. Van der Plas, jeugd- predikant te Utrecht, voorgaan 's Middags om vier uur Is er weer een bijeenkomst in het wijkgebouw Leven daal, waarin ds. J. de Wit het woord zal voeren, terwijl de dag: met een zgn. p.raatavond zal worden besloten. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 28 Febr. De effectenbeurs kenmerkte zich vandaag door gTOOte inactiviteit. Het publiek hield zich volkomen afzijdig. De koersontwikkeling was onregelmatig maar in geen enkele rubriek vielen mu taties van beteekenis op te merken. Bankaandeelen waren vrijwel onver anderd. behoudens aandeelen Amster- damsche Bank, welke met een koers van 142 twee punten beter 'waren, ten gevolge van de uitkering van een divi dend van 5 procent. De koersen van de toonaangevende Industrieelen waren een fractie beter .Op de scheepvaart- afdeeling waren de koersen onveran derd, of een fractie beter of een frac tie lager. Koninklijken zakten ongeveer twee punten Cultuuraandeelen Avaren ver waarloosd. Voor de tabakken kwamen slechts een paar noteeringen tot stand, waarbij Deli Batavia een viertal pun ten lager waren. Rubberaandeelen wa ren ongeanimeerd. Amsterdam Rubbers en ook enkele outsiders waren wat la ger. De beleggingsmarkt was zeer stil. Minister Jonkman antwoordt de Eerste Kamer Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van overzeesohe gebieds- deelen in de Eerste Kamer heeft minis ter Jonkman verklaard, dat van een miskenning van de Eerste Kamer door de Regeering geen sprake is. Hij ver wijst daarvoor naar zJ. duidelijke uit eenzetting in de memorie van antwoord, waarvoor ook de minister-president ver antwoordelijkheid draagt. Verwijzende naar art. 97 van de Grondwet merkt spr. op. dat de Kamer de ministers kan uitnoodigen aanwezig te zijn. Met be langstelling heeft de Regeering kennis genomen van het rapport der parlemen taire commissie voor de West. ZU is zich bewust van de vereischte spoed ten aanzien van de staatsrechtelijke hervor ming. Wanneer Suriname en de Antil len provincie van Nederland willen zijn, zou dat aansluiten aan de conceptie van Lingadjati. De mogelijkheid van Nederlandsch staatsburgerschap voor bewoners van Ambon of andere gebieden van Indonesië is eveneens in de ont- werp-overeenkomst voorzien (art. 10). Spr. gelooft dat de beraadslaging ver helderend gewerkt heeft. Eensgezind heid bleek niet bereikbaar. Het debat heeft bevestigd dat de formateur van dit kabinet het op de juiste wijze heeft samengesteld. De minister kwam hierna te spreken over den uitleg der 7 December-rede en de waardeering voor de grondwet. De 7 December-rede houdt in het beginsel van de staatshervorming. Uit dezs rede rijzen op drie beginselen: de gebondenheid van Ned. Indië, Suriname en de Nederl. Antillen; de gelijkwaar digheid en de vrijheid. Ds toegezegde gelijkwaardigheid schakelt de oude koloniale verhouding uit. Gelijkge- rechtigheid staat de regeering bij haar Indisch beleid duidelijk voor oogen. Linggadjati heeft men hier als twee en drie Linggadjati's willen zien. Spr. verklaart, dat de regeering slechts één Linggadjati kent met 17 artikelen, die een toelichting behoeven. Die inter pretatie had de regeering te geven aan de Staten-Generaal, toen zij de betee kenis der overeenkomst in de Tweede Kamer had toe te lichten. Dit moest den indruk maken van twee Ling gadjati's. De heer Romme heeft uit drukkelijk betoogd, dat het phantoom- Linggadjati was wat men meende er in te moeten zien. De minister betoogt vervolgens, dat beide partijen bereid zijn Linggadjati te onderteekenen; ten aanzien der in terpretatie echter bestaat er mesnings- verschil. De strijd, die hier te lande ge voerd wordt kan moeilijk anders dan wantrouwen wekken aan Indonesische zijde, als zouden er inderdaad twee Linggadjati's zijn. Het „niets meer en niets anders" vindt men in de regeeringsverklaring van 10 Dec. Het eerstgeboorterecht er van behoort niet aan de motie-Romme. Het beteekent, dat de regeering haar interpretatie beschouwt als wat haar bindt. Mocht de interpretatie geen ver schil van beteekenis opleveren, dan zal de regeering zelf beslissen. Mocht de interpretatie een afwijking opleve ren van eenig belang, dan zal de re geering de Staten-Generaal inlichtin gen verstrekken, waarop zij recht heb ben. De regeering is volkomen bereid langs den weg van samenspreking, van overleg, te komen tot ondertee- kening van de overeenkomst. Aan het hoofd der unie zal staan het Oranje huis. Er staat niet in de overeen komst, dat de kroon zal worden aan geboden aan den Koning der Neder landen. Ons staatsrecht geeft duide lijk aan wat te verstaan is onder „in naam des Konings". De nadere uit werking der unie zal overigens na der licht moeten brengen. Spr. geeft te kennen, dat de Kroon en het hoofd der Unie onschendbaar zullen zijn. Men zal moeten hebben in Indonesië een vertegenwoordiger der Kroon Het bestand op 14 Oct. gesloten is, naar onze begrippen, zeer matig nage leefd. Aan de C.-G. is opgedragen niet tot onderteekening over te gaan, voordat bet bevel om het vuren te staken door de Indonesische legerleiding is uitgegeven. Het politiek accoord wenscht men niet door geweld te ver wezenlijken en de regeering, is niet bereid, om den legercommandant te doen schijnen een directeur van een schiettent. De verantwoordelijkheid der Neder- landsche regeering ligt nog steeds vast in de grondwet en is ook ingedragen bij de Ver. Naties. Van haar verant woordelijkheid is de regeering zich ten volle bewust. Al moge formeel volstrekt vaststaan, dat deze verantwoordelijkheid onver anderd blijft bestaan, dat neemt niet weg, dat zij rekening tc houden heeft met een daarnaast groeiende andere verantwoordelijkheid, die men omschre ven vindt in Linggadjati en de staats regeling van Oost Indonesië. Opmerkend, dat de rol van Engeland in het debat is betrokken, verklaart hij, dat deze rol Engeland was opgedragen door de geallieerden, toen wij zelf nog niet in staat waren de rechtsorde in Indonesië te herstellen. De regeering is de Brltsche regeering erkentelijk voor den geboden steun. DE BRIEF AAN MOUNTBATTEN. Den brief door den It. G.G. aan Mountbatten gericht besprekend, is spr. van oordcel, dat de regeering zich heeft vergist. Het overleggen van den brief is z-i. onjuist geweest. Deze verklaring moet men zien volkomen in de lijst van den tijd, waarin zij werd gegeven. Het was een particulier ad vies uit een serie adviezen. Overwogen wordt nog de Brltsche regeering is V rouwenzendingsbond opgenomen in Ver. Zendingscorporaties De Vrouwcnzendingsgroepen, welke altijd zulk een belangrijk aandeel in het zendingswerk hebben gehad en wier, leden op vele vooraanstaande posten in Ned-Indië zijn uitgezonden, hielden gisteren in de consistorie der Pieters kerk een regionale samenkomst, welke bedoeld was voor de zendingsgroepen in de classes Leiden. Den Haag, Haarlem en Rotterdam. DE STAND VAN HET ZEN DINGSWERK. Deze vergadering, welke druk bezocht was, stond onder leiding *ran mevr. H. S. H. Kraemer—-Van Gameren presi dente van de Leidsche afdeeling. die allen hartelijk welkom heette, waarna mej. C B. Rijnders, lid van het direc torium van de Ned. Zendingsschool te Oegstgeest, een uiteenzetting gaf van den huldigen stand van het zendings werk. waarbij zij zich speciaal bepaalde .tot Nieuw Guinea Celebes en de San- j gir- en Talaud-eilanden Wat Nieuw- Guinea betreft, herinnerde spr. aan den grooten invloed, welke hier de zending heeft gehad In 1855 met het werk be gonnen, waren er kort voor den oorlog reeds 90.000 gedoopte christenen. Zes tien zendelingen en 350 goeroes waren op dit terrein voer den oorlog werk- Een noodlottig kasboek. Tot nu tóe zijn in Chaam, Hilvaren- beek en andere plaatsjes niet minder dan 40 arrestaties verricht in verband met de veesmokkelaffaire. Hoe de zaak uitgekomen is? Er werd bij den Bosschenaar van P. een kasboek gevonden, dat hem nood lottig .is geworden Daarin waren di verse inkomsten, verkregen uit den smokkelhandel, netjes geboekt. Er waren o m bedragen genoteerd voor het smok kelen van koeien over de grens. Ook de namen van degenen, die een handje ge holpen hadden, waren opgeschreven. De bezitters dier namen vielen spoedig door de mand en waar de „slachtoffers" er niet tegen op zagen meer namen te noemen, kreeg men telkens nieuwe dra den ir handen Men ontdekte ten slotte dat er twee smokkelbenden bestonden, die aanvankelijk los van elkaar werkten, doch die later samen hun zaakjes op knapten De leider van de eene bende was de bovengenoemde van B., terwijl de leiding van de andere groep in han den lag van een zekeren G.. die lont rook en naar België uitweek. Het ge heele zaakje schijnt in Augustus 1946 opgezet te zijn, toen van P. uit de ge vangenis werd ontslagen, nadat hij 14 maanden gezeten had wegens paarden- smokkel. Zoover men tot op het oogenblik heeft kunnen nagaan moet er sinds Augustus bij Hilvarenbeek voor niet minder dan anderhalf millioen gulden aan paarden en runderen over de grens zijn gesmokkeld. Het vee werd ln België contant met francs betaald. Hiervoor werden weer allerhande artikelen gekocht, die over de grens werden gesmokkeld en ln ons land voor goed geld aan den man werden gebracht. Een van de gesnapten kocht o.a. paar den op de markt voor de Belgen, die daarbij wel aanwezig waren, doch zich, vanwege hun minder gunstlgen naam wat achteraf hielden. Er zijn nog meer/ arrestaties te wachten. daarbij ook betrokken hoe, in den vorm van een witboek bijvoorbeeld, ver schillende stukken uit de historie ge publiceerd kunnen worden. Spr. betoogt, dat de republiek formeel van Japansch maaksel is, maar in deze organisatie heeft zich een be langrijk deel van het Indonesisch na tionalisme belichaamd. Wanneer onzerzijds wantrouwen be toond wordt, dan krijgt men wederkee- rig wantrouwen. De critiek op den lt. G.G. en de C.G. raakt de regeering rechtstreeks; wanneer men tegen deze organen bezwaren heeft, dan voelt men die in Indonesië ook. Op deze wijze on dermijnt men de regeerlngpolitiek. (Wordt vervolgd) Kippeneieren 5 cent goedkooper. CONSUMENTEN MOGEN NIET MEER BETALEN DAN 16 CENT. De maximumprijzen voor kippeneieren worden aanzienlijk verlaagd. Voor de producenten zal deze verlaging op Maandag 3 Maart ingaan. De prijs, wel ke de pluimveehouders dan ten hoogste ontvangen voor bij den verzamelaar ln het pakhuis afgeleverde eieren, be draagt f. 1.96 per kilogram en voor eieJ. ren. welke op zijn bedrijf worden afge haald f. 1.95 per kilogram. Aangezien er eenlge tijd verloopt voordat de tegen de nieuwe prijzen geleverde eieren ln den winkel van den detaillist zijn, zullen de nieuwe maximumprijzen eerst enkele weken later n.l. op 17 Maart a.s. kun nen ingaan. De consumentenprijzen worden dan 16. 15. 14, 13. 12 en 11 cent per stuk voor eieren resp. van klasse 1 t/m 6. Voor de meeste eieren beteekent dit een prijsverlaging van 5 cent per stuk. De eieren worden volgens hun ge wicht ln klassen ingedeeld. Op de eie ren. welke in de winkels verkocht wor den moet een gestempeld cijfer voor komen. dat de klasse aangeeft, waarin het ei is ondergebracht. De kooper kan dus aan de hand van dit nummer na gaan welke prijs hem ten hoogste in rekening mag worden gebracht. VIJFTIEN JAAR VOOR TILLESSEN. Heinrich Tillessen. de moordenaar van den voormaligen Duitschen minister Erzberger. is tot vijftien Jaar gevange nisstraf veroordeeld. UIT DE RIJNSTREEK LEIDERDORP. Gemeenteraad De raad vergaderde ondier voorzitterschap van den burge meester, den heer K. van Dlc-peningen. De voorzitter vond in het feit. dat dit de eerste gewone raadsvergadering was in 1947, aanlaidiinig neg even stil te staan by het gebeurde ln het vorige Jaar. Namens den raad, sprak de heer Snel tot den voorzitter een woord van tlonk. De afhandeling d'er lange agenda liep vender nog al vlot van stapel. BIJ het voorstel tot aanvaarding van een sohenklng van een g&teekend portret van wijten burgemeester P. G. Hubrecht, dealde de voorzitter mee, dat het ln de bedoeling lag om portretten van de vroe gere burgemeesters te verkrijgen en deze na vergrootlng ln de raadszaail op te hangen. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden benoemd de he?ren R v. d. Hoek, J. B Blonken - stein, Th. J. Verkley, C. Meerburg en mevr. A. J. E. J. Persant Snioepvan Binnen dyk. Als twee nieuwe leden van het Bureau Sociale Zorg werden benoemd de heeren M. Moraal en H. Brlnksma. De heeren Gijzel, v. d. Stool en De Graaf werden benoemd ln de commissie tot herziening van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen Verschillende agendapunten passeerden zonder veel bespreking den voorzitters hamer. BIJ het voorstel tot het bepalen ran de plaats der te boirve-nieuwe openbare lagere school, deelde de voorzitter mede. dat die verlegging van de sportterreinen het noodzakelijk maakt, dat deze school niet, zooals aanvankelijk ln de bedoeling log op het oude speelterrein zal verrij zen, doch ergens anders. B. en W. vinden een deel ran het ijsclubterrein aan de Kom ran Aadweg beter geschikt. Conform werd besloten. Overigens bleek nog, dat mot den bouw in de nieuwe school ln de naaste toekomst nog wel nilet zal kunnen woeden begonnen. Voor de eerste werkzaamheden voor den aanleg van een nieuwe begraafplaats (een aangelegenheid die reeds vroeger door den raad was behandeld) vroegen B. en W. thans den raad voteerlng van een bedrag van f. 10,000.Conform besloten. Vervolgens bracht de voorzitter ln be handeling het- voorstel tot overneming ln edgendom en onderhoud van de Van de.- Doesstroat alsmede de verbetering van deze straat. Na veel correspondentie tusschen belanghebbenden en de gemeen te is het B. en W. eindelijk gelukt den raad deze voorstellen te kunnen doen. In verband met de volksgezondheid elschte de toestand alhier reeds lang ver betering. De mad ging daarom gaarne mat de voorstellen accoord en bracht bij monde van de heeren Vcun Stralen eii Kullen berg B. en W dank voor de ge vonden oplossing. Wat betreft de straat- verbetering kan neg worden meegedeeld, dat de trottoirs een breedte verkrijgen van 2.25 M. en de ryweg 5.50 M. breed zal worden. By de rondvraag vet .igde de heer Van Stralen de aandacht op de ongewenschte toestanden by de udtrelklng van de bon kaarten. De voorzitter antwoordde hier op, dat deze zaak zijn aandacht had en dat hy al in overleg was getreden met den directeur van de distributie te Lel den. zaam. De oorlog heeft ln vele ressor ten het werk ernstig bemoeilijkt en maakte, dat tal van zendelingen mefr hun wouwen door de Japanners wer den geïnterneerd. Ook is op vele plaat sen ernstige oorlogsschade aan kerken en gebouwen ontstaan. De oorlogsjaren hebben echter ook winst opgeleverd, want van het oogenblik af, dat de zen delingen werden geïnterneerd, hebben de belijdende papoea's zelf het werk ter hand genomen en daaraan richting en leiding gegeven. Uitvoerig verhaalde mej. Rijnders van een door ds. Teut- scher opgesteld rapport, waaruit blijkt, dat men allerwege bezig is zich op den arbeid te heroriënteer en. Spr. achtte het van het allergrootste belang, dat voort gegaan wordt met het vormen van een centrum, van waaruit alle arbeid weer kan worden aangevat. Van harte juichte spr. het toe, dat zich thans in Neder land jonge predikanten willen beschik baar stellen om in Indië de leiding te geven. Momenteel zijn er op Nieuw- Guinea zes. zendelingen en 120 goeroes werkzaam, die echter noodig verster king moeten hebben. Ten slotte deed zij nog eenlge mededeelingen over den stand van het zendingswerk op Celebes, de Sanglr- en Talaudeilanden, waar eveneens een hernieuwde waag naar het christendom valt waar te nemen. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat wij getrouw moeten zijn aan de godde lijke opdracht, waarvoor wij in Indië zijn gesteld en dat wij moeten gelooven aan de onwrikbaarheid van Zijn woord. Mej. mr. S. M. Holsteijn, secretaresse van den Herv. Raad voor de Uitwen dige Zending, wees vervolgens op de plaats, welke de zending in het. midden der Kerk inneemt. In wezen is de Kerk altijd de voedingsbodem en 't pitgangs- punt der zending geweest. In dit ver band gaf spr. een overzicht van de ver breiding van het christendom in den loop der eeuwen en zij wees er op, dat wü allen moeten trachten om het ver spreide vuur der zending, dat overal brandt, te brengen in het midden der Kerk. VROUWENZENDINGSBOND IN LIQUIDATIE. Mew. KraemerVan Gameren deed vervolgens enkele mededeelin gen over een onlangs te Amsterdam gehouden vergadering, waar beslo ten werd den Vrouwen Zendings- bond op te nemen in de Stichting van de Ver. Ned. Zendingscorpora ties te Oegstgeest. Met het oog op eventueel gemaakte testamentaire bepalingen en de financiën van den Bond is besloten, dat de Bond in liquidatie zal blijven, een toestand, welke zestig jaar zal kunnen voort duren. In verband met deze ophef fing, zullen de twaalf leden van het hoofdbestuur in het bestuur der Stichting worden opgenomen, ter wijl het ln het voornemen ligt een aantal leden van dit hoofdbestuur te benoemen in een commissie, welke commissie het bestuur der Stich ting in belangrijke kwesties van ad vies zal dienen. De verwachting werd nog uitgesproken, dat het Vrouwenzendlngsblad ook in de toe komst zal blijven verschijnen. DE ZENDING OP BALL In de middagvergadering heeft me vrouw A. M. C. Gramberg—Van der Hoeven, die eerst kort geleden van het zendingsveld op Ball is teruggekeerd, een causerie gehouden over dit zen dingsterrein, dat door de Oost-Javaan- sche Kerk is „geadopteerd". Nadat spr. allereerst haar bewondering had uitge sproken voor het werk der bijbelverta lers, waardoor het mogelijk Is, dat de inlander het Woord van God in zijn eigen teal kan lezen, vertelde zij het een en ander over den innerlijken groei van de Kerk op Ball, zooals die zich openbaart in den drang tot ge- tulgen, in het toenemende besef van verantwoordelijkheid tegenover elkander en de bereidheid om elkaar te helpen en in het zoeken, samen met de zen dingsarbeiders, naar de vormen, waarin deze Kerk zich zal moeten uiten, op dat zij een wezenlijke plaats krUge in het leven van den Balineeschen chris ten. Spr. hoopte, dat de Kerk opnieuw haar zendingsroeping mocht verstaan, opdat de oude kerk ln het Westen do jonge strijdende kerk in het Oosten tot zegen mocht zijn. Moge daarbij de band d4P broederlijke liefde blijven tusschen hen, die hebben één Heer, één geloof, en één doop. Met een kort dankwoord heeft mevr. Kraemer deze regionale bijeenkomst ge sloten. UIT DE OMSTREKEN. OEGSTGEEST. „De Udele kindernaam'' Onder aus piciën van het bestuur der Oranjever- cenlglng ls ln het Patronaatsgebouw een groote Nationale Avond gehouden ter ge legenheid van de blUde geboorte van H.K.H. Prinses Marijke, waar een Oran- jespel is opgevoerd onder den naam van „De ildele kldemaam". Do verschillende scènes ziln opgevoerd door dames- en heerenleden van „Kunst en Genoegen" en van de Oranjeverecnlglng. Groot was het aantal medewerkenden en zij allen hebben, zonder een enkele uitzondering, zich op een bilzonder lofwaardige wllzo gegeven om het geheele spel op uitste kende wllze te doen slagen In afwllklng bil andere gelegenheden zullen wij dan ook ditmaal geen namen noemen aange zien leder ln zijn of haar rol de aange wezen persoon ls gebleken te zijn. Het spel ving aan met het weergeven van den indruk welke de geboorte van de Jonge Oranjetelg op ons volk heeft ge maakt, hetgeen ln een 5-tal korte scènes, allen van verschillenden aard, getuigend© van hoogen ernst als wel van gepaste vroolljkheld. Hierna sprak de voorzitter van de OranJ evereen 1 ging de heer D G. Sanders een kort openingswoord, waarin hll o.m. zlln groote vreugde uitsprak dat wil thans als echte Nederlanders ln een vrij Holland weer uiting mogen geven aan onze diepgevoelde Oranjevreugden. Hierop ving het eigenlijke Historische spel aan. De vroolljke noot ln dit spel was wel de Prinsjesdag ln de taveerne Wltsenburg. waar onder streng verbod de Oranjevrienden op 14 November 1658 bijeenkomen om plannen te beramen den 8sten verjaardag van den Oranjetelg te vieren. De avond werd besloten met een In drukwekkende samenspraak van Tho- masvaer en Pleternel en waarbij eenlgo treffende momenten op zeer lofwaardige wllze werden uitgebeeld en getuigenis werd gegeven van een hechte eendracht voor het behoud van ons dierbaar Neder land met Oranje aan het hoofd. Na de pauze heeft burgemeester J. C. Baumann een toespraak gehouden, waarin hll o.m. herinnerde aan het verleden en het heden en dan wees op den plicht van ons volk waarna hll besloot met het uitspreken van de hoop dat ons land met Gods hulp moge blijven worden ge leid door het huls van Oranje. Jammer was. dat door omstandigheden de Grena diersband niet aanwezig kon zyn. Niettegenstaande deze teleurstelling is deze avond, welke heden zal wordem herhaald, als buitengewoon geslaagd te beschouwen. De heer Sanders sloot omstreeks 12 uur met een kort dankwoord.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3